agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Pratik Bilgiler, Mutfak Malzemeleri ve Aletleri (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=189)
-   -   Pratik mutfak aletleri. (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=11627)

loveflower 18-10-2011 21:28

Havuç salatasını kışın çok yaparım turp ile birlikte ama rendelemeyi sevmiyorum ben de. Çok güzel gözüküyor, nerelerde bulabilirim havuç doğrama makinesini Güler hanım?

Güler 18-10-2011 22:01

Benim aldığımı soruyorsanız Wuppertal'den dermişim....:D

Ama bunu, burada bulabilirsiniz. Esse'de veya Tepehome'da vardır. Ben sanırım Tepehome'dan almıştım. Çok da kullanışlı, salata için bilhassa.

loveflower 18-10-2011 22:24

Evet şu üstte bahsi geçen makine, aklım onda kaldı, makarna gibi yapıyor. Ne yapalım Almanya seyahatinde aklımda bulunsun dermişim ben de:)

Teşekkür ederim Esse ve Tepehome'a bakacağım.

sabırsız0606 05-01-2012 22:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe (Mesaj 370096)
Henüz elime geçmedi ama aşağıdaki fotoğrafa benzeyecek gelecek olan malzemeler.

Eklenti 64880

bu gerçekten çok orijinal ;)

almera041 29-10-2012 16:13

havuç kıyma aparatı

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 328401)
Bizim evde havuç salatasını rende ile yaptığımda beğenmezler. Bu aparat ile soyduğumda havuç dilimleri, havucun boyunca ince ince oluyor.

Eklenti 55345

Eklenti 55346

Merhabalar bu havuç kıyma aparatını nereden bulabilirim yardımcı olurmusunuz ***

Güler 29-10-2012 18:33

Sayın almera041, Esse ve TepeHome mağazalarında bulabilirsiniz.

Güler 17-05-2013 22:43

3 Eklenti(ler)
Yeni oyuncağımı sizlere tanıtmak istiyorum.
WMF nin bu minik aleti hem çilek saplarını hem de domates saplarını temizlemeye yarıyor.

Osmanlı çileklerinin sapı kolayca çıkar, ama diğer çileklerde biraz zorlanırsınız hatta bıçak kullanma ihtiyacını bile hissedersiniz, işte o zaman bu minik alet çok işinize yarar.

Size denemeyi Osmanlı çileğinde yaptım, Osmanlılar daha yumuşak olduğu için sap biraz daha etlice çıktı ama diğer çileklerde görüntü çok daha güzel oluyor.

Önce aleti tanıtayım.

Boyu 10 cm. Arkadaki wmf düğmesine bastırdığınızda ucundaki çatallar açılılıyor, çilek sapını tutturup çekiyorsunuz, hemen çıkıveriyor.

Güler 17-05-2013 22:47

4 Eklenti(ler)

Güler 17-05-2013 22:48

2 Eklenti(ler)

Ozlem A 18-05-2013 15:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 870537)
Bizim çocuklar havuç salatasını çok seviyorlar. Havuçları rendelerken zaman zaman parmaklarımı zedelerim, canım çok yanar.

Havucu uzunlamasına doğrayan başka bir aletim vardı ama bunu da görünce almadan edemedim.
Bununla bir bütün havucu sonuna kadar lüle lüle soymanız mümkün, ve güzel bir görüntü veriyor. Ben salata yaparken bu lüleleri bazen ikiye hatta üçe bölüyorum.
Ama torunlar oyun haline getirdiler, spagetti yedikleri gibi bunu da up uzun emmek istiyorlar.

Kullanımı çok kolay, soyduğunuz havucu istediğiniz kalınlığa göre (İnce ve kalın olmak üzere iki ayarı var.) yuvarlağa sokup, aleti sabit tutarak havucu döndürmeye başlıyorsunuz. Lüleler tabağa dökülmeye başlıyor.

Güler hanım bu aletten bende de var. Havuçları çokça bu şekilde doğrayıp spagetti ile haşlayabilirsiniz üzerine beğendiğiniz bir sos ya da sarımsakları adaçayı ile tereyağında hafif kavurup üzerinde gezdirebilirsiniz. Benim oğlum çok severek yiyor.

Güler 18-05-2013 18:19

Sayın Ozlem A, çok teşekkür ederim. Denemediğim bir şey, en kısa zamanda denemek isterim. ;)

bahcedenn 26-11-2015 15:55

1 Eklenti(ler)
Resimdeki Konserve Tutacağı aleti ülkemizde satılıyor mu? Hem soru sormuş oldum hem de bilmeyenlere böyle bir aletin olduğunu söylemiş oldum. :) Sıcak konserve şişelerini minimum riskle tencereden dışarı çıkarmaya yarıyor.

EAkpınar 02-12-2015 15:36

1 Eklenti(ler)
Pratik mutfak aletleri içinde kahve öğütücüsü de benim sıkça kullandığım bir alet. Tabi kahve yapmak için değil de baharatlarımı evde kendim hazırlamak için. Karabiberi taze kullanmak için karabiber değirmeni kullanıyordur çoğumuz ama ben kişniş tohumu ve çörek otunu da yemeklerimde kullandığım için bu makine benim çok işime yarıyor. Baharatçıya çektirdiğim kişnişin hiç kokusu olmuyor. Annem karabiber, kişniş ve çörekotunu bir tavada önce biraz ısıtıp hem nemini alıyor hem de aromasını daha da belirginleştiriyordu, ben de aynı yolda devam ediyorum. Ayrıca pudra şekeri yapmak için de bir ara çok kullandım. Şimdi eskisi kadar pudra şekeri tüketmediğimizden bir paket alıp kenara atıyorum.

buse84 03-12-2015 17:45

Merhabalar,

Krep'e şekil verirken zorlanıyorum geçen gün enplus alışveriş sitesinden resimdeki ürünü aldım tavsiye ederim :)

http://www.enplus.com.tr/UserFiles/P...1047002540.jpg

Güler 03-12-2015 23:52

4 Eklenti(ler)
Ne kadar uzun zaman olmuş bu sayfaya bakmayalı.

Yatıp kalkma saatlerinin düzeni değişince (akşam 18.00 de yatarsa insan saat 12.00 de de haliyle uyanıyor-zona olmuşum hiç keyfim yok, belli belirsiz saatlerde yatıyorum) sitede başladım dolaşmaya. Özlemişim bu başlığı.

Sayfalar arasında dolaşırken sizlere pazardan 5.- TL ye aldığım oyuncaklarımı paylaşmadığımı gördüm.

Birincisi, patates- havuç ve turp gibi sebzeleri şekillendiriyor.
Ben bunu sebzeli haşlama çorba yaparken veya patatesli yemeklerde, söğüş havuç ve turplarda sık sık kullanıyorum.
Patatesin, havucun şekilli olması hoşuma gidiyor.

Güler 03-12-2015 23:58

2 Eklenti(ler)
İkincisi de salata süslerinde kullanılıyor.
Baktım evde hiç salatalık kalmamış. Bir tane hıyar olsaydı nasıl kullandığımı paylaşmak isterdim ama çok kolay.
Önce salatalığı iyice yıkayın ve soymayın. Tepesinden biraz kesin ve aletin sol tarafındaki minik çıkıntıyı takarak salatalığın ortasına kadar inin, sonra yine tepeden takarak yarıya kadar gelin bu işlemi dairesel şekilde tamamlayın.
Şerit çubukları bir biri ardından atlayarak şekillendirin.

Güler 28-01-2018 17:44

5 Eklenti(ler)
Bu güzelliği yeni aldım, çok da hoşuma gidiyor kullanmak.
Bu şirinlik yumurta sarılarını hoop bir çırpıda aklarından ayırıyor.

Yumurta aklarını kar gibi yapacağım aman içine bir damla sarısından kaçmasın diye uğraşır dururdum, imdadıma yetişti.

Bakın iki adet yumurtayı kırdım. Bu yumuşacık topu önce sıkıyorsunuz sonra tabaktaki yumurta sarısına yaklaştırıyorsunuz ve sıkma işlemini bıraktığınızda yumurta sarısı, aşağıdaki deliğinden hoop topun içinde, geride sadece aklar kalıyor. Sarıyı başka bir kaba alıyorsunuz.

Haydi oynayalım.

Güler 28-01-2018 17:45

2 Eklenti(ler)

s.serdar 14-11-2019 21:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 1529457)
Bu güzelliği yeni aldım, çok da hoşuma gidiyor kullanmak.

Mayonez yaparken yumurtanın sarısını boş plastik gazoz şişesi veya pet şişe ile aşağıdaki yöntemle yapıyordum.

Poyrazbartu 18-05-2021 17:17

Alet işler el övünür derler de ne doğru söylerler. :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024