agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Küçük ve Büyükbaş Hayvanlar
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-07-2011, 02:10   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2011
7000 tl cok pahali , hayvanin saf olmasi ise dahada buyuk problem... bu romanovlari satin alacagima gidip kibris ta kumar oynamak bana daha mantikli geliyor.

sercan2011 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2011, 01:03   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2011
Cesitli hastalik ve verim korkulari ile yerli hayvan irklarimizi bitirip, yerine islah edilmis ve ucuz yerel besinleri tuketemeyen, bakimi zor, pahali ve uzmanlik isteyen ; genetik olarak bu topraklara uygun olmayan asiri islah edilmis (saflastirilmis) endustriyel bu romanovlar, saanenleri bize dayatirken surdurulebilir, kazancli, karli bir hayvancilik yetistirmek mumkun mu ? saygilar.

sercan2011 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2011, 21:34   #123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2011
Herkese merhabalar, foruma yeni üye oldum ve engin bilgilerinizden anlayabildiğim kadarıyla yararlanma fırsatım oldu. Benim bir kaç sorum olacaktı. 100-150 arası ivesi koyunu almayı düşünüyorum ve bunları Ankara`da yetiştireceğim. Sizce Ankara`da yetiştirmek için ivesi ırkı doğru bir tercih mi? İklime kolayca adapte olabilir mi? İvesi koyununu seçme nedenim en çok süt veren 2. koyun türü olması ve etinin lezzetli olması. Ensar bey ve diğer bilgili arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Yasinn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2011, 20:15   #124
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Gunumuzde ege ve akdeniz koyun irklarinin haricinde yerli butun koyun irklarinin anadolunun diger kisimlarina adapte olabilecegini dusunuyorum...

fakat ilk baslangicta koyun da sut ile baslamak hem maliyetleri arttirir hemde is gucu heleki yeni baslanan bir is ise zorluklar yasanabilir..

koyunculukta kesimlik kuzu uretimi icin ise baslamak maliyet ve is gucu ve bakimda kolaylik acisindan daha uygundur...

kesimlik kuzularda ince kuyruklu kuzularin yagli kuyruklu kuzulara gore kesim fiyati ince kuyruklularda daha fazladir...nedeni ince kuyruklularda yagin et icerisinde homojen bir sekilde dagilmadir..et daha lezzetlidir..

koyunculugu bilmiyor ve ilk basta bakici tutuyorsaniz kandirilmamaniz icin hic bir suphem yoktur...

ensar abi bu isi daha iyi bilir onun soyledikleri benimkileri gecersiz kilar...saygilarimla

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2011, 10:07   #125
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2011
Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster
Gunumuzde ege ve akdeniz koyun irklarinin haricinde yerli butun koyun irklarinin anadolunun diger kisimlarina adapte olabilecegini dusunuyorum...

fakat ilk baslangicta koyun da sut ile baslamak hem maliyetleri arttirir hemde is gucu heleki yeni baslanan bir is ise zorluklar yasanabilir..

koyunculukta kesimlik kuzu uretimi icin ise baslamak maliyet ve is gucu ve bakimda kolaylik acisindan daha uygundur...

kesimlik kuzularda ince kuyruklu kuzularin yagli kuyruklu kuzulara gore kesim fiyati ince kuyruklularda daha fazladir...nedeni ince kuyruklularda yagin et icerisinde homojen bir sekilde dagilmadir..et daha lezzetlidir..

koyunculugu bilmiyor ve ilk basta bakici tutuyorsaniz kandirilmamaniz icin hic bir suphem yoktur...

ensar abi bu isi daha iyi bilir onun soyledikleri benimkileri gecersiz kilar...saygilarimla
Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Biz babamla bu işe beraber giriyoruz ve babamın geçmişten gelen büyükbaş hayvan besiciliği tecrübesi var. O nedenle çokta uzak değiliz konuya. Koyunlar iklimden ve hastalıklardan zarar görmezse bakabileceğimizi düşünüyoruz. Ama bu işte amacımız sırf koyunları yaşatmak değil; çoğaltmak, verimlerini artıracak bir ırkla melezlemek ve daha iyi ve verimli bir bakım sağlamak. Bunları sağlamak için gereken bilimsel bilgide bizde yok. Buradan sizin yardımlarınızla bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Devletin açtığı ücretsiz besicilik kurslarına da katılmayı düşünüyorum.

Cevabiniz icin yeniden teşekkür ederim

Yasinn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 18:51   #126
/

Giriş Tarihi: 15-04-2012
baştan sona okudum konuyu araştırıyorum sizlerle paylaşım yapmak için sabırsızlanıyorum

3ggg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 18:53   #127
/

Giriş Tarihi: 15-04-2012
Anadolu Romanov E-Dergi

biraz reklam var gibi dergide ama bu romanovu cözmek lazım

3ggg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2012, 21:51   #128
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2012
Romanov koyunu

Dünyaca ünlü romanov koyunlarını Türkiye’nin romanov koyununu ithalatına izin vermesiyle birlikte koyun yetiştiriciliği yapmak isteyenler için karlı ve geleceği parlak bir iş fırsatı. artık %100 saf ırk romanov koyunlarımızı aracısız direk Rusya’daki çiftliğimizden temin edebilirsiniz
romanon koyunu hakkında kısaca bilgi

Romanov ırkının en önemli özelliği yüksek döl verimidir. Tek doğumda 100 koyundan 250-300, iyi bakım ve besleme koşullarında dördüz beşiz hatta altız kuzu alınabilmektedir ve yılda 2 kez doğum yapması nedeniyle dünyanın birçok ülkesinde “kuzu makinesi” (Lamb Machine) olarak tanımlanmaktadırlar. Romanov koyunu hakkında daha detaylı bilgileri wep sitemizi ziyaret ederek ulaşabilirsiniz RUSYA ROMANOV KOYUNU CIFTLIGI

romanov koyunu ithalatı hakkında kısa bilgi

Firmamız ihracat ve ithalat aşamasında müşterilerine tam destek vererek Türkiye çiftlik teslim ithalatınızda yapmaktadır. Tarım bakanlığı damızlık koyun ithalatı için minimum 100 baş koyun ithalat etme şartı vardır. 100 koyundan daha az ithalat yapmak isteyenlere izin vermemektedir onun için satışlarımız minimum 100 adettir.
Özel izne tabi damızlık küçük baş hayvan ithalatında uyulması gereken usul ve esaslar hakkında firmamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Koyunlarımızın saf ırkı olduğunu damızlık oranlarının yüksek olduğunu belgeleyen sertifika ve pasaportları vardır. Ayrıca fiyatlarımız gayet uygun olup abartılı fiyatlarımız yoktur daha detaylı bilgi için lütfen firmamızla irtibata geçin.

Firma irtibat bilgilerimiz
OOO ''Romanov ferma’’
Rusya telefon +7 (903) 884 00 99
Türkiye telefon +90 532 158 7 157
E-mail : romanovciftlik@gmail.com
Sitemiz: RUSYA ROMANOV KOYUNU CIFTLIGI

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.

Düzenleyen romanovrusya : 30-04-2012 saat 21:57 Neden: yanlıs lınk
romanovrusya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2012, 14:02   #129
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Bu firma yetkilileri ile 3-4 kez etraflıca görüştüm.

Birçok kişi gibi ben de şüpheyle yaklaşarak sürekli sorguladım. Firma hakkında sübjektif bir görüş bildirmek istemiyorum.

Ancak firmanın en büyük eksiği bu ırk ile kurulan örnek çiftlikleri adresleriyle ortaya koymaması. Söz ile değil, alenî. Yatırımcılar birden fazla örnek uygulama görmedikleri için akıllarındaki risk hep büyük kalmaktadır. Benim gibi.

Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2012, 15:42   #130
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Galeri: 7
bu konuda çok büyük bilgi kirliliği mevcut, herkes birşeyler söylüyor, birileri de cepleri dolduruyor, geçen sene ben de bu konuyu ciddi manada araştırmıştım fakat ticari olarak yatırım yapılabilecek bilgiye ve güvene rastlamadım, birileri para kazanıyor diğerleri piyon

attar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2012, 15:55   #131
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi attar Mesajı Göster
bu konuda çok büyük bilgi kirliliği mevcut, herkes birşeyler söylüyor, birileri de cepleri dolduruyor, geçen sene ben de bu konuyu ciddi manada araştırmıştım fakat ticari olarak yatırım yapılabilecek bilgiye ve güvene rastlamadım, birileri para kazanıyor diğerleri piyon
Ticari yatırım, yatırımcının bilgi ve kabiliyeti ile ilgilidir.

Ankara'daki çiftlik sahibi her soruya yanıt veriyor. Hakkını yememek lâzım. Ayrıca Romanov olmayan ya da kısmen Romanov olan ırklarda ikiz-üçüz doğum konusu da gayet açık. Sunî tohumlama yapılarak birden fazla kuzu alınabiliyor. Ancak yüksek maliyet ve kuzuya bakamama sorunları ortaya çıkıyor. Bu nedenle ben bilgi kirliliği de piyon da göremedim.

Tek sorun örnek yatırım örnek çiftliklerin olmaması. Çünkü biz öyle görmeden kolay kolay kanaat getirmeyiz, malûm.

Bir de düzgün bir Türkçe kullanmalısınız. Yazınızın başı sonu belli değil.

Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2012, 14:37   #132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2011
Polatlı Koyunu ile ilgili bilgisi olan var mı? İnternette yüzeysel bazı bilgiler var ama uygulamada tecrübesi olan veya derinlemesine bilgi sahibi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.
Özellikle benim öğrenmek istediğim şu: bölgemizde koyunculuk (Eskişehir) genellikle 7,8 ay yemleme yapmadan, tamamen meradan, beslenmek suretiyle, sağım yapılmadan, kurbanlık kuzu üretimi amacıyla yapılıyor. Karacabey merinosu, kıvırcık ve diğer yerli melez cinsi sürüler ağırlıklı olarak yetiştiriliyor. Polatlı Koyunu döl verimi itibariyle daha avantajlı görünüyor (internetin yalancısıyım). Bu bilgilerin doğruluk payı nedir? Şartlara uyum yeteneği ne ölçüde, ve bu verimi yakalayabilir miyiz bunları merak ediyorum.

iştar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2013, 23:51   #133
Ağaçsever

adembaba1's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2013
Birgun cobanlarda heybelerinde labtop tasimaya basladiginda hayvanlar hakkinda daha fazla bilgi edinebilecegiz,tek sorun cobanlarin labtobu internet baglantisi yok,bunlar olup birde agaclar.nete uye olurlarsa bilgimiz artacak ,ozaman bizim gibi sehir koyluleri koye goc edebilecek,koylulerde sehre,okumus,universite mezunu,en az iki dil bilen cobanlarimiz olacak,cobanlarin 1 oyu aysu kayaci hanimefendinin 1 oyuyla esit olacak(biraz 46 lik gibi konustum galiba)

leobiz ve YeniBON beğendi.
adembaba1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2013, 19:22   #134
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2009
Dikkat edin Rüsya devamlı İhracata izin vermedi Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev damızlık verdi sadece o kadar.

miralay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 23:01   #135
Ağaçsever

Beymen's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Bir sürü romanov çiftliği çıkmış biri 1000 den biri 3000 bazılarıda 6000 den satışa sürüyor.. aynı üründe bu kadar fiyat farklılığının olması.. tedirgin edici.. siirt iklimine ne kadar ayak uyduracak diye en azından birkaç tane alıp denemek istiyorum.. ayak uyduracaklarsa tarım teşvikiyle romanov koyun çiftliği açardım.. fakat denemek için bile olsa gerçek saf ırkı mı aldım şuphesi hep olacğı için çekiniyorum.. haa şu 3-6 bin den satanların saf ırk satma olasılıkları yüksek olsada yaa şu 1000 den satanalrın da saf ırk ise ki googlede romanov yazdığında en çok şu 1000 liradan satanların reklamı çıkıyor 2 koyun 1 koç için bile arada10-15 bin liralık büyük para farkı var..buda rahatsız edici.. beklemedeyim..

Beymen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2013, 20:54   #136
Ağaçsever

adembaba1's Avatar

Özel koyunlara silahlı koruma
yeni haberGiriş Saati: 22.04.2013 20:24
Güncelleme : 22.04.2013 20:24
Rusya’da üretilen ‘Romanov’ cinsi koyunları Türkiye’ye getirebilmek için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den özel izin alındı. İzmir'e getirilen koyunlar özel silahlı kişiler tarafından korunuyor.

Sıcak ve soğuya dayanaklı, bir defada 5-6 yavru veren Romanov cinsi koyunlar ile İzmir'in Foça ilçesindeçiftlik kurarak üretime başlayan işadamı Cem Aykaplan, koyunları Türkiye'ye getirmek için dokuz ay beklediklerini söyledi.

ÜST DÜZEY KORUMA

Rusya'dan Romanov ırkı getirdiklerini belirten Aykaplan, şöyle konuştu: "Her iklime adaptasyonu çok yüksektir. -40 dereceden getirdik. Şu an kendi çiftliğimizde artı 30 derece sıcaklıkları geçirdi. Foça'da yeni bir yatırımla büyük bir çiftlik kurduk.

Türkiye'de hayvancılığa bir şeyler katacağını düşündüğümüz teknolojik son sistem bir küçükbaş çiftliği. Sadece safkan ırk üretimi yapıyoruz. Bu işe başlarken en büyük sorunumuz insan sıkıntısı oldu. Çiftliğimizde güvenlik üst sınırda. 60 kamera, 4 güvenlik personeli ve yaklaşık 20 köpekle güvenliği sağlıyoruz. Rusya ile herhangi bir anlaşma olmadığı için, Rusya'dan Putin'in özel izni ile çıkıyor.

Türkiye girişinde de Tarım Bakanlığı özel izniyle giriyor. Ruslar kendi ırklarını koruma altına almış durumdalar. Orada topladıktan sonra 9 ay sonra getirebildik." Aykaplan, ayrıca, çiftliklerinde Türkiye pazarına satışlarınında başladığını ifade etti.

KOYUNLARIN ÖZELLİĞİ

Romanov koyunu, Rusya'da üretilen bir ırk. Sıcak ve soğuya dayanaklı olup bir batında 5-6 yavru veriyor. Romanov, dünyanın en fazla döl verimine sahip koyunudur. Adaptasyonu en yüksek koyun cinslerinden biridir. Romanov koyunu, kısa kuyruklu, değişik tonda gri renkli yapıya sahiptir. Çift katlı yapağı örtüsüne sahip olan Romanov ırkında yapağı arasında yerleşik kılçık kıllar mevsime göre değişik özellikler göstererek, mükemmel bir ısı izolasyonu sağlamaktadır.

Maviye çalan şık ve zarif postu ile tanınmakla kalmayıp deri kalitesi bakımından büyük bir üne sahiptir. Romanov koyunu, eşsiz deri ve yapağı özelliği ile Fransa veİngiltere'de düzenlenen dericilik fuarlarında ödüller almıştır.

Eski 22-04-2013, 20:56   #137
Ağaçsever

adembaba1's Avatar

BREH BREH BREH,60 kamera,20 bekci kopegi,4 silahli adam tarafindan korunuyormus,basbakandan daha iyi korunuyor bu koyunlar desene.

Eski 17-08-2013, 12:09   #138
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2013
vay be iyi korunuyomuş

alimertgms Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2013, 14:14   #139
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-07-2013
bizim koyunlarda kimse bakmıyor kendi kendine geçiniyorlar

Mehmet Can beğendi.
tahir18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2013, 13:02   #140
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gazeteci28 Mesajı Göster
Eklenti 124796

Romanov; kanaatkar, sıcağa, soğuğa ve iklim değişikliklerine dayanıklı, yağsız kuyruklu, orta cüsseli (koyunlar 50-55 kg, koçlar 55–80 kg), etleri oldukça lezzetli olan bir ırktır.
  • 3-4 aylık yaşta cinsi olgunluk
  • Yılda iki kez gebe kalma
  • Mevsime bağlı kızgınlık göstermeyen bu ırkın yılın her mevsiminde çiftleştirilebilmesi ve üçüz, dördüz hatta altız yavru verimiyle kuzu eti üretiminde ilk sırada tercih edilen ırk olarak önümüze çıkmaktadır.
  • Ortalama yapağı gömleği ağırlığı 4.5 kg
  • Ergin canlı ağırlık erkeklerde 55-80
  • Dişilerde 40-50 kg civarındadır
  • 8-9 aylık kuzularda kesim ağırlığı 35 kg dır.
Romanov ırkının en önemli özelliği yüksek döl verimidir. Doğuran 100 koyundan 200-250, iyi bakım ve besleme koşullarında dördüz beşiz hatta altız kuzu alınabilmektedir. Bu özelliği nedeniyle dünyanın birçok ülkesinde melezleme çalışmalarında kullanılmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Romanov koyunu Finn koyunu ile birlikte dünyada “kuzu makinesi” (Lamb Machine) olarak tanımlanmaktadırlar.

Bu konuda Romanov ırkını, Fin ırkından ayıran ve üstün kılan üç önemli özelliği; kuzularında yaşama gücünün yüksek olması, sürü koyunculuğuna uygun özellik taşıması ve adaptasyon kabiliyetinin iyi olmasıdır. 3- 4 aylıkken cinsi olgunluğa ulaşan Romanov ırkında kızgınlık süresi 60 saat olup diğer koyun ırklarından daha uzundur. Mevsim dışı kızgınlık özelliği nedeniyle her mevsimde çiftleştirilmesi; koyun sütü üretiminin mevsimlere dağılımını mümkün kılmakta, ayrıca yıllara göre değişen kurbanlık ihtiyacını ve kuzu eti pazarında görülen darlığın giderilmesini sağlamaktadır.
Kuzu verimi için 100 koyundan 200-250 yazmışsınız. Bu yıllık mı yoksa bir doğumda ulaşılan sürü rakamı mı? Yani yıllıkta bunu ikiyle çarpıyor muyuz?
Teşekkürler

Bilemeyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2013, 00:18   #141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2013
arkadaşlar hiç bir zaman evdeki hesap çarşıya uymaz kaç koyuncu orta Anadolu da yeşil mera kurup bunu besler karadeniz in engin dağlarına da bu koyun uymaz ulaşamaz eee Çukurova da sıcak gitti sizin bin liralar eskiler iki kere ölç bir kere biç demiş uyanık olun herşeye aldanmayın

oz26 beğendi.
gökan ayaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2013, 02:58   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2013
arkadaşlar bu koyunu saf yetiştiriyorsunuz diyelim, 3 4 aylık kuzu çiftleşse ne olur sanki , küçücük şey . 8 aylıkken 35 kg geliyormuş sizce karlımı allah aşkına yerlilerden ne farkı var. zaten kendisi küçük. ova koyunu diyorlar . peki yaylada yetiştiricilik yapanlar bundan ne kadar faydalanır. birde süt verimi hakkında bilgi verilmemekte. 4 üz 5izleri ben mi besleyeceğim. ayrıca parazit dayanımı hakkında bilgide yok. bence bu ırk sadece döl verimi düşük ırkları melezlemede kullanılabilir. bizim gibi çobanlar 7000 lira verip bunun koçunu almaz alamaz. biraz gerçekçi olalım.

idris şenol beğendi.
gökan ayaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2016, 12:25   #143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2016
merhaba 14 dönüm 1 yaşında ceviz bahçem var.Ot bol bur da koyun yetiştirsem ceviz fidanlarına zarar verir mi?

Keskin'li Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2016, 21:59   #144
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2016
Ukrayna'daki çiftliğinden adresinize Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının onayı ile Sertifikalı Damızlık Saf Romanov Koyunu almak için arayabilirsiniz. Tel : 0850 346 57 17

turgutyes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2017, 07:06   #145
Ağaç Dostu

bayramyildiran's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2006
Basnda Romano Koyunu - Romanov Koyunu iftlii
burda ruslardan ithal edilen 175 koyundan 7 ayda 80 kuzu elde edildili yazıyor ya koyunlar dogurmuyor. ya da dogan yaşamıyor. zaten cok uretken olsalardi fiyati cok dusuk olurdu arzin fazla olmasi fiyatlari asagi ceker.

Düzenleyen bayramyildiran : 01-10-2017 saat 23:47
bayramyildiran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2017, 20:41   #146
Ağaçsever

Poyrazs's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2017
Selamlar; konuyu hızlıca okudum, Ukrayna'da yaşamış ve hayvancılık yapan tanıdıkları olan biri olarak ırk hakkında sağlıklı bilgiler vereyim istedim kısaca.

Romanov ırkı sovyet rusya zamanında askerlerin cephedeki yemek problemini çözmek amacıyla geliştirilmiştir. Irkın özelliği çok yavru yapması ve çabuk kesilecek olgunluğa erişmesidir. Keçiden türetilmiştir. Türkçe kaynaklarda bu bilgiler yer almıyor.

Hayvanın -20 derecede açık alanda doğurup yavrusunu ölmeden büyütebildiğine ben tanık oldum. Üretici arkadaşım -35 lere kadar dışarda kalabildiğini söylemişti.

Her koyun ırkı gibi nemi ve sıcağı sevmez dolayısı ile çok sıcak ve nemli bölgelerde özel tedbirler alınması şarttır. Ülkemizde Antalya'da romanov çiftliği olan bir tanıdığımız var yani heryerde olur ama gerekli önlemleri almak kaydıyla.

18 Aylık olmuş bir romanov koyunu minimum 3 yavru verecektir 4 ve 5 olasıdır, bu hayvanın rahatı ile doğru orantılıdır, mutluysa çok yavrular.

Ortalama 5 ile 6 ayda bir yavru verir, doğumdan hemen sonra kuyruk sallamaya başlar.

Genelde 2 memelidir yani 3 ün üzerindeki yavrularına bakması zordur. destek gerekir yoksa bütün yavrular az gelişir. Ukrayna'da 3 ün üzerindeki yavruların boyunlarını kırıp köpeklere atarlar çünkü orada koyunlara yem vs. verilmez genel olarak, hayvan doğadan kendi beslenir.

Kışın 1 metre karın içerisinde debelenip ot arayıp bulup, yaşama tutunan çok dayanıklı bir hayvandır.
Oldukça ürkektir, insana zor alışır.
Çok çeviktir, hızlı koşar.
70 kiloları geçmez genelde 1,5 yaşında bir hayvan iyi bakımla maksimum 55 60 kilo gelir.
Merinosla kırması çok iyi oluyor, Ukrayna'daki üreticiler merinosla birlikte tutuyorlar.

Şimdilik aklıma gelenler yazdım konu takibimde kalacak aklına takılan sormak isteyen varsa seve seve cevaplarım. Sevgiler...

eko-lojik beğendi.
Poyrazs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2023, 20:54   #147
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-05-2019
İzmir Tire'de geçen yıl Ağustos ayında 6 koyun(üçü en fazla 6 aylık kuzulardı) bir koç Romanov aldım. Koç sürekli aralarında. 2023 Şubat ayında koyunların beşi doğurdu biri düşük yaptı. 5 koyundan toplam 13 kuzu aldık ama doğumlar en soğuk hafta olan üstelik havanın bir anda soğuduğu deprem haftasına denk gelince hem fiziksel şartlardaki hazırlıksızlıktan hem acemiliğimizden hem de ilk doğumu olan koyunların tecrübesizliğinden olsa gerek 2 kuzumuzu kaybettik (hepsi üçüzlerin en zayıfı olanlardı) 1 kuzu da daha sonra iki haftalıkken öldü. Üçüz doğuran bir koyun üçüzlerden birini beslemeyi reddettiğinden zorla emzirterek, biberonla takviye ederek hayatta kalmasını sağlayabildik.10 kuzunun 6 sı erkek dördü dişi. Doğumdan sonra bir ay geçmeden koça gelen koyun gördüm ama bakalım Ağustos sonu Eylül başı bir parti daha doğumlar gelecek mi, Şubat doğumlu dört kuzu da yaş günlerine doğum yapabilecekler mi. Şu ana kadar bu koyunlar hakkında okuduğum çoğu şeyin doğruluğunu yaşayarak gözleyebildiğimi söyleyebilirim. Şubat ayında doğan erkek kuzular 5.5 ayda 40-45 kg canlı ağırlığa gelmiş durumdalar. Serbest otlama ve danaların besi yeminden keseklenen veya bekleyip artık hale gelen fazlalıklarla besliyoruz.

İnternette çok yerde uçuk kaçık bilgiler dolaşıyor hangisi reklam hangisi doğru hangisi yalan ayırt etmek zor. Burada yaşadıklarımı not olarak bırakmak için yazıyorum. Yaşayıp öğrendikçe de tecrübelerimi paylaşmaya devam etme niyetindeyim.

İlk gözlemim üçüz oranı yüksek ama üç kuzuya bakmakta zorlanıyorlar (benimkiler küçük ve tecrübesiz olduklarından da olabilir) Kuzuyu emzirmeyi reddeden koyunda süt azlığı gözlemlemedik, yetirebilirdi ama belki başka bir koku sindi veya başka bir sebebi vardı bilemiyorum.

gaseker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2023, 16:17   #148
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Yeğenim Sakarya da bir düzine kadarını kapalı ortamda otlatmadan bakmak istedi. Üçüz doğurdukları doğru ama hazır bakılınca masrafı çok oldu ve satmak zorunda kaldı

Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024