agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni140Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-06-2008, 10:48   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2006
bilgi verirseniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HÜSEYİN OVAK Mesajı Göster
Bu Gübreyi Her Türlü Bitkide çekinmeden Kullana Bilirsiniz. Hiçbir şekilde Sağlığa Ve Bitkilere Zarar Vermez. Her Türlü Sorularınızı Yanıtlayabilirim...
Sayın Hüseyin bey; Çam fidanları yetiştiriyorum. Bu ilaç bende var, nasıl kullanmam gerekir, deneme powloniya üretiyorum, nasıl kullanacağım.

YAVUZSOY Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-06-2008, 11:14   #62
Ağaç Dostu

nuzel's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Hüseyin bey bu ürünü soğanlı ve yumrulu bitkilerde kullanabilirmiyim?(Dahlia, Yumrulu Begonya ,Zambak)

nuzel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-06-2008, 00:27   #63
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
hüseyin bey hesabınıza para gönderdim, bilginize.

kuzen38 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-06-2008, 12:34   #64
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2008
teşekkürler... kargonuzu gönderdim.bügün yarın elinize geçer...selamlar

Hüseyin Ovak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-06-2008, 12:37   #65
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

ELBETTE KULLANABİLİRSİNİZ. B5A TOPRAKTA YETİŞEN HER TÜRLÜ BİTKİDE KULLANILABİLİR...

PANCAR, PATATES, SOĞAN, SARIMSAK, TURP, HAVUÇ, ŞALGAM VB. YUMRU BİTKİLERDE KULLANIM

KURAK İKLİM ŞARTLARINDA KULLANIM

Toprağın sulama imkanının olmadığı ve yalnız yağmur suları ile sulanabilen bölgelerde,ekim öncesi ilk yağmuru takiben alayaş veya nemli toprağa,sabah veya akşam saatlerinde ,pulverizatör (holder,taral vb.)ekipmanlarla B5A toprak aktivatörü uygulanmalıdır. Fazla su ile kullanımda herhangi bir mahzur yoktur. B5A toprak aktivatörü kullanılırken kullanılacak ekipmanların temizliğine ve kimyasal ilaç kalıntıları olmamasına dikkat edilir. l litre B5A toprak aktivatörü 5000 metre kare alanın gübrelenmesinde kullanılabilir. 1 litre B5A toprak aktivatörü 300 – 500 litre su ile sulandırılarak kullanılmalıdır. Şayet havalar aşırı kurak giderse 1 litre B5A toprak aktivatörü 1000 – 2000 litre su ile sulandırılarak ( veya daha fazla su ile sulandırılarak ) 2000 metre kare alanın gübrelenmesinde kullanılır. Kurak iklim şartlarında anız ve bitki artıklarının yakılması durumunda B5A toprak aktivatörü kullanımı 10 gülük periyodlarla tekrarlanması önerilir.Boş tarlaya eşit şekilde yapılan uygulamanın ardında aynı gün içerisinde toprak işlenmeli ve ekime hazır hale getirilmelidir.Uygulamayı takiben 10 gün içinde ekim yapılmalıdır.

Eski 18-06-2008, 12:39   #66
Ağaçsever

gangava's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Hüseyin Bey merhaba, ben 10.06.2008 de havalenizi göndermiştim ama ürün henüz elime geçmedi. Acaba unutmuş olabilir misiniz ?

gangava Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-06-2008, 12:45   #67
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

SAYIN YAVUZSOY; (FİDANLARINIZIN YAŞINA GÖRE: 0-5 YAŞ 5-10LT) BU ORANI FİDAN SAYINIZLA ÇARPIN VE O SUYA 1 LT B5A EKLEYEREK FİDAN BAŞINA KULLANINI.. ÖRNEĞİN 150 FİDANINIZ VAR VE FİDAN BAŞINA 5 LT SU DÜŞÜYOR; 5x150=750 LT SUYA L LT B5A VE HER FİDANA 5 LT B5A LI SU VERİN...

Eski 18-06-2008, 12:48   #68
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Sayın Gangava,kargonuz Bodruma Gelmiş Ve Sizi Aramışlar,ancak Kargoya Gidip Almadığınızı Söylüyor Kargo şirketi... Kargo Iade Gelmiş... Ben Bugün Ilgileneceğim...

Eski 18-06-2008, 15:49   #69
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Hüseyin bey elime geçti ürün teşekkürler.

Eski 18-06-2008, 20:30   #70
Ağaç Dostu

karinca70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2007
[quote=HÜSEYİN OVAK;249062]SAYIN KARINCA70;
Öncelikle sorduğunuz sorular için size teşekkür ederim... birkaç gündür şehir dışında olduğumdan sorularınızı şimdi okuyabildim,Özür dilerim...

Alıntı:
Size Mikoplazmalar hakkında biraz daha klasiklerin dışına çıkarak araştırma yapmanızı öneririm...diyosunuz ki; toprakta azot, fosfor,potasyum olmadan bitkiye b5a bunları nereden verecek?... Pekii, Ormanlarda ve tarım yapılmayan diğer alanlarda bu elementleri bitki nereden sağlıyor dersiniz acaba?... Gübre çeşitliliği çiftçinin cebinden para çalma tuzağıdır. Zira toprakta ve atmosferde her türlü Makro ve mikro elementler eser miktarda mevcuttur. Sorun bitkinin bu elementleri alamamasından kaynaklanmaktadır!...Atılan hertürlü kimyasal gübre ve zirai ilaç ekolojik dengeyi bozduğu için maalesef toprakta canlı kalmamıştır.Dolayısıyle bu iz elementleri bitkiye taşıyacak askerde!....B5a nın diğer tüm gübrelerin yerine geçtiği iddasını saçma bulmuşsunuz... Bu sizin görüşünüz, saygı duyarım...

Ancak bunu öğrenmenin birtek yolu var deneyip görürsünüz....Hiç bir gübre kullanmadan sadece b5a ile bi ürün yetiştirirsiniz ve bunu doğru ya da yanlış olduğunu anlarsınız... Ya da b5a kullanmadan önce toprağınızı analiz ettirir, b5a kullannıp 1 ay sonra toprağınızı yeniden analiz ettirip aradaki farkı kolayca görebilirsiniz...Toprak kimyasal gübre kullanılmayan yıllarda (50-60 yıl kadar önce) bu elementleri nereden buluyordu dersiniz?... Haa!... bir de biz b5a yı şu an için hiçbir organik,inorganik, yaprak gübresi vs. ile kıyaslamıyoruz.. Çünkü Dünya'da ve Türkiye'de ilk olduğunu söylüyoruz...

B5a nın ihtiva ettiği mikoplazmalar hem aerobik, hem de, anaerobiktir...Her ne kadar Yeniliğe açık olmayanlar bunu kabul etmese de!... Ayrıca b5a nın içerdiği bakterilerin sağlığa zararsız olduğu hem kimyasal analiz hem de mikrobiyolojik analizlerle DÜZEN NORWEST LABORATUVARI TARAFINDAN BELGELENMİŞ TARIM BAKANLIĞI TARAFINDAN DA TESCİLLENMİŞTİR... EKOTAR SERTİFİKASYON KURULUŞU TARAFINDAN DA ORGANİK OLDUĞU ONAYLANMIŞTIR...SİTEMİZDEN BU BELGELERE ULAŞABİLİRSİNİZ... HATTA!.. BU ÜRÜNÜ KENDİNİZ DE TEKRAR İSTEDİĞİNİZ YERDE VE ŞARTLARDA İNCELETEBİLİRSİNİZ...

ATATÜRK'ün söylediği o sözler de şu an topraklarımızı bitirmek üzere olan kimyasal tarım için söylenmiş olup; anlaşılması da gayet kolaydır!.... Umarım size yardımcı olabilmişimdir... SAYGILARIMLA....
Merhaba,

Yaptığınız açıklamalar malesef sorularıma cevap teşkil etmiyorlar. Soruya soruyla cevap verilmez; çünkü verilirse cevaplamak bilgi vermek değil polemik yapmak olur.

Ormanlarda ve tarım yapılmayan alanlarda biyolojik zenginlik öyle birkaç senede birikmiyor; öyle olsaydı sadece ağaç ekerek her yer Amazon ormanlarına döndürülürdü. Ormanlar ve doğal alanlarda ayrıca sadece bitkiler yaşamıyor; bakteriler de yaşamıyor; aynı zamanda hayvanlar da yaşıyor. Şimdi B5a kullanılan tarım arazilerinde hayvancılık da mı yapmamız gerekiyor?

Bakterilerin bir şeyleri dönüştürmesi için bir şeylerin girdi olarak sisteme dahil olması gerekiyor. İz elemenler de doğada her yerde eşit olarak dağılmış değiller zaten; bu yüzden tarım yapılırken bitkinin doğal ortamdaki ihtiyaçları gözönüne alınıyor. (Canlıların en önemli özelliklerinden birisi doğadaki enerjiye dönüştürülebilen maddeleri eser miktarlarda değil ciddi miktarlarda içermesidir)

Alıntı:
"Gübre çeşitliliği çiftçinin cebinden para çalma tuzağıdır. Zira toprakta ve atmosferde her türlü Makro ve mikro elementler eser miktarda mevcuttur. Sorun bitkinin bu elementleri alamamasından kaynaklanmaktadır!..."
Dünya üzerindeki bütün çiftçiler aptal oldukları için mi bunları kullanıyorlar acaba? Yoksa bunları kullanmadıkları zaman yeterli ürün alamadıkları için mi? Tarımda gübre kullanımı birkaç yüzyıldır gelişen bir olay; kimse tuzak kurarak para çalmayı falan düşünmemiştir; hatta bazıları tesadüfen atılan kemiklerin verim arttırdığı görülerek, kemik öğütmeye başlayıp (fosfor içerdiği için) tarımda kullanmak gibi. Bir çırpıda dünyayı B5a ve diğerleri gibi ayırmanıza şaşırıyorum. Evet toprakta ve atmosferde elementler eser miktarda mevcuttur ama tarım yapıyorsanız bunlar eser miktarda değil yeter miktarda olması gerekir.

Bu arada B5anın nasıl tüm diğer gübrelerin yerine geçebildiğini açıklamadınız. Hiç bir bakteri atomları dönüştüremez/değiştiremez; sadece molekülleri değiştirebilir; yani atomların yerlerini değiştirebilir ama ortamdaki atom oranı sabit kalır. Sizin iddianız bu yüzden mantıkla çelişiyor.

Alıntı:
"Ancak bunu öğrenmenin birtek yolu var deneyip görürsünüz...."
gibi bir açıklama ile bir şeyin yararı ispatlanamaz. Bu sadece yetersiz bir reklam repliğinden öteye geçemez, kusura bakmayın.

Alıntı:
"Toprak kimyasal gübre kullanılmayan yıllarda (50-60 yıl kadar önce) bu elementleri nereden buluyordu dersiniz?"
Bulamadığı için sürekli tarım yapılamıyordu. Ayrıca 50-60 yıl önce Atatürk çoktan rahmetli olmuştu; bu yüzden "Tarımdaki bu korkunç manzarayı gören ATATÜRK ‘efendiler sizlere modern tarım teknikler adı altında empoze edilmeye çalışılan gübreleme tekniklerinin sizlere her yıl %20 ürün düşüşü ,%30 lara kadar mali girdilerinizi artıracağını,çeşitli hastalıkların çoğalacağını bilseydiniz istermiydiniz?" şeklinde konuşması mümkün değil İki iddianızdan en azından birisinden vazgeçerseniz iyi olur kanaatindeyim

Alıntı:
"Haa!... bir de biz b5a yı şu an için hiçbir organik,inorganik, yaprak gübresi vs. ile kıyaslamıyoruz.. Çünkü Dünya'da ve Türkiye'de ilk olduğunu söylüyoruz..."
yazmışsınız ama diğer gübreleri bir önceki paragrafta çiftçileri soymak için para tuzağı olarak nitelendiriyorsunuz. Bu cümleleri sarfederken bu durumda sizin olmadığınız ne malum? Atatürk'ün B5a kullanmakla ilgili meşhur sözlerini yazarsanız sevinirim
Alıntı:
"B5a nın ihtiva ettiği mikoplazmalar hem aerobik, hem de, anaerobiktir...Her ne kadar Yeniliğe açık olmayanlar bunu kabul etmese de!... "
Mikoplazmaların aerobik veya anaerobik olması ile ilgili bir görüş ortada yok ki, buna itiraz eden de yok. Konu dışı bir cümle ile totoloji mi yapmaya çalışıyorsunuz? Ben mikoplazmaların onlarca yıl vücuda zarar vermeden saklanabileceğini söyledim; zaten bu mikoplazmalar virüs ile bakteri arasında garip yaratıklar..

Alıntı:
"Ayrıca b5a nın içerdiği bakterilerin sağlığa zararsız olduğu hem kimyasal analiz hem de mikrobiyolojik analizlerle DÜZEN NORWEST LABORATUVARI TARAFINDAN BELGELENMİŞ TARIM BAKANLIĞI TARAFINDAN DA TESCİLLENMİŞTİR"
yazmışsınız. Yahu çok tehlikeli mikoplazmaları gelişmiş sağlık laboratuvarlarında bile teşhis etmek çok zorken; sağlık bakanlığı tarafından değil de tarım bakanlığı tarafından tescillenmesi mi zararsız hale sokuyor? Ben zaten B5a zararlıdır demedim; bu mikoplazmaları üretirken yanlışlıkla zararlı olanları da üretip üretmediğinizi nasıl kontrol ediyorsunuz onu sormak istedim.

Ürününüzün faydasız veya sahte bir ürün olduğunu da sanmıyorum. Benzer kök güçlendirici ürünler piyasada zaten mevcut. Ben sadece sizin pazarlama stratejinizi ve yalan yanlış bilgilendirmelerinizi sorgulamak istedim. Belki gerçekten de B5Anın bir tür mesih olduğuna inanıyorsunuzdur, ama bir şey iddia eden iddia ettiği şeyin ispatını da kendisi yapmak zorundadır.

Ürün açıklamalarınızı acımasızca eleştirdiğim için de özür dilerim.

karinca70 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-06-2008, 22:54   #71
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

sayın karınca70;
Yaptığınız eleştirilerin doğruluğunu ya da yanlışlığını tartışıp,polemik konusu haline getirmek istemiyorum, bilakis eleştirilerinizden faydalanıp eksik olduğum yönler var sa; tamamlamaya çalışacağım. ancak sizin şüphelerinizi gidermek babında size ücretsiz olarak bir numune göndereyim, siz onu sağlık bakanlığında mı, hıfzı- sıhha'da mı ya da şüphelerinizi giderebilecek başka bir kurumda mı ; nerede istiyorsanız orada inceletin ve sonucunu bana da (belgeleriyle birlikte ) bildirin de ben de aydınlanayım.... Yok sa sizin ile benim aramdaki bu tartışma ile sitenin ciddiyetine zarar verir diye düşünüyorum... Saygılar...

Eski 19-06-2008, 00:00   #72
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

B5a Kullanılan Sera (Antalya-Lara)

http://www.bmrtarim.net/video/bilal-hoca.html

Eski 19-06-2008, 00:32   #73
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Bu arada bugün Hüseyin beyden aldıgım gübreyi domateslerim üzerinde denedim. sonuclarını yazacagım. Artı olarak catalcadaki tarlamın topragının yıllar içerisinde epey verimsizleştigini hissettim. Bu ürünü asıl olarak orda deneyecegim. Hüseyin beye ilk sorum su olacak, tarlama damlama su sistemi kurdurttum. bu sekil kullanmam mı daha olumlu olur yoksa klasik sulama metodlarından biriyle mi daha verimli olur.

Ayrıca dün itibariyle torfa ektigim yeni domates cekirdekleri var. Bunlara en azından fısfısla bu gübreden kullanmamın fayda veya zararlari olur mu? fideler hangi boya geldiginde kullanmamı önerirsiniz? Bugun az bir miktarı 7 litre suyla karıstırdım. direkt topraga döktüm. Bundan sonra herhangi bir dönem bu işlemi tekrarlamamı önerirmisiniz, veya ek olarak örnegin 15 gün sonra birde fısfıslamalımıyım?

sevgiler.

Eski 19-06-2008, 10:59   #74
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Sayın Kuzen38;
damlama su ile kulllanmanızda daha verimli olur...domates çekirdeklerine kullanmanız fidelerin daha iyi gelişmesini sağlar..10-15 gün arayla tekrarlayınız..b5a hiçbir şekilde bitkiye zarar vermez...sonuçları buradan bildirirseniz sevinirim.. saygılar...

Eski 20-06-2008, 16:35   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2008
Arkadaşlar,

B5A yı bende kullandım. Kuruyan limoni servilerde, kullandıktan 20 gün sonra ağaçlarda gözle görülür bir canlanma oldu. Ayrıca mart ayında dikmiş olduğum incir fidanlarından bir tanesi kurumuştu. Sökmeyi düşünürken, deneme amacıyla, 15 gün önce bu ilacı kullandım.
Geçen gün kontrol ettiğimde fidanın gözlerinde patlamalar oluştuğunu gördüm.Enteresan!!

kızılhisar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-06-2008, 16:19   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Arkadaşlar ön yargı ile yorumda bulunmak yerine deneme ile yorumda bulunmak çok önemli.

Bu ürün hakkında da ön yargı yerine lütfen tarlamızda-bahçemizde-saksımızda denedikten sonra sonuçları burada paylaşalım.

B5a sonuçda gerçekten iyi mi yoksa bir balon mu?

Deneyelim sonuçları burada paylaşalım...

Videolarda seralarda uygulanan B5a nın sonuçlarını görüyoruz ...

Eğer bu ürünün üniversite denemeleri de yapılırsa çok iyi olur.

Düzenleyen denizakvaryumu : 17-01-2009 saat 19:27
denizakvaryumu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-06-2008, 16:56   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
B5A gerçekten çok müthiş bir buluş. Kırmızı örümcekten dolayı, geçen seneden zayıf düşen, hatta kurumaya aday bir ağaç olan bir kirazda denedim. Deneme süresi çok uzun olmamasına rağmen, sağlıklı uç sürgünler vermeye başladı. Gerçekten denemeye değer bir gübre. Şu anda da, meyve kalitesi ve ağacın zararlılara karşı direncini ölçmekteyim. Olmazsa olmazımız olan kırmızı örümcek ilacını kullanmadım, şu ana kadar da ağaçlar dirençli görünüyor.

Düzenleyen Emine Aktaş : 03-08-2008 saat 20:44 Neden: imla
Emine Aktaş Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-06-2008, 22:23   #78
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Sayın agaçlar net üyeleri;

B5A ile ilgili olumlu sonuçları buradan görmek beni nekadar mutlu etti anlatamam... Hani Bosh'un dediği gibi (İnsanların güvenini kaybetmektense, para kaybetmeyi yeğlerim...) Ben de ; para kazanmaktan daha çok , insanların güvenini kazanabildiğim ve onlara faydalı olabildiğim için çok mutluyum... HEPİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM...

Eski 24-06-2008, 17:38   #79
Ağaç Dostu

Daha önce, kiraz ağaçlarında B5A yı denediğimi söylemiştim. Ağaçlarda gözle görünür bir canlılık ve sağlıklı sürgünler gözlemledim. Şimdi de B5A sıvı organim gübre kullanılan ağaçlarla, kimyasal gübre kullanılmış, B5A hiç kullanılmayan ağaçların kök bölgesindeki nematot yapısını, üniversitede belirleyip inşallah sizlerle paylaşacağım. Elbette artık ezberciliği ve statükoyu bırakıp, elimizden ne geliyorsa yapalım ki daha çok ve daha güzel şeyler paylaşalım inşallah.

Düzenleyen Emine Aktaş : 03-08-2008 saat 20:45 Neden: imla
Eski 29-06-2008, 00:56   #80
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Sayın Üyelrimiz;
B5A ile alınan bazı sonuçları görmek için aşağıdaki linki tıklayıp B5A SONUÇLAR VE REFERANSLARIMIZ bölümünü inceleyiniz... SAYGILAR....

http://bmrtarim.net/index.php

Eski 29-06-2008, 21:46   #81
Ağaç Dostu

nuzel's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Hüseyin Bey sebzelerdede yine 5 Lt.1 kapak ve 15 günde bir tekrarlanacakmı?

nuzel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-07-2008, 11:09   #82
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

SAYIN NUZEL; Çiçekler için 5 lt 1 kapak, sebzelerde su miktarınızı artırırsanız iyi olur... yani en az 300 lt suya 1 lt b5a, su miktarı artabilir 1 ton suya da 1 litre b5a karıştırabilir en fazla 5000 m2 yeri gübreleyebilirsiniz... oranı bu ölçülere göre ayarlayın... su miktarında minimum su önemli...SAYGILAR

Eski 02-07-2008, 16:02   #83
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
b5a sıvı gübre gerçekten harika ürün, iki aydır salon ve balkon bitkilerime 15 gün ara ile b5a verdim, bitkilerimde gerçekten canlanma, yeni sürgünler ve çiçekler var.
Mesela tacca, bakımı zor bir bitki türü, şu anda 4 yeni sürgünü var ve ortasından yaprak veriyor açıkcası umudum yoktu ama şimdi çok güzel, yelken çiçeklerim coştu 4 yapraklı yelkenim bile çiçek açıyor, hele anthurium öyle muhteşem öyle canlı ki çiçek vermeye hazırlanıyor ve bir sürü yeni yaprak, mum çiçekleri sürekli yaprak veriyor ve sayamadığım bir sürü balkon çiçeğim
Teşekkürler Mehmet Bey, Hüseyin Bey ve Bekir Bey.

Düzenleyen papatyam : 07-07-2008 saat 08:29
papatyam Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-07-2008, 23:00   #84
Ağaç Dostu

Cansunarya's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2007
İyi günler
Bu konu başlığını uzun süredir takip etmekteyim. Böyle güzel çalışan bir ürün içinde önyargılı olmak istemedim, ama cevap bulamadığım sorular var aklımda. Gübrenin içeriği ile ilgili farklı bilgiler var.
Herşeyden önce Pseudomonaslar kesinlikle bir mycoplasma değil. İncelediğim sitelerdede yoğurt kültür bakterisi streptococcus thermophilus ve süt kültürü için kullanılan lactobasillus acidophilus ve helicobacterlerden bahsedilmiş. Yanılıyorsam düzeltin lütfen. Bunlarda mycoplasma değil. Acaba ortada bir kelime yanlışımı var mycoplasmamı mycobacterium mu, bu ikisi ayrı türler çünkü.
Peki mycoplasma türü ise hangisi ? aşağıdaki webde bildirilen suşlardan birisi varmı içinde ? Birde kullanılan bu bakteriler herhangi bir plazmid içeriyorlar mı acaba.
Saygılar

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/Taxonomy...hmode=1&unlock

Cansunarya Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-07-2008, 09:45   #85
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
B 5 A Gübresi Hakkında...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hüseyin Ovak Mesajı Göster
SAYIN NUZEL; Çiçekler için 5 lt 1 kapak, sebzelerde su miktarınızı artırırsanız iyi olur... yani en az 300 lt suya 1 lt b5a, su miktarı artabilir 1 ton suya da 1 litre b5a karıştırabilir en fazla 5000 m2 yeri gübreleyebilirsiniz... oranı bu ölçülere göre ayarlayın... su miktarında minimum su önemli...SAYGILAR
Sayın Hüseyin Ovak, Merhaba...
Ben çok yeni bir üyeyim, Mersin in Soğucak yaylasında yazları 3-4 ay kalıyorum, üçyüz mk.bahçemde çeşitli ağaçlarım ve sebzelerim var, tabi çiçeklerimde...
Şimdiye kadar yanmış sığır gübresi alıyordum, ama takdir edersinizki bu gübrenin kullanımı ve muhafazası oldukça zor.
B 5 A gübresini ilk kez buradan öğrendim, Ben de ağaçlarıma sebzelerime ve çiçeklerime bu gübreden vermek istiyorum.
Size sorum şu;bu gübreyi bulunduğum ilde nerelerden temin edebilirim, bu işlerde çok acemi olduğum için daha detaylı bilgiye nasıl ulaşabilirim. Bir ton suyada üçyüz litre suyada bir litre gübre ölçüsü vermişsiniz, acaba benmi yanlış anlıyorum
Teşekkürler ederim şimdiden.
Saygılar...

Düzenleyen Adalet Yağcı : 17-09-2008 saat 21:07
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-07-2008, 10:41   #86
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Bizler teşekkür ederiz sayın papatyam... Sizlere faydalı olabilmek bizim için en büyük mutluluk...Sonuçlarınızı bizlerele paylaştığınız için Teşekkürler....

Eski 03-07-2008, 10:59   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2008
Ben küçücük bahçemde biraz (50 kök) domates birkaç diğer sebzelerden asma, ceviz v.s. diktim. Emekliyim hanımla beraber bahçede oynuyoruz işte (Ankara incek mevkiinde). Bir de son günlerde kene belası çıktı endişeleniyoruz...Söylemek istediğim şu ki; bu önerdiğiniz b5a söylediklerinize göre tarımda aya çıkmak gibi birşey...Ben ne zaman domates fidesi almaya gitsem bütün satıcıların domatesi "Ayaş" domatesi oluyor, bütün cevizler de "Kaman" cevizi. Tabii sonuçta alakası yok. Hep kazığı yiyen biz atansa onlar oluyor. Herşeyde olduğu gibi 30-40 yıldır iyiye giden bişey yok herşey kötüye gidiyor. Hani bir ot vardır pisipisi otu derler buğday başağına benzer ucu bir yerinize girmeye görsün kımıldadıkça daha çok girer. Bunun misali...Bu b5a dan da kazık mazık yemeden sağlam bilgiler alıp ondan sonra deneyelim diyorum. tabii inşallah ürünün tarım bakanlığı onayları falan vardır. Hepinize Selamlar saygılar...

bahali Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-07-2008, 11:10   #88
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Sayın Adalet Yağcı;
Mersin de bayimiz şuan için yok..Ancak adres bildirirseniz be size B5A gönderebilirim..
Su miktarına gelince; 1 litre B5a için enaz kullanılması gereken su miktarı 300 litredir, Kullanılacak maksimum alan ise 5000 m2... Su miktarını artırabilirsiniz ancak kullanım alanını aşmamalısınız..Ağaçlarınız için bir örnek verecek olursak; 1000 m2 alanda 30 ağaç var ise; 5000 m2 de 150 ağaç eder.. Ağaclarınız diyelimki 5 yaşında ve ağaç başına 10 litre su kullanmanız gerekiyor...150x10 1500 litre suya 1 litre B5A ilave edeceksiniz demektir... (B5A kullanım kılavuzunda ağaç başına kullanmanız gereken su miktarı yazmaktadır).. Umarım yardımcı olabilmişimdir... SAYGILAR...

Eski 03-07-2008, 11:16   #89
Ağaç Dostu

B5A Gerçekten Harika

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahali Mesajı Göster
Ben küçücük bahçemde biraz (50 kök) domates birkaç diğer sebzelerden asma, ceviz v.s. diktim. Emekliyim hanımla beraber bahçede oynuyoruz işte (Ankara incek mevkiinde). Bir de son günlerde kene belası çıktı endişeleniyoruz...Söylemek istediğim şu ki; bu önerdiğiniz b5a söylediklerinize göre tarımda aya çıkmak gibi birşey...Ben ne zaman domates fidesi almaya gitsem bütün satıcıların domatesi "Ayaş" domatesi oluyor, bütün cevizler de "Kaman" cevizi. Tabii sonuçta alakası yok. Hep kazığı yiyen biz atansa onlar oluyor. Herşeyde olduğu gibi 30-40 yıldır iyiye giden bişey yok herşey kötüye gidiyor. Hani bir ot vardır pisipisi otu derler buğday başağına benzer ucu bir yerinize girmeye görsün kımıldadıkça daha çok girer. Bunun misali...Bu b5a dan da kazık mazık yemeden sağlam bilgiler alıp ondan sonra deneyelim diyorum. tabii inşallah ürünün tarım bakanlığı onayları falan vardır. Hepinize Selamlar saygılar...
Sn.bahali; İçiniz rahat olsun. Ben Ziraat Mühendisiyim ve küçük çapta bahçemiz var. B5A nın bitkiler üzerindeki etkilerini mantık olarak kabul etmekle birlikte, ürünlerimiz üzerindeki etkisine de canlı olarak şahit olduk. Bahçeme şimdiye kadar kimyasal gübre kullanmamaya özen gösterdim. Yanmış hayvan gübresi ve B5A başka hiç bir ek beslemeye gerek kalmıyor. Üstelik bitkilerimiz hastalıklara karşı dirençli oluyor. Tarım Bakanlığından da onayı var. Bence fazla gecikmeden bu ürünü denemelisiniz. Selamlar.

Düzenleyen Emine Aktaş : 03-08-2008 saat 20:42
Eski 03-07-2008, 11:33   #90
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Sayın bahali; B5a Sıvı organik gübre Tamamen bitkisel menşeili olup Tarım Bakanlığından Tescili,Onayı,Lisans ve üretim Belgeleri alınmıştır.Ayrıca Düzen Norwest Laboratuvarında Kimyasal ve mikrobiyolojik analaizleri yapılmış olup sağlığa zararsız bir üründür.. Bu belgelerimizi ve daha fazla detayı www.or-tarb5a.com adresinden öğrenebilirsiniz..
Endişelerinizi anlıyorum ama Karamsar olmayın; Halen işini doğru dürüst yapan insanlar var....
Saygılar....

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024