View Single Post
Eski 16-09-2012, 11:36   #66
lemonate
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
Sn. beonedge,
limonunuzun meyvelerindeki ve yapraklarında bulunan nokta şeklindeki zararlılar Kabuklu bitlerdir.

Mücadelesi açık alanda yetiştiricilikte Şubat ayında + Mayıs sonu-Haziran başında + kontrol edilmek suretiyle de yazın ilerleyen zamanlarında (Narenciye yetiştirilen bölgeler için geçerli) yazlık yağlarla (örneğin Opron ile) ilaçlama şeklindedir. Zararlının biyolojisinin takibi suretiyle mücadelenin yapılması gerekir.
İyi günler, limon ve mandalina ağaçlarıma dadanan kahverengi kabuklu gibi görünen, tüm ağacı, dallarını, yapraklarını ve hatta bulunduğu yerin zeminini dahi yapışkan bir maddeyle sıvayan bir şey var. Dün bunun için Eminönün'de bir yerden Opron temin ettim. Opron'u temin ettiğim dükkandaki satıcı, Opron'u evin içinde de uygulayabileceğimi söyledi. Balkonum yok. Saksılarımı açık alana indirebilecek durumda değilim, çok ağırlar. Bu nedenle ev içinde de uygulanabilirliğini sormuştum. Her ne kadar satıcı bana güvence verse de, ben açıkcası endişeliyim. Bilen arkadaşlardan rica ediyorum. Opronu uygularken ev ahalisinin sağlıkları açısından dikkat etmem gerekenler nelerdir? İki kıştır harika mandalina yedik ağacımızdan ve bu seneyi de heyecanla bekliyorduk. Bundan 2 ay önce Çitos denen bir ilaçla ilaçlama yaptık ama o zaman bir imkan bulup saksıları açık alana çıkarabilmiştim. Gerçi hemen hiç faydasını da göremedim. Şimdi ne yapacağımı bilemiyorum. Şimdiden teşekkürler.

lemonate Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön