agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni52Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-04-2010, 11:55   #31
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Sümbülü tohumdan yetiştirmek

Sevgili ağaç dostlarım bu siteye yeni üye oldum araştırdım ama bulamadım sümbüller laleler nergisler vs. tohumla nasıl çoğaltılır tohumunnnnu diktiğiniz zaman kaç yıl sonra çiçek açar bana bunu elinizde ressimler varsa resim göstererekte anlatabilirmisiniz.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2011, 16:24   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2011
Herkese merhaba,twin scale methodunu merak eden arkadaslar bu sitede fotografli sekilde gosterilmis,sormak istedigim bir sey var?Acaba bu vermikulit'in ozelligi nedir ve alternatif olarak nasil bir toprak kullanabiliriz saygilar

http://www.scribd.com/doc/24911003/T...-and-Mark-Jury

daffodil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2011, 23:59   #33
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Cevap biraz geç geldi ama, kusura bakmayın.
Vermikulit; Genellikle çimlendirme , köklendirme ortamlarında kullanılan kum veya perlit gibi hafif bir granül materyaldir. Bunun yerine kum veya perlit kullanılabilir. vermiculitin nem i tutan bir yapısı vardır.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2011, 09:17   #34
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2009
Sn Kgursan
Ben de dikimle ilgili bir soru sormak istiyorum.
Yukarıda okuduklarıma bakınca sümbül soğanlarını soğanın yarısı açıkta kalacak şekilde, lale soğanlarını ise nispeten daha derine mi dikmek gerekli?
Geçen sene biraz derine diktiğim sümbüller hiç açmadı. Bu yıl da lale aldım ama derinlik konusunda emin olamadım.Onları iyice toprağa gömmeli miyim?
Ayrıca yakında bulabilirsem frezya da almak istiyorum. Onlar nasıl dikilmeli?
Saygılarımla

münevver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2011, 21:08   #35
Ağaç Dostu.

Çiçek açma ile dikme derinliği arasında bir ilgi yoktur. lale ve sümbül soğanları (ve de frezya soğanları) soğanın üzerinde 2-3 cm toprak olacak şekilde dikilir. önemli olan diktiğiniz soğanların dikildikten sonra KÖK OLUŞTURMASI dır.

Köklendikten sonra eğer soğanın iriliği yeterli ise çiçek açar. Geçen yılki sümbüllerin ya köklenmemiştir veya soğanın içinde çiçek oluşum safhasında bir şekilde çiçek darbe yemiştir, zararlanmıştır.

çiğdem42 beğendi.
Eski 16-12-2011, 21:55   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Sayın kgursan merhaba,
öncelikle verdiğiniz bilgileri nefes nefese, büyük bir ilgi ile okuduğumu itiraf edeyim. Verdiğiniz bilgiler içinde çok teşekkür ederim.
Benim bir iki sorum olacak.
Öncelikle ilk sorum, sümbül, nergis, lilium, çiğdem gibi soğanlı çiçeklerde gübreleme yaparken nelere dikkat etmeliyiz. Hangi gübre soğan gelişimini ve hangi gübre çiçek gelişimini hızlandırır ve soğanlarının çoğaltılmasına yardımcı olur?
İkinci sorum ise, yukarıda belirttiğim çiçek soğanlarının daha fazla gelişmesine ve daha fazla yavru vermesine, çiçekli kısımlarının erken kesilip gövdeden uzaklaştırılmasının faydası var mıdır?
Şimdiden teşekkürler.

wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2011, 22:21   #37
Ağaç Dostu.

sn wellness., Soğanlı bitkilerin fazla gübreye ihtiyacı olmaz. Soğan ne kadar iri vasağlıklı ise çiçeği o kadar güzel olur ama, İri sağlıklı soğan Tarla koşullarında, bol ışık uygun toprak koşullarında yetişir o zaman gübre gerekir.

Soğanlı bitkilerde soğan üretimi ayrı dır, çiçek üretimi ayrı konulardır. Hem soğan hem çiçek zor olur. Şimdi sizin amacınız çiçek mi görmek?, yoksa soğan mı görmek-yetiştirmek?

Ticari koşullarda tarlada soğan üretimi yapılırken küçük çiçekler de açar ama açmasına müsaade edilmez ve açmadan kopartılıp atılır ki soğan irileşsin. Çünkü amaç Soğanı satmaktır. Siz ise Çiçeği görmek ve keyif almak için o soğanı dikiyorsunuz. Bu durumda çiçek geçince koparılması daha mantıklı değil mi?

Eski 17-12-2011, 23:51   #38
Ağaç Dostu

Sayın kgursan,
öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Çiçeklerin koparılmasında bende zaten sizin gibi düşünüyorum ve o doğrultuda duyumlarım var. Tabii siz benim hangi amaçla bu soğanlı çiçekleri yetiştirmeye çalıştığımı bilmediğinizden böyle söylüyorsunuz. Bende açıklama yapayım. Amacım aslında hobi olarak başladığım bu işi, sınırlı imkanlarımı zorlayarak birkaç yıl içerisinde ticariye dökmek niyetindeyim. O sebeble bu soruları sordum. Artık başarabilirmiyim bilmiyorum. Sizin gibi bu işin üstadı olan kişilerin burada yazacağı herbir kelime benim için büyük önem taşımaktadır. Verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkür ederim.

Eski 20-12-2011, 14:58   #39
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-03-2011
çok aydınlatıcı bilgilerdi teşekkür ederim ancak sümbül soğanı kesme metodunu resimli olarak görebileceğimiz bir kaynak varsa gösterebilir misiniz?

eymenekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2011, 17:16   #40
Ağaç Dostu.

Soğan kesme ile ilgili bir kaynak bulamadım. Ama işlem basit: Soğanın köklerinin çıktığı yuvarlak halka kısmını bıçakla 6 eşit parçaya bölecek şekilde 2-3 cm derinlikte keseceksiniz ve soğanı 24-25 oC da 2 ay kadar muhafaza edeceksiniz. Yani bu işlemi yaz aylarında yapacaksınız ve kesik yerlerde Eylül civarında küçük soğancıklar oluşacak ve anasıyla beraber dikeceksiniz. Hepsi bu kadar.

Eski 14-02-2012, 11:06   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Bir lale ile başka bir laleyi melezleme yöntemleri nasıldır acaba ? En çok merak ettiğim konu bugünlerde bu.

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2012, 16:51   #42
Ağaç Dostu.

Boşverin hiç merak etmeyin Çoook uzun ve anlamsız bir yoldur laleleri melezlemek. Sonuç ise daima sıfırdır.

çiğdem42 beğendi.
Eski 24-03-2012, 09:58   #43
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Merhabalar.

Şimdi laleler, nergisler, sümbüller yeşil yeşil yapraklarını çıkarmaya başladı. Her sene 1-2 tane lalem çiçek açıyor. Bunun nedeni de yavruları ayırmayışım. Bu sene ayırmayı düşünüyorum. Ayırmama sebebim ise soğanları söküp ayırmayı unutuyorum. Şimdi yeşil iken söküp ayırıp tekrar diksem sorun olur mu? Yoksa yeşillikleri kuruduktan sonra mı yapmam gerekir. Yeşilleri geçincede unuturum diye şimdi uygunsa yapmak istiyorum Bu sene çiçek görmesemde olur. Seneye çok çiçek açmasını istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2012, 21:51   #44
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Merhabalar.

Şimdi laleler, nergisler, sümbüller yeşil yeşil yapraklarını çıkarmaya başladı. Her sene 1-2 tane lalem çiçek açıyor. Bunun nedeni de yavruları ayırmayışım. Bu sene ayırmayı düşünüyorum. Ayırmama sebebim ise soğanları söküp ayırmayı unutuyorum. Şimdi yeşil iken söküp ayırıp tekrar diksem sorun olur mu? Yoksa yeşillikleri kuruduktan sonra mı yapmam gerekir. Yeşilleri geçincede unuturum diye şimdi uygunsa yapmak istiyorum Bu sene çiçek görmesemde olur. Seneye çok çiçek açmasını istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?
Yeşil yaprakları bundan sonra soğanı ve gelecek yılın çiçeğini besleyecek. Bu nedenle yeşil yapraklar sararsın ,tam kururken söküp ayırın. Bu da sanırım konya da Haziran ortasını-temmuzu bulur. daha erken sökmek iyi olmaz.

Eski 30-03-2012, 16:32   #45
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
çiğdemlerim çok güzel çiçeklendiler ve yavaş yavaş çişçekleri geçmek üzere. farklı renkte oldukları için isteyen arkadaşlarım oldu onlara vermek istiyorum. çiçekler geçtikten sonra sulamaya devam etsem ta ki yaprakları sararıncaya kadar. bu durumda soğanlarım dağıtmaya değer olur mu?

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2012, 20:33   #46
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maysan80 Mesajı Göster
çiğdemlerim çok güzel çiçeklendiler ve yavaş yavaş çişçekleri geçmek üzere. farklı renkte oldukları için isteyen arkadaşlarım oldu onlara vermek istiyorum. çiçekler geçtikten sonra sulamaya devam etsem ta ki yaprakları sararıncaya kadar. bu durumda soğanlarım dağıtmaya değer olur mu?
Yaprakları sararıncaya kadar azar azar sulayın, sonra söküp bakarsınız. Dağıtmaya değip değmeyeceğine o zaman karar verebilirsiniz.

çiğdem42 beğendi.
Eski 08-04-2012, 23:08   #47
Ağaç Dostu

Merhaba Kamil Bey,
verdiğiniz bilgiler hakikaten kayda değer bilgiler. Ancak çeşitlerden birinin çoğaltma tekniğini eklemeyi unutmuşsunuz sanırım. Onuda ben hatırlatayım.

Frezyalarda çoğaltma yöntemleri nelerdir? O konuda da değerli bilgilerinize ihtiyacımız var. Bilgilendirirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden çok teşekkürler.

Eski 09-04-2012, 18:33   #48
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wellness Mesajı Göster
Merhaba Kamil Bey,
verdiğiniz bilgiler hakikaten kayda değer bilgiler. Ancak çeşitlerden birinin çoğaltma tekniğini eklemeyi unutmuşsunuz sanırım. Onuda ben hatırlatayım.

Frezyalarda çoğaltma yöntemleri nelerdir? O konuda da değerli bilgilerinize ihtiyacımız var. Bilgilendirirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden çok teşekkürler.
Sn Welness, Frezya larda çoğaltme genel olarak yavruları ile yapılır. Bazı durumlarda tohumdan da çoğaltılır.

Frezyalar, soğanımsı gövdeye sahip (Corm) bitkilerdir. Bunların özelliği ; Soğan dikilir. ince Kökler yaparak su alır. Su alan soğan tepe sürgünü uzatır, Önce birkaç adet KIN (küt, kalın Koruyucu yaprakçık) çıkarır sonra gerçek yapraklarını çıkarır.

Yaklaşık dikimden 1 ay kadar sonra dikilmiş olan soğan büzülür, bunun üzerinde GÖVDE nin şişmesi ile yeni bir soğan oluşmaya başlar ve bu yeni soğanın tabanından Kalın-etli kontraktil kökler (Hortum kökler) çıkar ve işlevini kaybedeb eski soğanın ve eski soğan köklerinin yerini bu hortum kökler alır. Bu kökler su ve besin alımını sağlar ve bitkinin gelişimini sağlarlar.

Sezon sonuna doğru (Şubat-marttan sonra) büzülmüş olan eski soğan ,ile , yeni oluşan yeni soğan arasında yavru soğancıklar oluşur. 1-5 arası oluşan bu yavrular beslenmeye bağlı olarak irileşirler.

İşte gelecek yıl bu yavrular ve yeni oluşmuş olan ana soğanlar üretim materyalini oluşturur. Yaz ayları boyunca dinlenme halinde olan bu soğan ve soğancıklar Eylül ayından itibaren 5-10 cm aralıklarla ( M2 ye, ana soğandan 80-100, Yavru soğanlardan 250-300 adet dikilerek yeni bitkiler ve sonunda daha iri soğanlar (ertesi yıl) elde edilir.

Yavrular da ana soğanlar da çiçek verirler.

Bu da frezyanın çoğaltılmasıdır. Tohumdan çoğaltma ise biraz daha uzun zaman alır. şubatta ekilen tohumların çimlenmesi uzun bir zaman diliminde azar azar olur. Elde edilen fideler yaz boyu büyütülür ve Aralık - Nisan arası çiçek verir ve diplerinde soğan ve yavru soğanlar oluşturur. Bu ana ve yavrular da üretimde kullanılır.

Frezya çoğaltılmasında genel bilgiler bunlardır. Kolay gelsin.

Eski 09-04-2012, 20:06   #49
Ağaç Dostu

Verdiğiniz bilgiler için tekrardan çok teşekkür ederim Kamil Bey.

Eski 18-06-2012, 23:49   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2007
lilyum soğanı üretmek için yardım lütfen

Merhaba arkadaşlar
sitede bayağı bir araştırma yaptım ama tam olarak soğan üretimini anlayamadım. zamanım da az kaldı sanırım. bazı yerlerde saplardan soğan oluşmuş bazı yerlerde ise toprak altında soğan oluşmuş. ben fotoları yüklesem bana bi tavsiyede bulunur musunuz?

Eklenen Resimler

muzouz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2012, 23:09   #51
Yeni Üye

arkadaşlar yok mu okuyan? lütfem yardımmm

Eski 19-06-2012, 23:43   #52
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Anlayamadığım siz soğanmı üretmek istiyorsunuz yoksa liliumlarınıza caremi arıyorsunuz.

Bu liliumlar çürümüş kurumuş gibi gözüküyorlar, bunlardan üretim olacağını sanmıyorum.

Şu başlıklara ve alttaki linklere baktınız mı?

http://www.agaclar.net/forum/soganli...iler/12928.htm

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 00:09   #53
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Ben mayıs ayında yaprakları solmuş olan sümbül, lale soğanları ve yavrularını topraktan çıkarttım. Bu zamana kadar gölge ve havadar bir yerde sakladım. Peki bundan sonra ne yapacağım? Yardımcı olunur ise şimdiden teşekkürler.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 17:56   #54
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Anlayamadığım siz soğanmı üretmek istiyorsunuz yoksa liliumlarınıza caremi arıyorsunuz.

Bu liliumlar çürümüş kurumuş gibi gözüküyorlar, bunlardan üretim olacağını sanmıyorum.

Şu başlıklara ve alttaki linklere baktınız mı?

http://www.agaclar.net/forum/soganli...iler/12928.htm
ben soğan üretmek istiyorum. lilyumlar çürüme değil. kurudu. 2 yöntemden bahsediyorlar. 1. kökteki soğandan. 2. köke yakın bir yerden koparıp gazete kağıdına sarıp nemli tutma. acaba bunlar bana çare olur mu

Eski 31-07-2012, 19:48   #55
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Küçük Lilium soğanlarının çiçek açmasını engellemek (tomurcukları kesmek)sonraki sene için soğanın gelişimini etkiler mi?

Saygılarımla

fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2012, 20:30   #56
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Ben mayıs ayında yaprakları solmuş olan sümbül, lale soğanları ve yavrularını topraktan çıkarttım. Bu zamana kadar gölge ve havadar bir yerde sakladım. Peki bundan sonra ne yapacağım? Yardımcı olunur ise şimdiden teşekkürler.
Ekim ayına kadar muhafazaya devam edecek, Ekim ayında toprağaveya saksıya dikeceksiniz. hepsi bu.

YeniGine beğendi.
Eski 02-08-2012, 20:33   #57
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fsuzen Mesajı Göster
Küçük Lilium soğanlarının çiçek açmasını engellemek (tomurcukları kesmek)sonraki sene için soğanın gelişimini etkiler mi?

Saygılarımla
Sn fsüzen, çiçekler gonca halinde iken koparılır (sadece çiçekler, yapraksız olarak) ise geride kalan soğan biraz daha iri olur. ama çiçekleri yaprakları ile dal şeklinde keserseniz, soğanı besleyecek yaprak azaldığı için geride kalan soğan biraz küçülür.

fsuzen beğendi.
Eski 02-08-2012, 20:41   #58
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muzouz Mesajı Göster
ben soğan üretmek istiyorum. lilyumlar çürüme değil. kurudu. 2 yöntemden bahsediyorlar. 1. kökteki soğandan. 2. köke yakın bir yerden koparıp gazete kağıdına sarıp nemli tutma. acaba bunlar bana çare olur mu
Sn muzouz, Soğan üretimi teknik bir iştir. Tarla koşulları, bol ışık ve yeterli sulama-gübreleme düzeni gerektirir.

Bu koşullar sğlanmış ise geriye damızlık soğan ,yavru soğan temin edilmesi gerekir. Yavru oluşumu için bazı yöntemler vardır.

a) pukllardan yavru soğan oluşumu,
b) sap kısmından yavru oluşumu,
c) ana soğanın etrafında oluşmuş yavru soğanlar,
d) bazı türler için tohumdan yavru soğan elde etmek.....vb.

Yapılacak iş; Yavruları en az 3-4 yıl söküp, tekrar ekimi yapıp büyütmekten ibarettir. Soğan üretimi ve depolama başlığı size yardımcı olabilir mi bilmiyorum.

kolay gelsin.

Eski 26-08-2012, 18:59   #59
Yeni Üye

teşekkürler kgursan

Eski 26-08-2012, 23:44   #60
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Çook teşekkür ettim kgursan. Sağolun.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024