agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Arıcılık
(https)

Beğeni Düzeni34Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-04-2013, 20:53   #211
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kilicaslan3561 Mesajı Göster
Formük asiti nasıl kullanıyorsunuz öğrenebilir miyim? Çevremdeki arıcılardan biraz duydum. Bazısı şerbete katıyormuş, bazısı da arıların içine bir miktar küçük havuzlara dolduruyor. Siz nasıl kullanıyorsunuz. Teşekkür ederim.
Sayın kılıcaslan; Formik asit ve oksalik asit kullanımı için konuyla ilgili yeterli bilgiye ulaşmak şart oluyor.

Yapılacak bir hata ya da hataların vahim sonuçları olabilir.

Kullanım öncesi, koruyucu tedbirleri almak gerek.

Çünkü; asit değdiği yeri tahriş, tahrip ediyor.

Öncelikle Asitlere uygun eldiven, maske ve gözlük gerekli.

Uygulama alanında bir kova su da mutlaka olması gerekenlerden.

Eklenen Resimler

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2013, 21:10   #212
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Bir formik asit uygulamasında, Kovan bu uygulamaya uygun olmayınca sonuçları aşağıdaki gibi olabiliyor.

Kovan tabanında yeterli havalandırmayı sağlayacak düzenek gerekli..

Aşağıda, kovan tabanında değil, gövdesinde delik mevcut.
Asit tabanda birikmiş ve arıyı tahrip etmiş.

uçma deliği tam açık olacak, ( Uçma deliği yetmeye bilir)
Polen tuzakları açık olacak.

Aşağıda üstkattan yapılmış bir uyduruk kovanın,
formik asit uygulama sonrası hali!

Eklenen Resimler

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2013, 14:27   #213
Ağaçsever

kilicaslan3561's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2013
Sayın Ligustrum; paylaşım ve bigileriniz için çok teşekkür ederim. Son derece faydalı oldu.

kilicaslan3561 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2013, 09:56   #214
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
"Birkaç saat mutlu olmak istiyorsan içki iç.
Bir hafta mutlu olmak istiyorsan tatile çık.
Bir ay mutlu olmak istiyorsan evlen.
Bir ömür boyu mutsuz olmak istiyorsan insanlarla uğraş.
Bir ömür boyu mutlu olmak istiyorsan toprakla uğraş."

Çin atasözü.

Ben de bu sene arıcılığa başladım. Arılar sosyal hayvanlar oldukları için koloni yönetmek, biraz insan yönetmeye benziyor. Yani zor. Ama gerçekten çok zevkli.

Bir fabrikanız var. Ama vergi ödemiyorsunuz, ssk ile uğraşmıyorsunuz, çalışanlarla uğraşmıyorsunuz. Yeri geliyor ham madde vermiyorsunuz, mamulü pazara sunmuyorsunuz. Vs, vs.

Arı aslında ehlileşmiş bir canlı değil. Müdahalelerinizle katkıda bulunursunuz. Ama dokunmadığınızda kendi rutinlerinde devam ederler.

Hobici için en zahmetsiz canlıdır.

kamil35 ve attar beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2013, 13:38   #215
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ben de merak ettiğim bir şeyi sormak istiyorum.

Allerjim olduğu için arılarla aram pek hoş değildir.
Üzümü pek severim, bu yüzden bahçemizde birkaç cins olmak üzere 77 kök üzümümüz var ve çok da güzel ürün almaktayız.
Aldığımız bu üzümleri çoluk-çocuk, komşularla, eş dostla paylaşmak da çok hoşumuza gider.

Eşim de kızım da torunlar için bir kısmı ile pekmez kaynatırlar her sene.
Gerek sıkma gerekse tavalarda kaynatma sürecince o kadar çok bal arısı ve eşek arısı üşüşür ki ben mecbur olurum içeriye girmeye.
Bu sene pekmez yaparlarken sadece 2 tane eşek arısı ziyarete geldi. Sıkılan posaları koydukları çöp kovasına bile hiç arı gelmiyor. Pekmez dışarıda fokur fokur kaynıyor, bir tek arı yok etrafında. Pekmez yapıldı, soğusun da kavanozlara alalım diye tavalar, tencereler dışarıda bekliyor, hiç ziyaret eden arı yok.

Bu arılar nereye gittiler?

yalper beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2013, 13:18   #216
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster

Bu arılar nereye gittiler?
Birinci ihtimal, tercih edecekleri daha iyi bir kaynak buldular.

Bu sene arılarım ıhlamur ağacını çok yoğun şekilde ziyaret ederlerken, ismini bilmediğim bir çalı çiçek açtı. Ve arılar ıhlamuru terk ettiler. O çalıların üzeri ise yüzlerce arı ile doluydu.

Şu anda da arıların çokça ziyaret ettikleri bir sarmaşık, kovanların hemen yanı başında olmasına rağmen arıcıklarım uzakta, bilmediğim bir yerden nektar ve polen taşıyorlar. sarmaşık bomboş.

İkinci ihtimali düşünmek bile istemiyorum.

Eski 12-09-2013, 19:48   #217
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Teşekkür ederim sayın Asoo, bir de şu ihtimal olabilir mi; Manyas Barajından Karacabey ovasına su götürecek kanalet çalışmaları var. 4m genişlikte kanalet ve kenarlarında da üçer metrelik boşluk alan çalışmaları var.
Bu arada yolumuz da 9m genişliğine geliyor, yani hızlı ve toz-topraklı bir çalışma var. Öyle bir toz ki anlatılamaz, etraftaki bütün ağaçlar bembeyaz. Toz taaa evlerimizin içinde bile var. Bahçedeki ağaçların yaprakları da beyazlaştı.
Arılar bu tozlu alanlarda temiz çiçek bulamadıkları için gelmiyor olabilirler mi?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2013, 08:18   #218
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Kovan içinde tozdan hoşlanmadıkları biliyorum. Aylarca toz toprak içinde arazide kalan kovanların içi, titiz bir kadın yeni temizlik yapmışcasına temiz oluyor. Bir ana ve 50-60 bin kızının yaşadığı belli oluyor.

Ama dışarıda toza nasıl tepki verdiklerini bilemiyorum.

Saygılarımla.

yalper beğendi.
Eski 29-03-2014, 08:45   #219
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Galeri: 2
Içimde kalan ve her bahar yeseren, "arıcılık" istememe rağmen korkutuyor.

ayax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2014, 20:42   #220
Ağaçsever

fyodor's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayax Mesajı Göster
Içimde kalan ve her bahar yeseren, "arıcılık" istememe rağmen korkutuyor.
Merhaba Ayax. Sağlıkla ilgili önlemleri alabilirsen, uygun zaman ve mekanın var ise korkulacak bir tarafı yok. Çekincelerini buradan konuşabiliriz.

fyodor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2014, 11:37   #221
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Sn fyodor, bir ad kovanla başlamak istiyorum. İlk yapmam gereken nelerdir. Bahçe Pınarbaşı semtinde, 4 dönüm zeytin ağaçları var.

cihan_as Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2014, 16:50   #222
Ağaçsever

fyodor's Avatar

Cihan As;

İlk olarak arı ile ilgili bir altyapıya sahip olmanız gerekir. Halkeğitim Merkezleri' nin kursları ya da bir arıcının yanında bir süre bulunma şeklinde olabilir.

Bu altyapıyı oluşturduktan sonra bir adet kovanı arısıyla birlikte çevrenizdeki arıcılardan temin edebilirsiniz. Kovanla birlikte arıcılıkta olmazsa olmaz malzemeleri de temin etmelisiniz. Bunlardan en önemlisi kıyafettir. Arılıkta yalnız çalışılmamalı, kıyafet giyilmelidir.

Arı cinsi de çok önemlidir. Benim bulunduğum Doğancılar Köyü' nde bir komşumuzun arıları 50 mt civarına canlı yaklaştırmıyor. Kolonilerin karakter yapıları farklı oluyor. Uysal bir cins seçmelisinizki bahçenizde rahat çalışabilesiniz.

Pınarbaşı' nı biliyorum fakat dağlardaki çiçek ve çam çeşidi hakkında bilgim yok. Ne zaman başlamak istediğiniz ve yörenizin bitki-çam durumu hakkında bilgi verebilir misiniz?

cihan_as beğendi.
Eski 11-07-2014, 17:26   #223
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2014
Bizim köyün yanında 45 50'ye yakın kovanı olan birisi var. 3 hafta önce bizim kovanı 2 oğul girmiş.Geçen haftada ağacta 2 tane daha oğul vardı onları da kovana koyduk.Sizce zamanı geç mi yoksa arı cinsinden dolayı mı ?(Arılara petek fln koyduk çalışıyorlardı.Başka bi şey lazım mıdır ?)

MeTiN_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2014, 19:14   #224
Ağaçsever

fyodor's Avatar

Sn. Metin,

Öncelikle oğullar ayrı ayrı kovanlara koyulmalıdır. Elinizde kabartılmış petek varsa arıların yoğunluğuna göre eklenebilir. Bal akımı mevsiminde olduğumuz için şerbet ilavesine gerek yok. Ana arıyı kontrol edin ve açık-kapalı yavru oluşumunu gözlemleyin.

Bu tarihlerde oğul oluşmasının sebebi arının cinsinden dolayı değil, mevsim şartlarına ve arının kendi kovanına sığamaması sonucunda oğula yönelmesine bağlıdır. Zamanlama olarak geç bir tarihte oğul vermiş.

Eski 25-07-2014, 17:40   #225
Yeni Üye

Bu konuya fotoğraf eklemek istiyorum nasıl yapmalıyız ?

Eski 26-07-2014, 14:00   #226
Ağaçsever

fyodor's Avatar

fotoğraf yüklemek

Merhaba Sayın Metin,

Fotoğraf eklemek için aşağıdaki linkten, yardım konularını okuyabilirsiniz.

Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Eski 30-07-2014, 09:27   #227
Yeni Üye

arıların durumu nasıl ne yapmak gerekir ?

Eklenen Resimler

Eski 31-07-2014, 13:14   #228
Ağaçsever

fyodor's Avatar

Kovan Durumu

Merhaba sevgili Metin,

Böyle bir kovanda;

1) Öncelikle kovandaki yaşam alanının çok fazla düzensiz olduğunu söylemek isterim,

2) Çıtaları birbirine uzak dizdiğin için gereksiz petek kabartılmış. Petek yanlara, yukarıya, açık olan her yere yayılmış. Bu durum, arının çalışmasını engeller.

3) Bal hasat döneminde peteği sağmakta, makinaya takmakta büyük sıkıntılar yaşarsın,

4) Kovanı kontrol ederken zorluk çekersin,

5) Arı nüfusu yeterli olmadığı halde, gördüğüm kadarıyla 3 adet fazla çıta koymuşsun. Erken konulan bu çıtalar kraliçe arıyı düzensiz çalışmaya meyil ettirir,

Naçizane, bu uyarılarım doğrultusunda daha düzenli ve temiz bir kovana geçmeni tavsiye ederim.

Sevgiler,

chelik26 beğendi.
Eski 31-07-2014, 14:07   #229
Yeni Üye

hangi petekleri çıkartmalıyım temiz derken biraz daha açabilir misiniz ? (Arıların nüfusu giderek artıyordu yani benim dikkati o çekti)

Eski 01-08-2014, 09:47   #230
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeTiN_ Mesajı Göster
arıların durumu nasıl ne yapmak gerekir ?
ilk önce fazlalık çerçeveleri almanız lazım arı sıkışık olmalı

resimdeki arılardan bal almıyacagınızı varsayarak gerekli ilaçlamayı varroa için yapmalısınız ruhsatlı ilaçları tercih edin herkez bir şey der kulaklarınızı tıkayın

azar azar besleme ye başlayabilirsiniz yavru atımını hızlandırmak için 1 ay süre ile birer gün ara ile 1/1 şerbet eylülde de 2/1 bir şerbet kış arıları oluştuktan sonra stok beslemesi en az bir ay kadar çercevelerde yaklaşık 10-14 cm üstten sır oluşasıya kadar

3 farklı etken madde ile varroa ya müdahele edin bir adet bölme tipi yemlik alın arı kovanı ısıtma ile fazla ugraşmasın

giriş deligini 1-2 cm olacak şekilde daraltın çevredeki eşşek arısı popülasyonunu izleyin bu ay tahribatların çok oldugu aydır

çervelerdeki fazlalık mumları temizlemesiniz mum güvesine karşı

herhangi bir sorun olursa tekrar yardımcı olurum

myildiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2014, 15:28   #231
Yeni Üye

Arılardan bal alamayacağımızı az çok biz de tahmin etmiştik.Kabarttığı petekleri kışın yemesi için bırakmayı düşünüyorum.Bizim köyde oturduğumuz yerin yanında 50'ye yakın kovanı olan komşu var.Ona varroa ile ilgili bir şey yapıp yapmadığını sormayı düşünüyorum.Ama siz yapın diyorsanız sorun değil yaparım.Bide bir adet bölme tipi yemlik alın demişsiniz arılar için şerbet mi koyucaz bunun içine,araştırdım ve bunu anladım.Size arıların peteklerinin fotosunu hafta sonu atabilirim yorumlarınızı eksik etmeyiniz.

Eski 02-08-2014, 10:17   #232
Ağaç Dostu.

bölme tipi yemlik ile arıları besliyebilirsiniz ...

bölme tipi yemlik tavsiye etmemdeki amaç kovan içini daraltmaktır. arı kovanı ısıtmak için ugraşmamalı.

arının sarmadıgı hiçbir çerçeve kovanda durmamalı durdugu takdirde mum güvesi ve yavru çürüklügü olma ihtimali vardır. arı sıkışık çalışdıgında daha hızlı ilerler

sizin yerinizde olsam gün aşırı 200 ml beslemeye başlarım ve varroa ilaçlamasının startını veririm

chelik26 beğendi.
Eski 04-08-2014, 03:29   #233
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
Birinci ihtimal, tercih edecekleri daha iyi bir kaynak buldular.

Bu sene arılarım ıhlamur ağacını çok yoğun şekilde ziyaret ederlerken, ismini bilmediğim bir çalı çiçek açtı. Ve arılar ıhlamuru terk ettiler. O çalıların üzeri ise yüzlerce arı ile doluydu.

Şu anda da arıların çokça ziyaret ettikleri bir sarmaşık, kovanların hemen yanı başında olmasına rağmen arıcıklarım uzakta, bilmediğim bir yerden nektar ve polen taşıyorlar. sarmaşık bomboş.

İkinci ihtimali düşünmek bile istemiyorum.
Tam olarak soruyla alakası olmasada bu konu yıllar önce yaptığımız bir çalışmayı aklıma getirdi bu çalışmaya göre bal arılarının atomların manyetik alanlarını algılayabildiklerini ve bunu nektar kaynaklarına ulaşmada etkin bir şekilde kullandıklarını keşfetmiş ve bu çalışmayı detaylandırıp geliştirebilirsek bal arılarının yönlendirilebileceğini tez olarak sunmuştum tabi hocalar tarafından gereksiz ve anlamsız bulunarak ciddiye alınmamıştı konuyu açık bir şekilde deney yoluyla ıspatlamama rağmen. .Maalesef son yıllarfa dünya çapında arı kolonilerinin bilinen sebebler dışında yok olması dikkate değer bir hale geldi.Bu konuda üniversitedeyken o çalışmalarıma dayanarak dümya üzerindeki gerek baz istasyonları gerekse yoğun manyetik karmaşanın etkili olduğunu düşünüyorum.Arıların antenlerindeki boğumları ve anten hareketlerini detaylı bir şekilde izlerseniz koku alma dışında da bu organlarını adeta bir algılayıcı olarak kullandıklarını görürsünüz arılar muhteşem yaratıklardır ve arılarla ilgili daha bir çok konuyu tam açıklayabilmiş değiliz mesela 12 çeşit arı dansı var ve bunların sırrı konum belirtme dışında tamamen açıklanabilmiş değil.

ligustrum ve chelik26 beğendi.
irfan çiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2014, 17:37   #234
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi myildiz Mesajı Göster
ilk önce fazlalık çerçeveleri almanız lazım arı sıkışık olmalı

resimdeki arılardan bal almıyacagınızı varsayarak gerekli ilaçlamayı varroa için yapmalısınız ruhsatlı ilaçları tercih edin herkez bir şey der kulaklarınızı tıkayın

azar azar besleme ye başlayabilirsiniz yavru atımını hızlandırmak için 1 ay süre ile birer gün ara ile 1/1 şerbet eylülde de 2/1 bir şerbet kış arıları oluştuktan sonra stok beslemesi en az bir ay kadar çercevelerde yaklaşık 10-14 cm üstten sır oluşasıya kadar

3 farklı etken madde ile varroa ya müdahele edin bir adet bölme tipi yemlik alın arı kovanı ısıtma ile fazla ugraşmasın

giriş deligini 1-2 cm olacak şekilde daraltın çevredeki eşşek arısı popülasyonunu izleyin bu ay tahribatların çok oldugu aydır

çervelerdeki fazlalık mumları temizlemesiniz mum güvesine karşı

herhangi bir sorun olursa tekrar yardımcı olurum
1/1 şerbet 1litre su ile 1 kg şeker mi ?
stok beslemesi en az bir ay kadar çercevelerde yaklaşık 10-14 cm üstten sır oluşasıya kadar demişsiniz burayı pek anlayamadım yardımcı olur musunuz ?

Eski 07-08-2014, 18:03   #235
Ağaç Dostu.

Alıntı:
1/1 şerbet 1litre su ile 1 kg şeker mi ?
stok beslemesi en az bir ay kadar çercevelerde yaklaşık 10-14 cm üstten sır oluşasıya kadar demişsiniz burayı pek anlayamadım yardımcı olur musunuz ?

1/1 şerbet örnegin 1 bardak şeker bir 1 bardak su bire bir oran olur 1 kilo şeker 1 litre su olmaz birim farklılıklarından dolayı biri litre biri kg.

10-14 cm üstten sırlama bal kemeri bu kış için önemli bunu oluşturmaya en az 1 ayınız var şu an önemsemesenizde olur

önemli olan şu anda yavru atımını hızlandırıp kış arılarını oluşturmak düzgün varroa mücadelesi ile saglıklı kış arıları olusturmak

Eski 08-08-2014, 00:09   #236
Yeni Üye

benim dedem kavonoz gibi bir sey bulup içine koyu bir şerbet koyup ağzını bezle örtüp arılarin bali emecek kadarda altinda bosluk birakirdi.arilarda bunu emiyormus.Dedem anlatmisti.ALLAH rahmet elesin cok emegi var dedimin.(sizce bunu uygulamak daha iyi olmaz mi?)

Eski 08-08-2014, 21:15   #237
Ağaç Dostu.

en fazla 5 tl ye yemlik alıcaksın ...

yok ben bezi sarma kavanozu taşıma işleri ile ugrasıcam diyorsanız hergün benim için sorun yok peynir tekenesinde verin isterseniz teknik çalışmak her zaman kolaylık saglar

chelik26 beğendi.
Eski 08-08-2014, 21:29   #238
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Şerbetlik her zaman iyidir. Özellikle fazla bakılmayan arılar bazen çok sarıcı olabiliyor. Hiç üst kapağı açmadan şerbetinizi verebilirsiniz.

Birde 1 saatte yapacağız bakımı 20 dakika yapabiliyorsunuz.

Name:  IMG_1265.jpg
Views: 420
Size:  32.9 KB

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2014, 11:45   #239
Yeni Üye

Arılarda günlük yumurta nedir nasıl anlaşılır.Açıklayabilir misiniz ?

Eski 20-08-2014, 09:59   #240
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Alıntı:
Arılarda günlük yumurta nedir nasıl anlaşılır.Açıklayabilir misiniz ?
Metin Bey, aşağıdaki linkte günlük yumurta resimleri var. 7. mesaja bakınız.

Arıcılıkta ana üretimi

kamil35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024