agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni184Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-12-2008, 10:25   #121
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FarukTUNCA Mesajı Göster
Selamlar,

Sanırsam ki biraz kafam karıştı.

Evimde bulunan kumkuat ve kalomondin için gübre kullanmak istiyorum. Son günlerde forumu iyi takip ettim diyebilirim. Öneriler doğrultusunda, 15+15+15, humik asit ve B5A edindim ve hazırladım. Şimdi bunların hangisini, ne aralıklarla ve nasıl kullanmalıyım.

Şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla...
Sayın FarukTUNCA;
Kumkat ve kalamodinleriniz için 15-20 günde bir sadece B5A vermeniz yeterlidir.Hatta size tavsiyem bitkilerinizin bir bölümüne B5A uygulayın diğerlerini 15+15+15 ve hümik asit ile gübreleyin,aradaki farkı göreceksiniz...
Yazınızı yeni gördüğüm için size geç cevap yazabildim..Kusura bakmayın...Saygılar...

Hüseyin Ovak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2008, 11:06   #122
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Ben üzüm bağına hangi gübre vermeliyim.? Uzun zaman oldu, ilk baharda tırtıl mücadelesi için ilacı fazla atmışım, Evin bitişiğinde bahçede iki dönüm. Birçokları kuruyor ve gövdelerde yarılma ve çürümeler oluyor. Toprak alüvyon kumlu, batıya bakıyor. Gübre ile bekli kuvvetlenir.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2008, 11:45   #123
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Ben üzüm bağına hangi gübre vermeliyim.? Uzun zaman oldu, ilk baharda tırtıl mücadelesi için ilacı fazla atmışım, Evin bitişiğinde bahçede iki dönüm. Birçokları kuruyor ve gövdelerde yarılma ve çürümeler oluyor. Toprak alüvyon kumlu, batıya bakıyor. Gübre ile bekli kuvvetlenir.
Sayın nariçi;
Kullanılan zirai ilaçlar(hele bir de gereğinden fazla kullanılmışsa) bitki de çeşitli bozulmalara neden olduğu gibi topraktaki canlı organizmaları da yok ediyor...
Size tavsiyem Üzüm bağınıza fazla zaman geçirmeden B5A uygulamalısınız...Yoksa diğer yöntemlere devam ederseniz,üzüm bağınızı sökmek zorunda kalabilirsiniz...Saygılar...

Eski 01-12-2008, 18:30   #124
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Sayın Hüseyin Ovak teşekkürederim, B5A uygulaması -doz ve zamanı konusunda açıklama eklerseniz memnun olurum. selam.

Eski 04-12-2008, 12:25   #125
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Sayın Hüseyin Ovak teşekkürederim, B5A uygulaması -doz ve zamanı konusunda açıklama eklerseniz memnun olurum. selam.
Sayın nariçi;
Üzüm bağlarınızın yaşını ve ne kadar alanda olduğunu B5A başlığına yazarsanız,uygulama hakkında size ayrıntılı bilgi verebilirim..
Saygılar..

Eski 12-12-2008, 19:24   #126
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2008
Sayın Hüseyin Ovak,
B5A yı Kivi de kullanabilirmiyiz? Bunu kullanırsak diğer gübrelere gerek yokmudur? Heryıl
kullanacakmıyız?
Diğer meyvelerdede kullanılır mı?

Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2008, 01:14   #127
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uysal01 Mesajı Göster
Sayın Hüseyin Ovak,
B5A yı Kivi de kullanabilirmiyiz? Bunu kullanırsak diğer gübrelere gerek yokmudur? Heryıl
kullanacakmıyız?
Diğer meyvelerdede kullanılır mı?
Sayın uysal01;
B5A yı her türlü bitkide kullanabilirsiniz. B5A yı yanmış hayvan gübresi ve yeşil gübreleme ile destekleyebilirsiniz.(gerek görürseniz)...Başka hiçbir kimyasal gübre kullanmanıza gerek yoktur..
B5A yı her yıl kullanmalısınız..

Saygılar..

Eski 30-12-2008, 17:49   #128
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bu arada şunların bilinmesinde fayda var. Yaprak ve toprak analiz yaptırmanın gerekliliği. Hiç kimsenin kontrolsüz gübre kullanmasını istemiyoruz. Lütfen, kimse sadece gübre satıcılarının, broşürlerin ve internet sayfalarının, kahve muhabbetlerinin dediklerine bakıp da besin elementlerini toprağa, ya da doğrudan bitkiye vermeye itibar etmesin.

Bir çiftçi bunun gerekli olup olmadığını başka nasıl bilecek? Bitkinizde ne var, toprağınızda ne var tespit edilirse neyi ne kadar vermeniz gereği de ortaya çıkar. Böylece kontrolsüz uygulamalar da yapmamış olursunuz. Organik tarım, iyi tarım deyip deyip senelerdir bunları anlatmaya çalışıyoruz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2008, 21:56   #129
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Genel olarak gübre konusu açıklanmış çok iyi ancak ben özel olarak at gübresi bilgisi almak istiyorum.
Mantarcılıkta kullanıldığını da biliyorum, bahçe veya bahçedeki hangi bitkilere daha faydalı olur? At gübresi de diğer ahır gübreleri gibi bir yıl yanması için stokta beklemesi gerekiyor mu?

Eski 31-12-2008, 15:05   #130
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Stokta, açıkta bekletmek aslında çok iyi bir yöntem değil. Çünkü bu arada içindeki besin değerlerini de bir miktar kaybediyor. Yapılması gereken ise kompostlama.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2009, 20:06   #131
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2009
Galeri: 15
Ben az ilerde bulunan bir seradan 1 poşet gübre aldım ne gübresi de olduğunu bilmiyorum bütün çiçeklere, kabak, limon, salatalık, güvey feneri, kudret narı hepsine koydum valla...

İnşallah yanmazlar.

Chotanaq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2009, 23:53   #132
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Galeri: 1
Çok sağlıklı bir hareket olmamış bu yaptığınız...

Gübrelerin tam olarak ürün etiketlerinde hangi koşullarda ve hangi miktarlarda kullanılması gerektiğini belirten talimatnamelere (veya ehil satıcının verdiği uygulama bilgilerine göre) göre kullanılması gerekir; aksi halde kaş yapayım derken göz çıkartırsınız...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2009, 09:31   #133
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Çok sağlıklı bir hareket olmamış bu yaptığınız...

Gübrelerin tam olarak ürün etiketlerinde hangi koşullarda ve hangi miktarlarda kullanılması gerektiğini belirten talimatnamelere (veya ehil satıcının verdiği uygulama bilgilerine göre) göre kullanılması gerekir; aksi halde kaş yapayım derken göz çıkartırsınız...
Hepsinin üstünü örtecek kadar koydum. Ne gübresi olduğu önemli mi?
Gerekirse bir kısmını alabilirim bugün.

Bu saydıklarımdan gübre sevmeyen var mı bu dönemde

çiçeklerde sorun olcak biliyorum.

Eski 15-04-2009, 10:45   #134
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Biofarm organik gübre ve biofarm humus aynı şey midir?

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2009, 23:17   #135
Ağaç Dostu

Sn. Chotanaq,

Sanırım hayvan dışkısı olan gübreden bahsediyorsunuz; son yazınızda fark ettim.

Bildiğim kadarıyla, tam yanmış olması ve de kanatlı hayvan gübresi olmaması yeterli sadece dediğiniz şekilde serpiştirdiyseniz.

Hatta biraz da toprakla karıştırıverin o serpiştirdiğiniz gübreyi. İç mekanda da kullanmayın diyen arkadaşlarımız vardı, sinek yapıyor diye...

Eski 16-04-2009, 09:27   #136
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Sn. Chotanaq,

Sanırım hayvan dışkısı olan gübreden bahsediyorsunuz; son yazınızda fark ettim.

Bildiğim kadarıyla, tam yanmış olması ve de kanatlı hayvan gübresi olmaması yeterli sadece dediğiniz şekilde serpiştirdiyseniz.

Hatta biraz da toprakla karıştırıverin o serpiştirdiğiniz gübreyi. İç mekanda da kullanmayın diyen arkadaşlarımız vardı, sinek yapıyor diye...
Büyük bir seradan aldım onlarda dışarıda yığmışlardı kğrekle koydular. Fakat ne hikmetse hiç kokmuyor ve dışkı tarzı birşey göremedim içinde bir türlü. Ara sıra saman çıktı ama

Koksa zaten bizimkiler eve almazdı

Sadece üstünü ince bir tabakayla örttüm bütün bitkilerin.

Bu arada sineklere mutlaka dikkat edin arkadaşlar. Dün bir gazetede okudum Dünyanın en zehirli ve tehlikeli hayvanları diye 1. Sıradakine inanamadım SİVRİSİNEK!

Taşıdığı parazitlerle sıtma hastalığından yılda 2 milyon kişi hayatını kaybediyormuş. 2. Sırada Asya kobrası var yılda 50 bin kişiyi öldürüyor.

DİKKAT...

Bu arada ufak bir sorum olacak kabak dikeli 10 gün oldu filizlenmedi doğal mıdır

cevap için teşekkürler...

Eski 16-04-2009, 22:51   #137
Ağaç Dostu

Şu bağlantıya tıklarsanız, konu başlığında "kabak" kelimesi geçen konuları arayıp bulmuş olacaksınızdır.

Forumda bilginin ilgili yerde toplanması için oruları da bu gibi ilgili başlıklarda sormaya özen göstermeye çalışıyoruz mümkün mertebe.

Eski 25-04-2009, 09:37   #138
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
gübre üzerine yardım

merhaba, bugün yeni bir soruyla karşınızdayım bıkmayın benden.

dün nihayetinde gübre olarak kullanmak üzere bir sıvı aldım. üzerinde yeşil yaprak için diyor. bir sitede öğrendiğim bilgiye göre yeşil yaprakları bitkiler ile çiçekli bitkilerin gübresi farklı olmalıymış. yeşil yapraklı bitkilerin gübresinde yoğunlukta azot bulunurmuş, çiçekli yaprakların gübresinde ise fosfor ve potasyum. eğer çiçekli bir bitkiye azotça zengin karşım verilirse, çiçeklenmesini azaltıp daha ziyade kendini yaprağa verebilirmiş.

bu bilgiler çerçevesinde dün çarşıya çıkarak gübre aradım. ancak ne yazıkki burası oldukça küçük bir ilçe olduğundan ikisi içinde ayrı bir gübre bulmadım. sadece yeşil yapraklı diyor. içindeki azot potasyum ve fosfor oranı şöyle : 8-4-4 diğer elementlerdende az oranlarda var. (gene de eli mahkum çiçekli bitkilerime de aynı sıvıdan verdim)

ağaç.net üyeleri çiçeklerini bitkilerini gübrelerlerken acaba gübre olarak ne kullanıyorlar? bana yapabileceğiniz pratik tavsiyeleriniz varmı?

pratik önerileriniz dahil olmak üzere herşeye açığım.

sizleri biraz uğraştırcam ama uzun planda inşallah bende iyi bir bitki yetiştiricisi olacağım

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 16:49   #139
Yeni Üye

Oguzali's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2009
iyi günler arkadaşlar, geçtiğimiz haftasonu memlekete denizliye gittim. Köyde babamın deposunu karıştırırken son kullanma tarihi temmuz 2006 olarak yazan ambalajı hiç açılmamış bir kutu Lamino plus organik gübre buldum. Bitkisel içerikli aminoasit içeren organik gübre yazıyor üzerinde. Merak ettiğim bu gübre kullanılabilir mi? Kullanılırsa faydası veya zararı olur mu? şimdiden teşekkürler

Oguzali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 01:56   #140
Yeni Üye

Oguzali's Avatar

Bana yardımcı olacak kimse yok mu?

Eski 07-05-2009, 09:14   #141
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Mesajınızı geç gördüm kusura bakmayın haber vermeseniz belkide göremeyecektim de. Amino türü gübreler amino asit içerirler yani bir nevi enzim türevidirler düşüncem o ki bozulmaları söz konusu olduğunda protein yapısında olduklarından daha alt birimlere parçalanırlar tavsiye edilen dozlarda bir bitkinin küçük bir bölümüne (tercihen yabancı otlar üzerinde) uygulayın ve üzerinde yazan etkiyi gösterip göstermediğine bakın, etkisini görürseniz kullanın etkisini görmezseniz üzerinde yazan dozlardan biraz daha yüksek dozda bitkilerinizi uygulayın israf olmasın.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 11:41   #142
Yeni Üye

Oguzali's Avatar

Çok Teşekkür ederim Selahattin hocam. Bende israf olmasını istemediğim için kutuyu yanıma aldım zaten. Koca kutu çöpe gidecekti az kalsın Bugün paketi açıp deneyeceğim inşallah.

Eski 01-06-2009, 14:21   #143
Ağaçsever

ayselug's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2007
çiçekli btkiler çiçek açtığ zaman gübrelenmezmiş bu doğrumu???
hiç gerçekci gelmedi bana

ayselug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2009, 12:21   #144
Ağaçsever

ayselug's Avatar

kimse cevap vermeyecek mi bana???

Eski 21-06-2009, 17:12   #145
Ağaç Dostu

radem63's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Galeri: 2
Bir çifti den serpme gübre diye adlandırdığı minik, yuvarlak ortasında küçük delikler olan açık gri renginde gübreden temin ettim.Çiftçinin tavsiyesi 1 saksı için 1 fincan toprağa karıştırmam gerekiyormuş.Şimdi ben bu gübreyi domates ,fesleğen ve biber çeşitleri için kullanabilirmiyim?1 fincan ölçü çok değilmi?

radem63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 17:20   #146
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayselug Mesajı Göster
çiçekli btkiler çiçek açtığ zaman gübrelenmezmiş bu doğrumu???
hiç gerçekci gelmedi bana
Kesinlikle gerçekçi değil.Belki duyduğunuz çiçekteyken ilaç kullanımı ile ilgilidir.

Oğuz Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 19:03   #147
Ağaçsever

ayselug's Avatar

Teşekkürler oğuz alper. Banada hiç gerçekçi gelmemişti.

Eski 30-06-2009, 12:19   #148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2007
merhaba starbuckslarda kullandiklari kahve posasini posetleyip gubre diye bedava dagitiyorlar. bu konu hakkinda bilgisi olan var mi kullanim dozaci ve yarari varmidir?
tesekkurler

dandon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2009, 19:07   #149
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Hayvan gübre testi

Hayvan gübrelerinin iyi olgunlaşmış olup olmadığını en basit şekilde anlamak için satın aldığınız gübreden bir miktar gübreyi bir kaba koyunuz ve aynı oranda perlit veya temiz dere kumu ile karıştırın. Bu karışımı nemlendirin, 3-5 gün içinde bu karışımdan yeşil otlar çıkıyor ise bu gübre iyi olgunlaşmamıştır. Bu tip gübreleri olgunlaştırmadan kullanmayınız. İyi olgunlaşmamış hayvan gübresi kullanılması durumunda özellikle genç fidanların kılcal köklerinde kırmızı-kahverengi yanık lekeleri görülür.

Kaynak: Toros Tarım

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2009, 14:10   #150
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Atıklardan gübre

Sn;Arkadaşlar gübreleme olayında bir öneride benden,mutfak atıklarınızı kapaklı alttan musluklu bir birbidona,torba içinde koyarak içinede yeterli su koyarak bekletirseniz atıklarınız fermantasyon esasıyla minerilizasyonla bileşiklerinden ayrılarak organik sıvı gübre elde edersiniz musluktan aldığınız eriğin yoğunluğuna göre sulandırarak çoğaltabilirsiniz .

Atıklarınızın daha hızlı çürümelerinin sağlanması için bir miktar hamur mayasını şeker ile aktif ederek mayalarsanız atıklarınızın minerilizasyon işlemini hızlandımış olursunuz, uygulayacaklara şimdiden kolay gelsin

Özden beğendi.
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024