agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni241Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-09-2012, 12:03   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2012
[QUOTE=ahmeter;
Telefon siparişiyle bu şekilde geldi eline parçayı aldınmı ufalanıyor
Bir kısmını elekten geçirdim diğer yarısını bıraktım 10 saksı diktim netiçeyi göreçeğiz[/QUOTE]

Sayın ahmeter;

Söğüt gübresine diktiğiniz menekşelerin durumlarını merak ettim . Ben de çürümemiş kolay ufalanabilen söğüt çürüntüsü buldum. Sizin menekşelerde faydası olduysa ben de eleyip deneyeceğim.

Gözlemlerinizi paylaşabilirseniz memnun olurum.

Rana+miraç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2012, 00:43   #92
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2012
Selam arkadaşlar,
size danışmak istediğim bir konu var.

Şu an evimde 6 adet menekşe var yalnız bunların toprakları o kadar kötü ki suladıktan 3-5 saat sonra toprak kupkuru oluyor kısaca su tutmayan berbat bir torf kullanılmış. 1 hafta gözlemleyeyim dedim, buna göre su verme sıklığını ayarlarım diye düşünüyordum lakin durum iç açıcı değil, suyu veriyorum alttan dökülüyor emilme oranı yok denecek kadar az...Burada yazanlar doğrultusunda sizce saksı harçlarını değiştirmem de sakınca var mıdır?

Yaprakları susuzluktan pörsümeye kurumaya başladı zavallıların...

Onay verirseniz uygun karışımı hazırlayacağım.

Kryon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2012, 00:49   #93
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Torf bir kez kurumuşsa, daha sonra su tutması neredeyse mümkün olmuyor. Toprak değişiminin sakıncası olmadığı gibi, menekşeyi kaybetmemek için zorunluluk sevgili Kryon.

Bu durumdaki torfu köklerden temizlemek de zor oluyor. Saksıdan çıkardıktan sonra su dolu bir kabın içine koyarak 10-15 dakika beklettikten sonra eski torfu mümkün olduğu kadar almanızı öneririm.

Kryon beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2012, 14:34   #94
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2012
Teşekkür ederim Sevgili Maki01, bu gün bu işi halledeceğim...

Kryon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2012, 12:04   #95
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Afrika menekşelerinde toprak harcı olarak en ideal karışım diğer uluslararası yetiştiricilerinde ortak kanısı (1+1+1) 1 ölçek spaghum torfu , 1 ölçek perlit , 1 ölçek vermikulit karışımıdır.
Ama bunları cevremizde sağlıklı olarak bulanımız var , bulamayanımız var. Oyüzden alternatif arayışlarımız var. Ülkemize has değişik çözümler bulabiliriz. Söğüt çürüntüsü de güzel bir alternatif olabilir ama bulması ve elde edilmesi oldukça zor. Daha kolay bulabileceğimiz , ulaşabileceğimiz materyaller de var. Örneğin organik kompost ,ekim dikim harcı şu an bunu deniyorum araştırıyorum . Yaptığım testleri de sizlerlede paylaşmak istiyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen menekşecibaba : 07-12-2012 saat 18:55
menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2012, 12:08   #96
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Bir haftalık periyot ta pek bir değişim yok.

Eklenen Resimler

Düzenleyen menekşecibaba : 07-12-2012 saat 18:57
Eski 01-12-2012, 19:54   #97
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Karışımlardan en iyi verimi yine bildiğimiz torf+perlit+vermikulit karışımından aldım. Kompost tek başına randımanlı olmadı ama gelişmiş menekşelerde toprak kalitesini arttırmak için toprağa yaptığım katkılar faydalı oldu.

Eklenen Resimler

Düzenleyen menekşecibaba : 04-12-2012 saat 09:05
Eski 15-12-2012, 12:30   #98
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Sphagnum yosunu mantar ve küf gelişimini bastırır kontrol altına alır.Köklenmeyi teşvik edici özeliklerinden dolayı da kullanılır.Bitki çevresindeki nemin muhafazasını sağlar. Bulunması zor bu yosunu yurt dışından geliyor.
Pek başarılı olamasamda ürettiğim sphagnum yosunu.
Bir sera kabının içine altta perlit üzerine yayarak ürettiğim yosun,yarı gölgede
,sürekli yağmur suyuyla ıslatarak bu seviyelere geldi.

Eklenen Resimler

Eski 21-01-2013, 12:46   #99
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2012
merhaba arkadaşlar ben afrika menekşeleri için özel hazırlandığını söyledikleri bir toprak alıyordum markasız pazarda bildiğimiz poşetlere doldurulmuş bir topraktı bu memnundum aslında ama son aldığım poşetteki toprak menekşelerin gelişimini durdurdu. Hafta sonunda yapı marketlerdeki topraklara baktım hiç torf, perlit ve vermikulit karışımı bulamadım. Ne yapmalıyım konyada nereden almalıyım bana yardımcı olun şu topraktan kurtarayım yavrucakları

İremsıla beğendi.
aydilem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2013, 19:39   #100
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Merhaba aydilem . Yapı marketlerde bulamazsınız . Sitemizde satış yapan yerler var buralardan temin edebilirsiniz Doğalbahçe http://www.agaclar.net/forum/toprak-...atis/25999.htm hazır Afrika Menekşe Toprak Karışımı satmaktadır.
veya http://www.agaclar.net/forum/toprak-...atis/26617.htm alacakaranlik

Eski 21-01-2013, 19:50   #101
Ağaç Dostu

teşekkür ederim menekşecibaba bende araştırırken şimdi bulmuştum doğal bahçeyi. Sizin mesajınızla dahada emin oldum topraktan saygılar

Eski 18-03-2013, 14:22   #102
Ağaçsever

şehzade's Avatar

Giriş Tarihi: 02-07-2012
Bebek bezindeki şişen taneciklerden ilginç çalışmalar yapılıyormuş. Nette dolaşırken bu bilgilere rastladım. Denemeye değer mi bilmem.
Bebek Bezi ve Su Tutucu Polimer Tozlar ~ KüçükBahçem'den...

maki01 beğendi.
şehzade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 18:45   #103
sla
Ağaçsever

sla's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Merhaba sevgili üyeler,
toprak karışımı ile ilgili bir sorum var. Saksının en alt sırasına bir miktar pomza koysam, toprak karışımı olarakta 2 ölçek sphagnum torfu, 1' er ölçek dere kuru, vermikülit, perlit ve az miktarda da cocopeat eklesem, menekşe için çok karışık bir toprak mı olur ?

sla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 22:04   #104
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2013
bildiğim kadarıyla zaten karışımı sever ama emin değilim

kılıçh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2013, 18:03   #105
sla
Ağaçsever

sla's Avatar

Bir kalıp cocopeat'tan çıkan toprağa inanamadım. Benim gibi bilmeyenler için resim ekledim. Nereye koyacağımı şaşırdım. Söylendiği gibi en az 40 Lt su emiyor.

Eklenen Resimler

Eski 31-03-2013, 18:15   #106
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

1 kalıp coopeat ıslatıldığında 40 litrelik bir hacim oluşturuyor. Daha önce kullanmadığınızı bilmediğim için yorum yapmamıştım.

Ben küçük bir bölümü suyla temas edecek şekilde ıslatıp, su emen kısmı çözdürüyorum. Daha sonra poşete koymadan önce bir kaç gün açıkta bırakıp kalıptaki nemim kurumasını bekliyorum.

Bakteri ürememesi için fazla coopeatin kurutularak saklanması gerekiyor, bilginiz olsun.

Cocopeat tanınmış bir markanın üretimi değilse tuz içerebiliyor. Ambalajında yıkanmış olduğu belirtilen markalardan almak lazım.

Eski 31-03-2013, 20:57   #107
sla
Ağaçsever

sla's Avatar

Bende balkonda kurumasını bekleyeceğim, fazlasını poşetleyip kaldırayım. İlk defa kullanacağım. Çok farklı bir ürün benim için

Eski 06-04-2013, 20:11   #108
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Sayın aydilem 41 kere maşallah Menekşeleriniz hayran olunacak güzellikte Allah nazarlardan saklasın Toprak olarak ne kullanıyorsunuz, nasıl bir bakım uyguluyorsunuz besin takviyesi falan yapıyor musunuz? Çok soru sordum kusura bakmayın ama o bulundukları yere güneş vuruyor mu tülün arkasından veya normal olarak?

bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2013, 20:29   #109
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek Mesajı Göster
Sayın aydilem 41 kere maşallah Menekşeleriniz hayran olunacak güzellikte Allah nazarlardan saklasın Toprak olarak ne kullanıyorsunuz, nasıl bir bakım uyguluyorsunuz besin takviyesi falan yapıyor musunuz? Çok soru sordum kusura bakmayın ama o bulundukları yere güneş vuruyor mu tülün arkasından veya normal olarak?
Teşekkür ederim sayın tömürcek aslında sizin katkınızda var menekşelerimde. Afrika menekşesi başlığında konuşmuştuk. Toprakları söğüt gübresi. Zaten onunla buluştuktan sonra epey gelişim göstermişlerdi ama iki haftadır çiçek coşturanda kullanmaya başladım. Bence en büyük pay söğüt gübresine ait. Tülün arkasından sabah güneşi alıyorlar güney penceredeler ama pencerenin bittiği batı yöndeler. sevgiler

Seabert74 beğendi.
Eski 06-04-2013, 22:33   #110
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydilem Mesajı Göster
Teşekkür ederim sayın tömürcek aslında sizin katkınızda var menekşelerimde. Afrika menekşesi başlığında konuşmuştuk. Toprakları söğüt gübresi. Zaten onunla buluştuktan sonra epey gelişim göstermişlerdi ama iki haftadır çiçek coşturanda kullanmaya başladım. Bence en büyük pay söğüt gübresine ait. Tülün arkasından sabah güneşi alıyorlar güney penceredeler ama pencerenin bittiği batı yöndeler. sevgiler
Çok pardon unutmuşum söğüt gübresi kullandığınızı özür dilerim şimdi hatırladım Zaten söğüt gübresi nimet menekşeler için Şimdi de teyzem çınar gübresi modası çıkardı nerden bulup icat eder böyle şeyleri bilmem menekşeler harika inanın çiçek açmasın sorun etmezsiniz yapraklar o derece canlı ve gösterişli maşallah maşallah Çınar dediğim de dişbudak bizim buralarda dişbudağa çınar denir belki bulursanız söğüt gübresiyle karıştırıp kullanın tavsiye ederim kesinlikle ben buldum yarın hemen saksı değişimi yapıcam

aydilem beğendi.
Eski 07-04-2013, 12:12   #111
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Bay Tömürcek,
Bu söğüt gübresi dediğniz nedir? Söğük yaprakları çürüntüsü mü anlayamadım?

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2013, 16:11   #112
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatitoo Mesajı Göster
Bay Tömürcek,
Bu söğüt gübresi dediğniz nedir? Söğük yaprakları çürüntüsü mü anlayamadım?
Sayın fatitoo söğüt ağacının kendi çürüntüsü yani gövdesinin çürümesiyle oluşan bir gübre ilk sayfadan itibaren bakın yazılarımda gayet detaylı anlattım resimlerle de gösterdim gübreyi

Eski 28-04-2013, 16:42   #113
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
"Bakteri ürememesi için fazla coopeatin kurutularak saklanması gerekiyor, bilginiz olsun"
Sayın Maki01
Ben de hindistancevizi lifi aldım. su ekleyince epey çoğaldı, acemilikten ilk kullanımda hepsini ıslattım kullandım ama yarıdan fazlası da arttı. Ben de artanının ağzını bağlayıp poşeti ile kaldırdım.Şimdi bu mesajı okuyunca eyvah dedim hemen balkona çıkarttım kuruması için. Bakteri üremiş midir?. Geç mi kaldım. Bu cocopeat i tekrar kullanabilirmiyim? zararlı hale gelmişmidir?. Yaklaşık 1 hafta kapalı kaldı poşette...

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2013, 17:25   #114
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

1 haftada bakteri ürer mi, bilmiyorum. Yine de fırını 100 dereceda ısıtıp , cocopeati 15 dakika fırında tutarak sterilize edebilirsiniz. 15 dakika sonra fırını kapatın, soğuyunca fırından çıkarın sevgili fatitoo.

Kuşku duyduğunuz tüm topraklarda bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Eski 15-05-2013, 18:48   #115
Ağaç Dostu

kadiryasar's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2013
Plastik bardaklarda üretim yapıyorum. Kullandığım harç boşluklu olduğundan son günlerde bardak içinde yosun oluşumu fark ettim problem olur mu? toprak değişimi veya saksı değişimi yapmalı mıyım?

kadiryasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 19:07   #116
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kadiryasar Mesajı Göster
Plastik bardaklarda üretim yapıyorum. Kullandığım harç boşluklu olduğundan son günlerde bardak içinde yosun oluşumu fark ettim problem olur mu? toprak değişimi veya saksı değişimi yapmalı mıyım?

benim tavisiyem topraktaki yosunlardan kurtulun ve çok sıkmadan boşlukları doldurun...

kadiryasar beğendi.
kılıçh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 19:42   #117
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Problem olmaz ancak sulama miktarının fazla olduğunun belirtisi. Yosundan ziyade ortamdaki aşırı neme bağlı kök çürümesi başlamış olabilir, kontrol etmekte fayda var sevgili kadiryaşar.

kadiryasar beğendi.
Eski 16-05-2013, 11:42   #118
Ağaç Dostu

kadiryasar's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2013
Kökte sorun yok

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Problem olmaz ancak sulama miktarının fazla olduğunun belirtisi. Yosundan ziyade ortamdaki aşırı neme bağlı kök çürümesi başlamış olabilir, kontrol etmekte fayda var sevgili kadiryaşar.
Köklerde sorun yok resimde görülüyor... Sebebin kullandığım şeffaf bardak olduğunu düşünüyorum. Dış bükey yapısı ve ışığı içeri geçirmesi yosun tutmaya sebep oldu sanırım. Işık geçirmeyen kapları tercih etmeliyim...

Eklenen Resimler

kadiryasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2013, 14:39   #119
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Haklısınız kökler çok sağlıklı Şeffaf bardaklarda yosun daha kolay oluşuyor. Benim besin deposu olarak kullandığım beyaz plastik bardaklarda da zamanla yosun oluşumu başlıyor ama sorun yaşamıyorum.

Yosundaki en büyük problem bitkinin kullandığı besine ortak olması . Diğer yandan oksijen üreterek katkısı olduğunu yazanlar da var

kadiryasar beğendi.
Eski 25-05-2013, 16:29   #120
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

1 seneden fazla oldu ürettiğim spagnum yosunları , bataklık ortamında yağmur sularıyla sulanıyor (yağmur ormanı)

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024