agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-08-2008, 15:32   #1
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
acil yardım

arkadaşlar bu yıl bahçemdeki bitkilerime bişeyler oldu. 4 yıllık mor salkımım tamamen kurudu ve hanımelim de kurumak üzere. diğer bitkilerimin de durumu hiç iyi değil. yapaklar kıvırcık gibi eğri büğrü bir şekil alıp kuruyor. fotoğraflarını gönderiyorum. lütfen bilgisi olan varsa acil cevaplasın

Eklenen Resimler

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2008, 13:21   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kalbara Mesajı Göster
arkadaşlar bu yıl bahçemdeki bitkilerime bişeyler oldu. 4 yıllık mor salkımım tamamen kurudu ve hanımelim de kurumak üzere. diğer bitkilerimin de durumu hiç iyi değil. yapaklar kıvırcık gibi eğri büğrü bir şekil alıp kuruyor. fotoğraflarını gönderiyorum. lütfen bilgisi olan varsa acil cevaplasın
Kıvırcık yaprakları iyice incelerseniz, böcekleri yakından görebilirsiniz. Yapraktan böcek ilaçlaması yapmanız gerekiyor.
Ayrıca, taç çevresinden,yaklaşık 15-20 cm derinliğinden nemotot ve toprak örneği alıp, incelettirin. Manas zaralısı var ise ona göre, taç çevresini de, 15-20cm derinliğinde kazıp eylül ayında ilaçlama yapmanız gerekebilir.

Emine Aktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2008, 10:35   #3
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Sn Emine Aktaş ilginize çok teşekkür ederim.

yaprakları büyüteçle de inceledim. kırmızı örümcek veya daha küçük bir zararlı yok. zaten arada bir bu zararlılara karşı ilaçlama yapıyorum. bursada çevre bahçelerde de bu kurumayı gözlemledim. birçok yakınımın. 10-15 yıllık hanımelileri kurudu. benim de yediveren cinsinde bariz kuruma var. diğer endemik tipinde hiçbir problem yok. yanyana iki bitkiden de birinde sorun var birinde yok. aklıma mantari veya virüs kaynaklı bir sorun olabileceği geliyor.

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2008, 13:17   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kalbara Mesajı Göster
Sn Emine Aktaş ilginize çok teşekkür ederim.

yaprakları büyüteçle de inceledim. kırmızı örümcek veya daha küçük bir zararlı yok. zaten arada bir bu zararlılara karşı ilaçlama yapıyorum. bursada çevre bahçelerde de bu kurumayı gözlemledim. birçok yakınımın. 10-15 yıllık hanımelileri kurudu. benim de yediveren cinsinde bariz kuruma var. diğer endemik tipinde hiçbir problem yok. yanyana iki bitkiden de birinde sorun var birinde yok. aklıma mantari veya virüs kaynaklı bir sorun olabileceği geliyor.

Sayın kalbara,
Gözlem ve inceleme sonucunda varılan teşhis, en gerçekçi yöntemdir. Virüs, elektron mikroskobu ile ancak görülebilen çok küçük varlıklardır. Yayılımı ve bulaşma hızı da yüksektir. Belkide hastalıklı bitkiyi söküp, yakmak bile gerekebilir.

Bunun için, bitki yaprak örneği ve toprak örneği alıp, en kısa zamanda analizini yaptırmanızı öneririm. Ayrıca toprak örneğine göre, yaptığınız gübre uygulamasını gözden geçirebilirsiniz.

Emine Aktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024