agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni140Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-07-2008, 13:38   #121
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Çimlerde de işe yarar mı bu ürün? Kötü durumdaki ağaçlarda bile yeni filiz verdiriyorsa, sararan keyifsiz çimlerde de muhakkak işe yarayacaktır o halde. Ne dersiniz? Hiç çimlerinde deneyen var mı acaba?

Domateslerinde deneyen arkadaşlarımız vardı ürünün kullanıldığı domateslerle kullanılmayanlar arasında gözle görülür bir fark var mıdır?
Sayın limon;
b5a nın sararan çimlerdeki etkisini sormuşsunuz, www.or-tarb5a.com adresini ziyaret edip referanslarımız bölümünde Tarım Kredi kuruluşu olan POYRAZ YEM in 8 dönümlük arazisinde yaptığımız uygulama sonucunu göreceksiniz...Bu güne kadar çim üzerindeki tüm uygulamalarımızda 10 gün gibi kısa bir sürede gözle görülür mükemmel sonuç veriyor..
Domateslerde de aynı şekilde sonuçlarımız var...
Denemenizi tavsiye ederim... Saygılar...

Hüseyin Ovak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-07-2008, 15:45   #122
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Çok küçük bir çelik hatta nerdeyse yapraktan yetiştirdiğim 3 yaşında olan benjamin çok kötü durumdaydı (bendeyken iyiydi kayınvalideme verdim) yer değişikliğinden olsa gerek tüm yapraklarını döküp kurumaya başlamıştı ki 2 defa b5a sıvı gübre uygulamasından sonra toparlandı bir sürü dal ve yaprak vermeye başladı )

papatyam Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-07-2008, 16:03   #123
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Bu gün akşam saat 22:00 dan sonra Armutta Genç hastalığı denilen hastalık için için yapraktan uygulama yapacağız. Ayrıca damlamadan da vereceğiz. Bu arada kendi domateslerimde özellikle bazı pembe domateslerimde toprağına verdiğim uygulamalar vardı üzerleri meyve dolu diğerlerinde nerdeyse meyve yok. Bakalım eğer genç hastalığına da iyi gelirse bir devrimde orda yaşanır diyorum.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-07-2008, 00:20   #124
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Hüseyin Bey, 1 lt. alıp denemek istiyorum. Bahçe sulaması için büyük bir su depomuz var. Tam olarak kaç ton bilmiyorum yarın ölçüp hesaplayacağım. Bu su deposuna bu ürünü katsam otomatik sulama ile bahçeyi sulasam nasıl olur? DEponun tamamı fazla gelir ama yarısına kadar suyu kullanınca gübreyi eklerim diye düşündüm. Bahçe 400 metrekare civarında çim alan ve kenarlarında 60-70 adet kadar leylandi var. Ortada bir adet Manolya Ağacı var. Otomatik sulama bu ağaçlara da az miktarda da olsa su atabiliyor. Br zararı olur mu yoksa onlara da faydası mı olur? Kaç ton suya ne kadar gübre karıştırmamı tavsiye edersiniz?
Hazır depoya karıştırmışken bir türlü ürün vermeyen Kiraz, Elma ve Erik ağaçlarımı da bu gübreli suyla sulamayı düşünüyorum. Çimleri bir kere sulamak yeterli gelecek mi? Veya kaç günde bir uygulamam gerekecek? Çimlere ilaçlar gibi kullanın derseniz elimde 2 litrelik amatör işi şarjlı püskürtme pompası var. Pompayla püskürtmenin pek etkili olacağını düşünmüyorum aslında o yüzden sulamaya karıştırmak istiyorum.

Çok soru sordum ama üstünkörü iş yapmak istemiyorum. Şu çimler için yaptığım masraflardan da verdiğim emekten de bıkmış durumdayım. Umut verici yazınızdan sonra sizin gübreden mucize bekliyorum diyebiliriz. Bu arada çok pahalı bulduğumu da belirtmeden geçemeyeceğim.

limon Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-07-2008, 08:25   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Bu arada kendi domateslerimde özellikle bazı pembe domateslerimde toprağına verdiğim uygulamalar vardı üzerleri meyve dolu diğerlerinde nerdeyse meyve yok.

Evet örnekler çoğaldıkça bu ürünün önemi artıyor.Kolay gelsin, deneme sonuçlarını bekliyoruz.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-07-2008, 09:23   #126
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
B5A organik sıvı gübreyi kiraz ağaçlarımda denedim. Sonuçları gerçekten çok şaşırtıcı. Nematot incelemesinde, haziran böceği yumurtası görülen bir ağaca uyguladım. Yapraklarında bodurlaşma ve azalma görülen bu ağaç, yeni sürgünler vermeye başladı. B5A lı toprağımızın nematot incelemesinde bol miktarda canlı görüldü. Ağaçlarımız daha dirençli görünüyor, bariz büyüme hızı var. Kök bölgesindeki nem tutma kapasitesini dengede tuttuğu için, nem faktöründen kaynaklanan monilia hastalığına karşı da direnç göstereceğini tahmin ediyorum.

Düzenleyen Emine Aktaş : 03-08-2008 saat 20:49 Neden: imla
Emine Aktaş Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-07-2008, 11:07   #127
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
B 5 a gübresi hakkında...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emine Aktaş Mesajı Göster
B5A organik sıvı gübreyi kiraz ağaçlarımda denedim..

Sevgili Emine;
Beş gün önce b5a aldım, hemen çiçeklerime ve sebzelerime uyguladım.
Uygulamayı her kök için tek tek yapmak üstelik gece saat 23.00 te oldukça yorucu oldu benim için
Benim üç tonluk bir tankım var, bahçem üçyüzelli mk. kadar, 20 tane ağacım, sebzelerim ve çiçeklerim var.
Tankın içine 250 ml. b5a koyup bunuda damlamayla versem uygun olurmu, tabi tankın içinde kalan gübreli suyu 15 gün sonra tekrar kullanmak istiyorum.
Bu şekilde bekletmenin bir zararı olurmu.
Ürünün düşük sıcaklıkta saklanması gerektiği yazıyor nasıl muhafaza edebilirim, buzdolabından başka alternatif varmı
Bu ürünü buzdolabında saklamakta bana oldukça yanlış görünüyor.
Cevabınız için şimdiden teşekkürler ediyorum.
Sevgiyle...

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-07-2008, 11:19   #128
Ağaç Dostu

Benim merak ettiğim bu ürünün, üretim sonrası satışa kadar soğuk hava koşullarında saklanıp saklanmadığı?

Eski 15-07-2008, 11:30   #129
Ağaç Dostu

Zannımca bakteri esaslı olduğu için düşük sıcaklıkta saklama mantığı bakterilerin çalışmasını yavaşlatmak esasına dayanıyor. Muhtemel ambalaj içinde köpüklü **** ambalajın şişmesi bakterilerin çoğalması nedeniyledir. Olurda bakteriler aşırı çoğalırsa ortam nedeniyle kendilerine zararlı olabilecek durum oluşur soğukta çalışmayı durdurmak o nedenle diye düşünüyorum. Bunun yanında belli bir miktarda veya hemen kullanılması bakteriler çalışmış ve çoğalmışlarsa sizin için faydalıdır zira çoğlatmış olmakla (kendileri için zararlı düzeye gelmemişse) hem daha yararlı hemde gübreniz çoğalmış olacaktır. Ancak mukorize gübre olduğundan doğrusu çoğalma esaslarını ve çoğalmaya verdiği tepkiyi bilemiyorum. Ancak köpük yapmış veya ambalajını şişirmiş ortama içerisindeki muhafaza yerinden ekleyebilirseniz dayanım süresinide uzatmış olmanız mümkün. Yine de ürününüzü taze taze kullanın derim çünki en iyi çalışma ortamı toprak ve yine en iyi muhafaza yeri yine toprak..

Eski 15-07-2008, 13:59   #130
Ağaç Dostu

B5A Sıvı Gübresinin Kullanımı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adalet yağcı Mesajı Göster
Sevgili Emine;
Beş gün önce b5a aldım, hemen çiçeklerime ve sebzelerime uyguladım.
Uygulamayı her kök için tek tek yapmak üstelik gece saat 23.00 te oldukça yorucu oldu benim için
Benim üç tonluk bir tankım var, bahçem üçyüzelli mk. kadar, 20 tane ağacım, sebzelerim ve çiçeklerim var.
Tankın içine 250 ml. b5a koyup bunuda damlamayla versem uygun olurmu, tabi tankın içinde kalan gübreli suyu 15 gün sonra tekrar kullanmak istiyorum.
Bu şekilde bekletmenin bir zararı olurmu.
Ürünün düşük sıcaklıkta saklanması gerektiği yazıyor nasıl muhafaza edebilirim, buzdolabından başka alternatif varmı
Bu ürünü buzdolabında saklamakta bana oldukça yanlış görünüyor.
Cevabınız için şimdiden teşekkürler ediyorum.
Sevgiyle...
Adalet Hanım; Öncelikle güzel sonuçlar elde etmenizi temenni ediyorum.
Ürünün, yiyeceklerimizi koyduğumuz buzdolabında saklanması ****** uygun olmaz. Ağzını iyice kapatıp, güneş görmeyen serin bir depoda saklanabilir.
Fazla su ile kullanımda herhangi bir mahzur yoktur. B5A organik sıvı gübre kullanılırken kullanılacak ekipmanların temizliğine ve kimyasal ilaç kalıntıları olmamasına dikkat edilir. l litre B5A organik sıvı gübre 5000 metre kare alanın gübrelenmesinde kullanılabilir.1 litre B5A organik sıvı gübre 1000 – 2000 litre su ile sulandırılarak ( veya daha fazla su ile sulandırılarak ) 2000 metre kare alanın gübrelenmesinde kullanılır. Bu durumda tankınızın yaklaşık 6da 5lik kısmını kullandıkdan sonra, kalan 500ml lik suyun içine yaklaşık 175ml B5A karıştırın. Son sulama suyunu tüm araziyi yetecek şekilde verin. Tankın içinde gübreli su bırakmayın.Çünkü gübrenin içinde bulunan mikoplazmalar deforme olabilirler.
Umarım yardımcı olmuşumdur. Kolay gelsin.

Düzenleyen Emine Aktaş : 03-08-2008 saat 20:51 Neden: imla
Eski 15-07-2008, 14:01   #131
Ağaç Dostu

Ürünün Muhafazası

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Benim merak ettiğim bu ürünün, üretim sonrası satışa kadar soğuk hava koşullarında saklanıp saklanmadığı?
Sn.Denizakvaryumu; Ürünün ağzı kapalı ve hava almadığı için, +3veya+5 derecede muhafaza ediliyor. Zaten raf ömrü bir yıl.

Düzenleyen Emine Aktaş : 03-08-2008 saat 20:52 Neden: imla
Eski 15-07-2008, 14:32   #132
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Emine Aktaş;
Yardımlarınız için binlerce teşekkürler ediyorum.
Aynen dediğiniz gibi yapacağım.

Sevgiyle...

Düzenleyen Mine Pakkaner : 17-07-2008 saat 11:59
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-07-2008, 21:56   #133
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Alıntı:
Hüseyin Bey, 1 lt. alıp denemek istiyorum. Bahçe sulaması için büyük bir su depomuz var. Tam olarak kaç ton bilmiyorum yarın ölçüp hesaplayacağım. Bu su deposuna bu ürünü katsam otomatik sulama ile bahçeyi sulasam nasıl olur? DEponun tamamı fazla gelir ama yarısına kadar suyu kullanınca gübreyi eklerim diye düşündüm. Bahçe 400 metrekare civarında çim alan ve kenarlarında 60-70 adet kadar leylandi var. Ortada bir adet Manolya Ağacı var. Otomatik sulama bu ağaçlara da az miktarda da olsa su atabiliyor. Br zararı olur mu yoksa onlara da faydası mı olur? Kaç ton suya ne kadar gübre karıştırmamı tavsiye edersiniz?
Hazır depoya karıştırmışken bir türlü ürün vermeyen Kiraz, Elma ve Erik ağaçlarımı da bu gübreli suyla sulamayı düşünüyorum. Çimleri bir kere sulamak yeterli gelecek mi? Veya kaç günde bir uygulamam gerekecek? Çimlere ilaçlar gibi kullanın derseniz elimde 2 litrelik amatör işi şarjlı püskürtme pompası var. Pompayla püskürtmenin pek etkili olacağını düşünmüyorum aslında o yüzden sulamaya karıştırmak istiyorum.

Çok soru sordum ama üstünkörü iş yapmak istemiyorum. Şu çimler için yaptığım masraflardan da verdiğim emekten de bıkmış durumdayım. Umut verici yazınızdan sonra sizin gübreden mucize bekliyorum diyebiliriz. Bu arada çok pahalı bulduğumu da belirtmeden geçemeyeceğim.
Sayın limon;
400 m2 bahçeniz için tankınıza (su miktarı önemli değil bahçenizi ne kadar su ile suluyorsanız 1 ton , 2 ton **** daha fazla olabilir)100 cc b5a ilave ederek bahçenizi sulayabilirsiniz.Bahçenizde bulunan ağaçlarınızın diplerine (hazırladığınız B5a lı sudan herhangi bir kapla 10 ar litre alip) dökün.... bu işlemi 15-20 günde bir tekrarlayabilirsiniz.. Saygılar...

Eski 17-07-2008, 11:32   #134
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Sağolun Hüseyin Bey. Bugün elime geçecek gübre. Dün çok yağmur yağdığından toprağın kurumasını bekleyip öyle kullanayım diyorum. Kullanmadan çimleri de biçeyim diyorum. Kısa mı biçsem, normal boyunda mı ne dersiniz?

Eski 17-07-2008, 13:35   #135
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Alıntı:
Sağolun Hüseyin Bey. Bugün elime geçecek gübre. Dün çok yağmur yağdığından toprağın kurumasını bekleyip öyle kullanayım diyorum. Kullanmadan çimleri de biçeyim diyorum. Kısa mı biçsem, normal boyunda mı ne dersiniz?
Sayın limon;
Toprağın ıslak olması b5a kullanımı için daha iyi... Çimlrinizi her zaman nasıl biçiyor iseniz öyle biçin çok fark etmez... İnşaallah kısa sürede sonuç alacaksınız...Saygılar...

Eski 17-07-2008, 19:39   #136
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Bu ürünü balkondaki domateslerim, pepinolarım ve mango fidanlarım,limonlarım üzerinde denedim. Extra bir sonuc alıp alamayacagımı zaman gösterecek, şu an icin görüntüleri aynı...

Ama sararmış bambu bitkim [Şans Bambusu (Dracena sanderiana)] vardı, ona spreyle verdim. Hüseyin bey bunu mutlaka referansınıza ekleyin, bambularım hiç olmadıgı kadar güzel bir yeşillik içine girdi.

Düzenleyen Todor : 21-07-2008 saat 06:01 Neden: tür ekleme
kuzen38 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-07-2008, 20:27   #137
Ağaç Dostu

Bir de B5a nın kokusu hakkında bilgi verirseniz sevinirim çünkü zaman zaman özel mesajlarla bu durum soruluyor.

B5a nın kapağı açılınca insanlar rahatlıkla koklayabilir mi, yoksa keskin bir kokusu var mı?

Bozulduğu kokusundan anlaşılabilir mi?

Eski 17-07-2008, 21:03   #138
Ağaç Dostu

Üzerinde yazıyor zaten içeriği melas ve arpa tozu diye. Bu ikisi zaten yeterince aşırı kokuya sahiptir ancak seyrelince malumunuz koku falan kalmaz.

Eski 17-07-2008, 21:42   #139
Ağaç Dostu

Kapağını açınca, sarımsağı andıran ağır bir kokusu oluyor. Evet, seyrelince ağır kokusu hissedilmiyor.

Eski 18-07-2008, 14:43   #140
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Galeri: 1
B5A siparişi

Hüseyin Bey,
Özelinize bir mail atmıştım 0,5 lt siparişim hakkında, elinize geçtimi acaba?

aslan_k Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-07-2008, 02:07   #141
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Bir de B5a nın kokusu hakkında bilgi verirseniz sevinirim çünkü zaman zaman özel mesajlarla bu durum soruluyor.

B5a nın kapağı açılınca insanlar rahatlıkla koklayabilir mi, yoksa keskin bir kokusu var mı?

Bozulduğu kokusundan anlaşılabilir mi?
Hüseyin beyin bana gönderdigi ürün gayet normal kokuyor. Yani çok agır ve rahatsız eden bir kokusu yok. Tabi burnunuzu icine daldırırsanız durum degisiyor

Eski 19-07-2008, 16:09   #142
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Peki, palmiyeye de verebilirmiyiz bu ürünü arkadaşlar?

cemo Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-07-2008, 22:06   #143
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Depodaki su ancak azaldı. Biraz önce çimlerde ve ağaçlarda kullandım gübreyi. Bu sabah çektiğim fotoğraflar ektedir. 10 gün kadar sonra gözle görülür yeşerme olacağını söylediler Hüseyin Bey ve kardeşi. Tek dezavantajı çimlerin çok çabuk uzaması ve 2-3 günde biçilmesi gerektiğiymiş. Yeter ki iyileşsinler biçmeye razıyım Arkadaşlar çok umut verici konuşunca bu yaz kuruyan Pazaz Eriği ağacını da suladım, şayet yeşermeye başlarsa mucize gerçekleşecek Depodaki tüm suyu sonuna kadar bitirdim. Tamamen boşalması için alt tıpayı açtım. Sabah iyice yıkayıp temiz su doldurucam. Sonra o suyu rahatlıkla kullanabilir miyim? Köpeği yıkarken, elimizi ayağımızı yıkarken vs.. Köpeğin su kabına da oradan dolduruyoruz. Sakıncası var mıdır?

Hazır karışımı hazırlamışken sebzeleri de suladım. Kızarmış çeriler var. Sulama yaparken belki su sıçramıştır. Bu sebzeleri hemen yarın sabah yıkayıp yememizde bir sakınca var mıdır?
Name:  IMG_2264.jpg
Views: 1942
Size:  53.9 KB

Name:  IMG_2262.jpg
Views: 1868
Size:  62.0 KB

Name:  IMG_2263.jpg
Views: 1849
Size:  65.6 KB

Name:  IMG_2265.jpg
Views: 1833
Size:  29.2 KB

Düzenleyen limon : 20-07-2008 saat 17:28
Eski 20-07-2008, 05:54   #144
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Köpege bence bir süre o sudan içirmeyin derim.

Fısfılsa organik gübre verdigim ürünlerimi ben yemekteyim yaklasık 15 gündür, henüz ölmedim sizde yiyebilirsiniz

Eski 20-07-2008, 17:54   #145
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Sayın limon;
şehir dışından henüz döndüğüm için mesajınızı yeni gördüm...Anladığım kadarıyle çimlerinizi ve ağaçlarınızı gündüz sulamışsınız!...Eğer damlama sulama yapıyorsanız pek bi sorun yok ancak; yağmurlama **** salma su veriyor iseniz gündüz yaptığınız sulama ve b5a uygulamasında verim alamayabilirsiniz... Çünkü; B5a kullanımında gün batımından sonra veya gün doğumunda kullanılması olmazsa olmaz...Gün ışğından B5a zara görebiliyor... İnşaallah iyi sonuç alırsınız...

Ayrıca sebzelerinizi yıkayıp rahatlıkla yiyebilirsiniz.. Deponuzu yıkadıktan sonra depodaki suyuda rahatlıkla kullanabilirsiniz..Bana sulama saatiniz ve şekliniz hakkında bilgi verirseniz sevinirim .. Saygılar...

Eski 20-07-2008, 18:10   #146
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Gündüz sular mıyım hiç. Gece yarısı suladım. Gübreyi suya karıştırmadan önce toprağı iyice ıslattım. Gübreyi daha sonra karıştırıp bahçenin her köşesini bolca suladım. (Otomatik sulama ile fıskıyelerle + hortumla) Kullanma talimatlarına harfi harfine uyduğumdan emin olabilirsiniz.
Fotoğraf çekme işini bu sabah yaptım sadece. 10 gün sonra yine aynı yerlerin fotoğrafını çekeceğim. Bahçenin en kötü durumdaki bölgelerini fotoğrafladım ki düzelmeyi daha net görebilelim.

Eski 20-07-2008, 18:22   #147
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuzen38 Mesajı Göster
Bu ürünü balkondaki domateslerim, pepinolarım ve mango fidanlarım,limonlarım üzerinde denedim. Extra bir sonuc alıp alamayacagımı zaman gösterecek, şu an icin görüntüleri aynı...

Ama sararmış bambu bitkim vardı, ona spreyle verdim. Hüseyin bey bunu mutlaka referansınıza ekleyin, bambularım hiç olmadıgı kadar güzel bir yeşillik içine girdi.
Sayın kuzen38;
Bambunuz için nekadar sevindiğimi anlatamam....Bizim için en büyük referans sizlersiniz; çok sağolun... Umuyorum diğer bitkilerinizde de olumlu gelişmeler olacaktır... Saygılar...

Eski 20-07-2008, 18:24   #148
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemo Mesajı Göster
Peki, palmiyeye de verebilirmiyiz bu ürünü arkadaşlar?
Sayın cemo;
B5a yı her türlü bitkide çekinmeden kullanabilirsiniz..Saygılar...

Eski 20-07-2008, 20:51   #149
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2008
B5a yı heyecanlı bir şekilde okumaktayım

Aklımdaki bazı düşünceleri yazmak istiyorum insan sağlığına zararlı bakteriler den bahsedilmiş benim bildiğim kadarı ile agızdan alınan en zararlı bakteri amip ado ishal yapar ama clastridyum gibi bakterilerin artıkları çok tehlikelidir. ayrıca arkadaşlar
Aklımdaki bazı düşünceleri yazmak istiyorum insan sağlığına zararlı bakteriler den bahsedilmiş benim bildiğim kadarı ile agızdan alınan en zararlı bakteri amip ado ishal yapar ama clastridyum gibi bakterilerin artıkları çok tehlikelidir. ayrıca arkadaşlar sanıyormusunuzki insan sağlığına en zararlı mikroorganizmalar toprakta yaşıyor . en zararlıları kendi vucudumuzda yaşıyor zaten mesela burnumuzda stafilokokus aereus . kanama karışıpda sepsis yapsa vah halinize . B5a ile çok çok güzel şeyler okudum ama . ilginç olan bu kadar güzel bir buluşun ülkemizde keşfedilmiş olması ? ve hangi labaratuarda ortaya çıkarıldığı . Acaba her yıl tohumlarına bir dünya para verdiğimiz yabancı ülkelerde buna benzer bir madde (miko plazma) bulunamamışmı?. B5a fikrini ve icadını yapan kişi bu konuda açıklama yapmmıycakmı. Ayrıca psoudomonas bir bakteri . mikoplazma ise virus gibi sadece gen dizisi taşıyan uygun ortamda canlanabilen bir bakteri içinde yaşayabilen bir varlık

eakkaya_68 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-07-2008, 00:03   #150
Ağaç Dostu

Cansunarya's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2007
Amip, herkesinde bildiği gibi bir bakteri değildir diğer yazdıklarınızda da anlam kargaşası var, lütfen yanlış bilgiler vermeyelim.

Cansunarya Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024