agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni184Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-09-2009, 03:33   #151
Ağaçsever

x-29's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Kahve Atigi

Merhaba,
Kahve atigini fazla olmamakla beraber ozellikle asit seven bitkilerin etrafina serpebilirsiniz. Ayrica topraga karistirirak ozellikle killi topraklarin iyilestirilmesinde kullabilirsiniz. Ama en kesin cozum bu artiklari kompst haline getirdikten sonra kullanmaktir.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dandon Mesajı Göster
merhaba starbuckslarda kullandiklari kahve posasini posetleyip gubre diye bedava dagitiyorlar. bu konu hakkinda bilgisi olan var mi kullanim dozaci ve yarari varmidir?
tesekkurler

x-29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2009, 03:42   #152
Ağaçsever

x-29's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Alternatif Sivi Gubre
Bahceden topladiginiz yabani otlari plastik kovada uzerlerini kapatacak kadar suyla doldurun. Kovadaki otlar birkac hafta icerisinde tamamen curudukten sonra suyunu suzup yari yariya sulandirdiktan sonra bahceye uygulayabilirsiniz. Cogu yabani ot guclu kok yapilari ile topragin derin kisimlarindan mineral ve besinleri kolaylikla alirlar. Bu sekilde kovada onlari curuterek bu mineral ve besinleri tekrar topraga kazandirabiliriz. Ben bahcemde buna benzer sekilde kullanamak icin Symphytum officinale (Comfrey) yetistiriyorum. Fakat bu bitkinin yapraklari suda degilde (su ilave ettiginizde oldukca agir bir koku oluyor.) kendi halinde buyukce bir kovada curumeye birakiyorum. Elde ettigim siviyi sulandirarak ozellikle mineral ihtiyaci yuksek olan sebzelere veriyorum. Sonuclar oldukca iyi. Ozellikle potasyum kaynagi olarak iyi bir organik cozum.

Vegy beğendi.
x-29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2009, 18:12   #153
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Basit damlama usulü gübre şerbeti kullanımı

Tüm saksılarımı kimini 15 günde, kimini ayda bir kere olmak üzere yanmış koyun gübresi şerbeti ile gübreliyorum. Sonuçlarından oldukça memnunum. Her saksı dibine 1 veya 1,5 litrelik pet şişe içinde, şişenin altında küçük bir delik açarak damlama yöntemi ile uygulama yapıyorum. Damlama sıklığını şişenin üst kapağını sıkıp/gevşetip ayarlıyorum. Serbeti yağmur suyu ile iyice seyrelttiğim için herhangi bir koku da oluşmuyor. Özellikle çiçeklerimde çok faydasını görüyorum.

Bu yöntem ile normal sulama yapılabileceği gibi istediğiniz diğer gübreleri de sulandırarak verebilirsiniz. Damlama sıklığına göre yaklaşık 2-3 gün boyunca saksı toprağı sürekli nemli kalıyor.

alimallah ve Vegy beğendi.

Düzenleyen Lonicera : 02-09-2009 saat 20:30
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2009, 06:43   #154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Arkadaşlar gübrelerin kullanımlarından gerekli faydayı bitkilere kazandırmak için topraklarımızın isteklerini göz önünde bulundurarak gerekli mineral toprak düzenleyicilerle birlikte gübrelerimizi sıvı mikrobiyal eriyiklerle fermantasyona tabi tutarak topraklarımıza tatbik edersek, toprak ve bitkilerimize en iyi kazanımları sağlamış oluruz.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2009, 23:57   #155
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
At gübresi

Bugün 20 kömür torbası at gübresi aldım bunu nasıl meyve ve sebzeye kullanabilirim.?

Düzenleyen nariçi : 04-11-2009 saat 10:24 Neden: başlık ekleme
nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2009, 04:59   #156
Ağaç Dostu

Gübreleri topraklara en yarayışlı yapmak.

Arkadaşım bu konuda yapılmış çalışmalarımın deneyimlerile size açıklamalar getireceğim arkadaş gübrelerin kullanımları gereği bitkilere maksimum yarayışlılığı bakımında önce toprak canlılarına sunularak işlenmesi ile toprağa ve bitkilere çok yarayışlı hale gelir.

Çünkü sunulan bu gübreler toprak canlılarına besin olur sonuçta gübre dediğimiz dişkılar topraktaki fauna (Bir çok mikroorganizma ve canlılar) bunları tüketerek bitkiler ve topraklar için çok yarlarlı maddelere enzim ve bitki besinlerine dönüştürerek gübrelerin doğrudan kullanımlarından daha yararlı hale getirirler.

Burada solucanların faydaları ön planda olarak solucanlar tarafından tüketilen gübreleri solucanlar, dışkılarından günümüzde en değerli gübre sayılan solucan gübresine dönüştürülür.

Burada bir noktaya dikkat çekerek konuyu açıklamakta yarar var, solucanların burada olmalarını sağlamak için toprağımıza gübrelemenin yanında malç uyguluyarak toprak solucanlarına yatak oluşturarak solucanların faaliyetlerinide aktif etmiş oluruz .

Vegy beğendi.
Eski 04-11-2009, 10:23   #157
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Teşekkür ederim sayın epsody, Bu uygulamaları gübreyi bir yerde harmanlayarak mı yapmalı, yoksa bitkilerin diplerine dağıtarak tek tek mi yapmak lazım.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2009, 13:54   #158
Ağaç Dostu

Sayın nariçi sorun için iyiki aradın benimde gözümden kaçmış, harmanlıyarak yapılaca malç malzemesi bitki gövdesine temasından kaçılacak uygulamaların sırasında yazmalısın yaptıklarıni ilgin için teşekkürler kolay gele

Eski 31-12-2009, 00:22   #159
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2009
AKVARYUM BİTKİLERİ için GÜBRE

Merhaba arkadaşlar hep konuda toprakta yetşen bitkiler için gübre rtartışılmış söylenmiş... Akvaryumumda bulunana bitkiler içinde bir gübre karışımına ihtiyacım var...

Yanlız akvaryumdaki balıklar üzerine zararı olmayacak karışımlar gerekli, böyle bir formül bilen veya bunu ticari olarak yapan var mı acaba? (akvaryumcularda elbet etiketli ürüner var ama hem oldukca pahalı hemde miktarları oldukca az)

Bu arada birde sormak istediğim BioPHOS markasıyla satılmakta olan Tavuk dışkısından kopstlaşma ile elde edilen gübreyi torf ile karıştırıp, akvaryum çakıllanın en altına sermenin balıklar açısından bir zararı olur mu acaba?

ilgili link:
http://www.abfoods.com.tr/?u=3&p=6

http://www.akorganikgubre.com/gubre.html

marihuan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2010, 13:17   #160
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Arkadaşlar merhaba,

Bir arkadaşım organik gübre göndermiş pakette değil o yüzden kullanım dozunu bilemedim, kendisinede ulaşamıyorum. Gübrenin rengi siyah, yapısı kahve gibi pürüzsüz toz. Forumda genellikle sıvı organik gübreler hakkında bilgi var toz organik gübreler ile ilgili bilgi bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.

merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 19:15   #161
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Acaba sıvı gübrelerin son kullanım süreleri var mıdır?

oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2010, 09:28   #162
Ağaç Dostu

Merhaba,

Mine hanım ve başlıkla ilgilenen diğer arkadaşlarıma 160 numaralı mesajımdaki sorumu tekrar sormak istiyorum. Toz organik gübrenin kullanım dozu nedir? Yapısı kahve gibi ince ve rengi siyah. Verdiğim bilgilerin yetersiz olduğunu biliyorum ama arkadaşıma ulaşamıyorum.

Eski 22-02-2010, 18:59   #163
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Doz konusunda tereddüt ediyorsanız, az vermek sorun olmaz. Fazla doz zarar verir.

Kullanacağınız alan ne kadar, ona göre bir ölçü vermek daha uygun olur.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2010, 08:07   #164
Ağaç Dostu

Merhaba,

Saksıdaki çiçeklerime ve saksıda nane, dereotu, semizotu gibi sebzeler yetiştiriyorum onlara verecem. Az doz ile kastınız nedir? İlk kez kullanacam hiçbir fikrim yok. İlginiz için teşekkür ederim.

Eski 09-03-2010, 10:44   #165
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2010
yardım

Bursa Akçağlayan Bahçeli Evlerinden yeni bir ev aldık.50 metrekare bahçem var.Toprağın iyi olduğu söyleniyor. Ben yaklaşık bir ay önce çim bulunan toprağı kürek le belledim. Alttan bir sürü taş çıktı onları ayıkladım. Şimdide L şeklinde olan bahçeme iki tane elma ağacı,şeftali,kiraz ve japon eriği ektim. Toprağım bellediğim şekli ile duruyor. yağmurlardan ötürü tesviye edemedim.
Sonuç olarak sorucaklarımı sorayım şimdi yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkür ederim... :
1-Toprağa 40 litrelik karışık gübreli topraklar satılıyor. 6,7 çuval alıp atabilirmiyim. ( Yakarsın kökleri dediler)
2- Bhçenin bir bölümünded domates ekmeyi planlıyorum. Buraya gübre atayım mı.
3- Bellediğim toprakra çim var dı. Onlar sanırım kuruyunca yok olur gider dimi.
4- Şu an tprağımın üzreinde çim yok bodur ağaçları ektiğim için sadece bodur ağaçların kenarını açsaç hava almaları için diğer yerlere çim eksem olur mu. Toprak çıplak görğnmesin .
Hanımeli ektim iki tane çevre çitlere saracam onu güzl koksun diye gübre atayım mı onlara.
Çok karışık oldu ama idare edin ,Yeni üyeyim ve ilk defa yazıyorum.Teşekkür ederim.........

engindortkardes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 13:46   #166
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Arkadaşlar,
Bu gün Koçtaş'tan süs bitkilerim için AKC organik plus aldım üzerinde şunlar yazıyor;
AKC Organik Plus, verimi ve kaliteyi de artırıyor. AKC Organik Plus’ın değerleri ise şöyle: Organik madde 66,6. Azot 1,92, p2o5 0,39. k2o1, 90. Ph 8,2. AKC Organik Plus özellikleri arasında ise, “kök solunumunu teşvik eder ve köklenmeyi artırır. Toprağın katyon değişim kapasitesini artırır. Toprağın su tutma kapasitesini artırır. Meyvelerin kalitesini artırır. Sıkışık toprakları gevşetir”bu gübre nasıldır kaliteli midir?

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 20:01   #167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2009
Arrow gübreleme

8-9 dönüm civarında yarısı çim alanı kalan kısmıda çeşitli çalı türleri,çam palmiye v.s ağaçlı bir site bahçesinin gübrelemesinde hayvan gübresimi yoksa fenni gübremi kullanmamız konusunda yardım istiyorum.Hayvan gübresi vereceksek zamanı ve çevre kirliliği konusundaki önerileriniz.
saygılarımla

övgü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2010, 09:14   #168
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
bıototal aldım sardunya kupe camguzeli karanfil galla begonya da kullanabilirmiyim ne ölçude bilgisi olan arkadaşlardan yanıt rica ediyorum

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2010, 19:26   #169
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2010
gübre çeşidi olarak solucan gübresi

Gübre çeşidi olarak solucan gübresi kullanım ve tecrübesi olanlar paylaşırlar mı?

Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2010, 11:09   #170
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2009
domates fidelerine at gübresi olurmu veya hangi bitkide kulanılır (domates bölümünede yazdım) cevap bekliyorum lütfen

mayısgülü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2010, 23:17   #171
Ağaç Dostu

Ahır gübrelerinden azami yarar sağlamak.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mayısgülü Mesajı Göster
domates fidelerine at gübresi olurmu veya hangi bitkide kulanılır (domates bölümünede yazdım) cevap bekliyorum lütfen
Sevgili mayısgülü, at gübreside diğer ahır gübreleri gibi kompostlaştırılarak kullanılması halınde bahçenizde toprak altı zararlılarının oluşumunu önlemiş olacaksınız, başta dana burnu larvaları ağır gübrelerinin bulunduğu ortamlarda hem kışı geçirirler hemde içlerindeki larvaları buralarda üreyebilmektedir.

Sebze yetiştirilecek bahçelerde ahır gübrelerinin doğrudan toprağa karıştırlmasında birçok olumsuzluklar yaratmaktadır.

Eski 01-12-2010, 16:10   #172
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2009
Thumbs up

teşekkür ederim epsody acaba bu kompost nasıl yapılır anlatırmısınız siteye baktım ama bulamadım

mayısgülü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2010, 16:46   #173
Ağaç Dostu

Ahır gübrelerinin yarayışlılığının arttırlması ve kullanılması.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mayısgülü Mesajı Göster
teşekkür ederim epsody acaba bu kompost nasıl yapılır anlatırmısınız siteye baktım ama bulamadım

Arkadaşlar Ahır gübreleri, organik gübreler olarak birinci sırada olmasına rağmen, kulanımında azami faydaların sağlanması bakımından toprağa tatbik edilmeden önce, içeriğinin bitkinin alacağı forma dönüşütürmesi gerekmektedir.

İçindeki zararlı bakterlerin bertarafının sağlanarak toprakta zararlı patojen bakteri populasyonların aktifliğini artırmadan, etkin olanları aktif edecek yönde işleme tabi tutarsak, gübrelerimizin bitkiler tarafından daha etkin alımını sağlarken, toprağımızdaki bakteri populasyonlarından etkin olanlarada besin maddesi sağlıyarak topraktaki canlılığın artmasıyla toprak içersinde bulunan zararlı atıklardan pestistlerin parçalanarak zararlı toksinlerin toprak yararına dönüşünüde sağlamış olacağız.

Toprak içinde kompost'un faydaları.

Arkadaşlar bu mesajımda anlatacaklarım bahçesi olan arkadaşlarıma çok yönlü bir kompost oluşumunun faydalarını açıklamak istiyorum, bu kompost çalışmamın bahçelerde toprakları rotasyona tabi tutarak bitki yetiştirme parselleri üzerinde 50cm.genişliğinde,50cm. derinliğinde, boyu konusunda kendi bahçelerinin ölçülerine uygun boyutlarda toprakta açaçakları çukurları, bahçeden çıkan otlar ve diğer atıkları veya mutfaktan çıkan atıkları kompost oluşumu için ilk bahardan kış başlayana kadar bu çukurlara doldurup üstünü tekrar toprakla kapatarak süreci başlatabilirler.

Çukura doldurulan atıkların hacimlerinin ufaltılması için bol su ile nemledirerek, çukurumuzun içinde boşluk kalmıyacak sıkışmanın sağlanmasıyla çukurumuzda daha fazla atık biriktirebiliriz.

Çukurumuzdaki atıklar toprak içi canlılar ve solucanlar tarafından işlenerek çok değerli bir bitki yetiştirme toprağına dönüşecektir, bahar gelince sebzelerimizi yetiştireceğimiz toprak hazırlığı telaşı yaşamıyarak bitki ve sebze fidelerimizi buralara dikim yapabiliriz.

Diğer taraftan çözünemez forma dönüşmüş olan bitki besin maddelerininde toprak canlıları tarafından ayrışması sağlanarak bitkilerin beslenmeleri için emilim forumlarına dönüştürmüş olacağız.

Bu işlemler genelde kompost işlemi içersinde yapılarak toprak yapısına uygun iyi bir toprak şartlandırıcılığı içinde görülsede, kompostun oluşum sürecinde bazı farklılıklardan dolayı işlemin farklı mikro organizmalırın sürece katılmasıyla işlemin sonucunda faklı oluşumlar meydana gelmektedir.

Her türlü ahır gübrelerinin kompostlaştırma işleminde etkin olan mikro organizmalara bu işlemi tamamlatmak istiyorsak, bu işin yöntemi havasız ortamda faaliyet gösteren mikroorganizmalara yaptırmak zorunluluğu vardır, kompostumuzda faydalı(etkin) mikroorganizmalarla aktiliğinin sağlanarak bu tür mikro organizmaların kompostumuzda çoğalarak hakim duruma gelmesiyle de, ahır gübreleri bitkilere uygulamasında en verimli ve yarayışlı bitki besin maddesi sağlanarak, toprak yapısınıda en iyi toprak şartlandırıcı duruma gelimiş olacaktır.

Arkadaşlar Toprak ve gübreler konusundaki sorularınızı cevaplamaktan büyük haz duyacağımı belirterek, sizlerden gelen soru ve önerilerinizi bu başlıklarda beklemekteyim, hepiniz sevgiyle kalın.

Eski 13-02-2011, 11:49   #174
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2009
Merhaba arkadaşlar
Ben 5 ay önce güvercin besleyen bir arkadaşımdan bir torba güvercin pisliği aldım. Bunları bahçede toprağın üzerine serdim. Biraz toprakla karşıtırıp, suladım; üzerini de nalburdan aldığım kalın bir naylonla kapattım. Naylonu dört köşesinden ve dört kenarından toplan sekiz noktasından toprağa çivileyerek sabitledim. Epey uzun zaman geçmesine rağmen aynı koku aynı renk devam ediyor. Nerede yanlış yapmış olabilirim?

emrebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 16:28   #175
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Aşağıdaki başlıkta arkadaşlar akvayrum suyunu gübre gibi kullanıyormuş ve dikkatimi çekti. Ne kadar doğrudur ne kadar yanlıştır acaba ?

Akvaryum suyu

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 17:16   #176
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sevgili furkan, arkadaşların yaptığı aquaponic denilen topraksız tarım sistemi ile aynı mantığı taşıyor.

Sanırım biraz fikir verir

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 17:48   #177
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi furkan yıldız Mesajı Göster
Aşağıdaki başlıkta arkadaşlar akvayrum suyunu gübre gibi kullanıyormuş ve dikkatimi çekti. Ne kadar doğrudur ne kadar yanlıştır acaba ?

Akvaryum suyu
Sevgili Furkan,
Başlığa bakmadım. Fakat akvaryum suyunun gübre olarak kullanıldığı sorusuna mantıken şu cevabı verebilirim. Tüm canlıların atıkları doğal bir gübredir. Katı ve sıvı. Dolayısıyla meden olmasın diyorum. Orada da balıkların atıkları bulunuyor ve kullanılabilir diyorum. Nasıl cevap?

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2011, 18:39   #178
Ağaç Dostu

ankstel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2009
Beyefendi gerçekten çok yararlı bir yazı yazmışsınız

teşekkür ederim ...

ankstel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2011, 13:03   #179
Ağaçsever

_kevser_'s Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2011
hmmm sanırım azmedip bu konuyu baştan sona okursam bir daha mine hanımı meşgul etmek zorunda kalmam

_kevser_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2011, 20:40   #180
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
Uzman Arkadaşlar; size bir sorum olacak.Toprağa diktiğim domates,salatalık ve biberlere NPK ve MAP gübreleri vereceğim.Ancak topraktan ve yapraktan uygulama yaparken ne kadar suya ne kadar NPK ve MAP katacağım bunu bilmiyorum.İkincisi bu iki gübreyi karıştırarak kulllanabilirmiyiz? Dozajını az verirsek bir faydası olmaz,çok verirsek bitkileri yakarım diye korkuyorum.Bu konu hakkında bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.Bitkilerimi kaybetmek istemiyorum.Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Düzenleyen AgacSevdalisi : 05-06-2011 saat 19:05 Neden: ekleme
AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024