agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-05-2010, 21:38   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-04-2010
Sn. kgursan..
Bu sayfada inanın yaklaşık 1 aydır beklediğim mesajı attınız. İlk mesajımda yazdım olumlu olumsuz görüş ve önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim diye. İlginiz için öncelikle teşekkür ederim.
-Klipsler konusunda haklısınız. Doğrudan aşık profillerine tutturulması mümkün değil. Ben mertek olarak inşaat demiri veya aşık I profillerinin üzerine parça korniyer düşünüyorum.Ama çözüm getirirmi bilmiyorum.Klipsin tutması için kendi iç çapı kadar dairesel formda ara eleman lazım.İnşaat demiri belki çözüm olabilir.
-Ahşap mertekte veya sadece aşık üstünde ahşap ara elemanda kullanılabilir belki. L korniyer yardımıyla aşık profilinin üst başlığına tutturulabilinir.Ahşap çözüm bana daha mantıklı geldi.
Bir dolu proje diyorsunuz gözünüzü korkutmasın.En fazla 4 **** 5 pafta.
-Uygulama konusunda , kendimiz yapamayız anlamında pratik değil diyorsanız doğru.İşini doğru yapan bir kaynakçı ister.Atölyeden al kendin kur tarzı bir çalışma değil.
-Maliyet konusu inanın kör kuyu. Malzeme tutarı çok oynamaz ama işçilik gerçekten farkediyor. Çelik yapıda tonaj azaldıkça işçilik maliyeti daha bilinmez oluyor.
-Tünel sera konusunda statik hesapta çözemediğimiz veya atladığımız bir ayrıntı var heralde. Arkadaşım boru kesit profille çözmeye çalıştı fakat sonuç alamadık.Zaten boru veya kutu kesit profilleri genelde eksenel yük etkisindeki ( çarpraz ve kafes kirişler ) elemanlarda kullanılır.Ben bir sitede İsrailin yük standartlarına göre hesabı yapılmış bir proje gördüm. Bilmiyorum belkide orada ayrılıyoruz. O standardı incelemek lazım.

alpturan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 23:46   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2009
Alp bey konunuzu takip edeceğim.Cevap olarak yeterli sanırım

tilsimonline Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2010, 00:19   #33
Ağaçsever

Sn. tilsimonline
Hayır yeterli değil.Sorduğum sorunun cevabı da değil.!

Eski 07-05-2010, 16:53   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2009
"kafamdaki ücrete göre çalışırım diyorsanız o zaman söyleyecek bir şey yok"
cvp veriyorum: kafama göre çalışırım

tilsimonline Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2010, 17:33   #35
Ağaçsever

kafanıza göre çalışıyorsanız o zaman başkalarına proje ücreti konusunda ahkam kesmemenizi önerir çalışmalarınızda başarılar dilerim..

Eski 07-05-2010, 18:45   #36
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Sn alpturan., Bir önerimi de şöyle açıklamak istiyorum. Sera yapımında naylonun örtülmesi ve tutturulması çok önemli bir konu. burada yapılacak yanlış nylon ömrünü doğrudan etkiliyor. Yani naylon oynadığı zaman ömrü kısalıyor.

Bunun çözümü naylonu gerdirecek bir yapıdır. Yani sizin mahya ile yan yükseklik arasında kaln örtülmüş naylon da tam orta aşık üzerinde 10-20 cm boşluk kalacaktır, Naylonu istediğiniz kadar aşağıya çekin bu boşluk olacaktır, çünki sıcakta naylon gevşer ve sarkar. Bunun önlemi ise aşıkları 20 cm yükselterek ortada kavis vermek ve bu kavis ile nylon-aşık arasındaki boşluğu almaktır. Yani seranın üst kısmını hafif tünele çevirmektir.

Bu durumda, Yan klipsler kaynatmaya da gerek kalmaz. Naylon eteklere kadar iner ve etek uçlarından 50-75 cm. fazlalık bırakılarak seranın üstü kaplanır ve bu fazlalık kısım toprak doldurularak (iki kenardan da toprak doldurarak) toprakla gerdirilir. Basit ve faydalı bir teknik. Etekleri toprakla iyice bastırılan naylon artık oynamaz, gevşemez ve uçmaz.

Yanları böyle bastırınca sadece kafalara , kapı ve pencere kısımlarına klips (İ veya T)kaynatılır buna da plastik klips tutturucularla naylon tutturulur, maliyet düşer.

Bilmem açıklama yeterli oldu mu.? kolay gelsin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2010, 20:22   #37
Ağaçsever

Sn. kgursan.. Acaba doğru anladımmı? Mahya noktasından bahsediyorsunuz. Mertekleri aşık üstünden aşıklara dik doğrultuda uzatarak arayı almayı düşünüyorum.
Aşıkları yükseltmek demişsiniz.O kısmı anlayamadım. Hangi noktadan yükselticez.?Mahya noktasında 2 aşık kirişim var. Makas kirişlerinin birleşiminden 15 cm uzakta. Kaynak çekilebilmesi için aşık kirişlerini mahya noktasından sağa ve sola 15 - 20 cm öteliyoruz.

Eski 07-05-2010, 21:18   #38
Ağaçsever

milyonstar's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2009
öncelikle bu sera isini yapmadan ve yaptırmadan önce saranın içine dikilcek ve üretilcek bitkiye göre yapılması daha uygun olur bence ve hava sartlarınıda gözönünde bulundurmakta fayda vardır bence ondan sonra baslamak gerekir.kar.(muz. don) yagmur fırtına bu hava sartlarına göre karar veriniz sormak istedikleriniz olursa yardımcı olurum

milyonstar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2010, 22:33   #39
Ağaçsever

Sn. milyonstar.. Aramıza hoş geldiniz. Bizimkisi ticari bir sera olmicak. Bilmiyorum eski mesajları okudunzmu. Hobi amacıyla birşeyler yetiştirmeye çalışanlar için mümkün olduğunca genele hitap edecek "ekonomik" birşey ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Madem işin içinden geliyorsunuz bilgi ve deneyimlerinizden faydalanmak isteriz.

Eski 08-05-2010, 00:22   #40
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-04-2010
SAP2000 de çok güzel çözmüşsünüz. Projeci misiniz? Ben de inşaat mühendisiyim. Okuldayken ugraşmıştım buna benzer bir projeyle...

burakoz27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2010, 11:06   #41
Ağaçsever

Evet İnşaat Mühendisiyim..Çelik yapılara okuldayken uğraşmayan bir daha da uğraşmaz zaten.

Eski 10-05-2010, 22:14   #42
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alpturan Mesajı Göster
Sn. kgursan.. Acaba doğru anladımmı? Mahya noktasından bahsediyorsunuz. Mertekleri aşık üstünden aşıklara dik doğrultuda uzatarak arayı almayı düşünüyorum.
Aşıkları yükseltmek demişsiniz.O kısmı anlayamadım. Hangi noktadan yükselticez.?Mahya noktasında 2 aşık kirişim var. Makas kirişlerinin birleşiminden 15 cm uzakta. Kaynak çekilebilmesi için aşık kirişlerini mahya noktasından sağa ve sola 15 - 20 cm öteliyoruz.
Sn Alpturan., ifadelerim yanlış olabilir. Söylemek istediğim şu: Boydan boya mahya ve Kenar yüksekliği (2 tarafta da) arasına naylonu gerdiğiniz zaman mahya-Kenar arasında tam ortadan giden "Bel ağacı" dedğimiz makaslara dik giden kiriş, boydan boya düzlemden 15-20 cm yüksek olmalı ki naylon gerilebilsin. Naylon, Yay şeklinde gerilsin.

Mahya-kenar yüksekliği ve bunların orta noktaları aynı düzlemde olursa naylon ile iskelet arasında ortalarda boşluk kalır. Çünki naylon sıcakta gevşer, sarkar. Bu nedenle kenar-yan yükseklik arasında, ortada boydan boya giden aşık? kenar-mahya düzleminden 15-20 cm yüksek olmalıdır.

Eh, bu kadar ifade edebildim. Umarım anlaşılmıştır. Kolay gelsin.

Düzenleyen kgursan : 10-05-2010 saat 22:18 Neden: yanlış düzeltme.
Eski 10-05-2010, 23:42   #43
Ağaçsever

Sn .kgursan... Sanırım dediğinizi anladım.Kenar yüksekliği ile aşık düzlemi arasındaki kot farkından bahsediyorsanız yan cephelerde kolonların dış yüzüne L veya parça kutu profille o fark giderilebilir. Yok eğer olukla (eğik kiriş - kolon birleşimi ) mahya noktasının arasında aşıklardan bahsediyorsanız zaten aşıklar makas kirişlerinin üstüne mesnetleniyor.Yani plastik örtünün makas kirişlerine teması yok.Umarım doğru anlamışımdır..
Bu arada tünel sistem ( kemer kiriş ) üzerinde çalışıyoruz. Makas kirişini ve aşıkları kutu profille çözmeye çalışıcam ama sonuç alabilirmiyiz bilmiyorum. Aşıkları makas düzlemine çekip örtünün tutturulmasını kolaylaştırabilirmiyiz acaba? Henüz modellemeyi bitirmedim çizimleri bitirdikçe burada paylaşıcam..

Eski 11-05-2010, 21:33   #44
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Sn .kgursan... Sanırım dediğinizi anladım.Kenar yüksekliği ile aşık düzlemi arasındaki kot farkından bahsediyorsanız yan cephelerde kolonların dış yüzüne L veya parça kutu profille o fark giderilebilir. Yok eğer olukla (eğik kiriş - kolon birleşimi ) mahya noktasının arasında aşıklardan bahsediyorsanız zaten aşıklar makas kirişlerinin üstüne mesnetleniyor.Yani plastik örtünün makas kirişlerine teması yok.
Bu arada tünel sistem ( kemer kiriş ) üzerinde çalışıyoruz. Makas kirişini ve aşıkları kutu profille çözmeye çalışıcam ama sonuç alabilirmiyiz bilmiyorum. Aşıkları makas düzlemine çekip örtünün tutturulmasını kolaylaştırabilirmiyiz acaba? Henüz modellemeyi bitirmedim çizimleri bitirdikçe burada paylaşıcam..
İşte demek istediğim: Aşıklar makas üstünden gidiyor ama, kullanılacak aşık sadece 4cm kaldırır naylonu, oysa en az 15-20 cm kalkması gerek. Naylonu çevirip, eteklerden toprakla bastırınca gerilme noktaları mahya ve /veya kenar da olmamalı, bütün her tarafından aynı kuvvetle gerilmelidir. Bu da ancak kavis/yay üzerinde olur.

Eski 11-05-2010, 22:08   #45
Ağaçsever

aşık profilinin boyutu nedeniyle en az 10 - 12 cm yüksekte olacak zaten.Kenarda gerilme olmaması için de damlalık aşığının üstündeki merteği uzun tutarak kenarda ki fazla gerilme giderilebilinir diye düşünüyorum.Vakit bulup çizebilsem çizim üzerinden daha iyi anlaşıcaz.

Eski 11-05-2010, 22:12   #46
Ağaçsever

Aslında I profil aşık kirişinin üzerinde mertek olarak ne kullanılacağı önemli burda. Örtü tutucu malzemeler benim aklıma yatıyor ama maliyeti düşünmek lazım tabii.
Çelik tonajının neden yüksek çıktığına dair bir takım ipuçları yakaladık bu arada arkadaşlar.
Piyasada sera projesi ve montajı yapan firmaların sitesinde bazı projelerde kar yükü değerinin 40 kg/m2 veya hiç alınmadığını öğrendim. Bu nedenle kesitler daha küçük çıkıyor tabii.

Eski 28-06-2010, 14:48   #47
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Arkadaşlar, elinde seralarda gölgeleme filesi fazla olan var mı? Bana 10-15 metre lazım. Firmalar toptan satıyor.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2010, 00:55   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2010
Sera YapımTeknolojisi

Alıntı:
Sn. milyonstar.. Aramıza hoş geldiniz. Bizimkisi ticari bir sera olmicak. Bilmiyorum eski mesajları okudunzmu. Hobi amacıyla birşeyler yetiştirmeye çalışanlar için mümkün olduğunca genele hitap edecek "ekonomik" birşey ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Madem işin içinden geliyorsunuz bilgi ve deneyimlerinizden faydalanmak isteriz.
Selamlar.Yeni arkadaşlardan biriyim(Teknolojik)bende ucuza mal olacak sera oluşturmaya uğraşıyorum,bu konunun ne kadar zamandan beri sürdüğünü bilmiyorum ancak ülkedeki sera yapılanmasının (örtü altı) nitelemesine maruz kaldığı düşünülürse sebebler ne olursa olsun başarısız olunduğu açık.Benim bulduğum çare beton direkler dökmek (3mt. boy;maliyet 15TL: Çap70lik PVC boru çapı, içi 6lık _8likİnşaat demiri ) ölçüler değişebilir,ağırlık sorun gibi gözüksede pek sorun değil zeminde zaten beton sömeller kullanılıyor;ayrıca bazı ucuz kompozit malzemeler ile sağlamlığı bozulmadan hafifleştirilebilir,Plastik bazı borular kullanıp bir yanı yarılıp naylon sıkıştırılır,istediğin gibi ger,çatıya gelince galvaniz tel gerilir,al sana ucuza maliyet,biraz beyin çalışması biraz emek.saygılarımla.

Teknolojik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2010, 08:09   #49
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Pvc Boruyu kalıp olarak kullanmak güzel fikir bende bahçe kapısı için direk nasıl yaparım diyordum iyi oldu saol . Sanada kolay gelsin.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2013, 02:35   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2013
Başarılar dilerim

Nami Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2019, 16:14   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Sn Alpturan., Sera yapım projesi deyince dikkatimi çekti. Ben de düşüncelerimi paylaşmak istedim. Tabi düşüncelerim ard niyet olmadan eleştirmek şeklinde olacak. Elbette ki eleştiriden kimse hoşlanmaz ama gerçekleri de söylemek gerekir. Deneyim ve tecrübeleri paylaşmak gerekir.

Şimdi olaya bakışımız Amatör amaçlı bir sera yapmak. Amatör bir sera yapımında:

1. Pratik olarak yapılabilmesi,
2. Sağlam olması, rüzgar-kar vs. dayanıklı olması,
3. Ucuz olması,
4. Kullanışlı olması

Önem kazanmaktadır. Bu maddelere göre sizin seranız;
a) Projesi sağlam, temeli sağlam bir yapı ama,
b) Pratik uygulaması zor, bir dolu proje ve kaynak işleri var,
c) Maliyeti çok yüksek. 120 m2 bir sera yapısı için 5-600 TL bana göre çok para.
d) Maliyeti artıran diğer unsurlar: Havalandırma sistemi ?? Naylon tutturma için KLİPS sistemi, Kapı.

Burada Naylon tutturmak için sizin verdiğiniz klips fiyatı sadece Plastik tutturuculardır, ve ucuzdur. AMA bu plastiklerin tutturulacağı metal Omega klipsler (I Klips, U klips, T klips) Fiyatı yanılmıyorsam 5-6 TL/m dir.(TARTES, İzmir) Sizin seranızda en az 200-250 m. Metal klips gerekir.

Öneri olarak ; üstteki naylonun oynamaması için üst kısmın YAY şeklinde olması, naylonun gerginliğini sağlar. Düz olursa naylonu gerdirmek zor olur.Naylon ile makas demirleri arasında boşluk , rüzgarda naylonu oynatır, dayanıklılığını azaltır.

Daha önce de yazdığım gibi benim önerim demir bükme, tünel tipi seradır. 120 m2 si
2000-2500 TL mal olur, sağlamdır. Kar tutmaz, rüzgarda uçmaz.

Yine de güzel ve sağlam proje yapmışsınız. Parası olan bunu uygular kanaatindeyim. Saygılarımla.
Iyi günler kgursan bey demir bükme tünel tipli seranın bir fotoğrafı varmıdır görmek istiyorum?

Royal Family Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024