agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni501Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-03-2013, 18:25   #331
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-09-2007
Galeri: 3
Running Oyster Mushroom Mycelium: 3rd Update - YouTube

liberty_caps Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2013, 20:36   #332
Ağaçsever

ilkazra's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2012
Düdüklü tencerede karton parçalarını kaynattım ve aynı videodaki gibi mantardan örnek alıp kartonların arasına bıraktım.Üzerini folyoyla sarıp karanlık bir yerde unuttum.Hobi kitte ise hala kıpırtı yok

ilkazra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2013, 20:42   #333
Ağaçsever

ilkazra's Avatar

Mantarı sardığım streçte beyaz beyaz döküntüler vardı sanırım spor.Kaynayıp soğuyan suyla sporları karıştırıp düdüklüde kaynattığım bulgura döktüm suyu bakalım ne olacak .

Eski 04-03-2013, 11:03   #334
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
@paşa69-67
Misel üretmek kurallarına uyup şartlarını hazırladıktan sonra çok zor değil ama ilk adımlardan küçük küçük başlayıp tecrübe kazandıktan sonra ticari düşünürseniz hayal kırıklığı yaşamazsınız.

suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 16:52   #335
Ağaçsever

esa_38's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkazra Mesajı Göster
Düdüklü tencerede karton parçalarını kaynattım ve aynı videodaki gibi mantardan örnek alıp kartonların arasına bıraktım.Üzerini folyoyla sarıp karanlık bir yerde unuttum.Hobi kitte ise hala kıpırtı yok
sayın ilkazra
hobi kitin bulunduğu yerin sıcaklığı kaç derece ölçtünüz mü ?
ben termometre almıştım küçük onunla baktım odanın sıcaklığına isterseniz alıp kaç derece bakmak ve sıcaklığı düşürmek gerekebilir
sonuçta dolaba koydunuz değil mi yaptığınızı sıaklığı düsürmek gerekebilkir

esa_38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 09:01   #336
Ağaçsever

ilkazra's Avatar

Sayın esa_38 Dolaptan çıkarınca en az 2 saat dışarıda bekledi daha sonra işleme tabi tutuldu şoklatmadım sporları hala sağlıklılar yani.Bakalım beklemek gerekiyor bundan sonra ben üzerime düşeni yaptım sıra onlarda. Sterillik adına elimi bile yaktım utandırmazlar umarım artık beni.

Eski 05-03-2013, 09:05   #337
Ağaçsever

ilkazra's Avatar

Hobi kitin keyfi yerinde sıcaklık 19 derece civarı. Hergün ben unutsam kızlarım unutmuyor fısfıslıyorlar, ışık ihtiyacıda tamam 20 gün geçsin bakalım.

Eski 05-03-2013, 12:41   #338
Ağaçsever

esa_38's Avatar

Alıntı:
Sayın esa_38 Dolaptan çıkarınca en az 2 saat dışarıda bekledi daha sonra işleme tabi tutuldu şoklatmadım sporları hala sağlıklılar yani.Bakalım beklemek gerekiyor bundan sonra ben üzerime düşeni yaptım sıra onlarda. Sterillik adına elimi bile yaktım utandırmazlar umarım artık beni.

elinizi mi yaktınız geçmiş olsun ya. ey mantar el bile yaktırdın
hımmm onlarında fotolarını çekerseniz bazıları sanırım küf ve mantar hastalığı oluyormuş ona göre önceden engelleriz

Eski 05-03-2013, 12:43   #339
Ağaçsever

esa_38's Avatar

Alıntı:
Hobi kitin keyfi yerinde sıcaklık 19 derece civarı. Hergün ben unutsam kızlarım unutmuyor fısfıslıyorlar, ışık ihtiyacıda tamam 20 gün geçsin bakalım.
bakalım *** çıkar diğer yerlerden de mantar
bu arada misel çoğalırsa bize de yollarsınız artık az az

acaba bu kitler size geldiğinde kaç günlüktü ve sizde de sanırım 10 günü geçti hadi hayırlısı

Eski 05-03-2013, 13:08   #340
Ağaçsever

ilkazra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esa_38 Mesajı Göster
bakalım *** çıkar diğer yerlerden de mantar
bu arada misel çoğalırsa bize de yollarsınız artık az az

acaba bu kitler size geldiğinde kaç günlüktü ve sizde de sanırım 10 günü geçti hadi hayırlısı
Zaman çabuk geçiyor 10+ gün hım..O kadar oldu mu? Sabreden derviş olurum umarım.

Eski 06-03-2013, 11:29   #341
Ağaçsever

esa_38's Avatar

Alıntı:
Zaman çabuk geçiyor 10+ gün hım..O kadar oldu mu? Sabreden derviş olurum umarım.
benim aklıma birde içindeki misel miktarı ne kadar diye geliyor. hazır geliyor bize bu kit ne kadar misel koyuyorlar ne oluyor bilmiyoruz sonuçta. inşallah biz hobiciler olarak aldığımız kitler herşeye uygun olarak yapılıyordur-anladınız siz onu

Eski 06-03-2013, 12:37   #342
Ağaç Dostu

@esa_38
Hile yapıp kandıracaklar beni korkusundan kiti alıp öğrenemiyorsun 100 kiloluk steril edilmiş hiç bir şey bulaşmamış komposta milimetrenin binde biri gramın milyonda biri ağırlıkta misel atarsan 100 kiloluk miselin olur.

Eski 06-03-2013, 13:49   #343
Ağaçsever

ilkazra's Avatar

Fiyasko benim misel çalışmamın ilk ayağı yeşerdi.Azcıkta beyaz pamukçuklar vardı ama kavanozun üst kısmı yemyeşildi bu demek oluyor ki steril olamamışım .Kartonlar ne olacak bakalım.Hobi kitte hiççç kıpırtı yok

Eski 06-03-2013, 18:21   #344
Ağaçsever

esa_38's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suplilumas Mesajı Göster
@esa_38
Hile yapıp kandıracaklar beni korkusundan kiti alıp öğrenemiyorsun 100 kiloluk steril edilmiş hiç bir şey bulaşmamış komposta milimetrenin binde biri gramın milyonda biri ağırlıkta misel atarsan 100 kiloluk miselin olur.
ne korkusu anlamadım ama mesajı iiyi okuyun bence korkuyla iş yapsaydık oooooo. ben mesajı ilkazra ya yazdım o anlamış gerisi boş bence

Eski 06-03-2013, 18:24   #345
Ağaçsever

esa_38's Avatar

Alıntı:
Fiyasko benim misel çalışmamın ilk ayağı yeşerdi.Azcıkta beyaz pamukçuklar vardı ama kavanozun üst kısmı yemyeşildi bu demek oluyor ki steril olamamışım .Kartonlar ne olacak bakalım.Hobi kitte hiççç kıpırtı yok
hayırlısı olsun deneme yanılma ile öğreneceğiz demiştiniz demi
hobi kit dışında neden mantar belirtileri olmuyo onu anlamadım ya biraz dha bakalım. bende alacam ama evle ilgili sorun var o ortadan kalksın hemen sipariş verecem

yılmak yok misel çalşmasına devam demi

Eski 08-03-2013, 14:17   #346
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Sayın suplilumas yazılarınızı ilgi ve merakla takip ediyorum. Bir süre önce genel kapsamlı bir yazı hazırlayıp linkini paylaşacağınızı söylemişsiniz. Eğer bitirdiyseniz bundan faydalanmamız mümkünmü acaba?

Şimdiden yaptıklarınız ve yapıcaklarınız için teşekkür ederim.

cansugun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2013, 13:17   #347
Ağaç Dostu

@cansugun
Vakit buldukça yazıyorum ama işlerimden dolayı bitiremedim. Ayrıca bazı işlemleri fotoğraflamam da gerekiyor işlem tamamlanmadan fotoğraflarını çekemiyorum. Örneğin shitake mantarını fitil olarak kütüğe aşıladım geçen yaz aşamaların tamamını fotoğrafladım kaldı kütüğün üzerinde çıkmış mantarı görüntülemek. Tamamı biterse baştan sonra eksiksiz üretimi aşama aşama okuyan herkes yapabilecek ama işte özel işlerin ve zamanımın yettiği kadar uğraşabiliyorum ancak. Sorusu olanlara elimden geldiğince burada yardımcı olmaya çalışıyorum. Forumda konular biraz kopuk olsa da gerekli bilgileri içeriyor aslında. Varsa takıldığınız ya da öğrenmek istediğiniz bir nokta sorun. Bildiğim kadarı ile seve seve yardımcı olmaya çalışırım.

Eski 10-03-2013, 13:21   #348
Ağaç Dostu

@ilkazra
Gözümden kaçmış kusura bakmayın önceden yazmadım spreyle su püskürtmeyi durdurun. Eğer nemin yeterli olmadığını düşünüyorsanız arada bi banyoya bir kova sıcak su koyun ya da çoluk çocuk banyo yapın o nem yeterli mantarın yetişmesi için. Eğer banyo çok sıcak ise nemden ortam daha da sıcak olur. Hani yazları nemli hava insanı bunaltır ya onun gibi. Delik açtığınız yerlerde beyaz misel oluşumunu gözlemlemiş olmanız lazım şimdiye kadar. Eğer o noktalarda misel oluşmuyorsa ya nem uygun değildir ya da ısı.

Eski 11-03-2013, 10:38   #349
Ağaçsever

ilkazra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suplilumas Mesajı Göster
@ilkazra
Gözümden kaçmış kusura bakmayın önceden yazmadım spreyle su püskürtmeyi durdurun. Eğer nemin yeterli olmadığını düşünüyorsanız arada bi banyoya bir kova sıcak su koyun ya da çoluk çocuk banyo yapın o nem yeterli mantarın yetişmesi için. Eğer banyo çok sıcak ise nemden ortam daha da sıcak olur. Hani yazları nemli hava insanı bunaltır ya onun gibi. Delik açtığınız yerlerde beyaz misel oluşumunu gözlemlemiş olmanız lazım şimdiye kadar. Eğer o noktalarda misel oluşmuyorsa ya nem uygun değildir ya da ısı.
Teşekkürler Sayın suplilumas bilgilendirdiğiniz için. Misel oluşmuş hatta kabarmış yer yer ama mantarcıklarım yok ortada su püskürtmeyi bugün itibariyle durduruyorum o halde.

Eski 11-03-2013, 13:48   #350
Ağaç Dostu

O kabarcıklar bebekler su püskürtürseniz gelişmezler havasızlıktan ya da aşırı nemden ölürler.

ilkazra beğendi.
Eski 13-03-2013, 13:50   #351
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2013
sayın suplilumas ve asel öztekin
güzel bir istiridye mantarı aldım ve bunu kendim çoğaltıp ıslah etmek istiyorum. Bu klonlama işini anlatabilirmisiniz. Petride aldım şimdi sadece geriye klonlayıp saflaştırmak kaldı

cansugun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2013, 17:39   #352
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2011
selamlar saygılar.
bnede bir sekilde bu mantara bulaştım.
tadı gercekten cok güzelmiş
2-3 parca ayırabildim spor almak için bakalım ne yapabileceğiz.

Düzenleyen şafak : 15-03-2013 saat 10:22
şafak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 14:34   #353
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2013
sayın suplilumas benim çay posası ve karton karışımı yapmış oluğum komposttan yaklaşık 35 gün sonra ilk tadımlık verimi aldım. şu anda mantar yetişmeyle beraber bir sorun yaşıyorum. kestiğim yerlerden mantar ilk beyaz tomurcuk şekilde çıkarken bir anda sarımsı kırmızımsı bir hal alıp buruşuyor. fotoğrafını çekip göndereceğim. bu siteden bir çok şeyi öğrendim. hatta şu anda bir kavanoz yapmış olduğum misel buzdolabımda bekliyor. emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ederim

Düzenleyen kırtaş : 16-03-2013 saat 15:41
kırtaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 13:40   #354
Yeni Üye

fotoğrafları düzgün yüklüyebilmişsem sararma net olarak görülüyor. sabah akşam fısfısla nemlendiriyorum ama yeterli olmadı sanırım. kütüklerde 45 gününü doldurdu 15, 20 güne kadar ürün almaya başlarım

Eklenen Resimler

dalya35 beğendi.

Düzenleyen kırtaş : 17-03-2013 saat 14:01 Neden: eksik mesaj
Eski 17-03-2013, 21:49   #355
Yeni Üye

fatih-batal's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2010
fotograflar harika . Ben ne zaman yetiştirecegim acaba.? Misel üretmeye calısıyorum . Her seferinde önce bugdayda beyazlanmalar oluyor. Sonra yesil mavi arasında bir renge bürünüyorlar. Bazı yerleri bembeyaz , bazı yerleri mavi renkli . Her halde küf. Bu sekilde ekim yapabilir miyim?

fatih-batal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2013, 11:25   #356
Yeni Üye

sayın fatih-batal bey bende bunu başarıncaya kadar 3-4 konserve ve 2 kg. yakın buğday attım. her yapışta daha tecrübeli oluyor insan. banada ilk miseli bir arkadaşım hediye etmişti. bence misel üretmeye çalışırken bir taraftanda hazır misellerle kompostlara deneme yaparsanız daha iyi olur. mantarların ilk çıkış aşaması ve verilen emeği görmek bir harika

Eski 18-03-2013, 13:23   #357
Ağaç Dostu

@mhrrmrkts
Tam olarak emin değilim ama poşetlerinizde yeterli su olmadığı için mantarlar kuruyor gibi görünüyor. Nemi kaybetmemek için poşetlere kesik atmayın sadece hava alabilmeleri için kompost doldurduktan sonra delikler açın. Bebek veren delikleri daha sonra genişletirseniz gereksiz nem kaybını önlemiş olursunuz. Torbadaki kompost oranı da az görünüyor. O kadar komposttan makul olan verimi almışsınız sorun yok bence. Mantarlar büyüdükçe komposttaki suyu çekiyorlar bebekler kuruyor. Ayrıca torbanın üstündeki boşluğa gerek yok. iyice doldurup rulo yapın sonra hava deliklerini temiz bir aletle açın.
Kütük fitillerken dikkat etmeniz gereken şey üstten ve alttan 5 cm bırakıp ilk delik sırasını oradan açmak. İkinci delik sırasını ilk sıranın çaprazına daha altına atacaksınız. Bu şekilde üçüncü delik sırasını yine 5 cm alttan yaparsanız delikleriniz baklava dilimi görünümü alacak. Daha az fitil ve daha az işlem ile bütün kütüğü aşılayacak fitillemeyi yapmış olacaksınız. Ayrıca az delik açmak başka canlıların kütüğe girmesine engel olur. Sizin kütüklerinizde 4 deliğin ortasına gelen kısma bakın orası en uzak köşe miselin oraya ulaşması zaman alacak. Söylediğim şekilde delik açarsanız bütün kütüğe eşit uzaklıkta fitilleme yapmış olursunuz. Kütüklerinizi dik bırakmayın üst kısımdaki nem aşağıya ineceğinden üst hep kuru alt ise hep yaş kalacak. Misel sarana kadar kütüğü yan yatırın. Daha sonra ise yanlamasına duvara ya da başka bir yere yaslayın. Asla dik tutmayın. Nemi azalırsa bir varil ya da uygun bir leğene su doldurup kütükleri bir süre içinde bekletin sonra çıkarıp eski yerlerine alın. Kütüklerin altında sanırım su var o su ağacı dipten çürütecek ve bakteri küf gibi şeylerin kütüğü işgal etmesine neden olacak. Su bırakmanıza gerek yok ara sıra hortumla sularsanız sorun kalmaz.

Mehmet Kemer beğendi.
Eski 18-03-2013, 14:31   #358
Yeni Üye

bu bilgi süper oldu gerçekten sayın suplilumas. peki mantar vermeye başlayınca yine duvara yanlamasına yaslanmış şekildemi durucak ve alt kısma hiç su kabı ve su koymama gerek yokmu

Eski 19-03-2013, 11:59   #359
Ağaç Dostu

Gerek yok o şekilde duracak. Kışın kütükler mantar vermez yatırırsınız. Eğer ürettiğiniz mantarın iklimi bulunduğunuz yere uygunsa kütüklerinizi ağaç gölgelerinde sıralarsınız. Bu şekilde meyve bahçeniz varsa iki ürün birden almış olursunuz. Japonyada shitakeler çok eski zamanlardan beri bu şekilde yetiştiriliyor.

Eski 20-03-2013, 13:34   #360
Yeni Üye

teşekkür ederim sayın suplilumas. kompost ve kütüklerin bulunduğu depoda jeotermal boruları geçiyor.Yani 18 dereceden aşşağı pek düşmez. Böyleyken yinede kışın ürün alamazmıyım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024