agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Pratik Bilgiler, Mutfak Malzemeleri ve Aletleri (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=189)
-   -   Pratik mutfak aletleri. (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=11627)

A-EMEL 11-06-2011 22:03

Evet Güler hanımın anlattığı bıçağı bende birisinden duyup aradım ve buldum :)Gerçekten çok güzel bir bıçak.Ankara metro market satışını yapıyor..

himone 24-06-2011 21:10

Arkadaşlar tv de çıkan rende aletlerinden alan var mı? İnternette birkaç sitede gördüm ama orjinalliği hakkında kuşkum var...

gülserenn 13-07-2011 00:38

***,bu topiğe bayıldım,epey ara vermişsiniz ama ben büyük bir keyifle bütün yorumları okudum,faydalandım ve ben de en kısa zamanda fotoğraf çekip burada paylaşmak istiyorum,sevgiler...

selis 18-07-2011 13:57

1 Eklenti(ler)
Yıllar önce patlıcan közleyici almıştım.. Deliklerden ocağın üzerine suları akıyor ve çok zor pişiyor.. O yüzden pek kullanmıyorum..
Eklenti 234768
Közmatik kullanıp memnun olan varsa ondan alıcam.. :rolleyes:

katmer 18-07-2011 14:23

Közmatik bende var. Mısır közlemek, ekmek kızartmak için ideal. Fakat onda da aralıklar olduğu için ocağa sızıntı yapabiliyor. Yine de sizin kullandığınızdan iyi..

selis 18-07-2011 17:44

Dediğinize göre daha kullanışlı ve çok amaçlı.. ;)

sevcanbora 30-08-2011 16:39

bu fasulye soyacağına bayıldım ben 1 milyoncularda falan olmazbu bu

sevcanbora 30-08-2011 16:40

buket hanım cvp lütfen

Cumhur Tonba 30-08-2011 20:03

Unutmayın,
, En kullanışlı, en ucuz, her an elinizin altında bulunacak ve ömür boyu garantili ve en pratik mutfak aleti eşinizdir. Benden size bayram hediyesi.

agozce 30-08-2011 23:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba (Mesaj 854088)
Unutmayın,
, En kullanışlı, en ucuz, her an elinizin altında bulunacak ve ömür boyu garantili ve en pratik mutfak aleti eşinizdir. Benden size bayram hediyesi.

...Mutfak aleti ha.....

[Şaka bile olsa size hiç yakışmadı bence, Cumhur bey...:))))]

Viji 31-08-2011 06:07

Sarımsaklar için bir öneride benden..
Başta zor gelebilir ama 1 kg sarımsağı soyup bir güzel ezin sonrada buzdolabı poşetlerine yarım cm kalınlığında yayıp buzdolabının no frost bölümüne kaldırın kullanmak istediğiniz zaman çıkarıp ucundan istediğiniz kadar kırıp alın 10 saniyede çözülüyor.Hep elinizin altında hazır oluyor.Ben 1 sene hazır sarımsaklara sahip oluyorum tavsiye ederim...

Cumhur Tonba 31-08-2011 12:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi agozce (Mesaj 854123)
...Mutfak aleti ha.....

[Şaka bile olsa size hiç yakışmadı bence, Cumhur bey...:))))]

Sayın agozce
Sizlerin zamanınızın büyük bir kısmı mutfakta geçiyor.
Bizler (Erkekler) birazcık yardımcı olsak kötü mü? Ben bu cümleyi (En kullanışlı, en ucuz, her an elinizin altında bulunacak ve ömür boyu garantili ve en pratik mutfak (aleti)yardımcısı eşinizdir. Benden size bayram hediyesi.) bilhassa biz erkekler için yazdım.

Bayanlar için yazmadım inanın. Düşüncemin ana fikri, erkeklerin eşlerine yardımcı olması idi.

Yine de sizlerden özür dilerim.

agozce 31-08-2011 13:19

Cumhur bey, kadınlara seslenmiş.

Ama ben tersini anladım. Ve onun gibi birinden bu sözlere çok şaşırmıştım....:)))

Ben de özür dilerim Cumhur bey. (Bam tellerim ne kadar da hassas...:))).....)

selis 31-08-2011 13:55

Erkekleri mutfak aleti gibi görmek hiç zorumuza gitmiyor ama :p :D

acemifüsun 31-08-2011 13:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi katmer (Mesaj 837952)
Közmatik bende var. Mısır közlemek, ekmek kızartmak için ideal. Fakat onda da aralıklar olduğu için ocağa sızıntı yapabiliyor. Yine de sizin kullandığınızdan iyi..

Patlıcan közlerken ocağın kirlenmemesi için ben çareyi; kenarları olan eski bir tepsimi sırf bu işe ayırmakla buldum.

agozce 31-08-2011 14:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selis (Mesaj 854266)
Erkekleri mutfak aleti gibi görmek hiç zorumuza gitmiyor ama :p :D

Göremiyoruz ki, gitsin..:)))

günsu 09-09-2011 20:56

Son zamanlarda çıkan ortası şerit şeklinde aralıklı baya geniş çinko tabaklar var onlarda çok kullanışlı ama naparsanız yapın aradaki boşluklardan patlıcanın suyu ve kabukları dökülüyor, bende ateşin alt kısmına aliminyum folyo yerleştirdim, ve çok rahat oldu, artık temizleyip sürtücem diye zarar vermeme gerek kalmadı, çünkü her seferinde yeni çizikler oluşuyordu ve çok iğrenç görünüyor yanık zaten zor çıkan leke türü...

Jezebel 10-09-2011 08:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Viji (Mesaj 854154)
Sarımsaklar için bir öneride benden..
Başta zor gelebilir ama 1 kg sarımsağı soyup bir güzel ezin sonrada buzdolabı poşetlerine yarım cm kalınlığında yayıp buzdolabının no frost bölümüne kaldırın kullanmak istediğiniz zaman çıkarıp ucundan istediğiniz kadar kırıp alın 10 saniyede çözülüyor.Hep elinizin altında hazır oluyor.Ben 1 sene hazır sarımsaklara sahip oluyorum tavsiye ederim...

Bu da güzel bir öneri.
Sarımsağa bayılırım. Kokusu bana hatta hoş gelir.
500 gram alıp soyuyorum ve cam kavanoza koyup dondurucuya kaldırıyorum.
Kavanozu açıp tane tane alabiliyorsunuz, ıslak değillerse birbirlerine yapışmıyorlar.
Kuru bekletiğiniz zaman yarısı heba oluyor, içleri kuruyup pörsüyor.
Diğer en az israfla sarımsak kullanım yöntemim de soyulmuş sarımsakları blenderde çekip püre haline getirip tuz ve zeytinyağı ekleyerek cam kavanozda bekletmek.
Sarımsaklı ekmek sevenler bunu ince bir tabaka sürüp keyfine varabilirler.
Spageti sosu hazırlarken de bir kasık sarımsak ezmesi lezzete lezzet katıyor:p
Tabi burada alet edevat tarif etmedik, Allahın verdiği iki eliciğimizi kullanabilirsiniz.
Sevgiler.

üzüm 30-09-2011 14:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 466110)
Ben de sizlere faydalı bulduğum bir aleti tanıştırmak istiyorum :)
...
Eklenti 94163
...

Siyah zeytinin çekirdeğini çıkarmak için pratik bir alet ararken fotoğraftakine benzer bir alet karşıma çıktı. Siyah zeytin için bu tür alet kullanan var mı; memnun musunuz?

Ham yeşil zeytinin çekirdeği için de alet arıyorum. Hangi aleti önerirsiniz?

orhan001 13-10-2011 15:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 466110)
Ben de sizlere faydalı bulduğum bir aleti tanıştırmak istiyorum :)
Gerçi zamanı geçti ama her yıl lazım olacak.
En zoruma giden işlerden bir tanesi de vişne ayıklamak, kilolarca vişne, tane tane, ayıkla ayıkla bitmez.

İşte bunun için bir alet buldum, altı kilo kadar vişneyi bir saatten biraz fazla bir zamanda ayıkladım, çok da zevkli ve kolay.

Fotoğraflamak için vişneye ihtiyacım vardı, kiraz çoktan bitmişti.
Dalların arasında saklanmış bir kaç tane vişneyi görünce kaptım geldim, sizler için fotoğrafladım, bakalım beğenecekmisiniz.

Eklenti 94162

Büyük alışveriş merkezlerinde bulabileceğinizi sanıyorum, ben yerel bir mağazadan aldım.
Eklenti 94163
İthal olduğunu söylediler, Alman malıymış.Eklenti 94164
Birer avuç yıkanıp temizlenmiş vişneyi buraya doldurup,
Eklenti 94165
Sonra kola bastırıyorsunuz.
Eklenti 94166
Vişneler tabağa, çekirdekleri de ürünün haznesine birikiyor.

Beğendiniz mi?

merhaba
sayın adalet yağcı; bu makina sadece vişne çekirdeği amacıyla mı kullanılabilir acaba..örneğin kızılcık, zeytin vs. gibi gıdalarında çekirdeklerini çıkarmayı hiç denediniz mi?
**** başka deneyen forumdaşımız oldu mu hiç?
teşekkürler..

orhan001 13-10-2011 15:09

bu arada topiği okumaya baştan başladığım için son mesajı görmeden sormuşum.hemen yukarıda da yukarı da da benzer soru sorulmuş.

Güler 14-10-2011 00:13

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi üzüm (Mesaj 865014)
Siyah zeytinin çekirdeğini çıkarmak için pratik bir alet ararken fotoğraftakine benzer bir alet karşıma çıktı. Siyah zeytin için bu tür alet kullanan var mı; memnun musunuz?

Ham yeşil zeytinin çekirdeği için de alet arıyorum. Hangi aleti önerirsiniz?

Sevgili üzüm, benim leıfheıt marka zeytin çekirdeği çıkarıcı bir el aletim var, çok da kullanışlı.

Siyah veya yeşil zeytini yuvarlak kısma oturtuyor ve aleti hafifçe sıkıyorsun. Üst kısımda yıldız çeklindeki çelik kesici çekirdeği aşağıya itiyor.
Ezilme olmadan çekirdek kolayca çıkıyor.

Mesajını yeni gördüğüm için hemen fotoğraflamak istedim. Gecenin 1.30 unda çekilen fotoğraflar da ancak bu kadar oldu kusura bakma.

üzüm 14-10-2011 10:18

Güler Hanım, teşekkür ederim. Bıçağını fotoğrafladığınız çok iyi olmuş; ona göre arayacağım.

Viji 14-10-2011 13:08

sevgili üzüm bende Ankarada ki büyük miğrosda bulunan boynerden biraz değişiğini 3 yıl önce aldım çok kullanışlı yeşil siyah zeytin vişne çekirdekleri için ideal yolun Ankaraya düşerse **** Eskişehirde de boyner **** koçtaş gibi AVMler varsa bakar ol canım eğer resmi ekleyeblirsem şeklini görürsün sevgiler...

üzüm 15-10-2011 10:17

Sayın Viji,

Bilgi için teşekkür ederim. Şehre gittiğimde Boyner'e uğramaya çalışacağım.

Viji 15-10-2011 19:33

1 Eklenti(ler)
Eklenti 251283

Sevgili Üzüm resmi yükledim. ;)

memet 15-10-2011 19:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selis (Mesaj 837937)
Yıllar önce patlıcan közleyici almıştım.. Deliklerden ocağın üzerine suları akıyor ve çok zor pişiyor.. O yüzden pek kullanmıyorum..
Eklenti 234768
Közmatik kullanıp memnun olan varsa ondan alıcam.. :rolleyes:

Bu şeyden bende vardı arada görünen madde ciddi biçimde kansorejen bir malzeme diye hatırlıyorum, çöpe atmıştım. Asbest amyant böyle bir malzeme var arada.

Güler 15-10-2011 19:54

Bende de var közmatik ama içinde asbest veya amyant gibi bir malzeme yok.
Bir nevi emaye veya çini, bir yayvan tencere gibi. Altında delikleri var. Doğrudan ateşe oturtuyorsunuz. İçine koyacağınız patlıcan veya biberleri önceden ıslatıyorsunuz sonra közmatiğin için koyuyorsunuz ve çevire çevire pişiriyorsunuz.

Önce ben de mutfaktaki neff ocağın üzerinde yapıyordum. Çok su akıtmasa da ocağı kirlettiği için ufak piknik tüpünde yapmaya başladım.

üzüm 15-10-2011 21:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Viji (Mesaj 870152)
...

Sevgili Üzüm resmi yükledim. ;)

Yanılmıyorsa markası OXO, yabancı sitelerden bildiğim bir ürün; Boyner'de satıldığını bilmiyordum. Umarım halen satılıyordur ve Eskişehir Boyner'de vardır. Çarşamba şehre gittiğimde uğrayacağım. Tekrar teşekkür ederim. :)

Güler 17-10-2011 09:13

Havuç doğrama makinesi

4 Eklenti(ler)
Bizim çocuklar havuç salatasını çok seviyorlar. Havuçları rendelerken zaman zaman parmaklarımı zedelerim, canım çok yanar.

Havucu uzunlamasına doğrayan başka bir aletim vardı ama bunu da görünce almadan edemedim.
Bununla bir bütün havucu sonuna kadar lüle lüle soymanız mümkün, ve güzel bir görüntü veriyor. Ben salata yaparken bu lüleleri bazen ikiye hatta üçe bölüyorum.
Ama torunlar oyun haline getirdiler, spagetti yedikleri gibi bunu da up uzun emmek istiyorlar.

Kullanımı çok kolay, soyduğunuz havucu istediğiniz kalınlığa göre (İnce ve kalın olmak üzere iki ayarı var.) yuvarlağa sokup, aleti sabit tutarak havucu döndürmeye başlıyorsunuz. Lüleler tabağa dökülmeye başlıyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024