agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni241Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-08-2012, 01:17   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tömürcek Mesajı Göster
Sayın Aydilem;
dediğiniz ahır toprağı eskimiş hayvan gübresi heralde hevesinizi kırmak istemem ama hayvan gübresinde denedik belli bir süre sonra sıkıyor menekşeyi haa nolur toprağını değiştirirsiniz olur biter ama gelişim söğüt gübresinde olduğu gibi değil insallah bulabilirsiniz gübre bu gübreyi denedikten sonra farkı göreceksiniz
Bende sizin gibi düşünüyorum sayın tömürcek ama o teyze nasıl başarıyor bunu diyede aklım karışmıyor değil hani. Bir görseniz menekşeleri bakımsız uzun zamandır toprağı değişmemiş suyuna dikkat edilmeyen (direk musluktan gelen bembeyaz suyla şorrr diye sulanan yaprakları çiçekleri ıslanan) tozdan tüm yapraklar grileşmiş ama çiçekten yana coşmuş menekşeler ne zaman gitsem ilk işim onları kontrol etmek eksilen yok sayı artıyor ve hep çiçekli

aydilem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 03:46   #62
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Sayın dağçiçeği;
Hevesle açıklamamın sebebi benim deneyip mutlu olduğum gibi herkesinde sonuçlardan mutlu olması ilk menekşemi 15 yaşımda almıştım açık pembe bi menekşeydi hemen gittim saksısını değiştirdim doldudum kaskatı toprağı bide bilmiyorum tabi nası güneş istediğini odamda durcak ya hevesimi alcam koydum cama benim oda da güneye bakıyo öğlen güneşini adam akıllı alıyo ertesi gün sulayayım dedim bi baktım benim menekşe bi haftadır denizde sanki bronzlaşmış yanmış bütün yaprakları çok üzüldüm snra komşunun menekşelerinden morla beyaz camdan aşağı düşmüş hemen yapraklarını aldım suya koydum çimlendiler yine çok hevesliyim tabi diktim yine baska bi topraga bide öbür çiçeklerle koydum bahçeye sonuç yine hüsran ağaçlar.net e üye olduktan sonra tekrar başladım menekşe yetiştirmeye bu sefet çarşıdan yanmış hayvan gübresiyle kestane gübresi aldım karıstırdım menekşelerim mutlu gibiydi bi zaman sonra o toprakta sıktı menekşelerimi basladım yine üzülmeye teyzeme gttim bigün bi baktım menekşeler konuşacak nerdeyse ole canlı ole çiçekliler ki sonra söğüt gübresini öğrendim ) foruma yazmamın sebebi de bu belki benim gibi yeni yetiştiren arkadaslar vardır işin formülünü söyliyim de hüsrana uğrayıp vazgeçmesinler

bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 03:50   #63
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Sayın rana+miraç siz sakarya nın neresindesiniz bulamadınız mı söğüt gübresi köyde değilseniz zor

GÜLSEN_ beğendi.
Eski 10-08-2012, 03:54   #64
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Sayın Aydilem;
Teyze heralde bakımını yapmasa bile arada sırada laf atıyo menekşelerine çünkü menekşeler konuşulmayı çok seviyo ilgiye bayılıyolar teyzeyi de çiçekleriyle ödüllendiriyolardır

GÜLSEN_ beğendi.
Eski 10-08-2012, 08:01   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2012
Alıntı:
Sayın rana+miraç siz sakarya nın neresindesiniz bulamadınız mı söğüt gübresi köyde değilseniz zor
Merkezdeyim. Bu hafta sonu planlarının ilk sırasında söğüt gübresi bulunacak maddesi yer alıyor.

Rana+miraç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 10:36   #66
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Sayın raan+miraç;
Menekşelerinize bir zarar gelmesini tabi ki istemem ama kendi deneyimlerimdn yola çıkarak konuşuyorum daha geçen hafta 10 tane yavru menekşem başka toprakta diye söğüt gübresine aldım birkaçı daha yavrulamamıştı bile hiç bişe olmadı odamda güneş görmeyen aydınlık biyerdeler gayet sağlıklılar tabi yine kendiniz bilirsiniz
Ha bide söğüt gübresi kuru oluyor kullanmadan önce eleyip bi leğene dökün ıslatın biraz ama çok değil bi saat falan kendine gelsin nemlensin sonra kullanın
Gübreyi nerden bulmayı düşünüyosunuz?

Eski 10-08-2012, 11:10   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2012
Alıntı:
Sayın raan+miraç;
Menekşelerinize bir zarar gelmesini tabi ki istemem ama kendi deneyimlerimdn yola çıkarak konuşuyorum daha geçen hafta 10 tane yavru menekşem başka toprakta diye söğüt gübresine aldım birkaçı daha yavrulamamıştı bile hiç bişe olmadı odamda güneş görmeyen aydınlık biyerdeler gayet sağlıklılar tabi yine kendiniz bilirsiniz
Ha bide söğüt gübresi kuru oluyor kullanmadan önce eleyip bi leğene dökün ıslatın biraz ama çok değil bi saat falan kendine gelsin nemlensin sonra kullanın
Gübreyi nerden bulmayı düşünüyosunuz?
Çevrede gördüğüm ağaçlık alanlara bakacağım.

Rana+miraç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 12:11   #68
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2011
[QUOTE=tömürcek;1007666]Sayın dağçiçeği;
Hevesle açıklamamın sebebi benim deneyip mutlu olduğum gibi herkesinde sonuçlardan mutlu olması

Samimiyetiniz o kadar yansıyor ki yazınıza ....Bilgilerinizi ,tecrübelerinizi yansıttığınız için teşekkürler.Herkes bildiğini kendine saklasa hiçbirimiz bilgi sahibi olamayız.
En kısa zamanda söğütgübresi bulmak lazım ama nasıl ?.Hımmmm hedefte doğa yürüyüşü var ama bu sıcakta nasıl yapmalı acaba?

dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 14:05   #69
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Teşekkür ederim dağçiçeği menekşelerime her baktığımda mutlu oluyorum çünkü keyifleri çok yerinde hepimizin menekşeleri böle olur inşallah en yakın zamanda

GÜLSEN_ beğendi.
Eski 10-08-2012, 14:17   #70
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Alıntı:
Arkadaşlar köyde olan ya da köyden söğüt gübresi alma imkanı olan arkadaşlar kesinlikle denemelerini tavsiye ederim menekşeler bayılıyor söğüt gübresine başka hiç bir toprak gübre karıstırmanıza gerek yok içi oyulmuş yaşlı söğüt ağaçlarının ( salkım söğüt değil normal söğüt salkım söğüt hiç denemedik ) içinde bolca gübre bulunuyor bu gübreyi alıp eleyin ( içindeki taş ağaç parçaları vs. den temizlenmesi için ) ve menekşenizi bu gübreye dikin sonuç mükemmel ben bütün menekşelerimde denedim yavrulamayan bütün yapraklarım yavruladı anaç menekşelerimin yaprakları acayip parladı ve bu sıcakta bile deli gibi tomurcuk yaptılar bu tavsiyeyi yıllarını menekşeye vermiş teyzemden aldım dediğim gibi sonucu beni çok mutlu etti hiç olmadı bir iki menekşenizde deneyin bana hak vericeksiniz
Söğüt;

Alıntı:
Tıbbi özellikler

Eski Sümer ve Mısır kayıtlarında söğüt ağacı kabuğunun ağrı ve ateş tedavisinde kullanıldığı ile ilgili bilgiler yer almaktadır. M.Ö. 5.YY'da Yunanlı doktor Hipokrat söğüdün ilaç olarak kullanımından bahsetmiştir. Amerika yerlilerinin de söğüdü tedavi amacıyla sık sık kullandığı bilinmektedir.

Söğüt ağacı kabuğundaki aktif madde Salisin'dir. Kristal formu ilk olarak 1828'de Fransız eczacı Henri Leroux tarafından izole edilmiştir. Saf formu İtalyan kimyager Raffaale Piria tarafından elde edilmiştir. Suda çözündüğü zaman asit özelliği gösterdiğinden (ph 2.4) Salisilik asit olarak adlandırılmıştır.

1897'de Felix Hoffmann sentetik olarak salisin'in değiştirilmiş bir formunu elde etmeyi başardı. Yeni bileşik salisilik asitten daha az mide problemlerine yol açıyordu. Bu yeni ilaç, yani Asetil Salisilik Asit Hoffman'ın işvereni olan Bayer firması tarafından Aspirin olarak adlandırıldı ve dünyanın en çok kullanılan ilacı haline geldi.

Kaynak: Wikipedi
Söğüt ağacının kabuğunda asetilsalisilik asit(aspirin) olduğuna göre; bitkinin kabuğunun çürüntüsünün de asitik olması yüksek bir olasılık.

Mine Hanım'ın yeri geldiğinde, aspirini bitki aktivatörü olarak kullanmamızı önerdiğini biliyoruz

Ayrıca burayı bir okumanızı öneririm.

Bir şeye daha değinmek istiyorum. Asetilsalisilik asit, aynı zamanda fungusit etkisi gösteriyormuş. Yani; menekşelerinizde yaşanan saksı harcı kaynaklı fungal problemlerle mücadelenizde, bir nebze de olsa size yardımcı olabileceğini düşünüyorum

Gelelim mantarlara. Biliyorsunuz, yaşlı ağaçların kovuklarında ama küçük ama büyük mantarlar olur ve bu mantarların altında ağacın kabuk çürüntüsü olur. Bahsedilen şey de bu zaten

Alıntı:
Önemleri

Mantarlar insanlık tarihi açısından büyük öneme sahiptirler. Ekosistemin önemli parçalarıdır. Son 2 milyar yıldır bitki ve hayvansal yapıları çürüttükleri bilinmektedir. Bu yapılardaki elementlerin serbest bırakılmaları mantarlar tarafından sağlanır. Orman ekosistemlerinde karbondioksit salınımı gerçekleştirmektedirler. Ayrıca toprağın yapısını bitki gelişimi için uygun hale getirirler. "Mikoriza" denilen ortaklıklar oluşturarak bitkilerin köklerine tutunurlar ve bitki köklerinden karbonhidrat alırlar, bu sırada bitkide mantarın hifleri yardımı ile topraktan su ve suda çözünen tuzları absorblar. Bazı eklembacaklı türlerinde "mycangium" denen yapılar olarak bulunurlar ve selüloz sindirimine yardımcı olurlar.

Mantarlar nemli olan heryerde yetişebilirler.
Alglerle birleşerek ekosistem için çok önemli olan likenleri oluştururlar. Bazı parazitik mantarlardan tarım zararlıları ve hastalıklarıyla biyolojik mücadelede yaralanılmaktadır. Bazı marketlerde "Collego" adıyla satılan ürün, yabancı otlarla mücadelede kullanılan Colletotrichum gloeosporoides türünden elde edilen bir mikoherbisitdir.

Kaynak: Wikipedi
Gördüğümüz gibi tüm bunları birleştirince, bu çürüntünün neden bitkilere yararlı olabildiğini az çok anlayabiliyoruz.

Malzeme konusunda hiç bir deneyimin yok. Sadece okuduklarıma dayanarak, bu malzemenin gübre değil de bitkiler için daha uygun bir yetiştirme ortamı sağladığını(saksı harcı bakımından) düşünüyorum.

Menekşelere gelince; tüm bunlar menekşeleri ne yönde etkiler, o konuda bir fikrim yok. Menekşe konusunda bilgili olan arkadaşlar bu konuda bizleri aydınlatacaklardır...

Güzel bir keşif bence. Bizimle bu tecrübeyi paylaştığınız için teşekkürler sevgili, tömürcek

İremsıla beğendi.
Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 17:03   #71
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Paylaştığın tüm bilgiler için teşekkürler Emre'cim. Adana'da bu çürüntüyü bulma şansımız var mı?

Emre İlhan beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 17:23   #72
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rana+miraç Mesajı Göster
Yaz aylarında bitki besini kullanımı önerilmiyor bunun nedeni menekşenin yazın dinlenme döneminde olması mı yoksa sıcak etkisi mi ?
Aşırı sıcak bölgelerde menekşeler strese giriyor ve gelişimi yavaşlıyabiliyor. Bu durumda bitkiyi gelişmeye teşvik eden ek besin vermenin uygun olmadığını sadece kişisel deneyimlerimle söyleyebiliyorum sevgili Rana+miraç.

Dinlenme dönemi ise soğuk kış aylarına denk gelen dönem, yani Aralık- Ocak ayları. Bu dönemde de bitkiye dinlenmesi için izin verilmesi ve ek besin kullanılmaması öneriliyor.

Adana gibi aşırı sıcak olmayan bölgelerde yaz aylarında ihtiyaç varsa besin vermeye devam edilebilir.

Eski 10-08-2012, 18:26   #73
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Paylaştığın tüm bilgiler için teşekkürler Emre'cim. Adana'da bu çürüntüyü bulma şansımız var mı?
Ricâ ederim ablacım.

Adana'da şimdiye kadar söğüt ağacına rastlamadım. Ama bu durumda bir söğüt(kovuklu) görürsem, hemen yazarım buraya

GÜLSEN_ beğendi.
Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 23:58   #74
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Aydilem;
Teyze heralde bakımını yapmasa bile arada sırada laf atıyo menekşelerine çünkü menekşeler konuşulmayı çok seviyo ilgiye bayılıyolar teyzeyi de çiçekleriyle ödüllendiriyolardır
Herhalde öyle sayın tömürcek ya da benden gizlediği bir şeyler var

Eski 11-08-2012, 00:06   #75
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Sayın emre ilhan;
Teşekkür ederim söğüt gübresi dediğim şeyi araştırıp bizi aydınlattınız

Emre İlhan ve GÜLSEN_ beğendi.
Eski 11-08-2012, 00:09   #76
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Olabilir sayın aydilem herkes deneyimlerini tecrübelerini paylaşmak istemez ama siz benim dediğim gibi söğüt gübresini bir deneyin teyzenin formülüne ihtiyaç duymayacaksınız bu sefer onun gözü sizin menekşelerinizde kalır sorarsa sizde söylemezsiniz okunmuş suyla suluyorum dersiniz

GÜLSEN_ beğendi.
Eski 11-08-2012, 00:11   #77
Ağaç Dostu

Evet olabilir sayın tömürcek inşallah bulur bulmaz deneyeceğim söğüt gübresini

Eski 14-08-2012, 19:03   #78
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Söğüt fundası ve ilk deneme

Eklenen Resimler

ahmeter Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2012, 19:07   #79
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Bu gün Karadenizden bir mikdar geldi
Gördüğünüz parçalar elle gayet güzel ufalanıyor yanlız saksıya yerleştirirken
ıslamak şart çok toz oluyor
Hep beraber göreçeğiz

Eski 15-08-2012, 08:34   #80
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2011
Galeri: 6
Dun sakaryadaydim ancak sogut gubresi alamadim. Gittim yerde yoktu. Ancak koyluler biliyor bu gubreyi. Agustos sonu gibi uygun bir yerden benim icin toplayacaklar sabirsizlikla bekliyorum

blaze ash Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2012, 15:51   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2011
Bende bayram iiçin memlekete giderken yollardaki dere kenarlarından bakayım. Tabi eşimi ikna edebilirsem. Çam toprağı iyi diyorlardı. Araya araya onu bulduk. Ama beklediğim gibi olmadı. Şimdi sırada söğüt gübresi var. Hadi bakalım hayırlısı. Adımız deliye çıkacak bu gidişle

gülneva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2012, 12:52   #82
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Sayın ahmeter;
Menekşenizi sadece o parçaları ufalayıp mı diktiniz yoksa ağacın içindeki iyice çürüyüp torfa dönüşmüş gübreye mi diktiniz? Ben oiyice çürümüş gübreye dikiyorum da hiç böle ağacı ufalamadım:? Ama göreceksiniz sonucu insallah iyi yönde ilerler menekşeniz benimkiler süper

GÜLSEN_ beğendi.
Eski 17-08-2012, 13:25   #83
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Sayın Tömürçek
Telefon siparişiyle bu şekilde geldi eline parçayı aldınmı ufalanıyor
Bir kısmını elekten geçirdim diğer yarısını bıraktım 10 saksı diktim netiçeyi göreçeğiz

Eklenen Resimler

Eski 17-08-2012, 15:51   #84
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Sayın ahmeter;
Sanırım gübreniz tam çürümemiş ama zararı olacağını düşünmüyorum gecen teyzemden aldıgım meneksenin saksısını değiştirirken saksıdan büyük büyük söğüt ağacı parçaları çıktı ama menekse gayet saglıklı ve mutluydu bir okadar da çiçekli

GÜLSEN_ beğendi.
Eski 17-08-2012, 18:10   #85
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Sayın Tömürçek
Bir kovaya resimdeki benzer parçalardan 5 -6 tane attım suyla doldurdum bir gün sonra su kırmızı renge dönüştü bazı menekşeleri şimdi bu suyla suluyorum

Eski 06-09-2012, 22:03   #86
Ağaç Dostu

handanhanım's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Beş menekşem vardı topraklarını değiştirdim ve maalesef hepsi öldü. Menekşelerin toprağı nasıl değiştiriliyor? Gördüğüm kadarıyla kök yoktu pek. Ben de yeni toprakta parmağımla delikler açıp uçlarını içine sokmuştum.

[QUOTE=maki01;907434]Menekşeler iç mekanda yetiştirilen bir bitki olduğu için mutlak bir dönem gerekmiyor. Sevgili fatma2'nin de söylediği gibi toprak değişimi için önerilen periyod 6 ay.

handanhanım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2012, 02:30   #87
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Menekşelerin kökleri çok hassatır. Toprak değişiminde kökleri fazla zedelemeden toprağın bir kısmı altan alınır. Üst ve yanlarda da köklerin sarmadığı toprak var ise alabilirsiniz.

Transfer edilecek saksının dibine yeni toprak konularak menekşe içine yerleştirilir. Yanlarda kalan boşluğa kaşık yardımıyla toprak ilave edilir ve fazla bastılırmaz. Saksıyı yere hafif hafif vurmak bile yeterli olacaktır.

Kryon beğendi.
Eski 10-09-2012, 22:36   #88
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Bir solukta okudum hayran kaldım .
İstanbulda sögüt bulunurmuki menekşe yetiştiremeyen biri olarak denemek istiyorum bak bak resimlere nereye kadar .

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2012, 15:02   #89
Ağaçsever

şehzade's Avatar

Giriş Tarihi: 02-07-2012
Merhabalar herkese, sn tömürcekten duyup kastamonu da gezmediğim söğüt kalmadı. Çay kenarları alabildiğine söğüt ama hepsi genç ağaçlardı çürümüş yoktu. Tek bir ağaçtan bir kilo kadar bulabildim. Bakalım deniyicem.

şehzade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2012, 17:14   #90
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Menekşelerinizde deneyin ve başka topraklardan farkı görün
Allahallah bir kilocuk mu varmış ağacın içinde ben burda ağacın içine girip çuvalla alıyorum o aldığım yerde bitti bakalım başka söğüt bulabilcek miyim madeni tükettim başka maden arayışındayım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024