View Single Post
Eski 30-12-2011, 20:34   #510
B.Unver
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mepst Mesajı Göster
merhaba Ziya bey. yardımınız için teşekkürler.

saksının altında delikleri var. bende birkaç delik daha açtım.
sulamayı haftada 1 yaptım ( su dulu bur kaba koyarak 30dk beklettim ve güzelce süzüldü
şuan çiçekleri var. köklerine baktığımda yeşil görünüyor fakat arada 2 -3 kök sasımsı-kahve rengi gibi duruyor.
birde yaprakları yumuşak ve sarkık duruyor. ben her sabah yapraklara su fısfısladığımdan olabilirmi (çok az).
ben resimlerini en kısa zamanda göndermeye çalışacağım
Teşekkürler.
Sayın Mepst;

Ziya hocama hitaben yazmışsınız ama dikkatimi birşey çekti.Su dolu kapta hem de kış mevsiminde 30 Dakika tuttuysanız en baş hatalardan birisi bence bu.(Eğer bu 30 saniye yerine yanlışlıkla 30 dakika yazmışsanız dikkate almayınız)Kışın daldırma usulü sulama dahi önerilmemektedir kaldı ki 30 dakika suda tutmak başlıbaşına zaten fazla sulama (over watering) demek.Bu işlemin aynı şekli ile devamında kök çüreyecektir.

Dört nokta önemli,

1-Sıcaklık:Min 15 C ki bu dönem 18 C altı önerilmemektedir.Üst sıcaklık 22-29C.

2-Işık:Bu mevsimde en sert güneş bile zararlı etki etmeyecektir.Çiçeğe etki eden dalga boyu 620-640 nm yani Güneşten alır.Ne kadar 1000-1500 fc gibi orkideler arasında düşük sayılabilecek ışıklanma istese de sağlıklı ve kaliteli çiçekler için güneş alması şarttır.Yanlızca dikkat etmeniz gereken yaza yakın ve yaz aylarında saat 11:00 ile 15:00 arasındaki dik güneş ışınlarından korumalısınız.

3-Sulama:Genelde yumuşak su kullanımı yani 100-200 ms değerindeki sular.Klordan arınmış ve kalsiyum oranı düşük ama sıfır olamayan su kullanımı.Sulama aralığı saksıdaki karışımın(bu mevsimde) çok ıslaktan hafif nemli olana kadar beklemek.Bu da yaklaşık ev ortamlarında 5-7 gün ortalam demek.

4-Nem: %50 nin altına düşmemesi ve %60 oranında keyifli olduğu

Bu yazdıklarım aslında Ziya Soner beyle de yaptığımız zevkli sohbetlerdeki öğretici ipuçlarının bazılarını da içermekte.

Saygılarımla;

B.Unver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön