agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Pratik Bilgiler, Mutfak Malzemeleri ve Aletleri (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=189)
-   -   Pratik mutfak aletleri. (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=11627)

Güler 08-12-2008 19:39

Pratik mutfak aletleri.

2 Eklenti(ler)
Gerek yemek yaparken, gerekse salata süslemelerinde elimin altında bulunan bazı aletleri size tanıtmak istiyorum.

Eklenti 55385

Dolmalık biber oyarken son derece yardımcı

Eklenti 55384

Süzme bal kaşığı

Güler 08-12-2008 19:43

1 Eklenti(ler)
Kavanoz açacağı

Çok pratik. Aynen diğer açacaklar gibi kavanozun kapağına iliştiriyor ve hafifçe yukarı kaldırdığınızda havası alınıp, kapak kolayca açılıyor.

Eklenti 55383

Güler 08-12-2008 19:49

Sarımsak soyacağı

2 Eklenti(ler)
Bu yumuşak plastik boru içine 4-5 diş sarımsak koyup, elinizle hafifçe bastırarak bir iki yuvarlıyorsunuz, kabukları hemen soyuluyor.

Eklenti 55340

Eklenti 55341

Güler 08-12-2008 19:55

Süt taşmasını önleyici

1 Eklenti(ler)
Genelde, ocağa koyduğumuz sütleri kaynatırken taşırırız.
Bu payrex yuvarlak nesneyi sütün içinde ocağa koyun, süt kaynamaya başladığında tıkırdısını duyacaksınız, sanki başında durmuş da kaşıkla karıştırıyorsunuz gibi. Sütün taşmasına mani oluyor.

Eklenti 55342

Güler 08-12-2008 20:00

Yumurta şekillendirici

1 Eklenti(ler)
Katı olarak pişirdiğiniz yumurtayı ince ince dairesel keserek, salata, piyazlarda süslemek için kullanabilirsiniz.

Eklenti 55343

Güler 08-12-2008 20:10

Havuç kesici

2 Eklenti(ler)
Bizim evde havuç salatasını rende ile yaptığımda beğenmezler. Bu aparat ile soyduğumda havuç dilimleri, havucun boyunca ince ince oluyor.

Eklenti 55345

Eklenti 55346

derya Derya 08-12-2008 23:46

Güler Hanım havuç soyma- dilimleme aletini nereden aldınız acaba. Ben çok seviyorum uzun havuç dilimlerini:D
Süt taşmasını önleyen ve sarımsak kabuklarını soyan aletler de çok güzel!
Bende de maynodoz vs. kesici, bıçak bileyleyici makina var. Tchibo'dan almıştım. Çok kullanışlılar:p

Güler 09-12-2008 10:34

Sevgili derya Derya, maydanoz kesiciyi ben de aldım ama nedense kullanamıyorum, çok eziyor, ancak çorbalarda kullanabiliyorum, salatalarda hoş durmuyor, ezik ezik.

Havuç dilimlemeyi Cevahir alış veriş merkezindeki Tepe Home'dan aldım, süt taşmasını önleyen nesneyi, hemen hemen her yerde bulabilirsiniz, sanırım Paşabahçe'de borcamdan yapmış. Sarımsak soyanı ise Almanya Köln'den almıştım. Yine buradan aldığım cam kavonoz açacağı benim olmazsa olmazlarımdan.

derya Derya 09-12-2008 15:18

Kısır ve mercimek köftesi için iyi oluyor maydonoz kesici.
Dün Cevahir'deydim keşke baksaydım Tepe Home'a:(

Güler 09-12-2008 18:17

Sevgili derya Derya, sizin maydanoz kesici nasıl bilemiyorum ama benim elimde olan merdaneli, hani elde fındık çekilen ufak aletler var ya onlar gibi, haznesine maydanozları koyup, kolu çeviriyorsunuz. Resmini yüklemek isterdim ama Manyas'a götürmüşüm.

zenfree 11-12-2008 21:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Guler (Mesaj 328389)
Bu yumuşak plastik boru içine 4-5 diş sarımsak koyup, elinizle hafifçe bastırarak bir iki yuvarlıyorsunuz, kabukları hemen soyuluyor.

Bütün kabuklar hemen soyuluyor mu? :eek:

Öyle ise hemen edinmek lazım.

Buket Aknar 11-12-2008 23:07

1 Eklenti(ler)
Fasulye ayıklayıcı

Birkaç yıl öncesine kadar mutfağımda kullandığım ve bence çok pratik olan bir mutfak aletini buradan paylaşmak istedim. Taşınırken kaybettiğim ve tekrardan bulup alamadığım için halen sahip olamadığımdan dolayı fotoğrafını ancak netten temin edebildim. Bu alet taze fasulye'nin kenar liflerini çok güzel sıyırıp, fasulyeyi ayıklayarak bölüyor.

Üst kısımdaki yuvarlak kısımda fasulyenin iki ucu kesiliyor. Sonra hemen alttaki yuvarlak kısımdan fasulyenin bir tarafını iterek diğer taraftan çıkarıyorsunuz. ( arada keskin bıçaklar var) Fasulyeniz soyulmuş ve kesilmiş olarak hazır oluyor.

Güler 11-12-2008 23:10

Evet sevgili zenfree, boru içine koyduğunuz en az 4-5 adet sarımsak soyulmuş olarak çıkıyor.

Sevgili Buket, ben de bunu çok kullanıyorum, hem yan kılçıklarını alıyor, hem de zeytinyağlı için ortadan da bölerek çok işe yarıyor.
Bende yedek var, adresini yazıver, hemen sana postalıyayım.

Buket Aknar 11-12-2008 23:12

Güler hanım beni çok mahcup ediyorsunuz. Ben aramaya devam ederim, İstanbul'a geldiğimde halen bulamamışsam o zaman alırım. Size zahmet vermeyeyim.

Güler 11-12-2008 23:20

5 Eklenti(ler)
Bu da çok sık kullandığım krep makinesi, pazar sabahları kahvaltıda masa üzerinde hazır durur. Herkes kendi istediği gibi krep sarar, ya reçelli, ya ballı veya pudra şekerli.
Zaman zaman da kıymalı, hafif acılı iç hazırlarım, bunu da arkadaşlarım sever.

Krep tabağı ve kaşığı

Eklenti 55617

elektrikli krep makinesi

Eklenti 55618

hazırlanan krebi tabağa koyun

Eklenti 55619

Makineyi prize takın ısınsın (ısınınca ışığı sönüyor- bir dakika bile zaman almıyor)
Isınan makinenin teflonunu tabağa batırıp, çeviriyorsunuz.

Eklenti 55620

Hemen kaşığı ile kıvırarak makineden alıp, yenisine batırıyorsunuz.
Çok ince yaptığı için diğer tarafını da pişirmeye hiç gerek kalmıyor, ama arzu eden çevirerek pişirebilir.

Eklenti 55622

Bu krepleri hazırlayıp, derin dondurucuda da bekletebilir ve ilerde kullanabilirsiniz.

Buket Aknar 11-12-2008 23:30

Ben krep yapmayı çok seviyorum, hatta tavada şöyle bir fırlattım mı çocuklar bayılıyor. Ben daha bir şevk ile yapmaya devam ediyorum.

Şimdi bu aleti görünce doğrusu merak ettim. Daha önce küçük boy çift taraflı tefal tava şeklinde olanını görmüştüm ama bana pek de pratik gelmemişti. Sizinkisi paratik gibi görünüyor.

Güler 11-12-2008 23:32

Evet Buket, çok pratik, ve kullanımı kolay. Hiç mutfak becerisi olmayan bile rahatlıkla kullanabilir, meselâ eşim kullanabiliyor.
Ben de bazen tavada yapıyorum ama bu kadar ince olmuyor, nekadar az dökersen dök.

Güler 11-12-2008 23:41

Sevgili Buket, zahmet ne demek. Dedim ya bende yedeği var, lütfen adresini yaz.
İstanbul'da her semt pazarında satılıyor, çok da ucuz.

Güler 12-12-2008 15:32

5 Eklenti(ler)
13 numaralı mesajda, arkadaşımız Buket Aknar'ın bahsettiği fasulye soyacağı;Eklenti 55660

Eklenti 55661

Eklenti 55662

Eklenti 55663

Eklenti 55664

İklimsiz 12-12-2008 16:26

Tek tek bütün fasülyeleri bununla mı ayıklayacağız, çok zaman almaz mı?

1 kg. fasülyeyi bu aleti kullanarak pişime hazır hale getirinceye kadar, fasülyem pişer de yemeye bile başlanır:p

Şaka bir yana, sanırım zamanla pratikleşiyor insan değil mi Güler hanım?;)

Buket Aknar 12-12-2008 16:37

Bıçakla tüm fasulyeleri dikkatlice ayıklayana kadar, bu alet bana daha bir pratik geliyor. Hatta daha süratli ayıklanıyor.

Güler 12-12-2008 17:26

Sevgili İklimsiz, ben bu aleti, genelde zeytinyağlı yaptığımda kullanıyorum. Hem şık duruyor, hem de çok kolay ve kullanışlı.
İstersen birer kilo fasulye alalım ve karşılıklı geçelim. Sen kendi bildiğin usulde hem yan kılçıklarını alarak, hem de ortadan bölerek yap, ben de bu alet ile yapayım. Bakalım hangimiz daha çabuk bitireceğiz?;););)

günebakan 12-12-2008 17:28

******* fasulye temizleme aleti çok kullanışlı gözküyor valla bulursam bir tanede ben alayım bari:)

İklimsiz 12-12-2008 17:37

Hımm, Buket ve Güler hanımlar pratik diyorsa pratiktir.

En kısa zamanda edinmenin yolları aranmalı :)

kaju 12-12-2008 20:10

Fasulye ayıklayıcı alet bana hiç pratik gelmedi. Daha fazla güç ve zaman harcamanız gerekiyor. İlla alıcam diyorsanız almadan önce deneyin boşuna paranız gitmesin.
Süt taşmasın diye paşabahçede küçük porselenler var. Ucuz ve yer tutmuyor.
Tefalın kızartma yapan yeni bir ürünü var. Çok hoşuma gitti. Sadece 1 kaşık yağ ile kızartma yapıyor. Malesef fiyatı 450 ytl idi. Alabilmek için fiyatın ucuzlamasını beklemem gerekicek.

Güler 12-12-2008 20:39

Fasulye ayıklayıcı alet, pazarda satılıyor fiyatı 1 ytl idi şimdi de olsa olsa 2 olmuştur en fazla.

kaju 12-12-2008 22:18

Fasulye ayıklayıcısını yaklaşık 3 yıl önce bir mağazadan 15 liraya almıştım. Hiç işime yaramadı.

derya Derya 13-12-2008 15:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Guler (Mesaj 328592)
Sevgili derya Derya, sizin maydanoz kesici nasıl bilemiyorum ama benim elimde olan merdaneli, hani elde fındık çekilen ufak aletler var ya onlar gibi, haznesine maydanozları koyup, kolu çeviriyorsunuz. Resmini yüklemek isterdim ama Manyas'a götürmüşüm.

Güler Hanım'cığım benim maydanoz kesici 6 adet yuvarlak bıçaktan oluşuyor. Bıçaklar 2mm aralarla bibbirine paralel monte edilmiş. Myadonozun üzerinde gezdirince 6 bıçak ayrı ayrı kesiyor. Aynı zamanda taze soğan vs. doğramak içinde kullanılıyor.
Resmini yakın zamanda eklerim. Fasülye ayıklayıcı hoşuma gitti, bulursam alırım inşallah.
Bu arada havuç dilimleyiciyi Tepe Home'da bulamadım:(

Güler 13-12-2008 17:25

Ben de bugün Tepe Homa gittiğimde baktım, ellerinde hiç kalmamış ama siz aklımdasınız.
Fasulye ayıklayıcı için ben de olanı Buket'e göndereceğim, ama İklimsiz'e pazardan alacağım isterseniz size de alırım.

Güler 13-12-2008 17:28

Onbeş lira mı? Selimpaşa pazarından aldıklarım eminim 1 ytl idi, hatta fiyat etiketi bile üzerinde, şimdi olsa olsa iki olmuştur.
Ben Salı veya Perşembe pazarından bakacağım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024