agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-01-2011, 16:14   #1681
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Sayın a1919;
Belirttiğim gibi bu bilgiyi aşağı yukarı aynı cümlelerle bir uzman arkadaştan duydum ve naklettim. Sorduğunuz soruyu sormadım kendisine ama sormaya çalışacağım, yanıtını buradan illetirim.

Benim phallerimin de hemen hemen hepsi ya çiçek açtı ya da çiçek sapı çıkardı şu anda...Ben besin vermeyi kestim.

Bu konuda aytıntılı bilgisi olan uzman forum üyeleri de konuya katkı yaparlarsa herkes daha doğru bilgi alır sanırım..

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 19:32   #1682
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Evet bitkilerin bir dinlenme donemleri olduguna katiliyorum. Ancak phal.ller bizim bulundugumuz iklim kusaginda pek cok bitkinin aksine kis mevsiminde cicek aciyor ve cicegi uzun sure dayaniyor. Ciceklenme donemi oncesi ve suresince ozellikle fosforlu gubrenin kullanilmasinin faydali olacagini dusunuyorum. Internetteki kaynaklarda da genellikle yaz boyunca, cicek acincaya kadar normal gubreleme yapilmasi, cicek actiktan sonra hafif gubreleme ile devam edilmesi, ciceklenme bittikten sonra gubrelemenin tamamen kesilmesi oneriliyor. Yani dinlenme donemi bizim bahar aylarina denk geliyor.

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 19:44   #1683
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
[QUOTE=nihankasap;742468]merhabalar;
3 gün önce phalaenopsis sahibi oldum.Aldığım yerdeki görevli yarı gölge bir yerde muhafaza etmemi ve 3 günde bir köklerini

Bu satcılar bunu özellikle mi yapıyorlar anlamıyorum .Cam arkasından gelen güneşe bayılıyor phalaenopsis .Benim sürekli tomurcukta olan ve açan 9 tane var ve hepside güneşte duruyor.

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 20:04   #1684
Ağaç Dostu

yıldıztozu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2010
Hatice Hanım,
Çok haklısınız benim de orkidem cam önünde duruyor ve çiçeklenme konusunda bir sorun yaşamadım çok şükür.
Tabii yaz aylarında güneşliği çekiyorum kavrulmasın sıcaktan diye.

yıldıztozu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 20:07   #1685
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Evet bana da çok mantıklı geldi, phaller bizim iklimin bitkileri olmadığı için onları içinde bulundukları iklim kuşağına göre değerlendirmek...O zaman dinlenme süresini Mart-Nisan-Mayıs olarak iki ay ileri attık .
Teşekkürler Sayın zappie...
Benim mesajımda bahsi geçen uzman kişi yıllardır alış-veriş yaptığımız bir çiçekçi idi. Orkide konusunda ki bilgilerini geliştirmesi gerekecek sanırım.

Eski 22-01-2011, 09:43   #1686
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

OİR1938's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2010
VİLMORİN Orkide için sıvı besin. NPK 4:5:6
Önerilen doz 2 Litre su + 10 ml sıvı besin.
Kasım - Aralık - Ocak ayları ayda bir, diğer aylar 15 günde bir uygulanır.

Faydalı olabilir düşüncesi ile bu notu aktarıyorum.
Bol çiçekli günler.

maki01 beğendi.
OİR1938 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2011, 21:44   #1687
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2011
1 hafta önce orkide satın aldım eve geldikten 2 gün sonra tohumlarıyla beraber tüm çicekleri kurudu ve döküldü.aldığım yer döktüldükten sonra kes dediğidi için aşşadan 3 parmak kadar bırakıp kestim ve orasıda şuan kurumaya başladı.kökleri çürüdü ama iki tane yaprağı hala yeşil bir tane daha küçğk yaprak çıkıyo.Onu çok seviyorum ve yardım ararken buradakı yazışmaları okudum.Bilgili olduğunuz için siteye üye oldum lütfen yardım edin praecox

uzaktandunyali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2011, 22:15   #1688
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Daha önce bir orkidemi ev inşaatı yüzünden maalesef kaybettikten sonra geçen gün baumaxta ççiçekleri bitmiş çiçek sapları kesilmiş bir orkideyi görünce dayanamayıp aldım. Bir önceki orkidemi büyütürken bu sayfaları okudun ve çok faydalandım. Tekrar 57 sayfayı okuma zamanım olmadığı için sorunumla ilgili aramaları yaptım ama birebir örtüşen bir problem göremedim. Problemime gelince saksı içindeki köklerde beyazlıklar var pamukçuk gibi ama okadar dikkatli incelememe rağmen pamukçuk sineği göremedim. Resim çok net olmasa bile lütfen problemim ve yapmam gereken konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Bunuda kaybedersem cesaret edip tekrar orkide alamıyacağım

Eklenen Resimler

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2011, 22:18   #1689
ezo
Ağaç Dostu

Burada biraz daha net gözüküyor.
Name:  DSC03021.jpg
Views: 1147
Size:  16.2 KB

Eski 31-01-2011, 22:22   #1690
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Bu resimden birşey anlamak mümkün değil, ancak o beyazlıklar köklerin üzerinde değilse ki pamukçuklar diyorsunuz, büyük ihtimalle küf kolonileri olabilir. Daha sağlıklı cevap için daha belirgin resim lütfen.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2011, 22:52   #1691
ezo
Ağaç Dostu

Maalesef saksı şeffaf olduğu için yansıma yapıyor, daha net resimler alamıyorum. Ama bu beyazlıklar toprağındaki kabuklarda da var ve köklerin üstünde. Saksıdan çıkarıp çekmem lazım. Eğer önemsiz birşeyse diye saksısındanda çıkarmak istemiyorum..

Eski 31-01-2011, 23:15   #1692
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Önemli olduğunu sanmıyorum çok büyük ihtimalle küf onlar buda normal.

Eski 01-02-2011, 08:51   #1693
Ağaç Dostu

yıldıztozu's Avatar

Sevgili ezo,
Bir kaç gün bekleyin eğer beyazlıklar gitmez ise bence saksısından çıkarıp bakın.
Eğer küf tarzı ise güzelce kökleri dezenfekte edip yeniden temiz bir toprağa geçirirsiniz. Varsa sağlıksız kökleri budarsınız.
Nasılsa üzerinde çiçek yok o yüzden bu işlemleri yapabilirisniz diye düşünüyorum ben.

Eski 01-02-2011, 10:47   #1694
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yıldıztozu Mesajı Göster
Sevgili ezo,
Bir kaç gün bekleyin eğer beyazlıklar gitmez ise bence saksısından çıkarıp bakın.
Eğer küf tarzı ise güzelce kökleri dezenfekte edip yeniden temiz bir toprağa geçirirsiniz. Varsa sağlıksız kökleri budarsınız.
Nasılsa üzerinde çiçek yok o yüzden bu işlemleri yapabilirisniz diye düşünüyorum ben.
Kökler ne ile dezenfekte edebileceğini ve nasıl bir toprak kullanması gerektiğinide yazarsanız daha iyi yardımcı olursunuz.

Eski 01-02-2011, 16:28   #1695
ezo
Ağaç Dostu

Ephesos ve yıldıztozu ilginiz için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi yapıcam biraz daha bekleyip fazlalaşırsa saksısından çıkarıp dezenfekte edicem. Elimde hazır orkide toprağı var. Dezenfekteyi de 1/3 oranında sulandırılmış alkol ile yapıcam herhalde...

Eski 02-02-2011, 11:36   #1696
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2007
Galeri: 41
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ezo Mesajı Göster
Ephesos ve yıldıztozu ilginiz için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi yapıcam biraz daha bekleyip fazlalaşırsa saksısından çıkarıp dezenfekte edicem. Elimde hazır orkide toprağı var. Dezenfekteyi de 1/3 oranında sulandırılmış alkol ile yapıcam herhalde...
Hiç duymadım, substrat dezenfeksiyonu için alkol kullanımı. Küf - aşırı sulama sonucu. Yaklaşık on gün substratı sulamayın, iyice kurusun. Dezenfekte etmek için, herhangi bir kimyasal madde kullanmiyorum. Acil durumlarda, bulaşık yıkama için kullanılacak deterjan kullanıyorum: 1-2 damla yarım litre suya (bitkiler için, substrat için degil). Substratı en iyisi - degiştirme, er tekrar aynısı kullanmayı istiyosanız, onu bir-iki defa sıcak suyunda yıkayın, daha sonra 20-30 dakika fırında 110-120 derece kızartın, tekrar yıkayın - böyle substrat kullanmaya hazır olur. Hazır orkide substratı bakabilirmiyız? Neden bu soru: ben sonbaharda "Vilmorin" markası orkide hazır substratı aldım, beyanmadım - torf çok oldugundan, ve çok az miktar çam kabugu.

Asya_lotus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2011, 20:17   #1697
/

Giriş Tarihi: 02-02-2011
ben orkide arıyorum bana yardımcı olurmusunuz....

emred Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2011, 08:41   #1698
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Piyasada değişik markalarda satılan yerli veya yabancı orkide substratlarını bende hiç beğenmiyorum. İçinde çok fazla torf var, diğer çiçekler için kullanılan torflardan farkı yok. Hava akımını engelleyen ve ıslak tutan yapıları var.

Yapı marketlerde satılan bütün hazır orkide substratlarını denedim ve sonunda hepsi diğer yeşil yapraklı bitkilere torf olarak kullanıldı.

Eski 04-02-2011, 14:49   #1699
Ağaç Dostu

DilSe's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2010
Talking Merhabalar

Öncelikle herkese paylaşımları,önerileri ve ilgileri için teşekkür ederim.Gerçekten çok şey öğrendim.
Ben de yaklaşık 2,5 aydır Orkide sahibiyim.İlk olarak 2 orkide satın aldım.Çiçekleri geçmişti ve aslında çok da sağlıklı sayılmazlardı.(Bunu tekrar bir orkide alıp,kıyaslayınca gördüm.)
Yaptığım hatalardan dolayı bir tanesini kaybettim maalesef.(İlk resimde mor çiçekli olanı)
Üzerinde aldığım gün bir küçük örümcek gördüm.Bunu çok önemsemedim,uzaklaştırdım.Sonra bir zarar görmedim.
Üzerinde 1-2 çiçek varken kendi saksısından biraz büyük,pembe renkli yarı şeffaf bir saksıya diktim.Tam şeffaf bir saksı bulamamıştım.Hazır orkide torfundan kullandım.Bahsedildiği gibi çok fazla miktarda torf içeriyordu.Dikim yaparken de köklerin çoğu saksı dışından görünmeyecek biçimde içeri gömüldü.Bu da büyük saksının dezavantajı sanırım.Böylece yaklaşık 10 gün sonra bütün yapraklarını kaybettim ve çiçek sapı da sararmaya başladı.Haliyle çok üzüldüm.Ama acı bir tecrübe oldu.
Beyaz orkidem diğer resimlerde görünen.Sorum şu;orkide substratı olarak,marka vermeden tanımlarsam,naylon poşetlerde satılanlar yerine,kovalarda satılan ve görünüşte daha çok ağaç kabuğu ve hindistan cevizi kabuğu içerenlerden kullanmamız daha mı doğru olacaktır?
%30 torf içermesi gerektiği yazılmış forumda çünkü,kullandığım neredeyse %70 torf içeriyordu.Bu da çok miktarda su tutmasına ve su geçirgenliğinin azalmasına yol açıyor gibi geldi.Köklerin havalanması da kısıtlanıyor tabii.Şu aşamada substrat değişimi gerekli mi sizce alalı 2 ay oldu?
Bir de orkidemin çiçek sapını da üstten birazcık kesmiştim.Açıklananlara göre üçüncü boğumun üstünden kesicem tekrar,ancak yapraklarında siyah,etrafı sarı lekeler var,yaprakları tamamen kaybetmekten korkuyorum,acaba çiçek sapını tamamen kesip,dinlendirip,yeni yaprak oluşumunu mu beklesem
Çiçek sapı üzerindeki her nodda çiçek vericek gibi kabarma var ya da keiki.(3. resimde tomurcuğun üzerinde de kuruma var.)Çiçek şu aşamada çok önemli değil ancak keiki olabilir mi diye de düşünüyorum.Yoksa kesmeden bunu mu beklemeliyim sizce
Görüşleriniz benim için çok önemli.
Herkese sevgilerle...

Eklenen Resimler

DilSe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2011, 15:22   #1700
Ağaç Dostu

yıldıztozu's Avatar

sevgili ezo
Bende bir orkişde vardı arkadaşımdan geldiğinde köklerinin hepsi çürümüştü. Korkunç de bir kokusu vardı bu çürümeden dolayı. Ben budamayı gerçekleştirdikten sonta tarçın tozu döktmüştüm kök kısmına. Bir yerde okumuştum ama tam olarak hatırlamıyorum şuanda. Bir sorun olmadı ve kökler yeniden filiz vermeye başladı.
Alkol kısmını hiç duymadım daha önce isterseniz geçmiş konulara bir bakın.

Eski 10-02-2011, 16:56   #1701
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DilSe Mesajı Göster
Öncelikle herkese paylaşımları,önerileri ve ilgileri için teşekkür ederim.Gerçekten çok şey öğrendim.
Ben de yaklaşık 2,5 aydır Orkide sahibiyim.İlk olarak 2 orkide satın aldım.Çiçekleri geçmişti ve aslında çok da sağlıklı sayılmazlardı.(Bunu tekrar bir orkide alıp,kıyaslayınca gördüm.)
Yaptığım hatalardan dolayı bir tanesini kaybettim maalesef.(İlk resimde mor çiçekli olanı)
Üzerinde aldığım gün bir küçük örümcek gördüm.Bunu çok önemsemedim,uzaklaştırdım.Sonra bir zarar görmedim.
Üzerinde 1-2 çiçek varken kendi saksısından biraz büyük,pembe renkli yarı şeffaf bir saksıya diktim.Tam şeffaf bir saksı bulamamıştım.Hazır orkide torfundan kullandım.Bahsedildiği gibi çok fazla miktarda torf içeriyordu.Dikim yaparken de köklerin çoğu saksı dışından görünmeyecek biçimde içeri gömüldü.Bu da büyük saksının dezavantajı sanırım.Böylece yaklaşık 10 gün sonra bütün yapraklarını kaybettim ve çiçek sapı da sararmaya başladı.Haliyle çok üzüldüm.Ama acı bir tecrübe oldu.
Beyaz orkidem diğer resimlerde görünen.Sorum şu;orkide substratı olarak,marka vermeden tanımlarsam,naylon poşetlerde satılanlar yerine,kovalarda satılan ve görünüşte daha çok ağaç kabuğu ve hindistan cevizi kabuğu içerenlerden kullanmamız daha mı doğru olacaktır?
%30 torf içermesi gerektiği yazılmış forumda çünkü,kullandığım neredeyse %70 torf içeriyordu.Bu da çok miktarda su tutmasına ve su geçirgenliğinin azalmasına yol açıyor gibi geldi.Köklerin havalanması da kısıtlanıyor tabii.Şu aşamada substrat değişimi gerekli mi sizce alalı 2 ay oldu?
Bir de orkidemin çiçek sapını da üstten birazcık kesmiştim.Açıklananlara göre üçüncü boğumun üstünden kesicem tekrar,ancak yapraklarında siyah,etrafı sarı lekeler var,yaprakları tamamen kaybetmekten korkuyorum,acaba çiçek sapını tamamen kesip,dinlendirip,yeni yaprak oluşumunu mu beklesem
Çiçek sapı üzerindeki her nodda çiçek vericek gibi kabarma var ya da keiki.(3. resimde tomurcuğun üzerinde de kuruma var.)Çiçek şu aşamada çok önemli değil ancak keiki olabilir mi diye de düşünüyorum.Yoksa kesmeden bunu mu beklemeliyim sizce
Görüşleriniz benim için çok önemli.
Herkese sevgilerle...

Orkidenizin saksını değiştirmenize gerek yok, saksı harcı gayet sağlam görünüyor. Sadece kökler tamamen doldurmuş saksıyı, yeri darlaşmış, eğer elinizde uygun saksı harcı varsa değiştirme yapabilirsiniz. Tabikide torfu enaz olanını kullanın, hatta sulamasına dikkat edebiliyoriseniz torfsuz olanını tercih edin.
Yaprakların üzerindeki siyah halkalar orkidelerde sıkça görünen virüs kaynaklı bir hastalık, yaprakları ıslatmayın, ortam ısısı düşük olmasın zamanla kuruyup çevresi sararacaktır en fazla o yaprağı kaybedersiniz.
Çiçeklerini döken sapları hiç bekletmem, endipten keserim bitki kendini toparlasın diye, sizede böyle yapmanızı tavsiye ederim.

Eski 10-02-2011, 17:08   #1702
Ağaç Dostu

DilSe's Avatar

Talking Sevgili ezo ve yıldıztozu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yıldıztozu Mesajı Göster
sevgili ezo
Bende bir orkişde vardı arkadaşımdan geldiğinde köklerinin hepsi çürümüştü. Korkunç de bir kokusu vardı bu çürümeden dolayı. Ben budamayı gerçekleştirdikten sonta tarçın tozu döktmüştüm kök kısmına. Bir yerde okumuştum ama tam olarak hatırlamıyorum şuanda. Bir sorun olmadı ve kökler yeniden filiz vermeye başladı.
Alkol kısmını hiç duymadım daha önce isterseniz geçmiş konulara bir bakın.
Ben de son resimdeki orkidemin toprağını değiştirdim iki gün önce.Çürümüş kökleri ve çiçek sapının bir kısmını,dezenfekte amaçlı kolonya ile sildiğim bir makasla kestim.(Alkolün amacı da bu olabilir.)Orkidemin köklerini su altında yıkadım.Bir kağıt havlu üzerine alarak 1 saat kadar kurumasını bekledim.Daha sonra kestiğim çiçek sapı kısmına ve köklerine toz tarçın serptim.(kömür tozu bulamadığımdan,burada okuduğum bilgiye dayanarak)Aynı saksıyı da yıkayıp kurulayarak,içine hazır orkide torfu ile diktim.İlk gün sulamadım.Şu an bir sorun yok gibi gözüküyor.

Eski 10-02-2011, 17:33   #1703
Ağaç Dostu

DilSe's Avatar

Talking Sayın ephesos; öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.:)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ephesos Mesajı Göster
Orkidenizin saksını değiştirmenize gerek yok, saksı harcı gayet sağlam görünüyor. Sadece kökler tamamen doldurmuş saksıyı, yeri darlaşmış, eğer elinizde uygun saksı harcı varsa değiştirme yapabilirsiniz. Tabikide torfu enaz olanını kullanın, hatta sulamasına dikkat edebiliyoriseniz torfsuz olanını tercih edin.
Yaprakların üzerindeki siyah halkalar orkidelerde sıkça görünen virüs kaynaklı bir hastalık, yaprakları ıslatmayın, ortam ısısı düşük olmasın zamanla kuruyup çevresi sararacaktır en fazla o yaprağı kaybedersiniz.
Çiçeklerini döken sapları hiç bekletmem, endipten keserim bitki kendini toparlasın diye, sizede böyle yapmanızı tavsiye ederim.
Saksı harcımı değiştirdim,şu an daha iyi gözüküyor.Yapraklar da diri ve sağlıklı,o leke dışında. Çiçek sapını da alttan 4. gözün 1 cm üzerinden kesmiştim.Benim en büyük düşüncem keiki olabilme ihtimali.Çünkü yassı bir büyüme var alttaki nodlarda.Havalar da ısınacak.Ben en iyisi biraz daha bekleyeyim ve eğer ufak da olsa bir gelişme göremezsem dediğiniz gibi keseyim onu tamamen.Çünkü neredeyse büyüme yok gibi.Yaprak oluşsun,daha sağlıklı olsun.
Bir de benim resimde,yeni aldığım orkidem var.Renklerine hayran kalmıştım,sanırım melez.Bir tarafından çiçek sapı vermiş.Şu an çok sert tabii,destek çubuğu için biraz daha büyümesini beklemem gerekecek.O çiçek sapı için yapmam gereken özel bir şey var mı?Daha iyi gelişmesi için büyümüş sapı çiçekleri geçince tamamen kesmem gerekir mi acaba?Yaprakları ve kökleri çok sağlıklı.

Eklenen Resimler

Eski 10-02-2011, 18:05   #1704
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Sadece hazır orkide gübrelerinden kullanın, çiçekleri bol ve uzun ömürlü olur. Orkidenizin yapraklarında bir yumuşama, pörsüme olmuyorsa iki çiçek sapıda kalabilir ancak en uygunu eski çiçek sapını çiçeği yoksa kesmektir.

Eski 10-02-2011, 22:17   #1705
Ağaç Dostu

DilSe's Avatar

Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ephesos Mesajı Göster
Sadece hazır orkide gübrelerinden kullanın, çiçekleri bol ve uzun ömürlü olur. Orkidenizin yapraklarında bir yumuşama, pörsüme olmuyorsa iki çiçek sapıda kalabilir ancak en uygunu eski çiçek sapını çiçeği yoksa kesmektir.
Sayın ephesos ; orkide gübrelerinden alıp kullanıcam en kısa zamanda.
Tavsiyelerinizi de dikkate alıcam.Çok çok teşekkürler...

Eski 12-02-2011, 16:06   #1706
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
Talking Merhaba keiki!

Kuzucuk saplarında tomurcuk şişirdi patlattı ve son hali bu.

Eklenen Resimler

SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2011, 17:46   #1707
Ağaç Dostu

gossip's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
kadir gecesimi doğdun aceba sen

gossip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2011, 21:37   #1708
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Sayın SerDag, üç ya da dört kaiki var sanırım orkidenizde; sağlıklı bir şekilde kaikilerinizi olgunlaştırıp köklendirmek istiyor iseniz birkaç tavsiyem olacak.
Öncelikle ana bitkinin bakımını eksik etmemeli, ortam ısısına, güneş almasına ve saksı harcının nemli kalmasına dikkat edin, bitkinizin kaiki vediği yeri değiştirmeyin, muhakkak bir orkide besini kullanın, asla yeni bir çiçeksapı vermesine izin vermeyin fark ederseniz hemen kesin, kaikili sapında çiçek vermek için tomurcuklanmasına izin vermeyin. Birden fazla kaiki ana bitkiyi çok yoracaktır, sürekli gözlemleyin ana bitkinin yapraklarında bir yumuşama pörsüme görür iseniz bitkinizin yetersiz besin aldığını gösterir bunada dikkat edin.
Başarılar.

Eski 13-02-2011, 17:49   #1709
Ağaç Dostu

yıldıztozu's Avatar

Kesinlikle size katılıyorum sayın gossip. Kadir gecesi doğmuş olmalı.
Keiki hem de birden fazla.
Umarım yaşatır ve orkidelerinin çiçeklendiği zamanı da görürsünüz sayın serdag.
Sayın Dilse yeni aldığınız orkide çok güzel görünüyor.
Gübre kullanımında dikkatli olun lütfen fazlası da çiçekleri yormakta.

Eski 16-02-2011, 07:21   #1710
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Sonunda açtı :)

Geçen sene hediye gelen orkidem kısa sürede bütün çiçek ve tomurcuklarını dökmüştü. Çiçek sapını tamamen kesip harcını değşitirdim ve vilmorin gübre kullanmaya başladım. 1 sene içinde 3 yaprak çıkardı ve eylül-ekim gibi çiçek sapı çıkarmaya başladı. Bu arada çiçek sapı biraz büyümüştü ki bir kaza geçirdi ve kırıldı Aslında hiç ümidim yoktu ama çiçek sapı kırılan yerin altından büyümeye devam etti Veeeee uzun bir süre ne zaman açacak, bu tomurcuklar daha ne kadar büyüyecek derken dün açtı. Sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyordum. Burada tüm bildiklerini ve tecrübelerini paylaşan arkadaşlara teşekkürlerimle....

Eklenen Resimler

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024