agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni184Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-06-2011, 23:15   #181
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Galeri: 21
gübrenin element değerlerini ve kullanacağınız alan büyüklüğünü belirtir misiniz?

dermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2011, 16:10   #182
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2011
Iki Uc hafta once bahceye diktigim sebzeler icin %20 toprak karisimli yanmis buyukbas hayvan gubresi kullanabilirmiyim? Baska kullanmam gereken gubrelerde varsa neler ve olcusu nasil olmali lutfen yardimci olurmusunuz. Kucuk bir bahceye uygulayacagim. Simdiden tesekkurler. Yapraklara uygulanan gubre nasil oluyor?

sebnem&mircan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2011, 20:08   #183
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

hayvan gübresini dikimden önce toprağa karıştırsaydınız daha iyiydi, siz yine mümkün olduğunca toprağa karıştırarak kullanabilirsiniz. toprak analizi olmadan neye ihtiyaç duyabileceğinizi bilmesek de organik azotlu (n) gübrelerden kullanabilirsiniz. zira bitkilerin her dönemde ihtiyaç duyduğu bir element.

Eski 06-06-2011, 04:31   #184
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Toprak daha onceden gubreyle karistirilmis bize hazir olarak veriyorlar. Ben gerek varsa dikimden sonra hangi gubreyi ne kadar kullanmaliyim acaba onu bilemiyorum. Yapraklara uygulanirsa nasil olur bunlar hakkkinda bilgi edinmek istiyorum ona gore bahcemde uygulama yapacagim. Bu bahsettiginiz azotlu gubre nin degerleri kac olmali. 20-20-20-
15-20-15 vs hangisi uygundur

Eski 06-06-2011, 09:50   #185
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

bence kimyasal gübre kullanmanıza gerek yok. ama ben kendimi garantiye almak istiyorum diyorsanız, hem yapraktan hem de sulamayla kullanabileceğiniz bir örnek: www.maxicrop.com

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2011, 15:12   #186
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Kesinlikle organik tarim taraftariyim sevgili dermana. Mumkun oldugunca dogal yollar tercihimdir. Siz azotlu yazinca. Hic bilmeyince karisikliklar olabiliyor.

Eski 06-09-2011, 19:32   #187
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Merhabalar,
Yaklaşık 2 gün önce yayladan koyun gübresi getirdim Ankara'ya. Koyun gübresi, koyunların ağıla girdiği kapının önünden alındı. Ezilmiş, ufalanmış ama maalesef gübre nemli. Ve kesinlikle yanmış değil.

Sorum şu:
Ben bunu boşuna mı getirdim acaba? Çöpe atmam mı gerekir? Bol bakteri olabileceğini okumuştum bir konuda. Acaba ne yapmamı önerirsiniz?

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2011, 12:09   #188
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Gübre balkonda bekliyor. Korkum, kurtlanma yapıp her tarafa yayılması. Böyle bir ihtimal var mı bilmiyorum ama...

Bu konuda fikri olanların yardımına ihtiyacım var gerçekten. İşe yarasın diye getirdim ama yaramayacak mı acaba ?

Eski 13-09-2011, 16:12   #189
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek Mesajı Göster
Gübre balkonda bekliyor. Korkum, kurtlanma yapıp her tarafa yayılması. Böyle bir ihtimal var mı bilmiyorum ama...

Bu konuda fikri olanların yardımına ihtiyacım var gerçekten. İşe yarasın diye getirdim ama yaramayacak mı acaba ?
İyi Akşamlar Sn. gülenmelek,

Forumda dolaşıyor sadece okumayı düşünüyordum, ancak sizin mesajı görünce yanıtlamak istedim. Umarım geç kalmamışımdır.
Gübre taze ise yanmamış demektir. Bu tip gübreleri doğrudan saksıda kullanmak, bazen çiçeklerin köklerine zarar verebilir. Ayrıca ısı da üretmektedir.

Eğer kokusu katlanır seviyede ise ağzı açık bir naylon torbada bir süre saklarsanız kendiliğinden yanar. Ancak karasinekleri çekme ihtimali de var. Bunların yumurtaları kurtlanma yapar. Belki bir kovada saklar üzerini sinek geçirmeyecek bir tül ile kaparabilirsiniz. Kovanın ağzını tamamen kapamayın, nemi gitmez. Ne kadar saklamak gerekir derseniz... topraklaşıp kokusu kalmayana kadar (1 mevsim). Arada bir karıştırın.

Bahçede kullanmayı düşünüyorsanız sonbaharda çiçek ekmeyi düşündüğünüz toprağa bekletmeden karıştırın. Kışın kendiliğinden yanar. Baharda dikeceğiniz çiçekler bu toprağı sever. Komşular kokudan belki başlangıçta rahatsız olabilir. Ama alışırlar. Alışırlar.

Selamlar, Toprak.

toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2011, 17:51   #190
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Size de iyi akşamlar sayın toprak
Eh belki siz geç kalmadınız da ben korkumdan dolayı onu attım maalesef Yaklaşık 8-9 gün bekledi çünkü. Ev içi bitkilerimde kullanacaktım. Ve dediğiniz gibi minik sinekler olmaya başlamıştı. Koku konusu ilginç çünkü pek öyle kokmuyordu. Yani bu tavsiyeyi 5 gün önce alabilmiş olsaydım kesinlikle uyardım.

Yaylada sorduğumuzda yanmış gübreyi bekletmediklerini söylediler. Haklı olarak onlar da kullanmak için köylerine götürüyorlar herhalde. Benim aldığım çok güzeldi gerçekten. Tek kusuru yanmamış olmasıydı. Neyse sağlık olsun. Seneye yine gideceğiz. Kısmetse yine getiririm.

Zaman ayırıp bu cümleleri kurarak aydınlattığınız için gerçekten teşekkürler. Bilgilerinizi lütfen esirgemeyin ki benim gibi konuları pek bilmeyenler faydalansın

Saygılar.

Eski 14-09-2011, 15:58   #191
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Merhaba sayın gülenmelek,

Neyse sağlık olsun. Koku belki gübre çok yaş ve nemli olsaydı hissedilirdi. İyi ki değilmiş. İltifatınız için de teşekkür ederim. Benim bilgilerimde sadece kişisel deneyimlerimden kaynaklanıyor.

Bence doğal gübreler bahçe çiçekleri için daha uygun. Saksılarda ise kaliteli ve çiçek için uygun toprak karışımları ile suni gübre daha etkili. İki- üç yılda bir saksı toprağını da değiştiriseniz iyi olur. Çünkü çiçeğin kendi atıkları, sulama suyu ve suni gübreden gelen kireç ve tuz, zamanla toprağı çiçek için verimsiz ve zehirli hale getiriyor. Ama aynı toprak bir başka tür bir çiçek için hala verimli olabilir.

Ben bazen bu tuzlanma etkisini gidermek için saksı değiştireceğime, saksıyı bolca su ile suluyor, bir nevi toprağı yıkıyorum. Ardından uygun suni gübreden biraz veriyorum. Ama çiçeklerde zararlı böcekler oluşmuşsa, toprağı, hatta saksıyı değiştirmek lazım.
tekrar selamlar, iyi akşamlar,
toprak

toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2011, 20:04   #192
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Mesajlarıma yazılan tüm cevaplar burada kayıtlı olduğu için, bilgileri unuttuğum zamanlarda dönüp tekrar okuma fırsatı bulduğum için seviniyorum. Bu açıklamalarınız da öyle olacak. Teşekkür ediyorum.
Alıntı:
hatta saksıyı değiştirmek lazım
Değiştirmek yerine çamaşır suyu ile dezenfekte ettiklerini okumuştum forumda. Bu zararlı canlılarla karşılaşmamayı ümit ediyorum. Elim ayağım birbirine girer bu kesin
Selamlar.

Eski 14-09-2011, 21:48   #193
Yeni Üye

altinkukurt.com's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2011
toprağı biraz kükürt ile karıştırırsanız hem zararlı mikroorganizmalar açısından hemde toprağı beslemesi bakımından faydasını görürsünüz.

www.altinkukurt.com

altinkukurt.com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2011, 19:05   #194
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
İbreli bitkiler için yanmış hayvan gübresi kullanılabilir mi? Piyasadaki hazır gübrelerin fiyatı bana yüksek geliyor.

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2011, 14:58   #195
Ağaç Dostu

Enver's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
herkese selam
Dün Ziraat markete uğradım ve çiçeklerime salon bitkilerime kışın verebileceğim gübre sordum. onlarda bana Küçük bir paketin içinde rengi sarı içinde İZ elementleri bor vb. şeyler var dediler. 1 lt. suya bir çay kaşığı dediler. İster yaprağına sıkarsınız isterseniz suyla bitkilerinizin dibine dökersiniuz dediler. Bu nedir ?

Enver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2011, 17:39   #196
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
toprak analiz sonucuna göre gübre

10 dönümlük araziye chandler cinsi ceviz ekiyorum.Kepçe ile 1 metre yükseklikte fidan çukurlarını kazdırdım.Dikim esnasında ve dikim sonrasında ne tür gübreler kullanmalıyım?

kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2011, 17:54   #197
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
toprak analiz sonucuna göre gübre

Analiz sonuçları beni biraz düşündürüyor ama neyse

Eklenen Resimler

kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2011, 19:38   #198
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2011
Tabi önce topraksız tarım yöntemi ile nasıl yetiştirilir öğrenmek lazım...

mehmetdeveci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2011, 09:41   #199
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Gübreler

AHIR GÜBRESİ NEDİR?
Ahır hayvanlarının ve katı dışkıları ile yataklıklarının artıklarından oluşan karışıma ahır gübresi denir. Hayvanlar yedikleri yemlerdeki besin maddelerinin ancak % 45′inden yararlanabilirler, yemdeki bitki besin maddelerinin yarısından fazlası dışkı ile ahır gübresine geçer. Böylece ahır gübreleri içerdikleri besin maddelerinden dolayı bitkiler için zengin bir besin maddesi deposudur.
Hayvanların cinsine göre gübre içerisindeki besin dağılımı:

FAYDALARI NELERDİR:
Ahır gübreleri bitkilerin gelişimi için gerekli besin maddelerini sağlar. Aynı zamanda toprağın yapısını tarıma uygun hale getirir. Toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini düzenler. Ahır gübresinin toprağa verilmesi sonucu toprağın su tutma kapasitesi artar, geçirgenliği olumlu yönde etkilenir. Böylece ahır gübresi, suyun toprak yüzeyinden bağımsızca akmasına buharlaşmasına ve tarıma elverişli toprakları taşıyıp götürmesine engel olur . Gübreleme ile toprağın tarlada tutulması erozyon tehlikesine karşı tedbir olarak düşünülmelidir. Ahır gübrelerinin uygulandığı topraklar daha kolay tava gelir ve işlenmesi kolaylaşır. Ahır gübresindeki organik madde ve besin maddeleri kaybını önlemek için, gübre tarlaya verilir verilmez pullukla toprak altına gömülmelidir. Aksi halde, gübre tarlada bekletilme süresine bağlı olarak değerinden çok şey kaybeder.
NE ZAMAN? NEKADAR? NASIL? kullanmalıyız.
Ahır gübresinin tarlaya verilmesi için en uygun mevsimler ilkbahar ve Sonbahardır. Kullanılacak ahır gübresi miktarı da genellikle dönüme 2- 4 tondur.
Ahır gübresi özellikle az yağış alan bölgelerde ve ağır bünyeli topraklarda Sonbahar mevsiminde uygulanır. Çok yağış alan bölgelerde ve kumlu topraklarda ise ilkbahar aylarında gübreleme yapılır.
YEŞİL GÜBRE
Yeşil gübre baklagil cinsi bitkilerinden seçilir. Baklagiller havanın azotundan yararlanarak, köklerinde azot depolayan ve toprağın azotça zenginleşmesini sağlayan bitkilerdir.
TİCARET GÜBRELERİ
Bileşiminde azot, fosfor ve potasyum gibi bitki besin maddelerinden birini veya birkaçını bir arada bulunduran ve ticaret amacı ile pazarlanan gübrelere ticaret gübreleri denilmektedir. Halk arasında “suni gübre” veya “kimyevi gübre” diye adlandırılan bu gübrelerin değeri doğrudan doğruya bünyelerindeki besin maddesi miktarları ile ölçülmektedir.
Ticaret gübreleri içerisindeki bitki besin maddelerinin çeşidine göre;
1. Azotlu gübreler
2. Fosforlu gübreler
3. Potasyumlu gübreler
4. Kompoze gübreler
diye sınıflandırılır.
1. AZOTLU GÜBRELER
Azotlu gübrelerin birçok çeşidi olup, yurdumuzda ençok kullanılan azotlu gübreler şunlardır.
Amonyum sülfat: Asit özellikli bir gübre olduğu için nötr ve kireçli (alkali) topraklarda kullanılır. Uzun yıllar sürekli olarak toprağa verilmesi halinde topraktaki asit miktarını arttırır. Bu nedenle asitli topraklara verilmemelidir. Verilmek zorunda kalındığında ise bir miktar kireçle birlikte uygulanmalıdır.
Genellikle beyaz renkli olup toz şekere benzediği için çiftçilerimiz tarafından “şeker gübre” diye de adlandırılır. Bitkilerde azot ihtiyacının karşılanmasında kullanılır. Yapısında bulunan kükürt sayesinde bitkinin kükürt ihtiyacı da karşılanır. Amonyum sülfat gübresi, nitratlı gübreler gibi kolay yıkanmamakta, bu nedenle de birçok bitkide ekimle birlikte verilebilmektedir. Çeltik ve hububat tarımında sıklıkla kullanılır. Fizyolojik asit karakterli bir gübredir.
Amonyum nitrat (Kireçli ve saf amonyum nitrat) : Beyaz kristal yapıdaki arı amonyum nitrat % 35 N içerir. Gübre olarak satılan amonyum nitratla ise %33.5-34.0 N bulunur. Azotun yarısı nitrat ve öteki yarısı da amonyum şeklindedir. Kolay çözünür olması ve bitkilerin gerek nitratı gerekse amonyumu absorbe etmeleri nedeniyle amonyum nitrat toprakla artık bırakmaz. Bu özellikleri nedeniyle amonyum nitrat hızlı etki yapan bir azotlu gübredir. Asidik yapıda bir gübredir bu yüzden uzun süre kullanılması halinde toprakta asidik etki yaratabilir. Amonyum nitrat gübresi, her bitkiye tavsiye edilebilecek ve çeşitli iklim şartlarında emniyetle kullanılabilecek bir gübredir.
Üre:Beyaz renkte ve küçük boncuk şeklindedir. Piyasada satılan azotlu gübreler içinde en yüksek oranda azot ihtiva eden üre gübresinin 100 kilosunda 45- 46 kilo saf azot bulunur. Daha önce de belirtildiği gibi, bitkiler azot ihtiyacını daha çok amonyum ve nitrat formundaki azot kaynaklarından karşılarlar. Bitkiler üreyi de doğrudan bünyelerine alarak besin maddesi olarak kullanabilirler. Ancak bu gübrenin bitkilere daha faydalı hale gelmesi için parçalanarak amonyum veya nitrata dönüşmesi gerekir. Bu itibarla üre gübresi özellikle üst gübresi olarak kullanıldığı durumlarda amonyum sülfat ve amonyum nitrat gibi gübrelerden daha erken zamanlarda uygulanmalıdır.
2. FOSFORLU GÜBRELER
Triple süperfosfat gübresi: Kirli beyaz veya gri renkli yuvarlak tanecikler halinde olup bu gübreye çiftçilerimiz taban gübresi veya TSP’ de demektedir.
3. POTASYUMLU GÜBRELER
Topraklarımız genellikle azot ve fosfor bakımından fakir potasyum besin maddesi bakımından ise yeterli durumda olduğundan ülkemizde potasyumlu gübre kullanımı azot ve fosforlu gübre kullanımına göre daha az olmaktadır.
4. KOMPOZE GÜBRELER
Kompoze gübreler birden daha fazla bitki besin maddesini birarada bulunduran gübrelerdir.
Kompoze gübrenin içerisindeki bitki besin maddeleri sırası ile azot, fosfor ve potasyumdur. Bu besin maddeleri % olarak ifade edilmektedir. Örneğin 20-20-0 oluşumundan meydana gelen bir kompoze gübrenin 100 kilosunda 20 kilo saf azot, 20 kilo saf fosfor var. Potasyum ise yok demektir
Kompoze gübreler birkaç çeşit bitki besin maddesini birlikte bulundurdukları için çiftçileri çeşitli gübreleri ayrı ayrı alma taşıma, depolama ve tarlaya verme sıkıntısından kurtarmış olur. Bu gübrenin kullanımı daha az emek ve zaman harcayarak çiftçiye ekonomi ve kolaylık sağlar.
Gübreden beklenen yararın sağlanabilmesi için gübrenin EN UYGUN ZAMAN ve EN DOĞRU bir şekilde toprağa verilmesi gerekir.
GÜBRELERİN VERİLME ŞEKLİ
Gübreler genellikle el veya makina ile toprağın üstüne serpilerek verilmekte ya da tohum veya bitkiden belirli uzaklıklarda olmak üzere çizgi halindeki bir banda veya bitki etrafındaki ocağa verilmektedir.
GÜBRELERİN UYGULAMA ZAMANI
Gübrelerin mahsul artışına olan etkisini çoğaltmak için gübre uygulama zamanı
- Bölgenin iklimine, Toprağın karakterine, Gübrelenecek bitkinin cinsine ve Verilecek gübrenin çeşidine göre ayarlanması gerekir.
Fosforlu ve Potaslı gübrelerin tamamı güzlük ve yazlık ekimlerde EKİMDEN HEMEN ÖNCE veya EKİM SIRASINDA toprağa tohum derinliğine gömmek gerekir.
Azotlu gübreler toprakta çok hareketli gübreler oldukları için fazla yağışlarla ve sulama suyu ile yıkanarak; veya gaz halinde uçmak suretiyle kayıplara uğrayabilirler. Bu gibi kayıpları önlemek ve bitkinin bu besin maddesine en fazla ihtiyacı olduğu zamanda onu toprakta hazır bulundurmak için bazen bitki için gerekli azot miktarının hepsini bir defada ekim veya dikimde vermeyip bitkinin çeşitli büyüme devrelerinde olmak üzere birkaç kısma bölünerek verilmelidir.
Güzlük ekimler için yapılacak azotlu gübre uygulamalarında genellikle Amonyum sülfat veya üre gübrelerini ilkbahar veya yazın yapılacak gübrelemelerde ise Amonyum nitrat gübresinin kullanılması tercih edilmelidir.

kisacikd beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2011, 13:13   #200
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-01-2011
merhaba arkadaşlar yeni konu açmayı denedim sistem müsade etmedi sanırım birz pişmem lazım kuşlarımın kümesini her temizlediğimde epey kuş gübresi elde ediyorum bunları geçen sene yakmayı denedim ancak yerim dar olduğundan müthiş koku karşısında atmak zorunda kaldım bu gübreyi daha basit ve partik bir şekilde kullanmanın bir yolu yok mudur özellikle güllerim için yararı nedir

bursaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2011, 14:59   #201
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bursaci Mesajı Göster
bu gübreyi daha basit ve partik bir şekilde kullanmanın bir yolu
Gübre şerbeti yapmaktan geçer. Gübre miktarına göre 30 veya 50 litrelik bir bidon işinizi görür. Önce 1 ölçü gübre 2 ölçü su, 15 gün bekletilecek ki fermente olsun, sonra bu karışım süzülüp bunun 5 katı daha sulandırılıp şerbet olarak kullanılır. Sürekli vermeniz bitkileri öldürebilir. Bahçeye verildiğinde 4 yıl arayla kullanılması tavsiye ediliyor. İçerdiği mineraller fazla olduğundan tuzlanma yapabilir, ph düşer ec artar.

chomes beğendi.
kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2011, 15:15   #202
Ağaçsever

Merhaba kürşad bey

bilgileri için tş ederim ilk fırsatta deneyeceğim *** ler

Eski 14-12-2011, 18:01   #203
Ağaçsever

Coskun4216's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Merhaba sayın Bursacı

Oynar güvercini besliyorsunuz anlaşılan.Koku ile alakalı EM etkin mikroorganizmalar sayfasını incelemenizi tavsiye ederiz.
Biz koku ve hastalık sıkıntısını em ile çözdük.Em ile aşırı kötü kokudan kurtulursunuz.
Komşularınızdan koku şikayeti gelmez.Antibiyotik kullanmanıza gerek kalmaz.
Kuşlarınız daha sağlıklı ve hastalıklara karşı bağışıklık sistemleri kuvvetli olur.

Sağlıcakla kalınız.

Coskun4216 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2011, 11:04   #204
Ağaçsever

merhaba Coşkun bey evet oynar kuşu beslemekteyim verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ilk müsait anda inceleyeceğim

Eski 03-01-2012, 08:46   #205
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-12-2011
Sayın üyeler,
Verdiğiniz değerli bilgiler için hepinize teşekkür ederim. Benim bahçem falan yok. Mutfağımda saksılara sebze ekip onları büyütmeye çalışıyorum. Ve bu konuda çok acemiyim. (ama olsun hayatın anlamını keşfettim) Sizlere bir sorum olacak. Aslında Soru da değil bir tavsiye istiyorum. Marketten "Gentafol" adında bir NPK Gübre Çözeltisi aldım. İçerik (Azot %8, Üre Azotu %8, Fosforpentaoksit %8, Potasyum Oksit %8)'ten ibaret. Sanırım bu organik bir gübre değil. Ankara' da ikamet ediyorum ve sizin yaptığınız gibi gübre şerbeti vermek istiyorum. Ben bu gübreyi Ankara' da nereden temin edebilirim. Saygılar. Hepinize iyi çalışmalar.

gulgurbuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2012, 09:43   #206
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Aldıgınız organık degıldır
sizler ev ortamında elınızdekı mutfak artıklarından en kalıtelı gubreyı yapabılırsınız
kısaca söyle anlatayım
5 veya 8 lt su kabı alınır
5 lt ye 500 ml gr yanı yarım kıle pekmez konulur
içine 2 kg kadar mutfak artıklarınız küçültülerek doldurulur
sıcak havada gaz çıkıs olur kapagı arada bır havalandırırsınız bu çok önemlıdır
mutfak artıklarınız parçalanıp beyaz küfler üstünde bırıktımı
bu gübre hazırdır
bir litre suya yaklasık bir kapak bu sıvıdan verdınızmı
bitkılerınızı tanıyamazsınız
enzım sayfasını etraflıca okumalısınız

Özden ve Vegy beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2012, 10:21   #207
Yeni Üye

Sayın Safranlı, çoook teşekkür ederim. Hemen yapıyorum. İyi çalışmalar tekrar. Enzim sayfasını da okuyorum. (İyi bir öğrenciyimdir)

Vegy beğendi.
Eski 03-01-2012, 10:39   #208
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
ankaranın sogugu adamı korkutuyor
kapalı balkonunuz varsa oraya koyarsınız el yapımı gubrenızı

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2012, 10:40   #209
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2007
Galeri: 4
Bitkilerinize soğuk dönemlerde bitkisel aminoasit takviyeleri yaparak stres dönemlerini kolay atlatmalarını sağlayabilir, bir nevi rahatlatma uygulaması olarak yapabilirsiniz.

hizals Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2012, 17:37   #210
Yeni Üye

Kapalı balkonum yok. Ama akşama kadar güneş alıyor. Bu arada ilk deneyimim kötü oldu. Havuç, roka kurudu. ( Halbuki güzel çimlenmişti. Araştırdığım tüm kurallara uydum. Neden kurudular anlamadım. Ben dediğiniz pekmez+ mutfak artıklarını (sebze meyve kabukları) hazırladım. Serin bir ortamda arada kapağı açarak havalandıracağım. Biber, domates, turp, maydonoz, dereotu, fesleğende deneyeceğim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024