agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=129)
-   -   Kazablanka çiçeği (Lilium 'Casa Blanca') (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=4594)

fiancee 04-06-2007 16:44

Kazablanka çiçeği (Lilium 'Casa Blanca')

Arkadaşlar,
Bu haftasonu Sapanca tarafına gittik. Bir kaç yerde kazablanka çiçeği diye bir çiçek gördüm. Upuzun ve kocaman beyaz çiçekleri vardı, aynı lilyuma benziyor ama asıl güzelliği müthiş bir kokusu vardı. İstanbul'da nerde bulabiliriz acaba bu çiçeği? Ben daha önce hiç rastlamamıştım...

Ophrys 04-06-2007 16:46

Çiçeği biliyorum.
Ben sadece kesme çiçek olarak çiçekçilerde görmüştüm.

fiancee 04-06-2007 16:48

Doğrudur, demin internette araştırdım, kesme olarak 5 tanesini 80 milyona filan veriyorlar ama ben gördüm saksıda çok güzel yetiştirmişler, nerde buluruz ki???

Ophrys 04-06-2007 16:50

Soğanlı olduğundan daha çok sonbahar aylarında Koçtaş gibi yerlerde bulabilirsin belki.

fiancee 04-06-2007 16:52

Aaa soğanlı olduğunu bilmiyordum, ama doğru, genelde bu tarz çiçekler soğanlı oluyor. Bakalım bilen varsa haber versin bari...Teşekkürler.

dal 04-06-2007 23:33

Bir tür zambak hibriti ve sonbaharda soğanları dikilir keskin kokulu bir çiçek ve okadar da bakım gerektirmiyor sonbaharı beklemen lazım:)

sarıaltıngül 10-06-2007 12:39

Merhaba bende kazablanca var. Soğanlı , çiçekçiden 5 ytl ye aldım, saksıda. Bakalım gelecek sene çiçek açabilecek mi ?Gözüm gibi bakıyorum ama şimdiden kurudu :(

srknuz 14-06-2007 11:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fiancee (Mesaj 113245)
Arkadaşlar,
Bu haftasonu Sapanca tarafına gittik. Bir kaç yerde kazablanka çiçeği diye bir çiçek gördüm. Upuzun ve kocaman beyaz çiçekleri vardı, aynı lilyuma benziyor ama asıl güzelliği müthiş bir kokusu vardı. İstanbul'da nerde bulabiliriz acaba bu çiçeği? Ben daha önce hiç rastlamamıştım...

ZAMBAKGİLLERDEN SOGANLI BİR BİTKİ, BEYAZ ÜZERİNE PEMBE BENEKLERİ VARDIR. TEKZENDEN SOVANINI BULABİLİRSİNİZ.MAYIS HAZİRAN GİBİ DİKİLİR AĞUSTOS GİBİ AÇAR.

balsu 02-04-2008 00:08

Merhaba ben yeni üyeyim sizin istanbulda kazablanka nerede bulurum diye soran mesajinizi gördüm,epey zaman gecmis aradan ama genede yazmak istedim.Bahcelievler postahanesinin karsisindaki büyük serada bugün gördüm her saksida ikitane ekiliydi saksisi 5ytl,renkleride lal kirmmiziydi muhtesem güzeldi belki ilgilenirsiniz

samowan 02-04-2008 02:40

Sn. balsu sizin dediginiz kirmizi cicekli bir zambak, bu baslikta aranan bitki beyaz cicek acan, yogun kokulu kazablanka adindaki zambak cesidi.

balsu 02-04-2008 17:02

Sn samawan haklisindir.Yanildim ben cicek isimlerini cok iyi bilemiyorum fakat lilyum sanip sordum seraci bana"o kazablanka cicegi"dedi.Nasil seraci olmus ama hayret yani... sizede tesekkür ederim ögrenmis oldum.

korhan 19-05-2008 21:35

Ben nevşehirdeyim burada casablanka soğanı bulmam çok zor. acaba elinde gerçek kasablanka soğanı olan varsa irtibata gecebilirmiyiz? Birde arkadaslar forumda bayagı bi gezindim fakat casablancanın bakımı hakkında bir bilgi bulamadım. varsa yardımcı olurmusunuz. teşekkürler.

ayhat 09-06-2008 18:17

Kazablanka soğanı bende arıyorum, çok güzel keskin bir kokusu var, ilgilenenlere duyurulur :)

Orkun Kırcı 24-04-2009 20:39

3 Eklenti(ler)
Merhabalar. İkinci fotodaki üç soğanı da aynı günde diktim. Ancak biri nedense diğerlerine fark attı. Sebebi ne olabilir? Sonuçta aynı su aynı ısı aynı güneş:p
İlk fotoda ise fidelerden birinde yaprak oluşumu ve sayısı diğerlerine göre farklı bir de bunun sebeini öğrenmek istiyorum? Son fotodaki de diğerlerinden farklı zamanda diktiğim henüz 24 günlük başka bir soğanım. Sanırım bu hızla diğerlerini yakalayıp geçecek:dilli: Saygılarımla...

Bu arada hepsi de farklı renklerde. 1 ve2. fotodakiler AsyaLaleden son fotodaki ise Bim de satılanlardan.

Eklenti 74472
Eklenti 74473
Eklenti 74479

Lonicera 14-05-2009 15:43

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar, Sn Mutlu kutlu'dan almış olduğum Casablanca Lilium nihayet açtı. Bahçede kap içerisinde olduğu için kokusu dibine kadar gelip koklamadan anlaşılmıyor. Kapalı mekana konduğunda çok daha yoğun kokusu olacağını sanıyorum. Buradan Sn Mutlu beye teşekkürlerimi tekrar sunmak istiyorum. Toplam 10 soğandan 5 tanesi çiçeğe durdu.

Orkun Kırcı 14-05-2009 16:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera (Mesaj 421673)
Arkadaşlar, Sn Mutlu kutlu'dan almış olduğum Casablanca Lilium nihayet açtı. Bahçede kap içerisinde olduğu için kokusu dibine kadar gelip koklamadan anlaşılmıyor. Kapalı mekana konduğunda çok daha yoğun kokusu olacağını sanıyorum. Buradan Sn Mutlu beye teşekkürlerimi tekrar sunmak istiyorum. Toplam 10 soğandan 5 tanesi çiçeğe durdu.

Rengi çok hoşmuş. Maşallah.

hosseda 04-06-2009 17:22

Kokusu çok güzel. Vazoda 3 gün durunca goncaları açıyor ve kokusu tüm evi kaplıyor.
Bu çiçek bahçede olurmu araştırmaya karar verdim.
Bir şeyler bulursam buraya da yazarım.

tolgahann 04-06-2009 23:02

Kasabalanca dediğimiz bitki lilium değil mi?

talar_ 05-06-2009 12:11

2 Eklenti(ler)
İnternette casablanca flower **** oriental lilyum olarak aradığınızda göreceksiniz.
Çiçek şekli lilyuma benzeyen ama daha büyük çiçekli ve muhteşem kokulu, soğanlı bir çiçek. Yaprak dizilimi de lilyuma benzemiyor.
Çiçek ömrü de lilyumdan çok daha uzun.

kgursan 09-06-2009 23:54

Casablanca hakkında bazı açıklamalar gerektiğini gördüm. İzninizle düzeltmeleri yapıyorum. Kavram kargaşasını ortadan kaldırmak gerek.
1. Kazablanka çiçeği diye bir çiçek yok!!! Burada konu edilen Oriental Lilium gurubu içinde beyaz çiçekli bir Lilium çeşididir. Bunun gibi Alma ata çeşidi, Ankara çeşidi vb. isimlerle bilinen başka beyaz çiçekli oriental liliumlar da vardır. Oriental liliumlar içinde pembe, kırmızı vb. başka renkli liliumlar da bulunur. (Sn Eylems in liliumları oriental liliumlardan bir çeşittir.)
2. Oriental melezler içinde "Casablanca" çeşidi çok ünlendiği için bütün beyaz liliumlara casablanca denmeye başlanmış ki yanlıştır.
3. Oriental liliumlar soğanları iridir, sonbahar veya ilkbaharda dikilir, Yaz aylarında Temmuz-Ağustos gibi çiçek açarlar. Hafif kokulu iri ve beyaz çiçekleri vardır. Kesme çiçek olarak çiçekçilerde çok bulunur. Ama çiçekçiler 10 misli pahalı satarlar.
4. Casablanca denilen lilium çeşidinin soğanlarının çoğaltılması, bakımı vb. diğer lilium türleri gibidir. Çoğaltılması biraz yavaş olur. Bu nedenle soğanları kıymetlidir.

serdarca06 31-05-2010 08:44

yardım !!!

3 Eklenti(ler)
Üzerine titregim liliumlarda (CASABLANCA) yapraklarında sararma var sararan yapraklarda daha sonra düşüyor. Sararma giderek tepeye dogru ulaşıyor, ne yaptıysm olmadı her gün sararıp kopan 2 tane yaprak görüyorum saksının dibinde.Ben son günlerde yagan yagışlar neden oldu diye düşünüyorum, birde topragına 1/3 oranında koyun gübresi kullanmıştım o sebep oluyor gibi sanırım. Bitkiyi kontrol ettigimde herhangi zararlı böcekle karşılaşmadım.

ne yapmalıyım sizce?

Benol Hazaroğlu 15-08-2010 16:29

1 Eklenti(ler)
Sgursan dan gelen soğan büyüdü ve açtı harika kokusu var.

kgursan 25-08-2010 01:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazarolu (Mesaj 683759)
Sgursan dan gelen soğan büyüdü ve açtı harika kokusu var.

İşte kazablanka çiçeği denilen "Casa Blanca çeşidi Oriental Lilium" budur. Normal soğanlı bir LİLİUM çeşididir. Soğanları +2 oC da 2 ay depolandıktan sonra (soğuklatıldıktan sonra) -2 oC da dondurulur ve yılın her ayında dikilebilir ve 2-3 ay içinde çiçeklerini verir.

zeyzeynep 25-01-2011 19:26

Merhaba,
İki hafta önce bir çiçekçiden tomurcukları oluşmuş bir lilyum casablanka aldım. Tüm tomurcuklar çiçek açtı. Ama şimdi çiçekler sarardı büzüştü ve çok sağlıksız görünüyorlar. Ayrıca alttaki yaprakları sürekli dökülüyor. Bunların sebebi ne olabilir ve benim ne yapmam gerekir?
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Lilium 25-01-2011 22:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zeyzeynep (Mesaj 747443)
Merhaba,
İki hafta önce bir çiçekçiden tomurcukları oluşmuş bir lilyum casablanka aldım. Tüm tomurcuklar çiçek açtı. Ama şimdi çiçekler sarardı büzüştü ve çok sağlıksız görünüyorlar. Ayrıca alttaki yaprakları sürekli dökülüyor. Bunların sebebi ne olabilir ve benim ne yapmam gerekir?
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Sanırım aldığınız lilium casabılanca sera ortamında şaşırtalarak yetiştirilmiş ve çiçek açtırılmış, tomurcuklar çiçeğini açtıktan sonra sararıp büzüşmeleri doğaldır, Bu mevsimde açtırılmaları aslında çok da doğal değil, tiçari olarak bu işi yapanlar, arayanların her zaman bulabilmeleri ve daha iyi paralar kazandıkları için bu mevsimde de açtırabiliyorlar, bu mevsimde açan çiçeğin tohumundan da yararlanmak oldukça zor.

Alttaki yaprakların dökülmesini iki nedene bağlarım. Birincisi, zorlama ile açtırılmış bir çiçek ve ortamının değişmesi, Yani serada belli derecelerde tutulan daha sonra bu derecelerin değişmesi.
İkincisi: Aman çiçekler buruşuyor deyip çok sulamış olabilirsin.
Çiçeği bittiğine göre suyunu kesin, hatta şimdiler zamanıdır soğanı çıkarın yavruları varsa onları ayırın, (çok küçük alınmayacak gibi olanları bırakın) çiçek sapını soğandan ayırın. Çok hafif nemli kumlu toprağa ekin, ve sulamayın. (Şu bülüme bakabilirsiniz.) Mesaj 606-608

zeyzeynep 26-01-2011 10:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lilium (Mesaj 747592)
Sanırım aldığınız lilium casabılanca sera ortamında şaşırtalarak yetiştirilmiş ve çiçek açtırılmış, tomurcuklar çiçeğini açtıktan sonra sararıp büzüşmeleri doğaldır, Bu mevsimde açtırılmaları aslında çok da doğal değil, tiçari olarak bu işi yapanlar, arayanların her zaman bulabilmeleri ve daha iyi paralar kazandıkları için bu mevsimde de açtırabiliyorlar, bu mevsimde açan çiçeğin tohumundan da yararlanmak oldukça zor.

Alttaki yaprakların dökülmesini iki nedene bağlarım. Birincisi, zorlama ile açtırılmış bir çiçek ve ortamının değişmesi, Yani serada belli derecelerde tutulan daha sonra bu derecelerin değişmesi.
İkincisi: Aman çiçekler buruşuyor deyip çok sulamış olabilirsin.
Çiçeği bittiğine göre suyunu kesin, hatta şimdiler zamanıdır soğanı çıkarın yavruları varsa onları ayırın, (çok küçük alınmayacak gibi olanları bırakın) çiçek sapını soğandan ayırın. Çok hafif nemli kumlu toprağa ekin, ve sulamayın. (Şu bülüme bakabilirsiniz.) Mesaj 606-608

Teşekkür ederim Lilium. Mesajları inceledim aynısını yapacağım. Anladığım kadarıyla yazın çiçek açması gerekiyordu. Ayırdığımız soğanlar ne zaman çiçek açacak acaba?

kgursan 26-01-2011 16:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zeyzeynep (Mesaj 747730)
Teşekkür ederim Lilium. Mesajları inceledim aynısını yapacağım. Anladığım kadarıyla yazın çiçek açması gerekiyordu. Ayırdığımız soğanlar ne zaman çiçek açacak acaba?

Temmuz-Ağustos da

Jezebel 03-05-2011 10:25

Her zaman kokusuna imrendiğim Casablanca lily ' den benim de üç soğanım oldu.
Siparişimi unutmuştum bile ki bu gün gelince hayli şaşırdım.
Paketi açınca hatırladım.
Hele büyüsünler resmederim.

kgursan 06-05-2011 22:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 796952)
Her zaman kokusuna imrendiğim Casablanca lily ' den benim de üç soğanım oldu.
Siparişimi unutmuştum bile ki bu gün gelince hayli şaşırdım.
Paketi açınca hatırladım.
Hele büyüsünler resmederim.

Hay Allah., Ben de sn Jezebel den ses çıkmadı acaba gönderdiğim soğanları almadı mı? diye merak ediyordum.sanırım kargoyu almışsınız. casablanca liliumları güle güle büyütün. Bunlar boğaz kısmından da kök yapar dolayısıyla soğanın üzerinde 5-8 cm. kalınlıkta toprak olsun ve dip kısmında su birikmesin ki dip kökleri çürümesin. Kolay gelsin.

Lilium 07-05-2011 12:12

3 Eklenti(ler)
Önceki yıl sayın kgursandan aldığım Casablancalarım ve onlardan ayırmış olduğum yavrular.

Eklenti 209792

Eklenti 209793

Bunlar da lilium candidum yavruları

Eklenti 209794

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024