agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Köpekler
(https)

Beğeni Düzeni28Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-10-2010, 11:31   #61
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gür.doğ Mesajı Göster
köyde bir arkadaşımın kangal köpegi var. köpek halsiz ve iştahı tam degil. ayrıca arka baldırlarında yara çıkıyor. acaba ne tavsiye edebilirsiniz

teşekkürler iyi çalışmalar
Acilen bir veterinere götürmesini tavsiye ediyorum.

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2010, 17:28   #62
Yeni Üye

Rivero's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2010
Kangal köpeği tanıtım videoları.

Merhabalar,
Uzman tv'de izlediğim Kangalın tanıtım videolarını sizlerle paylaşmak istedim. Çok detaylı olmasada, genel bilgi sahibi olursunuz bu köpekler hakkında.

Selamlar

http://www.uzmantv.com/kangal-alirke...kkat-etmeliyiz
http://www.uzmantv.com/kangal-saf-bir-irk-midir
http://www.uzmantv.com/kangal-tehlikeli-bir-kopek-midir
http://www.uzmantv.com/kangallar-ned...k-adlandirilir
http://www.uzmantv.com/kangal-egitil...y-bir-kopek-mi

Rivero Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2011, 20:47   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
kangalların soyunun bozulmasındakı en büyük etken anadoluda beraber yaşadıkları ve eşleşmiş soyları sayesinde cok fazla benzerlik kazanmış akbaş ırkı ile tekrar tekrar eşleştirilmeleri

maybach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2011, 12:38   #64
Yeni Üye

Gülsüm Güven's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2011
Kangallar hakkında

Herkese merhaba;
Uzun süreden beri forumunuzu izliyor ve çok faydalanıyorum. Ama ilk kez bir yazı gönderiyorum. Kendi kangallarımızın resimlerini göndermek istedim. Ancak resimleri nasıl yerleştireceğim hakkında henüz bilgim olmadığı için bunu başaramadım. Kangal köpekleri çok başka. İnsana o kadar yakınlar ki kısa bir süre içinde vazgeçilmez oluyorlar. Başarabildiğimde ben de sizlere bahçemizdeki 9 kangalın resimlerini yollayacağım.
Gülsüm

Gülsüm Güven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2011, 13:18   #65
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gülsüm Güven Mesajı Göster
Herkese merhaba;
Uzun süreden beri forumunuzu izliyor ve çok faydalanıyorum. Ama ilk kez bir yazı gönderiyorum. Kendi kangallarımızın resimlerini göndermek istedim. Ancak resimleri nasıl yerleştireceğim hakkında henüz bilgim olmadığı için bunu başaramadım. Kangal köpekleri çok başka. İnsana o kadar yakınlar ki kısa bir süre içinde vazgeçilmez oluyorlar. Başarabildiğimde ben de sizlere bahçemizdeki 9 kangalın resimlerini yollayacağım.
Gülsüm
Burada gerekli bilgiler var.
http://www.agaclar.net/forum/faq.php?faq=vb_faq#faq_777

ardacan2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2011, 13:29   #66
Yeni Üye

Gülsüm Güven's Avatar

Köpeklerimiz

Prenses ve yavruları

Eklenen Resimler

Sudenur beğendi.
Eski 28-02-2011, 15:12   #67
Ağaçsever

Yiğit Efe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2010
Sayın Gülsüm Güven
Enikleriniz çok sevimliler
inşallah sağlıcakla büyütürsünüz
Saygılar,

Yiğit Efe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2011, 01:21   #68
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2011
çok özür dilerim ama bu resimlerdekiler kangal değil

gerçi hayvan cinsi ayırmak güzel birşey değil ama kangalın kafası çok büyük olur ve ağız kısmı küttür,sivri değildir.Aslan ağzına benzer.

yani her çoban köpeği ve ırkı değişmiş suratlarında maske olan köpekler kangal olarak algılanıyor.

kangalın göstergesi ayağındaki mahmuzlar da değildir.

safkan olmayan hayvanlarda bile bazen ayak gerisinde mahmuz olur.

benim kangallarım var,yakından biliyorum,yorumsuz bırakamadım.

selamlar

(her hayvan güzeldir)

eski tohum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2011, 13:48   #69
Ağaç Dostu

sen yanlış biliyorsun resme daha dikkatli bak postu ile kemik yapısı döşlerine dikkat edersen resimdeki minikler kangal

Eski 07-03-2011, 15:43   #70
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Bir şey soracağım:

Mesela bir kaç dönümlük bir çiftlik için kangal alsak, ama köpeğimiz sadece çiftlik içinde değilde ve çevresinde özgürce dolaşsa bölge halkı için problem oluşturur mu? Özgür olan ağır başlı bu köpeğin sorun yaratacağını düşünmüyorum ama bilen birilerinin bilgi vermesini dilerim.

Doğa yürüyüşü yapan, bisiklet kullanan insanlara saldırıda bulunur mu? Gözlemlediğim kadarıyla ben bisiklet sürerken hiç bir kangal bana girişmeye kalkmadı. Gerçek kangallar sürüsüne, korumakla yükümlü olduğu araziye çok yaklaşılınca girişimde bulunur (bence). Bölgesinden masumca duygularla geçen bisikletçi ve yürüyüşçülere saldırıda bulunacaklarını düşünmüyorum.

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2011, 13:28   #71
Yeni Üye

Gülsüm Güven's Avatar

İnsan böyle bir yorumu ilk okuduğunda şok oluyor. Kangalları çok iyi tanımadığı halde, fotoğrafa bakıp safkan kangallara "Bunlar Kangal Değil" diyebilmek biraz cahil cesareti gibi geliyor bana. Lütfen bana kızmayın. Çünkü Kangal Köpek ırkı benim için çok önemli. Bu konuda o kadar hassasım ki.. Bebeklerime haksızlık yapılmış gibi hissettim kendimi. Bilmenizi isterim ki bu köpekler "Karacabey Harası"ndan alınmış, Türkiyede ki nadir sertfikalı safkan kangal köpekler ve onların yavrularıdır.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eski tohum Mesajı Göster
çok özür dilerim ama bu resimlerdekiler kangal değil

gerçi hayvan cinsi ayırmak güzel birşey değil ama kangalın kafası çok büyük olur ve ağız kısmı küttür,sivri değildir.Aslan ağzına benzer.

yani her çoban köpeği ve ırkı değişmiş suratlarında maske olan köpekler kangal olarak algılanıyor.

kangalın göstergesi ayağındaki mahmuzlar da değildir.

safkan olmayan hayvanlarda bile bazen ayak gerisinde mahmuz olur.

benim kangallarım var,yakından biliyorum,yorumsuz bırakamadım.

selamlar

(her hayvan güzeldir)

Düzenleyen Gülsüm Güven : 08-03-2011 saat 13:31 Neden: Smiles yanlış yere yerleşmişti. Düzelttim.
Eski 08-03-2011, 13:35   #72
Yeni Üye

Gülsüm Güven's Avatar

Kangal köpekler , (özel olarak saldırma eğitimleri almamışlarsa) insanlara zarar vermezler. Sadece sahiplerine ya da bekçilik yaptıkları koyun sürüsüne zarar verilmesi halinde sahiplendiklerini koruma içgüdüsü ile saldırabilirler. Yine de ben köpeklerimizi serbest bırakmamayı tercih ediyorum. Onlar saldırmaz ama onlara saldırabilirler hatta çalabilirler korkum ağır basıyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Baki Berk Kayalar Mesajı Göster
Bir şey soracağım:

Mesela bir kaç dönümlük bir çiftlik için kangal alsak, ama köpeğimiz sadece çiftlik içinde değilde ve çevresinde özgürce dolaşsa bölge halkı için problem oluşturur mu? Özgür olan ağır başlı bu köpeğin sorun yaratacağını düşünmüyorum ama bilen birilerinin bilgi vermesini dilerim.

Doğa yürüyüşü yapan, bisiklet kullanan insanlara saldırıda bulunur mu? Gözlemlediğim kadarıyla ben bisiklet sürerken hiç bir kangal bana girişmeye kalkmadı. Gerçek kangallar sürüsüne, korumakla yükümlü olduğu araziye çok yaklaşılınca girişimde bulunur (bence). Bölgesinden masumca duygularla geçen bisikletçi ve yürüyüşçülere saldırıda bulunacaklarını düşünmüyorum.

Eski 08-03-2011, 18:03   #73
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Peki sizce 4-6 dönüm arası bir arazi, bir kangal çifti için yeterli olabilir mi? Yoksa bu büyüklüklerdeki bir arazi için başka türden köpekler mi düşünmeli?

Kangallar en çok sevdiğim köpek türlerinden birisidir.

Teşekkür ederim.

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2011, 00:13   #74
Yeni Üye

Gülsüm Güven's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Baki Berk Kayalar Mesajı Göster
Peki sizce 4-6 dönüm arası bir arazi, bir kangal çifti için yeterli olabilir mi? Yoksa bu büyüklüklerdeki bir arazi için başka türden köpekler mi düşünmeli?

Kangallar en çok sevdiğim köpek türlerinden birisidir.

Teşekkür ederim.
4-6 dönüm fazlasıyla yeterli. Kangalların büyük alana ihtiyaçları yoktur. Onların alandan daha çok ilgi ve sevgiye ihtiyaçları var. Uzun yıllar kangal yetiştirdik. Munis, sıcakkanlı ve hassas (duygusal) hayvanlardır. İklim farklılıklarına çok uyumlular. Çabuk eğitilebiliyorlar. Kısa komutları (Bekle-Git- gel- otur gibi komutları 1-2 denemeden sonra hemen kavrıyorlar. Oyunu çok seviyorlar. Onların iri olmaları dışında korkutucu hiç bir tarafları yok. Yeterki sahiplendiklerine kötü davranılmasın.

Eski 09-03-2011, 00:35   #75
Yeni Üye

Gülsüm Güven's Avatar

Bir gün bahçe kapımız açıktı. Duman (Yaşlanarak ölen kangalımız) için yabancı bir araba bahçeye girdi. Eşim arabaya doğru ilerliyordu ki Duman kendini hızla arabanın önüne atıp sürücüyü durmaya mecbur etti. Eşim "Tamam Duman, yabancı değil, korkma" diyerek onu yatıştırdı. Duman kendini arabanın önüne atarak bizim için ölümü göze almıştı.

Bir de Zeyna'mız var bizim. Bir fabrika binasının bahçesinde duruyormuş önceleri. Fabrika sahibi iflas etmiş ve köpeği terketmiş. Aylarca aç ve perişan dolaşmış sokaklarda ve sanıyorum ki bir hayli eziyet görmüş insanlardan. Bize geldiğinde kemik yapısına bakarak tahminen 8-9 aylık idi. Bütün kemikleri sayılıyordu. O kadar bitaptı ki yemeğini bile oturarak yiyor ve yediğini çıkarıyordu. Şimdi yaklaşık 4 yaşında. Küskünlüğü hiç geçmedi. Hep sessiz. Sevgimizden emin ama hala bizim sevgimize karşılık vermiyor. Köpek yetiştirmek ağır bir sorumluluk. Onları alıp, sonrada bakamıyoruz diye terketmek çok büyük vicdansızlık.
Ne olur bakamayacağınız köpekleri sahiplenmeyin. Zeyna aşağıda ki fotoğraftaki gibi hep masum, hep suskun.

Eklenen Resimler

Eski 09-03-2011, 12:17   #76
Ağaç Dostu

Alıntı:
İnsan böyle bir yorumu ilk okuduğunda şok oluyor. Kangalları çok iyi tanımadığı halde, fotoğrafa bakıp safkan kangallara "Bunlar Kangal Değil" diyebilmek biraz cahil cesareti gibi geliyor bana. Lütfen bana kızmayın. Çünkü Kangal Köpek ırkı benim için çok önemli. Bu konuda o kadar hassasım ki.. Bebeklerime haksızlık yapılmış gibi hissettim kendimi. Bilmenizi isterim ki bu köpekler "Karacabey Harası"ndan alınmış, Türkiyede ki nadir sertfikalı safkan kangal köpekler ve onların yavrularıdır.
sizin köpekleriniz kangal genetik durumlarının üzerinde durmayın hayal kırıklığına uğrarsınız
arkadaşa çok sert çıkmışsınız Sn. gülsüm at çiftliğinden alınmış olması yahut sertifika diyerek bir kağıt bir şey ifade etmiyor inanın kangal konusuna sabah erken kalkan sertifika veriyor İngilizler dahi sertifikalı kangal pazarlıyor o derece ayrıca kangallar 2-3 yavru yaparlar ben resminizde 6 minik saydım idda edersem bunların akbaş olmadığını isbat edemezsiniz edemezler kangallar nevi şahsına münhasır hayvanlardır fakat genetik olarak bu safkan muhabbetine takılmayın safkan aslında iyi bir şey değil doğru tabirimi bilmiyorum ama öjenik canlılar birkaç nesil yaşayamaz

arkadaşa kızmamanız gerek köpek sahipleri ticari veya itibari kaygılar sebebi ile safkanı tarif ederken bozukta olsa kendi yavrularını örnek gösterir Türkiye sathında kapısında iri köpeği olupta cinsi kangal olmayan yokki bu yüzden piyasada çok fazla yanlış bilgi var bunlar normal

Eski 09-03-2011, 14:46   #77
Yeni Üye

Gülsüm Güven's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maybach Mesajı Göster
sizin köpekleriniz kangal genetik durumlarının üzerinde durmayın hayal kırıklığına uğrarsınız
arkadaşa çok sert çıkmışsınız Sn. gülsüm at çiftliğinden alınmış olması yahut sertifika diyerek bir kağıt bir şey ifade etmiyor inanın kangal konusuna sabah erken kalkan sertifika veriyor İngilizler dahi sertifikalı kangal pazarlıyor o derece ayrıca kangallar 2-3 yavru yaparlar ben resminizde 6 minik saydım idda edersem bunların akbaş olmadığını isbat edemezsiniz edemezler kangallar nevi şahsına münhasır hayvanlardır fakat genetik olarak bu safkan muhabbetine takılmayın safkan aslında iyi bir şey değil doğru tabirimi bilmiyorum ama öjenik canlılar birkaç nesil yaşayamaz

arkadaşa kızmamanız gerek köpek sahipleri ticari veya itibari kaygılar sebebi ile safkanı tarif ederken bozukta olsa kendi yavrularını örnek gösterir Türkiye sathında kapısında iri köpeği olupta cinsi kangal olmayan yokki bu yüzden piyasada çok fazla yanlış bilgi var bunlar normal
Haklısınız .. Kangal için kalp kırmaya değmez ki. Kangallar hakkında sandığınızdan çok daha geniş araştırmalarımız oldu. (http://www.kif.gen.tr/) ile sürekli iletişim halindeyiz. Amacımız sadece köpek sahibi olmak değil, aynı zamanda Kangal ırkını korumak olduğu için hayli hassas davranıyoruz. Bu nedenle Kangallarımızı, 1992 yılından bu yana secereleri kayıt altında olan Tarım Bakanlığına bağlı Karacabey Kangal ve Akbaş üretim merkezinden aldık . Türkiye'de daha emin başka bir adres biliyorsanız bizimle paylaşmanızı isterim. Sivas Kangallarının (Türk karabaş köpekleri) uluslar arası safkan ırk olarak kabul edilmesi için yıllardır gösterilen çabaya biraz katkımız olur düşüncesiyle köpeklerimize çok özen gösteriyoruz. Yani biraz iddialıyım dersem abartmış olmam. Belki de bu idealistliğim nedeniyle fazla alınganlık yapıp sert sözcükler kullandım. Bu yüzden özür diliyorum. Kangallar konusunda biraz daha derin araştırma yapacak olursanız bir batında 2-8 yavru doğurabileceklerini de farkedeceksiniz. Biz en az sayıda yavruya hazırlamıştık kendimizi. 6 yavruyu görünce nasıl bayram yaptık bilemezsiniz.

http://www.facebook.com/sureyyakeskin.ciftligi

Eski 09-03-2011, 16:47   #78
Ağaç Dostu

Alıntı:
Kangallar hakkında sandığınızdan çok daha geniş araştırmalarımız oldu.
bu yorumunuzu okuyana kadar sizin veya kişiliğiniz hakkında bir yargıya varmış değildim. ki bu cevabı gerektirecek araştırmalarınız da gündeme gelmedi herhangi bir araştırma birkiminiz hakkında tahminimde olmadı.

Türkiye'de daha emin bir yer arıyor iseniz önce Sivas iline gideceksiniz köyleri de dahil çok eski ünlü paha biçilemez katalok köpek aileleri bulabilirsiniz daha kolay bulabilmek için oradan Gürün yoluna Sivas-Malatya karayolunu takip edin Ulaş kangal çiftliğine gider sağda bir çaylarını içersiniz Cumhuriyet Üniversitesi ile ortak ırk koruma programıyla üretilen köpekleri görebilirsiniz gezip bilgi almak ücretsiz

Alıntı:
Sivas Kangallarının (Türk karabaş köpekleri) uluslar arası safkan ırk olarak kabul edilmesi için yıllardır gösterilen çabaya biraz katkımız olur düşüncesiyle köpeklerimize çok özen gösteriyoruz
sanırım sizi yanlış bilğilendirmişler Sivas kangallar uluslar arası Türk çoban köpeği olarak litaratürde yerini almış tanınan safkan tescilli ırkdır. tanınmayan 'akbaş' ırkıdır. (Türk karabaş köpekleri) bu notuda yorum olarak değerlendiriyorum böyle bir sınıflama yok Anadolu Çoban Köpeği olarak geçer

kangalın anayurdu Türkler gibi Asya iken akbaşın Anadolu olduğu bilinir teoriye göre Anadolunun yerel ırkları ile kangalların melezlemesi ile ortaya çıktığı varsayılır şuan sizin kangal tescili yapıyoruz diye lanse ettiğiniz çabanız akbaş ırkının kangaldan ayrılması çalışmasıdır.

araştırma dediğiniz arama motorları olsa gerek kangallar kontorllü tek eş ile 2-3 fazla doğum yapmazlar dişi birden fazla eşleşir ise doğum artar fakat insan müdahalasi olmassa yavrular yaşayamaz tabi kesin sayı vermekte doğru değil istisnalar kaideyi bozmaz sizinki istisnadır ona bir şey diyemem

Eski 09-03-2011, 19:47   #79
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Sayın Maybach,

Siz Ulaştaki çiftlikte bulunan kangalların arasında kaç tane düzgün kangal gördünüz ?

Kangaldaki yol üstünde özel idarenin köpekleri gibi kaç tane düzgün kangal ulaştaki çiftlikte var?

Ne yazık ki at çiftliği dediğiniz Karacabey deki Tigem Ulaşta ki çiftlikten önce SAF KANGAL YETİŞTİRMEYE başladı şu anda ULAŞ taki sorumlu olan arkadaşta KARACABEY Tigemden oraya gitmiş olan bir arkadaş.

Karacabay Tigem de bildiğinizin aksine Koyun , İnek , VE tohumluk yetiştiren bir tarım işletmesi dediğiniz gibi AT ÇİFTLİĞİ DEĞİL.

Bilinmesinde fayda vardır diye düşünüyorum.

Mümkünse sizce düzgün ve saf olduğuna inandığınız kangal yavrularının (en fazla 8 haftalık )fotoğraflarını siteye yüklermisiniz ? Bizde bilgilenelim.

Sevgiyle kalınız.

Düzenleyen ensar : 09-03-2011 saat 19:48 Neden: imla
ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2011, 11:25   #80
Yeni Üye

Gülsüm Güven's Avatar

Alıntı:
sanırım sizi yanlış bilğilendirmişler Sivas kangallar uluslar arası Türk çoban köpeği olarak litaratürde yerini almış tanınan safkan tescilli ırkdır.
Sn. Mybach
Bu yazdıklarınızı belgeleyebilir ya da kaynak gösterebilir misiniz? Türkiye'de Tarım Bakanlığınca yetiştirilen Kangallar'ın dahi uluslararası tescilleri yokken (Yani Türk resmi makamlarının bile haberleri yokken) bu bilginin doğruluğuna inanmak benim için bir hayli zor da.. Ancak şunu bilmenizi isterim, ben hiç kimseye karşı değilim. Kaynak gösterilerek verilecek her türlü bilgiyi değerli bulurum. Fikir alışverişi benim için çok önemlidir. Türk Devleti'nin en yetkili birimleri (Tarım Bakanlığı) ve Köpek Irkları ve Köpek Bilimleri (Kinoloji) Federasyonundan daha yetkili makamlar olmadığına göre ve onlar bu köpeklerin uluslarası tescil almadıklarını söylediklerine göre bunun aksini iddia edenlerin kanıt göstermeleri gerek. Zaten benim de aradığım bu. Yani Kangallarımızı uluslarası mercilerce tescil edilmesi en önemli hedefimiz. Umarım bize yardımcı olur ve iddianızı doğrulayan adreslere ulaşmamızı sağlarsınız. Şimdiden teşekkür ederim.

Eski 10-03-2011, 11:27   #81
Yeni Üye

keskint's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2008
Sayın maybach
sizin nekadar zamandan beri Kangal köpekleri ile ilgili bilgi ve görgünün yanında araştırmanız mevcut bilmiyorum.
Ben sadece kendimle ilgili size bir açıklam yapayım.
Ailemden kalan Osamanlının Bursayı fethinden bu güne Orhan beyin tımar olarak verdiği çiftliğin o günden bu güne 9. kuşak 55 yaşında sahiplerinden biriyim,
Kangal köpekle tanışmam kendimi bildiğim den beri çiftliğimizde bulnan kangal ırkı köpeklerle oynıyark başladı ; Hatta ben kendimi bilmediğim bebekliğimde annem defalarca kangal köpeklerimize beni bırakıp başka tarfa gidip işini bitirip gelirmi bunları daha sonra bana da anlattılar.
Neyse konumuz Türk Kangal Köpeği ile ilgili uluslar arası FCI (Fédération Cynologique Internationale) şu anda ırk olarak kabul etmediği ama ırk olarak kabul etmek için de Türkiyede KİF (Köpek Irkları Fedarasyonu) nun cabaları ile şu anda bu ırkı ülkemizdeki bircok resmi ve özel köpek yetiştiren yerlerde izleme ve teknik çalışmalar yapmaktadır.
hala hazırda uluslararası saf ırk sertifkası nı resmen verecek bir kuruluş yok amabildiğim kadrı ile bu sene bu çalışmalar sona eriyor karar ne olacak hala hazırda ben bilmiyorum
Şu anda uluslar arası köpek (FCI) ırkları fedarasyonu bizim kangallarımızı ırk olarak kabul etmiş değildir.
İnşallah bu sene kabul ederek dünya köpek litratüründe hak ettiğiyeri alacaktır

Alıntı:
bu yorumunuzu okuyana kadar sizin veya kişiliğiniz hakkında bir yargıya varmış değildim. ki bu cevabı gerektirecek araştırmalarınız da gündeme gelmedi herhangi bir araştırma birkiminiz hakkında tahminimde olmadı.

Türkiye'de daha emin bir yer arıyor iseniz önce Sivas iline gideceksiniz köyleri de dahil çok eski ünlü paha biçilemez katalok köpek aileleri bulabilirsiniz daha kolay bulabilmek için oradan Gürün yoluna Sivas-Malatya karayolunu takip edin Ulaş kangal çiftliğine gider sağda bir çaylarını içersiniz Cumhuriyet Üniversitesi ile ortak ırk koruma programıyla üretilen köpekleri görebilirsiniz gezip bilgi almak ücretsiz

sanırım sizi yanlış bilğilendirmişler Sivas kangallar uluslar arası Türk çoban köpeği olarak litaratürde yerini almış tanınan safkan tescilli ırkdır. tanınmayan 'akbaş' ırkıdır. (Türk karabaş köpekleri) bu notuda yorum olarak değerlendiriyorum böyle bir sınıflama yok Anadolu Çoban Köpeği olarak geçer

kangalın anayurdu Türkler gibi Asya iken akbaşın Anadolu olduğu bilinir teoriye göre Anadolunun yerel ırkları ile kangalların melezlemesi ile ortaya çıktığı varsayılır şuan sizin kangal tescili yapıyoruz diye lanse ettiğiniz çabanız akbaş ırkının kangaldan ayrılması çalışmasıdır.

araştırma dediğiniz arama motorları olsa gerek kangallar kontorllü tek eş ile 2-3 fazla doğum yapmazlar dişi birden fazla eşleşir ise doğum artar fakat insan müdahalasi olmassa yavrular yaşayamaz tabi kesin sayı vermekte doğru değil istisnalar kaideyi bozmaz sizinki istisnadır ona bir şey diyemem

erhan özkan beğendi.
keskint Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2011, 12:39   #82
Ağaçsever

kurtkus's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2010
Tartışmalar çok seviyeli ve ilginç sayın gülsüm güven'e,sayın maybech'e,sayın ensar'a ve sayın keskint'e teşekkürler.Sokaktaki köpek bile iyidir.Herkesin beslediği köpek kendine iyidir.Hepiniz de köpeklerinizi güle güle besleyin.

kurtkus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2011, 01:17   #83
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2009
Gerçekten köpek beslemek diğer hiçbir hayvanı beslemeye benzemiyor. Kangal ırkının gönlümde çok ayrı bir yeri var, ancak gerçekten safını bulmak çok zor. Belirtildiği üzere herkes kendi köpeğinin daha kangal olduğunu iddaa ediyor. Doğrusu ben sadece resimlere bakarak yorum yapmak istemiyorum. Aslında kangalın safını aramaktan yorulup en ufak kırmalığı daha bebeklikte çok belli olan rotweiler ırkına yöneldim. Ama gönül isterki gerçekten saf kangal üretimi artsın ve bu ırk kaybolup gitmesin. Gerçekte herhangi bir köpek(sokak köpeği denilecek düzeyde kırma) beslemek bile çok güzel ancak benim saf ırk aramamın nedeni hayvanın ırksal özelliklerini bilerek ne yapabileceğini ve neye ihtiyaç duyabileceğini ve benim bunu ne kadar verebileceğimi bilebilmek. Haliyle birçok insan gibi tüm vaktimi hayvanlarıma ayıramıyorum. Herkese iyi günler ve geceler dilerim

dremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2011, 07:15   #84
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Bizim orada bir abi 35 günlük bir kangal getirtti geçen hafta. Annesi babasını görmek bile yeterli. 35 günlük yavruyu daha şimdiden zaptedemiyorlar. Aşırı derecede hırçın. E İstanbul'da da öyle bir hayvana bakmak için geniş bir bahçeniz olması gerekiyor. O yüzden şuan satıyor bakalım ne olacak.

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2011, 13:33   #85
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
http://webtv.hurriyet.com.tr/categor...id=2&vid=14345

Bugün'kü gazetede'ki video'da, kırma kangal köpeği var.

Boğduğu kurt oldukça büyük görünüyor, nerede ise kırma kangal'ın iriliğine yakın.
Kurt'mu çok büyük yoksa kangal kırma olduğu için, biraz daha küçük'mü oluyor?

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2011, 13:46   #86
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ensar Mesajı Göster
Sayın Maybach,

Siz Ulaştaki çiftlikte bulunan kangalların arasında kaç tane düzgün kangal gördünüz ?

Kangaldaki yol üstünde özel idarenin köpekleri gibi kaç tane düzgün kangal ulaştaki çiftlikte var?

Ne yazık ki at çiftliği dediğiniz Karacabey deki Tigem Ulaşta ki çiftlikten önce SAF KANGAL YETİŞTİRMEYE başladı şu anda ULAŞ taki sorumlu olan arkadaşta KARACABEY Tigemden oraya gitmiş olan bir arkadaş.

Karacabay Tigem de bildiğinizin aksine Koyun , İnek , VE tohumluk yetiştiren bir tarım işletmesi dediğiniz gibi AT ÇİFTLİĞİ DEĞİL.

Bilinmesinde fayda vardır diye düşünüyorum.

Mümkünse sizce düzgün ve saf olduğuna inandığınız kangal yavrularının (en fazla 8 haftalık )fotoğraflarını siteye yüklermisiniz ? Bizde bilgilenelim.

Sevgiyle kalınız.
ulaş kangal çiftliğinde kangal yok iddanız bumu? yahu siz profesyonelsiniz şunu diyorum resimden genetik analizler yapıyorsunuz Türkiye sathında bahçesinde iri köpeği olupta Kangal demeyen varmı Ticari kaygınız varsa kendi ürünlerinize karşılık rakiplerinizi küçümsersiniz bu hoş görülebilir fakat başka bir yerde söylemeyin bunu Ulaş Kangal Çiftliğinde, Sivas'da kangal yok

kangal özel idaresi derken Sivasın köylerinde bir gezi yaparsanız soyu sopu belli çok asil kangal aileleri ile karşılaşırsınız adı üzerinde Sivas ta kangal köpeği aranırmı bu verdiğiniz bilgi ulaş çiftliğini küçümsemeye yönelik sizin kişisel kanaatiniz objektif değer taşımıyor

esbiri olarak algıladım bu iddayı hatanız şu Kangal Türkiye'nin bir değeri kangal özel idaresinde olacagı gibi Gürünün Satcağız köyünde sürüde de olabilir karacabeyde bu ülkenin tesisi bu bir yarış değil eğer yarış ise yine SİVAS ÖNDE KARACABEY AT ÇİFTLİĞİ KANGALI DENİRDİ Sivas kangalı demezlerdi değilmi önce başlanmiş olması üstünlüğünü isbat etmeye yetmez Van iindede çok ünlü kangallar var ben şahsen biliyorum Sivas ili köylerinde sürü sahiplerinin damızlık olarak aranan hayvanları var ekonomik olarak şuan bir yerli araba parası edebiliyor sahibine 2006 model bir megan araba teklif edildi gözümüzün önünde

kimin nereden gittiğinin bir önemi yok sonuçta yavruları mühendisler mala ile inşa etmiyor değilmi daha ucuza mal olur ise Japonya'dan mühendis getirilebilir bu tesis yöneticilerinin ekonomik kararları buda çiftliği at çiftliğin den aşağı bir yerde konumlandırmaya yetmez.

bu yorumunuzu okuyan karacabeyi şahzınıza münhasır bir tesis sanacak bir siz biliyorsunuz karacabeyde attan başka bir canlı üretildiğini karacabey at çiftliği olarak öne çıkar öyle tanınır TİGEM tarım işleri genel müdürlüğü deyince algı değişmiyor kime sorsanız ilk aklına at gelir adındanda anlaşılacagı gibi karacabey harası. sanırım konuya hakim değilsiniz burada tartışılan konu tesislerin terminolojisi değil bilmenizde fayda var konu Sivas Kangal Köpeği

malesef şuan öyle bir imkanım yok fakat siz USA'ya damızlık alınan hatta çeşitlendirme için direk yasa dışı kaçırılmaya çalışılan hayvanların bulunduğu ulaş çiftliğini yok saydığınıza göre benim koyacağım resimlerden tatmin olacağınızı sanmıyorum bir kere daha yazdım kangal köpekleri şahsına münhasır hayvanlar saflığı öjenik değil Anadoluda birçok ırk ile akrabadır olmaması düşünülemez

Düzenleyen maybach : 11-03-2011 saat 14:57
Eski 11-03-2011, 14:07   #87
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi keskint Mesajı Göster
Sayın maybach
sizin nekadar zamandan beri Kangal köpekleri ile ilgili bilgi ve görgünün yanında araştırmanız mevcut bilmiyorum.
Ben sadece kendimle ilgili size bir açıklam yapayım.
Ailemden kalan Osamanlının Bursayı fethinden bu güne Orhan beyin tımar olarak verdiği çiftliğin o günden bu güne 9. kuşak 55 yaşında sahiplerinden biriyim,
Kangal köpekle tanışmam kendimi bildiğim den beri çiftliğimizde bulnan kangal ırkı köpeklerle oynıyark başladı ; Hatta ben kendimi bilmediğim bebekliğimde annem defalarca kangal köpeklerimize beni bırakıp başka tarfa gidip işini bitirip gelirmi bunları daha sonra bana da anlattılar.
Neyse konumuz Türk Kangal Köpeği ile ilgili uluslar arası FCI (Fédération Cynologique Internationale) şu anda ırk olarak kabul etmediği ama ırk olarak kabul etmek için de Türkiyede KİF (Köpek Irkları Fedarasyonu) nun cabaları ile şu anda bu ırkı ülkemizdeki bircok resmi ve özel köpek yetiştiren yerlerde izleme ve teknik çalışmalar yapmaktadır.
hala hazırda uluslararası saf ırk sertifkası nı resmen verecek bir kuruluş yok amabildiğim kadrı ile bu sene bu çalışmalar sona eriyor karar ne olacak hala hazırda ben bilmiyorum
Şu anda uluslar arası köpek (FCI) ırkları fedarasyonu bizim kangallarımızı ırk olarak kabul etmiş değildir.
İnşallah bu sene kabul ederek dünya köpek litratüründe hak ettiğiyeri alacaktır
Bilgiyi anlarım da Kangal görgüsü bunun anlamı ne?
araştırma yapma ihtiyacı hissetmedim benim uzmanlık gibi bir kaygım yok İtibari veya Ticari beklentisi olanlar araştırsın yayınlasın bizde öğrenelim.

fci yi gerçekten bilmiyorum ben uzman değilim Kangal uluslar arası yarışmalara katılıyor İngiltere'de Türk çoban Köpeği tescili ile pazarlanıyor Japonya'da USA da aynı adla üretim çiftlikleri var buda uluslar arası tescil anlamına gelmez mi? (bu çiftlikleri karacabey at çiftliği ile karşılaştırmak lazım kim önce başlamış Dünya çapında tanınır bilinir bir köpek ırki olarak biliyorum yanlışmıyım

Eski 11-03-2011, 17:39   #88
Yeni Üye

keskint's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2008
Benim yabancı dilim yok sizin var ise tercüme imkanınız var ise lütfen verdiğim adresi inceleyin bizi de bilgilendirir iseniz sevinirim(www.fci.be)
Ben size söylediğim bilgileri (www.kif.gen.tr) başkanı Ahmet Hasan Cansever den aldım sizde bu kişi ile konuşarak bilgi alabilirsiniz.
Ben Profosyonel olarak üretim yapmak istediğim için türkiyede bu konuda uzman olan federasyon ile birlikte calısıyorum, onların verdiği bilgileri size önceki iletimde aktardım. Şu anda da size bilgi alabileceğiniz adresleri verdim
FCI sitesinde göreceğiniz gibi türk çoban köpeği adı ile belirlenen ırkı ın inceleme listesinde olduğunu göreceksiniz.

Alıntı:
Bilgiyi anlarım da Kangal görgüsü bunun anlamı ne?
araştırma yapma ihtiyacı hissetmedim benim uzmanlık gibi bir kaygım yok İtibari veya Ticari beklentisi olanlar araştırsın yayınlasın bizde öğrenelim.

fci yi gerçekten bilmiyorum ben uzman değilim Kangal uluslar arası yarışmalara katılıyor İngiltere'de Türk çoban Köpeği tescili ile pazarlanıyor Japonya'da USA da aynı adla üretim çiftlikleri var buda uluslar arası tescil anlamına gelmez mi? (bu çiftlikleri karacabey at çiftliği ile karşılaştırmak lazım kim önce başlamış Dünya çapında tanınır bilinir bir köpek ırki olarak biliyorum yanlışmıyım

keskint Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2011, 18:32   #89
Ağaç Dostu

Sn.keskint Sivas Kangalı fci tanımamış kusura bakmayın resmiyeti ile ilgilenmiyorum savunduğum konu bu değil. fci ye kayıt için ne gerekiyor acaba bilginiz varmı.
fci tek başına bir otorite değil aynı nitelikte amerikadaki karşılığı akc kangalı tescilledi ki çiftliklerde yetiştiriyor safkan diyerek pazarlıyor. aynı statüde USA'da KDCA diye müstakil bir kulübü mevcut sonuçta fci biyolojik bir kurum değil ise oda bir kulüpten ibaret ben söylüyorum diye değil USAda kangal kulübü varsa ve kangalın Anadolu ırkı olduğuna itiraz etmiyorsak sadece bu bile kangala uluslar arası bir nitelik kazandırır

birde Sn keskint yardımcı olurmusunuz profesyonel üretici olduğunuzdan kasıt ile soruyorum;
varsayalım ki özellikleri tescilli değil tanınmamış uluslar arası aranan bir ırk değil bir kıymeti yok safkan muhabbeti nereden geliyor hangi bilimsel kaidelere göre hayvanın safkanlığı ölçülüyor

Eski 11-03-2011, 18:59   #90
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn. Mybach
Bu yazdıklarınızı belgeleyebilir ya da kaynak gösterebilir misiniz? Türkiye'de Tarım Bakanlığınca yetiştirilen Kangallar'ın dahi uluslararası tescilleri yokken (Yani Türk resmi makamlarının bile haberleri yokken) bu bilginin doğruluğuna inanmak benim için bir hayli zor da.. Ancak şunu bilmenizi isterim, ben hiç kimseye karşı değilim. Kaynak gösterilerek verilecek her türlü bilgiyi değerli bulurum. Fikir alışverişi benim için çok önemlidir. Türk Devleti'nin en yetkili birimleri (Tarım Bakanlığı) ve Köpek Irkları ve Köpek Bilimleri (Kinoloji) Federasyonundan daha yetkili makamlar olmadığına göre ve onlar bu köpeklerin uluslarası tescil almadıklarını söylediklerine göre bunun aksini iddia edenlerin kanıt göstermeleri gerek. Zaten benim de aradığım bu. Yani Kangallarımızı uluslarası mercilerce tescil edilmesi en önemli hedefimiz. Umarım bize yardımcı olur ve iddianızı doğrulayan adreslere ulaşmamızı sağlarsınız. Şimdiden teşekkür ederim.
sizin iddanız temelsiz gülsüm hanım bakınız TSE TÜRK STANDARDLAR ENSTİTÜSÜ
tescil numarası
TSE 12172
bakanlığın gözünden kaçmış ya da siz doğru bakan ile görüşmemiş olucaksınız
www.takasvolkodav.com elin gavuru kangal sınıflıyor

ayrıca bakanlık tescilinden bahsetmiyorum gülsüm hanım uluslar arası standartlardan bahsediyorum İngiltere ve Usa çiftlikleri tescilliyor ve bunları uluslar arası pazarlıyor bunu inkar etmediğiniz sürece inanmak mecburiyetindesizniz.
yani kangallar müstakilen Türkiye ye uluslar arası tascillidir Anadolu Çoban Köpeği olarak. İngiltere'deki çiftlik bunu yapıyor ve satıyor ise burada ben yetiştiriciyim diyen girişimcilerin ayıbı bence. sanırım siz uluslar arası otoritelerin Türkiye'deki çiftliklere safkan Kangal yetiştiriyor tescili yapılmasından bahsediyorsunuz 6*8 yavru doğuran köpekleri Safkan Sivas kangal diye tanıttığınız sürece çok beklersiniz

Etiketler
evcil hayvanlar, hayvan, kangal, köpek

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024