agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-08-2008, 18:17   #1
Ağaçsever

teno07's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2008
pamukta tohum çimlendirilebilir mi?

merhaba
toprakta tohum çimlendirmeyi bir türlü başaramıyorum. Acaba ilkokulda fasulyelere yaptığımız gibi ıslak pamuk içinde çimlendirsek de biraz tutulur büyüklüğe gelince toprağa eksek başarılı olur mu?

teno07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2008, 18:40   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Hangi tohumu toprakta çimlendirmeyi denediniz?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2008, 19:26   #3
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
Çimlenmeme nedeninin pamukla ilgisi olduğunu sanmıyorum, ne de olsa bitki çimlenirken dışarıdan besin almaz, pamuk veya toprak farketmez. Önemli olan karanlık,nemli ve uygun ısıdaki bir ortamda bulunmasıdır bildiğim kadarıyla.

Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2008, 21:49   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2008
Şimdiden elimizde bulunan, herhangi bir çekirdeği, toprağa bırakarak, sonbaharda çimlenmesini, ilkbaharda ise filiz olarak büyümesini görebiliriz diye biliyorum.

darkfriairs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2008, 22:26   #5
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Bazı tohumlarda çimlenme engeli vardır. Bu nedenle hangi tohum diye sordum.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2008, 23:29   #6
Ağaçsever

teno07's Avatar

afedersiniz açtığım konuyu kaybettiğim için ancak yazabildim
geçen haftalarda hercai menekşe ve aster tohumlarını toprağa ekerek çimlendirmeyi denedim, olmadı sanırım 6 hafta geçti çıkan birşey yok.daha önce maydonozu da başaramadım.
coleus ve çin karanfili ekeceğim. coleusu pamuk arasında çimlendirdim de o kadar küçükler ki ben toprağa naklederken parçalanırlar diye bekliyorum. bu yöntemle çimlendirme sağlıklı olur mu?

Eski 14-08-2008, 23:30   #7
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi teno07 Mesajı Göster
...coleus ve çin karanfili ekeceğim. coleusu pamuk arasında çimlendirdim de o kadar küçükler ki ben toprağa naklederken parçalanırlar diye bekliyorum. bu yöntemle çimlendirme sağlıklı olur mu?
Çimlendirmede esas bitkiyi sağlıklı gelişebileceği bir ortamda büyütmektir. Eğer bahsettiğiniz gibi çimlenme ve fide döneminden sonra sorun çıkmadan toprağına aktarabilirseniz çimlenmenizde sağlıklı olacaktır. Ancak pamukta çimlendirme oldukça amatör bir tarz ve eğer bu konuya merakınız var ve devamda edecekse daha profesyonel ortamlara geçmelisiniz (Saksı, pet bardak, viyolvs gibi).

Toprakta çimlendirememenizin muhtemel nedenleri şunlar olabilir:

1-Yanlış toprak seçimi, torf deneyiniz.

2-Çok kalın kapak toprağı (tohumun üstüne koyduğunuz toprak) kullanıyor olabilirsiniz veya tohumu çok derine ekiyorsunuzdur. Her zaman tohum üzerindeki kalınlığı kaldırabilir kalınlığa ekilmeli 0,5 cm bilemediniz 1 cm

3-Torf ortamında ekim deneyin

4-Tohum tercihlerinizde o tohumun istediği ekim şartlarını öğrenmek sizin için kolaylık sağlayacaktır yani o tohumu araştırıp çimlenme özelliklerini ve çimlenmedeki püf noktalarını öğrenmeniz en azından körü körüne direkt ekimle size sabırsızlığınızı yenmenizde kolaylık sağlayacaktır.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2008, 17:21   #8
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
pamuk

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi teno07 Mesajı Göster
merhaba
toprakta tohum çimlendirmeyi bir türlü başaramıyorum. Acaba ilkokulda fasulyelere yaptığımız gibi ıslak pamuk içinde çimlendirsek de biraz tutulur büyüklüğe gelince toprağa eksek başarılı olur mu?
Gördüğüm kadarıyla Antalyadansınız. Pamuk bitkisinde en başarılı çimlenme dönemi Antalya ili için Mart - Haziran ayları arası dönemdir. İki çeşit pamuk tohumu kullanabilirsiniz birincisi tohumun dış yüzeyi Lifli olan ikinciside ticari firmalar tarafından üretilmiş Havsız tohumdur buna halk arasında 'çıplak tohum' da denilmektedir. Bu tohumun en büyük avantajı ise pembekurt zararlısına dayanıklı oluşudur.
Bu havlardan kurtulabilirsiniz. Bunun yöntemi ise çok basitdir :

Ekeceğiniz pamuk tohumlarını ticari bir asit ile 3-5 dk karıştırarak muamele eder ve daha sonra su ile yıkarsanız pamuk tohumlarınızın artık havsız olduğunu göreceksiniz. Bu işlem pamuk tohumlarınızın dış yüzeyindeki parazitleri öldürür. Fakat bu işlem pratik olduğu kadar da bir o kadar tehlikelidir çünkü kullanılan asit çok tehlikelidir. Bu işlemi kesinlikle Koruma gözlüğü ve Eldivensiz bir şekilde yapmamalısınız.

Çimlenme oranını yükseltmek için : Ekimini yapacağınız pamuk tohumlarını 8-10 saat kadar suda beklettikten sonra ekmeniz yüksek oranda çimlenme sağlayacaktır.

Kolay Gelsin

Düzenleyen hexus : 16-08-2008 saat 17:23 Neden: bilgi eklentisi
hexus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2008, 18:57   #9
Ağaçsever

teno07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Çimlendirmede esas bitkiyi sağlıklı gelişebileceği bir ortamda büyütmektir. Eğer bahsettiğiniz gibi çimlenme ve fide döneminden sonra sorun çıkmadan toprağına aktarabilirseniz çimlenmenizde sağlıklı olacaktır. Ancak pamukta çimlendirme oldukça amatör bir tarz ve eğer bu konuya merakınız var ve devamda edecekse daha profesyonel ortamlara geçmelisiniz (Saksı, pet bardak, viyolvs gibi).

Toprakta çimlendirememenizin muhtemel nedenleri şunlar olabilir:

1-Yanlış toprak seçimi, torf deneyiniz.

2-Çok kalın kapak toprağı (tohumun üstüne koyduğunuz toprak) kullanıyor olabilirsiniz veya tohumu çok derine ekiyorsunuzdur. Her zaman tohum üzerindeki kalınlığı kaldırabilir kalınlığa ekilmeli 0,5 cm bilemediniz 1 cm

3-Torf ortamında ekim deneyin

4-Tohum tercihlerinizde o tohumun istediği ekim şartlarını öğrenmek sizin için kolaylık sağlayacaktır yani o tohumu araştırıp çimlenme özelliklerini ve çimlenmedeki püf noktalarını öğrenmeniz en azından körü körüne direkt ekimle size sabırsızlığınızı yenmenizde kolaylık sağlayacaktır.
selahattin bey açıklamanız için çok teşekkürler. kesinlikle bu amatörlüğü geçmem lazım fakat , artık son çare olarak aklıma pamuk geldi.
bahçe toprağı içinde solucanlar da eve taşınmasın diye hep torf kullanmak zorunda kalıyorum. tohumun üstünü örtme konusuyla ilgili de aynı dediğiniz gibi çok az örtüyorum. (az daha derinlerini de denedim 1 cm gibi.) plastik bardakta da yaptım olmadı
lakin sanırım bitkiye uygun mevsime denk gelmediği için şimdiye kadar çıkan hiç olmadı. ama arada bir alakasız bir saksının dibinden beklenmedik bir çiçek çimleniveriyor
ilginize çok teşekkürler. baharda tekrar deneyeceğim.

Eski 16-08-2008, 18:59   #10
Ağaçsever

teno07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hexus Mesajı Göster
Gördüğüm kadarıyla Antalyadansınız. Pamuk bitkisinde en başarılı çimlenme dönemi Antalya ili için Mart - Haziran ayları arası dönemdir. İki çeşit pamuk tohumu kullanabilirsiniz birincisi tohumun dış yüzeyi Lifli olan ikinciside ticari firmalar tarafından üretilmiş Havsız tohumdur buna halk arasında 'çıplak tohum' da denilmektedir. Bu tohumun en büyük avantajı ise pembekurt zararlısına dayanıklı oluşudur.
Bu havlardan kurtulabilirsiniz. Bunun yöntemi ise çok basitdir :

Ekeceğiniz pamuk tohumlarını ticari bir asit ile 3-5 dk karıştırarak muamele eder ve daha sonra su ile yıkarsanız pamuk tohumlarınızın artık havsız olduğunu göreceksiniz. Bu işlem pamuk tohumlarınızın dış yüzeyindeki parazitleri öldürür. Fakat bu işlem pratik olduğu kadar da bir o kadar tehlikelidir çünkü kullanılan asit çok tehlikelidir. Bu işlemi kesinlikle Koruma gözlüğü ve Eldivensiz bir şekilde yapmamalısınız.

Çimlenme oranını yükseltmek için : Ekimini yapacağınız pamuk tohumlarını 8-10 saat kadar suda beklettikten sonra ekmeniz yüksek oranda çimlenme sağlayacaktır.

Kolay Gelsin
hexus çok çok teşekkür ederim bu değerli bilgiler için, fakat sanırım konu yanlış anlaşıldı. ben çimlendirme için diğer tohumları pamuk içinde hani ilkokulda fasulyelere yaptığımız gibi yapabilir miyiz niyetiyle sormuştum.
her ne kadar konu farklı da olsa ilginiz için çok teşekkür ederim.

Eski 16-08-2008, 20:20   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Tohumlarınız çimlenmiyor ise bir kaç sebebi olabilir.

Çok derine veya çok yüzeye ekiyor olabilirsiniz.

Eğer tohumun ekim derinliğini bilmiyorsanız, tohumun 2 katı derinliğe ekebilirsiniz. Mesela fasulyeyi, 1.5 cm derinliğe ekebilirsiniz.Çiçek tohumları çok küçük olduğundan dolayı yüzeye yakın ekilir. Hatta tütün, ipek çiçeği gibi çok küçük tohumlar direk yüzeye ekilir ve bastırılır, üzerleri örtülmez.

Tohum çimlenirken enerjisini, üzerindeki katmanı kenara atmak için kullanmasın diye ince tekstürlü torf kullanırız.

Isı düşük veya yüksektir.

Tohumlar genelde 20-24 C derecede çimlenir. Oda içinde bu sıcaklığı sağlayabilirsiniz.

Rutubet iyi ayarlanmıyordur.
En önemli husus, rutubeti muhafaza etmektir. Sabah akşam azar azar sulayarak bunu sağlayabilirsiniz.

Fazla sulamda tohumların çürümesine yol açar. Ortam ne ıslak ne kuru olacak.

Benim kullandığım yöntem, çimlenme gerçekleşene kadar, çimlenme ortamını naylon ile örtmektir. Bu sene patlıcanlarımı, şeffaf kapaklı buzdolabı saklama kabında çimlemiştim. Tohumlar çimlenince kapağını açarsınız. Tabi çimlendirme ortamınızın hastalık barındırmaması çok önemli.

Tohumlarınız çimlenme özelliğini kaybetmiştir.

Satın aldığınız tohumlar, satan firmaların gerekli saklama koşullarına dikkat etmemesi yüzünden ve yahut da tohumların üretim tarihinin eski olması yüzünden çimlenme özelliklerini yitirmiş olabilirler. Mümkün olduğunca tohumları kendiniz toplayın, güvenilir yerlerden alış veriş yapın.

Bazı tohumlar zor çimlenir.

Tohumların çimlenme süreleri değişiklik gösterebilir. Patlıcan tohumu bir hafta içinde çimlenirken, erguvan tohumu 90 günü bulabilir. Şu an için ben çimlenme süresi 180 gün denilen bir muz türünü çimlendirmeye uğraşıyorum.

Ayrıca bazı tohumlar ön işlem ihtiyacı duyabilir. Örnek olarak ladin tohumu, bir süre soğukta kalmalıdır. Bazıları asit ile muamele ister, bazıları sıcak suda beklemek ister.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2008, 21:54   #12
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
çam tohumlarını pamukta çimlendirip toprağa ekiyorum kök sürüyor ondan sonra tabi ama mavi servilerde hareket yok )

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2009, 05:48   #13
Ağaçsever

wersaxc's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2009
ben ladin tohumunun ekilmeden önce herhangi bir ön işleme tabi tutulmadığını biliyorum ama. bizi aydınlatın lütfen

wersaxc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2009, 12:10   #14
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wersaxc Mesajı Göster
ben ladin tohumunun ekilmeden önce herhangi bir ön işleme tabi tutulmadığını biliyorum ama. bizi aydınlatın lütfen
TOHUMDAN BİTKİ YETİŞTİRME BURDA

http://www.agaclar.net/forum/showthr...FEtirme&page=4

Volare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2020, 23:52   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2011
Tohum topu

İyi günler
Tohum topu yaptırcam anaokulu çocuklarına. Bu ay filizlenmesi için hangi tohum koymalıyım içine en kolay ve en çabuk ne filizlenir ocak ayında

gulsahane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2020, 21:26   #16
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulsahane Mesajı Göster
İyi günler
Tohum topu yaptırcam anaokulu çocuklarına. Bu ay filizlenmesi için hangi tohum koymalıyım içine en kolay ve en çabuk ne filizlenir ocak ayında
Büyük kızım ilkokulda iken öğretmeni ödev olarak pamukta fasulye çimlendirmesini yaptırmak istemişti. Biz pamuk içine fasulyeleri koyduk. Islattık. Ancak nedense pamuklarda ısının da etkisi ile sanırım bakteri üreyip çok kötü kokmaya başladılar. Zaman kısıtlı. Aklıma kuşlar için çimlendirme tohumlarından biri olan maş fasulyesini ekmek geldi aklıma. Hemen toprağa diktik. Veya önce yarım gün ılık su içinde bekletip daha sonra da toprağa diktik. Küçük bir kap içerisinde olmasına rağmen iki üç günlük süreç içerisinde pençere kenarında o kadar güzel ve sık maş fasulyeleri oldu ki sınıftaki arkadaşlarının hiçbiri ikinci ekimi yaptığımızı bilmemelerine rağmen inanmamışlar. Siz de yıkadıktan sonra ılık su içerisinde yarım gün beklettikten sonra tohum topları yaptırabilirsiniz. İsterseniz yaptırmadan önce kendiniz deneyin. Sonuca kendiniz bile inanamayacaksınız.

Fasulye tohumu suyu çok fazla sevmemekte. Fazla sulu bir ortamda uzun süre kalırsa bozulmakta. Bu nedenle komşum fasulye ekerken kazdığı çukur içerisine fasulye attıktan sonra üzerine yanmış gübre koyuyor. O zaman ne kadar yağmur yağarsa yağsın üst tarafta kaymak tabakası da oluşup sertleşmediği için fasulye filizlenip çıkıyor. Biz muhtemel çocuğun yapması gerektiği için alt kısma fazla pamuk ve fasulye üstüne biraz fazla pamuk koyduğu için sulu ortamda kışın bozuldu.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024