agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni33Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-05-2009, 21:48   #241
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İstan_bull Mesajı Göster
Sayın Envor, filiz kırmaktan bahsediyorsunuz? Bunu tam olarak açıklayabilir misiniz?
Yazmış olduğum mesajı alıntı yapsaydınız iyi olurdu, filiz kırma diye yazmışsan; Koltuk almadan bahsediyorumdur, her halde

Tepe kırmadan bahsediyorsanız, onuda resimli olarak anlatacağım. Ne zaman? İlk fırsatta

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2009, 22:23   #242
Ağaç Dostu

lokmanbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2006
sayın envor
daha önceki mesajımda yazdığım konudaki bilgi açlığı gerçekten önemli ve acabalar oldukça kafa karıştırıcı, kısır üretim gerçekten sağlığı tehdit ediyor mu yoksa bu tür söylemler ortada dolaşan safsatalardan ibaret mi ya da firmaların birbirleri arasındaki rant telaşından yine kendilerinin ürettiği türden şeyler mi? bu konuda malesef bilinçli değiliz, ya da öncelikle bilgi sahibi değiliz...

lokmanbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2009, 15:05   #243
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Çeri domatesin uzamayacağınımı sanıyorsunuz?Bizdeki çerilerin boyu şu an 3 metreyi çoktan geçtiKültürel işlem yapıyoruz,domatesten çıkan filizleri kırıyoruz,boy atmasını sağlıyoruz,kırmazsak oturak domates gibi birşey olur,dalları sağa sola gider,hem yer kaplar hem istediğiniz verimi alamazsınız
Attığınız mesaj buydu sayın envor. Dediğiniz bu işlem normal domateste de yapılabilri dimi?
Son olarak bir soru daha sorayım (: ben bir domates fidesi ektim, biraz kart fideydi galiba kısa boylu ve çiçek açtı, ufak ufak birsürü domateste yetisiyor. normalmi acaba bu ?

İstan_bull Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2009, 19:18   #244
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lokmanbahçe Mesajı Göster
sayın envor
daha önceki mesajımda yazdığım konudaki bilgi açlığı gerçekten önemli ve acabalar oldukça kafa karıştırıcı, kısır üretim gerçekten sağlığı tehdit ediyor mu yoksa bu tür söylemler ortada dolaşan safsatalardan ibaret mi ya da firmaların birbirleri arasındaki rant telaşından yine kendilerinin ürettiği türden şeyler mi? bu konuda malesef bilinçli değiliz, ya da öncelikle bilgi sahibi değiliz...
Sayın lokmanbahçe, GDO ve hibrit, aynı şey değil, Avrupanın yasakladığı, genetiği değiştirilmiş organizmalardır. Hibrit (F1) tohum için böyle bir yasaklama olduğunu duymadım.

Eski 28-05-2009, 19:24   #245
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İstan_bull Mesajı Göster
Attığınız mesaj buydu sayın envor. Dediğiniz bu işlem normal domateste de yapılabilri dimi?
Son olarak bir soru daha sorayım (: ben bir domates fidesi ektim, biraz kart fideydi galiba kısa boylu ve çiçek açtı, ufak ufak birsürü domateste yetisiyor. normalmi acaba bu ?
Koltuk almadan bahsetmişim

Bu koltuk alma işlemi, oturak domates çeşitinde yapılmaz, sırık olan çeşitlerde yapılır. Sizin dikmiş olduğunuz domatesin çeşiti oturaksa, koltuk almamalısınız, oturak olduğundan, koltuk alırsanız verimde alamazsınız.

Sizin fidenizi göremediğim için, ezbere konuşuyorum, ama normaldir.

Eski 28-05-2009, 19:41   #246
Ağaç Dostu

lokmanbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2006
sayın envor
biraz konu dışı oluyor ancak burda ekleyiverdim artık. ben bu resimdeki leopar domates türünden yarım kilo kadar 2-3 yıl önce aldım tohumlarını ayırıp diktim domatesleri epey oldu, sonra yine olanlardan tohum aldım diktim yine aynı türden oldu şimdi bu yıl yine diktim büyük ihtimal meyveleri yine aynı şekilde ve bollukta olacak. bu çeşidi aroması ve lezztinden dolayı çok seviyoruz ancak acaba bu tür gdo mudur diye de şüphe içindeyiz. sizin bu tür hakkında bilginiz var mı acaba?
saygılar...

Eklenen Resimler

lokmanbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2009, 08:18   #247
Ağaçsever

çelebi's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2007
Sevgili envor sizin salkım cherry domateslerden isteyecektim ama satışı durdurmuşsunuz. Topraksız tarımda yetiştiricilik için ben 5 adet isteyecektim, forumun bu başlığı için torpil var mı?
soilless ten duyunca canım çekti.

çelebi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2009, 16:38   #248
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Merhabalar Enver bey, havuzda marul yetiştiriciliğinde suyun oksijeni arttırmak için HİDROJEN PEROKSİT kullanılabilir mi?

hakan küres Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2009, 22:15   #249
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lokmanbahçe Mesajı Göster
sayın envor
biraz konu dışı oluyor ancak burda ekleyiverdim artık. ben bu resimdeki leopar domates türünden yarım kilo kadar 2-3 yıl önce aldım tohumlarını ayırıp diktim domatesleri epey oldu, sonra yine olanlardan tohum aldım diktim yine aynı türden oldu şimdi bu yıl yine diktim büyük ihtimal meyveleri yine aynı şekilde ve bollukta olacak. bu çeşidi aroması ve lezztinden dolayı çok seviyoruz ancak acaba bu tür gdo mudur diye de şüphe içindeyiz. sizin bu tür hakkında bilginiz var mı acaba?
saygılar...
Sayın lokmanbahçe, bence gdo değildir, rahatlıkla tüketebilirsiniz Ayrıca en fazla likopende bu çeşitte var, biliyormuydunuz?

Eski 02-06-2009, 22:22   #250
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakan küres Mesajı Göster
Merhabalar Enver bey, havuzda marul yetiştiriciliğinde suyun oksijeni arttırmak için HİDROJEN PEROKSİT kullanılabilir mi?
Bunu nereden duydunuz sayın Küreş? Kesinlikle kullanılmaz. Biz bunu seraların girişlerinde küçük havuzlarda kullanıyorduk. İçeri girmeden çok ince bir birikintinin içerisine ayakkabı ile basıp, mikropları dezenfekte edip seraya öyle giriyorduk. Oksijeni sadece suya hava basarak vermelisiniz bence.

Eski 03-06-2009, 12:00   #251
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Bunu nereden duydunuz sayın Küreş? Kesinlikle kullanılmaz. Biz bunu seraların girişlerinde küçük havuzlarda kullanıyorduk. İçeri girmeden çok ince bir birikintinin içerisine ayakkabı ile basıp, mikropları dezenfekte edip seraya öyle giriyorduk. Oksijeni sadece suya hava basarak vermelisiniz bence.
Bence denenebilir
Acaba domatların rengi ne olur? merak ettim. İşin şakası...

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2009, 20:08   #252
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2008
İzmirde Egelim Kimyada, mantar hastalıkları, suyun dezenfeksiyonu ve suyun oksijenini artırmak için kullanılabilir dediler iyiki kullanmamışım. Marul da da domates gibi mantar hastalıklarını önlemek ilaç kullanılıyor mu? Hangi ilaçları kullanmalıyım. Yardımlarınız için çok teşekkürler.

hakan küres Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2009, 16:30   #253
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2009
Besin çözeltisini nasıl ve nereden alabilirim?

bitkikolik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2009, 18:16   #254
Ağaçsever

Murat Altan's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2007
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=11855

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=15888

Bu iki adreste Sn envor ve Sn Kudret Tezel bizlere destek oluyorlar.

Murat Altan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2009, 21:52   #255
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2009
Çalışmalar çok güzel ellerinize sağlık.

aytekinguclu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2009, 21:53   #256
Yeni Üye

Bu elektronik devreleri kendiniz mi yapıyorsunuz barıselektronik?

Eski 06-12-2009, 22:01   #257
Yeni Üye

barıselektronik adlı arkadaş mümkünse bana ulaşırmısın aytekinguclu@hotmail.com

Eski 15-12-2009, 07:26   #258
Yeni Üye

Güvenim's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Ne güzeller ya, gerçekten çok pahalı olmalı.

Güvenim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2010, 13:57   #259
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Galeri: 1
Biraz geç oldu ,fakat ben yeniyim .Leoper domatesi ilk defa duydum ve gordum .Acaba bu domates tohumlarından edinebilirmiyiz ?Ben genellikle ,eski 50 sene evvelki urunleri tercih ederim .Artık neyi yiyip,neyi yememizi ben anlayamıyorum .Ortalık iyice karıştı .
Selamlar

kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2010, 16:21   #260
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2010
Topraksız Tarım

Merhaba Değerli arkadaşlar,

Ben iş olarak Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstriyel konularda Bilgi İşlem tasarımları ile uğraşıyorum.
Son 5 senedir 16 dönüm arazi üzerinde Kiwi yetiştiriyorum. Şu anada kadar planladığım gibi gidiyor gibi.

Sizlerden ricam özellikle topraksız tarım ve domates konusunda riskler, maliyetler ve türler konusunda bilgi sahibi olan arkadaşların yardımcı olmasıdır.

Bilgisayar kontrollu modern bir topraksız serada domatesi yetiştirmek için 1 dönümün toplam maliyeti yaklaşık kaç TL'dir acaba?
Amacım 5 dönüm ile başlamaktır.
Ayrıca modern sera yapımında deneyimli ve ekonomik bildiğiniz bir firma mevcut mudur acaba?
Sevgiler,
Özcan

Yardımcı olacak tüm arkadaşlara zaman ayırdıkları için çok teşekkür ederim

soke2006 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2010, 21:51   #261
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Sayın Söke,

Ne sera yapımında ne de içinin otomasyonunda bir firmadan medet ummayınız. Para kıt olduğu zaman umulanın tam tersi sonuçlara ulaşırsınız. Ki para her zaman kıttır.

Seranın imalatından içinin otomasyonuna oturup kendiniz plan proje geliştirin. Henüz aklınızda bir şey yoksa burayı ve interneti takip etmeye devam edin. malzeme ekipman araştırın. Zamanla 5 dönüm için tam bir plan çıkar kafanızdan.

Hazır anahtar teslim almaya kalktığınızda hiç bir mantık arzetmeyen bir birinden enteresan fiyatlara ve kendinden çok emin açıklamalara ulaşacaksınız. Ancak hiçbiri doğru olmayacak.

5 dekara çıkacak maliyet haddinden fazla oynakdır. Sizin titizliğinize, yapacağınız şeye, ufkunuza göre çok değişir. Bu 500m2 arsam var bir ev yaptırsam kaça çıkar demeye benzer. Briketten su basmanı üzerinde temelsiz tek kat ev var. Üç katlı alttan ısıtmalı tam lüks villa var. İkisi de 500 m2ye sığar. İkiside evdir.

Ben bir hobi serası almak istedim. Bir araştırdım. 10 m2 şeyler 1750. Çocuk çadırı gibiler üstelik. bir şeyler çizdim kağıda malzeme hesapladım, becerikli bir demirci bulup 100 m2 sera yaptırdım. Yaklaşık 2000 liraya çıktı. 1750 > 10 m2 ; 2000 > 100m2

Bu serayı yaptırmadan 2 ay önce bir sera yapacağız nasıl yapalım deselerdi kafamda hiç bir şey yoktu. Şimdi konuşsam sera uzmanıyım sanabilirler. : )

Son iki paragraf bilmem açıklayıcı oldu mu ?

Kısa sürede kafanızda şekillenir. Olabilecek en ucuz rakama da ulaşırsınız. Kendiniz planmamak kaydıyla.

Saygılar. . .

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2010, 22:03   #262
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Ben gittim ustayla anlaştım projeme göre yaptırdım.Anahtar teslim firmalardan aldığım fiyatların çokdaha altında ve bence çok daha kaliteli oldu.Ama maliyeti tercihleriniz ve imkanlarınız belirler.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2010, 22:19   #263
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Konuları konu başlıklarında yazabilirsek daha derli toplu oluruz

Sayın soke2006,
Aramıza hoş geldiniz.

Bilgisayar mühendisliği ve Endüstriyel konularda bilgi işlem tasarımları ile uğraştığınızı ifade ediyorsunuz.

Forumda eksik olan bir alanda iş yaptığınız anlaşılıyor. Serada kullanılan bilgisayar teknolojileri hakkında bizleri bilgilendirebilir misiniz? Bu konunun eksik olduğunu düşünüyorum.

Bir başka hususta konular farklı başlıklar altında tartışılıyor. Alakasız konu başlıklarında alakasız bilgiler çıkabiliyor. Ya da çok ihtiyaç duyulan bir bilgi hiç ilgisi olmayan bir başlık altında tesadüfen öğrenilebiliyor. Konuların tartışılmasında karmaşa görüyorum.

Saygılar...

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2010, 23:49   #264
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-01-2010
Talking

Sayın söke istanbulda bodur ve yarı bodur meyve bağçeleri kivi,üzüm bağları için telli terbiye sistemleri imalatı yapıyorum ürettiğim kelepçelerin seralarda da kullanıldığını denizlide menderes tekstilin 85 dekar lık serasında şahit oldum oradan edindiğim bilgiye göre türkiyede tam bilgisayar kontrollu sera yapan firmalar var ancak Sayın Akın beye katılıyorum maliyetleri çok yüksek ifade edilen rakkamlar dekarı 40 bin 60 bin avro gibi sera imalatçılarını ararken nette böyle bir imalatçılar listesine rastladımbilgilerinize .

okay-55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2010, 09:59   #265
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Ben gittim ustayla anlaştım projeme göre yaptırdım.Anahtar teslim firmalardan aldığım fiyatların çokdaha altında ve bence çok daha kaliteli oldu.Ama maliyeti tercihleriniz ve imkanlarınız belirler.
Üzgünüm ama sizinle aynı fikirde değilim. Usta sizden demir parasını ve montajının parasını almış ve size gerçekten ucuz gelmiş olabilir.Ancak görüntü olarak hoşunuza gidiyor olabilir,ama ustanın yaptığı seranın hangi özelliğine iyidenebilir, ****** hiç birine.

Seralarda ısı, nem sıcaklık,ışık, ve bunların kayıpları tek tek hesaplanır en uygun sera şekli bitkinize göre belirlenir. Üretmek istediğiniz üretim şekline ve üretmek istediğiniz bitkiye göre içerde nem yoğunlaşması var mı, nerelerde var ,ışık şiddetine hassat bir bitki ise veya gerekli olan şiddettini bulunduğu nuz yöre karşılıyormu? Bulunduğunuz bölgedeki hakim rüzgar yönü, bir üretims erası ise seranın yöneyi vs.. bu listeyi uzatmak mümkün.

Sonuç bir mühendisin hazırlayıpta yaptırılan bir sera ile usta ya yaptırılan sera arasında çok farklılıklar olduğunu söylemek isterim. Eger amatör bir seradan bahsediyorsanız gerçekten bir insaat ustası işinizi görecektir.

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2010, 10:24   #266
Ağaçsever

shrub's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2007
Sayın Çeteçakal sizinle aynı anda "Modüler 100 m2 Sera Yapmak" konu başlığı altında hemen hemen aynı konuya değinmişiz.
Saygılarımla,

shrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2010, 19:00   #267
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Cetecakal ustam 15 yıldır sadece sera yapmakta iskenduruna kadar sera yaptırmakta.Mersinin en büyük sera firmasında çalışan arkadaşım var oda aynısını söylüyor onlarında kendine ait ustaları var.Fiyatlar 2 katından fazla değişmekte . Hakim rüzgar sera yönü vs. etmenleri hesaplamak için mühendis olmak gerekmiyor.

Seralarda ısı, nem sıcaklık,ışık, ve bunların kayıpları tek tek hesaplanır demişsiniz.Bunlar havalandırma ile sizin yapacağınız şeyler.Ayrıca Bitkinin türüne göre ısıtma gerektiği bilgisi içinde gine mühendis olmak gerekmiyor.Domates için ısıtma gerekir fakat ısıtma şekli gine size sizin tercihinize bağlıdır.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2010, 09:37   #268
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2009
Peki mühendisler niye var? Hiçbir şey için gerek yok diyorsunuz mühendise? Bu kadar fakülte okul kapatalım gitsin. Acaba şimdi A bitkisinin ışıklanma ihtiyacı, ideal sıcaklık, hazırladığınız çözeltilerin hangi bitkiye ne kadar verieceği, tabii burda kimya mühendisliği de girer işin içine, sera konstruksiyonu parametreler ziraatten, yapımı inşaat mühendislerinden, sera otomasyonu elektrik elektronik mühendisliği. Bakın aslında ne kadar çok mühendislik dalını ilgilendiriyor ve şimdi bu gerek yok dediğiniz herşey mühendislerin yıllarca üstünde çalışıp elde ettiği bilgilerdir. Ve bu sadece internetten edilinilen bilgi silsilesi değildir. Bu o bakış açısını ve mantığı kavrama olayıdır ki üniversitelerde öğretilen de budur. Olayın mantığını kavramak elinizdeki anahtardır ve o anahtarla her kapıyı açarsınız. Şöyle bir örnek verelim. Aynı ev projelerini bir usta ve bir mühendise ayrı ayrı verelim ve yapmalarını isteyelim. Sonuçta yapılan evin görüntüsü tıpatıp aynı olacaktır. Ama işin derinlemesine baktığında taşıyıcı sistemleri önemlidir ve deprem sırasında sizi koruyacak olan boya sıva değildir. Doğrsu düzgün yapılmış kolon kiriş ve döşemelerdir. Sonuç olarak bir usta hep yaptığını yineler konuştuğunuzda yahu ben 20 yıllık ustayım der. Ama bir mühendis yapıya bakarken içindeki kuvvetleri,itkileri,momentleri görür. Bir yere müdahale edeceğinde o yerin hesap yöntemini de bildiğinden doğru düzgün müdahale eder değişiklikler yapabilir. Usta mantığı yahu ne gerek var birşey olmazdan öteye geçmez. Bakın ben 150 adet işçi ve ustayla çalışıyorum şantiyemde ve bu değişmez bir durumdur.
Yalnız tabii ki süper adamlar yok mu? var. Onlara birşey diyemem. Kendimiz evde birşeyler üretebiliriz, çok da işe yarayabilir ama lütfen bu işe hayatlarını adamış, yıllarca dirsek çürütmüş hala da literatürü takip etmek zorunda olan insanlara gerek yok deyip geçmeyin. Unutmayın etrafınızda gördüğünüz herşey o gerek yok dediğiniz insanların aklından çıkmıştır.

yolcu8264 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2010, 14:25   #269
Ağaçsever

shrub's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2007
Sayın Yolcu, Dün akşam sizin mesajınızı yazmadan önce bunun çok daha ayrıntılı olanını ben yazmak istiyordum fakat her zamanki gibi gereksiz bir tartışma olmasın diye bundan kaçındım, teşekkür ederim. Söylediklerinizi çok daha ileri boyutta detaylandırmak gerekirse zaten ziraat mühendisliği programı mevcut birimleri içinde barındırmaktadır. Söylediklerimiz veya söylemek istediklerimiz ağırmı geliyor bilmiyorum ama birileri bol keseden konuşuyor diye düşünüyorum. Bakın bir tornacıya herhangi bir makineyi gösterin inanki birebir aynısını ve hatta daha da iyisini yapar bu su göötürmez bir gerçek ama onun Sıfırdan yapılması, tasarlanması ve gerçeğe aksedilmesi analitik bir sürecin sonucudur. Burda bir çok arkadaşımız, meslektaşımız hocamız ve abilerimiz ablalarımız var kimse onların düşüncelerini veya görüşlerini yatsımıyor. Bir kişi çıkıpta "topraksız kültür yeni bir olgu bunu ben keşfettim edasında" olmakla ilgisi alakası olmadığı bir konuda LİTERATÜR verebilecek Düzeydeyse ufak bir tavsiyede bulunmak ister
im. 20'den fazla ziraat fakültesi var. Herbirinin iyi veya kötü birer kütüphanesi mevcut. Oralarda birçok konu üzerine yapılmış 100'lerce lisans,yüksek lisans ve doktara çalışmaları mevcut. Bu konularda yazılmış makaleler bulunuyor. Okuyun, Tarayın, Araştırın ve hatta ünv. hocalarınla birebir konuşun inanın çok farklı noktalara ulaşıcaksınız. Bu işte araştırma yapmak ve bilginizi, becerinizi, pratiğinizi geliştirmek için buralardan başlayabilirsiniz. İnternette Google.'da search yaparak bir konuda gerçek ve doğru anlamda yetkin bilgiye ulaşamazsınız. Bu sadece sürecin basit bir parçası. Şunuda söylemek isterim 4-5 Ziraat Mühendisini cebinden çıkarabilecek üreticilierimiz var. Eğer hobbyden bir üst sınıfa atlamak isteyenler için bunları önerebilirim. Ülkemizde yeni yeni algılanan bir vaka gibide bu konuya yaklaşmamak gerekir. Bu konuda çalışan insanlar 1-2 yıldır bu konudan haberdar değiller. Tesadüfen veya şansa biryerlerden okumuş olan bir kişi için değişik, ilgi çekici ve hatta vaybe gibi....çok heyecan verici bir durum yaratmış olabilir. Tıpkı kamuoyunun GDO,Organik Tarım, Hormon, şifalı bitkiler.....v.b. konularda zihinlerinde yer etmesi önüne çıkan herkesin uzmanı veya alakası olmadığı konularda konuşması... İyice herşeyi basit ve düzeysiz bir hale getiriyor. Herkes herşeyi yapabilir ama kaidelerine uymak şartıyla. Araştırmayı ve denemeyi taklit etmek ve kopyalama yapmakla karıştırmamak lazım.
Saygılarımla,

Düzenleyen shrub : 01-02-2010 saat 15:55
shrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2010, 18:03   #270
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Cetecakal ustam 15 yıldır sadece sera yapmakta iskenduruna kadar sera yaptırmakta. Hakim rüzgar sera yönü vs. etmenleri hesaplamak için mühendis olmak gerekmiyor.

Seralarda ısı, nem sıcaklık,ışık, ve bunların kayıpları tek tek hesaplanır demişsiniz.Bunlar havalandırma ile sizin yapacağınız şeyler.Ayrıca Bitkinin türüne göre ısıtma gerektiği bilgisi içinde gine mühendis olmak gerekmiyor.Domates için ısıtma gerekir fakat ısıtma şekli gine size sizin tercihinize bağlıdır.
Burada gerçekten sera ders, vermek istemiyorum ama örnek vermekte yarar var. Soğuk şartlarda ve aşırı sıcak şartlar yapacğınız seraların yöneyi farklıdır hatta tam tersidir. Yükseklilk ve enlem değiştikçe kar ve rüzgar yükünde değişmeler olur, bu değişmleer neticesinde kullanacağınız profiller farklılık gösterir. Bazen Antalya artlarında kullandığınız profilin tipi bile yeterli gelmeyebilir ve profilinizi değiştirmek zorunda kalabilirsinz.

Isıtma sistemine gelince, ısıtma için ilk önce konstrüksiyon ve örtü malzemesi yüzeyinden olan kayıpları bilmek gerekir ardından havalandırma ile kaybedilen ısı eklenir. (küçük detayları yazmıyorum) Sözün özü kayıplar hesaplandıktan sonra sera içi boyutuna göre içerdeki ve dışardaki sıcaklık arasındaki fark hespalanarak size gerekli olan ısı miktarı kalori olarak çıkar. Siz ister elektirkli, ister doğazgazlı, ister güneş .. vs istediğiniz sistemi kullanın kolariyi her türlü birime çevirerek kullanmak istediğiniz sistemi ancak bu şekilde seçebilirsiniz.

Bu listeyi sulama sistemi, havalandırma sistemi, sera boyutları gibi çok önemli konularda uzatmak mümkün...(profesyonellik usta işi değildir!!!)

Mühendis= Herhangi bir problem karşısında ekonomik,estetik ve mukavetmetli çözümler sunabilen kişidir.

nk_tarim beğendi.
ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024