agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni33Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-02-2011, 18:26   #301
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-11-2010
Sayın Envor;
"Topraksız Tarım" forumunda verdiğiniz bilgileri dikkatle takip ediyoruz.Bizim için temel niteliğinde bilgiler edindik.Ancak konuyla ilgili çok daha fazla bilgi ve görüşe ihtiyacımız var.Sizin son zamanlardaki mesajlarınızdan mahrum kaldık.İşlerinizin çokluğundan veya başka nedenlerle siteye giremiyor da olabilirsiniz.En kısa zamanda yeni sorularımızı size iletebilmek için sizi foruma bekliyoruz.
Saygılar

sevilseyyar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2011, 09:37   #302
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2011
iyi günler
yeni bir üyeyim.amerikayı baştan keşfetmeye gerek yok.resimlere bakınca bu konudaki tecrübeniz ve başarınız belli oluyor.ben topraksız domates üretimi ile ilgileniyorum ve yatırım yapmak istiyorum.bu iş mesajlaşarak olmaz.sizce bir mahsuru yoksa sizi bir ziyaret edip hem ayrıntılı bilgi almak hemde yerinde gösmek isterim.

pekkosanef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2011, 19:06   #303
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevilseyyar Mesajı Göster
Sayın Envor;
"Topraksız Tarım" forumunda verdiğiniz bilgileri dikkatle takip ediyoruz.Bizim için temel niteliğinde bilgiler edindik.Ancak konuyla ilgili çok daha fazla bilgi ve görüşe ihtiyacımız var.Sizin son zamanlardaki mesajlarınızdan mahrum kaldık.İşlerinizin çokluğundan veya başka nedenlerle siteye giremiyor da olabilirsiniz.En kısa zamanda yeni sorularımızı size iletebilmek için sizi foruma bekliyoruz.
Saygılar
Sayın sevilseyyar, haklısınız, işlerimin yoğunluğundan dolayı, foruma pek giremiyorum, daha sık girmeye çalışacağım. Buyrun sizi dinliyorum, ne öğrenmek istiyorsunuz?

A.öz beğendi.
envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2011, 19:15   #304
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pekkosanef Mesajı Göster
iyi günler
yeni bir üyeyim.amerikayı baştan keşfetmeye gerek yok.resimlere bakınca bu konudaki tecrübeniz ve başarınız belli oluyor.ben topraksız domates üretimi ile ilgileniyorum ve yatırım yapmak istiyorum.bu iş mesajlaşarak olmaz.sizce bir mahsuru yoksa sizi bir ziyaret edip hem ayrıntılı bilgi almak hemde yerinde gösmek isterim.
Sayın pekkosanef, forumda hiç bir yerde yazmadığım halde, herkes benim sera sahibi olduğumu sanıyor, sebebini anlayamıyorum, belki işimi çok sevdiğimdendir. Ben tarım danışmanlığı yapıyorum, danışmanlığını yaptığım işletmelerde prensip olarak ziyaretçi kabul edemiyorum. Beni anlayış ile karşılayacağınızı umuyorum. Yine de sizin sorularınıza fırsat buldukça cevap verebilir, ve yine sizin isteğiniz üzere tanışıp konuşabiliriz.

Saygılarımla...

Eski 08-02-2011, 14:14   #305
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2007
sAYIN ENVOR ;

Benım sormak ıstedıgım bır soru var gecen sene dıkmıs oldugumdomateslerden cıceklenıpdedokulenler cok oldu bu sene yapacagım kendı fıdelrımde bu sırunu yasamak ıstemıyorum forumlarda okuyupda kacırdıgım bır noktavar buna emınım bu konu hakkında bana yardımcı olurmusunuz nerede hatam var.

thempest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2011, 14:49   #306
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Envor hocam sen bilirsin , Bugün haberlerde yozgatta topraksız tarım domates serası varmış neyse türkiyede ilk diye bir haber yaptılar ondan vazgeçtim adamlar kilosunu 3.5 tl ye inorganik domates diye satıyormuş buda ilk demeleri gibi şişirilmiş bir haber mi ya da yalan mı ? yoksa bunun doğrusunu sen bilirsin , selamlar. ....
Ayda 60 ton domates lafıda geçti arada ama kaç dekar filan bilgi verilmedi.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2011, 15:32   #307
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thempest Mesajı Göster
sAYIN ENVOR ;

Benım sormak ıstedıgım bır soru var gecen sene dıkmıs oldugumdomateslerden cıceklenıpdedokulenler cok oldu bu sene yapacagım kendı fıdelrımde bu sırunu yasamak ıstemıyorum forumlarda okuyupda kacırdıgım bır noktavar buna emınım bu konu hakkında bana yardımcı olurmusunuz nerede hatam var.
Bu kadar bilgi ile sorunuza cevap vermem mümkün değil. domates çiçeğini bir çok sebepten dökebilir. aşırı sıcak, aşırı soğuk, gece ve gündüz sıcaklık farkları, aşırı veya yetersiz besleme, yetersiz ışık vs. vs. daha böyle onlarca şey sayabilirim.

Şimdi siz söyleyin bakalım, nerede hata yaptınız

Eski 08-02-2011, 15:35   #308
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Envor hocam sen bilirsin , Bugün haberlerde yozgatta topraksız tarım domates serası varmış neyse türkiyede ilk diye bir haber yaptılar ondan vazgeçtim adamlar kilosunu 3.5 tl ye inorganik domates diye satıyormuş buda ilk demeleri gibi şişirilmiş bir haber mi ya da yalan mı ? yoksa bunun doğrusunu sen bilirsin , selamlar. ....
Ayda 60 ton domates lafıda geçti arada ama kaç dekar filan bilgi verilmedi.
Yozgatta ilk topraksız tarım serasını bana bu işi sevdiren, öğreten bir hocama ait. Kardeşleri için 5 dönüm bir sera yapmıştı. Ama daha sonra da yapanlar olmuştur, bilmiyorum. Burası Türkiye sayın Delimus, her şey olabilir. İyi yinede 100 ton dememişler

dip not: Dilin kemiği yok

mrduran ve A.öz beğendi.
Eski 08-02-2011, 15:36   #309
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Arkadaşlar, biz daha organik ürün yiyemezken, inorganik'te nereden çıktı.(Megastar gibi)

hepgül beğendi.
kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2011, 18:25   #310
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Zaten inorganik normal domates oluyor kalambaklı ,

Envor hocam spiker öyle anlattıki türkiyede ilk (yozgatta ilk dese birşey demiyeceğim) antalyada olmaması üzücü işte örnek olmalı filan

Adamda Kg 3.5 tl'ye inorganik domatesimizi pazarlıyoruz dedi, ozaman 3.5 tl olmasıda yalan , onların amacı organik domates pahalı olduğu için bunuda topraksız sera ürünü diye pazar yaratmaya çalışıyorlar.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2011, 08:16   #311
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Zaten inorganik normal domates oluyor kalambaklı ,

Envor hocam spiker öyle anlattıki türkiyede ilk (yozgatta ilk dese birşey demiyeceğim) antalyada olmaması üzücü işte örnek olmalı filan

Adamda Kg 3.5 tl'ye inorganik domatesimizi pazarlıyoruz dedi, ozaman 3.5 tl olmasıda yalan , onların amacı organik domates pahalı olduğu için bunuda topraksız sera ürünü diye pazar yaratmaya çalışıyorlar.
arkadaşlar Türkiyede topraksız tarım 90 lı yıllara kadar dayanıyor. hadi habercilerin çehaletini geçtim. internette bi baksın bakalım ilk mi degil mi yakın zaman yapanlar var mı yok mu? habercilere sadece haber olsun gerisi vırıs tırıs..

A.öz beğendi.
the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2011, 08:49   #312
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Unhappy

Yozgat gibi karasal iklimin hakim olduğu bir bölgede jeotermal enerji olmadan domates yetiştirilmesi mümkün değil. Ayrıca açıklamak istediğim bir konu var inorganik demek organiğin zıttı demektir. Yani organikliği pekiştiren bir kavram değil...Normal kimyasal gübre ve zirai ilaç kullanılarak üretilen domatestir.

A.öz beğendi.
sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2011, 14:15   #313
Yeni Üye

Temir's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2010
Kimyasal gübre ile tarım ilacı kullanılmış domateslere 3.5 TL vermenin ne anlamı olabilir. Topraklı-topraksız olsun farketmez sonuçta.

Temir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2011, 15:43   #314
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-05-2010
sayın Temir size birşey sormak istiyorum izninizle bu konuyu mutlaka iyi araştırın bu sorunuzun cevabını göreceksiniz.topraksız tarımda kullanılan tarım ilacı ne kadardır. sera **** açık alanda yapılan yetiştiricilikte kullanılan kimyasal ilaç miktarı nedir. son ilaçlamadan kaçgün sonra hasat yapılmalıdır?????

akçay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2011, 23:54   #315
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Katı ortam için bir fidenin 7lt perlite ihtiyacı vardır.Sulama konusunda değişiklik gösterse de günde 7-8 kez sulamanız gerekecek.Sera içi nemi %60-70 arası olmalı.Sulama işini güneş batmadan 2 saat önce sonlandırmanız iyi olacaktır.

Sn jibuti, yaptığınız serayı ve uygulamalarınızı biliyorum ve takdir ediyorum. Sizin yukarıda sulama tavsiyeniz az ve sık sulama sanırım. Ancak yanlış hatırlamıyorsam Sn mtugrul yetiştirdiği o nefis çileklerinde sulamayı sabah 7-8 arasında yaptığını söylüyordu. Sizin tavsiyeniz yazın en sıcak ve gecenin en nemli olduğu zamanlarda ve de fidenin meyveli olduğu zamanlarda sanırım.

soilless Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2011, 00:03   #316
Ağaç Dostu

Aslında bir sulama ve gübreleme tablosuna ihtiyaç var sarım. Gerçi bu bitkiden bitkiye az veya çok değişiklik gösterse de genelde herkesin üretmeye çalıştığı, denemeyi düşündüğü, bitikiler çok da fazla değil. Yani domates, marul, salatalık, patlıcan, biber. Doğru mu?

Bu bitkiler için şaşırtma sonrası dönemleri için sulama ve gübreleme tablosu en fazla 5-6 satır 10 sutünluk bir tablo olur. Ve de bu tablo forum üyelerine çok net bir bilgi verir. Bu tablo bilgilerinin üzerine yorum yapmak, daha detay bilgi sunmak ve almak sanırım çok daha net ve öğretici olur.

A.öz beğendi.
Eski 05-03-2011, 00:13   #317
Ağaç Dostu

Şöyle ki tabloda büyüme, çiçeklenme, ilk salkım, 3. ürün, 3. salkım şeklinde olacak satırlarda ki sulama miktarlarına tıklandığında, o döneme ait bitkinin optimum azot, potasyum, fosfor ihtiyacı mümkün olan optimum miktar ve açıklamalarla belirtilir. gerekçesi en yalın ve anlaşılır bir şekilde ifade edilir. Sonraki tüm sorular ve yanıtlar ve değerlendirme ve münazaralar bu tablo üzerinden ifade edilir.

Eski 05-03-2011, 00:17   #318
Ağaç Dostu

Buyrun sizi önden alalım derseniz tık nefes kalırım. Ama hep böyle hayli optimum bir bilgi ihtiyacını bir tuş tıklaması mesafede bulmayı arzu ettim. Kolaycılık değil ama daha verimli olacağını düşündüğümden.

Eski 02-04-2011, 14:38   #319
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2008
sayın envor perlit ve ponza taşı dediğiniz şeyle bizlerde küçük bahçemizde domates yetiştirmek istiyoruz fakat bu işlerden bir haylide uzağım sizin tavsiyelerinizle bizim gibi acemilerin anlayacağı şekilde yazarmısınız nasıl yaparı z şimdiden vereceğiniz cevaba teşekkür ediyorum.

nadi çevikkol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 16:21   #320
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçay Mesajı Göster
sayın Temir size birşey sormak istiyorum izninizle bu konuyu mutlaka iyi araştırın bu sorunuzun cevabını göreceksiniz.topraksız tarımda kullanılan tarım ilacı ne kadardır. sera **** açık alanda yapılan yetiştiricilikte kullanılan kimyasal ilaç miktarı nedir. son ilaçlamadan kaçgün sonra hasat yapılmalıdır?????
akçay, cevap verdiğinden bir önceki mesajı da okursan yararlı olabilir, sanıyorum ufak bir karışıklık oldu

zira benim yarım aklımla anladığım, Yozgat'taki organiğin kuvvetlisi gibi lanse edilen inorganik domates ve fiyatından bahsedildiği

hakikitosunpasa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 19:48   #321
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2011
Herkese merhaba diyerek başlamak istiyorum. Bu siteyi görür görmez üye oldum ve o günden beri fırsat buldukça ilgimi ve dikkatimi çeken seyleri okumaya çalışıyorum fakat bilgi ve kavram karmlasasi icinde boğuldum diyebilirim (benden kaynaklı). Acemi ve aynı zamanda meraklı biri olarak bazı seyler sormak istiyorum. Hobi amaçlı olarak; domates, biber ve salatalıkla başlamak istiyorum fakat organik olması için neyi nereden ve nasıl (tohum **** fide) alacağımı nasıl bir düzenek kuracağımı bilemiyorum. Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

balıkcıl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 11:22   #322
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi balıkcıl Mesajı Göster
Herkese merhaba diyerek başlamak istiyorum. Bu siteyi görür görmez üye oldum ve o günden beri fırsat buldukça ilgimi ve dikkatimi çeken seyleri okumaya çalışıyorum fakat bilgi ve kavram karmlasasi icinde boğuldum diyebilirim (benden kaynaklı). Acemi ve aynı zamanda meraklı biri olarak bazı seyler sormak istiyorum. Hobi amaçlı olarak; domates, biber ve salatalıkla başlamak istiyorum fakat organik olması için neyi nereden ve nasıl (tohum **** fide) alacağımı nasıl bir düzenek kuracağımı bilemiyorum. Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
topraksız tarım hormon kullanılmadıgı zaman organik özelligi kıvamındadır. toprakta inorganik ama bizler toprakta olan yaşam ve değişimi görerek, tanımlayarak toprağın canlı bir varlık oldugunu kabul ettiğimiz için katgısız (zirai ilaç-gübre) ve geleneksel tarımın adına organik kelimesi türetildi.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2011, 02:25   #323
Yeni Üye

0LeA's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sercan1969 Mesajı Göster
Yozgat gibi karasal iklimin hakim olduğu bir bölgede jeotermal enerji olmadan domates yetiştirilmesi mümkün değil. Ayrıca açıklamak istediğim bir konu var inorganik demek organiğin zıttı demektir. Yani organikliği pekiştiren bir kavram değil...Normal kimyasal gübre ve zirai ilaç kullanılarak üretilen domatestir.

jeotermal enerjiyle ısıtıyolar.. kırşehir çiçekdağ da da üretime başlayan bi sera var jeotermalli..

0LeA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2011, 05:57   #324
Ağaç Dostu

serhat_Önder's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
Gerçekten müthiş .... Çok güzel bir meslek cok seviyorum tarımla uğraşmayı. Yalnız bu topraksız tarım cok ilgimi çekiyor. Ama sanırım normal sera ortamlarına bunları kurmak zor. Başlı başına yeni sistem kurmak gerekli.. Veya yanılıyormuyum?

serhat_Önder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 12:02   #325
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2011
Merhama Kudret bey Siteye yeni Üye Oldum isminizi arkdasımdan duydum topraksız tarım konusunda sizden yardım alabileceğimi söyledi. umarım öledir. yardımcı olursanız sevinirim

hollowman42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 12:28   #326
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. hollowman42,

Aramıza hoş geldiniz. Profilinizde Ziraat Mühendisi olduğunuz yazıyor. Asıl bizim sizin yardımlarınıza ihtiyacımız olacaktır. Kudret Bey' den hangi konuda yardım bekliyorsunuz? Ne yapmak istediğinizi biraz açarsanız forumdaki bütün arkadaşlar size yardımcı olmaya çalışacaktır.

Yalnız mesajlarınızı yazarken imla kurallarına dikkat etmezseniz forum yönetiminden uyarı alırsınız. Mesajınızı düzelt menüsüne tıklayarak tekrar düzeltebilirsiniz. Kolay gelsin.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 23:26   #327
Ağaç Dostu

badembaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Sayın Envor her ne kadar konuyu terk etmiş gibi görünse de ben yazmadan geçemeyeceğim:
Açmış olduğunuz konu ve paylaştığınız bilgiler çok faydalı ve ilgi çekici. Teşekkür ederim.

igidu ve MehmetFatih beğendi.
badembaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2018, 14:09   #328
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2018
envor,

[QUOTE=Oğuzhan;214110]Sevgili Envor ,
Çok güzel maşallah.
Bunlar topraksız mı ?
Bu nasıl domates böyle sarmaşık gibi.Süperler .. size ulaşabilecek tlf numarası verirseniz bende domates yetiştirmek istiyorum

SELİM29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024