agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-01-2012, 16:25   #541
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Sayın Rozkurt, belli ki "orkide torfu" dediğiniz substratta hata yaptınız. Bir de fazla sulamanız eklenince kökler çürüdü. Orkidenizi yeni substrat hazırlayıp eski saksısına alın. Substrat, çam kabuğu, şişe mantarı, mangal kömürü gibi hemen çürümeyen ve su tutmayan materyallerden oluşsun. Daha sonra ışık alan sıcak bir yere koyun. Yanına da bir başka kapta su koyun ki neminden yararlansın. Saksıyı değiştirdikten sonra hemen sulamayın, bekleyin. Haftada bir daldırma usulü ile sulayın. Yeni kökler çıkaracak ve orkideniz kurtulacaktır.

malicetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2012, 16:28   #542
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-12-2011
merhabalar
benim 639 nolu mesajımdaki resimdeki çiçeğe benziyor gibi.
çiçekli orkidede uyuyangözlerden tekrar çiçek verirmi.

Düzenleyen mepst : 02-02-2012 saat 16:34
mepst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2012, 22:12   #543
Ağaçsever

sabırsız0606's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2011
orkidem orkidem nazlı bütün tomurcuklarını açtı ve dalları uzamaya devam ediyor ancak üst köklerde kuruma var bende sık sık spreyle su püskürtüyorum ancak kurumaya engel olamadım.Saksı değişimi gerekiyor galiba ancak çiçekli dönemde olmazmış edindiğim bilgilere göre.şuan için bir şey yapmam gerekiyormu yoksa bu şekilde bakımına devam mı etmeliyim

Eklenen Resimler

sabırsız0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2012, 22:14   #544
Ağaçsever

sabırsız0606's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2011
bunlarda köklerden bir görüntü. aldığımda 2 çiçekli ve tomurcuklu idi yaprağın biri kırılmıştı aldığımda zararı olur mu acaba

Eklenen Resimler

sabırsız0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2012, 21:12   #545
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2010
sayın praecox,

Orkideler asidik ortam sevdikleri için sulama suyuna seyreltilmiş limon suyu eklesek,çiçeklenmeye ve bitki gelişimine faydası olur mu acaba?

tarumok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2012, 16:33   #546
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-12-2011
!!! Yardım edin Lütfen! !!!
merhaba arkadaşlar.
bu soğu khavalarda orkideyi (phalanopsis) daldırma usulu sulamak doğrumu arkadaşlar sularsak bitkiye bir zararı olurmu.
ev ısısı 16-18 derece oluyor. sulamak zararverirmi. en son daldırma usulü suladığımın üzerinden 14 gün oldu.
ben 2-3 günde bir bol bol su fısfıslıyorum. doğrumudur.
bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.

mepst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2012, 17:39   #547
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mepst Mesajı Göster
!!! Yardım edin Lütfen! !!!
merhaba arkadaşlar.
bu soğu khavalarda orkideyi (phalanopsis) daldırma usulu sulamak doğrumu arkadaşlar sularsak bitkiye bir zararı olurmu.
ev ısısı 16-18 derece oluyor. sulamak zararverirmi. en son daldırma usulü suladığımın üzerinden 14 gün oldu.
ben 2-3 günde bir bol bol su fısfıslıyorum. doğrumudur.
bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.
Sayın mepst,
Sorunuz doğru.Havalar ısınana kadar daldırma yapmayı durdurun.Fısfıslamayı daha sıka alabilirsiniz(günde 1-2 defa gibi.sabah saatlerinde yapmayı tercih edin.Kendini kurutabilsin)
Saksı üstünden günaşırı 1 bardak kadar içtiğiniz(klorsuz)su ile takviyelebilirsiniz.
Saygılarımla

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2012, 18:28   #548
Ağaç Dostu

Ziya Bey,
yukarıdaki sorum hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Eski 03-02-2012, 18:45   #549
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarumok Mesajı Göster
Ziya Bey,
yukarıdaki sorum hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Sayın Tarumok,
Hümicasit li karışımları kullandığımız ve netice aldığımızda oldu ancak limon suyu hakkında bilgim ve deneyimim yok.
Ben böyle bir denemeyi yakabilir korkusuyla yapmam.
Sizin çiçeğiniz bol,deneyin netice alırsanız bize de bildirin.
Saygılarımla

Eski 03-02-2012, 19:26   #550
Ağaç Dostu

Ziya bey,
sizin yapmadığınız bir şeyi ben hangi cürretle orkidelere uygulayabilirim.Ben sadece merakımdan soruyorum.Affınıza sığınarak,çiçeğiniz bol demekle neyi kastettiğinizi anlayamadım?

Eski 03-02-2012, 19:33   #551
Ağaç Dostu

Bana göre,1 saksıdan fazla orkidesi olmak ,çiçeğiniz bol anlamına gelir.

Eski 03-02-2012, 19:34   #552
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarumok Mesajı Göster
sayın praecox,

Orkideler asidik ortam sevdikleri için sulama suyuna seyreltilmiş limon suyu eklesek,çiçeklenmeye ve bitki gelişimine faydası olur mu acaba?
Limon suyu pahalıya gelir, tercihan limon tuzu (citrik asit) eklmemek asidikliği artırsa da yıkanabilir bir durum. asıl gereken gübrenin ve substratın tepkimesi sonucu asidik ortamı sağlamak.

gübrenin asidikliğini tamponlamak pH ı ayarlı tutmak için phosphorik asit Potasyum di ve mono-phospat tamponlama sistemi kullanılabilir.

Substratın asidikliği demek ise de saksıdan suyu geçirince alttan çıkan suyun pH ı önemli.

saksı harcının çok asidikleştiği durumlarda genlede sende bir kireçleme de yapılmaktadır.

Tabii tüm bunlar denenmeli ancak citrik asit konusunda ziya beyle hemfikirim .
gereksiz bir deneme bir iki saskıda yapılabilir ancak bunu ilk akıl eden eminim bizler değiliz. sonuç alımamış olmalı ki pek bir bilgi yok bu konuda

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2012, 13:21   #553
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2011
iyi günler.orkidemin çiçekleri dokuldu sapları gayet saglıklı gorünüyo kuruma yok yinede 3. bogumdan kesmelimiyim kuruma olmazsa bu sekilde durmasında sakınca varmı.

tugba86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2012, 13:58   #554
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugba86 Mesajı Göster
iyi günler.orkidemin çiçekleri dokuldu sapları gayet saglıklı gorünüyo kuruma yok yinede 3. bogumdan kesmelimiyim kuruma olmazsa bu sekilde durmasında sakınca varmı.
3. boğumdan kesin. artık sapın keiki vermesi dışında bir işlevi kalmadı. 3. boğumun 1 cm üstünden steril bir kesici aletle kesin ve üzerine 1-2 damla mum damlatın. tabi orkidenizin phalaenopsis türü olduğunu var sayıyorum..

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2012, 14:54   #555
Yeni Üye

dalı kesmezsem daha cabuk çiçeklenir diye umut ettigim için kesmeyi düşünmüyordum ama tavsiyenizi dinleyip kesicem evet orkidem phalaenopsis türü.bu kadar hızlı cevap yazdıgınız için ayrıca çok teşekkür ederim...

Eski 19-02-2012, 15:18   #556
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fzthalil Mesajı Göster
3. Boğumdan kesin. Artık sapın keiki vermesi dışında bir işlevi kalmadı. 3. Boğumun 1 cm üstünden steril bir kesici aletle kesin ve üzerine 1-2 damla mum damlatın. Tabi orkidenizin phalaenopsis türü olduğunu var sayıyorum..
sayın fzthalil bir sorum daha olucak size su anda çiçeksiz olan dal bır kısmdan sonra iki dala ayrılıp çicek veriyo eger 3.bogumdan kesersem tek dal kalıcak yinede bu sekildemi kesmeliyim...

Eski 19-02-2012, 21:29   #557
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugba86 Mesajı Göster
sayın fzthalil bir sorum daha olucak size su anda çiçeksiz olan dal bır kısmdan sonra iki dala ayrılıp çicek veriyo eger 3.bogumdan kesersem tek dal kalıcak yinede bu sekildemi kesmeliyim...
Pek anlamadım ama şu anda çiçek yok ve tomurcuk da yok di mi? eğer yoksa kesin. kesim yapacaksanız da sapın tamamını kesin belli bir kısmı kesilir diye bir bilgi duymadım. yani 3. boğumdan itibaren. hocalarımız daha iyi bilirler ama ben duymadım. resim koyabilirseniz daha net bilgi verebiliriz.

Eski 20-02-2012, 11:34   #558
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Çiçek dalındana kuvvet versin diye ana dalın fazlalığını kesiyorum ben.

nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2012, 15:02   #559
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nılgun_dogan Mesajı Göster
Çiçek dalındana kuvvet versin diye ana dalın fazlalığını kesiyorum ben.
Sayın Nilgün Hanım,
tomurcuk varsa da kesiyor musunuz fazlalık olan yeri? benim demek istediğim açma ihtimali olmayan dallar içindi.

Eski 20-02-2012, 16:04   #560
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Ana daldaki çiçekler dökülene kadar alt taraftaki gözden çiçek dalı uzattı üstte kalan daldaki çiçekler döküldü alt taraftaki yeni çiçek dalına kuvvet gitsin diye yeni çiçek gözünden 2 3 cm kadar yukarıdan kesiyorum anlayabildiysem ne mutlu bana Y şekli alıyor.

nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2012, 20:43   #561
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nılgun_dogan Mesajı Göster
Ana daldaki çiçekler dökülene kadar alt taraftaki gözden çiçek dalı uzattı üstte kalan daldaki çiçekler döküldü alt taraftaki yeni çiçek dalına kuvvet gitsin diye yeni çiçek gözünden 2 3 cm kadar yukarıdan kesiyorum anlayabildiysem ne mutlu bana Y şekli alıyor.
anladım nilgün hanım. teşekkür ederim bilgi için. ben de bunu uygulacağım.

Eski 21-02-2012, 18:16   #562
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fzthalil Mesajı Göster
Pek anlamadım ama şu anda çiçek yok ve tomurcuk da yok di mi? eğer yoksa kesin. kesim yapacaksanız da sapın tamamını kesin belli bir kısmı kesilir diye bir bilgi duymadım. yani 3. boğumdan itibaren. hocalarımız daha iyi bilirler ama ben duymadım. resim koyabilirseniz daha net bilgi verebiliriz.
evet biraz karışık anlatmısımdal suanda Y harfi görünümnde tomurcuk falanda kalmadı çiçekte yok.dediginizi anladım 3.bogumdan kesiyorumcok tesekkur ederim...

Eski 23-02-2012, 15:55   #563
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi handeninbalkonu Mesajı Göster
Merhaba,

Arkadaşımın orkidesi kökten keiki verdi. Keikinin şu anda oldukça büyük 3 adet yaprağı var ancak 1 tane bile kökü yok. Phal. ayrıca bir de çiçeklenme sürecine girdi şu anda. 2 dal çiçeği var ve çiçekler de açmak üzere. Arkadaşım keikiyi alabileceğimi söyledi ancak şu anda ayırmamam gerektiğini biliyorum. Köklenmesini sağlamak için ne yapabilirim acaba??
Bir süredir sabırla bekliyorum ama kimsecikler cevap vermedi Noolur bana da cevap verir misiniz??

handeninbalkonu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 16:41   #564
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi handeninbalkonu Mesajı Göster
Bir süredir sabırla bekliyorum ama kimsecikler cevap vermedi Noolur bana da cevap verir misiniz??
Yandan köksüz keiki olayını tam anlıyamadım. Gerçi bir tahminim var ama...

Resim ekliyebilseydiniz iyi olurdu.

Anaçtan yan sürgün ise en iyi şartlarda altına sphagnum ile destekliyerek köklenmeyi hızlandırabilirsiniz.

Anaç kökle besleniyor ise vede anaçın durumu kötü ise bu yandan bir kaçış yolu gibi bitki kendini kurtarmaya çalışıyor da olabilir. bu anlamda bitkiyi göremk gerek.
çiçek açması phal.lerin sağlıklı olmalarına bir delil değildir.
phaller de sukkulent olduğundan kökleri çürüse de yapraklarından beslenerek son bir feyadla çiçeklenip tohum atmayı denerler. bu da 6-8 ay sürebilir. devamlı yazdığım gibi amatör biri kolayca anlıyamaz.

kaldı ki uzman ve/veya deneyimli arkadaşların bile resimden kesin bir şey söylemeleri de zor bir durum.

Eski 24-02-2012, 10:49   #565
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2011
Sayın parecox,

Cevabınız için çok çok teşekkür ederim. Siz cevap verirsiniz resim isterseniz de ben koymaz mıyım!!! Ekte resimler. Anaç fena durumda değil gibi görünüyor ama bu tamamen oldukça acemi olan benim fikrim. Yani yapraklar falan sağlıklı göründü sanki bana. Umarım resimler faydalı olur. Tekrar teşekkür ederim

Name:  kökler.jpg
Views: 4075
Size:  63.7 KB

Name:  keiki.jpg
Views: 4263
Size:  69.4 KB

Name:  genel görünüm.jpg
Views: 4014
Size:  64.3 KB

handeninbalkonu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2012, 10:59   #566
Kaybettik...

praecox's Avatar

Yavrunun durumu iyi değil. Ananın da sorunları var. dış kökler hasta...

Eski 24-02-2012, 15:04   #567
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2012
Sayın praecox,
Phalaenopsis'de keiki oluşumu konulu başlıktan,18 nolu mesajımı okuyup bana bir değerlendirme yapabilirseniz çok sevinirim..
saygılarımla

Lara_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 10:57   #568
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2012
orkide yapraklarında sorun ve minyatür orkide

merhabalar..
3 tane orkidem var.. birini yeni aldım (minyatür orkide).

fotoğraflarla anlatmak istediğim sorunları çözmeme yardımcı olursanız sevinirim..

1. orkidemin yaprakları sağlıklı görünüyor.. ancak uç kısmına doğru hasarlanmalar oluştu. ne yapabilirim?? nedeni nedir?? çiçek dalını da verdi ancak çiçek açamadı henüz..

2. orkidemin yaprakları kendini çok saldı.. çiçek dalı da karardı.. saksısını ve içeriğini değiştirdiğimde köklerde çürüme olduğunu gördüm.. sağlam 2 kökü kaldı.. yapabileceğim başka bir şey var mı??

minyatür orkideyi yeni aldım.. henüz sulamadım ancak en dipteki kökünde kararma olduğunu ve küf olduğunu gördüm.. ne yapmalıyım?? saksı değiştirmeli miyim?? bunun için çiçek dökülmesini beklemeli miyim??

yardımcı olabilirseniz çoookkkk sevineceğim..

teşekkürler...

Eklenen Resimler

byam80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2012, 12:28   #569
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2012
Question

Merhabalar..
dayanamayıp, 2. orkidemin köklerine tekrar baktım.. sadece tek bir kökü kalmış. yapraklarında da yumuşama ve yer yer sulanma olduğundan çürümüş kökleri ve yapraklarını kestim.. çiçek dalına gücünü vermemesi için onuda kestim.. tam bir budama yaptım sanırım.. umarım yanlış yapmamışımdır
forumdan okuduğum kadarıyla köke tarçın serptim.. elimde yosun olmadığından minyatür orkidemden aşırdığım az bir yosun ile sararak harcını değiştirdim.. umarım doğrudur yaptıklarım ve yanıt verir orkidem

bu konuda deneyimli arkadaşların yorumlarını bekliyorum..
teşekkürler...

Eklenen Resimler

byam80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2012, 12:54   #570
Kaybettik...

praecox's Avatar

Yapılabilecek en iyi şeyi yapmışsınız. Yosun ne yosunu bilemiyorum ancak sphagnum ise nemli sıcak tutarsanız yeni kök oluşumları daha hızlı olur başka bir yosun ise fazla nemli kalmamasına ancak sıcak ve havadar bir yerde bulundurmıya özen gösterin. Havadar demek soğuk hava cereyanı demek değildir bunu unutmayın.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024