agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni17Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-05-2012, 07:27   #61
Ağaçsever

aycicegi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 Mesajı Göster
mine hanım efendi balkonumda saksıda portakal ağacı ve bodur limon bakıyorum.ağaç çiçek açıyor ama meyve vermeden çiçekleri dökülüyor.Herhangi bir parazit görmedim.ağaçlardan bodur limonda yaprakları kıvrılıp rulo halini alıyor.ne yapmamı öneririrsiniz?şimdiden teşekkür ederim.saygılar

Benimde aynı sorunum vardı yeni aldığım Kalamondin'de , genel kullanım amaçlı Vilmorin'ı toprağına iyice karıştırdım. Dökülme hemen durdu, yaprak kıvrılması ve sararması da 1 hafta 10 gün içinde düzeldi.

aycicegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2012, 07:49   #62
Ağaçsever

aycicegi's Avatar

Merhaba Mine Hanım,
Sanırım benim Kalamondin de Alternaria Yanığı başladı. Küçük sarı lekeler önce ince cizgi olarak büyüyor sonra yaprak ordan yırtılıyor. Çok üzüldüm, yeni çiçek açmıştı. Ama henüz az yaprakta var. Kalamondin başlığında çözüm olarak Armure 300 EC önerilmiş. Bu ilacı nerden bulurum veya başka bir çözüm yolu var mıdır?

Bir de bu hastalık bulaşıcı mıdır? Diğer bitkilerime sıçrar mı?

Eski 13-05-2012, 19:31   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Evde limonçekirdeğinden yetişen bitkimin yaprak altlarında benekler oluşuyor, sararak kurumadan dökülüyor. Birkaç kez tekrarladı. ılık su ile yaprakları yıkayınca dökülme duruyor yeni yapraklar çıkıyor ama 15-20 gün sonra problem tekrarlanıyor.
Çaresi varmıdır.
Yaprağın altı
Name:  DSC04594.JPG
Views: 5005
Size:  25.2 KB
üstü
Name:  DSC04596.JPG
Views: 5214
Size:  26.2 KB

Mustafa Abdal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2012, 09:03   #64
Ağaçsever

aycicegi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aycicegi Mesajı Göster
Merhaba Mine Hanım,
Sanırım benim Kalamondin de Alternaria Yanığı başladı. Küçük sarı lekeler önce ince cizgi olarak büyüyor sonra yaprak ordan yırtılıyor. Çok üzüldüm, yeni çiçek açmıştı. Ama henüz az yaprakta var. Kalamondin başlığında çözüm olarak Armure 300 EC önerilmiş. Bu ilacı nerden bulurum veya başka bir çözüm yolu var mıdır?

Bir de bu hastalık bulaşıcı mıdır? Diğer bitkilerime sıçrar mı?
Kendim sordum kendim cevaplıyorum İl Tarım Müdürlüğüne gittim, yanıma örnek yapraklar alarak. Ziraat Mühendisleri hastalığın tam olarak ne olduğunu teshis edemediler ama mantar ilacı reçetesi yazdılar. İlacı almak için gittigim yerde bitkimin yapraklarına bakan Ziraat Mühendisi tipik bir turunçgil hastalığı dedi ve bana bir tanesi kükürt olan 2 tane mantar ilacı verdi, bir başka bitkim için de bit ilacı aldım. Yalnız eve gelip paketlerin üstündekileri okuyunca dehşete düştüm, kullanılan tarlaya 3 ile 15 gün hiç bir canlı ve hayvan girmemeli, gaz maskesi takın...vb yazmışlar. Balkonumda kullanmayı planlıyordum ama ilaçları geri götüreceğim, canımdan daha kıymetli değil sonuçta. Bir yerde sirkenin mantarlara iyi geldiğini okumuştum. İşe yararsa ne güzel, yaramazsa yapacak bir şey yok.

mrduran beğendi.
Eski 17-08-2012, 13:35   #65
Yeni Üye

a2yurtkok's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2012
Merhaba...

Aranıza yeni katıldım hepinize iyi günler.
Uzun zamandır forumunuzdan edindiğim bilgiler ve arkadaşların paylaşımları doğrultusunda karar verip, Saksıda yetiştirmek üzere "Mayer Limon" fidanı satın aldım henüz bugün elime geçti...

Bu bilgiler çok faydalı emeği geçenlere teşekkür ederim...

mrduran beğendi.
a2yurtkok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2012, 11:36   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
Sn. beonedge,
limonunuzun meyvelerindeki ve yapraklarında bulunan nokta şeklindeki zararlılar Kabuklu bitlerdir.

Mücadelesi açık alanda yetiştiricilikte Şubat ayında + Mayıs sonu-Haziran başında + kontrol edilmek suretiyle de yazın ilerleyen zamanlarında (Narenciye yetiştirilen bölgeler için geçerli) yazlık yağlarla (örneğin Opron ile) ilaçlama şeklindedir. Zararlının biyolojisinin takibi suretiyle mücadelenin yapılması gerekir.
İyi günler, limon ve mandalina ağaçlarıma dadanan kahverengi kabuklu gibi görünen, tüm ağacı, dallarını, yapraklarını ve hatta bulunduğu yerin zeminini dahi yapışkan bir maddeyle sıvayan bir şey var. Dün bunun için Eminönün'de bir yerden Opron temin ettim. Opron'u temin ettiğim dükkandaki satıcı, Opron'u evin içinde de uygulayabileceğimi söyledi. Balkonum yok. Saksılarımı açık alana indirebilecek durumda değilim, çok ağırlar. Bu nedenle ev içinde de uygulanabilirliğini sormuştum. Her ne kadar satıcı bana güvence verse de, ben açıkcası endişeliyim. Bilen arkadaşlardan rica ediyorum. Opronu uygularken ev ahalisinin sağlıkları açısından dikkat etmem gerekenler nelerdir? İki kıştır harika mandalina yedik ağacımızdan ve bu seneyi de heyecanla bekliyorduk. Bundan 2 ay önce Çitos denen bir ilaçla ilaçlama yaptık ama o zaman bir imkan bulup saksıları açık alana çıkarabilmiştim. Gerçi hemen hiç faydasını da göremedim. Şimdi ne yapacağımı bilemiyorum. Şimdiden teşekkürler.

lemonate Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2012, 13:07   #67
Yeni Üye

yesilyaprak's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2012
Arrow

SAYIN.. ..AYLİN ben yeni üye yesil yaprak benim limon fidan ağacım bu sayfa üye ,olmadan hiç büyümüyor, meyve vermiyordu baktıkça ağacıma çok üzülüyordum sonra sayfa gezinirken benim ağacıma bir derman okudum ve uygulamaya, geçtim bu şerbet denilen vitamin uygulamasıydı,, bu sayfada böyle güzel bilgileri, vermesi muhteşem bir bilgi ,evet şimdi bu muhteşem bilgileri uyguladım sonuç , süper oldu. Diğer ağaçlarda,güzel oldu hepsi meyve,verdi.ben sevgimi ekledim birde bu,yüzden,sanırım,güzel,oldu bahçem.Bu sayfa sahiplerine ,arıca teşekkür ederim,ve saygılarımı,sunarım.tekrar görüşürüz umarım beni arkadaş olarak eklerseniz ,çok,sevinirim.bahçem,de ,ilginç bir şey yakalarsam sizlerle ,paylaşmak,isterim görüşmek üzre

yesilyaprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2012, 15:29   #68
Yeni Üye

atila filmer's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2009
Iyi günler herkese…

Aşagıda resmini yüklediğim ağaç biti balkon'da baktığım limon fidanımı kuruttu ve bütün balkonu sarmış durumda, bundan nasıl kurtulabileceğim ile ilgili bilgisi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum. Bütün balkon duvarlarına ve camlarına yapışmış durumdalar. büyüklüğü susam tanesi büyüklüğünde sert ve kahve-kızıl renk tonlarında.

atila filmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2012, 09:52   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-11-2012
Lütfen banada yardımcı olun yeni aldığım limon fidanım aldıktan sonra saksısını değiştim. yaprakları döküldü. evin içinde odada bakıyorum. toz kompost gübrede ekledim ama bir gelişme göremedim ne yapmalıyım?

serhatcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 14:46   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2013
Merhabalar,
Yazın bahçede kışın mutfağa aldığım limon ağacımın bir sorunu var. Mutfağı tercih ettim çünkü geçen sene camekanla kapattığım girişe almıştım. Ancak çok soğok bir gecede orda dondu, ancak yeniden fide verip toparlandı. Becerebilirsem fotoğraflarını yükleyeceğim. Ancak herhangi bir böcek zararlı göremedim üstünde. Acaba demir eksikliği mi var veya hiç şimdiye kadar herhangi besleyici bir işlem yapmadım ve toprak değiştirmedim, sorun bundan mı kaynaklı?
Name:  Resim2.jpg
Views: 6235
Size:  51.6 KB

Name:  Resim5.jpg
Views: 5491
Size:  42.9 KB

Name:  Resim7.jpg
Views: 5125
Size:  47.7 KB

eöztürk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 14:43   #71
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Sn. eöztürk limonunuzda fazla miktarda kabuklu bit var. http://www.agaclar.net/forum/meyvele...lilar/5277.htm bu linke bir göz atın.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2013, 09:44   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2013
Sn h dogan, yanıtınız için teşekkür ederim. Yazlık yağ ile ilaçlama yapacağım.

eöztürk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2013, 20:08   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2013
selamlar turunçgillerdeki unlu bit kabuklu bit ve koşniller için size önerim şu olur çıkış evresind ya da gördügünüzde ixir diye organik bir ürün var kullanırsanız 30 dak. temizliyor.

mtzmtz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2013, 11:16   #74
Yeni Üye

Cuparizon's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2013
Limonda çiçek açmama

Herkese merhaba,
Ağaçlar.net'e yeni üye oldum. Herkese bitkilerinin sağlıklı ve bol çiçekli olmasını dilerim.

Benim 4 yaşında iki tane limon ağacım var ama hiç çiçek açmadılar. Hiç tomurcuk ta çıkarmadılar.Kış zamanı yaprak ta dökmüyorlar. Bana göre çok sağlıklı görünüyorlar ama gövdelerinde hafif beyazlıklar var. Bu beyazlıkların periderm oluşumu olduğunu düşünüyorum ama bu yıl oluşan beyazlıklar virüssel bir hastalığa benzediği için emin olamadım. Limonlarımın çiçek açmama sebebi bu oluşumlardan dolayı olabilir mi? Ağaçlarımın resimlerini eklemeye çalışacağım. Yardımlarınız için şimdiden herkese teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Cuparizon : 17-06-2013 saat 13:52
Cuparizon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2013, 09:58   #75
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-04-2009
selam;
Alacalı pembe limonum hastalandı yapraklar kıvrılıyor ve kahverengi lekeler olustu bu belirti için buldugum sonuclar

1 potas eksikligi
2 galeri güvesi
3 kahverengi cürüklük

Hastalıgın adı nedir ve nasıl bir uygulama yapmak gerekir? Bu sorunu yasayan herkese bir cevap olacak vereceginiz yanıtlar resimleride ekledim şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

satsuma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2013, 08:57   #76
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Limonu kendi haline bırakmışsınız, hiç besin ve ilaç uygulaması yapmamışsınız.

Yeterli besin bulamadığı için bitki bağışıklığı ve hastalıklara olan direnci azalmış.

Mutlaka dengeli ve iz elemetleri içerikli besin kullanın, Agrimec ve mosplan karışımı zararlılara karşı ilaç kullanın.

Her şey kendiliğinden düzelir.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi satsuma Mesajı Göster
selam;
Alacalı pembe limonum hastalandı yapraklar kıvrılıyor ve kahverengi lekeler olustu bu belirti için buldugum sonuclar

1 potas eksikligi
2 galeri güvesi
3 kahverengi cürüklük

Hastalıgın adı nedir ve nasıl bir uygulama yapmak gerekir? Bu sorunu yasayan herkese bir cevap olacak vereceginiz yanıtlar resimleride ekledim şimdiden teşekkürler

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2013, 14:18   #77
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Limonu kendi haline bırakmışsınız, hiç besin ve ilaç uygulaması yapmamışsınız.

Yeterli besin bulamadığı için bitki bağışıklığı ve hastalıklara olan direnci azalmış.

Mutlaka dengeli ve iz elemetleri içerikli besin kullanın, Agrimec ve mosplan karışımı zararlılara karşı ilaç kullanın.

Her şey kendiliğinden düzelir.

yazın basında mosplan kullanmıstım humik fulvik, deniz yosunu, keçi gübresi ve cok az da seker gübresi vermistim yine de yetmemıs demekki verdiginiz bilgiler için tesekkürler

satsuma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2013, 21:55   #78
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2009
kumkuatımda zamk hastalığı başladı gövdesinde akmalar kahverengi sarımsı akıntı var çok ufak hangi ilacı kullanmamı önerirsiniz ne yapmam lazım?

dussokagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2013, 12:33   #79
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Sn. dussokagi ,
Zamklanma hastalığına karşı Fosetyl-Al etken maddeyi içeren Aliette vb. bir fungusit ilacı kullanabilirsiniz. Bu ilacı sırt tulumbasına 10 lt. suya 20 gr. dozunda koyun ve başkaca bir ilaç ile karıştırmayın , ikişer hafta ara ile 2 veya üç uygulama yapın , sonuç verecektir. Birde ağacın taç izdüşümündeki toprakta su miktarı fazla olabilir , eğer sık sulama yapıyorsanız azaltın. Saygı ve selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2013, 15:11   #80
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2009
tamam çok teşekkür ederim

dussokagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2013, 12:25   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-09-2013
Herkese merhaba.Balkonumda 2 adet limon besliyorum fakat son 2-3 aydır yapraklarında tahminimce kabuklu bit oluştu.Forumda araştırmalarım sonucunda ''yazlık beyaz yağ'' kullanılması önerilmiş.Bende bir fidanlığa sordum durumu da anlattım onlarda kabuklu bit olduğunu söylediler ve megaban 4 diye bir ilaç önerdiler.Çünkü yazlık beyaz yağ şu an kullanılmazmış.Ne kadar doğru bilmiyorum.Bir de elimde majeste 20 ec diye bir ilaç var. Bunu megaban 4 yerine kullanabilirmiyim benim bu kabuklu bitlerime etki edermi teşekkürler.Yaprakların resimlerini aşağıya gönderiyorum.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.Biran önce bunu çözmek istiyorum çünkü balkonumda başka bitkilerimde var bunlara bulaşmasından korkuyorum.Eğer soruyu yanlış yere açtıysam doğru başlık altına geçirilirse sevinirim.

Name:  bit1.jpg
Views: 4379
Size:  50.9 KB
Name:  bit2.jpg
Views: 4223
Size:  53.0 KB
Name:  bit3.jpg
Views: 4096
Size:  51.7 KB

Eklenen Resimler

cinfeez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2013, 14:49   #82
Yeni Üye

Yanlış yeremi yazdım;Yoksa konu popülaritesinimi yitirdi acaba?

Eski 05-11-2013, 08:43   #83
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Merhaba ; Sn Cinfeez
Limonunuzdaki kabuklu bit sayisi oldukca az gordugum kadariyla onlarida bir pecete yardimiyla temizleyin eger tekrar urerlerse o zaman kimyasallara basvurun derim

Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2013, 10:25   #84
Yeni Üye

Teşekkür ederim Sayın Turunçgil.Peki zirai ilaçlar hakkında bilginiz varmı.Majeste 20 ec yi megaban 4 yerine kullanabilirmiyim?

Eski 06-11-2013, 17:19   #85
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Maalesef kimyasal ilaçlarla ilgili bir bilgim yok.Benim limonumda kabuklu bit salgınına uğramıştı her yeri bit doluydu bende arapsabunu ve zeytinyağı karışımını uyguladım tekrar sürgün verdi şuan. Bu canlılar gerçekten çok yoruyorlar bitkiyi o yüzden bu sene limon vermedi ağacım sizde geç kalmadan ağacınızı kurtarın henüz çok geç değil

Eski 06-11-2013, 17:20   #86
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Birde ağacınız aşılımı ?

Eski 07-11-2013, 14:46   #87
Yeni Üye

Ben daha etkili olması dileğiyle kimyasala başvurdum megaban 4 diye bir ilaç aldım.10 gün ara ile uygulayın dediler.ilk uygulamayı yaptım bakalım geçen süre de nasıl bir etki edecek,sonucu burdan paylaşırım.

Ağacım aşılımı inanın bende bilmiyorum,hediye gelmişti.Bende yanına mayer limon aldım.Mayer limon bu yıl 12 limon verdi fakat ceviz boyutuna ulaşmadan tek tek döktü hepsini.Diğeri de 2 yıldır bende boyu 2 metreyi geçti fakat hiç çiçek açmadı.Üstünde dikenleri de var tam olarak aşılımı değilmi,bilmiyorum.

Bu aralar budamayı düşünüyorum tam nasıl nerden budayacağımı da bilmiyorum daha önce hiç budamadım.Birde aşılı olup olmadığını nasıl anlarım.

Teşekkürler

Eski 07-11-2013, 19:46   #88
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Limonlarını dökmesinin nedeni besin yetersizliğinden kaynaklanmış gibi görünüyor.Diğer ağacınızda sanırım aşılı değil 2 yılda hiç olmassa çiçek açmalıydı. 3 yaprak anacına benzettim ben yani aşısız limona baharda sürgün göz aşısı yaptırın ona yoksa meyve vermez.Ben teşekkür ederim...

Eski 08-11-2013, 14:44   #89
Yeni Üye

Şuan aşı yaptırsam olmazmı Sayın Turunçgil.Ya da kesinlikle bahar da mı yapılıyor bu aşı? Kusura bakmayın bu konularda bilgisiz olduğum için sürekli bir soru sorma isteği içindeyim

Teşekkürler

Eski 08-11-2013, 20:01   #90
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Suan asi zamani degil durgun goz asisi yapilabilir ancak oda baharda surecektir ancak ev icindeki turuncgillerde daha erkende surebilir hep asili fidan aldigimdan hic karsilasmadim bu konularla Istediginiz zaman soru sorabilirsiniz.

Etiketler
evde limon ağacı, limon, limon ağacı, limon ağacı hastalıkları

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024