agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni501Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-01-2010, 18:00   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2009
Galeri: 11
agromadan 1.5 hafta kadar önce yaprak mantarı kiti aldım, ilk geldiğinde üstünde mantarlar vardı bi kaç gün haraket olmadı. normal soba yanan bi odaya koydum ustune sera yaptım gunde bi kaç kere su sıktım ve sonunda hareket başladı ve şu anda çok iyi diyebilirim...

kitimden bi kaç fotoğrafı
http://www.agaclar.net/galeri/browse...mageuser=58592

ayrıca ödemeyi posta çeki banka havalesi şeklinde yapabiliyoruz. Mail yoluyla ulaşmak baya zor o yüzden aramanızı tavsiye ederim..

mjpo sorularına gelince
-kitlerden ortalama %30 verim alınacağı söyleniyor
-kitler 5-6 sene boyunca ürün verebiliyorlarmış
-misel satışı da yapıyorlar, miselleri uygun sterilize edilmiş malzemeye ekip kendi kitimizden mantar elde edebiliyoruz.
-kitten mantar alındıktan sonra kit mantar vermeye devam ediyor..

Düzenleyen delifisek2000 : 21-01-2010 saat 19:02
delifisek2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 23:21   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi delifisek2000 Mesajı Göster
agromadan 1.5 hafta kadar önce yaprak mantarı kiti aldım, ilk geldiğinde üstünde mantarlar vardı bi kaç gün haraket olmadı. normal soba yanan bi odaya koydum ustune sera yaptım gunde bi kaç kere su sıktım ve sonunda hareket başladı ve şu anda çok iyi diyebilirim...

kitimden bi kaç fotoğrafı
http://www.agaclar.net/galeri/browse...mageuser=58592

ayrıca ödemeyi posta çeki banka havalesi şeklinde yapabiliyoruz. Mail yoluyla ulaşmak baya zor o yüzden aramanızı tavsiye ederim..

mjpo sorularına gelince
-kitlerden ortalama %30 verim alınacağı söyleniyor
-kitler 5-6 sene boyunca ürün verebiliyorlarmış
-misel satışı da yapıyorlar, miselleri uygun sterilize edilmiş malzemeye ekip kendi kitimizden mantar elde edebiliyoruz.
-kitten mantar alındıktan sonra kit mantar vermeye devam ediyor..
Cevap için teşekkür ederim..

Acaba neye göre %30?Sanırım kit içerisinde ki misel sayısına göre %30 mantar çıkıyor.Bu kilo olarak neye karşılık geliyor olabilir ki?

mjpo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 01:03   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2009
Galeri: 11
sitede kit 5kg diyor ama gelen kit 10 kg. dı. %30 da bu ağırlık üzerinden oluyor yani 3kg gibi bi verim almak mümkün ama uygun ortam sağlandığında sürekli verim alınabileceği için bu oranın üzerine çıkar diye düşünüyorum...

delifisek2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2010, 16:44   #94
Yeni Üye

aht09taz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2010
Hocam görüntülü öğreti çok faydalı oldu. Gerçekten çok güzelmiş. Teşekkürler.

aht09taz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2010, 17:46   #95
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aht09taz Mesajı Göster
Hocam görüntülü öğreti çok faydalı oldu. Gerçekten çok güzelmiş. Teşekkürler.
anlattıkları kısmen dogru. bir işe yarar mı dersen yarar ama cıkacak mantarlar spor elde etmek için kullandıgın mantara benzemez, verimi düşükte olabilir.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2011, 12:56   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2011
yaprak mantarı istiridye mantarı

Ben yaprak mantarı üretimine başladım afyonda. denizlide hayger organik gıda diye bir firmanın teşvikiyle girdim adamlar tesisini kurdular kompostunuda onlardan aldım mantarımıda onlara satıyorum.Zaten firma greken desteği sağlıyor belirli rutlar halinde işletme ziyareti yapıyor. Bana cazip gelen şeyleri firmanın %25 garanti etmeleri oldu.benim iişletmem için firma 3.5 ton mantar garanti etti.ben üretime başlayalı 42gün oldu 90 gün ömürlü demişlerdi kompostları için ben 2700 kğ mal aldım daha önümde 50 gün var tebrik ediyorum beni hiç yalnız bırakmadılar.

kasap.94 beğendi.
sheweps Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2011, 14:34   #97
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Tebrikler sheweps. Sitemize hoş geldin.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2011, 13:22   #98
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Merhabalar.
Alacagınız mantar kiti yüzde otuz verim elde edersiniz. Bu da bir kit ortalama 10 kg olgununa göre yüzde otuzu 3 kg mantar elde edebilirsiniz.Yüzde otuzluk verimi alabilmeniz için mantar çıkımında nem ve havanın çok önemi var.
Bir kitin mantar çıkımı basladığından sonra 2 ay verim veriyor . Daha sonrada verim veriyor ama mantar çıkımı azalıyor ticari olarak yapıldığında kar bırakmamayı baslıyor.

Kendinizin mantar üretme konusunda yapabilirsiniz. komposttunu hazırlayıp pastorize etmeniz gerekir bu da zor olduğundan yapmanız biraz oluyor.Diger aşamaları kolay .
Kendim komposttumu yapıyorum ve miselini hazır alıyorum ve mantar üretimini başardım.
Bu işi ticari olarak yapmak işteyenler ilk basta azdan denesinler.

smnvrl beğendi.
adem_09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2011, 20:48   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2011
selam aranıza yeni katıldım. bende kendi çapımda istridye mantar yetiştirmeye başladım.başarılıda oldum sanırım . ileriki günlerde resimlerini sizlerle paylaşabilirim. herkese başarılar dilerim.

lawinya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2011, 11:36   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2011
istiridye mantarı hobi üretim

*** arkadaşlar..
ankarada bir firmadan istiridye mantarı hobi kiti aldım..sonuç oldukça iyi..10 lt lik bit kitten 6 kg mantar üretmeyi başardım..şu an ticari üretim için çalışmalarım devam ediyo..

firmanın web sitesi
www.mantarim.net

Eklenen Resimler

kasap.94 beğendi.
aliduran_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2011, 10:59   #101
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
mantar miseli olarak satış varmı yağni hazır kit deyilde tohum olarak

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2011, 12:00   #102
Yeni Üye

alpix's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
mantarcılığı birbilene sormak istedim

arkadaşlar amatör olarak mantar yetiştirmekteyim(kavak mantarı) ancak bu ürün ağaçta yeştiği için yetişme zamanı uzun oluyor.kısacası bu tür ağaçta yetişen mantarlar için verimi daha fazla ve daha az zamanda yetiştirebileceğim kompostlar hakkında bilgi veren olursa (mümkünse temin edebileceğim malzemeden olan tarifle olsun)sevinirim şimdiden teşekkürler

alpix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2011, 23:52   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sheweps Mesajı Göster
Ben yaprak mantarı üretimine başladım afyonda. denizlide hayger organik gıda diye bir firmanın teşvikiyle girdim adamlar tesisini kurdular kompostunuda onlardan aldım mantarımıda onlara satıyorum.Zaten firma greken desteği sağlıyor belirli rutlar halinde işletme ziyareti yapıyor. Bana cazip gelen şeyleri firmanın %25 garanti etmeleri oldu.benim iişletmem için firma 3.5 ton mantar garanti etti.ben üretime başlayalı 42gün oldu 90 gün ömürlü demişlerdi kompostları için ben 2700 kğ mal aldım daha önümde 50 gün var tebrik ediyorum beni hiç yalnız bırakmadılar.
Sweps isimli arkadaş Hayder'in yardımlarıyla mantar üretimine başladığını ballandıra ballandıra anlatıyor fakat anladığım kadarıyla ikisi aynı kişi. Sanırım gaza getirmek amaçlı. Bkz. http://www.ticaretfuari.net/index.ph...detail&id=2439

Tamtutulma beğendi.
gumusbahce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2011, 16:12   #104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2007
mantar miseli ve mantar kiti

Kayın mantarı (yaprak mantarı, kavak mantarı veya istridye mantarı olarak da bilinir) verimi, uygun koşullar sağlandığında % 35 tir. % 35 ten kasıt, yaş kompost ağırlığının % 35 kadarı mantar alınır. Mantarlar diğer bitkiler gibi besinlerini kendileri üretmezler, bulundukları ortamdan besinleri alırlar. Bu nedenle aşağıda aliduran arkadaşın ifade ettiği gibi %60 verim almak mümkün değildir- eğer böyle bir şey varsa mucize yaratmışlar demektir. Doğru bilgilendirme yapmak önemlidir. Mantar kompostu veya kiti belli bir süre mantar verir ve daha sonra bekletirseniz belki 1-2 mantar daha alırsınız ancak kompostta kokuşma ve bozulma başlar, mantar kalitesi düşer. Bu nedenle mantar kitlerinden maksimum 45 gün süre ile mantar alınır ve daha uzun süre bekletmek ekonomik değildir. Ağaç kütüklerine yapılan ekimlerde verim süresi daha uzundur ancak toplamda alacağınız mantar gene ağırlığın % 34-40 kadarını geçmez.
Değişik mantar miseli çeşitleri ve kitleri için www.erkel.net.tr adresini ziyaret edebilirsiniz

Tamtutulma beğendi.
rerkel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2011, 12:13   #105
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
talaş ile yapılmış komposttan en az diyorum 6-7 ay daha mantar alırsınız ama kendinize yetecek miktarlarda akşam yemegi olur benim yaptıgım çalışmalarda ve deneyimlerimde böyle oldu. formülü 3 talaş : 1 kepek

ek olarak mantarların çıkma mevsimine girmiş bulunuyoruz benim evdeki hobi olarak yaptıgım küçük kitlerde mantarlar çıkmaya başladı

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2011, 18:35   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2011
mantar

arkadaşlar facebookda gezinirken istiridye mantarıyla ilgili bir sayfa buldum video görüntüsüde var bana çok ilginç geldi sizlede paylaşıyorum.

http://www.facebook.com/pages/HAYGER...315048?sk=wall

klmc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2011, 21:13   #107
Yeni Üye

samiye's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2011
herkese merhabalar, siteye yeni geldim, aranızda kütükte yaprak mantar yetiştiren arkadaş varsa bilgilerinden faydalanabilir miyim? henüz bu konular hakkında fazla bilgim yok, hobi olarak başlamak istiyorum, şididen teşekkürler...

samiye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2011, 22:35   #108
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Arkadaşlar Firma ismi veren arkadaşların mesaj sayısı genelde çok az dikkat etmek gerek aynı kişiler olup firmaların reklemını yapabilirler

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2011, 13:26   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2011
merhaba arkadaşlar ben yaklaşık 250 mt bir bodrum katında agaç mantarı yetiştirmeyi düşünüyorum bu konuda daha önce deneyimim yok neler yapmam gerektigi hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim ***.

mustafa14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2011, 12:09   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2011
herkeze selam bayramda memleketim bingöle gittim biraz kavak mantarı topladım yedim etten daha güzeldi diyebilirim benim merak ettiğim kesik ağacın üstünde bi mantar çeşidi daha vardı onlarıda aldım ama yemedim resmini çektim resimdeki beyaz mantarlar zehirlimidir türü nedir acaba yardım ederseniz sevinirim

Eklenen Resimler

hevdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2011, 12:18   #111
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Kitlerle kendi yaptığımız arasındaki tek fark pastorize olmasımı ? Ekimi makine ile yapıyorlarmış bu kaliteyi etkiler mi ? Elle ekince verimde azalma olur mu ?

24m2 çim odamda denemek istiyoruz bu kış ...

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2011, 23:19   #112
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2011
merhaba arkadaslar kavak mantarı yetıştırmek ıstıyorum. bu konuyla ilgili bana yardımcı olan arkadaslar arıyorum tesekkurler..

atalay atabey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2011, 22:24   #113
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2009
değerli dostlar bir firmadan aldığım istiridye mantarı miseli ile ben de başladım bu işe önce bir sera yaptım dikey ve raflı,kavak talaşı ile karıştırdım miselleri ancak talaşı pastörize edemedim ve pastörize etmeden ektim sera içerisindeki sıcaklık genelde 14-15C civarı nemlilik ise %72 civarında başlangıçta miseller naylon poşetteki kavak talaşını hızla sarmaya başlamıştı ama bugün baktığımda misellerin bazı noktalarda kararma yaptığını gördüm bunu iki sebebe bağladım: 1-talaş steril oladığı için hastalık bulaşmış olabilir 2-belirli aralıklarla ıslatmamıştım. sizlerden öğrenmek istediğim normal şartlarda miselin komposta ekilmesinden sonra ortalama kaç günde ilk hasat yapılabilir?ayrıca yukarıda anlattığım üretim sistemindeki hatalarım nelerdir?

anamurluke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2011, 22:26   #114
Yeni Üye

kaynatma dışında talaşı alkol ya da çeşitli kimyasallarla sterilize etme metodları varmıdır ? bazı güneydoğu asya ülkelerinde sönmemiş kireç kullanılarak sterilize yapılıyormuş

Eski 21-12-2011, 22:32   #115
Yeni Üye

bir hint sitesinden aldığım sterilizasyon metodu ve kullanılan kimyasalların isim ve oranları şu şekildedir:
MANTAR KOMPOSTU STERİLİZASYONU
100Lt suya :
7.5gr Carbendazium
50ml Formaldehyde

ancak kompostun ne kadar süre ile bu karışımda bekletileceğini öğrenemedim

Eski 02-01-2012, 11:40   #116
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-09-2010
Forumda mantar başlığını görünce bende birşeyler paylaşmak istedim. Ekteki resimlerden sonuncusu hariç diğerleri aynı mantarın birer gün arayla çekilmiş fotğraflarıdır. Bu arada kompostu kendim yaptığımı belirtmek isterim. Şu an mantarı koyacak düzgün kapalı bir mekanım olmadığı için yapmıyorum. Ama boyle imkanı olan arkadaşlara aslında hiçte zor olmayan bu işi tavsiye ederim. Bu arada çok uzman olmasamda soru soran olursa elimden gelen yardımı yaparım. Herkese saygılar.

Eklenen Resimler

my1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 14:32   #117
Ağaç Dostu

arzuakyurek's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2011
Sayın My1981 çok güzel ürün almışsınız, bende bir firmadan iki torba istiridye mantarı kiti aldım şimdilik karanlık yerde durması gerekiyormuş, torbalar beyazlayınca t şeklinde kesmem gerekiyormuş. Yapmam gereken başka birşey varmı acaba? Sevgiyle kalın.

arzuakyurek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 18:07   #118
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-09-2010
Sn. arzuakyurek resimdekiler hazır kit değil. Ben en iyi sonucu kuluçka aşaması dediğimiz aşamada karanlıkta ve 25-30 C sıcaklıkta muhafaza ederek almıştım. Kompostu yaptığım 23. günde poşetler beyazlamış hatta hava alması için açtığım deliklerden mantar çıkmaya başlamıştı. Yanlız mantar çıkmaya başladıktan sonra en iyi sonucu 15-20 C aralığında ve hafif işiıklı ortamda almıştım. Saygılar.

my1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2012, 10:08   #119
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 21-04-2008
istiridye mantarı

selam arkadaşlar
İstiridye mantarı az olarak yapıldığında randıman alabilirsiniz ama odayı büyütüp tonazlı kompost koyduğunuzda odanın havalandırması ve nemini ayarlamak sorun olabilir. Benim üretime baslamamın 3. yılı bu sene verim almayı basladım. Kompost yaparken kesinlikle pastorize etmek gerekiyor.

Eklenen Resimler

adem_09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2012, 16:09   #120
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-09-2008
Exclamation fikir

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi my1981 Mesajı Göster
Forumda mantar başlığını görünce bende birşeyler paylaşmak istedim. Ekteki resimlerden sonuncusu hariç diğerleri aynı mantarın birer gün arayla çekilmiş fotğraflarıdır. Bu arada kompostu kendim yaptığımı belirtmek isterim. Şu an mantarı koyacak düzgün kapalı bir mekanım olmadığı için yapmıyorum. Ama boyle imkanı olan arkadaşlara aslında hiçte zor olmayan bu işi tavsiye ederim. Bu arada çok uzman olmasamda soru soran olursa elimden gelen yardımı yaparım. Herkese saygılar.

sayın my1981,
İstiridye mantarı oldukça sevdiğim ve yemenin birçok türünü icat ettiğim bir mantar; haftada ortalama bir kilo tüketiyorum tek başıma Evde nasıl yetiştiririm; kompostu nasıl yaptınız? Evde yerim müsait; hatta kileri düzenleyebilirim. Tavsiyeleriniz ve yardımlarınız için şimdiden teşekürler.

adameran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024