agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Küçük ve Büyükbaş Hayvanlar
(https)

Beğeni Düzeni24Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-01-2011, 18:50   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2011
Halep Keçisi

4.5. ayda 100 adet Halep keçisi almayı düşünüyorum tavsiye edermisiniz.Amacım süt keçiciliği yapmak fikirlerinizi bekliyorum saygılarımla..

maximus50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2011, 19:01   #2
Ağaç Dostu

garlangufa's Avatar

Giriş Tarihi: 04-01-2011
Galeri: 6
Neden halep keçisi ?...Evet halep keçisi de oldukca verimli ve ülkemize uyum sağlamış bir keçi cinsi fakat süt keçisi için daha çok saanen kullanılıyor. Eğer halep keçisini neden tercih ettiğinizi yazarsanır bizde birşeyler öğrenme şansını elde ederiz.

Saygılar, Kolay gelsin

garlangufa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2011, 20:07   #3
Yeni Üye

Halep keçisini tercih etmemin ilk amacı o yaşadığı bölgeye uyum sağlaması ve saanen gibi sütçü olması
Saygılar Sevgiler

Eski 10-01-2011, 21:04   #4
Ağaçsever

engraulis's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2011
Galeri: 2
Aslında saf ırk saanen keçisi daha verimli. Ancak Türkiyede bulmak neredeyse imkansız. Türkiyede saanen keçisi melez ırk ve süt verimi çok düşük. Ben de 10 tane almayı düşünüyorum halep keçisiyle saanen arasında kararsızım.

engraulis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2011, 21:47   #5
Ağaçsever

AÇakıcı's Avatar

Giriş Tarihi: 04-01-2009
Sarıkeçililer'i duydunuz mu? Sarıkeçililer Yörük Türk kültürünün yaşayan son temsilcileri fakat ülkemizde iki yıldır yerleşik düzene geçmeleri için çalışmalar yapılmakta. Yaşadıkları çoğrafyada bütün arsalar satıldı, işgal edildi. keçilerinden dolayı da ormanlık alanlar yasak. Atatürk, ''Arkadaşlar gidip Toros dağlarına bakınız; eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki, bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet bizi asla yenemez’'demiştir. Fakat bu yörük çadırları çok yakında tarih olacaktır.

Saanen'in ülkemizde çok şımartılmış bir keçi türü olduğunu düşünüyorum. Ormanlık alanlarda Saanen keçisinin zararsız olduğu görüşü ne kadar doğrudur? Eğer doğru ise Sarıkeçililer'in kurtuluşu olabilir. Belki de Halep keçisi de ormanlık alanlarda Saanen kadar zararsız bir türdür. Sanırım iklim şartlarına göre Halep keçisinin artıları daha çok.

Maceristan yaklaşık yarım asırdır bir Türk boyu olduğunu kabul etmektedir. Maceristan kültürünü korumak için 8 çadır köyü kurmuştur. Bunlardan biri kazak ve biri de Türk yörük çadır köyüdür. Kültürlerini hatırlatmak için okul öğrencilerine bu köylerde kamp imkanı sunuyorlar. Onlar kendi kültürlerini korumak için yatırım yaparken; biz, hazırda bulunan son Yörük kültürümüzü silip atmak üzereyiz.

Ayrıca Keçi sütü ürünleri yıllardır sadece şifa amaçlı göründüğü için çok iyi işlenmiyordu. Yakın zamanda ünlü bir firmanın keçi peynirini aldım ve inanın aynı ezine peyniri tadında ve kıvamında hazırlanmıştı. Keçi sütü üretimi ekonomik düzeyde artarsa ürünlerinin de talep edilebilir kalitede çeşitleneceğini düşünüyorum. Bir yerli dondurma firması da yakın zamanda kendi keçi üreticilerinin arıyordu. Firmalar, Keçi Türleri ve Sarıkeçililer'i bir araya getirerek Sarıkeçili'ler için bir "Kazan Kazan" projesi hazırlanabilir.

AÇakıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2011, 04:48   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2011
sana tavsiyem bilirkişiden yerinde sağlamsa halep keçisine yönelmen ve bilinçili bir şekilde yapman yoksa zarar kaçınılmaz ilgi alaka ister emek ister bu hayvancılık olayında şu an çok dolaplar dönüyor dikkat et keçide ise saaneni unut paran çoksa bir veteriner gibi ilgileneceksen hevesin kalmasın bir bak AMA BEN TAVSİYE ETMEM daha sonrada açıklarım bu konunun maddi ve manevi tarafını şimdilik bu kadarı kafi http://www.halepkecisi.com/halep_kecisi.html buraya bir bak incele iyice okursana sana izahat bulunmamada hacet kalmaz

ozguraga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2011, 04:52   #7
Yeni Üye

arkadaşım sarı keçiler dediğin ırk yörüklerden sarı keçi ve kara keçi yörüğü derler bunlar ege ve akdenizin çeşitli bölgelerinde barınmış orta asyadan beri kendileri gibi hayvanlarıda farklılık göstermiş bir husustur kıl keçisi namı diğer kara keçi maltız ada keçisi namı diğer sarı keçi o hususta isme takılı kalma menşey olarak hepsi kıl keçisi uzun vadede kilis keçisi ki bu halep keçisi dediğimiz ırkla melezlenen kıl keçisi türüdür lütfen bilinçli inceleyelim http://www.kiliskecisi.gen.tr/kil_kecisi.html buradan gerekli metni bulabilirsin detay sana kalmış

Eski 16-05-2011, 11:40   #8
Ağaçsever

AÇakıcı's Avatar

Sarı keçi diye bir ırktan bahsetmedik... Sarıkeçili yörükleri göçlerine son veriliyor. yani bu Türk kültürü yok ediliyor. bunun çözümü olarak ormana zarar vermeyen keçi ırkları sarıkeçililerin keçileri ile değiştirilebilir... çünki sarıkeçili yörüklerinin meraları tamamen özelleştirildi diyebiliriz. sarıkeçililere ise orman diplerindeki otlaklar kaldı. keçileri nedeni ile de orman içleri yasak. bu nedenle sarıkeçililerin göçlerine son vermek isteniyor ve hatta toplu konut idaresi bile işin içine girmiş durumda. eğer saanen ve benzeri ormana zarar vermeyen keçi türleri ile sarıkeçili yörüklerinin keçileri değiştirilirse **** döllü yumurta aşılanarak yeni nesil değiştirilirse orman içlerinde yine göçlerine devam ederler. bu Türk kültürü de yok olmamış olur.

Eski 16-05-2011, 13:34   #9
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maximus50 Mesajı Göster
4.5. ayda 100 adet Halep keçisi almayı düşünüyorum tavsiye edermisiniz.Amacım süt keçiciliği yapmak fikirlerinizi bekliyorum saygılarımla..
Halep keçisi olur hemde çok güzel olur...Damaskus diye dünyada satılan keçinin en güzel gen kaynakları ülkemizde bulunur...

Irkın içinde kilis keçisi kanı olduğu söylenirki..uzak ihtimal değildir...

Bu yüzdendir ülkemize tamamiyle adapte olmuş...mükemmel bir ırktır...

Bir hayvanda verimin ne kadar ıslah edilerek arttırıldığını ve bunun sonucunda hastalıklara yakalanma yüzdesi o kadar fazla olacağını düşünürsek...halep keçisinde en büyük şansı yakalamış oluruz...

Eğer erkek oğlakların satılacağı yeri bulduysanız...

Yeterli arpa ve yoncayı(v.b) ucuza temin edebiliyorsanız...

Sütünü satacak yer bulduysanız(ki satamayacağınızı tahmin etmiyorum)...

Birazda heves devam ederse...sizi zevkli ve bol kazaçlı günler bekliyor...

Yalnız 100 tane fazla olduğunu düşünüyorum..başlangıç olarak 40-50 yeter...mutlaka 2 tane mükemmel teke almayı unutmayın ...gerekirse en çok parayı tekelere verin...saygılarımla

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2011, 01:03   #10
Ağaçsever

AÇakıcı's Avatar

Kesinlikle yerli türler kullanmaya ben de katılıyorum.
Deri ve tüylerinin boyanarak kullanım alanlarının fazlalaştırmak için beyaz hayvanlar daha çok seçilir ve üretilir. Fakat beyaz renk genellikle Kanser ihtimalini de arttırır. Beyaz hayvanlarda Kanser daha yaygın görülüyor. Ve aslında saanen saf olarak değil de verimi az olan yerli türleri melezleştirerek verimini arttırmaya yönelik kullanılabilir(di). Fakat tüccarlar pazarı kızıştırmak için "saf ırk" mesajını kafalara kazıdılar. Bunun bir de diğer bir yüzü var. saanen keçisi ilk kez kliseler aracılığı ile Türkiye'ye getirildi. Yıllar sonra bize "sizin beşpara etmez keçi ırkınızı bizim gönderdiğimiz saanenler ile zenginleştirdik" toz pempe klise mesajını yerleştirecekler. sempati her şekilde nasıl olursa olsun sempati. Saanen ırk olarak bir çok Türkiye yerli keçi türleri ile yarışamayacak durumdadır. sadece kıl keçisinin süt üretimi ile yarışabilir. fakat bunda da sütteki yağ oranında bazı bölgelerimizle yarışamaz. Kıl keçisi üretimi olan yerlerdeki kıl keçisini melezleştirerek; %20~%40 saanen keçisi %80~%60 yerli kıl keçisi melezleri üretirsek Kıl keçisinin normal süt oranında %50 artış gösterirse bizim için yeterli olacaktır.

Eski 20-05-2011, 15:15   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Damızlık Halep keçileri nerden,kaça alınabilir.Kıbrıs'ta varmış,ithal etmeye izin var mı?Türkiye'de büyük sürü (600-700 baş gibi) oluşturacak şekilde damızlık bulunur mu?

Arkadaşlardan bilgi bekliyorum.Saygılar.

mbordinc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2011, 15:33   #12
Ağaçsever

AÇakıcı's Avatar

Ben Adıyaman'da Halep (burnu kambur olan, çirkin suratlı ) ve Saanen keçilerini ve bunların melezlerini bir sürüde gördüm. Fakat en fazla 200 hayvan. sanırım güneyde daha saf ırklar bulabilirsiniz.

Eski 20-05-2011, 15:39   #13
Ağaçsever

Teşekkürler AÇakıcı.
Kıbrıs hakkında bilgisi olanlardan yardım bekliyorum.
Saygılar.

Eski 20-05-2011, 15:51   #14
Ağaçsever

AÇakıcı's Avatar

Sanırım Suriye'den getirmek daha uygun olur. Suriye'de Şami denilen Halep keçisini Hindistan Boer Keçilerinin et verimini arttırmak için damızlık olarak kullanmaktadır. Suriye'den getirmek hem maliyeti düşürecektir, hem de resmi olarak daha az uğraştıracaktır. Halep Keçilerini Suriye'ye gidip görerek almanız da mümkün. Bazı sürülerde hiç boynuz bulunmuyormuş...

Eski 25-05-2011, 14:20   #15
Ağaçsever

maximus50,halep keçisi aldınız mı?

Eski 25-05-2011, 14:34   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AÇakıcı Mesajı Göster
Sanırım Suriye'den getirmek daha uygun olur. Suriye'de Şami denilen Halep keçisini Hindistan Boer Keçilerinin et verimini arttırmak için damızlık olarak kullanmaktadır. Suriye'den getirmek hem maliyeti düşürecektir, hem de resmi olarak daha az uğraştıracaktır. Halep Keçilerini Suriye'ye gidip görerek almanız da mümkün. Bazı sürülerde hiç boynuz bulunmuyormuş...
Sayın AÇakıcı,

Şamdan yaasal yollarla keçi getirmenize izin verilmez.

Boer keçisinin menşei Hindistan değil Güney Afrikadır. Et verimide Halep keçisinden en az % 50 fazladır. Etçi bir ırk olmayan halep keçisinin etçi bir ırk olan Boer keçilerinin et verimini arttırdığını nerde gördünüz ya da okudunuz ? Bilgi verirseniz sevinirim.

Sevgiyle kalın

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2011, 16:13   #17
Ağaçsever

AÇakıcı's Avatar

http://www.halepkecisi.com/halep_kecisi.html

Eski 25-05-2011, 16:26   #18
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AÇakıcı Mesajı Göster
Sevgili AÇakıcı,

Verdiğiniz siteninm sahibi Cengiz Torun çok iyi tanıdığım bir arkadaş hatta dostum diyebileceğim bir arkadaşım. Kendisi şu an isteyen kişi ve kurumlara damızlık halep keçisinin satışını yapmakta.

Boer keçisi ile ilgili yapılan çalışmayı Hindistan ayağından takip edeceğim ve de Cengiz kardeşimden de bilgi isteyeceğim.

Haziran 14 ünde Hindistanda süt hayvancılığı ile ilgili bir toplantıya katılacağım bu melezleme konusundaki çalışmalarla ilgili bilgi ve de araştırma sonuçları hakkında bilgi alırım diye düşünüyorum, Ne öğrenirsemde burada paylaşırım.

Teşekkür ederim.

Sevgiyle kalın,

Eski 27-05-2011, 00:56   #19
Yeni Üye

mbordinc halep keçisi almadım.neden dersen ? süt pazarı yok x bi firmaya sordum 3-4 ton olursa gelir alırız diyor..

Eski 27-05-2011, 01:01   #20
Yeni Üye

teşekkür ederim seyyah kardeşim..dediğim gibi pazar sorunu var çok hevesliydim bu yüzden alamadım kangal cinsi erkek kuzu aldım 100 adet

Eski 27-05-2011, 09:41   #21
Ağaçsever

maximus50,emeğinizin karşılığını almasını diliyorum.Ben en az 500 anaçla başlamayı planlıyorum.Başlangıç için bu miktar sütü satabileceğimi düşünüyorum.

Eski 27-05-2011, 15:21   #22
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Alıntı:
teşekkür ederim seyyah kardeşim..dediğim gibi pazar sorunu var çok hevesliydim bu yüzden alamadım kangal cinsi erkek kuzu aldım 100 adet

Nevşehir tabi pazarını hiç bilmiyorum fakat trakya farklı...hatta çanakkaleye indin mi oğlak iyi para eder...keçi sütü ezine peynirine girer..fakat onada şimdi bölgesel menşeii aldılar sıkıntı var sanırım...sende sağol...umarım herşey istediğin gibi olur..

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2011, 01:45   #23
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mbordinc Mesajı Göster
maximus50,emeğinizin karşılığını almasını diliyorum.Ben en az 500 anaçla başlamayı planlıyorum.Başlangıç için bu miktar sütü satabileceğimi düşünüyorum.
Sevgili mbordimç,

Daha önce hiç yetiştiricilik yapmadıysanız sakın ola ki 500 anaç gibi çok ciddi rakkamlarla ve bu fiyatlarla hayvancılığa başlamayın derim.

Sevgiyle kalın

Eski 08-06-2011, 05:31   #24
Yeni Üye

Red face lütfen bilmeden yorum yapmayalım

Alıntı:
mbordinc halep keçisi almadım.neden dersen ? süt pazarı yok x bi firmaya sordum 3-4 ton olursa gelir alırız diyor..
efendi bu dediğiniz heleki cengiz bey duymasın pazarımı yokmuş gözünüzü seveyim dondurma bebek mamalarının ham maddesidir keçi sütü hele ki halep keçisinin yağ oranı yüzünden fiyatıda pazarlama köy usulu 1,25 çiftlik tarifesi anlaşmalı 1,50 dir perakendede 3,50 dşr saygıdeğer isimlerini zikretmek istemiyorum bu işe girmişlerdir et sorununa kısa vadede çözüm ve sütünün kalitesi peynir ve yoğurt bilhassa kanserin önlemeninde anahtarı görüldüğünden avrupada dahil dünya çapında sükse yapmıştır çok merak ediyorum size kim dedi 3 ton olayını çakallar 1 hafta soğutuculu kazanda bekletip akıllarınca kara borsadan sütü pazarlıcaklar selam söleyin onlara benden maraşlı amcalarda duymasın adamlar taaa egeye geliyorlar kamyonla ohoooo herkes laf ebesi olmuş alırsın 5 tonluk krom kazan soğutuculu sistemle sağar orda bekletir resmi kanaldan pazarlığını eder satarsın 100 baş olsa 3 günde bir versen ortalama gayvan başı3-5 kilo arası süt veriyor sen 4 hesapla 4*100=400*3 gün 1200 kg *1,5 tl= 1800 tl yapar ok neymiş 3 ton biriktir alalım eee parası yaz tahtaya al haftaya bu işler böle yürür haftalık resmi kanaldan sözleşme yapılır gerekirse haftada 1 dökülür süt hesaplatma şimdi 4200 tl yapar haftada ya şirket çeki **** bankaya havale olur kimseylede yüz göz olmazsın senin dediğin olayı ne yazıkki cahil köylü hesabı kekleriz diyerek sölüyorlar lafla ekmek teknesi yürümez sana karşı bir tutumum yok lakin iyi hesap et iğyi düşün yerini sistemini kur 4*4 lük sonra çek besmeleni adanadan cezgin torun beyide bul uyarsa süt satımınıda ayarla gir işe yoksa zaten unut gitsin ok kolay gele

Eski 08-06-2011, 13:47   #25
Yeni Üye

tesekkür ederim ozguraga ..bunu söyleyen sütas firması 3 ton süt olursa gelir alırız..nevsehirdeyim ben bizim burda keci sütü pazarlaması cok sorunlu kayseri bize yakın
x bir dondurmacıya sordum keci sütü alırmısın diye 90krs dedi internette arastırıyorum cok abartıyorlar ha birde sütas inek sütünün 1,5 katına alıyorlarmıs bizzat görüstüm Cengiz beyi tanıyorum yanına gittim adanada tanıstım iyi birisi sanırım büyükbas hayvancılıga dönecem tsk ederim saygılar

Eski 17-06-2011, 05:14   #26
Yeni Üye

Wink ensar bey siz ne diyorsunuz konuya merak ettim

Alıntı:
tesekkür ederim ozguraga ..bunu söyleyen sütas firması 3 ton süt olursa gelir alırız..nevsehirdeyim ben bizim burda keci sütü pazarlaması cok sorunlu kayseri bize yakın
x bir dondurmacıya sordum keci sütü alırmısın diye 90krs dedi internette arastırıyorum cok abartıyorlar ha birde sütas inek sütünün 1,5 katına alıyorlarmıs bizzat görüstüm Cengiz beyi tanıyorum yanına gittim adanada tanıstım iyi birisi sanırım büyükbas hayvancılıga dönecem tsk ederim saygılar
bunu birde cengiz beyle görüşeyim ben ki egeden söz sahibi biriyim aslı astarını keçi sütü olayını ve inek e yönelme olayını ....... bakalım neymiş vehbinin kerrakisi saygılar

Eski 17-06-2011, 16:54   #27
Ağaçsever

AÇakıcı's Avatar

Mado yıllarca Türk yatırımcı aradı ve sonunda Malezya'da 40 Milyon dolarlık yatırım ile 2000 dönüm arazi üzerinde keçi çiftliği kuruyor. Yeni Zelanda ve Avustralya'dan getirilecek olan ana keçilere Kahramanmaraş'taki kendi üretimleri olan verimliği yüksek ve sıcak bölgelerde yaşayabilecek Madobeyazı(Bir çeşit Saanen Melezi) ırkı keçilerden 3 bin 500 tane embriyo transfer ederek aşılayacaklar.

Türkiye'de Sarıkeçililer denilen bir yörük boyu var. Hala konar göçer yaşıyorlar ve devletimiz onları dağlardan indirmek için yatırım yapıyor. sarıkeçililerin kıl keçileri ormanlık alanda otlatmaları yasak, diğer otlakları ise özelleştirildi ve oralarda da otlamaları yasak. saanen keçisi ise ormanda otlaması serbest olan bir keçi türü... !? Sarıkeçililerin ellerindeki kıl keçilerine saanen keçisi empriosu verip ormanlarda otlatmayı serbest etseler çok daha ucuza her iki soruna da çözüm bulmuş olacaklardı...

http://www.dha.com.tr/haberdetay.asp...1&Categoryid=5

Eski 25-07-2011, 15:42   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2011
Kilis keçisi süt verimi yüksek bir keçi türüdür.Kilis keçisi Güneydoğu Anadolu ve Doğu Akdeniz Bölgesinde yaygın bir şekilde yetiştirilmektedir.Bu bölgelere geçmişte halep keçileri getirilmiş ve ve bölgedeki kıl keçileriyle melezleme yapılmıştır. Bu melez keçilerin kendi aralarında yetiştirilmesi sonucu kilis keçileri meydana gelmiştir.Kilis keçileri küçük guruplar halinde aile işletmelerinde yetiştirilmektedir. Son yıllarda büyük Kilis Keçisi çiftlikleri kurulmaktadır.Kilis Keçisinin teke ve keçileri genellikle boynuzludur. Uzun kulaklı ve sarkık bir kulak yapısına sahiptir.Vüzut kılları düz ve uzundur.Diğer süt keçilerine göre daha dayanıklı yapıdadırlar.

yusufmgn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2011, 00:24   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2011
selam yazılarınızı okudumda büyük şehirde olsanız kaç litre olursa olsun keçi sütü alırlar hatta ben bazen manisa bazen izmirde kalıyorum izmirde keçi sütünü birliği var anlaşıyorsun onlar her gün senden gelip alıyor aylık para tıkır tıkır geliyor hemde belirli bi oran yok ne kadar olursa gelip alıyorlar ayrıca bende halep keçisi almayı düşünüyorum bi ara sanen dedim cok araştırdım kırık saanen alacağıma o paraya saf ırkı türkiyede olan halep keçisi alırım hiç olmasa et randımanı daha cok gecen gün izmir tarım fuarına halep teke geldi midili at gibi en az 100 kilo belkide daha fazla süt verimleride yerli saanen kadar artık yerli saane die yazmaya başladık üretilerimiz sağ olsun hemen yerli ırkla kırıp her beyaz keçiyi saanen die satıyorlar

ibo3535 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2011, 00:27   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2011
şubat ayında cıkan torba asada orman bakanlığının belirlediği yerlerde ormana hayvan girmesi serbest oldu ilk önce orman müdürlüğüne başvuru yapılıyor sanırım

ibo3535 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024