agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni56Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-03-2007, 20:33   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Sanıyorum ki, boyutları anlaşılsın, orantılanabilsin diye.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2007, 19:14   #62
aer
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2007
Teşekkür ederim Todor, ben çeşitli yorumlar yapmıştım kendimce ama bunu düşünmedim..( toprağın demir ihtiyacını karşılaması olarak düşünmüştüm )

aer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2007, 22:27   #63
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Konunun üstünden zaman geçmiş ama, drosophila'nın yetiştirdiği ağaç, mavi ladin değil bence. Ladinler büyürken dallanmaz. Bu olsa olsa mavi servi olabilir.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2007, 00:10   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2007
arkadaşlar mavi ladin çelikle kesinlikle olmaz sadece toğumdan olur 1000tane toğumdan belki 10 veya 20 tane olur bunun en güzel önlemi aşı yapmaktır

cakır54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2007, 08:10   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cakır54 Mesajı Göster
Arkadaşlar, mavi ladin çelikle kesinlikle olmaz. Sadece tohumdan olur 1000_tane tohumdan belki 10 veya 20 tane olur. Bunun en güzel önlemi aşı yapmaktır.
Verdiğiniz bilgiler, bizdeki bilgilerle uyuşmuyor. Bunu biraz daha açarsanız seviniriz.
Ayrıca mesajlarınızda imla kurallarına dikkat etmenizi rica ediyoruz. Hoş geldiniz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2007, 14:13   #66
meyve sineği

drosophila's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vyssera Mesajı Göster
Konunun üstünden zaman geçmiş ama, drosophila'nın yetiştirdiği ağaç, mavi ladin değil bence. Ladinler büyürken dallanmaz. Bu olsa olsa mavi servi olabilir.
yakında yeni resimlerini koyarım. şu anda yetişkinlerine fazla benzemiyor fakat kozalağından bizzat kendim çıkarttım tohumlarını. servi olamaz tabi birileri bana çaktırmadan gelip servi tohumu ekmediyse.

drosophila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 12:56   #67
Ağaçsever

lordofstorm's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2007
Evet bende okuldaki ağaçlardan mavi servi tohumu almıştım.5 tane minim ağaççığım var şimdi ve şekilleri aynı böyle...Enteresan...

lordofstorm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 13:01   #68
Ağaçsever

lordofstorm's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2007
Ama sonuçta balık yavruları da ilk doğdukalrında birbirine çok benziyorlar.E bu ağaçlarda ilerde daha değişik formlarda büyümeye devam edebilirler değil mi?

lordofstorm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 15:45   #69
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drosophila Mesajı Göster
yakında yeni resimlerini koyarım. şu anda yetişkinlerine fazla benzemiyor fakat kozalağından bizzat kendim çıkarttım tohumlarını. servi olamaz tabi birileri bana çaktırmadan gelip servi tohumu ekmediyse.
o zaman mavi ardıç olmalı, çünkü hem dediğim gibi ladinlerin sürgünleri yan dal çıkarmaz, hem de şu an benim çimlendirdiğim mavi ladinlerde olduğu gibi ilk hali çok yapraklı değil iki yapraklı

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 17:30   #70
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-10-2006
mavi ladin

Bu yıl poştle aldığım mavi ladin çok güzel açtı. Ama şu sıralar gövdeye yakın yerlerden sararmaya başladı. Ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

tayffun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2007, 17:55   #71
Yeni Üye

tuncel79's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
ladin sevdası

ağaçlara bukadar hevesli olan sürekli olarak cevremdeki ladin ve diğer iğne yapraklı ağacların kozalaklarının büyümesini takip eden ve bunlardan elde ettiğim tohumların çimlenmesini sağlayan biri olarak bu foruma cok gec üye oldugum için üzgünüm. Bu mesajınız dikkatimi çekti. okudugumda hemen keşke banada gönderse keşke demeden alamadım.
bu ladinler bende hobiden öteye geçti. su anda balkonumda ve bahcemde sayamayacagım kadar selvi var 1-4 yas arasında ama ladin sadece 5 tane var. bu sene karsımdaki bahcede bircok ladin agacında yetişen kozalakların buyumesini sabırsızlıkla bekliyorum. amacım memleketimde dedemden kalan bahcelerimizin üst yamaclarını bu ağaclarla bezemek. kısacası o ladinlerden hala varsa bende istiyorum **** tohumlarından, birde sedir tohumu istiyorum nerden bulabilirim. bazı agaclarda var ama cok yuksek dallarında oldugu için ulasamıyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samilb Mesajı Göster
Merhaba
Tebrikler 1 tanesini bile çıkarmak başarı diyebilirim. Ama bundan sonrası için eğer kaybederseniz üzülmeyin çünkü bu aşama çok daha önemli diyebilirim. Ödemeli kargo ile 20-25 tane filizlenmiş 1 yaşında mavi ladin gönderebilirim veya fidanlığımızdan gelerek alabilirsiniz. Mavi ladine olan ilginiz beni şaşırttı doğrusu.

tuncel79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2007, 22:19   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2007
önerinizi dinledim ve ebay'dan mavi ladin tohumu satın aldım. Ben tam bir amatörüm ve bu aldığım tohumlar elime ulaştığında ilk defa ağaç yetiştirme girişiminde bulunmuş olacağım. Şimdilik hobi olarak başlıyorum. Sizden öğrenmek istediğim konu, tohumların ne kadar sürede elinize ulaştığıdır. Teşekkürler.

Gulay&Said Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2007, 16:19   #73
Yeni Üye

ARES's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Elimde yeni çekilmiş mavi ladin resimlerim var.
Foruma nasıl atabilirim.

ARES Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2007, 09:39   #74
Yeni Üye

ARES's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Mavi Ladinim

Nihayet başardım. Mavi Ladin göndermeyi başardım.
Çok da zor değilmiş.

Teşekkürler.

Eklenen Resimler

ARES Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2007, 16:54   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ARES Mesajı Göster
Nihayet başardım. Mavi Ladin göndermeyi başardım.
Çok da zor değilmiş.

Teşekkürler.
Merhaba
Resmi nerede çektiğinizi sorabilirmiyim ? bahçe ve bitkiler çok tanıdık geliyorda
Hendek civarı olabilirmi ?

samilb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2007, 09:38   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-05-2006
Geçen yıl nisan sonu ektiğim Mavi Ladin tohumlarının bu sene haziran ayındaki son halleri.

İnşallah sonbaharda torbalara yerleştireceğiz.

Eklenen Resimler

ozanutku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2007, 10:30   #77
Ağaç Dostu

Bahçemizdeki repikaj Mavi Ladinler ve bir arkadaşın büyük saksıda yetiştirdiği Mavi Ladinler (Repikajlar 2 sene yastık + 2 sene torbada + 6 ay önce repikaj - Büyük saksıdakiler 2 sene yastık + 2 sene torba + 2 sene büyük saksı)

Eklenen Resimler

Zülfinaz beğendi.
Eski 28-06-2007, 09:15   #78
Ağaç Dostu

Aşılı Mavi Ladin

Bu sene uğraştık ama maalesef aşılama çalışması başarısız oldu. ( 40 adet aşıdan 2 veya 3 tanesi tuttu gibi ama belli değil)
Aşağıda bahçemize 2006/ Kasım ayında aldığımız repikajdaki aşılı mavi ladinlerimiz.(4 adet almıştık)

Eklenen Resimler

Eski 13-07-2007, 11:35   #79
Ağaç Dostu

Salihli Yeniköy deki Orman Yüksek Mühendisi Haluk Gülpınar'ın özel fidanlığındaki aşılı mavi ladinleri

Eklenen Resimler

Eski 17-07-2007, 23:04   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi platanus83 Mesajı Göster
ya arkadaşlar bide bioteknoloji diye bi olay var yohum yetiştirme konusunda bu konudanda yararlanabilirsiniz 2-3 yılda yetiştireceğiniz fidanı çok kısa bi surede yetiştire bilirsiniz ...aklınızda bulunsun...
merhaba.daha kısa zamanda yetiştirmek için hangi teknolojiyi kullanmamız gerektiği konusunda geniş bilgi verebiliseniz memnun oluru. teşekkür ederim.

akcanfidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2007, 23:47   #81
Yeni Üye

Talat AKCAN

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KEREMBAYTAR Mesajı Göster
Isteyenlere En Az 100 Gr Olmak üzere Orjinal(picea Pungens Glacua)keibab Ormani Amerikadan Ithal Mavi Ladin Tohumu Temin Edebirim Saygilar 0532 2750451 Izmir Kerem Baytar
Kerem bey merhaba. BEN Talat AKCAN MANİSA' nın Salihli ilçesinde oturuyorum. Beş yıldır çiftçilik yapıyorum. Bu sene fidancılığa başladım. Yetiştirmeye başladığım ilk ürün hicaz nar fidanı. Şu ana kadar başarılı gidiyor.
Önümüzdeki yıldan itibaren mavi ladin ve diğer türleri yetiştirmeye başlamak istiyorum. Fakat 100 gr.dan 8000 adet fidat çıkabilirmiş. Bu kadar fidanın bakımı bana ağır gelebilirim. Daha az miktarda tohum almamız mümkün olamaz mı? 50 gr. olabilir. Teşekkür ederim.

akcanfidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 22:31   #82
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
100 gr da 7000 ila 8000 adet tohum bulunduğu doğru. Ancak tohumlar %100 başarı ile çimlenmiyor. %50 başarı sağlamış olsanız zaten 50 gr tohum almış kadar olursunuz.

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 09:06   #83
Yeni Üye

durakkan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2007
Merhaba Dropsophila,mavi ladin çalışman çok güzel olmuş,emeğine sağlık.Ben de senin yapmış olduğundan etkilenerek çok zor şartlar altında bulduğum mavi ladin kozalaklarından almış olduğum tohumları 17 Haziran tarihinde ektim.Fakat Kütahya şartlarında bunu başarmak bayağı zor gibi görünüyor.Keşke ben de senin gibi çimlenmiş mavi ladin fidelerimi fotoğraflarla paylaşabilseydim.Köklendirme konusunda tavsiyelerin var mı?
Teşekkür ederim.Kolay gelsin.

durakkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2007, 10:11   #84
Yeni Üye

Mavi Ladin Toprak Yapısı

Mavi Ladin Toprak Yapısı
Arkadaşlar merhaba. Ebay den satın alınan tohumlarla üretim yapan var mı aramızda? Yani güvenilir mi acaba. Bende başlamak istiyorum bu sene fakat eksiğim çok. Mavi ladin tohumunu basacağımız ilk toprak nasıl olmalı? Yani özel bir karışım mı gerektiriyor? Ayrıca kışın her ayında tohum dikimi yapılabilirmi yoksa bahara doğru mu yapmalıyız. Tecrubelerinize ihtiyacım var. Herkese iyi çalışmalar bol kazançlar.

bulosen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2007, 16:41   #85
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-04-2007
tohumları bu ay eksek başarı şansımız olurmu ?tohumlar biraz elime geç geçtide

dtlevent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2007, 16:19   #86
meyve sineği

drosophila's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi durakkan Mesajı Göster
Merhaba Dropsophila,mavi ladin çalışman çok güzel olmuş,emeğine sağlık.Ben de senin yapmış olduğundan etkilenerek çok zor şartlar altında bulduğum mavi ladin kozalaklarından almış olduğum tohumları 17 Haziran tarihinde ektim.Fakat Kütahya şartlarında bunu başarmak bayağı zor gibi görünüyor.Keşke ben de senin gibi çimlenmiş mavi ladin fidelerimi fotoğraflarla paylaşabilseydim.Köklendirme konusunda tavsiyelerin var mı?
Teşekkür ederim.Kolay gelsin.

merhaba. üzülerek söylüyorum ki yaklaşık 2 yıl önce ektiğim tohumlar mavi ladin değil. daha önce de dediğim gibi aynı kabı ikiye bölmek ve içine iki çeşit tohum ekmek gibi zekilikler yapıp sonucunda böyle sakarlıklara sebep olabilirsiniz. yakında fotolarını eklemeye çalışırım. ancak şu anda epeyce büyümüş bulunan (30 cm) olan fidem bir servidir.

zamanında aynı kaba hem mavi ladin hem de az sayıda servi tohumu ekmiştim. anlaşılan servi çimlenmiş. mavi ladinler sizlere ömür.

drosophila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2007, 21:15   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-08-2007
Birisi sadece mavi ladin tohumu gösterebilir mi acaba? bir de dışarda bulduğumuz mavi ladin tohumlarının olgun olup olmadığını nasıl anlayacağız?

thev3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2007, 22:42   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2007
SELAM

Arkadaşlar işyerimin bahçesinde çok miktarda MAVİ LADİN ağacı var.Ağaçlarda kozalar oluşmuş bunları tohum amaçlı ne zaman toplama gerekiyor.İsteyene gönderebilirim.Ancak ne zaman toplayacağımı bilmiyorum.
Aynı durum IHLAMUR ağacı için de geçerlidir.

bestefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2007, 20:20   #89
Ağaç Dostu

Sayın Bestefe;
Bildiğim kadarı ile Mavi Ladin ağaçları ilk 40 yıl tohum vermez ,kozalaklar oluşur ama tohum çıkmaz,ıhlamur tohumu için yardımcı olursanız sevinirim

Eski 15-10-2007, 23:04   #90
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2007
Sayın Bestefe;
Bildiğim kadarı ile Mavi Ladin ağaçları ilk 40 yıl tohum vermez ,kozalaklar oluşur ama tohum çıkmaz,ıhlamur tohumu için yardımcı olursanız sevinirim
ıhlamur tohumlarının nezaman nasıl alındığı hakkında bilginiz varsa aldığım tohumlardan memnuniyetle gönderebilirim.

bestefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024