agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Kiler
(https)

Beğeni Düzeni305Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-03-2010, 16:12   #211
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Balbay, harikasınız

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 16:13   #212
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Ben ekşi yoğurt severim. Ekşi yoğurt en kısa yoldan ( fazla beklemeden) ve en sağlıklı nasıl yapılır acaba?

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 17:00   #213
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Evde yapılan yoğurt katkısız olduğu için çok çabuk ekşiyor zaten.

Ekşi yoğurt maya olarak kullanılırsa yoğurt ekşi olur mu acaba, bir denenebilir

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 18:03   #214
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2009
Bir kere asla paketlenmiş ve sağlıklı olduğu idda edilen hazır pastörize sütü yoğurt yapımında kullanmayınız. Ha o sütten yoğurt yaptınız ha hazır aldınız. Tetra-pak içerisinde ki pastörize sütler size gelene kadar önce içerisinde ki kreması alınır, yağı kanuni sınırlar içerisine çekilir)). Sonra malumunuz bir takım pastörizasyon UHT vs işlemlerden geçer. Süt süt olmaktan çıkar. Diyeceksiniz ki açık satılan sütlere nasıl güveneceğiz? Haklısınız. Piyasa da tetra-pak içerisinde satılan süt karteli malesef günlük şişe süt satışı yapmaya çalışan firmaları çar çabuk sindirdiği için ancak güvendiğiniz ve sürekli sütünü aldığınız kimselerden alışveriş yapmalısınız. Bulamıyorsanız da malesef hazır ürünlere yöneleceksiniz.

Diyelim ki anlattığım özelliklerde bir süt buldunuz. Yoğurdun daha uzun (4-7 gün) dayanabilmesi için benim edindiğim tecrübe şöyle.

Aldığınız sütü hemen bir taşım kaynatıp altını kapatıyoruz. Elinizde ki herhangi bir yoğurt (ekşi-ya da taze) dan bir litre sütünüze, 1 çorba kaşığı yoğurt olmak üzere mayalık yoğurdunuzu tahta kaşık ya da plastik kaşıkla bir kenera ayıracaksınız.

Sütümüz vücut ısısına 37-38 C derece) gelince oda sıcaklığında ki mayamızı metal olmayan kaşığımızla (mümkünse el çırpıcıları kullanmak daha iyidir) sütümüze homojen olarak karıştırıyoruz. Mayalama kabınızın pek önemi olmamakla birlikte, kalaylı bakır, sırlı toprak kap, cam ve plastik bir kap sırası ile lezzeti iyiden kötüye doğru götürecektir.

Mayalı sütün olduğu kabımızı pike kalınlığında bir börtü ile sarmalayıp kış aylarında soba, petek yanına, yazın ise ısısı 37-38 dereceyi geçmeyecek bir yerde ışık görmeden bırakıyoruz.

Mayanın en iyi sonucu vermesi ve yoğurdun uzun süre dayanabilmesi için mayalanma boyunca sarsılma ve ısı değişikliğine maruz kalmaması gerekiyor. Tecrübe ile bir kaç deneme de en iyi sonuç alınıyor.

Bir de maya için süzme yoğurt kullanan ya da yoğurdunu tülbentte süzdürüp kullananlar var. Onların yoğurdu da harika oluyor. Mayanın miktarı, mayalanma ısısı, sarsılmaması, mayalama kabı, ışıksız ortam bu işin kalitesini belirleyen etmenler.

Uzun süreler çok sütü ziyan ettim. (gerçi pek ziyan ettim sayılmaz, kesilen sütleri değerlendirdim ama istediğimi elde edemedim) Şimdi ise 3-4 çeşit peynir, lor, çökelek yapmanın keyfini sürüyorum. Bu arada işkembe mayasını anlatırken aslında uykuluk kısmından yapıldığını belirtmeliydim. Genç kuzu ya da en güzeli oğlak uykuluğu dikkatlice kurutulursa bu maya elde edilir.

balbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 18:05   #215
Ağaçsever

nur_sen's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Yeşil bir çam kozalağı ile yoğurt mayalama

size bir yoğurt mayalama şekli anlatayım belki ilk etapta size ters gelebilir...ama bizim buralarda eskiler önceden yoğurt mayası bulamayınca öyle mayalıyorlarmış...

açmamış, yeşil bir çam kozalağı alıyorsunuz ve bunu 10-15 gün yoğurt suyunda bekletiyorsunuz amaç kozalağın acısını almak. daha sonra bunu tekrar temiz bir yoğurt suyuna koyuyorsunuz ve yoğurt mayalayacağınız zaman süte küçük parmağınızı batırıyorsunuz ve elini hemen yakar yakmaz kıvamda iken yoğurt suyundan kozalağı alıp sütün içine atıyorsunuz...ve üzerini örtüyorsunuz...

4 saat sonra yoğurdu açıp dolaba koyuyorsunuz ve ertesi gün afiyetlice yiyorcunuz...ben şahsen ilk etapta inanmadım tutacağına ve denedim...ve hazır yoğurtlar bile yanında sıfır kalıyor...

sonra yoğurdu açtığınızda tekrar kozalağı alıyor ve yoğurt suyuna koyuyorsunuz maksat ikinci sefer tekrar kullanmak....deneyenlere afiyet olsun....

K4GE beğendi.
nur_sen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 18:15   #216
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
yoğurt suyundan kozalağı alıp sütün içine atıyorsunuz
1 Litre süt için ne miktar koyuyorsunuz?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 18:37   #217
Ağaç Dostu

Yoğurt bulunmadığında yoğurt suyu bulmak enteresan geldi bana. Kozalak dan ziyade yoğurt suyunun ekşimiş olması da mayalanma için yeterli geliyor gibi. Derhal internet de araştırma yapılarak konu derinlemesine incelenecektir))))

Eski 19-03-2010, 21:17   #218
Ağaçsever

nur_sen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
1 Litre süt için ne miktar koyuyorsunuz?
kozalağın büyüklüğüne göre ayarlıyorsunuz ama ben normal bir kozalaktan 5 kilo mayalamıştım..

Eski 19-03-2010, 21:19   #219
Ağaçsever

nur_sen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi balbay Mesajı Göster
Yoğurt bulunmadığında yoğurt suyu bulmak enteresan geldi bana. Kozalak dan ziyade yoğurt suyunun ekşimiş olması da mayalanma için yeterli geliyor gibi. Derhal internet de araştırma yapılarak konu derinlemesine incelenecektir))))
valla bunu eskiler yapıyormuş bizim bu yöredekilerin eskileri köyde yaşayanları istediğiniz kadar derin araştırma yapabilirsiniz ben uyguladıklarımla bilgilendirmek istedim yoğurt suyu bulamadığımızda demişsiniz eski yoğurdun suyundan ayırıp bir kavanozo koyuyorsunuz.

Eski 19-03-2010, 21:45   #220
Ağaç Dostu

Sevgili Nur sen,

İnternet de biraz araştırınca sizin bilgilendirmenizle birlikte yeni birşeyler öğrenmiş oldum. Yazdığım cümleyi yanlış anlamayın. Yoğurdun olmadı yerde yoğurt suyu da maya görevi görür tek başına. Zira zorda kalınırsa nohut, mercimek ve arpa buğday dan da maya olur. 2-3 gün güneşli bir ortamda bekletilen bu tip bakliyat ya da hububat ın suyu bilirsiniz ekşi ve pis kokulu bir hal alır. Bu sudan bir kısım kulllanmak maya yerine geçer. Bir bardak süt eski ve hakiki sirkelerin üstünde biriken maya ile kestirilir ve 2 gün sonra bu kestirilen mamulat maya olur. Eskiler karınca yumurtası, karınca yuvası toprağı ya da arıların kovan ağzı salgıları nı da maya da kullanmışlar. Bir parça meşe palamudu da suda bekletilirse maya olacaktır. Tuzlanmadan kurutulmuş deri parçasıda mayalanmayı başlatacak enzimlere sahiptir.

Sizin bilgisini verdiğiniz kozalak gerçekten benim için ilginç oldu. Öğrendiğim kadarıyla kozalak yeşilken kaynamakta olan sütün içerisine konup bir süre bekletilip de mayalama yapılıyomuş. En yakın zamanda deneyeceğim. Yani yoğurt suyuna da gerek yokmuş aslında. Verdiğiniz kozalak bilgisi için teşekkürler.

Düzenleyen balbay : 19-03-2010 saat 23:13
Eski 19-03-2010, 22:03   #221
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
Sn balbay

Yoğurt ve peynir konusunda verdiğiniz bilgiler harika.Ufkumuzu açtınız.Teşekkürler.

akcan67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 07:18   #222
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
1 kg sütten yoğurt yaptığımızı farzedelim. Bu yoğurdu kaynatarak yaptığımız lor miktarı ile, 1 kg sütü ısıttıktan sonra içine birkaç damla limon suyu döküp sütü kestirdiğimizde elde ettiğimiz lor miktarı arasında ne kadar vardır?
Saın Malina ikisininde tadı farklı oluyor .Sütten yapılan biraz daha tatlı oluyor .Aynı miktar çıkıyor.

ozdenarda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 07:38   #223
Ağaçsever

mihrimah's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2009
Yoğurdumuz susuz, tatsız ve kazandibi kıvamında (muhallebi mi desem) sünerek yenen bir şey oldu Olsun, en azından yarı yarıya su dışında bir şey yaptım Maya ve süt değiştirerek denemelere devam. Komşudan öğrendim başka bi sütçü daha geliyormuş Pazarları, onun sütü güzel tutuyor dedi. Bir de onu yakalasak diyorum eşime

mihrimah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 10:24   #224
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2004
Galeri: 270
nihayet bahtsız sütüm yoğurda dönüştü
tadı da şaşırtıcı ama çok güzel oldu
dün akşam eve gittiğimde tencereyi sıcak sudan çıkarttım
dolaba koydum
bu sabah lezzeti de yoğurt görünüşü de yoğurttu
hepsini ayran yaptım
2 litre ayran çıktı (hiç su eklemedim)

hemen yeni süt almam lazım bugün

bu konuyu çok sevdim

backyard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 11:16   #225
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
13 yıllık evliyim ve evlendiğim günden itibaren yoğurdu kendim mayalarım. Bu eski bir alışkanlık olsa gerek. Annem de mayalardı, rahmetli kayınvalidem de.. Bizim evde hazır yoğurtlar sürünür durur. Her hafta gelen bir sütçüm var. Ondan 5 kg. süt alır, mayalarım. Bir haftada da bitiririz.

Büyük kızım doğduğunda, yoğurt makinesi almıştım. 2-3 sene kullandım. Ona şişe sütünden yapıyordum. Onu da dolaba kaldırdım. Anneden kalma yöntemlerden memnunum

Fakat en iyi yoğurdu, rahmetli kayınpederim yapardı. Taş gibi olurdu. Sanırım ısı ayarlamasını çok iyi becerirdi.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 11:10   #226
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2008
Kızım 3 aylık oldu. Ona ev yapımı yoğurt yedirmek için ön hazırlıklara başlayayım dedim. Burada yazılanları okuduktan sonra. 3 deneme yaptım ama sulu bir yoğurdum oldu her seferinde. Nerede hata yaptığımı öğrenebilmek için ayrıntısı ile yazacağım. (Umarım marka yazmanın bir mahsuru yoktur) Sek in günlük sütünden aldım. Bu sütü bir taşım kaynattıktan sonra altını kıstım 2-3 dk sonra tekrar bir taşım kaynatıp. yoğurt yapacağım kaba boşalttım. Bu kap cam ve plastik kapaklı. Havlu ve yün kazaklardan oluşan yuvasına ağzı açık koydum. Daha sonra parmak testini yaptım ve yaklaşık yarım saat önce dolaptan çıkardığım yoğurdu (tikveşli) ezip içine kattım. Kabın ağzını sıkıca kapatıp sardım. 5 saat bekletip daha sonra kabın ağzını açmadan buzdolabına koydum. Yaklaşık 12 saat sonra dolapta baktığımda ayran kıvamında bir ürünüm vardı. Ben nerde yanlış yaptım...

lovejoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 13:19   #227
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Sayın lovejoy, günlük sütleri ılıştırmanız yeterli olur.. Benim evim kaloriferli olduğu için mayaladığım sütü fazla örtmem.. Isı fazla olursa sulanır... Kabın üzerine iki kurulama bezi atarım ve taş gibi yoğurt olur. Sanırım siz ısı konusunda bir sorun yaşamışsınız.

Eski 31-03-2010, 14:24   #228
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lovejoy Mesajı Göster
.Daha sonra parmak testini yaptım ve yaklaşık yarım saat önce dolaptan çıkardığım yoğurdu (tikveşli) ezip içine kattım.
Belki buradadaki ısı konusunda problem yaşadınız. Süt gereğinden fazla soğuduysa, bir de içine daha düşük ısıdaki maya katılınca ısı yeterli gelmeyebilir.

Şişe sütte problem yaşamıyorum ama mayalarda yaşıyordum, bazı markalardaki probiyotik mayalarla denediğimde genellikle mayalanmadan sonra tel verme (uzama) problemi oluyordu. Ada marka organik yoğurtla mayaladığımda hem kıvam, hem de tadı çok güzel oldu.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 14:39   #229
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-01-2010
Ben Balkan kökenli bir aileden geliyorum ve memlektim Lüleburgaz. Lüleburgaz Balkan kökenlilerin yaşadığı yerdir. Köftesi ve yoğurdu ünlüdür. Her köftecide yoğurt mutlaka bulunur. Kaşık kullanılmaz bizim oranın yoğurdunda. Zaman zaman yöredeki yoğurthaneleri dolaştığımda gözlemlediğim bir deneyimi mi aktarayım. İyi yoğurt için önemli olan yayvan kaplarda yoğurt yapmak ve tuttuktan sonra serin bir yerde üstü açık bekletilerek suyunun ucması sağlanıyor. Yayvan toprak kaplar yoğurt için oldukça uygun hem üstten su kaybederken hem de kap terlemeyle su kaybediyor ve yoğurdun kıvamlı olması sağlanıyor. İyi yoğurta manda, koyun veya keçi sütü de mutlaka konuyor.
Bir diğer deneyimim ise mayalamada kullanılan yöntem. İnsanın doğal sıcaklığı yaklaşık 36.5 derecedir. Bunun biraz üstü bize ılık gelir. Mayalayacağınız kabı dışından da test ederek mayalayabilirsiniz.

Sonul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 15:46   #230
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Sayın Sonul, arada ben de toprak kaplarda yoğurt mayalarım. Gerçekten çok güzel olur..

Eski 31-03-2010, 15:54   #231
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
Sn. Sonul,

yoğurt yapımıyla ilgili önerileriniz benim için bilgilendirici oldu teşekkür ederim.

Ne varki mayalanacak kabı dışardan test edin diyorsunuz, bunu biraz açar mısınız? Nasıl test edeceğim?

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 21:32   #232
Ağaç Dostu

Sayın Hozat;
Sütü soğumaya bıraktığınızda süt kabının vucut sıcaklığının biraz üstünde bir sıcaklığa ulaştığında yani elinizi rahatlıkla yanmadan kaba temas ettiğinizde mayayı katıp karıştırıyorsunuz. Sonuçta daha hijyenik bir test ortaya çıkıyor. Sağlıklı yoğurtlar tüketme dilkelerimle...

Eski 31-03-2010, 23:09   #233
Ağaçsever

aycicegi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2010
Bende bir ipucu vereyim. Sütün içine katacağınız yoğurdu küçük bir tabağa alın ve çatal ile biraz çırpın ki muhallebi gibi bir kıvamı olsun ve yoğurdu sütün içine katınca çok karıştırmayın, 3-4 kere aynı yönde yuvarlak daireler çizerek ve kabın dibine odaklanarak karıştırın ve yerinden oynatmadan hemen üstünü kapatın. Bu şekilde yaparsanız yoğurdun güzel tutmaması nerdeyse imkansız inanın.

aycicegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 00:04   #234
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2010
Yogurt mayalarken dikat edeceginiz bazi puf noktalar.

1- sut kaynarken mutlaka tahta kasikla karistirinki yogurdunuz sulanmasin.

2- sutu mayalarken yine tahta kasik kullanin.

3- bir kilo sut icin 2 veya uc kasik yogurtla mayalarsaniz iki saat icinde yogurdunuz tutar, iki saat sonra mutlaka sogumasi icin dolaba koyun.

4- sut mayalandigini gordukten sonra 4 kat kagit halu uzerine koyun ve ogle dolaba koyun. ertesi gun kagit havluyu yogurdun uzerinden kaldirin cope atin. bu kagit mendil yogurdun icinde kalan fazla suyu emecek boylelikle yogurdunuz eksimiyecektir.

hatayuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 09:58   #235
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sn. Sonul, yoğurt mayalanacak toprak kabın nasıl olması gerekiyor. Sırsız mı olmalı?

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 12:50   #236
Ağaç Dostu

Sayın Kiraz;
Terleme yapabilmesi için sırsız olması gerekiyor. Daha güzel ürünler deneyimlerimizi paylaşmakla ortaya çıkar. Güzel hep sizinle olsun...

Eski 01-04-2010, 13:02   #237
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Sütü toprak kabta kaynatmak uzun süreli bir iştir, hele acemiyken çatlatabilirsiniz. (benim başıma geldi)

Sadece mayalama işinde kullanacaksanız hijyen sorun olmaz mı?

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 14:08   #238
Ağaçsever

mihrimah's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2009
Prebiyotik maya ve günlük şişe sütü ile yapılan sünen yoğurt denemesinden sonra yeni bir sütçü ile denemelerimize devam ettik.
Sütümüzü güzelce kaynattık, 15 dk. daha kepçe içinde tıngırdattık, yoğurt çalacağımız plastik hazır yoğurt kaplarına alıp ılımaya bıraktık. Parmak yakmayınca toplam 4 lt. süte 3-4 kaşık yoğurdu ılık sütle ezerek mayaladık. Üstünü kapattık ve 5 saat unuttuk. Açtığımızda yine önceki bildiğim manzara yeşil yoğurt suyu içinde yüzme öğrenen beyaz katı çatlak çatlak olmuş yoğurt kısmı. Üstü açık olarak soğuduktan ve 1 gün buzdolabında dinlendikten sonra bile kaşık saplanan yerden kaynak suyu çıkar gibi anında yeşil yoğurt suyu fışkırıyordu. Süzsem yazık olacak 3'te 2 si su yaklaşık olarak.
Sütçülerin günahını almak istemiyorum ama ineklerin günahını alabilirim belki. Bu inekler de anadolu kara sığırı değil hollanda ineği demek ki diyerek başka sütçü arayacağım, denemelere devam. Bulamazsak da artık sulu yoğurt yeriz, kireç gibi hazır yoğurtlardan daha iyidir muhakkak.

mihrimah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2010, 08:14   #239
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2008
Geçen gün yaptığım yoğurt denemem diğerlerine göre başarılı oldu. Katı olmasada sıvı değildi Lastik gibi biraz uzuyordu sadece. Bir dahaki sefere prebiyotik yoğurt ile deneyeceğim. Daha öncekilerinde 250gr süt kullanım çay kaşığı kadar yoğurt ile mayalıyordum. Bu sefer tam bir lt. süte bir çorba kaşığı yoğurt oranı ile denedim. Belkide bir lt den az yapmamak lazım. Şu varki tadı gerçekten güzeldi. Eve aldığımız yarım kilo yoğurt 3 günde zor biterken bir kilo sütten yaptığımız yoğurt bir gecede nerdeyse bitti. Denemelere devam.

lovejoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2010, 09:19   #240
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-03-2009
Yoğurt yapımı ile ilgili deneyimlerim.

Çok sayı da yoğurt yapma denemelerimde istediğim sonucu her zaman alamadım. Bir süredir çok katı ve lezzetli yoğurt yapabiliyorum.
Deneyimlerim şöyle, belki sizlere de faydalı olabilir.
Hepimiz yoğurdun katı ve lezzetli olmasını isteriz. Bunu sağlamak için türlü yöntemler deniyor. Kozalak, karınca yumurtası, deri , bakliyat, çiğ, vs.
İşin püf noktaları

- Süt’ün kalitesi
- Yoğunluğu ( içindeki su miktarı)
- Maya miktarı
- Maya ısısı ve süresi
Taze ve pastörize olmayan ( bulamazsanız kullanabilirsiniz ) süt’ü taşırmadan yaklaşık 1 saat kadar , içindeki su miktarını azaltmak için kaynatmadan ısıtılıyor.

Bu sırada, maya için kaymaklı , tadı ve kalitesi iyi olan bir yoğurttan 2 kaşık ( oran %3 - ben biraz fazla katıyorum ) ve bir miktar yoğurt suyunu bir bardakta iyice karıştırarak oda ısısına gelmesi için bekletiyorum.

Kaynamış olan süt’ü ister tek kaba ister küçük kavanozlara ( kavanozu tercih etmek daha iyi)
Koyup, süt ılık hale gelinceye kadar ( oda ısısı bile yeterli ) bekleniyor.
Oda ısısına ulaşan maya, kavanozların büyüklüğüne göre, her bir kavanoza bir tatlı kaşığı kadarını katıp, birkaç tur karıştırıyorum.

Isısı digital olarak ayarlanabilen bir fırın varsa, ısınını 43 derece C ayarlayıp, ılık durumdaki kavanozları en az. 3 en çok 4 saat fırında bekliyorum , süre sonun da fırın off , ancak kavanozlar fırında daha 3 saat bekleyecek bu süreden sonra buz dolabına. Kaşığınıza dikkat edin )) Afiyet olsun .

msafak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
doğal yoğurt, evde yoğurt yapımı, yoğurt mayası

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024