agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-10-2011, 22:20   #481
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Çok teşekkürler sayın malicetin. Hergün kontrol ediyordum kötü giden başka bir şey var mı diye..

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2011, 22:33   #482
Ağaçsever

çetik's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Orkidemin kuruyan çiçek sapını agustos gib kestim. yeni çiçek sapı nasıl çıkarır ne zaman çıkarır bilemiyorum ama yaprak çıkartmaktan asla vazgeçmiyor. Neden bu kadar çok yaprağı oldu anlamadım

Name:  DSCN0300.jpg
Views: 27427
Size:  43.1 KB

çetik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2011, 22:12   #483
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Sayın Çetik, "ne kadar kök, o kadar yaprak; ne kadar yaprak o kadar çiçek. "Orkideniz çok sağlıklı. Özellikle sabah saat 10,00 a hatta 11.00e kadar güneş gören bir yeriniz varsa oraya koyun. Yoksa da hava sıcaklığının 18 derecenin altına düşmeyen günlerde güneşe çıkarın. Gece sıcaklığı ile gündüz sıcaklığı arasındaki farkı da 6 derece olarak sağlayabilirseniz o yapraklardan birinin hemen üzerinden gövdeden bir çiçek sapı çıkaracaktır. Eski çiçek sapını ağustosta kestiğinize göre acele etmeyin. Bu ay içerisinde mutlaka çiçek sapı çıkaracaktır.

malicetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2011, 15:03   #484
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2011
Merhaba, benim phal. türünde orkidem var.Bu ve orkide ile ilgili birkaç başlığı baştan sona okudum,yine de emin olamadım sorum konusunda. Orkide çiçeklerini döktükten sonra sapta bir gelişme olur mu diye bekledim. 1 ay kadar sonra alttan 3. boğumun üzerinden kestim makasla;ancak herhangi bir macun uygulamadım kesilen yere. 3 aydan fazla bir zaman geçti. Bu sürede orkidem gayet sağlıklı iki yaprak çıkardı. Sormak istediğim şu: Çiçek sapını bırakmış olmakla hata mı ettim? Şimdi sapı kesmeli miyim? Çünkü okuduklarıma göre şimdiye yeni bir sap vermeliymiş.

çiçekliev Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2011, 23:14   #485
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Sayın Çiçekliev, çiçekler dökülünce çiçek sapını en dipten kesmiş olsaydınız daha iyi olabilirdi. Ama artık kesmeyin. Çünkü bu günlerde bıraktığınız eski çiçek sapından yeni bir sürgün vermesi gerekir. Keserseniz dipten yeni bir çiçek sapı çıkarması uzun süre alabilir. Ancak orkideler gün ortasının direkt güneş ışığını istemezler. Çünkü güneş direkt vurduğu zaman yaprakları yakar. Ama orkideler ışığı çok severler. Her gün 2 saat kadar sabah veya akşam güneşi görürlerse, diğer zamanlarda da bol ışıklı bir yerde olurlarsa bol ve kaliteli çiçek açarlar. Bir de orkide gübresi vermeniz gerekir.

Eski 25-10-2011, 10:06   #486
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2011
merhaba arkadaşlar ağaç kabuğu olmadan direkt yer fıstığı kabuğu,fındık kabuğu ve cocopeat ile karıştırsam ne olur bana gayet mantıklı gibi geldi oranlarda 1/3,1/3,1/3 şeklinde ayarlasam

aukesen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2011, 18:35   #487
Ağaçsever

çetik's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
orkidemin fotografını daha birkaç gün önce buraya koyup neden bu kadar çok yaprak çıkardıgını sormuştum sizlere ve sağolsun malicetin herşeyin normal oldugunu söylemişti.
şimdide yeni fotograflar ekliyorum ve orkidemin oluşturdugu bu şeylerin kök mü çiçek sapı mı olduğunu merak ediyorum.kökse eger ordan çıkması (gövdeden) normal bişey mi ?? teşekkür ederim şimdiden..

Name:  DSCN0332.jpg
Views: 21289
Size:  47.7 KB

Name:  DSCN0333.jpg
Views: 22867
Size:  50.3 KB

çetik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2011, 20:55   #488
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aukesen Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar ağaç kabuğu olmadan direkt yer fıstığı kabuğu,fındık kabuğu ve cocopeat ile karıştırsam ne olur bana gayet mantıklı gibi geldi oranlarda 1/3,1/3,1/3 şeklinde ayarlasam
Sayın aukesen,
Ben ,bu macera ve deneyimlerin hepsini 30 yıl önce yaptım ve ciddi bedeller ödeyerek ,bugünlere geldim.
Yapılan toplantılarda ,yazılı sözlü forumlarda başımdan geçenleri hep anlatmaya çalıştım.Merakınıza ve heyecanınıza büyük saygı duyuyorum .
Benimle telefon veya yüzyüze konuşarak sorulan soruların hepsine dürüstçe cevaplar verdim.
Forumlarda yazılan sorulara vakit yaratmaya çalışarak cevap vermeye çalışıyorum.
Kısaca özetle;bir misyon üstlendim ve bedelini ödediğim bedelleri sizler birkez daha ödemeyin diye düşünüp, orkide meraklılarına beklentisiz yardımcı olmaya çalışıyorum.
Özet;amerikayı yeniden keşfetme konusunda ısrarınız devam etmez ise beni arayın,veya yazın ORKİDE HARCINI zı gönderelim.
Saygılarımla

hatice p. beğendi.
Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2011, 21:03   #489
Ağaç Dostu

Sayın çetik,
Orkideniz gayet sağlıklı ve çiçek saplarını çıkartmış durumda,forumları iyi takip ederseniz 2-3 gün önce bu resmin çok benzerine verdiğim cevabı görüp mutlu olurdunuz.Çiçek bulunduğu şartlardan ve sizden mutlu,elleşmeyin ve sabırlı olun.
Orkidedeki başarının en büyük sırrı sabırdır.

Eski 29-11-2011, 22:46   #490
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Arkadaşlar merhaba,
Orkidemde son günlerde değişik gelişmeler oluyor.
Fotoğraflardada görüldüğü gibi aşağıya doğru olan uzantıların yanında iki yandan yukarıya doğru iki parça daha çıkmaya başladı, birde iki yaprağın arasından da bir şey çıkıyor.
Acaba iki yanda yukarı doğru çıkan parçalar nedir?
İki yaprak arasından çıkan şley nedir?
Aşağıya doğru inen boru şeklindeki çıkıntılar nedir?

Sorularım acemice olabilir.Kusura bakmayın ama bu orkide ölüyordu, biraz uğraşınca bu gelişmeler olmaya başladı.

Sağlık durumu sizce nasıl gözüküyor?

Saygılarımla...

Eklenen Resimler

kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2011, 23:09   #491
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 41
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kartal124 Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,
Orkidemde son günlerde değişik gelişmeler oluyor.
Fotoğraflardada görüldüğü gibi aşağıya doğru olan uzantıların yanında iki yandan yukarıya doğru iki parça daha çıkmaya başladı, birde iki yaprağın arasından da bir şey çıkıyor.
Acaba iki yanda yukarı doğru çıkan parçalar nedir?
İki yaprak arasından çıkan şley nedir?
Aşağıya doğru inen boru şeklindeki çıkıntılar nedir?

Sorularım acemice olabilir.Kusura bakmayın ama bu orkide ölüyordu, biraz uğraşınca bu gelişmeler olmaya başladı.

Sağlık durumu sizce nasıl gözüküyor?

Saygılarımla...
Tebrikler! Okla gösterilen - çiçek filizi

Name:  Fotoğraf0129.jpg
Views: 28537
Size:  36.2 KB

Tebrikler! Okla gösterilen - çiçek filizler!

Asya_lotus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2011, 23:29   #492
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Teşekkürler sayın Asya Lotus

Acaba iki yaprağın arasından çıkmaya çalışan ve hatta hızla çıkan şey nedir?

Selamlarımla..

Eski 29-11-2011, 23:30   #493
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 41
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kartal124 Mesajı Göster
Teşekkürler sayın Asya Lotus

Acaba iki yaprağın arasından çıkmaya çalışan ve hatta hızla çıkan şey nedir?

Selamlarımla..
iki yaprak arasında cıkan - kök

Asya_lotus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2011, 20:18   #494
Ağaçsever

malicetin's Avatar

sayın kartal124, yanlış görmüyorsam 3.bir çiçek sürgünü daha geliyor. Yani ancak ideal şartlar sağlayan seralar dışında ev ortamında 3 çiçek saplı bir orkide yetiştiriyorsunuz. Bu ya çok iyi bakmanızdan olabilir ya da çiçeğin cinsi çok iyidir. Tebrikler... Ne yaptıysanız forumda lütfen paylaşın...Özellikle sulama, ışık ve beslenme konusunda...

Eski 01-12-2011, 21:11   #495
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Sayın malicetin
Açıkçası orkidemin cinsini bilmiyorum.Muhtemelen çiçeklenirse cinsini öğreneceğim.
Fakat bu orkide ölmek üzereyken bana geldi.Yapraklar pörsümüştü.
Bu orkideyi çok çeşitli yerlere koydum, bir ara daha da kötüleşti büyük yapraklarından biri tamamen sarardı, bende kökünden kestim yaprağı,
Sonuç olarak deneme yanılma yolu ile orkide yavaş yavaş kendini topladı.
Ama en ciddi gelişmeyi orkideyi günde 3-4 saat doğrudan güneş ışığı alan, gündüz oda sıcaklığında olan ancak geceleyin dışarının soğugunu bir nebzede olsa orkideye yansıtan oda penceresinin önüne koyunca aldım.Şu anda pencere mermerinde ve kapalı olan güneşliklerle cam arasında duruyor.Her gün güneşliği açıp kontrol ediyorum. Yani aslında yarı içerde yarı dışarda gibi bir durum oldu.
3 günde bir dinlendirdiğim musluk suyu ile suluyorum.10 günde bir de orkide besini konulmuş su ile suluyorum.Sularken orkideyi alıp lavaboya koyuyorum.Dinlenmiş suyu saksının her yerine bolca döküyorum.Zaten su delik olan saksının altından akıp gidiyor.3-4 dakika lavaboda bıraktıktan sonra süzülme bitince tekrar yerine koyuyorum.
Saksı şeffaf bol gün ışığı alıyor kökler.
Bakım şeklim bu arkadaşlar.Bakalım ne kadar başarılı olacağız.
Saygılarımla...

Eski 17-12-2011, 14:28   #496
Yeni Üye

lodi's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2011
Benim orkidem

Merhabalar..benim 2 senedir bir orkidem var..Daha önce orkidem hiç olmamıştı ve bakımı hakkında pek bilgim yoktu internetten araştırdığım kadarı ile suyunu ışığını ayarladım..Benim merak ettiğim bu saksıdan dışarı doğru çıkan yeşil kökler neden dışarı doğru çıkıyor ve onların öyle dışarda kalmasının orkideye bir zararı var mıCevaplarsanız çok mutlu olurum

lodi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2011, 17:37   #497
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Sayın lodi,

köklerin çıkış şekli önemli. substratdan kaçarcasına dikine mi çıkıyor? yoksa saksı kenarından izleyip dışarı çıkıyor. Hoş tüm bu düşünceler gereksiz.
İki sene diyorsunuz sanırım substratı değiştirmeniz gerek.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2011, 20:36   #498
Yeni Üye

lodi's Avatar

sayın praecox
Yaprakların diplerinden de çıkan var toprağın içinden de...bu arada substrat nedir

Eklenen Resimler

Eski 17-12-2011, 21:29   #499
Kaybettik...

praecox's Avatar

Substrat nedir diye sormanızdan forumu yeterince okumadığınız, incelemediğinizi anlıyorum.
Substrat = saksı harcı, bitkinin kökleri ile dikildiği (ki orkidelerde toprak humus v.s. bildik anlamda içermediğinden saksı toprağı kelimesi hiç uygun değil) ortam, karışım. Ki bu karışım bir dizi komponentlerden oluşabileceği gibi sadece aüaç kabukları da olabilmekde.

Dışarı çıkan köklerde bir sorun yok, ancak saksı harcı miadını doldurmuş gibi görnüyor. gördüğüm kadarı ile çiçeklenmiş. çiçek durumuna göre en müsait zamanda substratı yani saksı harcıı değiştirin.

Eski 20-12-2011, 19:31   #500
Yeni Üye

lodi's Avatar

Thumbs down

Merhabalar,
Tekrar ben aylar sonra çiçeklenmeye başlayan çiçeğimin başını yanlışlıkla sabitlemeye çalışırken kopardım ..öyle bırakayım mı yoksa boğumundan keseyim mi bilemedim.

Eklenen Resimler

Eski 20-12-2011, 22:15   #501
Ağaç Dostu

loveflower's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2011
Orkidemde kök diye baktığım acaba çiçek dalı mı? Gözünün içine bakıyorum forumda sürekli okuyorum, okuduklarımı uygulamaya çalışıyorum. Umarım çiçek sapıdır.
Name:  SANY0194.jpg
Views: 21220
Size:  47.4 KB

Eklenen Resimler

Düzenleyen loveflower : 20-12-2011 saat 22:23 Neden: ek
loveflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2011, 22:21   #502
Kaybettik...

praecox's Avatar

Kesinlikle... KÖK...

Eski 20-12-2011, 22:27   #503
Ağaç Dostu

loveflower's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2011
Çok teşekkür ederim. Yukarı gitmeye başlayınca acaba mı dedim. Hoş hala yaprak çıkarmaya devam ediyor orkidem. Substratını hazırladım çoktan, bir boy büyük saksıya geçirmeyi düşünüyorum. Yaprak çıkarıken bu işlemi yapmam zarar vermez umarım sevgili praecox.

loveflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2011, 13:29   #504
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Sayın lodi,
Geçmiş olsun.
Kırılan çiçek sapı üstüne biraz tarçın ekin bekleyin. Çiçek sapında kalan gözlerden çiçeklenebilir. Eğer çiçeklenmezse kurur bu da sorun değil. Normal bakım yapmaya devan edin (sulama ve gübreleme) 3-4 ay sonra tekrar çiçek sapı oluşturup çiçeklenecektir.

nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2011, 13:15   #505
Yeni Üye

ceyda48's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2011
arkadaşlar benm bir senedir bi orkidem var az önce farkettim ki saksısının içinde çok küçük kurtçuklar var ne yapmam gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim..

ceyda48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2011, 02:25   #506
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-12-2011
merhaba benim bi sorum olacak yardım ederseniz sevinirim.
ben yaklaşık 20 gün önce bir phalanopsis aldım çiçek biraz odanın iç tarafın da biryere koydum malum kış güneş almıyordu, fakat çiçek en alttan 3 yaprağını sarartı (saksı supstratı içinden cikan yapraklar.) ve çürümeye başladı. açmadan tomurcuklar sarardı döküldü. kökleri çok sağlıklı görünüyor.
sulama yı haftada 1 yaptım oda ısısıda gece 16 gündüz 22 derece gibi oluyor.
fakat çiçeği şimdi cam kenarına aldım ve yanına nem için bir tepsi içine taş koyup su ile doldurdum. şimdi biraz toparladı gibi hissediyorum çümkü yeni gelişmekte olan tomurcukları (3adet) açmaya başladı.
bana ne yapmam gerektiği hakkınada bilgi verirsen sevinirim.
fakat yapraklar (3 üde) sararıp çürümeye döndü ne yapmam gerek
yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Düzenleyen mepst : 27-12-2011 saat 18:08
mepst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2011, 20:08   #507
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2011
benim bir bıçuk yıldır bakmaya çalıştığım iki tane orkidem var. bana geldiklerinde çiçekliydiler. bir kere yeni çiçek açtılar. elimden geldiğince bakmaya çalışıyorum ama bu ara bir tanesinde anlamadığım gelişmeler var. yeni çıkan yapragında kahve rengi küçük lekeler var. sanırım yeni surgun de veriyorlar. ne yapmam gerekiyor. saksını da değiştirmek istiyorum bana yardımcı olursanır çok sevinirim.

Eklenen Resimler

hilal83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2011, 17:06   #508
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mepst Mesajı Göster
merhaba benim bi sorum olacak yardım ederseniz sevinirim.
ben yaklaşık 20 gün önce bir phalanopsis aldım çiçek biraz odanın iç tarafın da biryere koydum malum kış güneş almıyordu, fakat çiçek en alttan 3 yaprağını sarartı (saksı supstratı içinden cikan yapraklar.) ve çürümeye başladı. açmadan tomurcuklar sarardı döküldü. kökleri çok sağlıklı görünüyor.
sulama yı haftada 1 yaptım oda ısısıda gece 16 gündüz 22 derece gibi oluyor.
fakat çiçeği şimdi cam kenarına aldım ve yanına nem için bir tepsi içine taş koyup su ile doldurdum. şimdi biraz toparladı gibi hissediyorum çümkü yeni gelişmekte olan tomurcukları (3adet) açmaya başladı.
bana ne yapmam gerektiği hakkınada bilgi verirsen sevinirim.
fakat yapraklar (3 üde) sararıp çürümeye döndü ne yapmam gerek
yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.
Sayın mepst,
Verdiğiniz ısı değerleri kötü değil,
Kötü olan odanın iç tarafına koydum.malüm kış güneş almıyor.
Çok sulanmış olabilirmi?
Şartlar dolayısıyla kendisini kurutamamış olabilir.
Saksının altında delik varmı?olması lazım bu çok önemli.
Yanına tepsi içine taş ve su koydum.Önemli ama çok değil.
Resim olmadan veya görmeden bu kadar FAL bakabiliyoruz.
Sonuç;genel kanaatim,saksının altında delik yok.Sulama suyunu boşaltamadı ,çürüme başladı.
İstanbuldan arıyorsanız ve dediklerimden netice alamazsanız,getirin bakalım.
Saygılarımla

Eski 30-12-2011, 11:01   #509
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-12-2011
merhaba Ziya bey. yardımınız için teşekkürler.

saksının altında delikleri var. bende birkaç delik daha açtım.
sulamayı haftada 1 yaptım ( su dulu bur kaba koyarak 30dk beklettim ve güzelce süzüldü)
şuan çiçekleri var. köklerine baktığımda yeşil görünüyor fakat arada 2 -3 kök sasımsı-kahve rengi gibi duruyor.
birde yaprakları yumuşak ve sarkık duruyor. ben her sabah yapraklara su fısfısladığımdan olabilirmi (çok az).
ben resimlerini en kısa zamanda göndermeye çalışacağım
Teşekkürler.

mepst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2011, 21:34   #510
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mepst Mesajı Göster
merhaba Ziya bey. yardımınız için teşekkürler.

saksının altında delikleri var. bende birkaç delik daha açtım.
sulamayı haftada 1 yaptım ( su dulu bur kaba koyarak 30dk beklettim ve güzelce süzüldü
şuan çiçekleri var. köklerine baktığımda yeşil görünüyor fakat arada 2 -3 kök sasımsı-kahve rengi gibi duruyor.
birde yaprakları yumuşak ve sarkık duruyor. ben her sabah yapraklara su fısfısladığımdan olabilirmi (çok az).
ben resimlerini en kısa zamanda göndermeye çalışacağım
Teşekkürler.
Sayın Mepst;

Ziya hocama hitaben yazmışsınız ama dikkatimi birşey çekti.Su dolu kapta hem de kış mevsiminde 30 Dakika tuttuysanız en baş hatalardan birisi bence bu.(Eğer bu 30 saniye yerine yanlışlıkla 30 dakika yazmışsanız dikkate almayınız)Kışın daldırma usulü sulama dahi önerilmemektedir kaldı ki 30 dakika suda tutmak başlıbaşına zaten fazla sulama (over watering) demek.Bu işlemin aynı şekli ile devamında kök çüreyecektir.

Dört nokta önemli,

1-Sıcaklık:Min 15 C ki bu dönem 18 C altı önerilmemektedir.Üst sıcaklık 22-29C.

2-Işık:Bu mevsimde en sert güneş bile zararlı etki etmeyecektir.Çiçeğe etki eden dalga boyu 620-640 nm yani Güneşten alır.Ne kadar 1000-1500 fc gibi orkideler arasında düşük sayılabilecek ışıklanma istese de sağlıklı ve kaliteli çiçekler için güneş alması şarttır.Yanlızca dikkat etmeniz gereken yaza yakın ve yaz aylarında saat 11:00 ile 15:00 arasındaki dik güneş ışınlarından korumalısınız.

3-Sulama:Genelde yumuşak su kullanımı yani 100-200 ms değerindeki sular.Klordan arınmış ve kalsiyum oranı düşük ama sıfır olamayan su kullanımı.Sulama aralığı saksıdaki karışımın(bu mevsimde) çok ıslaktan hafif nemli olana kadar beklemek.Bu da yaklaşık ev ortamlarında 5-7 gün ortalam demek.

4-Nem: %50 nin altına düşmemesi ve %60 oranında keyifli olduğu

Bu yazdıklarım aslında Ziya Soner beyle de yaptığımız zevkli sohbetlerdeki öğretici ipuçlarının bazılarını da içermekte.

Saygılarımla;

zenfree ve Sirinem beğendi.
B.Unver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024