agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Arıcılık
(https)

Beğeni Düzeni34Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-08-2008, 00:29   #91
Yeni Üye

gumush's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2008
halil hadim beyin yorumuna bende katılıyorum, benimde arılarım var , hatta sayı yavaş yavaş hobi boyutunu aşmaya başladı :-), bunu tecrubelerime dayanarak söylüyorum, arılar sıcak havalarda kovanın ağzına toplanırlar ve tıpkı uzun eşşek oynar gibi sıralanıp kanat çırparlar, boylece kovan içine hava sirkülasyonu yaratırlar, birde arılar yavru uçurur, yani petek gözlerinden çıkıp belli bir erginliğe gelen arılar tarlacı arı olup polen ve nektar toplamaya başlamadan önce kovanın önünde kümelenip yuzleri kovana dönük bir şekilde kovanın ön cephesinede aşağı yukarı uçarak uçuş antrenmanı yaparlar. tabi bunu bir iki arı yapmaz aynı anda yüzlerce arı yapar. bu durum özellikle arıcılığa yeni başlamış arıcılarda, eyvah arılar oğul veriyor ne yapmalıyım paniğinin yaşanmasına sebep olur. kovanların mümkünse öğlen gölgenin vuracağı bir yerde bulunması **** arkadaşımızın dediği gibi üstlerine bir gölgelik yapılırsa bu da bir nebze rahatlama sağlar...

Eklenen Resimler

gumush Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2008, 07:32   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Teşekkürler, yararlı bilgiler.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2008, 13:26   #93
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Arıcılık ve uygun bitkiler konularında çeviri yardımı istemiştim. Burayı takip edersiniz değil mi?

Çeviri gönüllüleri

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2008, 19:43   #94
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
Yaklaşık 1 ay önce köy de arkaşlarla konuşurken arıların balını aldınımı diye bir soru geldi arkasından arıları bölelimmi ? Diye ikinci bir soru. Ben bu zaman da bölünürmü diye sordum tam zamanı ben hep bu zamanlarda bölüyorum dedi ve ertesi gün diğer arıcıyı gördüm arıları böldünüzmü diye sordu ona da aynısını söyledim aynı cevabı aldım.

Ben kendim balları aldıktaan sonra kendi bilgim çerçevesin de böldüm. 1 ballı çıta, 1 yavrulu çıta, 1 polenli çıta ve 2 ballı çıta daha yaptım ancak arkadaş sen anlamazsın ben yarın bölerim dedi ve bir kaç gün sonra geldi ve 1 çita bal sağ dibe, yanına 1 günlük yavrulu çıta, 1 yavrulu çıta ve son olarak yanına 1 çıta bal daha koydu. Buraya kadar normal.

Ben İstanbul'a geldikten sonra Teknik arıcılık sitesine bu şekil de yazdım ve yapılan işlemin uygulamada doğru zamanlama olarak yanlış oldğunu ve kışı zor geçireceğini yazdılar. **** bu önümüzdeki ay için de şerbetle bolca beslenilmeli, sizlerin de fikrinizi alayım dedim gerçi çok kişiden bilgi aldım ama fazla bilginin zararı olmaz.teşekkürler.

Eklenen Resimler

caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2008, 21:22   #95
Ağaç Dostu

Sn.caucasus un uygulamasını özetlersek,

Sonuç olarak 2 yavrulu çıta 2 ballı çıta olmak üzere 4 çıta ile kış geçer mi?

Ve yine merak ettğim bu ayrılan 4 çıtaya ana arı eklenmiyor mu ? Ekleniyorsa eski kovandaki ana arı mı, yeni bir ana arı mı?

Eski 27-08-2008, 22:34   #96
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Ana arı eklenmiyor günlük yumurtalardan, işçi ( dişi ) arılar kendileri kraliçe arı yapıyorlar dolayısıyla kraliçe arı yapıp yapmamaya kovanın kendisi karar veriyor. Nasıl oluyor derseniz ben daha önce kitaplar da ve net'te okuduğum kadarıyla kovanda ki işçi arılar karar verip kendileri peteklerde ki gözleri büyüterek dişi üretiyorlar.

Eski 27-08-2008, 22:37   #97
Ağaç Dostu

Anladım, peki 4 çıta (2 bal 2 yavru) ile kış geçer mi? Bu durumda 4 çıtanın arkasını kovanda kapattınız mı?

Eski 27-08-2008, 22:54   #98
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-02-2008
Galeri: 1
Sonbahar arı çoğaltması hakkında ;

Merhaba Arıcı arkadaşlar ;

Sonbaharda arı koloni sayısını arttırma (bölme ) yöntemi pek çok yörede profesyonel arıcılar tarafından uygulanan bir yöntem.
Kolonileriniz çok güçlüyse kuluçkalık katı dahil 2-3-4 kat atmışsanız ve balları hasat etmişseniz bütün arılar kuluçkalığa sığmayacağından ve sıkışacağından arı koloni sayınızıda arttırmak istiyorsanız bölme yöntemiyle arınızı çoğaltabilirsiniz.
Bölme yöntemiyle arılarınızı çoğaltacağınız zaman bir kolonide ana arı olacağından ikinci kolonide ana arı olmayacaktır.Ana arının 1 günlük larvadan büyütülmesi , döllenmesi ve tekrar yumurtlaması yaklaşık 35-42 gün aldığından ana arı olmayan kovana yumurtlamaya hazır ana arı vermek gerekmektedir.
Tek kuluçkalığı (10 çıta ) olan **** arı nüfusu az olan kovanların sonbaharda çoğaltılması riskli bir uygulamadır.
18 Temmuzda ballarını almadan 20 çıta olan arılarımı 13+7 ve 15+5 şeklinde bölmüştüm.
7 çıta ve ana arılı olan arım 10 çıtayı zar zor tamamladı.13 çıta olan arıma 2 çıta daha yavrulu çıta ilave ettim.Bu kovanda ana arı çıkmış ve her yeri yeni yavru doldurmuş.Yaklaşık 40 gündeki gelişme bu.Tabi balların 3/4 ü sırlanmış ancak alt kısımlar yavru olduğundan hasatta yapamadım.
5 çıtalı ve ana arılı kovanım 8-9 çıtada bal çok az ve her yer yumurta yavru.15 çıtalı ve ana arısız kovanda ise ana arı çıkmış birkaç çıtayı yavru kaplamış.
Bu denemelerimde ana arı üretmek için temmus ayında tek çıtalı günlük yumurtalı ayrı bir kovan yapmıştım.halen tek çıtada, üzerinde arılar ve ana arı var.O tek çıtanın her yeri kapalı gözlü yavru fakat yanlarına koyduğum kabartılmış peteklere yumurtlamıyor.Bu durum pek çok konuyu aydınlatıyor bence.Arılar üzerini kaplayabileceği kadar alanı kuluçkalık olarak belirliyor.Bu hem yumurta ve larvaların ısıtılması-soğutulması hemde beslenmesi açısından önemli.
Güz döneminde arı bölünecekse ya döllenmiş ana arıyı 35-40 gün öncesinden üreteceksiniz **** döllenmiş ana arı alacaksınız.Ve bal hasat etmeyi unutacaksınız.Balları arıya bırakırsanız arıyı bölebilirsiniz.
Arılar bölünürken 1 çıta ballı-polenli + 1 çıta kapalı gözlü + 1 çıta açık larvalı + 1 çıta açık larvalı+1 çıta kapalı gözlü+ 1 çıta ballı polenli toplam 6 çıtalı olarak bölmek en ideali ancak ülkemizde genellikle 5 çıta olarak bölme ilemi yapılıyor.Ana arıyıda iki açık gözlü, larvalı çıta arasına vermek gerekiyor.
Güz ayında yani hasattan sonra arı çoğaltmayı kışı sert geçen bölgeler için uygun bulmuyorum.Eğer bal almassanız ve arılarınızda çok kuvvetliyse bu mümkün.
Bal hasadı yapıyorsanız çok kuvvetli olan arılarınızdan birer ikişer çıta alarak diğer kovanlarınıza takviye verebilirsiniz.Arılı takviye birleştirme işlemini henüz uygulamadım.Bu yüzden benim tercihim kapalı gözlü çıtalardan bir iki çıta alarak diğer zayıf kovanlara takviye yapmak.Böylece kovanlarınızın sayısı artmasada bütün kovanlarınız eşitlenecek.
Kışa güçlü 7-8 çıta arılı kovanların kışı atlatabilme oranı , zayıf 3-4-5 çıtalı arılara göre daha yüksek.
Zayıf 4-5 çıtalı 40 kovan arınız olacağına 8 er çıtalı 10 kovan arınızın olması daha mantıklı.
Araştırmalarımda 3-4 çıtalı arıların çoğunluğu kışı atlatamıyor.
Arıcılıktaki temel amaç bal ve diğer arı ürünleri elde etmek, kar elde edebilmekse ,en iyi verimi 80.000 arı nüfusuna sahip koloniden alınacağı bilimsel verilerle ortaya konulmuşsa , bal sezonunda bu sayıya ulaşabilmenin yolu bahara güçlü koloniyle üretime başlamaktır.
Bahara 7-8 çıtayla çıkan bir arı flora uygunsa , oğula gitmesse ,uygun yöntemlerle takviye edilirse çok rahat bu sayıya ulaşabilir.
Arı kovanınızı çoğaltmak istiyorsanız ve kolonileriniz çok güçlü ise(2-3-4 katlı) bölerek ve hazır ana arı vererek çoğaltabilirsiniz.

Turkavianvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2008, 23:42   #99
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Sayın deniz akvaryumu ; Benim arıcılık hakkında fazla bir bilgim yok ancak yeni yeni öğrenmeye çalışıyorum. Zannedersem bu ay ( Eylül ) şurup, vitamin ve ilaç takviyesi ile bir de çıta sayısını arttırarak bu kışı geçreceklerini zannediyorum. Köye gidince arıcı arkadaşlara soracam nasıl olacak **** ne yapalım diye. Köye gittikten sonra buradan bilgi verirrim.

Eski 27-08-2008, 23:52   #100
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Sn tukavianvet : Yapmış olduğumuz işlemi 2 kovandan bölerek yaptık kovanlardan birisi çok kuvvetli diğeri ise ona nazaran daha az kuvvetli idi. Bal alma meselesine gelince bu sene 2 kovandan bakımsızlık yüzünden toplam 11 çıta bal aldık oda yarısı tam dolmamıştı. Bölünmemiş kovanlar da yanlış hatırlamıyorsam sadece 2 şer çıta bal alındı ve 2 kovandan da 1 'er çıta bal alınarak 3. kovana eklendi. Arkadaşımın dediğine göre seneye çok kuvvetli arı olacak diyor. Bu dediğim arkadaşlar da doğduklarından beri arıyla uğraşıyorlar yaklaşık 35 senedir falan. Bir bildikleri vardır diye düşünüyorm. VErmiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler.

Eski 28-08-2008, 02:03   #101
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-02-2008
Galeri: 1
Sonbaharda arı bölme ve arıcılık tecrübesi hakkında ;

Merhaba Sayın Caucasus ve arkadaşlar ;

Sayın Denizakvaryumuna verdiğiniz cevaptan böldüğünüz arının ana arısı olmadığı anlaşılıyor.Hangi tarihte bu işlemi yaptınız? Floranın durumu ve mevsim sıcaklıkları, iklimin seyri !..
Sanıyorum aynı saatlerde yazı yazdığımızdan sizin ilk yazınızdan sonra yazdım ve aradaki yazılarınızı göremedim.
Ana arısız böldüğünüz kovanda ana arıyı kovandaki işçi arılar 1 günlük larvadan üretecekler.(Bazen kovandaki larva durumuna göre 2-3-4 günlük larvalardan da ana arı üretildiği oluyor fakat bu ana arılar kalitesiz kabul ediliyor)
Yeni çıkacak ana arı 3+13=16 günde çıkıyor.1 hafta dinlenme ve beslenme, 1 hafta uçma ve çiftleşme(Uygun hava şartlarda,kötü hava şartlarında bu süre uzayabiliyor.Ana arının kaybolması , kovanını bulamaması gibi olumsuzluklarda yaşanabilir.)1 haftada dinlenme ,beslenme ,düzenli ve verimli yumurtlaması kabul ediliyor.Böylece herşey olumlu olursa 16+7+7+7=37 ila 42 gün gibi zaman dilimine ihtiyaç var.
Bu arada tarlacı arıların ömrünün 21 gün olduğu ve bölünen arılarda uygun yöntemle işçi arılarında bölüştürüldüğü kabul edilse **** bölünen arıların 5 km uzak bir yere nakledildiği düşünülürse bu süre zarfında tarlacı arıların tamamının öleceği ve bir kısım kovan içindeki arıların dahi öleceği görülecektir.
Yeni çıkacak kapalı gözlü ve açık gözlü larvalar kovanın devamını sağlayacaktır ancak o kovan gittikçe zayıflayacaktır.Verdiğiniz 4 çıta iki çıta arıya düşecek !... Sonra yeni yumurtladı 21 günde işçi arı çıkacak 21 gün kovan içinde çalışacak böylece yeni ana arının yumurtladığı ilk yumurtalar 42 gün sonra işçi arı olacak.
Böldüğünüz tarihe yukarıdaki zaman dilimlerini eklerseniz hangi tarihlere ulaşacağınızı hesap edersiniz.
Uzun yıllar Veteriner Hekim Kliniği çalıştırdım.Bölgemde 40-50 sene hatta dededen , babadan arıcılar vardı.Geçen sene tek bir kovanları dahi kalmadı.
Bu senede onlarca gezginci profesyonel arıcıyla sohbetlerimiz oldu.Onların bizden bizimde onlardan öğrenecek çok şeyimiz olduğunu gördük.
Sizin zayıf ve kuvvetli arılardan kastınızı ölçü olarak verebilirmisiniz ?
Benim kuvvetli arıdan kastım 2-3-4 katlı yani 20-30-40 langstrot çıtalı ballı, yavrulu arı.
Arının **** koloninin gücü pek çok parametreye göre belirlenebilir.
Bu parametreler bal,polen,ana arının yumurtlama gücü (günlük yumurta sayısı) ve mevsime göre kolonideki arı sayısı vs.
Kolonideki arı sayısıda mevsime göre grafik olarak eğri çizer.
Mesela sizin yukarıdaki Sayın Denizakvaryumu'na verdiğiniz cevapta bundan sonra çıta sayısını arttıracağını belirtmişsiniz.Bu yanlış bir yaklaşım.Bundan sonra çıta sayısı artmayacak azalacaktır.
Bu mevsimden sonra arı kolay kolay petek örmeyecektir.Şu an bende Sayın Denizakvaryumu'nun karakovanınıda sayarsak 12 kovan arım var.Kovanda peteği belirli yaş grubundaki arılar örüyor.Yaklaşık bir aydır benim arılarda yeni petek örme işi yok.
Arıları iyi gözlemleyebilirseniz soğuk havalarda toplandıkları , sıcak havalarda kovana dağıldıklarını izlersiniz.
Şimdi tek katlı 10 çıtalı bir arının 2 çıta balını aldınız 8 çıtaya düştü.Bu arı çalışacak ve mevcut arı sayısını korumaya çalışacak.Sonraki aylarda bu arıların sırayla 7-6-5-4-3 gibi çıta sayılarından herhangi biriyle bahara çıkacaklar.
Bahara 5-6 çıtayla çıkabilen ve ana arısı genç olan bir arı kuvvetli kabul edilir.
4 çıta arıyla böldüğünüz ve ana arısız olan koloninin çok fazla şansı yok bence !...(Hazır ana arı verseydiniz ve takviye besleme yapsaydınız bir koloniniz olabilirdi)
Burada kendi tezimide anlatmadan geçemeyeceğim.Suni yöntemlerle şeker ,şerbet,kek verilerek zamansız üretilen arıların kışa ve hastalıklara karşı drençsiz olduğunu düşünüyorum.
Bence arılar ya oğul yöntemiyle doğal üretilmeli **** bölme yapılacaksada baharda bölme yapılmalı.Sonbaharda bölme işlemi ise çok katlı kovanlarda hazır ana arı vererek ve normal sayıda arılı çıtalı olarak yapılmalı.Yani benim görüşüm sonbaharda böldüğünüz arı en az 6-7-8 çıtalı olmalı.Yeteri kadar balı ve poleni olmalı.Bir dönem yumurta ve yavru çıkarabilecek kadarda zamanı olmalı **** verilen çıtalardaki yumurta, açık ve kapalı gözlü larva durumu iyi olmalı.
Bütün bunları 6-7-8 çıtada istemek kafaları karıştırabilir.
Sonbaharda yaptığınız işlemi baharın yapmış olsaydınız hemen hemen sorun yaşamayactınız !...
Yabancı sitelerde izlediğim videolarda çok katlı olarak kışlatılmalara rastlıyorum.Bizim ülkemizde ise henüz çok katlı kışlatmaya ben rastlamadım.Belki vardır!..
Bir yazımda 10 çıtalı arı kolonisinin arı sayısının ülkemizde 40.000 kabul edildiğini fakat görüştüğüm arıcılık konusunda eğitimli teknisyen arkadaştan aldığım bilgiye göre 20.000 ila 35.000 arasında değişebileceğini ortalama 30.000 arı sayısının normal olduğunu yazmıştım.Sonbahar ve kışa girerken bu sayı doğal olarak düşüyor.15.000-20.000 sayılarına kadar düşebiliyor.
Kışa 20.000 arılı giren koloni güçlü kabul ediliyor.10 çıtalı bir kovanda 2-3 çıtası bal dersek 7-8 çıta kalır.8 çıta olsa her çıtada 2500 arı olacak.Gene her çıtada 2 şer kilo bal olacak ki toplamda 16 kilo balla kışa girsin.
Benim hasat ettiğim kovanlarda bir petek ortalama 2600 gram geliyor.Çorumda tarttığımız 80 çıta bal ortalama 3'er kilo gelmişti.
Yukarıdaki hesaplamalardan ortalama her çıtanın 4/5 i bal olacak **** buna eşdeğer oranda depo edilmiş bal ve kuluçka için **** arının kışlaması için boş petek kalacak.
Gene benim düşüncem ve hesaplamalarıma göre Türkiye'deki kışlayan arılar 20.000 sayısının çok çok altında kışlatılıyor ve ölümlerin bir bölümünün nedeni yeterli balı ve yeterli nüfusu olmadan kışlatmak !...
Şeker, şerbet ve kekle beslemeye ise şu an çok soğuk bakıyorum.Bu konuyu ileriki zamanlarda derinlemesine irdeleyeceğim.Yurt dışındaki profesyonel işletmelerin uygulamalarını ve Türkiye'deki geleneksel karakovan arıcıların yaklaşımını araştıracağım.
İnternet'ten önceki dönemde geleneksel arıcılar kolay kolay bilgi vermiyor ve öğretmiyordu.Belki de çok fazla bilgi sahibi de değillerdi!...
Bizler bir manada şanslı sayılırız.Onlarca akademik kariyeri olan alanında uzmanlaşmış bilimadamının kitapları var.Hatta Dünya'daki literatürleri tarayabiliyoruz.Pek çok kulaktan dolma bilginin yanlış olduğunu bulabilir ,doğrusunu öğrenebilir ve dahada geliştirebiliriz.

Sevgi ve Saygılarımla

Turkavianvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2008, 10:18   #102
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Sn Turkavianvet : Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Ben yapılan işlemin yanlış olduğunu tahmin ediyordum ama yazdığım gibi biz hep bu şekil de bu zamanda bölüyoruz denince bıraktım nede olsa benim de fazla bir bilgim yok.
Anladığım kadarıyla bu bölünen kovanın seneye çıkamıyacağını **** çok az bir nufusla çıkacağını yazıyorsunuz. Bir kaç soru yazmışsınız ben okudukça cevaplamaya çalışayım.
birincisi bölme işlemini yanlış hatırlamıyorsam Bu ayın 1 de böldük tam olarak 28 gün oldu

İkincisi kuvvetli derken bizim kovanlar ballıkla 2 kat ballığı alınca arıları ana kovana sirkeledik kovanda ki çıtaların üzerleri doldu dışarı dahi taştılar diğerin de ise kovan normaldi bana göre arkadaşa görede aynıydı diyebilirim. Sizin de yazdığınız gibi kişilere göre değişiyor.

Üçünçüsü biz arılarımızı başka yere nakletmiyoruz sadece kışlatırken sote bir yere alıyoruz o kadar.

Bir de şunu yazayım biz ballık harici ana kovanlardan 2 şer çıta bal aldık diğerlerini arılar için bıraktık. şimdilik bu kadar

Teşekkürler.

Eski 06-09-2008, 18:22   #103
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Ben antalyada kovanı bölerek çoğaltmayı başaramadım . Geçen ağustos ayında arılı iki kovan satın aldım . Hiç balları yoktu . Kovanın birisini arı terk etti . Şurup vermede geciktiğimi ve arının açlıktan kovanı terk ettiğini düşünüyorum . İki defa diğer kovandan bölerek boş kovanı canlandırmıya çalıştım fakat başaramadım . Şöyle yaptım: İki yavrulu bir ballı çıtayı boş kovana koydum . Fakat yavrular çıktıktan sonra arılar kovanı terk ediyor . Bir kerede ana arı satın alarak denedım olmadı . Arı yine aç kaldığından mı kovanı terk ediyor . Acaba arılar yavrular çıktıktan sonra ana kovana gerimi dönüyorlar ? Yukarıda yazılanları bizim gibi acemilerin anlaması zor . İki üç satırla bu çoğalma işi anlatılamazmı ?

bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2008, 11:02   #104
Ağaçsever

necoezgi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2007
merhaba arkadaşlar.bonsade arkadaşım arılar kovanlarını ogul vermek suretiyle terk ederler,eger aldıgınız kovan bölme ve satın aldıgınız yer 5 km den yakınsa eski yerine tekrar döner. Eger bunlarda degilse sizin boşalan kovanınızda arıları rahatsız eden birşey vardır.Ben 1990dan buyana bu işle ugraşıyorum bu sebeblerden başka birşeyden arı kovanı terk etmez diyorum.
Arı bölme işlemini en basit şöyle yaparsınız;
1:bahar bölmesi için 1 kapalı,1günlük yavrulu 1 ballı cıta
sonbahar bölmesi için 2 kapalı 2 günlük 1 ballı cıta alıyorsunuz yeni birkovana yerleştiriyorsunuz(ana arı eski kovanda kalacak)
2:böldügünüz(yeni ) kovanı en az 5 km uzaga götürüyorsunuz aksi taktirde tarlacıarılar eski kovana geri döner. uzaga götürecekseniz bölme işleminden hemen sonra yeni kovanın ucuş deligini kapatın
eger 5 km uzaga götüremiyorsanız, sadece bir cıta arı silkeleyinki terkeden tarlacı arının yerini onlar alsın
3:üç gün arayla üç defa arıyı kontrol edip ana arı memelerini kesip almış oldugunuz hazır anayı en kalabalık iki cıtanın arasına telli kısmı alta gelecek şekilde yerleştirin
eger bununla ugraşmayım derseniz almış oldugunuz hazır anayı hemen uygulayın ama dikkat edilmesi gereken birşey daha hazır ananın kutusundaki kek deligini arıya verirken acmazda iki gün bekletip sonra açarsanız ana arı uygulamanız tam başarılı olur
4:arıyı eger 5 km götürdüyseniz ana arı yumurta atıp ve onları kapatıncaya kadar yerinden kaldırmıyorsunuz eger kaldırırsanız ana arıyı öldürür işci arılar.
bölme işlemi yapmadan 10 gün önce arıyı şurplamaya başlar ve bölene kadar verirseniz verim daha iyi olur.
Hazır ana veremiyorsanız arıyı böldükten sonra hiç bir işlem yapmıyorsunuz taki yumurta atıp yumurtaları kapatıncaya kadar,her durmdada yeni ana yumurtaları kapatmaya başladıktan sonra şurup verin aksi taktirde ana arıyı öldürür işçi arılar.
birşey daha kovanda erkek arı yokken bölme yapmayın.Eger bölünmesi gerekiyorsa hazır ana vererek bunu yapın.

necoezgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2008, 22:06   #105
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Sayın Bonsade Ben bizim arılara uyguladığımız şekilde anlatmıştım ama bir sefer daha anlatayım.
ilk olarak biz bölme işlemini 2 kovandan 3'e çıkardık nasıl yaptınız derseniz. Bir ballı çıta kovanın kenarına gelecek şekilde yerleştirildi yanına günlük yumurtalı bir çıta, tekrar yanına bir yumurtalı çıta daha ve en son olarak bir çıta bal daha sıralama şekli bu.

Dersenki verim aldınızmı **** kraliçe üretebildinizmi bilmiyorum ben İstanbul'dayım arılar Adapazarın' da bulunmakta ancak arılar çalışmaktalar ve kraliçe yapıp yapmadıklarını bilmiyorum Cuma günü arkadaşım bakıp bilgi verecek. Cuma günü tekrar bilgi yazarım.

Eski 08-09-2008, 21:43   #106
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Sevgili bonsade bence arıyı bölme işleminizi kuvvetli olan bir kovan ile yapınız. Öncelikle arınızı her 3 günde bir şerbetleyin şerbet ölçeğini bildiğinizi var sayıyorum yoğun olması tercih edilir. kışa kadar bu şekilde arınızı besleyin acele etmeyin ( aynı bonsai'deki gibi ) havaların soğuması ile şerbeti kesin. Baharla birlikte önce kek vererek işe başlayın daha sonra tekrar şerbete dönün nisan mayıs aylarında (ki bu yöreye göre haziran başlangıcında da olmaktadır.) arınızın artık yeteri kadar çoğaldığını kovana sığamadığını fark ettiğiniz esnada ya arının direkt olarak kendi kendine kovandan ayrılmasını bekliyeceksiniz. ( oğul atma olarak geçer) **** ana memeli bir yumurta çerçevesini ballı bir çerçeve ile üzerindeki arılarla birlikte başka bir kovana alın ve onuda şerbetleyin bu sefer olacaktır.
oğul attığını fark ederseniz paniğe kapılmayın arı kovana yakın denebilecek bir noktada üzüm salkımı gibi toplanır burada size düşen görev ana arıyı bulup onu salkımın yanına getirdiğiniz içinde 2 çerçeve bal olan kovana koymak daha sonra geri kalan işçi arılar ya kendiliğinden **** sizin süpürmeniz sonucunda kovana girer. kovanın kapağını kapatın ve 1 **** 2 gün kovana dokunmayın sadece şerbet verin. böylece 2. bir kovanınız olacaktır. Unutmadan oğul atan arı salkım halinde iken asla sokmaz anayı çıplak elle bile tutabilirsiniz.

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2008, 10:14   #107
Ağaçsever

necoezgi's Avatar

merhaba arkadaşlar
picea pungens; her 3 günde verdiginiz koyu şurubu arılar direk olarak gözlere bal olarak doldurur ve yavru yapmaya kullanmaz.arıyı yavruya acmak istiyorsanız bire bir şurup vermelisiniz.Ayrıca ogul veren arı sokmaz diyede bir şey yoktur sonucta onların da bir igneleri var.eger sizde onaylarsanız arılar korkan insanı sokar,neden derseniz korkan insan bir salgı salgılar ve bunu arılar anında algılar ve saldırıya yani sokmak icin o insana gelir ve sonu hüsran.ana arı zaten hic bir zaman insanı sokmaz(yalnız kendi rakibi olan ana arıyı öldürmek icin kullanır)
lütfen bilmeyen arkadaşları yanlış bilgilendirmeyelim cünkü sonu hüsran olabilir. herkese iyi calışmalar.

Eski 09-09-2008, 12:08   #108
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Sayın neco şerbetin koyuluğu birebirdir. bunu daha hafif yapanlar olduğu için biraz daha yoğun ibaresi kullanılmıştır. Oğul atan arı sokmaz bunu kesinlikle onaylarım zira oğul atan arı kovandan ayrıldığı anda midesini doldurarak ayrılır zira ne zamana kadar uygun bir yer bulacağı belli değildir. Bu şekildeki arı sokmaz **** şöyle söyliyeyim şimdiye kadar beni sokmadı, soktuğu birinide duymadım. Bilgilendirme yanlış olmasın pek çok defalar arılar tarafından sokuldum, ama benim deneyimlerimde oğul atan arı tarafından hiç sokulmadım sizler yinede tedbirli olun diyeyim.

Eski 09-09-2008, 21:48   #109
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Arkadaşlar kovandan ayrılan arı sokar **** sokmaz o konuya girmek istemiyorum daha doğrusu fazla bir bilgim yok ancak korkan insanı hemen algılıyorlar ki ben bunu bu sene yaşadım ayrı ayrı zamanlar da yaklaşık olarak 50 den fazla ısırıldım.

Eski 10-09-2008, 14:37   #110
Ağaçsever

necoezgi's Avatar

sayın picea pungens ogul arıyı profesyonel olarak aldıgımız zaman ellbette sokmaz ama bilmeyen arkadaşlar bu işi yaparken en ufak bir yanlışı arıyı kızdırabilir kızan arıda sokar.iyi calışmalar.

Eski 10-09-2008, 15:03   #111
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Arkadaşlar kızan arının ısrmasına en büyük örnek benim ben bu yaz arıları biraz fazla kızdırdım ve semeresinide aldım . Başarılar.

Eski 11-09-2008, 02:39   #112
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Evet sonuçta onların olan bir şeyi ellerinden almaya çalışıyoruz.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2008, 22:15   #113
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Merhaba arkadaşlar; Siteye yeni üye oldum. İzmir Torbalı da oturuyorum.Sınıf öğretmeniyim. 2004 baharından beri arıcılıkla uğraşıyorum. Forumda yazılanların hepsini okuyamadım, sadece bir göz gezdirdim. Sizlerden çok şey öğreneceğim bundan eminim. Bilgilerimi de sizinle paylaşmak isterim.İlk zamanlar hobi gibi başladım arıcılığa, ancak bu canlı tarifi imkansız bir hızla ürüyor bence... Geçen yıl 55 kovana ulaştım ancak kuraklık ve varrao nedeniyle çok kaybım oldu. Baharda 19 kovan arı sattım. Şu an 41 kovanım var. Ana arılarımı kendim üretiyorum. Bu yıl larva transferi de yaptım. Acemiliğe rağman yaptığımız larva transferlerinde yüzde 30 lara varan bir başarı elde ettik.. Şimdilik iyi günler diliyorum.. Formu ileriki zamanlarda tamamen okuyup tekrar yazmak isterim. Saygılarımla..

kamil35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2008, 22:46   #114
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Sn.caucasus un uygulamasını özetlersek,

Sonuç olarak 2 yavrulu çıta 2 ballı çıta olmak üzere 4 çıta ile kış geçer mi?

Ve yine merak ettğim bu ayrılan 4 çıtaya ana arı eklenmiyor mu ? Ekleniyorsa eski kovandaki ana arı mı, yeni bir ana arı mı?
Bence bölme (İzmir için söylüyorum) nisan ayı içerisinde yapılmalı, yani polen ve bal akışının en hızlı olduğu zamanda... İzmirde 3-4 çıtalık arı aç kalmadığı sürece kışı rahat atlatabilir. Ancak ben bölmelerimi şu şekilde yapıyorum; 10-20 mart tarihleri arasında 10 çıtalı güçlü bir kovanın anasını iki çıta ile alıyorum. Sekiz çıta kalan anasız kovanı 5 gün sonra açıyor ve yapmış olduğu ana yüsüklerini tamamen temizliyorum.( başka bölgelerdeki arkadaşlar erken diye bilir şunu belirteyim burada güçlü kovanlarda ocak ayında yavru olur) Başka güçlü bir kovandan günlük yumurta olan bir peteği alıp sekiz çıtalı anasız kovanın ortasına yerleştiriyorum ve günlük sirkeli çıtanın kenarlarında biraz boşluk bırakıyorum. Yüsükleri daha rahat yapabilsin diye.. Arı önceki yüsükler temizlendiği için, benim verdiğim çıtadaki yumurtalara mecburen yüsük yapıyor. Benim yaptığım tarih hava sıcaklığı açısından düşük olması nedeniyle az yüsük yapılmasına neden olur. Yüsük sayısı ne kadar az olsada 10 dan fazla olur. Bu kovan beslenirse daha da iyi olur. ( arkadaslar bu yazdıklarım internetten ve diğer ustalardan öğrendiğim bilgiler, az da olsa kendi tecrübelerimi de katıyorum çok bilmiş durumuna düşmek istemem). Anaların yüsüklerden çıkmasına 5-6 gün kala başka bir güçlü kovanın daha anasını alıyorum. ve o kovanda yüsükler yapıyor. ilk kovandaki analar çıkmadan bir iki gün önce 2. böldüğüm kovanı birer çıta ayırarak ve kendi yaptığı yüsükleri bozarak 1. kovandan aldığım çıkmak üzere olan yüsükleri birer çıtaya takıyorum. Bu birer çıtalar üşümemeli ve çıtaya göre dar kovanlara konmalı, bende 4 lü, 5 li analıklar var yani bir kovan 4 ya da 5 kolani taşıyabiliyor. bu çıtalardaki analar çıkıp yumurtluyor ve yavruyu kapattıktan sonra onlara takviye veriyorum benim yöntemim bu gayette güzel oluyor. Tabi başarı % 100 değil, ancak 10 yüsükten 7 disi 8 i tutuyor..

Eski 11-09-2008, 23:10   #115
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsade Mesajı Göster
Ben antalyada kovanı bölerek çoğaltmayı başaramadım . Geçen ağustos ayında arılı iki kovan satın aldım . Hiç balları yoktu . Kovanın birisini arı terk etti . Şurup vermede geciktiğimi ve arının açlıktan kovanı terk ettiğini düşünüyorum . İki defa diğer kovandan bölerek boş kovanı canlandırmıya çalıştım fakat başaramadım . Şöyle yaptım: İki yavrulu bir ballı çıtayı boş kovana koydum . Fakat yavrular çıktıktan sonra arılar kovanı terk ediyor . Bir kerede ana arı satın alarak denedım olmadı . Arı yine aç kaldığından mı kovanı terk ediyor . Acaba arılar yavrular çıktıktan sonra ana kovana gerimi dönüyorlar ? Yukarıda yazılanları bizim gibi acemilerin anlaması zor . İki üç satırla bu çoğalma işi anlatılamazmı ?
Bölme işleminden sonra bölünen kovanı arılıktan en az 5km öteye götürmelisiniz yoksa tarlacı arıların hepsi geri döner ve böldüğünüz kovan güçsüz kalır. Bir de Antalya da diyorsunuz Ege ve Akdeniz buralardaki arılar bölünmeye çok müsaittir 2 çıta arıda 4-5 ana yüsügü varsa takip etmezseniz yarısını dışarı oğul verir. Bu nedenle sağlıklı bulduğunuz 2 yüsüğü bırakıp diğerlerini temizlemelisiniz. Tecrübelerimden biliyorum 1 çıtalı bir bölme üzerinde 3-5 yüsük olsun arı nüfusu çıtadan biraz taşıyor ise o bile oğul veriyor. Bu yerli ırkın özelliği..Bir de satın aldığınız ana arıyı kovana verirken o kovanın en az 2 gün anasız kalması gerekir. Ve anayı vermeden önce de kendi yaptığı yüsükleri temizlemelisiniz. Birde ana arının yanında olan işçi arıları salmalısınız. kafeste sadece ana arı kalmalı, eğer kafesteki işçi arıları salmazsanız, kafes içindeki bir ana 8-10 işçi arı bir kolonidir. kafes ağzındaki kek bitince kafes içindeki koloni ile dışındaki koloni savaşacaktır ve bu kavga arasında muhtemelen ana kaybı olabilir..

Eski 11-09-2008, 23:20   #116
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
Arkadaşlar dedm arıcılık yapıyor.Sanırım yaklaşık 100-150 kadar kovan sahibi.. Rize de ve Göle de kovanları.. O'nun dediğine göre Adi Porsuk bitkisi (Taxus baccata) arılara dadanan bit veya beyaz küçük pire tarzı bir zararlıyı kendine çekip etkisiz hale getiriyormuş.. Epeyi bir şerit yaptık Adi porsuktan ve kovanlarına yerleştirdi.. Belki yardımcı olur diye buraya yazma ihtiyacı duydum.. Hepinize kolay gelsin..

Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2008, 23:29   #117
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Picea pungens Mesajı Göster
Sayın neco şerbetin koyuluğu birebirdir. bunu daha hafif yapanlar olduğu için biraz daha yoğun ibaresi kullanılmıştır. Oğul atan arı sokmaz bunu kesinlikle onaylarım zira oğul atan arı kovandan ayrıldığı anda midesini doldurarak ayrılır zira ne zamana kadar uygun bir yer bulacağı belli değildir. Bu şekildeki arı sokmaz **** şöyle söyliyeyim şimdiye kadar beni sokmadı, soktuğu birinide duymadım. Bilgilendirme yanlış olmasın pek çok defalar arılar tarafından sokuldum, ama benim deneyimlerimde oğul atan arı tarafından hiç sokulmadım sizler yinede tedbirli olun diyeyim.
Sayın hocam siz Trabzon'dan yazıyorsunuz muhtemelen de arılarınızın ırkı kafkas bu ırk bildiğim kadarıyla bizim Muğla ırkına göre biraz daha sakin. Yeni çıkmış bir oğul dediğiniz gibi arılar ballı olacağı için fazlaca saldırgan değildir. Ancak bir gün önce çıkmış olan bir oğul tutunduğu dala petek örer ve siz bunu tedbirsiz bir şekilde almaya çalışırsanız (yerli ırk için konuşuyorum) affetmez sokar..

Eski 12-09-2008, 07:56   #118
Ağaçsever

halilhadim's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Arkadaşlar güz teşvik beslemisinde şerbeti oldukça koyu verelim. Cıvık veriler şerbetin ilkbahar ishali yapması muhtemeldir.

halilhadim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2008, 16:24   #119
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil35 Mesajı Göster
Sayın hocam siz Trabzon'dan yazıyorsunuz muhtemelen de arılarınızın ırkı kafkas bu ırk bildiğim kadarıyla bizim Muğla ırkına göre biraz daha sakin. Yeni çıkmış bir oğul dediğiniz gibi arılar ballı olacağı için fazlaca saldırgan değildir. Ancak bir gün önce çıkmış olan bir oğul tutunduğu dala petek örer ve siz bunu tedbirsiz bir şekilde almaya çalışırsanız (yerli ırk için konuşuyorum) affetmez sokar..
Arkadaşlar kusura bakmayın ben karadenizliyim ya anlatamıyorum anlaşılan . Ben arının oğul verdiği zamandan bahsediyorum bir **** 2 gün geçmiş halinden değil
zaten oğul atan arı 3 bilemedin 4 saat sonrasıda bölgeyi terk ederek yeni kovan bölgesini arar. Bu sebepten benim bölgemde orman içlerine boş kovanlar yerleştirilir. Özelliklede karakovanlardır bunlar zira dallara ağaçlara yerleştirilmeleri daha kolaydır. Petek örülmüş bir daldaki arılar elbette çıplak elle tutulmaz. hatta arılar tutulmaz sadece dalı zarifçe kırıp kovan içerisine yerleştirmeniz yeterli olacaktır.
Ve kamil bey haklısınız arılarım kafkas türüdür. çokda sakin sayılmazlar. Gerçi uzun zaman öncesinde idi ama bir arı saldırısı sonrasında ( ki maskeli olmama rağmen) vücudumun çeşitli bölgelerinden batmış halde 32 iğne çıkardım batamayıp elbise üzerinde kalanları saymıyorum. İyi bir şok dalgası yaşadım. o akşamı asla unutamam. Şimdilerde şükür allaha ki pek canım yanmıyor gerçi artık alıştık birbirimize.

Eski 12-09-2008, 22:57   #120
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Tüm yazı yazan arkadaşlara teşekkürediyorum. Daha geçen hafta sağım yaptım (bal hasadı). Sağım sonrası arıyı biraz sıkıştırınca elimde 42 tane polenli petek kaldı.. Burası iklim olarak sıcak bir yer ve petekler 10 gün gibi bir zaman içinde güveleniyor. Peteklerin muhafazası için önerilerinizi bekliyorum... Naftalin kulanmıyorum.Malumunuz kansorejen etkisi var ve yasak. Geçen yıl Kükürt denedim, körükle yakarak. Yine güvelendi. Acaba kükürdü rutin aralıklarla mı kullanmak gerekiyor.Soğuk hava deposuna koymak istedim, üç soğuk hava deposu gezdim koyacak yer bulamadık.. Arkadaşlar bir çare... Peteklerim esmer de değil zayi olsun istemiyorum.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024