agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-12-2011, 09:45   #511
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-12-2011
öncelikle cevabınız için teşekürler.

ben orkideyi aldığım çiçekçi bana 30 dakika suda tut ondan sonra süzülmesi için bırak dedi.
ben de daha önce bu forumuda bilmiyordum foruma yeni katıldım çiçekçinin yanlış bilgisi ile sulamışım.

orkidem sağlığına kavuşması için şimdi ne yapmam gerekkir.

mepst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2011, 15:24   #512
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mepst Mesajı Göster
öncelikle cevabınız için teşekürler.

ben orkideyi aldığım çiçekçi bana 30 dakika suda tut ondan sonra süzülmesi için bırak dedi.
ben de daha önce bu forumuda bilmiyordum foruma yeni katıldım çiçekçinin yanlış bilgisi ile sulamışım.

orkidem sağlığına kavuşması için şimdi ne yapmam gerekkir.
Sayın mepst,
Sayın Ünver ile gelen mesajınızı beraber okuduk ve değerlendirdik.Sayın Ünver in yazdıklarının tamamı doğru.
Sizin bu sulama üslubunuz,bana geçen gün seyrettiğim KURTLAR VADİSİni hatırlattı.Bir sahnesinde ABDÜLLEY bir adamı konuşturmak için yaptığı işkencede,buna benzer bir su sahnesi sergilemekteydi.Adam dayanamadı ,sizin zavallı çiçeğiniz dayanmış.
Sonuç;Bu MEZALİMİ durdurun ve çiçeği kendine gelmesi için ona biraz süre verin (8-10)gün.Sonra tekrar konuşalım.

Saygılarımla

zenfree ve hatice p. beğendi.
Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 11:27   #513
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2011
yapraklarda yumusama :(

Merhaba Ziya Bey,

Ben yaklasik 8 gün önce seraniza gelmistim. Erken saatte gittigim icin görüsememistik. Orkidemin topragini yardimciniz beyefendiye degistirttim ve orkidem icin besin aldim. Yardimciniz bana 10 gün sulama yapmamami tavsiye etti. 2 gün sonra sulama yapacagim. Ancak 1-2 gündür yapraklarda yumusama ve sarkma var. Birkac gün önce yapraklara püskürtme yapmistim, kalorifer yaninda duruyorlar biraz nemlensinler diye. Acaba ondan mi oldu?
Bir de nem icin tepsiye tas koymak lazim imis. Nem kökler icin mi gerekli yapraklar icin mi?

Son olarak 2 gün sonraki sulamami besin ile yapmayi düsünüyorum. 1 cay bardagi versem yeterli midir?

Tesekkür ederim.

phalez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2012, 15:08   #514
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi phalez Mesajı Göster
Merhaba Ziya Bey,

Ben yaklasik 8 gün önce seraniza gelmistim. Erken saatte gittigim icin görüsememistik. Orkidemin topragini yardimciniz beyefendiye degistirttim ve orkidem icin besin aldim. Yardimciniz bana 10 gün sulama yapmamami tavsiye etti. 2 gün sonra sulama yapacagim. Ancak 1-2 gündür yapraklarda yumusama ve sarkma var. Birkac gün önce yapraklara püskürtme yapmistim, kalorifer yaninda duruyorlar biraz nemlensinler diye. Acaba ondan mi oldu?
Bir de nem icin tepsiye tas koymak lazim imis. Nem kökler icin mi gerekli yapraklar icin mi?

Son olarak 2 gün sonraki sulamami besin ile yapmayi düsünüyorum. 1 cay bardagi versem yeterli midir?

Tesekkür ederim.
Sayın phalez

Makinemi bugün açtığım için mesajınızı yeni gördüm.Böyle durumlarda beni telefonlada arayabilirsiniz.
Susuz ve gıdasız kalmışlar.Hemen ,verdiğimiz fertilizer ile destekli sulayalım.
Anladığım kadarı ile bulundukları ortam sıcak,bunu hesap ederek,su dolu bir kova veya benzerine ,1 su bardağı fertilizer ilave edelim.
Bütün saksıyı,10-15 saniye batırıp çıkartalım.Soğuk olmayan bir yerde,altına tabak koyarak ,süzülmeye bırakalım.Daha sonra tabağa biriken suya,yarım fincan fertiziler ilave ederek ,yapraklarına fıs fıs yapalım.
Bu sulamayı sabah saatlerinde yapar isek ,kendini toparlaması ve içine çekebilmesi açısından daha iyi olur.
Çok kısa sürede kendini toparlayacaktır.
Netice ,iyi olmazsa beni haberdar edin.
Saygılarımla

Eski 03-01-2012, 16:26   #515
Yeni Üye

Ziya Bey,

Mesajinizi okumadan önce normal su ile daldirma yaparak suladim bile. Ama besin vermedim. Bahsettiginiz islemi yarin yapsam olur mu? 1 hafta sonraki sulamayi mi bekleyeyim?

Saygilarimla

Eski 03-01-2012, 19:21   #516
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ziya Bey,

Mesajinizi okumadan önce normal su ile daldirma yaparak suladim bile. Ama besin vermedim. Bahsettiginiz islemi yarin yapsam olur mu? 1 hafta sonraki sulamayi mi bekleyeyim?

Saygilarimla
Sayın phalez,
1 bardak fertilizer ı saksıya üstten gezdirerek dökelim.Yarım bardak fertilizeri de yapraklarına fıs fıs layalım.Bu işlemi sabah yaparsanız daha iyi olur.
Fertilizer ,hazırdır,su ilave etmeyin.Sadece iyice çalkalayın.

Saygılarımla

Eski 04-01-2012, 13:18   #517
Yeni Üye

ali benan's Avatar

Giriş Tarihi: 06-11-2011
orkide toprağı

selam arkadaşlar

yeni yılın iyi geçmesi dileklerimle başlıyorum.

elimde solmuş bir orkide bulunmaktadır. bunun toprağını nasıl yapabilirim. /karışım veya bulma imkanım varmı /

canlandırmak için nasıl bir yol izlemeliyim

teşekkürler

benan

ali benan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2012, 17:21   #518
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Ali bey Koçtaş ta hazır orkide toprağı satılıyor.Kendiniz hazırlamak isterseniz de, orkide başlığında toprak karışımının tarifi mevcut.Saygılar...

Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2012, 09:20   #519
Ağaçsever

sayın Ziya SONER

Ben sisin dediğiniz gibi son sulamamdan dün 10 gün oldu ve orkidemi suladım.
orkidem toparlandı şeklinden çok belli.
Teşekürler.

sularken su dolu kaba 2 -3 kere daldırmak (3-5 saniye tutarak) yetermidir?

saksının içinde buharlaşma varken sulama yapmam doğru olurmu? yoksa saksı tamamen kurumasımı gerekir (buğu yapmayana kadar).

yanlız bir sorun vargibi. alttaki büyük yapraklarından birinde tam ortasından aşağıya doğru çatlama olmuş neden olabilir acaba (resimde pek net çıkmıyor).

köklerin resimleri sağlıklı görünüyormu?

Teşekürler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen mepst : 07-01-2012 saat 17:51
Eski 07-01-2012, 17:47   #520
Ağaçsever

Merhaba Ziya Bey.

buda diğer yeni aldığım orkidem.
orkideyi aldığımda supstratı kup kuru idi 3 gün önce suladım süzülmesini bekledim. resimleri aşağıda,
aldığımda hiçbirşeyi yoktu gayet sağlıklı gözüküyordu. bu orkideminde yaprakları sarardı ve tomurcukları buruşmaya başladı. neden acaba yardımınızı bekliyorum.
Teşekürler.

Eklenen Resimler

Eski 11-01-2012, 17:28   #521
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2011
Orkidemin yapraklarında sorun var

Merhaba orkidemin yapraklarında çizgi çizgi kahverengi lekeler oluştu. Fotografını ekleyemedim ama yarık seklinde ici de kahverengi. Fotograf göndermenin başka bir yolu varsa bilgi verirseniz sevinirim. Bulaşıcı mıdır bilemiyorum ama diğer orkidelerden ayırdım hemen. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

jalapones Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2012, 15:28   #522
Ağaç Dostu

Sayın mepst,
Sanıyorum saksınızın altında delik sorunu var(ya delik yok,**** tıkalı) buharlaşmanın bu sebepten olduğu kanaatini taşıyorum. Harç yaşlı ve yorgun gözüküyor.
Harcın ve saksıdaki yoğun yaprakların oluşu ,beslenmenin yetersiz ve sulamanın dengesiz olduğu kanaatini uyandırıyor.Öyle fazlaca köklü bir sorun yok.
Sulamanın daha önce söylediğim miktarda yapılması kış ayları için doğru ve yeterli.
Saksı üst yüzeyinde hafif rutubet hissettirmesi yeterli olacaktır.
Çatlama,büyük ihtimalle,uzun süren susuzluk sonrası yapılan sulamadan olabilir.
Çok problem değil ayrıca yeşil yaprakların renkleri oldukça iyi.
Beslenmesi ve sulaması takviyelenirse çiçeğiniz iyi duruma gelecektir.
Saygılarımla
NOT:Bana özeldende mesaj atmışsınız.
Gerek gördüğünüzde beni 5324844844 nolu telefonumdanda arayabilirsiniz,
MESAJ KUTUM ÇABUK DOLDUĞUNDAN,ÖZELDEN GELEN MESAJLARI BAZEN GÖREMİYORUM.FORUMDAN YAZARSANIZ DAHA ÇABUK SİZLERE ULAŞABİLİRİM
Teşekürler.[/QUOTE]

hatice p. beğendi.
Eski 15-01-2012, 18:07   #523
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-01-2012
yeni bir acemi

Sitenin ilgililerine merhaba demek istiyorum. Hemen hemen 2 ay önce bir orkideye sahip oldum, hediye edildi. Normalde çiçek bakmayı bilmiyorum, bu yüzden de orkidenin elimde heba olmasını istemiyorum. Aldığım günden beri o site senin bu site benim bakımını öğrenmeye çalışıyorum ama pek başarılı olduğum söylenemez ne yazık ki . Orkidemin resimlerini çektim ve sorularımı da eklemek istiyorum, yardımlarınızı rica ediyorum;bu orkidenin nesi var?
1.Saksının içinde ve üstünde beyaz noktacıklar ve kökünde küçük bir örümcek ağına benzer bir şeyler var. Bu mantar mıdır? Foto 1
2.Alt yapraklarından birinin yarısı sarımsı, biraz buruşuk ve yumuşak bir hal aldı. Neden? Foto 2
3.Köklerin bazıları lekeli ve uçları kuru gibi. Bunlar hasta mı, kesilmesi mi lazım? Yoksa saksıyı boşaltıp diğerlerine bakıp toptan mı temizlik yapmalıyım? Foto 3-4
4.Geldiğinde iki çiçeği vardı, 10 gün içinde döküldü. Sonra dalın ucundan galiba filiz çıkardı. Fakat şimdi filiz de dalın büyük kısmı da kurumuş gibi gözüküyor. Bu dalı kesmeli miyim? Foto 5
Bu orkideyi yetiştirmede muvaffak olursam okulda bir köşede unutulmuş ve perişan olmuş bir orkide gördüm ona da el atacağım inşallah
Bir de fotoğrafları buradan yükleyemiyorum, bunun başka yolu var mı?

holofira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2012, 18:28   #524
Yeni Üye

yeni bir acemi

Merhaba fotoğraflarımı yükledim, yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Eski 15-01-2012, 20:07   #525
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi holofira Mesajı Göster
Merhaba fotoğraflarımı yükledim, yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Sayın Holoflora, orkideye merak sardığınız için öncelikle sizi tebrik ederim. Bu forumu bulduğunuz için de sizi kutlamak isterim.Forumu dikkatlice okursanız orkide yetiştirmenin tüm inceliklerini öğreneceksiniz. Bilgiler biraz dağınık olmakla birlikte iyi bir orkide yetiştiricisi olmak için oldukça yeterli.

Resimlere gelince; resimden her şeyi görmek olanağı olmadığı göz önüne alarak gördüğüm kadarı ile;
1.resimdeki beyazlıklar orkide substratından kaynaklanan bir durum söz konusu olduğunu düşünüyorum. Ben de Koçtaş'tan aldığım substratı kullandığım zaman aynı beyazlıklarla karşılaştım. Sulayınca ortaya çıkıyor, kuruyunca kayboluyordu. Aynı sorun mu bilmiyorum ama zararlı olacağını sanmıyorum. En iyisi substratını forumda çok yazılan çam kabuğu, şişe mantarı ve mangal kömüründen oluşan bir substratla değiştirin. Sorununuz çözülecektir.
2.resimde görülen yaprağın sararması doğal sayılabilir. Bırakın yaprak kendiliğinde sararıp düşsün. Eğer substrattaki sorundan kaynaklanıyorsa değiştirdiğinizde bu sorun da ortadan kalkacaktır.
3.resimde belirttiğiniz köklerdeki sorun da substratı değiştirdiğinizde zaten temizlik de yapacaksınız. O sorun da çözülür.
4 ve 5.resimlerdeki çiçek sapı kurumuş görünüyor. Orkidenizde bir sorun var ama çözümü de var. En iyisi çiçek sapını en dipten kesin. Orkideniz substratı değiştirildikten sonra yeniden kök ve yapraklar çıkaracaktır. Sonunda çiçeklenecektir. Ama sabırlı ve araştırmacı olacaksınız.

malicetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2012, 18:43   #526
Yeni Üye

Teşekkür ederim bir substrat aldım bu akşam değiştiriyorum, bakalım sonuç ne olacak?

Eski 18-01-2012, 11:31   #527
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2012
orkidem ilk geldiğinde cok canlı ve cok güzeldi yaklasık 20 gün oldu daha alalı ve cicekleri solmaya basladı ve yapragının biri kurdu ve koptu fotogralarını yukledim yanlış birsey miyaptım acaba böyle olmasının sebebi nedir? yarrdımcı olursanız cok sevinirim ilk kez orkide bakıyorum

Eklenen Resimler

fulya_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2012, 13:43   #528
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ziya Soner Mesajı Göster
Sayın phalez,
1 bardak fertilizer ı saksıya üstten gezdirerek dökelim.Yarım bardak fertilizeri de yapraklarına fıs fıs layalım.Bu işlemi sabah yaparsanız daha iyi olur.
Fertilizer ,hazırdır,su ilave etmeyin.Sadece iyice çalkalayın.

Saygılarımla
Ziya Bey önerilerinizi uygulayali 2 hafta gecti. Bu hafta besinsiz sulama yaptim daldirma yöntemiyle. Ancak yapraklarin durumu daha da kötülesti. Yapraklar burusuk ve yumusak Kaloriferin yakininda olduklari icin böyle oldugunu düsünerek daha serin ama yine günes gören bir yere aldim.
Cicegim ölüyor mu? Lütfen yardimci olun.

Saygilarimla,

Eski 18-01-2012, 13:58   #529
Ağaç Dostu

Sayın phalez,
Serin ve güneş gören bir yere almakla iyi yapmışsınız.Kış güneşinin bir zararı olmaz faydası olur.Çiçeğinizin öldüğünü sanmıyorum.Uzaktan kumandayla bu kadar yapabiliyoruz.
Biraz sabırlı olun,daha da kötüleşmeye giderse getirin ,bakalım yapmamız gereken birşey varsa yapalım.(İstanbuldan yazdığınızı düşünerek söylüyorum)

Saygılarımızla

Eski 18-01-2012, 14:02   #530
Yeni Üye

Ziya Bey,
sizden aldigim suyla karistirilmis besini nasil kullanmaliyim. tekrar suyla karistirarak daldirma yöntemiyle mi? yoksa üstten vererek mi? ölcüleri de tam olarak söyleyebilirseniz cok sevinirim. yanlis birsey yapmaktan cok korkuyorum

Tesekkür ederim ilginiz icin.

Eski 18-01-2012, 14:22   #531
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ziya Bey,
sizden aldigim suyla karistirilmis besini nasil kullanmaliyim. tekrar suyla karistirarak daldirma yöntemiyle mi? yoksa üstten vererek mi? ölcüleri de tam olarak söyleyebilirseniz cok sevinirim. yanlis birsey yapmaktan cok korkuyorum

Tesekkür ederim ilginiz icin.
Sayın phalez.
Lütfen mesajları iyi okuyun!
613 -614-615 no lu mesajlarda ,sorduğunuz sorunun cevabı var.Özelliklede 613 de size ,bu konuyla ilgili cevabımız var.
Saygılarımla

Eski 18-01-2012, 16:03   #532
Ağaç Dostu

Sayın phalez,
Rahatsızlık vermeniz söz konusu değil,özellikle ORKİDE konusunda,elimizden birşey geliyorsa seve seve yaparız.Takdir ederseniz,611 no lu mesaj dan sonra yazdığımız 613
daha sonraki ve de şu anda yapmanız gereken durumu izah ediyor bu nedenle 613 ü dikkate alalım.
Ayrıca takdir edersenizki şu an da tam bir sera orkideyle,-3 ile mücadele ediyoruz.Isınmak için,yerime geldiğimde sizlere yardımcı olmaya çalışıyorum.Takdirlerinize..............
Saygılarımla

Eski 18-01-2012, 16:27   #533
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fulya_ Mesajı Göster
bana yardmcı olmayacakmı kimse daha kötü olmadan bir önlem almak istiyorum
Sayın Fulya hanım,
Çiçeğiniz,çiçeğin alındığı yerde vaselife diye tabirlediğimiz vazo ömrünün büyük kısmını tamamlamış.Sizde de 20 günü aşkın,göz zevkinize hizmet etmiş ve bitmiş.
Çiçeğiniz şimdi dinlensin,kendine gelsin tekrar çiçeğini verecektir.Paniklenmeyin,ayrıca saksının üzerindeki çiçekte 365 gün çiçekli kalamaz.Çiçeği vermiş dalları,maket bıçağı veya jiletle kesip alabilirsiniz.
Sabır.......

Düzenleyen Ziya Soner : 18-01-2012 saat 16:30 Neden: ilave bilgi
Eski 18-01-2012, 16:34   #534
Ağaç Dostu

Saksınızına altına iyi bakın,delik varmı?mutlaka olmalı,delik varsada tıkalı olmamalı.2-3 Gündebir yarım bardak klorsuz içtiğiniz su ile dipten besleyebilirsiniz

Eski 19-01-2012, 10:11   #535
Yeni Üye

cok teşekkürler

cicek dalı kurumuş orkidemin yaprak vermesi beni cok sevindirirken keiki vermemesi üzmüştü sizlerin değerli bilgileri sayesinde orkidemi karanlık bir yerde bir hafta bekleteceğim ve fotoğraflarını paylaşacağım tekrar teşekürler
saygı ve sevgiler

ushendim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2012, 10:09   #536
Yeni Üye

Ziya Bey
bir sorum daha olacak tam olarak nereden kesmem gerekiyor bir yanlış yapmak istemiyorum resim üzerinde gösterme ihtimaliniz varmıdır?
Teşekkür ederim.

fulya_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2012, 12:11   #537
Yeni Üye

böcek yardim

Ziya Bey,
sanirim cicegimin sorunu anlasildi. bugün sulama yaparken yaprak diplerindeki araliklara girip cikan, minik krem rengi bir böcek gördüm yapraklarin yumusamasinin sebebi bu olabilir mi? ne yapmaliyim?

Saygilarimla

Eski 20-01-2012, 12:23   #538
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2011
Merhaba,

Arkadaşımın orkidesi kökten keiki verdi. Keikinin şu anda oldukça büyük 3 adet yaprağı var ancak 1 tane bile kökü yok. Phal. ayrıca bir de çiçeklenme sürecine girdi şu anda. 2 dal çiçeği var ve çiçekler de açmak üzere. Arkadaşım keikiyi alabileceğimi söyledi ancak şu anda ayırmamam gerektiğini biliyorum. Köklenmesini sağlamak için ne yapabilirim acaba??

handeninbalkonu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2012, 19:20   #539
Ağaçsever

merhaba ZİYA bey.
çiçekteki orkidemin uykudaki gözlerinden birinde uyanma var gibi nedir acaba. resimler biraz kötü. yardımınızı bekliyorum.

TEŞEKÜRLER.

Eklenen Resimler

Eski 25-01-2012, 21:55   #540
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2012
İmdaaattt...

Eşime doğum günü hediyesi olarak orkide almıştım. 1-2 ay gibi bir süre sonbra çiçekleri soldu.

Daha sonra sapı kurudu. sapı kökünden kestim.

Sonra yapraklar gelişmeye başladı. bu aşamada kökler de oldukça büyüdü...

Daha büyük bir saksı ve orkide torfu aldım...

Sanırım yeni saksıya geçirirken bi hata yaptım ve köklerin tamamını torfa gömdüm. Daha sonra da fazla sulamadan olsa gerek kökler önemli ölçüde çürüdü. Yeni bir sap çıktı. tomurcuklanmalar var ama yaprakların tamamı yere çöktü. işin uzmanlarından bilgi talep ediyorum.

rozkurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024