agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni241Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-12-2014, 16:34   #181
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
AVSA gibi uluslararası menekşe topluluklarına menekşe toprak karışımı için eşit miktarda torf, perlit ve vermikulit önerilir.

Üyesi olduğum Rus kökenli forumlarda vermikulitin ortam pH'ını yükseltmesi nedeniyle en fazla %20 oranında kullanılması gerektiği söyleniyor , ben de o oranda kullanıyorum.

Açıkcası tam yanıtını ben de bilemiyorum. Vermikulitin pH'si 7 imiş, yani nötr. Başarılı olabilir de, denemek lazım

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2014, 14:19   #182
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-09-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
AVSA gibi uluslararası menekşe topluluklarına menekşe toprak karışımı için eşit miktarda torf, perlit ve vermikulit önerilir.

Üyesi olduğum Rus kökenli forumlarda vermikulitin ortam pH'ını yükseltmesi nedeniyle en fazla %20 oranında kullanılması gerektiği söyleniyor , ben de o oranda kullanıyorum.

Açıkcası tam yanıtını ben de bilemiyorum. Vermikulitin pH'si 7 imiş, yani nötr. Başarılı olabilir de, denemek lazım
Bu işe bir çözüm bulamadım perlit vermikulit gibi şeylerle harç hazirliginda ugrasmayayim dedim dogalbahcemden hazir menekşe topragi (1/3 spagnum torf 1/3 petlit 1/3 vermikulit) sipariş vermek istedim ama sadece is bankasına havaleyle sipariş alıyorlar 7 tllik 10 lt topragin havale ücreti 25 tl dedi is bankasındaki gorevli sastim kaldım. mecbur internetten başka bir yerden edineceğiz dogalbahcem gibi bir sitenin sadece bir bankaya bagli havaleyle sipariş almasi kredi karti ödemesi almamasi hadi bunu gectim, bari pttden bir hesap açmamasi cok garip. Bol sans herkese. ..

menekşeci_şirin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2014, 16:50   #183
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Google'da arama yaparsanız kredi kartı ile satış yapan siteler bulabilirsiniz, Şeyma Çiçekcilik gibi.

Eski 17-12-2014, 18:53   #184
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-09-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Google'da arama yaparsanız kredi kartı ile satış yapan siteler bulabilirsiniz, Şeyma Çiçekcilik gibi.
Teşekkür ederim sayın maki01 çok yardımcı oldunuz sanırım 5lt vermikülit 10 lt perlit ve 5 lt kadar da sphagnum yosunu (üretimde yazıyor ama) sipariş edeceğim hiç olmazsa perlit vermiküliti halledeyim torf bulunuyor Allahtan.

Bu arada kargoda perlit vermiklülit gibi şeyler ne kadar tutar diye düşünenlere bir bilgi.
100 lt vermikülit 10 kg geliyor bu durumda 10 lt si 1 kg yapar.
Perlitte hemen hemen aynı ağırlığa sahip hatta daha hafif.
10 lt perlit+10 lt vermikülit= 2 kg

Herkese bol şans...

menekşeci_şirin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2015, 21:38   #185
Yeni Üye

zuzu17's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi menekşecibaba Mesajı Göster
Konunun önemine binaen araştırmalarımın özetini aktarıyorum.
Afrika Menekşesi için PH değeri :
Ph değeri : Bitkilerin kökleriyle toprak harcındaki materyalleri dengeli ve sağlıklı olarak alabilmesi için gerekli olan kimyasal dengelerdir.
Ph ın ortası 7 nötr dür.Toprağın ve suyun PH değeri 0 ile 14 arasında değişir.
Ph 0-7 arası asitlidir . 7-14 arası alkalinli diğer tabirle kireç lidir.
7 den 0a doğru düştükce asit oranı artar.Düşük asit oranı bitki köklerinin çürüyerek bitkinin ölmesine yol açar.Aynı şekilde fazla alkali değerler de de bitki köklerinin su yu alması zorlaşır.
Afrika menekşeleri için ideal toprak harçı ph ı 5,5-6,5 arasıdır. Yani hafif asitli ortam toprakları sever.
Genelde kullandığımız karışım 1/3 Torf sfagnum torfu hafif asitli
1/3 Perlit nötr
1/3 Vermikulit nötr
coco nötr
Kullandığımız suyun da özellikleri çok önemlidir Yağmur suyu nötr dür.
Artezyen suları genellikle kireçlidir yani alkali.
Musluk suları da kaynağına göre değişken olabilir , ayrıca geldiği mesafeye bağlı olarak borulardan gelen tortu ve klor artıklarını arıtmak için mutlaka suyu iyice dinlendirmemiz gerekir.
Gelelim diğer materyallere:
Yaprak çürüntüleri ;genellikle ph 5 in altına düşen değerlerde asitlidirler.Yalnız bu çok değişken olabilir mesela çam yaprak çürüntüleri çam türüne göre çok asitli veya alkalinli olabilir.Kestane toprağı ve ot çürüntüsü asitlidir.
Meşe ve ayva yaprak çürüntüleri alkalidir.
Toprak harcını iyileştirmek acısından yaptığımız karışımları bilinçli olarak ayarlıyarak değişik karışımları kullanabiliriz.
Bizim köyümüzde çeşme suları çok aşırı şekilde kireçli, bu yüzden çiçeklerime dinlendirilmiş şişe suyu kullanıyorum. yağmur suyundanda faydalanıyorum. bir hafta önce menekşe aldım. çiçekleri vardı şu anda kısmen döküldü fakat tomurcuklanma aşamasında yani tomurcukları var. sağlıklı görünüyor yinede içim rahat değil çünki bahce toprağında diktim.. şimdi öğrendikçe yanlış yaptığmı anlıyorum bunu nasıl düzeltebilirim ? ne zaman topragnı değiştireyim? seramik saksıda ? şimdiden ******

zuzu17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2015, 16:29   #186
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2015
Bahçe toprağı menekşe için çok ağırdır. Yapı marketlerde özel menekşe toprağı satılıyor. Hiç olmasa torfa dikibilirsiniz. Perlit olsa daha iyi, olmazsa yine büyür. Ama kök geleşimine perlitli karışım daha iyi gelir. Menekşe için plastik saksı 8 veya 9 çapında bir numara!

Gokce-N Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2015, 11:04   #187
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Hindistan cevizi torfu menekşeler için uygun mu acaba...

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2015, 09:55   #188
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2015
Benim tecrübemde cocopitten menekşe yaprakları sararıyordu. Azotu takviye olarak yapsan işe yaramıyor. En iyi torf markaları klassman ve kekkila. Bu arada cocopitte herhangi bitkiler inanılmaz hızla kökleniyorlar, ama büğüme değil!

Gokce-N Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2015, 19:07   #189
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Hindistan cevizi torfu iyi yıkanmamışsa tuz içeriyor. Bu nedenle iyi bir markanın torfunu kullanmak zorundayız, menekşe tuzlu toprağı sevmiyor. Gokce-N'nin yaşadığı sorunda bundan kaynaklanıyor. Tuzlu ortamda besin emilimi zor gerçeklesiyor.

Gokce-N beğendi.
Eski 01-05-2019, 19:28   #190
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2017
Ben Genta'nın sıkıştırılmış hindistan cevizi torfu aldım. İyi yıkanmış mıdır bilmiyorum ve anlamıyorum.
(Tabi karışımım perlit, vermikülit, bir marketten aldığım genel kullanımlık bitki torfu ve bu hindistan cevizi torfu)( ayrıca cocopeate gerekli şeyleri yaptım şu anda normal torf formunda)
Karışımım hazır ama menekşemi ekmedim o karışıma. 2 senedir toprak değişimi yapmadım çiçekçiden aldığım saksı ve toprakta durmakta.
Bu karışıma ekmeli miyim acaba? Tuz falan var mıdır çok korktum bu nedenle ekemedim.
Şimdiden teşekkürler

Düzenleyen Selim orhan : 01-05-2019 saat 19:30 Neden: ekleme, noktalama hatası
Selim orhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024