PDA

View Full Version : Kurt üzümü- Goji berry - Wolf berry (Lycium barbarum)

Sayfalar : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14

Sevgi
02-12-2012, 20:41
Selamlar arkadaşlar, goji berry ne kadar büyüyor ve nereden temin edebilirim?

mdemirbas
03-12-2012, 19:40
Bendekilerin tadı da acımsı. Zorla bir avuç ilaç niyetine yiyorum. Evdekiler sevmedi..:)

Bir de kurutmayı deneyen var mı? İki yıldır kurutmaya çalışıyorum, bir türlü kurumuyor, eriyor.

Bu yıl sıcak suya daldırıp çıkardım yine kurumadı. Nasıl kurutabilirim?

Bir fidanın diplerine babam soba külü dökmüş, o fidandakiler zeytin kadar büyümüştü.

merhaba sayın agozce
Sizin gojilerin tatlı olmayışının iki sebebi olabilir.Birincisi chiense cinsinin tadı pek yok.Sizinkilerin cinsi bunlardan olabilir.İkincisi ise barbaryumları da tam olgunlaşmamışkan yerseniz tatsızdırlar.Tatlı olmasını istiyorsanız olgunlaşmasını bekleyiniz.
Kurutuma konusu halldilmiş durumda.Bunun için küçük bir düzeneğe ihtiyaç var.1- Güneş ışığından yararlanarak sıcak bir hava elde etmek. 2- Isınan havayı gojilerin kurutulacağı kapalı bir kabin içerisinde dolaştırmak.
Bir haftada tam kuruluğa ulaşıyor.Ben bu yıl kuruttum. Herkes yapabilir.
Daha ayrıntılı bilgi isteyen olursa sistemin fotografını paylaşabilirim.

Goji nin cinsi ile ilgili ayrıntılı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://gojiberryfidanligi.com/goji-berry-kurutma-yontemleri/

agozce
05-12-2012, 19:27
Çok teşekürler sayın Mdemirbaş, sistemi buraya yazarsanız arkadaşlar da faydalanır.

Bendekiler bütün çeşitler var, chiense, barbarum, no1 ve eskişehir... :)

Tadı konusunda, hem çok tatlı, aynı zamanda acılık var...))

mdemirbas
06-12-2012, 18:55
Çok teşekürler sayın Mdemirbaş, sistemi buraya yazarsanız arkadaşlar da faydalanır.

Yağışların başlaması sebebiyle sistemi topladım.Hafta sonu hava müsait olursa tekrar kurup resimlerini alıp paylaşacağım.o şekilde daha anlaşılır olacağını düşünüyorum.
Tepsilerin yapısını ,hava ısıtma bölümünün özelliklerini ve kurutma kabininide mutlaka yapılması gerekenleri ayrı ayrı fotograflarla göstereceğim.
önümüzdeki hafta içerisine yetiştireceğimi umuyorum.saygılar.

denizakvaryumu
06-12-2012, 19:10
Sn.Mdemirbas
ağaçlar net üyelerine indirim var mı?

mdemirbas
06-12-2012, 19:35
Sn.Mdemirbas
ağaçlar net üyelerine indirim var mı?
Merhaba sayın denizakvaryumu
Fidanlar için soruyorsanız,Evet ağaçlar net üyelerine indirim yapabiliriz.Saygılar.

Akhisarlı
14-12-2012, 21:25
geçen haftaki soğuklarda ve rüzgardan bazı gojilerin yaprakları siyahlaştı bile

Sayın Yakup Ünal,

Bu meyveyi sayenizde öğrenmiştim.Soğuklardan etkilenmiyor.

Akhisarda dolaşırken bu meyveyi gördüm. Burada evlerde süs bitkisi olarak bakılıyor, yiyen yok .

Gerçi tatsız diyebilirim . goji olup olmadığından da emin değilim.???

Sonuç olarak, gördüğümde, sizi ve goji yetiştirme çabalarınızı hatırlatıyor.

Kolay gelsin

354743

354744

354745

354746

354747

yasinmetin
15-12-2012, 00:14
Sayın Yakup Ünal,

Akhisarda dolaşırken bu meyveyi gördüm. Burada evlerde süs bitkisi olarak bakılıyor, yiyen yok .

Kolay gelsin

354743

354744

354745

354746

354747

meyvesi gojiberry ye benziyor ama yaprakları uymuyor, gojinin yaprakları daha ince zeytin yaprağına benziyor...

bari
15-12-2012, 07:43
Buda bir lycium barbarum çeşidi bence.

mdemirbas
16-12-2012, 08:34
Sayın denizakvaryumu goji berry konusunu forma sizin açtığınızı şimdi gördüm.Türkiye goji berry sevenleri size çok şey borçludur. Başta siz olmak üzere bu meyvenin tanıtımında ve insanliğın hizmetine sunulmasında emeği geçenlere teşekkür ederim.
Benim goji ile ilk tanışmam 2009 yılına rastlar.Çalışmalırımız devam etmektedir.Goji bir tutkudur. saygılar.

mdemirbas
16-12-2012, 08:55
meyvesi gojiberry ye benziyor ama yaprakları uymuyor, gojinin yaprakları daha ince zeytin yaprağına benziyor...

Meyvenin dışındaki yaprak sayısına bakılırsa chiense gibi görünüyor.Bende de aynısı var yaprakları biraz daha küçük ama kışın yapraklarını döküyor.
Yakup beye selamlar.

ekizilaslan
18-12-2012, 14:29
ilginç bir meyve ben de dün tanıştım. ülkemizde üretildiğine göre tohumuna ulaşmak zor olmasa gerek

mdemirbas
03-01-2013, 19:25

Goji berry nasıl kurtulur ?

Goji berry kurutulması diğer meyvelere göre bazı farklılıklar gösterir.

Kurutmanın birçok yöntemi vardır.Bunlardan kısaca bahsettikten sonra benim uyguladığım sistemin ayrıntılarına geçeceğim.

Goji berry'i kurutmanın ilk akla gelen yöntemi doğal yoldan güneşte kurutmak. Bu yöntem goji berry'de fazla işe yaramaz.

Çünkü goji meyvesinin dış yüzeyi güneşte kalan meyvelerin kurumaması için mumsu bir madde ile kaplanmıştır.Bu sebeple

doğrudan güneşte kurutmak zordur.

Bu mumsu madde karbonatlı su ile kaldırıldıktan sonra kurutma işlemine devam edilebilir.Bu süre bir hafta kadardır.Ayrıca

bu süre içerisinde karınca ve diğer zararlıların meyveye saldırısı da cabası.

Bir başka kurutma yöntemi ise ısı kontrollü fırınlarda tepsi içerisinde kurutmak.Sıcaklık derecesi 50 ila 70 derece arasında ayarlanabilen bir fırında 8-10saatte kurutulabilir.

Bunun da ekonomik bir maliyeti vardır.

Benim kullandığım yöntemi yabancı bir sitede gördüm.Aşağıda linki vereceğim.Çok kullanışlı ve uygulamada iyi sonuç veriyor.Güneşin ve havanın durumuna göre 3 ila beş gün arasında kurutma sağlayabilmekte ve başlangıçta kurulum için

yapılan masrafın dışında ısıtmada güneş enerjisi kullanıldığı için ek bir masrafa gerek duyulmaz..Dış hava şartlarının olumsuzluklarından korunaklı özelliğe sahiptir.(toz almaz,karınca ve böcek uzak kalır,kuşlar ulaşamaz.)

Küçük el aletleriyle ev şartlarında yapılabilecek bir düzenek ile herkes kendi gojisini kurutabilir.Aynı düzenek daha büyük boyutta ve modern üretim tesisleri için de uygulanabilir.

Kurutma tepsilerini için bambu hasırını çin malları satılan dükkanlardan tanesini 150 kuruşa alıp dışına bir ahşap çerçeve yaptım.Ölçüleri genişlik 30cm. uzunluk ise 50 cm. Her tepside yarım kilo yaş goji kurutulabilir.

Resimlerdeki sistemin parçalarını mobilya veya ahşap işi yapan bir işletmeden temin edip birleştirmesini kendiniz yapabilirsiniz.

Sistem nasıl çalışır ?

Siyaha boyanmış bir sac levha yardımı ile elde edilen sıcak havanın gojilerin kurutulacağı ünitede dolaştırılması esasına dayalı bir sistem.

Bunun için bir ısıtma sandığı ,kurutma kabini ve alttan hava alabilecek tepsiye ihtiyaç var.Ben dört tepsilik bir ünite yaptım.

Tepsi sayısını arttırarak ve ölçüleri büyütülerek daha çok kurutma sağlanabilir.

Sistemin resimleri aşağıdadır.Bazı kritik bölümlerin fotoğrafını yakından çektim.Daha iyi anlaşılması bakımından.

Sistem ile ilgili anlaşılamayan noktalar olursa telefon ile bilgi alabilirsiniz.
Daha fazla detay ve resim görmek için aşağıdaki web sayfasına bakabilirsiniz.

http://gojiberryfidanligi.com/kurutma.htm

Mahmut Demirbaş 05354732579

lodos_
14-01-2013, 19:22
Yukarıdaki resimdeki meyvelerin gojy olduğunu sanmıyorum meyve benziyor ama yaprak faklı bir meyveyi andırıyor.
Gojy yerini seveese ilk yıl bol miktarda meyve veriyor iki adet 2011 iki adet 2012 de diktim toplam dört adet meyve çok hızlı büyüdüler yaz boyu yedik kuruttuk önümüzdeki yıl istemediğimiz kadar meyvemizin olacağını tahmin ediyorum.

Periyodik sulanmayı seviyor toprağında sık sık havalandırılması gojyi şahalndırıyor her tarafatn köklerinden yeni gojy filizleri fışkırıyor meyveden dal yaprak görünmüyor.

mehmetali
09-02-2013, 22:35
Bence gojileri direk camın altına koyarsanız 2 günde %100kurutma sağlarsınız.

kyalcn
16-02-2013, 12:38
370238

370239

selim_50
06-03-2013, 11:08
kayseriden fidancı arkadaşımızdan temin ettiğim 6 adet fidandan iki tanesini yetiştirdim ve geçen yaz 3 adet meyve verdi, birini oğlum, birini babam ve birini ben yedim, meyveleri küçük oldu ama çok tatlılar, çelikten çoğaltmayı düşünüyorum,

gizsu
15-03-2013, 21:14
Goji berry fidanim bitlendi ne uapmam gerekir yardimci olurmusunuz

Yakup Ünal
23-03-2013, 20:46
Sayın Yakup Ünal,

Kolay gelsin

354743

354744

354745

354746

354747

çalışmalar devam eldeki çeşitlerin sayısı arttı ve ülkede güzel gelişmeler var işallah devam edecek çalışmalar

tamergulkaya
18-04-2013, 15:18
https://www.facebook.com/photo.php?v=544821625570837&set=vb.100001290136725&type=3&theater

Gojiberry hasat makinesi

malina
19-04-2013, 13:05
lycium the genus name, is derived from the ancient southern Anatolian region of Lycia (Λυκία).[5] The fruit is known in pharmacological references as Lycii fructus, which is Latin for "Lycium fruit".

Türkçesini yazmayı unutmuşsunuz.

cetiner
06-05-2013, 22:00
Merhabalar gojibery'lere kaolin kili uygulanır mı acaba ?

MeyveliTepe
06-05-2013, 22:44
Meyve öncesi uygulanır ama meyveye başladıktan sonra uygulamamak daha iyi.

Yakup Ünal
10-05-2013, 11:51
goji beryy çekirdekleri açılık katıyor. çalışmalar devam ediyor yılmak yok yola devam

Yakup Ünal
10-05-2013, 11:54

goji beyy nin birsürü çeşiti var. geniş yaprakılısıda

yasinmetin
10-05-2013, 13:43
yakup bey merhaba, NQ1 sözünüzü unutmadınız demi :)

Yakup Ünal
12-05-2013, 13:49
yakup bey merhaba, NQ1 sözünüzü unutmadınız demi :)
bu hafta hava yağışlı diye gitmedim tarlay önümüzdeki hafta sonu getiririm yani 21 inden sonra alabilirsiniz cebimi yazdım gelmeden arayın

torkulu
20-05-2013, 14:31
bende barbacum türü mevcut, şu an 40-45 cm gibi boyu var. acaba ne zaman uç budaması yapmam gerek? forumda bazı arkadaşlar 20cm bazıları ise 150 cm de yapmışlar. hangisi en mantıklısı ? budama yapıp fayda **** zararını gören arkadaşlar yardımcı olabilir mi acaba ??

cetiner
20-05-2013, 18:29
bende barbacum türü mevcut, şu an 40-45 cm gibi boyu var. acaba ne zaman uç budaması yapmam gerek? forumda bazı arkadaşlar 20cm bazıları ise 150 cm de yapmışlar. hangisi en mantıklısı ? budama yapıp fayda **** zararını gören arkadaşlar yardımcı olabilir mi acaba ??

Bu sorunun cevabını bende merak ediyorum budama konusunda bize yardım edebilecek değerli insanlar var bu sitede...

nsbedi
04-06-2013, 12:17
bende eskişehir' in bir köyünde oturuyorum. Burada heryerde var goji nin farklı bir türü sanırım. Ben gojinin adını öğreneli 2 gün oldu orjinalini de görmedim ama o parktaki gibiler. bu sene eskişehirden goji tohumunu bulup ekeceğim.

cetiner
11-06-2013, 21:40
Bu sayfaya kimse uğramıyor herhalde , yeni yetiştirdiğim gojibery'lerde yaprak altlarında küçük sinekler var .uzaklaştırmak için ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz?

mdemirbas
12-06-2013, 09:31
Bu sayfaya kimse uğramıyor herhalde , yeni yetiştirdiğim gojibery'lerde yaprak altlarında küçük sinekler var .uzaklaştırmak için ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz?

merhaba sayın çetiner.

Aşağıdaki web sayfasında gerekli ilaç isimleri vardır.Kolay gelsin.
Goji berry nedir (http://www.gojiberryfidanligi.com/Goji%20berry%20nedir.htm)

cetiner
25-06-2013, 18:31
Merhabalar nisan ayı ortlalarından beri gojibery' lerim çiçek açıyor fakat kuruyup dökülüyor , hala hiç meyve yok , haftada bir kez yaklaşık 35-40 lt. su veriyorum sulama yetersiz geliyor olabilir mi?

bari
25-06-2013, 21:02
Sıcaklarda meyve tutamıyor, **** nadiren tutuyor.

cetiner
25-06-2013, 22:11
Sn. bari teşekkür ederim verdiğim su miktarı yeterli midir acaba?

bari
25-06-2013, 22:16
Goji saksıda değilse kök çok derine gidiyor, kuraklığa dayanıklı.

Jezebel
26-06-2013, 07:22
Goji berry nasıl kurtulur ?

Goji berry kurutulması diğer meyvelere göre bazı farklılıklar gösterir.

Sistem nasıl çalışır ?

Siyaha boyanmış bir sac levha yardımı ile elde edilen sıcak havanın gojilerin kurutulacağı ünitede dolaştırılması esasına dayalı bir sistem.

Bunun için bir ısıtma sandığı ,kurutma kabini ve alttan hava alabilecek tepsiye ihtiyaç var.Ben dört tepsilik bir ünite yaptım.

Tepsi sayısını arttırarak ve ölçüleri büyütülerek daha çok kurutma sağlanabilir.

Sistemin resimleri aşağıdadır.Bazı kritik bölümlerin fotoğrafını yakından çektim.Daha iyi anlaşılması bakımından.

Sistem ile ilgili anlaşılamayan noktalar olursa telefon ile bilgi alabilirsiniz.
Daha fazla detay ve resim görmek için aşağıdaki web sayfasına bakabilirsiniz.

Yeni Sayfa 1 (http://gojiberryfidanligi.com/kurutma.htm)

Mahmut Demirbaş 05354732579

Bu da çok iyi bir kurutucu, fiyatı saymazsak.

420755

Ben domates kurutmak için arastırırken görmüştüm.:rolleyes:

yarenimex
26-06-2013, 09:56
Merhabalar nisan ayı ortlalarından beri gojibery' lerim çiçek açıyor fakat kuruyup dökülüyor , hala hiç meyve yok , haftada bir kez yaklaşık 35-40 lt. su veriyorum sulama yetersiz geliyor olabilir mi?

Sayın Çetiner, kaç adet goji fidanınız var ve değişik türlerden mi bilmiyorum ama gojilerin meyve veriminde değişik çeşitlerin bir arada dikilmesinde fayda var. Ayrıca goji güneş seven bir bitki tam gün güneş almalılar.Bence sulamanız biraz aşırıya kaçmış gibi, sulamayı daha seyrek ve daha az su miktarı ile yapmanızı öneririm. Bu arada budamanın da meyve verimi üzerinde etkisi olduğunu belirtmek gerek. Ben damlama sulama ile haftada iki kere yarım saat süreyle suluyorum ve gojilerim tam gün güneş altında.Çeşide gelince tesadüfen de olsa içlerinde turuncu meyveli olanlar bile var. Uzun, yuvarlak hatta kübik formlu meyve verenleri de söylemeliyim. Umarım sorununuzun çözümüne katkısı olur..

copur 09
26-06-2013, 13:18
Bu sene, saksıdaki iki ayrı cins yerli goji'ye; tohumdan yetişen goji aşılamıştım. İnterneti yeniden bağlatınca resimleri paylaşayım dedim. Cep telefonunla çekilince görüntü pek iyi değil. İkiside aynı saksıda, biri kısa biri uzun yapraklı yerli gojiye kalem aşısı olarak yapıldı. Bahar aylarında da gövdeye yama aşısı yaptım ama patlamadı.

cetiner
26-06-2013, 21:47
Sayın Çetiner, kaç adet goji fidanınız var ve değişik türlerden mi bilmiyorum ama gojilerin meyve veriminde değişik çeşitlerin bir arada dikilmesinde fayda var. Ayrıca goji güneş seven bir bitki tam gün güneş almalılar.Bence sulamanız biraz aşırıya kaçmış gibi, sulamayı daha seyrek ve daha az su miktarı ile yapmanızı öneririm. Bu arada budamanın da meyve verimi üzerinde etkisi olduğunu belirtmek gerek. Ben damlama sulama ile haftada iki kere yarım saat süreyle suluyorum ve gojilerim tam gün güneş altında.Çeşide gelince tesadüfen de olsa içlerinde turuncu meyveli olanlar bile var. Uzun, yuvarlak hatta kübik formlu meyve verenleri de söylemeliyim. Umarım sorununuzun çözümüne katkısı olur..

Sn.yarenimex üç adet meyve verebilecek goji fidanım var geçen sene çelikle çoğalttığım bir adet büyüme aşamasında ,yine bu sene tohumdan üretip toprağa diktiğim yedi adet fidanım var . Cinsini bilmiyorum iki sene önce fidan olarak fidancıdan almıştım ,meyveleri biraz sivri kızılcık görünümünde.Zannediyorum budamayı beceremedim ,meyve veren gojiler yaklaşık 1,5 metre boyunda ve en tepede yan dallar karmaşık bişekilde . Ayrıca hala herekle ayakta durabilmekteler ,burada şunu sormak istiyorum acaba erken ilkbaharda fidanları toprağa yakın kessem daha güçlü bir ana gövde elde edebilirmiyim?

yarenimex
28-06-2013, 08:48
Sn.yarenimex üç adet meyve verebilecek goji fidanım var geçen sene çelikle çoğalttığım bir adet büyüme aşamasında ,yine bu sene tohumdan üretip toprağa diktiğim yedi adet fidanım var . Cinsini bilmiyorum iki sene önce fidan olarak fidancıdan almıştım ,meyveleri biraz sivri kızılcık görünümünde.Zannediyorum budamayı beceremedim ,meyve veren gojiler yaklaşık 1,5 metre boyunda ve en tepede yan dallar karmaşık bişekilde . Ayrıca hala herekle ayakta durabilmekteler ,burada şunu sormak istiyorum acaba erken ilkbaharda fidanları toprağa yakın kessem daha güçlü bir ana gövde elde edebilirmiyim?

Bahsettiğiniz kadarıyla fidanlarınız yeterli çeşit ve sayıya sahip.Sulamayı azalttığınızda meyve alma şansınız artacaktır. Hatta bu sene tohumdan yetiştirdiğiniz fidelerden bile tadımlık da olsa ağustos sonuna doğru meyve alabilirsiniz. Ana gövdeden çıkan yan dalların uçlarından da hafifçe budama yapın.Bu işlem de büyümeyi baskılayıp meyve vermeye zorlayacaktır. Herekle ayakta durma olayı bir iki yıl daha sürecektir, önemli bir sorun değil şimdilik. Evet erken ilkbaharda toprağın 5-10 cm üzerinden keserseniz yeni sürgünler şiddetle gelecektir.Aralarından birini bırakıp diğerlerini kestiğinizde istediğiniz gibi bir fidan elde edebilirsiniz.Hatta gelecek baharı beklemeden de bunu yapmanız muhtemel.Gojilerin kök bölgesinden çok sayıda yeni sürgün her zaman olabilir.Öyle bir durumda da aynı şekilde işlem yapıp istediğiniz formda fide elde etmeniz mümkün..Kolay gelsin..

bari
29-07-2013, 21:07
Çeşmeden aldığım ilk gojiberryim iyice büyüdü, kalınlaştı. Meyvelerde çok irileşti ve tatlandı..

sındırgılı
31-07-2013, 07:45
Yerini epeyce begenen gojiler cosmaya basladi, bizim yegen tadini cok sevdi ;)
Her, geldiginde avuc avuc goturuyor..

pelpel
13-08-2013, 15:39
bu yaz diktiğim gojilerde 10 kadar meyve var, kızardı fakat hiç yaprak kalmadı ve dallarda öok ince ve kuru gibi görünüyor. Sorun ne anlayamadım. yardım ederseniz sevinirim.

bari
18-08-2013, 11:45
Sıcakla meyve tutmasının pek alakası yokmuş, bu sene yıkılıyorlar...

HAKAN_O
19-08-2013, 17:23
Merhaba, tohumdan yetiştirdiğim Goji berry benim boyumu geçti ama çok az meyve veriyor şimdiye kadar 10 tane vermemiştir ve meyveler küçük ne yapmalıyım.

mdemirbas
20-08-2013, 20:50
Merhaba, tohumdan yetiştirdiğim Goji berry benim boyumu geçti ama çok az meyve veriyor şimdiye kadar 10 tane vermemiştir ve meyveler küçük ne yapmalıyım.

merhaba
İlk yıl meyveleri küçük olur ilerleyen yıllarda ağaç yetiştikce daha büyük meyveler görmeniz mümkün. Tabi ağacınızın cinsi büyük ise.
Cinsi küçük olan bir tohumdan ürettiyseniz hep küçük kalır.
Biz meyvesi büyük olan fidan üretimi yapıyoruz.Aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.
http://www.gojiberryfidanligi.com/Resimler/Resim%20015.jpg

cemilahmet
22-08-2013, 11:02
niğdeli hemşerim.bana bir adet goji fidanı lazım.bana temin edebilirmisiniz.saygılar

cemilahmet
22-08-2013, 11:24
dostum bu ne şimdi.insanı delirtmek mi istiyorsunuz yahu.bende goji hastalıgına yakalanmak üzereyim.ama bana bir iki fidan gerekli nereden temin edebilirim bilmiyorum.sizin goji süper. bana da yol gösterirmisiniz.

cemilahmet
22-08-2013, 11:27
ben de istanbulda yaşıyorum.gojileriniz süper.bana biriki fidan lazım. temin edebilirmisiniz.

mdemirbas
22-08-2013, 12:59
Bu sorunun cevabını bende merak ediyorum budama konusunda bize yardım edebilecek değerli insanlar var bu sitede...

Siz fidanlarınızın boyu 70 cm. olduğunda tepe kesimi yapın.Bu uyğulama hem ağacın gövdesinini kuvvetlenmesine sebep olur hem de yukarıya çok dallı olarak devam eder. Daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki web sayfamıza bakabilirsiniz.
Kolay gelsin.

"Goji berry fidan tantm,bakm ve budamas " (http://gojiberryfidanligi.com/Faydalibilgiler.html)

mdemirbas
22-08-2013, 13:05
ben de istanbulda yaşıyorum.gojileriniz süper.bana biriki fidan lazım. temin edebilirmisiniz.

Size fidan gönderebilirim.Ama tek dikmeyin en az iki tane dikin.Tozlaşma açısından.

HAKAN_O
22-08-2013, 16:28
merhaba
İlk yıl meyveleri küçük olur ilerleyen yıllarda ağaç yetiştikce daha büyük meyveler görmeniz mümkün. Tabi ağacınızın cinsi büyük ise.
Cinsi küçük olan bir tohumdan ürettiyseniz hep küçük kalır.
Biz meyvesi büyük olan fidan üretimi yapıyoruz.Aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.
http://www.gojiberryfidanligi.com/Resimler/Resim%20015.jpg

Cevabınız için tesekkurler

Jezebel
25-08-2013, 12:47
Gözüme takıldı, fiyat üreticileri motive eder mi:confused:

435949

Migrosta.

HAKAN_O
02-09-2013, 21:56
rüzgarlı bahçede kurt üzümü yetişirmi?

Selehattin 67
02-09-2013, 22:01
karadenizde acaba yetişirmi bilgisi olan dostlar varmı

cemilahmet
12-09-2013, 20:08
Size fidan gönderebilirim.Ama tek dikmeyin en az iki tane dikin.Tozlaşma açısından.

hemşerim bu siteye uzun yıllardan beri üyeyim .ancak daha yeni yeni sayfaları bulabiliyorum.onun için yazınızı yeni buldum .sizinlede yazışmıştık.bayramda bora gelecegim.sizden sizin tavsiye edeceğiniz miktarda gojileri alırım.hem dikmesini v.s de öğrenme şansım olur. saygılar fethi 05335212232

enerji35
25-09-2013, 22:00
Geçen kış sürgünden ayırarak söktüğüm goji fidanları yazlık bahçesine ektim. Biri 2,5 metre uzadı diğeri ise yeni sürgünler vererek 50 cm kadar uzadı 25-09-2013 yani bugun baktım kısa olanda çiçek ve meyve çok bir tanesi olgunlaşmış uzun olanda ise uç kısmında çiçeklenme var. fotaraf makinam yanımda olmadığı için çekemedim. en kısa zaman da fotoğraf çekicem...

mdemirbas
06-10-2013, 21:22
karadenizde acaba yetişirmi bilgisi olan dostlar varmı

Merhaba
Ordu da ve samsunda yetişiyor. Benim geçen yıl gönderdiğim fidanlardan bu yıl meyve almışlar. Dilerseniz yetiştiricileri ile görüştürebilirim.05354732579

nariçi
14-10-2013, 15:29
Zemin toprak iyi değil .. saksıda yetiştiriyorum

enerji35
04-11-2013, 19:10
anca fotoğrafını çekebildim ....
Geçen kış sürgünden ayırarak söktüğüm goji fidanları yazlık bahçesine ektim. Biri 2,5 metre uzadı diğeri ise yeni sürgünler vererek 50 cm kadar uzadı 25-09-2013 yani bugun baktım kısa olanda çiçek ve meyve çok bir tanesi olgunlaşmış uzun olanda ise uç kısmında çiçeklenme var. fotaraf makinam yanımda olmadığı için çekemedim. en kısa zaman da fotoğraf çekicem...

abdullahçetin
19-12-2013, 17:53
Belki ben alabilirim.

Kac kisi istiyor, once bunu tesbit edelim.

Asgari 60 tohum 10$, vergisi ve ulasimi ile fiyat biraz daha artar, paylasinca bedava gibi olur.
Selamlar mersin mut ilçesinde yetişiyor. fidesinide istanbuldan getirttim çok uzaklarda aramanıza gerek yok. Türkiyede kurt üzümü diye biliniyor.

hafızogulları
27-12-2013, 18:07
Bendekilerin tadı da acımsı. Zorla bir avuç ilaç niyetine yiyorum. Evdekiler sevmedi..:)

Bir de kurutmayı deneyen var mı? İki yıldır kurutmaya çalışıyorum, bir türlü kurumuyor, eriyor.

Bu yıl sıcak suya daldırıp çıkardım yine kurumadı. Nasıl kurutabilirim?

Bir fidanın diplerine babam soba külü dökmüş, o fidandakiler zeytin kadar büyümüştü.bendede var aynısından.ne yapmalıyım.cınsını degıstırebılırmıyım.

limon_sever
21-03-2014, 09:43
Bu sene gojiberry meyve tutacak inşallah.

21.03.2014
477323

06.04.2014
481258

06.05.2014
489943

doga sever
25-03-2014, 16:12
Bilgi için teşekkürler nereden edinebiliyoruz bu meyveyi acaba?

limon_sever
25-03-2014, 22:15
Bilgi için teşekkürler nereden edinebiliyoruz bu meyveyi acaba?

Kuruyemiş satan yerlere sorun. Kilosu 50-60 TL'ye satılıyor. 100 gr tadına bakmak için alabilirsiniz. Bir kaç tane kuru meyvenin içinden tohumları çıkarıp ekebilirsiniz. Çimlenme oluyor.

hasoli
07-04-2014, 22:20
merhaba arkadaşlar ben de ticari olarak goji yetiştirmek istiyorum iki dönüm arazide. satış konusunda googleye sorup en çok tıklanan siteye sordum ithal satıyorlarmış daha çok. ben de biraz milli olun dedim ben üretsem almaz mısınız dedim. ****** alırız dedi. korkma doğru kurutma yapıldıktan sonra elinde kalmaz dedi ancak daha çok bilinçli kesim yiyor bu mereti dedi:) ben de sorun yok ihracat bile yaparız dedim:) neyse arkadaşlar goji hakkındaki bilgilerinize çok ihtiyacım var. daha çok soru soracam size:)

İ.Yılmaz
09-05-2014, 15:07
Bi tanıdığımın gojiberry bahçesi var bildiğim kadarıyla fidan satışıda yapıyor. Eğer ilgilenirseniz bana mesaj yazın elinde fidan olup olmadığını öğrenip sizi görüştürebilirim.

nurio
27-05-2014, 14:26
Meyvesini kaçıncı senede alabiliyoruz bilen var mı acaba

emrebakan
28-05-2014, 07:49
Merhaba,
Ben saksıda yetiştirmeye çalışmıştım. Tabi olmadı. Ancak bir sene içinde 1,5 metre boya ulaşmıştı. Üzerinde çok küçük bir meyve gördüm. Aldığımda kış mevsimiydi ve yapraksızdı. Yetiştiren kişi bunu yazın ekmiş olduğunu benim de kışın satın aldığımı varsayalım. Meyve alma süresi ortalama 1,5 sene diyebiliriz.

yarenimex
29-05-2014, 08:09
Meyvesini kaçıncı senede alabiliyoruz bilen var mı acaba

Ben tohumdan yetişdirdiğim fidanlarımdan aynı yıl tadımlık meyve aldım.Ancak tam verime oturması üçüncü yaşlarından sonra oluyor..Meyve almak için saksıda yetiştiriyorsanız saksınız büyükçe ve devamlı güneş gören bir yerde olmalı, daha da iyisi bahçeniz varsa bahçeye dikmek..

qwerty16
19-06-2014, 18:13
Artık internetten goji berry tohumu aldım.80 tohum 20 liraya aldım.40 tohum barbaryum,40 tohum nq1 tohumu aldım.aldığım gibi ektim.ekeli 3-4 gün oluyor.aldığım yerde yazdığına göre 7-17 günde çimlenirmiş.çok heyecenlıyım

tamergulkaya
28-06-2014, 17:10
ısparta

tamergulkaya
29-06-2014, 17:20
ısparta 29-06-2014

tamergulkaya
29-06-2014, 17:24
Isparta 29-06-2014

tamergulkaya
29-06-2014, 17:43
Goji Isparta 29-06-2014

tamergulkaya
29-06-2014, 17:48
Gojiberry Isparta

tamergulkaya
29-06-2014, 17:53
Gojiberry bahçesi Isparta

yasinmetin
03-07-2014, 15:33
sayın tamergulkaya yemin ederim ağzımın suyu aktı resmen :) satış yaparsanız satın alabilirim yarım kilo bir kilo ne kadar verirseniz artık :)

tamergulkaya
03-07-2014, 22:07
Satış yok bu sene buyur gel istediğin kadar topla 20 dekar bahçeyi meraklılar ve hastalar için ayırdık

guppy
04-07-2014, 10:15
Elimde tohumları mevcut. Bir türlü viyollere dikememiştim. Herhangi bir dikim zamanı var mıdır?

yarenimex
07-07-2014, 09:21
Elimde tohumları mevcut. Bir türlü viyollere dikememiştim. Herhangi bir dikim zamanı var mıdır?

Tohum için en iyi ekim zamanı Mart sonu ve Nisan ayı aslında. Ama İzmir için şimdi de denenebilir diye düşünüyorum. Gelişimleri hızlı olduğu için İzmir'de sezon sonuna kadar odunsu yapıya ulaşabilirler. Ulaşamazlarsa bitkilerinizi odunsu yapıya ulaşıncaya kadar donlardan korumanız gerek.

berkut
04-08-2014, 22:03
Gojiberry bahçesi Isparta

Selamlar hemşerim.
Kaç yılda bu hale geldi diye sorsam?
Ayrıca Ispartanın neresinde tarlan? gelince bi uğrasam :)

Lathspell
05-08-2014, 01:20
Satış yok bu sene buyur gel istediğin kadar topla 20 dekar bahçeyi meraklılar ve hastalar için ayırdık

Elinize sağlık sayın tamergulkaya, harika görünüyorlar. Denk getirebilirsek tadımına gelmek isteriz.

Orhank
06-08-2014, 12:04
Merhaba Goji berry Ankara da oluyor mu

nariçi
13-08-2014, 15:03
Benim himalaya g. berry meyveleri çok küçük oluyor .. hepsi su kovası saksılarda ..(bahçe toprağı kumlu pur çok geçirgen sebze meyve olmuyor) Goji meyvelerinin normal büyüklükte olması için ne yapmalıyım. ??

MeyveliTepe
13-08-2014, 15:34
Benim himalaya g. berry meyveleri çok küçük oluyor .. hepsi su kovası saksılarda ..(bahçe toprağı kumlu pur çok geçirgen sebze meyve olmuyor) Goji meyvelerinin normal büyüklükte olması için ne yapmalıyım. ??

Bol potasyum takviyesi yapmanızda fayda var.

ozlemci
08-09-2014, 18:23
Birkac gündür bu sayfayi okuyorum. Öncelikle paylasilan bilgiler icin tesekkür ederim. Benim goji berry bitkisini ticari olarak üreten arkadaslara söyle bir sorum olacak.

Ürettiginiz meyveleri besin degerleri acisindan analiz ettirdiniz mi ? Yoksa bu meyve nerede yetisse besin degeri aynidir. Ayni sekilde faydalidir diye mi düsünüyorsunuz?

ozlemci
08-09-2014, 19:08
3 yaşındaki goji fidanlarından 1 dönümde 900 kg. kurutulmuş goji,

5 yaşındaki fidanlardan ise dönümde 1,5 tondan fazla kurutulmuş goji alınması süper bir olay.

Goji yetiştiren 3.yılda masrafını çıkarır, 5.yılda köşeyi döner :)

Tabi fidanları 'No1 of Ning-qi' olursa

Grow your very own Goji Fountain Of Youth and be Healthy, Wealthy & Wise! (http://www.fountainofyouth-gojiseed.com/OnlineCatalog.html)

Sayin Denizakvaryumu,

Sanirim kücük bir yanlis anlasilma olmus, 1213 no`lu mesajinizda orjinal metni inceledim. Acre basi 900 kg verim diyor dönüm basi degil. Acre 4047 m2'ye es bir ölcü birimidir. Yani bu durumdu bu NQ N.1 türünün dönüm basi maximum verimi bu yaziya göre 225 kg civari kuru meyve olmasi lazim. Ben nacizane tespitimi yaptim. Yine de daha iyi bilen bir arkadas incelerse cok iyi olur cünkü herkes dönümde 900 kg kuru meyve elde edecegini zannedip bos yere heveslenebilir.

Saygilar

emrebakan
09-09-2014, 10:28
Merhaba,
Öncelikle başlığın neredeyse bütün yazışmalarını okudum. İyi geldiği yazılan hastalık veya yetersizlik durumları bana çok ama çok fazla geldi. Hatta bir yazışma da "Yok artık, karı koca kavgasına da iyi geliyor mu" diyerek dalga geçen bile gördüm. Bana aynı altın çilek vakkası olacakmış gibi göründü. Biliyorsunuz bundan 4-5 sene önce Tayyip Erdoğan bile yerken şimdi esamesi okunmuyor. Yine 4-5 sene önce kuru kurt üzümü kilo fiyatı kuru yemişçiler ve aktarlarda 100 tl'yken şimdilerde 60 tl ve da açıkçası alan da var mı bilmiyorum. Çünkü bu kadınlarda zayıflatıyor erkeklerde cinsel gücü arttırıyor yoluyla pazarlanan ürünlerde kısa bir süre patlama yaşandıktan sonra tabi ki işe yaramadığı görüldüğünde ani bir iniş yaşanıyor. Bence üretici olmak isteyenler tekrar düşünsün. Ancak bu benim söylediklerimi yanlış çıkaracak elinde delili belgesi olan varsa onunla da, bu konuyu burada konuşmak isterim.

mdemirbas
09-09-2014, 21:49
Merhaba sayın ozlemci
Sizin hesaplamada görünen eksiklik fidan sayısıdır.Bir dekara (1000 m2) dikilen fidan sayısı.
Normal dikimde 1,5 m. fidan aralığı 3 m.sıra aralığı olacak şekilde dikim yapıldığında dekara 220 adet fidan dikilir.Bir ağaçtan asgarı 5 kğ. yaş meyve alınacağı üzerine hesap yürütülmelidir.
Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

Goji berry bahçe kurulumu,fidan dikimi (http://gojiberryfidanligi.com/goji-berry-bahce-kurulumu-2/)
Bu arada denizakvaryumu na selamlar.

NaciG
10-09-2014, 11:39
Tohumdan ürettiğim Goji Berry yi terasa çıkardım ki daha iyi güneş alsın diye... Ama bu sefer de kedilerden kurtaramadım. Kediler o kadar bitki varken gelip goji berry nin yapraklarını yiyorlar. Üzerine kafes geçirdim yine olmadı.. Demek ki tatlı birşey Goji berry... :)

YeniBON
10-09-2014, 12:05
Dün ziyaretine gittiğim bir arkadaşım çerez olarak yemekte olduğu kuru yemişlerin arasından çıkardı. Kurutulmuş şekilde küçük bir poşette idi. Yedim ama tadı öyle aman aman tadına doyum olmaz değil.

Yerken ağzıma çekirdek vb. hiç gelmedi. Acaba bu kurutulmuş meyve yetiştirmek için kullanılıyor mu? Arkadaşın bana verdiği bir kaç üzümü bitirmeden öğreneyim istiyorum.

dostca
10-09-2014, 14:26
Merhaba arkadaşlar, bu sene mart gibi internet üzerinde sipariş ettiğim 2 kiraz ağacı ile birlikte; goji fideside satıyorlardı 1 adette ondan aldım,3 tl gibi bir fiyattı, yaklaşık 15 cm civarında bir boyda çıplak köklü olarak geldi saksıya diktim, çabuk gelişme gösteriyor, tek dal üzerine çıkan fide yaklaşık 120 cm üzerinden tepesini alarak dallanmasını sağladım mevcut durumu yanlardan çıkan 4-5 dal üzerinde meyveler verdi ve kızarmaya başladı, geçen gün 10 tane kadar toplayıp tadına baktım, oldukça sulu ve güzel bir tadı var, 3 sene önce aktardan aldığım birkaç kuru meyvenin tohumunu dikmeyi denemiştim tohumlar çok küçük olduğu için başarılı olamamıştım. Bence merak edenler ve yeri olanlar tohum ile uğraşana kadar fidesinden edinsinler aynı sene meyvesini yesinler derim.Çok güzel bir bitki bahçe duvarlarına çitler için çok uygun hem çok çabuk gelişiyor ve aynı yıl meyve veriyor hem görsel üzerinde meyveleri kırmızı kırmızı hoş duruyor. Bu bitkiyi yaygınlaştırıp faydalanmak lazım derim..

NaciG
11-09-2014, 11:14
Dün ziyaretine gittiğim bir arkadaşım çerez olarak yemekte olduğu kuru yemişlerin arasından çıkardı. Kurutulmuş şekilde küçük bir poşette idi. Yedim ama tadı öyle aman aman tadına doyum olmaz değil.

Yerken ağzıma çekirdek vb. hiç gelmedi. Acaba bu kurutulmuş meyve yetiştirmek için kullanılıyor mu? Arkadaşın bana verdiği bir kaç üzümü bitirmeden öğreneyim istiyorum.

Ben tohumdan yetiştirdim ama yetişme döneminde gövdesi çok ince oluyor ve dış ortamdan zarar görebiliyor... Ama denemekte yarar var...

YeniBON
11-09-2014, 21:24
Merhaba arkadaşlar, bu sene mart gibi internet üzerinde sipariş ettiğim 2 kiraz ağacı ile birlikte; goji fideside satıyorlardı 1 adette ondan aldım,3 tl gibi bir fiyattı, yaklaşık 15 cm civarında bir boyda çıplak köklü olarak geldi saksıya diktim, çabuk gelişme gösteriyor, tek dal üzerine çıkan fide yaklaşık 120 cm üzerinden tepesini alarak dallanmasını sağladım mevcut durumu yanlardan çıkan 4-5 dal üzerinde meyveler verdi ve kızarmaya başladı, geçen gün 10 tane kadar toplayıp tadına baktım, oldukça sulu ve güzel bir tadı var, 3 sene önce aktardan aldığım birkaç kuru meyvenin tohumunu dikmeyi denemiştim tohumlar çok küçük olduğu için başarılı olamamıştım. Bence merak edenler ve yeri olanlar tohum ile uğraşana kadar fidesinden edinsinler aynı sene meyvesini yesinler derim.Çok güzel bir bitki bahçe duvarlarına çitler için çok uygun hem çok çabuk gelişiyor ve aynı yıl meyve veriyor hem görsel üzerinde meyveleri kırmızı kırmızı hoş duruyor. Bu bitkiyi yaygınlaştırıp faydalanmak lazım derim..

Dostca bilgilendirme için teşekkür ederim. Goji fidanı aldığınız yeri özel mesajla bildirirseniz araştırmaya başlarım. İki teras, bir balkon için goji fidanları yetiştirmeyi düşünmeye başladım.

YeniBON
11-09-2014, 21:29
Ben tohumdan yetiştirdim ama yetişme döneminde gövdesi çok ince oluyor ve dış ortamdan zarar görebiliyor... Ama denemekte yarar var...

Teşekkür ederim NaciG. Sizin gibi Dostca arkadaşımız da güzel bir bilgi vermiş. İlk etapta onun belirttiği gibi fidandan yetiştirmeye çalışacağım.

Ayrıca sizin belirttiğiniz gibi çekirdekten de çimlendirmeyi deneyeceğim. Fidan vb. konuda Bursa çevresinde bildiğiniz yer varsa özel mesajla bildiriniz lütfen. Coğrafya olarak yakınız. Sizde fidanı varsa görmeye bile gelebilirim.

Arif başyiğit
17-09-2014, 07:36
*** arkadaşlar bende 10adet göjiberryfidanaldım çok şükür şuan çiçek açtı ama benim göji nin çiçekleri beyaz diğer göji çiçekleri renki mor

Arif başyiğit
17-09-2014, 07:40
Bir dönümlük göji berry NQ1 lycyum bahçesi kursam acaba meyvesini satmaktasıkıntı yaşarmiyim

Arif başyiğit
18-09-2014, 07:16
Sürgün dibinden çıkan köklü mü

YeniBON
18-09-2014, 10:28
*** arkadaşlar bende 10adet göjiberryfidanaldım çok şükür şuan çiçek açtı ama benim göji nin çiçekleri beyaz diğer göji çiçekleri renki mor

Arif bey fidanları aldığınız yeri ve diğer alım bilgilerini özel mesajla gönderebilirmisiniz?

Bol meyvalı günler dilerim.

dostca
18-09-2014, 13:31
Merhaba arkadaşlar.. bu sene açan goji'den meyvasının olgunlarından tohum yapıp deneme amaçlı diktim bakalım çıkacak mı, 2 adet sürgününden de fideleme yaptım.
Bu fideyi aldığım siteden den yeniden kontrol ettim 2 yaş vivolde ekili fidesini 1 tl satıyorlar..ilgilenenler nesil fidancılık bakabilirler.

YeniBON
21-09-2014, 06:59
Merhaba arkadaşlar.. bu sene açan goji'den meyvasının olgunlarından tohum yapıp deneme amaçlı diktim bakalım çıkacak mı, 2 adet sürgününden de fideleme yaptım.
Bu fideyi aldığım siteden den yeniden kontrol ettim 2 yaş vivolde ekili fidesini 1 tl satıyorlar..ilgilenenler nesil fidancılık bakabilirler.

dostca öncelikle goji fidanı sitesi konusundaki bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Siteye girince şaşırdım. Çünkü fidancı şehrimdeydi yani bana çok yakındı.

Ender beyle telefonla görüştüm. Sanıyorum önümüzde ki salı günü kendisine gideceğim. Yalnız sizin yazdığınız goji fidanı fiyatları konusunda bir hata var. Firmanız sitesine tekrar girdim, kontrol ettim. Sitede ki bilgi biraz eksik. Benim Ender beyle yaptığım görüşmeye göre viyoldeki fideler 1 TL. Bunun dışında 1 yaşındakiler 5 TL., 2 yaşındakiler 6 TL. Ben Ender beyle tekrar görüştüğümde kendisine durumu aktarıp düzeltmesini belirteceğim.

Bu yanlışlık nedeniyle üye arkadaşların olumsuz düşüncelere kapılmasını istemem.

Bol meyvalı günler dilerim.

dostca
21-09-2014, 07:53
İlginize ve açıklamanız için teşekkür ederim..Sitesinde öyleydi bende kendim için ben pahalı almışım dedim, birde 2 yaşındaki fidenin 1 tl satılması bana pek mantıklı gelmemişti çünkü zaten bir senede boylanıp 2 metreye kadar uzayıp meyve veriyorlar.Deneme amaçlı tohumdan ektiğim gojilere şimdi baktım toprağın üzerinde çimlenmiş 1 haftada çimleniyor ama asıl bundan sonrası önemli bakalım hayatta kalabilecekler mi biraz görünür hale gelsinler fotoğraflayıp siteye eklerim.

alican45
27-09-2014, 05:42
ben Çin den tohumunu aldım 300 tohum 2,5 $ yanlış mı yapmışım.

dostca
27-09-2014, 15:46
Alican bey Çine kadar gitmenize gerek yoktu mahallenizdeki aktardan alacağınız 10 gram kuru goji ile hep tanıda bakar hemde aynı sayıda tohum sahibi olabilirdiniz.Benim tohumdan çıkan gojiler..:rolleyes:

dostca
27-09-2014, 15:55
Bunlarda 1 senelik şubatta aldığım yaklaşık 10 cm. goji yaklaşık 1.60 cm boyuna geldi bu sene meyvesini yedim devamlı acıyor. Kuşlar rahat bırakmıyor o nedenle gözümün önüne aldım, fotoğraflamadan önce 6 tane kırmızı meyvesini koparmıştım .. Size de yeşil olanalar kaldı artık..:D

dostca
11-10-2014, 17:39
Hasat zamanı geldi..

nedim70
13-01-2015, 12:05
merhabalar gojiyi epey arastırdım ama çeşit noktasında epey kararsız kaldım nq1 mi barbarum mu tavsiye edersiniz

aydemiraydın
02-03-2015, 08:30
goji 3. yıldan sonra çok süper meyve veriyor. her bahçeye lazım. yapraklarınıda tavuklar çok seviyor. çit bitkisi olarak sınırlara dikilebilir.

ENERJİİ
08-04-2015, 10:29
Emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliyorum.
Herkese saygılar, sevgiler.

özgür ışık08
19-05-2015, 21:15
ülkemizde yemişen veya yemişken olarak geçiyor başka adıda varmı

aydemiraydın
16-06-2015, 15:46
ülkemizde yemişen veya yemişken olarak geçiyor başka adıda varmı

sizin dediğiniz alıç . goji berrye kurt yemişi denir. ülkemizde pek bilinmez.
oysa üretimi çok kolay.

aydemiraydın
26-07-2015, 09:17
goji bitkisi çok yayılmacı. bahçe tesis edildiğinde sürekli topraktan sürgün atmasıyla nasıl başediliyor.

mubas
30-07-2015, 14:24
forum sakinleri cümleten selamünaleyküm;
burada herkes bir bilgi paylaşıyor, ne güzel. fakat bu bitkiyi yüksek masraf ederek büyük ölçekli yetiştirmeyi düşünenlerin, inanıyorum ki akıllarındaki en büyük soru PAZARLAMA konusudur.
madem forumlar bilgi paylaşım yerleridir, bu PAZARLAMA ve ALICILARI DA burada paylaşalım.
evet, çalıştık-çabaladık, 10 dönüm bahçe yaptık. NEREYE SATACAĞIZ ARKADAŞLAR????

aydemiraydın
05-08-2015, 09:43
ben henüz ne alanı nede satanı gördüm. şifa olsun diye bahçede bir kaç adet olabilir.

aydemiraydın
13-08-2015, 14:17
hibrid goji fidanı satıyorlar. tohumdan ürettiğimiz gojilerden gerçekten dahamı üstün.

aydemiraydın
17-08-2015, 14:30
forum sakinleri cümleten selamünaleyküm;
burada herkes bir bilgi paylaşıyor, ne güzel. fakat bu bitkiyi yüksek masraf ederek büyük ölçekli yetiştirmeyi düşünenlerin, inanıyorum ki akıllarındaki en büyük soru PAZARLAMA konusudur.
madem forumlar bilgi paylaşım yerleridir, bu PAZARLAMA ve ALICILARI DA burada paylaşalım.
evet, çalıştık-çabaladık, 10 dönüm bahçe yaptık. NEREYE SATACAĞIZ ARKADAŞLAR????

fidanını satan çokta meyvesini arayanı henüz göremedim.

emrebakan
18-08-2015, 09:06
Merhaba arkadaşlar,
Belki daha önce de bu konu üzerinde yazmışımdır. Şimdi fidan satanlar bana kızabilirler. Belki onlar da böyle bir kazancın peşinde olmayabilir. Bu işe temiz duygularla girmiş olabilirler. Ancak kazın ayağı öyle değil. Nacizane gözlemlerim şu yönde. Altın çilek, kaz üzümü, phaselis adlarıyla anılan bitkiyi biliyorsunuzdur. Goji biraz geri planda kaldı ancak diğeri çok popüler oldu. Zamanında Tayyip bey başbakanken ona bile yedirdiler. Şimdi yemediği gibi hatırladığını bile sanmıyorum. Bunlar hep reklam amaçlıydı. Ne diyorlardı "Zayıflatıyor". Goji için kuruyemişçiler ne diyordu "Zayıflatıyor". Peki forumlarda ne deniyordu "cinsel gücü arttırıyor". Ben zaten artık bu cümleleri okudukça ya da duydukça o üründen kaçıyorum. Bir süre sonra da esamesi okunmuyor. Ticari üretimini yapan ya da yapacak arkadaşlar lütfen bu gibi kriterlere dikkat etsinler. Önce satın alacak şirketleri ya da kişileri tespit edip öyle üretime başlasınlar. Hatta Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın ilgili birimlerine danışsınlar.

aydemiraydın
18-08-2015, 10:14
Merhaba arkadaşlar,
Belki daha önce de bu konu üzerinde yazmışımdır. Şimdi fidan satanlar bana kızabilirler. Belki onlar da böyle bir kazancın peşinde olmayabilir. Bu işe temiz duygularla girmiş olabilirler. Ancak kazın ayağı öyle değil. Nacizane gözlemlerim şu yönde. Altın çilek, kaz üzümü, phaselis adlarıyla anılan bitkiyi biliyorsunuzdur. Goji biraz geri planda kaldı ancak diğeri çok popüler oldu. Zamanında Tayyip bey başbakanken ona bile yedirdiler. Şimdi yemediği gibi hatırladığını bile sanmıyorum. Bunlar hep reklam amaçlıydı. Ne diyorlardı "Zayıflatıyor". Goji için kuruyemişçiler ne diyordu "Zayıflatıyor". Peki forumlarda ne deniyordu "cinsel gücü arttırıyor". Ben zaten artık bu cümleleri okudukça ya da duydukça o üründen kaçıyorum. Bir süre sonra da esamesi okunmuyor. Ticari üretimini yapan ya da yapacak arkadaşlar lütfen bu gibi kriterlere dikkat etsinler. Önce satın alacak şirketleri ya da kişileri tespit edip öyle üretime başlasınlar. Hatta Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın ilgili birimlerine danışsınlar.

çok haklısın.

bari
19-08-2015, 11:58
Zaten bu tip ürünleri hep glikoza batırıyorlar, parlasın albenisi artsın, tadı artsın diye . Cranberry satıyorlar şeker hastalığına diye, glikoza batırılmış. Doğal halinden çok uzak. Bizde bütün işler böyle, zayıf noktaları kullanıyorlar. İşte her gün cinsel gücü artıran , saç çıkartan, zayıflatan yeni bir şey çıkıyor.. Cahiliz.. :)

aydemiraydın
20-08-2015, 11:30
hibrid goji fidanı satıyorlar. tohumdan ürettiğimiz gojilerden gerçekten dahamı üstün.

tecrübesi olan cevap verebilirmi. hibrit diye alıp hüsrana uğramayalım.

harmancı
23-08-2015, 19:53
goji berryi alıp satan var mı arkadaşlar.Pazar oluşmuş mu? Bu konuda bilgisi olan var mı?Alıp satan derken meyvesini kastediyorum.Goji berryi fidan olarak satıyorlar fidanı satmak için de pazarı var diyorlar. Yani bu ürün piyasada hangi markalar olarak var,hangi marketlerde bulunuyor?

harmancı
23-08-2015, 19:55
bahçe nerde TAMER bey?

asus
16-09-2015, 18:13
Bu resimdekiler (eklediğim) gojy bery mi ?

magent
16-09-2015, 20:03
Hollanda'da sıradan bir markette 15 gün önce çektiğim resim:

577677

Taze maviyemiş, böğürtlen ve ahududuların yanında goji de var. Geldiği ülke Yunanistan yazıyor.

magent
16-09-2015, 22:00
tecrübesi olan cevap verebilirmi. hibrit diye alıp hüsrana uğramayalım.

577682

Maria Luisa Badenes,David H. Byrne
Fruit Breeding (Meyve Islahı) adlı kitapta goji ıslah çalışmalarından bahsedilmekte. Ninxia#1, #2, #3 ve #4 çeşitleri geliştirilmiş. Tohumdan yetişenlerle bir farkı olmasa bu kadar çalışma yapılmasına gerek kalmazdı.

aydemiraydın
17-09-2015, 14:10
577682

Maria Luisa Badenes,David H. Byrne
Fruit Breeding (Meyve Islahı) adlı kitapta goji ıslah çalışmalarından bahsedilmekte. Ninxia#1, #2, #3 ve #4 çeşitleri geliştirilmiş. Tohumdan yetişenlerle bir farkı olmasa bu kadar çalışma yapılmasına gerek kalmazdı.

yabancı bilim insanlarının çalışmalarını takdir ediyorum. benim derdim Türkiyede satılan gojiler nasıl ? güvenilirmi ?

magent
17-09-2015, 19:13
Bu çeşitler Türkiye'de bir tek yerde ve güvenilir.

aydemiraydın
18-09-2015, 07:51
Bu çeşitler Türkiye'de bir tek yerde ve güvenilir.

nerede ? çünkü kandırılmaktan yorulduk.

aydemiraydın
18-09-2015, 12:48
goji berry bitkisinde tozlanma sorunu varmı. geçen yıl çok verim veren gojim tek başına kalınca o kadar aşırı çiçeğe rağmen meyve vermez oldu. diğer gojileri araziye diktim hepside çok verimli. tek kalan goji meyve tutmuyor.

magent
19-09-2015, 21:01

Bu çeşitler sadece Esflora Online'da var. NQ3'te gelecek ürünler arasında ve güvenilirdir.

mdemirbas
22-09-2015, 19:00
goji berry bitkisinde tozlanma sorunu varmı. geçen yıl çok verim veren gojim tek başına kalınca o kadar aşırı çiçeğe rağmen meyve vermez oldu. diğer gojileri araziye diktim hepside çok verimli. tek kalan goji meyve tutmuyor.

merhaba aydemiraydın
Tesbitiniz çok doğru goji tek olduğu zaman tozlaşma olmadığı için meyve tutmaz.
Ben 6 yıldır goji berry meyvesinin fidanını ve meyvesini üretiyorum.Bilgi ve deneyimlerimi aşağıdaki sitemde paylaştım.
İncelemeniz yararınıza olur diye düşünüyorum.Çalışmalarınızda başarılar dilerim

Goji Berry Fidanlığı (http://gojiberryfidanligi.com/)

aydemiraydın
23-09-2015, 12:36
merhaba aydemiraydın
Tesbitiniz çok doğru goji tek olduğu zaman tozlaşma olmadığı için meyve tutmaz.
Ben 6 yıldır goji berry meyvesinin fidanını ve meyvesini üretiyorum.Bilgi ve deneyimlerimi aşağıdaki sitemde paylaştım.
İncelemeniz yararınıza olur diye düşünüyorum.Çalışmalarınızda başarılar dilerim

Goji Berry Fidanlığı (http://gojiberryfidanligi.com/)

harika bi paylaşım oldu. sayın mdemirbas . teşekkürler.

aydemiraydın
18-10-2015, 18:28
Goji beri yıllardır bilinmesine rağmen hak ettiği yere gelemedi. Üretim bakımından da tüketim bakımındanda.

vural-can
18-10-2015, 19:47
Paylaşılan her şey için teşekkürler...

Bir şeyi merak ediyorum...

O kadar yetiştiren yiyen var...

Acaba...ben yedim...şuna iyi geldi...

Şöyle değişiklikler oldu....

Gençleştim.....gibi fikri olan var mı ?

Genelde yetiştirme ile ilgili paylaşımlar olmuş..

Yiyip tüketenlerin tecrübeleri var mı?

aydemiraydın
19-10-2015, 15:27

dalından koparıp sezon boyu yedim. gerçekten çok etkili meyve. ölçülü tüketmek lazım. fazlası alışık olmayanı sarsıyor.

yarenimex
05-11-2015, 19:09

Tohumdan kendinizin üretmenizi öneririm. Tohumdan üretime Mart sonu Nisan başı gibi başlarsanız aynı yıl meyvesini alabilir ve meyve boyunu ve kalitesini görebilirsiniz. İri kalite meyveli olan fidanlarınızdan çelikleme ile istediğiniz kadar fidan üretebilirsiniz.

aydemiraydın
06-11-2015, 07:43
Tohumdan kendinizin üretmenizi öneririm. Tohumdan üretime Mart sonu Nisan başı gibi başlarsanız aynı yıl meyvesini alabilir ve meyve boyunu ve kalitesini görebilirsiniz. İri kalite meyveli olan fidanlarınızdan çelikleme ile istediğiniz kadar fidan üretebilirsiniz.

çelikleme yaptım . ne kadarı tutacak baharda göreceğiz. goji arsızdır. sorun çıkaracağını zannetmiyorum. iyi bir çeşit yakaladım çoğaltıp çevreme dağıtacağım. belki çeşidi dahada geliştirebiliriz.

evimin bahçesinde tek kalıp tozlanma sorunu yaşıyan goji ağacımıda araziye diğer gojilerin yanına götürüp diktim.

Şükufezar
06-11-2015, 08:25
Meyvesinin içinden çıkan tohumları ekmiştim, şimdi yavaş da olsa büyüyorlar. Ama acaba her meyvenin içinden çıkan tohumdan yetişen bitkinin meyvesi oluyor mu?

yarenimex
06-11-2015, 22:01
çelikleme yaptım . ne kadarı tutacak baharda göreceğiz. goji arsızdır. sorun çıkaracağını zannetmiyorum. iyi bir çeşit yakaladım çoğaltıp çevreme dağıtacağım. belki çeşidi dahada geliştirebiliriz.

evimin bahçesinde tek kalıp tozlanma sorunu yaşıyan goji ağacımıda araziye diğer gojilerin yanına götürüp diktim.

Çelikte bahar zamanı tutma oranı daha yüksek olacaktır, baharda yeniden deneyebilirsiniz. Goji en az iyi verim için en az iki adet dikilmeli. Tek fidanların da meyve verdiği bazen oluyor ama çoklu dikim daha garantili sonuç veriyor

yarenimex
06-11-2015, 22:05
Meyvesinin içinden çıkan tohumları ekmiştim, şimdi yavaş da olsa büyüyorlar. Ama acaba her meyvenin içinden çıkan tohumdan yetişen bitkinin meyvesi oluyor mu?

Tohumdan çıkan fidanlar meyve veriyor ama aynı standardı tutturamıyorlar. Yani kimisi ufak meyveli kimisi iri, kimisi uzun kimisi tombul meyveli oluyor.Aralarından istediğiniz tipi alıp ondan çelikleme ile çoğaltma yapabilirsiniz..

aydemiraydın
24-11-2015, 07:58
gojiler bu mevsimde bile hala tek tük meyve veriyor. goji meyvesinin kıymetini bitince daha iyi anladım. sezon boyu her gün 20 adet civarı tüketiyordum. çok formdaydım. aslında kurutup kış boyu kuru üzüm gibi tüketmek lazım.

YeniBON
24-11-2015, 10:04
Goji berry'i çelikten yetiştiren arkadaşlar, yaptıkları çeliklemeyi yazabilirler mi?

Balkonum da olan üç fidandan çelik alıp, araziye dikmek istiyorum.

Teşekkürler.

troxxo
29-12-2015, 13:49
Herkese Merhaba umarım doğru yerdeyimdir.

Son zamanlarda ismini çok duyar olduk. İnternette çok karışık bilgiler mevcut. İçinizden kullanan var mı ve sonuç alan var mı.
Birazcık inceleme ile aşağıdaki sitenin güvenilir olduğunu düşünüyorum buradan satın alan varmı? Teşekkürler.

GOJİ BERRY, KURT ÜZÜMÜ, GOJİ ÜZÜMÜ NEDİR ? (http://www.gojiform.com)

MeyveliTepe
29-12-2015, 15:52

Son zamanlarda ismini çok duyar olduk. İnternette çok karışık bilgiler mevcut. İçinizden kullanan var mı ve sonuç alan var mı.
Birazcık inceleme ile aşağıdaki sitenin güvenilir olduğunu düşünüyorum buradan satın alan varmı? Teşekkürler.

Nasıl bir sonuç bekliyorsunuz?

aydemiraydın
31-12-2015, 10:39

2-3 adet goji fidanı dikseniz size yaşı kurusu bir yıl yeter. tozlayıcı mutlaka olsun.

Kozanli
24-04-2016, 21:11
Yakın zamanda örnek bir Gojiberi bahçesi kuracağım.

Yanında arıcılık da olacak tozlanması açısından.

yarenimex
25-04-2016, 12:36
Yakın zamanda örnek bir Gojiberi bahçesi kuracağım.

Yanında arıcılık da olacak tozlanması açısından.

Goji bahçesinde arılar hiç eksik olmuyor zaten. Ama siz kovan da koyarsanız goji balı da üretmiş olacaksınız. O da goji ürünlerinde bir ilk olacak herhalde..

aydemiraydın
25-04-2016, 13:01
goji yapraklarından faydalanan varmı?
ben ev sirkesine goji yaprakları katıp tentür hazırlıyorum. deneyince sonuçları yazarım.

gojinin çelikten üretimi çok kolaymış. zamanını denk getirince çelikler tutuyor. fidancıların bu kadar uçuk fiyatlar çekmesi tuhaf.

esflora
25-04-2016, 15:36
NQ serisinin sonuncusu olan NQ4 yaprakları için yetiştirilen bir çeşit. Hem salata hem de çay amaçlı.

DSG
25-04-2016, 15:39
Denizli'de 957 mt rakımda bu sene hem meyve hem de fidan üretimi için start verdik. haziran ayından ititbaren meyve satmaya başlıyorum. kapalı kök veya açık kök fidan satışıda yapacağım. irtibat için goji-maqui-saskatoon (http://www.goji-maqui-saskatoon.com)

DSG
25-04-2016, 15:56
ağaçlarımız bol çiçek ve meyve dolu , fotoğraf dün çekildi.

DSG
25-04-2016, 16:09
sadece taze meyve olarak satılacaktır. Fiyat 40 TL/kg nakliye hariç , toptan satış yapmayacağım . Perakende maksimum alım 6 kg ile sınırlı olacak. Yemek için alın , faydası zaten siz hissetmeden başlayacak :)

aydemiraydın
25-04-2016, 16:13
ağaçlarımız bol çiçek ve meyve dolu , fotoğraf dün çekildi.

sizin gojiler iyimiş . bizimkiler yapraklandı fakat çiçeklenme yeni başladı. burada geceler çok soğuk.

aydemiraydın
27-04-2016, 08:11
ev sirkesine katılan goji yapraklarından yapılan tentür, tam bir mucize. saçma sapan firmaların ürettiği kapsul v.b. saçmalıklara para kaptırmayın. sıfır maliyetlere kendiniz yapın.

DSG
28-04-2016, 14:46
teşekkür ediyorum sayın aydemiraydın , Ticari olarak faaliyetteyim. İşler umduğum gibi giderse bu sene 1300 fidan daha dikim yapacağım.

Kozanli
28-04-2016, 17:13
Araştırdım, yeterince bilgi edindim.
Birkaç bölgede arazim var.
Örnek bir Gojiberi bahçesi yapacağım.
Birkaç yıl için de 50 dekarlık alana Gojiberi dikeceğim...
Kendi bilgilerim ve buradaki paylaşımlar bana kılavuz olaçak...

ilkertilki
30-04-2016, 03:19
Mayıs ortası gibi 15-20 adet fidan alıp dikmeyi ve toprağı denemeyi düşünüyorum.Ne kadar zaman sonra anlayabilirim verimli olup olmadığını ya da daha kolay nasıl anlayabilrim(toprak analizi vb.yeterli olur mu)?

aydemiraydın
30-04-2016, 12:32
Mayıs ortası gibi 15-20 adet fidan alıp dikmeyi ve toprağı denemeyi düşünüyorum.Ne kadar zaman sonra anlayabilirim verimli olup olmadığını ya da daha kolay nasıl anlayabilrim(toprak analizi vb.yeterli olur mu)?

dürüst fidancılarda NQ çeşitleri var gojinin . bu firmalardan alırsanız hüsrana uğramazsınız. fakat çoğu satıcıdaki sıradan goji yani tohumdan üretim.

Grkm
30-04-2016, 13:47
Yaklaşık 10 gün önce goji kurularından cıkarmış oldugum tohumlari çimlenmesi için saksılara ektim,geç mi kaldım bilmiyorum ama umutla bekliyorum çimlenmesini

sweetnurse83
30-04-2016, 16:55
Kıbrıs tan herkese selamlar olsun birşey sormak istiyorum birkaç fotoğraf koyacağım bunlar Gojiberry mi bana söyleyebilir misiniz eğer öyleyse burası doğal olarak yetişen bir goji cenneti o Zaman

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160430/f461bd80da6cb7ac3caaaf6ae3e6c44e.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160430/f56d34afe9cce0fe77a8f372d4dcf442.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160430/510b0bf4dfa92610d70615ab30c9582f.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

ilkertilki
30-04-2016, 21:58
dürüst fidancılarda NQ çeşitleri var gojinin . bu firmalardan alırsanız hüsrana uğramazsınız. fakat çoğu satıcıdaki sıradan goji yani tohumdan üretim.

Tohumdan üretimle NQ çeşitleri arasında ne gibi farklar vardır,ayrıca iyi fidan ve kötü fidan ayrımını nasıl yaparız?Ya da bildiğiniz güvenilir fidancı var mı?

yasinmetin
02-05-2016, 10:27
Ticari olarak en çok NQ1 yetiştiriliyor diye biliyorum. NQ ların yaprakları daha kalın oluyor ve tabi meyve büyüklüğü bariz farklı. Sayın easflora dan NQ1 ve NQ2 olmak üzere 2 adet fidan temin edip diktim bahçeye bakalım ilk meyveyi ne zaman yiyeceğiz

aydemiraydın
02-05-2016, 14:00
Ticari olarak en çok NQ1 yetiştiriliyor diye biliyorum. NQ ların yaprakları daha kalın oluyor ve tabi meyve büyüklüğü bariz farklı. Sayın easflora dan NQ1 ve NQ2 olmak üzere 2 adet fidan temin edip diktim bahçeye bakalım ilk meyveyi ne zaman yiyeceğiz

güzel tercih yapmışınız.

aydemiraydın
02-05-2016, 14:02
Kıbrıs tan herkese selamlar olsun birşey sormak istiyorum birkaç fotoğraf koyacağım bunlar Gojiberry mi bana söyleyebilir misiniz eğer öyleyse burası doğal olarak yetişen bir goji cenneti o Zaman

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160430/f461bd80da6cb7ac3caaaf6ae3e6c44e.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160430/f56d34afe9cce0fe77a8f372d4dcf442.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160430/510b0bf4dfa92610d70615ab30c9582f.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

goji değilde yabani trabzon hurması olabilirmi?

aral
03-05-2016, 06:22
siyah goji hakkında bilgisi olan varmı

aydemiraydın
03-05-2016, 08:19
siyah goji hakkında bilgisi olan varmı

siyahını duydum, fakat görmedim. amber sarı gojinin siparişini verdim.

rainac
03-05-2016, 10:32
Daha normali yaygınlaşöadı Türkiyede umarım diğer türleride yaygınlasır bir fidan alacagız diye 40 takla attık :(

aydemiraydın
03-05-2016, 16:02
Daha normali yaygınlaşöadı Türkiyede umarım diğer türleride yaygınlasır bir fidan alacagız diye 40 takla attık :(

tek fidanda tozlanma sorunu olur. bi kaç adet goji fidanı alın.

rainac
04-05-2016, 10:37
tek fidanda tozlanma sorunu olur. bi kaç adet goji fidanı alın.

Bu kötü oldu işte 12 adet getirttim fakat hepsi ayrı kişilere dağıtıldı.

sweetnurse83
05-05-2016, 15:20
goji değilde yabani trabzon hurması olabilirmi?

Taneleri çok küçük ama kuru üzüm büyüklüğündeler hurma olabilmesi için daha büyük olması lazım değil mi

aydemiraydın
06-05-2016, 09:23
Taneleri çok küçük ama kuru üzüm büyüklüğündeler hurma olabilmesi için daha büyük olması lazım değil mi

yabani trabzon hurmasıda fındık büyüklüğünde oluyor. yanlız goji olmadığı kesin.

aydemiraydın
13-05-2016, 12:07
bir adet kore big gojibery fidanı aldım deneme için. bu fiadanı görüp yetiştiren varmı?
çok övgü ile bahsediliyor...acaba doğrumu?

Jezebel
18-05-2016, 12:46

Kilosu 64 lira olduğundan bunu tüketmek çok kolay olmuyor.
Tüketmek için üretmek lazım.
Dünyada bu konuda araştırmalar yapılmış ki bu çaba içine girilmiş:)

rainac
18-05-2016, 13:32
şuan sadece yetiştirme aşamasında herkes ileride yiyenleri de görebiliriz büyük ihtimalle :)

aydemiraydın
18-05-2016, 17:56
hem üretiyorum hem tüketiyorum. hem meyvesi hem yaprağı şifa . hatta dalını bile satıyorlarmış.

mustafa_myb
18-05-2016, 18:43
Merhabalar, bende bir şeyler eklemek istedim. Biz ailecek tüketiyoruz. Özellikle eşim düzenli olarak tüketiyor. Genel olarak söyleyebileceğim güçlü bir antioksidan ve mineralce zengin olduğudur. Bir kaç internetten alıntı da paylaşacağım. Herkese tavsiye ederim.

100 gr kurutulmuş goji berry içeriği:

Kalsiyum: 112 mg
Potasyum: 1,132 mg
Demir: 9 mg
Çinko: 2 mg
Selenyum 50 mikrogram
Riboflavin ( Vitamin B2) : 1,3 mg
Vitamin C: Tam yelpazede 148 mg, en dar spektrumda 29 mg
Beta-keroten: 7 mg
Zeaksatin: 25mg ve 200 mg arası değişmektedir
Poliskarin: Öz ağırlığının % 31'i kadar yani 100 gr da 31 gr.

613046

Jezebel
18-05-2016, 20:07
Amerikayı tekrar tekrar keşfetmeye gerek yok. :)
Yani Goji'yi :D
Keşfeden etmiş zaten :)

aydemiraydın
19-05-2016, 11:37
Merhabalar, bende bir şeyler eklemek istedim. Biz ailecek tüketiyoruz. Özellikle eşim düzenli olarak tüketiyor. Genel olarak söyleyebileceğim güçlü bir antioksidan ve mineralce zengin olduğudur. Bir kaç internetten alıntı da paylaşacağım. Herkese tavsiye ederim.

100 gr kurutulmuş goji berry içeriği:

Kalsiyum: 112 mg
Potasyum: 1,132 mg
Demir: 9 mg
Çinko: 2 mg
Selenyum 50 mikrogram
Riboflavin ( Vitamin B2) : 1,3 mg
Vitamin C: Tam yelpazede 148 mg, en dar spektrumda 29 mg
Beta-keroten: 7 mg
Zeaksatin: 25mg ve 200 mg arası değişmektedir
Poliskarin: Öz ağırlığının % 31'i kadar yani 100 gr da 31 gr.

613046

klasik meyvelerin gücü gojinin yanında çok komik kalmış.

yarenimex
19-05-2016, 19:44
hem üretiyorum hem tüketiyorum. hem meyvesi hem yaprağı şifa . hatta dalını bile satıyorlarmış.

Ben Çin'de gördüm, odunlaşmamış uç sürgünlerini demetler halinde maydanoz gibi markette satıyorlardı. Çorbalarda ve salatalarda kullanıyorlar genellikle..

Bayram18
26-05-2016, 17:40
Merhaba arkadaşlar 10 Nisan 2016 tarihinde tohumdan ektiğim gojı berry fidelerimi şaşırtma işlemini yaklaşık 1,5 hafta önce yaptım. Bugünde gelişimlerini hızlandırmak amaçlı hümik asit aldım. Bunu ne ölçüde ne kadar suya ne aralıklarla vermeliyim? Birde bazı yapraklarını bişeyler yemiş. Gelişimleri hakkında da yorum yaparsanız sevinirim. Şu anda evin içinde camın önünde duruyorlar ne zaman dışarı çıkarmamı önerirsiniz? Yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

yarenimex
26-05-2016, 19:43
Merhaba arkadaşlar 10 Nisan 2016 tarihinde tohumdan ektiğim gojı berry fidelerimi şaşırtma işlemini yaklaşık 1,5 hafta önce yaptım. Bugünde gelişimlerini hızlandırmak amaçlı hümik asit aldım. Bunu ne ölçüde ne kadar suya ne aralıklarla vermeliyim? Birde bazı yapraklarını bişeyler yemiş. Gelişimleri hakkında da yorum yaparsanız sevinirim. Şu anda evin içinde camın önünde duruyorlar ne zaman dışarı çıkarmamı önerirsiniz? Yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Sayın Bayram 18, gojilerinizi şaşırtırken toprağına yanmış hayvan gübresi karıştırdıysanız, ilave bir şey vermenize gerek yok. Gelişim hızları sizi şaşırtacaktır. Gojilerinizi gündüzleri bir kaç gün sabah ve akşam güneşi alan gölge bir yere çıkarıp akşam içeri alarak dış ortama alıştırın. Bir kaç gün sonra da devamlı dışarda tam gün güneş altında kalmaya başlasınlar.Çok hızlı gelişeceklerdir. Yalnız dış ortamda kuşlara karşı dikkatli olmalısınız. Taze yapraklarını çok seviyorlar.Dış ortamda devamlı kaldıkları sürede her gün **** en geç günaşırı sulamayı da ihmal etmeyin.

Kolay gelsin..

Bayram18
27-05-2016, 15:29
Sayın Bayram 18, gojilerinizi şaşırtırken toprağına yanmış hayvan gübresi karıştırdıysanız, ilave bir şey vermenize gerek yok. Gelişim hızları sizi şaşırtacaktır. Gojilerinizi gündüzleri bir kaç gün sabah ve akşam güneşi alan gölge bir yere çıkarıp akşam içeri alarak dış ortama alıştırın. Bir kaç gün sonra da devamlı dışarda tam gün güneş altında kalmaya başlasınlar.Çok hızlı gelişeceklerdir. Yalnız dış ortamda kuşlara karşı dikkatli olmalısınız. Taze yapraklarını çok seviyorlar.Dış ortamda devamlı kaldıkları sürede her gün **** en geç günaşırı sulamayı da ihmal etmeyin.

Kolay gelsin..

yarenimex hayvan gübresi var toprağında ama dışarı bu aralar yağışlı ve serin dışarıda yaşayabileceklerini sanmıyorum o yüzden hümik asitin kullanımını öğrenmek istiyorum. Yorumun için teşekkür ediyorum.

aydemiraydın
27-05-2016, 15:58
gojinin öyle çok kimyasal takviyelere ihtiyacı yok. sonbahar çelikleri bile dev gibi oldu ve meyve dolu. geçen gün budama bile yaptım sağlam büyümeleri için.

Bayram18
27-05-2016, 17:40
Sn. aydemiraydın bu işe yeni başladığım için kaybetmek istemiyorum çokca tohum çimlendirdim çoğu öldü elimde sadece bu kadar fide kaldı. Bunlarda soluyor kaybetmek üzereyim kurtarmak için uğraşıyorum. Hümik asit kullanıp faydasını görenler olmuş. Bende 1 lt suya karıştırıp 1 su bardağı her saksıya vermeyi düşünüyorum.

yarenimex
27-05-2016, 19:52
Sn. aydemiraydın bu işe yeni başladığım için kaybetmek istemiyorum çokca tohum çimlendirdim çoğu öldü elimde sadece bu kadar fide kaldı. Bunlarda soluyor kaybetmek üzereyim kurtarmak için uğraşıyorum. Hümik asit kullanıp faydasını görenler olmuş. Bende 1 lt suya karıştırıp 1 su bardağı her saksıya vermeyi düşünüyorum.

Gojilerinizi bu halleriyle dış ortamda kaybedeceğiniz iki neden var; doğrudan dış ortama alıştırmadan direkt tam gün güneşe bırakmak ve gojilerinizin don olayına maruz kalması..

nevdar_1986
29-05-2016, 11:19
herkese iyi günler. ben bu bitkinin sırrını maalesef çok geç keşfetmiş biriyim ve görür görmez de ilk sayfalarda verilen tohum siparişi sitesine girdim. herşeyi tamamladım ancak siparişi sonlandırma kısmında maalesef şöyle bir yazıyla karşılaştım;
"Sorry, we do not currently ship to the location that you have entered."

Türkiye' ye gönderim yapamıyorlarmış. Ancak daha önce getirten arkadaşlar olmuş. acaba bunun yolu nedir?
bir de elinde fazladan olan varsa goji ve karanfil tohumları ekmek istiyorum. kargo ücretini ben öderim.

Turunçgil
29-05-2016, 14:00
Aktarlarda kurutulmuş Goji Berry satılıyor. 60 lira burada, 5 liralık aldım tadını çok beğendim. Çekirdeklerini çimlendirmeyi deneyeceğim.

Lonicera
17-06-2016, 12:03
Tohumdan yetişen L. barbarum (6 yaş) ve çelikten üretilmiş(anaç ithal) L.barbarum (2 yaş) arasındaki meyve ve yaprak farkı oldukça belirgin. Tohumdan yetişmiş olanı söküp atmayacağım, birbirlerini tozlaması için yan yana tutmak istiyorum.

Zeytinci
17-06-2016, 13:38
Tohumdan yetişen L. barbarum (6 yaş) ve çelikten üretilmiş(anaç ithal) L.barbarum (2 yaş) arasındaki meyve ve yaprak farkı oldukça belirgin. Tohumdan yetişmiş olanı söküp atmayacağım, birbirlerini tozlaması için yan yana tutmak istiyorum.

6 yaşındaki gojiler bu yıl sultaniye üzüm iriliğinde meyve vermeye başladı. Aynı çalı üzerinde küçük meyvelerde var. Budama yapılmamasına rağmen iki kez sulama ile ince dallarda yoğun meyve veriyor.
Arsız bitki olduğundan bahçe içerisinde saçaklardan yeni fideler çıkıyor ve kısa sürede ( 2 hafta içerisnde 50-60 cm. boy atabiliyor.) çok hızlı büyüyorlar.
Fideler birbirine gölge yapmadığından sık dikim için elverişli bir çalı.

Lonicera
17-06-2016, 13:54
Ben 6 yıldır düzenli budama, gübreleme ve sulama yapıyorum ama maalesef meyveler minnacık oluyor hep. 2 yıl önce aldığım ithal olan saksıda olmasına rağmen hem bol hem iri meyveli. Nasip olur da bir bahçem olursa sınırın bir kenarını goji diğer taraflarını da aronia ile çevrelemeyi düşünüyorum.:))

Zeytinci
17-06-2016, 14:02
Ben 6 yıldır düzenli budama, gübreleme ve sulama yapıyorum ama maalesef meyveler minnacık oluyor hep. ))

Önceki yıla kadar budama yapmıştım. Budama sonrası iştahlı sürgünler yapıyor. Geçenyıl meyveler küçük idi. Bu yıl meyveler daha iri ve toplaması kolaylaştı.

Yaşlandıkça hem verim artıyor hem de meyve iriliği artıyor. Yemesi de oldukça tatlı.
Karatavuklar tadına alışmış. dalları taşımasa da dibe kuşların düşürdüklerini topluyor. Tadını pek sevmiş olacaklar ki, artık benden de çekinmeyip afiyetle yiyorlar.
Bahçeye kuş çekmek için bu meyve çok iyi. ;)

Jezebel
17-06-2016, 19:34
Ben 6 yıldır düzenli budama, gübreleme ve sulama yapıyorum ama maalesef meyveler minnacık oluyor hep. 2 yıl önce aldığım ithal olan saksıda olmasına rağmen hem bol hem iri meyveli. Nasip olur da bir bahçem olursa sınırın bir kenarını goji diğer taraflarını da aronia ile çevrelemeyi düşünüyorum.:))

Su içinde de, dere kumunda da mükemmel kökleniyor.
Size tavsiyem, saksıdaki ithalden üretmeye başlamanız.
1 ay önce aldığım Gojiden 2 çelik köklendi bile.

Lonicera
18-06-2016, 05:45
Çelikleri köklendirmeye alalı 10 gün kadar olmuştu zaten:))) İyi ki çatal dal yapmışım budarken. Diğer daldan meyve yemeye devam.

aydemiraydın
18-06-2016, 12:20
tohumdan üretim yapmıştım 5 yıl kadar önce bir tanesi çok farklı çıktı. meyve uzunluğu neredeyse 2.5-3cm. ve çılgın gibi büyüyüp meyve veriyor. anaç olarak kullanıyorum. sonbahar çeliklerinde bile meyve var ve budadım. yaprak uzunlukları bile neredeyse 15 cm. küçük meyveli ve cılızları tozlayıcı yaptım.

yeni çeşitlerde edindim kore gojisi ,new big goji gibi bakalım onlarıda göreceğiz.

50 çeşidin üzerinde meyve denemem var. en randımanlı goji, bazı dut çeşitleri ve muşmula çeşitleri geldi. alıç çeşitleri zaten sorunsuz.

Lonicera
18-06-2016, 12:48
Tohumdan yetişenlerde bir standart olmuyor meyvelerde. Genel olarak çok küçük meyve veriyor. Tek iyi tarafı lezzette sıkıntı yok, bal gibi tatlı hepsi.

Sn aydemir, kore ve new big ' in yapraklarında farklılık var mı?

aydemiraydın
18-06-2016, 15:39
Tohumdan yetişenlerde bir standart olmuyor meyvelerde. Genel olarak çok küçük meyve veriyor. Tek iyi tarafı lezzette sıkıntı yok, bal gibi tatlı hepsi.

Sn aydemir, kore ve new big ' in yapraklarında farklılık var mı?

evet , yaprakları farklı. googledan resimleri buldum. oradada farklı.acaba dedim başka bişeymi? gerçekten değişik. bakalım meyveleri nasıl olacak?

Bayram18
20-06-2016, 23:34
Merhaba arkadaşlar Gojı berry için hangi gübreleri kullanıyorsunuz?

Jezebel
21-06-2016, 12:07
herkese iyi günler. ben bu bitkinin sırrını maalesef çok geç keşfetmiş biriyim ve görür görmez de ilk sayfalarda verilen tohum siparişi sitesine girdim. herşeyi tamamladım ancak siparişi sonlandırma kısmında maalesef şöyle bir yazıyla karşılaştım;
"Sorry, we do not currently ship to the location that you have entered."

Türkiye' ye gönderim yapamıyorlarmış. Ancak daha önce getirten arkadaşlar olmuş. acaba bunun yolu nedir?
bir de elinde fazladan olan varsa goji ve karanfil tohumları ekmek istiyorum. kargo ücretini ben öderim.

Arkadaşım artık Türkiyede Goji fidesi bol miktarda satılıyor.
İsteseniz ormanını bile kurabilirsiniz.
Kulağa hoş geliyor "Goji ormanı"
Ben de 6 yıl önce Çeşmein çiftlik köyünde Metin Gemiciden ilk iki fidanımı almıştım :)
Şimdi bu hatırama çok gülüyorum.

Goji Berry Kurt zm Fidan, 20-40 cm , Saksda - Fidan Sat, Fide Sat, internetten Fidan Siparii, Bodur Al Sertifikal Meyve Fidan Ss Bitkileri (http://www.fidanistanbul.com/urun/2218_goji-berry-kurt-uzumu-fidani,-20-40-cm-,-saksida.html)
Goji berry (kurt üzümü) fidanı,6 liradan başlayan fiyatlarla satışı. (http://www.gojiberrybahcesi.com/?pnum=2&pt=Fidan%20sat%C4%B1%C5%9F)Kaydet

Bayram18
29-06-2016, 12:24
Merhaba arkadaşlar yetiştirmeye çalıştığım gojı berry fidanlarında yapraklarda bir sıkıntı var neden kaynaklanıyor olabilir yorumlarsanız sevinirim.

aydemiraydın
03-07-2016, 11:42
sanırım toprak kalitesiz ve fungus hastalıklarına sebeb oluyor. aşırı sulamayın. kükürt serpin.

aydemiraydın
22-07-2016, 10:35
goji berry hastalıklarını çok güzel anlatan bi site. goji sandığımız gibi sorunsuz değil. bu linkteki sorunların hepsini gördüm.

Specialty Cropportunities: Goji Berry (http://www.omafra.gov.on.ca/CropOp/en/spec_fruit/berries/goji.html)

aydemiraydın
23-07-2016, 08:49
goji berry bitkisinin başlıca hastalık ve zararlıları.

yaprak piresi
kırmızı örümcek, akarlar
yaprak kesen böcekler
erken yaprak yanıklığı
antrakoz
çiçek burnu çürüklüğü
tırtıllar, kuşlar ve diğerleri.

aydemiraydın
23-07-2016, 15:57
Merhaba arkadaşlar Gojı berry için hangi gübreleri kullanıyorsunuz?

hayvansal gübreyi çok kullandık sanıyorum. aşırı meyve yaptı fakat çiçek burnu çürümesi oldu. kalsiyum bor takviyesi yaptım. sıvı kükürt ve propineb ilaçlamasıda yaptım. sonuçları yazarım.

aydemiraydın
25-07-2016, 13:25
goji yetiştiriciliğinde bizi yanıltan şunlar oldu. goji sorunsuzdur.

tozlayıcıya ihtiyacı yoktur, zararlısı yoktur.

oysa tek başına gojiden verim alınmıyor tozlayıcıya ihtiyaç var.
kontrollü bi şekilde zirai mücadele gerekiyor. yaptığım zirai ilaçlar netice verdi.

yarenimex
30-07-2016, 11:54
Benim gördüğüm sürgün uçlarında örümcekler ve ağ yumağı vardı bolca ancak ciddi bir zarar fark etmedim. En büyük zararı talancı serçelerden görüyorum hep. Olgun meyveleri paramparça ediyorlar ve alay alay geliyorlar. Hele etrafta başka bahçe olmayınca tek hedef haline geliyorlar. Bahçedeki diğer ağaçlarda gölgelenip istedikleri zaman saldırıyorlar. Gürültü patırtı falan da vızgeliyor. Kenardaki yoldan her beş on dakikada bir vasıta (traktör,araba,motorsiklet vs)
geçmesine rağmen oluyor bütün bunlar..

Bayram18
30-07-2016, 12:13
Benimkilerde üst yapraklar içe doğru kıvrılmaya başladı görünürde de bir şey yok neden böyle oluyor acaba sıcaklardan olabilir diye düşünüyorum bu arada 20-20-20+me gübre vermeye başladım boyları uzamaya başladı.

aydemiraydın
01-08-2016, 16:45
Benimkilerde üst yapraklar içe doğru kıvrılmaya başladı görünürde de bir şey yok neden böyle oluyor acaba sıcaklardan olabilir diye düşünüyorum bu arada 20-20-20+me gübre vermeye başladım boyları uzamaya başladı.

erken yaprak yanıklığı ve emici böceklere dikkat edin.

Bayram18
01-08-2016, 22:43
İnternetten dediğiniz hastalıkları araştırdım ikisinede uymadı fotoğraflarına baktım o şekil bir yanıklık yok ve üzerinde de böceklenme yok. Aşırı sıcaklara maruz kalıyorlar ondan olabilir diye düşünüyorum. İlgilenginiz ve tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

aydemiraydın
06-08-2016, 07:56
goji ağaçlarına yapraktan propinebli ilaç ve zehir bazende sıvı kükürt uyguladım. sulama suyuyla calsiyum bor verdim. 2 hafta sonunda bol meyve verdi.

aydemiraydın
06-08-2016, 07:58
İnternetten dediğiniz hastalıkları araştırdım ikisinede uymadı fotoğraflarına baktım o şekil bir yanıklık yok ve üzerinde de böceklenme yok. Aşırı sıcaklara maruz kalıyorlar ondan olabilir diye düşünüyorum. İlgilenginiz ve tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

iz elementlerle birlikte bol sulayın. yapraktan hiç değilse sıvı kükürt uygulayın.

limon_sever
06-08-2016, 15:35
Tohumdan yetiştirdiğim ve 5. yaşını dolduran gojiberry meyvelerim. Maşaallah çok bereketliler. Bu fidanı sert budamıştım. Güzel verim aldım. Tohumdan çıkan 4 farklı çeşit var. Bir tanesi çok tatlı ve küçük meyveli. Bu gojinin biraz daha iri olanı ve pürüzsüz standart meyve veren fidanını da seneye sert budayacağım.

idris şenol
06-08-2016, 18:08
Tohumdan yetiştirdiğim ve 5. yaşını dolduran gojiberry meyvelerim. Maşaallah çok bereketliler. Bu fidanı sert budamıştım. Güzel verim aldım. Tohumdan çıkan 4 farklı çeşit var. Bir tanesi çok tatlı ve küçük meyveli. Bu gojinin biraz daha iri olanı ve pürüzsüz standart meyve veren fidanını da seneye sert budayacağım.
öfkeyle kalkan zararla oturur ,,,,,sert olmayın:)

yarenimex
06-08-2016, 21:46
Sayın İdris Şenol haklı.. Dip sürgünlerini alın, yerden 50 cm'e kadar olan yan dalları alın, kuru dalları kolları çıkarın ve canlı sürgün uçlarını alarak yan dal vermeyi teşvik edin. Biliyorsunuz meyveler yan dallar üzerinde oluşuyor.Goji zaten bereketli ve bol meyve veren bir çalı. İri taneler için de hayvan gübresiyle beraber biraz odun külü takviyesi yapın. Tatmin edici bir sonuca ulaşırsınız sayın Limonsever..

gilaburu
21-10-2016, 11:46
Merhaba Goji berry fidanı almak isteyenler sayfamıza sipariş verebilir.http://www.agaclar.net/forum/fide-fidan-celik-saksili-bitki-kesme-cicek-kaktus-sukulent-satis/40092.htm iyi günler.

mdemirbas
24-11-2016, 10:00
siyahını duydum, fakat görmedim. amber sarı gojinin siparişini verdim.

Siyah goji berry üretimimiz var.Resmini paylaşıyorum.
Talep olması halinde kargo ile gönderebiliriz.
Goji Berry Fidanlığı - Ürünler (http://gojiberryfidanligi.com/magaza/)

aydemiraydın
07-03-2017, 06:40
kore goji bery ve new big goji bery nin tadı bildiğimiz gojilere benzemiyor. buruk bir tadı var. daha çok biber tadı var. fidan alırken bir kez daha düşünün. dürüst satıcılara tadını ve hastalıklara dayanımını sorun.

muratcolak
01-06-2017, 03:02
Kiteli bir anac bulup celikle cogaltmak en iyisi sanki.Tavsite edeceginiz kirmizi ve siyah icin anac alabilecegimiz yer varmi.Sizin alip memnun kaldiginiz

aydemiraydın
01-06-2017, 09:38
Kiteli bir anac bulup celikle cogaltmak en iyisi sanki.Tavsite edeceginiz kirmizi ve siyah icin anac alabilecegimiz yer varmi.Sizin alip memnun kaldiginiz

esflora fidncılıktan alıp çoğaltın. gojiye mutlaka tozlayıcı gerekiyor. ben tohumdan üretmiştim kaliteli olanları bırakmıştım fakat uzun zaman alıyor.
siyah gojinin meyvesi okuduğum yabancı makalelerde çok önemsenmiyor. o yüzden almadım. pfaf sitesinde bitkileri sorgularsanız daha iyi olur.

muratcolak
02-06-2017, 08:00
esflora ile gojifidanlığı fiyatlar yar yarıya...gojifidanlığından alıp tavsiye eden var mı..
Birde ekimi bekleyip açık köklü fideleri mi almak daha ekonomik olur ne dersiniz

aydemiraydın
02-06-2017, 08:19
esflora ile gojifidanlığı fiyatlar yar yarıya...gojifidanlığından alıp tavsiye eden var mı..
Birde ekimi bekleyip açık köklü fideleri mi almak daha ekonomik olur ne dersiniz

goji çok arsız bi bitki aktardan meyvesini alın tohumdan ekim yapın seneye meyvesini görürsünüz. tadını verimini beğendiklerinizi damızlık ayırıp çelikle çoğaltırsınız.

aydemiraydın
02-06-2017, 08:23
poslu fidancılığın fiyatlarıda uygun ben alış veriş yaptım memnunum .bi göz atabilirsiniz poslu fidancılığın sitesine.

muratcolak
02-06-2017, 09:04
evet bayağı uygun...Siz iyi diyorsanız sorun yok :)

tarku
02-06-2017, 16:12
Açık köklü fidan tavsiye edilmiyor. Kayıp oranı artar deniyor. Karar sizin. Fidan alırken, önemli nokta ismine doğru olması ve çelikle mi tohumla mı üretildiği. Bugün fidanlarım geldi. Gövdelerin kalınlığına bakılırsa, çelikle üretilmiş ve kök yapısı da bütün saksıyı sarmış. İlk tecrübe olduğu için biraz zaman geçince fidanların durumu daha iyi anlaşılır herhalde.

Tozlayıcı türün verimi arttırdığı söylendiği için bir tane de tozlayıcı istedim. Seranın içine korunaklı bir yere diktim.

muratcolak
02-06-2017, 16:54
Açık köklü fidan tavsiye edilmiyor. Kayıp oranı artar deniyor. Karar sizin. Fidan alırken, önemli nokta ismine doğru olması ve çelikle mi tohumla mı üretildiği. Bugün fidanlarım geldi. Gövdelerin kalınlığına bakılırsa, çelikle üretilmiş ve kök yapısı da bütün saksıyı sarmış. İlk tecrübe olduğu için biraz zaman geçince fidanların durumu daha iyi anlaşılır herhalde.

Tozlayıcı türün verimi arttırdığı söylendiği için bir tane de tozlayıcı istedim. Seranın içine korunaklı bir yere diktim.
Siz nerden aldiniz

tarku
02-06-2017, 17:37
Siz nerden aldiniz

Gojiberry Organik, Organik Kurt Üzümü (http://www.gojiberryorganik.com/index.php?s=icerik-kategori&id=16)

Referans olarak düşünmeyin. Fidanlar yeni geldi, ne çıkacağı muamma ;)

muratcolak
02-06-2017, 17:50
Elimde 5 tane var..fidanlarin gorunusunden celikle cogaltilmis belli. sahibjnden com dan almistim.Cok ilgulendi veren arkadas...Halada ara sira gorysyiruz. Ben degisik turler olsun diye de bakiyorum...tohumda aldim ugrasmayi sevdigim icin.Bugun serptim torfa ama tohum kalitesini bilmiyorum ******..Hepimiz icin hayrlisi

aydemiraydın
08-06-2017, 07:57
tohumdan ürettiğim çeşit.

erkenci,iri,tatlı. 7-8 yaşında azman bir ağaç.

650838

muratcolak
08-06-2017, 11:23

650838
Tohum patlassaniz ne guzel olurdu :)

aydemiraydın
08-06-2017, 16:16
Tohum patlassaniz ne guzel olurdu :)

tohumdan aynı özelliklerde olmaz. sadece çelikle olur. tohumla çoğaltıp iyilerini ayıklayacaksınız. tozlayıcımda var meyveleri küçük fakat çok çok erkenci ve aşırı verimli.

firmalardan ithal ve yerli goji fidanları aldım . hiç biride istediğim özellikte çıkmadı ve o fidanları imha ettim. kore goji ve nev big goji nin meyveleri yenecek gibi değil ve geççiler. bi kaç çeşidi daha deniyorum bakalım sonuç ne olacak? amacım ticaret değil. sadece hobi.

muratcolak
08-06-2017, 16:44
tohumdan aynı özelliklerde olmaz. sadece çelikle olur. tohumla çoğaltıp iyilerini ayıklayacaksınız. tozlayıcımda var meyveleri küçük fakat çok çok erkenci ve aşırı verimli.

firmalardan ithal ve yerli goji fidanları aldım . hiç biride istediğim özellikte çıkmadı ve o fidanları imha ettim. kore goji ve nev big goji nin meyveleri yenecek gibi değil ve geççiler. bi kaç çeşidi daha deniyorum bakalım sonuç ne olacak? amacım ticaret değil. sadece hobi.
Bende 10 tohum ciml3ndiriyorum.Ugrasmak guzel.Yalniz tozlayici olayini anlamadim.Tozlayici gojiyi nasil elde edecegiz

tarku
08-06-2017, 20:05
Bende 10 tohum ciml3ndiriyorum.Ugrasmak guzel.Yalniz tozlayici olayini anlamadim.Tozlayici gojiyi nasil elde edecegiz

Ya fide olarak alacaksınız ya da çelikle üreteceksiniz. Tozlayıcı, diğer goji fidanlarından çok farklı görünüşte. Tozlayıcı tür olmadan da ürün alırsınız, tozlayıcı ile %20 verim artışı ön görülüyor.

muratcolak
08-06-2017, 20:17
Ya fide olarak alacaksınız ya da çelikle üreteceksiniz. Tozlayıcı, diğer goji fidanlarından çok farklı görünüşte. Tozlayıcı tür olmadan da ürün alırsınız, tozlayıcı ile %20 verim artışı ön görülüyor.
Tozlayici fide diye hic bir ilana rastalamadim acikcasi. Nu konuda yardim edebilirmisniz

tarku
08-06-2017, 21:23
Tozlayici fide diye hic bir ilana rastalamadim acikcasi. Nu konuda yardim edebilirmisniz

Açıkçası fidan siparişi verirken benimde bu konuda fikrim yoktu. Fidanı sipariş ederken, telefonda konuştuğum kişi bundan bahsetti. Ben de bir tane de tozlayıcı istedim. Hobi amaçlı üretimde tozlayıcıya gerek olmadığını 50 dişi fidana bir tane erkek fidan dikilmesi ticari bahçelerde faydalıdır dedi. Ben buna rağmen bir tane tozlayıcı da ısrar edip aldım. Fidanlar tutarsa sonuçları göreceğim. Fidanların yarısını evin bahçesine, diğerlerini meyve bahçeme diktim. Aralarındaki verim farkı ancak meyveye yattığında belli olur.

tarku
08-06-2017, 21:26

650838

Ağacın fotosunu görmemiz mümkün mü? Budamasını nasıl yaptınız? Tek gövde mi bıraktınız?

aydemiraydın
09-06-2017, 07:59
Ağacın fotosunu görmemiz mümkün mü? Budamasını nasıl yaptınız? Tek gövde mi bıraktınız?

evet, tek gövde yaptım. daha sonra fotoları atarım.

aydemiraydın
09-06-2017, 08:03

tozlayıcıda önemli olan akraba olmasınlar. doku kültürüyle binlerce üretiyorlar ve kardeş oldukları için tozlanma sorun. küçük işletmelerdede kardeş anaçlar var bi kaç tane onlardan çelikliyorlar sorun oluyor. siz kardeş olmayan birini tozlayıcı yaparsınız.

muratcolak
09-06-2017, 08:05
Farkli bir yerden aldigimiz fideyi tozlayici yapabilirz dediginiz durumda

tarku
09-06-2017, 08:10
Fidanlarım yeni geldi ve küçükler ancak yaprak yapılarına bakınca çeşit olarak farklı olduklarını kesin olarak söyleyebilirim. Dişi fidanların yaprakları ince uzunken, erkek gojinin yaprakları daha yuvarlak. Benim gibi acemi biri bile ilk bakışta fidanlar arasındaki farkı anlayabilir.

muratcolak
09-06-2017, 08:12
Fidanlarım yeni geldi ve küçükler ancak yaprak yapılarına bakınca çeşit olarak farklı olduklarını kesin olarak söyleyebilirim. Dişi fidanların yaprakları ince uzunken, erkek gojinin yaprakları daha yuvarlak. Benim gibi acemi biri bile ilk bakışta fidanlar arasındaki farkı anlayabilir.
Bendekilerin 5 ide ince yaprakli.

aydemiraydın
09-06-2017, 09:18

evet, doğrudur.

muratcolak
09-06-2017, 18:07
Cimlenen gojiler...https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170609/14684862d18c49c0b194533d7cefadc5.jpg

muratcolak
09-06-2017, 18:08
evet, doğrudur.
Tarku arkadasin dedigi yuvarlak yaprak erkekleri deneye deneye bulmak mi lazim

tarku
09-06-2017, 18:33
Tozlayıcı

muratcolak
09-06-2017, 18:35
Tozlayıcı
Tesekkurler....Artik tohumdan cikan fideleri gozleyecegiz.

muratcolak
10-06-2017, 09:34
Bardkta. Kendi kenddidne cikti gojiye beniyor.Altin cilek dikmistik onun yanindaydi.Altin cilegi aldim baska bardaga.Gojimidir acaba.Bir de cok anormal uzadi biden birehttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20170610/46dee7f2c7862e0d2d036e44e574fe97.jpg

aydemiraydın
10-06-2017, 13:59
Tarku arkadasin dedigi yuvarlak yaprak erkekleri deneye deneye bulmak mi lazim

hangisi erkek hangisi dişi bilemem. aynı anaçtan olmasın yeter. tarku beyin resmindeki n 1 hibritlere benziyor.

aydemiraydın
15-06-2017, 14:13
651634

651635

büyük meyveli ve tozlayıcı tatlı gojiler. 8 yaşındalar.

muratcolak
15-06-2017, 14:21
Bize birer celik hazirlasaniz tozlayicilardan:))))