agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni82Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-05-2011, 12:25   #31
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Hay Allah., Ben de sn Jezebel den ses çıkmadı acaba gönderdiğim soğanları almadı mı? diye merak ediyordum.sanırım kargoyu almışsınız. casablanca liliumları güle güle büyütün. Bunlar boğaz kısmından da kök yapar dolayısıyla soğanın üzerinde 5-8 cm. kalınlıkta toprak olsun ve dip kısmında su birikmesin ki dip kökleri çürümesin. Kolay gelsin.

Tamam hocam,
biraz daha toprak takviyesi yapayım,

Name:  DSC03743.jpg
Views: 8018
Size:  43.6 KB

Beni çok mutlu ettiniz, o gün sabahtan uğursuz bir gündü, paket gelince çok iyi geldi.
Tekrar teşekkürler.
Aman çok sevindim sayın Lilium, seneye benim de böyle Casablanca ormanım olur inşallah.
Onu da African Queen lily ormanıma eklerim.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2011, 00:51   #32
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster

Eklenti 209797

Aman çok sevindim sayın Lilium, seneye benim de böyle Casablanca ormanım olur inşallah.
İnşallah olur, toprak takviyesi yapınız ki, sapta oluşacak yavru soğanlar dışarıda kalmasın. Soğanı ne kadar gömdünüz bilmiyorum ama gördüğüm kadarıyla çok gömmemişsiniz gibi, ben olsam saksıyı doldururum. daha iyi yavru soğan oluşmasını sağlarsın.
Aşırı sulamadan da daima kaçının. Dırenajı iyi olan süzek olan saksılarda sulamaya dikkat edilmeli susuzda bırakılmamalı.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2011, 21:57   #33
Yeni Üye

wish27's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2011
bende bu kazablankayı 4 yıl önce bir çiçekçi arkadaşım vasıtasıyla almıştım ama geçen sene soğan haline geldiğinde balkondayken eve gelen bir misafir toprağında güya sigarasını söndürmüş ama toprağı torftan oluştuğu için kuru torf soğanlarla beraber yanmış ((
bu kış bir marketten kazablanka diye aldığım çiçek açtığında bunun lilyum olduğunu kokmadığında anladım. bana bu kokusuna hayran olduğum bitkinin soğanını nasıl bulacağımı söyleyebilecek bi arkadaş yokmu ??

wish27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2011, 22:36   #34
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Satış bölümünde olması lazım Sayın kgursan, satışı bitirmediyese tenin edebilirsiniz

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2011, 12:22   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-04-2009
acil yardım

10 tane casablanca almıştım . bi sorun oluştu soganların alt yapraklarında sararma oluyor ve bi zamn sonra dökülüyor bu sararma yukarı dogru ilerliyor . geçen yılda aynı şey olmuştu soganı kaybetmiştim. aşırı yagışlarmı yoksa başka bi hastalıkmı bu acaba. aldıgım soganları saksılara dikmiştim boyları 30 cm kadar büyüme durdu. nasıl bi önelem alabilirim bu yapraklardaki sararmayı önlemek için bu yapraklardaki bu sararma hepsinde mevcut resim ekleyebilirim yarın. teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

serdarca06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2011, 09:29   #36
Ağaç Dostu

fooflower's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2010
Galeri: 1
Name:  b.zambak.jpg
Views: 1832
Size:  44.9 KB

Name:  b.zambak1.jpg
Views: 1791
Size:  40.4 KB

Name:  b.zambak2.jpg
Views: 1743
Size:  46.3 KB

Name:  b.zambak3.jpg
Views: 1779
Size:  28.2 KB

selam sayın lilium. 2010 temmuz ayında aldığım soğanların son durumu. Ne yapmalıyım. Sadece sulamayı kestim.Sizin bilgileriniz doğrultusun da soğanların çürüme yapabileceğini düşünüyorum. Yapmam gereken başka bişey var mı acaba..

fooflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2011, 11:27   #37
Ağaç Dostu

fooflower's Avatar

Sayın lilium bir de saksıda olan bir çiçeğim var. Geçen sene saksıda iki tane kadar dı yine aynı boydaydı ve hiç büyümediler. Şimdi ise daha da çoğaldılar yine aynı boyda ve hiç büyümüyorlar sadece çoğalıp aynı boy da kalıyorlar
Name:  SANY0010.jpg
Views: 2067
Size:  49.0 KB
yanlış hatırlamıyorsam eğer soğanları çok küçüktü. Sarımsak dişi kadar. Ayırsam şimdi ayrı saksılara diksem olur mu acaba

Eski 03-07-2011, 12:00   #38
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sevgili fooflower, sanırım bunlar casablanca bende de bir kaç tanesinde böy bir durum var, suyunu kestim ama daha sökmedim. (söktüğümde resimleyip anlatmaya çalışacağım)
Büyük bir ihtimalle fusaryuma benziyor kuruyanları sökebilirsin, sökmeden önce bir kovaya ya da yeterli büyüklükteki bir kaba CAPTAN 50 WP sıvı çözelti hazırlayın kovanın üzerine bir tül koyun söktüğünüz soğanları söktüğünüz gibi bekletmeden bu sıvının içine atın 10-15 dakika dursunlar ilaca elle temas olmadan tülden tutun çıkarın, gölge havadar bir yerde soğanları kurumaya bırakın kesinlikle güneşte kurutmayın. ve daha sonra ekeceğiniz yere ekin yaprakları bitişinceye kadar çok az nemlendirin.

Saksıdaki ise, soğan cürüme yapıyor ve kardeşleniyor, bir şeyleri yanlış yapıyorsun ama neyi saksı dranajımı yok? toprağın süzek olmayışımı ? yoksa çok sulamamı ? bunlara dikkat ederseniz sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Saksıdakinin de suyunu tamamen kesin yaprakları kurumaya yüz tuttuğu dönemde aynı işlemi onada yapın

Eski 05-07-2011, 17:32   #39
Ağaç Dostu

fooflower's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sevgili fooflower, sanırım bunlar casablanca bende de bir kaç tanesinde böy bir durum var, suyunu kestim ama daha sökmedim. (söktüğümde resimleyip anlatmaya çalışacağım)
Büyük bir ihtimalle fusaryuma benziyor kuruyanları sökebilirsin, sökmeden önce bir kovaya ya da yeterli büyüklükteki bir kaba CAPTAN 50 WP sıvı çözelti hazırlayın kovanın üzerine bir tül koyun söktüğünüz soğanları söktüğünüz gibi bekletmeden bu sıvının içine atın 10-15 dakika dursunlar ilaca elle temas olmadan tülden tutun çıkarın, gölge havadar bir yerde soğanları kurumaya bırakın kesinlikle güneşte kurutmayın. ve daha sonra ekeceğiniz yere ekin yaprakları bitişinceye kadar çok az nemlendirin.

Saksıdaki ise, soğan cürüme yapıyor ve kardeşleniyor, bir şeyleri yanlış yapıyorsun ama neyi saksı dranajımı yok? toprağın süzek olmayışımı ? yoksa çok sulamamı ? bunlara dikkat ederseniz sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Saksıdakinin de suyunu tamamen kesin yaprakları kurumaya yüz tuttuğu dönemde aynı işlemi onada yapın

Sayın lilium sıvı çözeltiyi bugün aldım.Üzerinde lilium soğanları ile ilgili bir bilgi bulamadım. Çözeltiyi nasıl hazırlamam gerekli bilmiyorum. Ne kadar suya çözelti koymalıyım?

Eski 05-07-2011, 22:41   #40
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fooflower Mesajı Göster
Sayın lilium sıvı çözeltiyi bugün aldım.Üzerinde lilium soğanları ile ilgili bir bilgi bulamadım. Çözeltiyi nasıl hazırlamam gerekli bilmiyorum. Ne kadar suya çözelti koymalıyım?
Yüz litre suya 250gr olarak hesap edin, 10 litreyse su 25gr

Eski 18-07-2011, 16:19   #41
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Benim Casablankalar açtı bu sabah
Çok güzel bir sürpriz oldu, kokuları çok hafif.

Name:  IMG_0171.jpg
Views: 5719
Size:  30.6 KB

,

Name:  IMG_0172.jpg
Views: 5728
Size:  39.1 KB

,

Name:  IMG_0173.jpg
Views: 5668
Size:  40.1 KB

,

Name:  IMG_0174.jpg
Views: 5666
Size:  37.6 KB

Sn. kgursan bunlar da benim kızlarım, teşekkürler.

sarigoz beğendi.
Eski 18-07-2011, 21:01   #42
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Benim Casablankalar açtı bu sabah
Çok güzel bir sürpriz oldu, kokuları çok hafif.
Etkili bir kokuya sahip olmaları gerekir, sayın Jezebel çiçeklerinize bilhassa çiçeklerine su değdirmemeye dikkat ederseniz ömürleri daha uzun olur.

Eski 18-07-2011, 21:17   #43
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Bu uyarı geç geldi, sırılsıklam oldular çünkü artık.
Sabah yeni açmıştı, koku hafifti, akşam koku her yeri doldurmuştu
Teşekkürler.

Eski 18-07-2011, 21:23   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Maşşallah çok güzel görünüyorlar..
Dün ben de kokladım bir tane yüzüm gözüm polen oldu ve zor çıktı..

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 21:28   #45
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Birkaç poz daha

Name:  DSC04407.jpg
Views: 2205
Size:  79.3 KB

Name:  DSC04408.jpg
Views: 2146
Size:  56.3 KB

Name:  DSC04409.jpg
Views: 2864
Size:  54.7 KB

Görmemişin Casablanca'sı olmuş

Eski 18-07-2011, 21:35   #46
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Çok güzel sevgili Jezebel benim de Casablanca da iki tane çiçek açtı ama akşamları enfes kokusu beni mest etti

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 21:42   #47
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis Mesajı Göster
Dün ben de kokladım bir tane yüzüm gözüm polen oldu ve zor çıktı..
Sevgili selis, bende ilk defa koklarken öylesine burnumu sokmuşum ki, yüzüm gözüm heryerim sapsarı olmuş haberim yok, beni gören basıyor kahkahayı ben ise haval haval bunlar niye gülüyor diye bende onlara gülüyorum. aynaya bakınca işte o zaman ben koptum.

O zamandan beri kokladığıma dikkat ederim, vazoya koymadan önce de bunları ince uçlu makas ile keser vazoya koyar doya doya da koklarım.

Eski 18-07-2011, 22:09   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Lilium aynen bende de öyle oldu, Zaten kişi kendisi fark edemiyor. Ama siz çok komik anlatmışsınız
Koklayacak olanlara yeni bir uyarı yapmış olalım

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2011, 15:25   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Sayın kgursan

Benim Casablancalar hala yeşil duruyorlar. Saplarını dipten koparsam mahsuru var mı acaba?

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2011, 18:27   #50
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu Mesajı Göster
Sayın kgursan

Benim Casablancalar hala yeşil duruyorlar. Saplarını dipten koparsam mahsuru var mı acaba?
neden koparacakmışsınız?? Bırakın YEŞİL KALDIĞI SÜRECE kalsınlar ve foto sentez yapsınlar . İlla ki kopartmak isterseniz biraz daha küçük soğana razı olmuş olursunuz, (Yani gelecek yıl daha az kandili -çiçeği- olur. başka bir zararı olmaz.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2011, 20:01   #51
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Toprağını boşaltıp yavruları ayırayım diye düşünmüştüm. Geçen sene küçük bir uğraş verdim baktım soğanları çıkaramıyorum öylece bıraktım.

Ayni saksıda toprak değişmeden, yavruları ayırmadan kaç sene saklıyabilirim ki?

Eski 29-10-2011, 13:38   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2011
Karadenizde bu çiçek kendi başına yetişiyor.

blacksword Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2011, 14:17   #53
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim cevabınız için. Toprağını boşaltıp yavruları ayırayım diye düşünmüştüm. Geçen sene küçük bir uğraş verdim baktım soğanları çıkaramıyorum öylece bıraktım.

Ayni saksıda toprak değişmeden, yavruları ayırmadan kaç sene saklıyabilirim ki?
Benol hanım, Casablancalar topraktaysa bel küreğiyle rahatça çıkarabilirsiniz, saksıda ise saksıyı devirip boşaltıp yavruları rahatça ayırabilirsiniz. Yeşil duran saplar da çiçek kandillerinde tohum oluşumu yapmış olmaları lazım, o tohumlarla da çoğaltabilirsiniz.

Aynı saksıda toprak değişmeden 3-4 yıl durabilirler, 3 yılda bir değişim ve yavru ayırma yapabilirsiniz.

edipsaydam beğendi.
Eski 29-10-2011, 22:01   #54
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ederim. Tohumlar yeni kurudu ama saplar hala çok yeşil kuruyana kadar bahar gelecek sanırım.Tohumları ekeceğim inşallah soğan oluşturabilirim.

Eski 30-11-2011, 16:14   #55
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Bugün Casablanca saksılarımı boşaltıp köklerde oluşan yavru soğanları ayırıp irileri ayrı yere, yavruları ayrı yere ektim, köklerde oluşan yavru soğan oluşumunu sizlerle paylaşmak istedim.

Name:  DSCN0146.jpg
Views: 2262
Size:  48.3 KB

Name:  DSCN0148.jpg
Views: 2238
Size:  48.3 KB

Name:  DSCN0150.jpg
Views: 2277
Size:  45.6 KB

Name:  DSCN0151.jpg
Views: 2261
Size:  47.9 KB

Name:  DSCN0153.jpg
Views: 2246
Size:  35.4 KB

Eski 01-12-2011, 17:00   #56
Ağaç Dostu.

Nail bey., Çoğaltın güzel ama sanırım "Casablanca" patentli ürün!! başınız ağrımasın. Lilium candidum gibi değil. Bilginiz olsun diye yazdım. kolay gelsin.

Eski 02-12-2011, 00:34   #57
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Bizimkinin ticari anlamda üretme olacağını sanmıyorum, öyle olsa bile anlayamadığım patentli ürün nasıl oluyor, yani birileri bunun üretme patentinimi almış, üretme patenti olmayan bunu üretemez mi? Ya da üretmek için patent mi almamız gerekiyor.

Tam olarak anlayamadım.

Uyarınıza teşekkür ederim ama gerçekten anlayamadım, düşünün ki, ben üretmeye karar verdim ve bunu üreteceğim, yasakmıdır üretemezmiyim?

Şimdi patenli dedin diye ben daha çok üretmeye başlayacağım (çalışacağım) yasaklara karşı ellerjim var, daha çok üstüne üstüne giderim artık.

Dumlupınar beğendi.
Eski 02-12-2011, 15:25   #58
Ağaç Dostu.

Yok,yok. YASAK anlamında değil. Başkasının malı anlamında. Burada patent ıslahçı hakkı nın satılmış halidir? Tamam yine anlayamadın. Açıklıyorum:

Sevgili lilium, gördüğümüz güzel çiçekler casablanca, lombardia, first red gül, apeldoorn lale vb.vb. Bütün bunlar ISLAHÇI denilen kişiler tarafından yabanisi (doğal olanı) değişik şekillerde melezlenerek, meydana gelen hibrit (melez) tohum ve/veya fidelerin arasından en güzelleri seçilmiş, değişik denemelerden geçmiş ve bir ÇEŞİT elde edilmiştir. Bu çeşidin tüm kullanım hakları (üretme-çoğaltma) ISLAHÇI ya ait dir. Islahçı meydana getirdiği yeni çeşid in PATENTİNİ alır ve bu benimdir der.

Ticari olarak soğan üretimi yapan firmalar bu Patenti dalayısıyla o çeşidin üretme -çoğaltma hakkını satın alır ve ıslahçıya yüklü bir para öder. O hibrit çeşidin başkaları tarafından üretilmesini engeller. Dolayısıyla güzel Casablanca Liliumunun çiçeklerini görmek isteyenler o firmadan soğan alır diker. Belki müşterinin kendisi 3-5 soğan çoğaltabilir ama Ticari olarak üreteyim de satayım deyince iş değişir. Çünkü bunun ticari hakları o firmanındır.

Burada bütün amaç ISLAHÇI yı korumaktır. Yıllarca emek verip yeni bir çeşit bulmuş ve biz hemen hazıra konup onu çoğaltıp kaymağını yemek isteriz bu da açık haksızlık dır.

Türkiye patent hakları anlaşmasını sanırım 2-3 yıl önce imzaladı. Ama burası Türkiye. bunu aşmak için değişik yollar vardır. Örneğin First red (Grand prix) gül çeşidi populerdir ve Türkiye de yaygındır ama mezatlarda kırmızı gül veya Bakara gül olarak satılır!!,(ama Hollandaya ihraç edeceksen mecburi adını koyacaksın.) Eh onlar da aptal değil ki. Son çıkan yeni çeşitleri Türkiyeye satmazlar. çeşit eskidikten sonra (5-8 ) yıl sonra bize gelir. Bu yüzden yeni Gül, karanfil, Lilium, frezya, gerbera çeşitlerini Türkiye de göremeyiz ancak kataloglarda görürüz!!

edipsaydam beğendi.
Eski 02-04-2012, 20:47   #59
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Kötü kıştan ve yağmurlardan çürüdü sanmıştım...
Hiç de öyle olmamış

Name:  DSC05811.jpg
Views: 2203
Size:  28.0 KB

.

Eski 03-04-2012, 18:25   #60
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Kötü kıştan ve yağmurlardan çürüdü sanmıştım...
Hiç de öyle olmamış

Eklenti 279209

.
Sn jezebel, Kötü kış !! diye bir şey yok. Tam bitkilerin , özellikle lilium bitkilerinin istediği bir kış geçti ve gördüğünüz gibi soğanlar canlandı.

Buradan uyarıyorum Lilium oriental soğanları uyanmaya başladılar bilginize.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024