agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Pratik Bilgiler, Mutfak Malzemeleri ve Aletleri (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=189)
-   -   Pratik mutfak aletleri. (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=11627)

Güler 17-12-2008 21:32

Top domates

1 Eklenti(ler)
Kayık şeklinde kesilmiş yumurtanın, domatesle aranjmanı. (salata süsü)

Eklenti 56392

zenfree 17-12-2008 22:34

Ne güzel aletler. İnsanın ahçı olası geliyor.:)
Cumartesi ilk işim pazara gidip sarmısak ve fasulye soyucu almak olacak.:)

Güler 17-12-2008 22:40

Sarmısak soyacağını bulabilir misin bilmiyorum ama fasülye soyacağı siparişi verdim. Haftaya Pazar gün alacağım, istiyorsan bir not yaz.

papatyam 18-12-2008 09:31

Güler Hanım teşekkür ederim, önce bir araştırayım bulurum herhalde :)

Güler 18-12-2008 17:27

3 Eklenti(ler)
Kırmızı turpları gül gibi şekillendirerek, salata süsleyebilirsiniz.

Eklenti 56709

turp şekillendirme aleti ile yaptığım salata süsü. Çiçek.

Eklenti 56710

Eklenti 56711

Güler 19-12-2008 08:32

2 Eklenti(ler)
Salata süslemelerinde kullanabileceğiniz minik fareler.

Eklenti 56618

Eklenti 56619

nrkrkmz 19-12-2008 16:44

Güler hanım.
Sonunda dayanamayıp yazmaya karar verdim.
Çok zevklisiniz her yaptığınız ayrı güzel.Aletlerin olması çok önemli değil onları kullanıp ortaya birşeyler çıkartmak önemli olan.
Ellerinize sağlık.

Güler 19-12-2008 22:44

Sevgili nrkrkmz, teşekkür ederim.
Ben eminim ki diğer pek çok arkadaşımız da güzel şeyler yapıyorlardır, ama nedense burada paylaşıma gitmiyorlar. Bense beğendiğim, sevdiğim, bana orjinal gelenleri hemen siz dostlarımla paylaşmaktan zevk alıyorum.

Baldaş 15-01-2009 14:42

Bir alet de ben tarif edeyim. Bende yok ama televizyonda görmüştüm. Yumuşak bir malzemeden yapılmış spatula ile kepçe arası bir şey. Hani kek, krep, mücver, puding vs. gibi yumuşak kıvamlı yiyecekler hazırlarsınız hazırladığınız kabı bir türlü hakkıyla sıyıramazsınız. Ya çocuklar parmaklarıyla bu işi halleder, ya da artık elinizle ya da kaşıkla cebelleşirsiniz. Bir otelin aşçısı bu kepçeyle, kabı hiç artık bırakmadan tertemiz sıyırmıştı. Harika bir alet.
Sayın Sabah bendeki bıçağı da bir ara eklerim, unutmadım :)

Güler 30-01-2009 09:55

3 Eklenti(ler)
Zaman zaman gerek kaşar peyniri gerekse beyaz peynir keserken zorlanırız.
Elimizin altında peynir bıçakları varsa bu iş zevkli olur, aksi takdirde keserken dağılan peynir, veya istenilen incelikte kesilemeyişi hepimizin canını sıkar.
Bunlarla ilgili kullandığım aletleri ve ufak püf noktasını sizlerle paylaşmak istedim.

Eklenti 60769
Beyaz peynir kesme bıçağı

Eklenti 60770
Kaşar peyniri, gravyer peyniri kesme aleti

Eklenti 60771
Peynir kesme tahtası

Peynir kesme tahtasında hem kalıp beyaz peyniri hem de kaşar peyniri, istediğiniz kalınlıkta kesebiliyorsunuz.
Tahta üztüne oturtulan kalıp, kol ve kola bağlı tel ile rahatça kesiliyor.

Güler 30-01-2009 09:58

Kaşar peynirinin kesilişi

2 Eklenti(ler)
Eklenti 60772

Eklenti 60773

Güler 30-01-2009 10:07

3 Eklenti(ler)
Bu aletleriniz yok, ama siz yine de kalıp beyaz peyniri istediğiniz incelikte ve çok düzgün kesebilirsiniz.

Bunun için 30-35cm boyunda bir yorgan ipliği işinizi görür.
Bu ipliğin iki ucunu, ellerinizin iki işaret parmağına dolayın ve gerin.
Peynir kalıbını ekmek tahtası üzerine oturtun ve istediğiniz incelikte, gerdiğiniz ip ile kesin. İpi kalıbın sonuna dek, gergin olarak aşağı doğru indirin.

Eklenti 60774

Eklenti 60775

Eklenti 60776

sakagun 30-01-2009 13:29

1 Eklenti(ler)
Maydanoz gibi yeşillikleri kıyma aletim.

Hakkı Şen 05-02-2009 10:01

Sn Güler, yorgan ipi yerine misina (olta ipi) çok daha iyi bence. Siz ne dersiniz?? Bu arada minik farelere bayıldım süper olmuşlar:D

caucasus 05-02-2009 13:00

Evet arkadaşlar bence de peynir kesmek için en uygun alet misina.

Geçmiş günlerden bir gün Ortaköy de Trafik vakfının otoparkın da balık tutarken yanıma aşçı kıyafetli birisi geldi rast gele dedikten sonra 3-4 metre kadar misina alabilirmiyim diye sordu ilk başlar da anlam veremedim. Sonra arkadaşım hayırdır o kadar az misina ile ne yapacaksın diye sorduğum da biz misanayı mutfakta peynirleri kesmek için kullanıyoruz diye cevap vermişti.

Güler 05-02-2009 15:58

Tabii neden olmasın, misina da olur, ince bir tel de olur.
Ben evde bulunabilen bir yorgan ipliği ile de olur demek istedim.

Penelophe 09-02-2009 20:15

1 Eklenti(ler)
Pasta, kek vs. yaparken vazgeçemediğim aletler var.:) Onlar olmazsa ben bir hiçim.:D

Eklenti 62215

1-) 100ml(1 decilitre), 15ml(tablespoon), 5ml(teaspoon), 3,75ml(1/4 tablespoon) kaşık ölçülerim. Dünya stantardı olan bu ölçüler, en çok Avrupa'da hamur işleri tariflerinde kullanılıyor. Kırmızı kısımlar, kaşığın 1/2 noktasını gösteriyor. Bunların daha gelişmiş, derecelileri var ama Türkiye'de bulmak oldukça zor.:(

2-) Bu kaşık ölçü seti ise genellikle Amerika'da kullanılan bir set, diğer setten ayıran özelliği ise, diğer setteki 3,75mllik(1/4 tablespoon) yerine bu sette Pinch denilen 0.5 mllik bir kaşık bulunuyor.

Kaşık ölçülerini, profesyonel mutfak aletleri satan yerlerde ve İkea'da bulabilirsiniz.

3-) Silikon fırça, sıcak soslanması gereken gıdalarda sorun çıkarmıyor. Örnek olarak, fırında balık en sevdiğim şeylerden biridir ve genellikle balık pişerken arada açıp üzerine sos sürerim, eskiden plastik **** kıl fırça kullanıyordum bu iş için ama plastikler 2 kullanımda yamuluyordu ve kıl fırçalara da yazık oluyordu(pahalı olduğu için), silikon fırça bu konuda favorim oldu, ısıya dayanıklı olduğu için hiç sorun çıkarmıyor. ( Bu arada bunun pastalarla bir alakası yok, araya karışmış.:D) Hemen hemen heryerde mevcut.

4-) Yine standart pasta, kek vs. için dünyada kullanılan bir ölçü. 240 mllik hacme sahip, adı kap(cup) ölçüsü. Kolaylığı şu, mesela bazı tariflerde 1 cup un ve 1 cup sütten bahsediyor, eğer 100 gr un 100ml süt deseydi bunu terazi de ölçmek kolay olurdu ama 240 ml yerine geçen un ve süt ağırlığını terazide hesaplamak çok zaman alıyor.:)

Türkiye'de bulmak çok zor, çok aradım, tesadüf eseri, geçen yıl yeni aldığım ekmek makinasının ölçüsünün kap ölçüsü olduğunu farkettim.:D Çok şanslıyım. Eğer bulanınız varsa bana da söyleyin 1 tane daha lazım.;)

Penelophe 09-02-2009 20:31

2 Eklenti(ler)
Peynir kesmek için arkadaşımın buna benzer bir aleti vardı, kaşar rendelemekten nefret ederim, bu çok ince dilimleri, çok seri çıkardığı için çok sevmiştim fakat bulup da bana alamamıştık.:)

Eklenti 62216

Bunlar bildiğimiz klasik meyve-sebze soyucular.

1-) Ergonomik soyucu, diğerine göre ele daha uyumlu, bıçağın yaptığı hemen her hareketi yapabiliyor. Swivel olarak adlandırılıyor.

2-)Uzunlamasına soyucu, tek hareketle uzunlamasına soyuyor. Jülyen olarak adlandırılıyor.

Bunları zaten biliyorsunuz, neden söylüyorum ki.:) Çünkü bunlar bildiğiniz yönleri, birde benim kullandığım yönleri var.:D

Eklenti 62217
(Resimdeki kaşar yaklaşık 1 aydır buzdolabında kendinden geçtiği için görünüşe aldanmayın, daha taze ve sert bir kaşarda sonuç çok daha iyi oluyor.)

Ergonomik olanı, süper peynir dilimliyor, kaşar ve sert peynirlerde çok işe yarıyor. Kahvaltı, peynir tabağı vs. için ideal.

Uzunlamasına soyucu ise, çok çok ince dilimler çıkarıyor, rende kaşar yerine kullanılabilir. Fırın makarna, alaking, lazanya için ideal.

İki üründe fackelmann da mevcut.

Yumuşak peynirler için misina kullanmaya devam.:)

Güler 09-02-2009 22:48

Sevgili penelophe, arkadaşında bulunan peynir dilimleme bıçağından bende de var. Hakikaten kaşar peynirini çok ince dilimliyor.

Cumhur Tonba 09-02-2009 23:12

Vallahi sizler teknolojinin bütün nimetlerinden faydalanarak işin kolayını bulmuşsunuz.
Hayatımda ilk defa böyle şeyleri görüyorum. Desene biz< çağın çokkkkk gerisinde kalmışız.

fevziye 10-02-2009 16:58

Gerçekten çok pratik aletler. Ben de fasulya soyucusunu yeni gördüm.

Penelophe 12-02-2009 05:13

Arkadaşlar, metal ve plastik uçlu olmak üzere 2 adet bez şanti sıkacağı arıyorum. Netten bulamadım, normalde bulmak çok zor zaten. Hep toptan satan yerleri buluyorum. Bilen, duyan, gören varsa, lütfen yardımcı olun.:)

Güler 12-02-2009 18:37

Metal uçlu bilmiyorum ama muşamba torbalı ve uçları plastik olanları bir de enjektör gibi olanları var. İstanbul'a gittiğimde size resimlerini yüklerim. Eğer isterseniz alırım.

snoopy 12-02-2009 19:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 353036)
Peynir kesme tahtasında hem kalıp beyaz peyniri hem de kaşar peyniri, istediğiniz kalınlıkta kesebiliyorsunuz.

Güler Hanım,
Peynir kesme tahtasını nereden aldınız acaba? Bana yurtdışından gelmişti, yıllardır kullanıyorum ve çok alıştım. Şimdi çok eskidi ama yenisini bulamadığım için atamıyorum. Sizinkini görünce sevindim, umarım İstanbul'dan almışsınızdır.

Penelophe 13-02-2009 14:06

Güler Hanım, mereng kullanırken plastik uçlu gerekiyor sadece, kimyasal tepkime yapıyor metal uçlu ile. Genellikle diğer işlemlerde metal ucu kullanıyorum. Plastik ve muşamba torbalar bana göre değil. Muşambalar ilk kullanımda mefta oluyorlar ve işim de yarım kalıyor. Plastiklerin(enjektör) haznesi çok küçük, ele uyumlu değil.

Profesyonel bir bez sıkacağım vardı ama çok eskidi, yıkarken bez tam uca bağlantı noktasından yırtıldı.:( Sıkacaksız kaldım..

Sabah, Ankara'da aradığım şeyi buldu. Burdan da teşekkür ediyorum kendisine.

İlginiz için teşekkür ederim..

Güler 13-02-2009 21:56

Sabah'ın bulmasına sevindim, maksat işin görülsün.
Snoopy, peynir kesme tahtasını İstanbul'dan aldım sanırım Akmerkez'de züccaciye satan bir mağazadan almıştım.

snoopy 14-02-2009 07:16

Güler Hanım çok teşekkürler, ilk fırsatta bakacağım..

malina 14-02-2009 13:14

Alıntı:

Sabah, Ankara'da aradığım şeyi buldu.
Fotoğrafını eklesen de görsek :)

Güler 14-02-2009 18:22

2 Eklenti(ler)
Benim kullandıklarım.

Birinci resim torbalı olan.
İkinci resim enjektörlü olan.

Eklenti 62792

Eklenti 62793

Güler 16-02-2009 14:37

2 Eklenti(ler)
Çok amaçlı açacak.

Kutu kolalarını açarken, zaman zaman zorlanırız. Tırnağı uzun olan arkadaşlarımızın tırnakları sık sık kırılır.
Ben bu aleti çok kullanırım. Buzdolabının kapısında yapışık olarak durur.(mıknatıslı)
Bununla, kutu kola kapaklarını açtığınız gibi, soda şişe kapaklarını ve 5cm çapına kadar olan şişe kapaklarını da kolaylıkla açabilirsiniz.(kapağın çapına göre ayarlanabilir)

Açacağın önden ve arkadan görünümü.

Eklenti 62986

Eklenti 62987

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024