agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni162Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-03-2011, 20:18   #361
Ağaç Dostu

sevgice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2010
Merhaba arkadaslar elımde gecen seneden kalma gul tohumu var.Bızgu gıbı bohcanın ıcındekı elma cekırdegıne benzer tohumları nasıl cımlendıre bılırım. Ilk deneme basarısız oldu 15 gunu gecdı ama ses seda yok.Agzı kapaklı bır kaba torf ve bahce topragı karısımına ekdım ev ortamı 21 derece sıpreyle nemlendırdım ama olmadı .Aynı sekılde çin karanfılı de tutmadı.
nelere dıkkat etmek lazım.Tohumları suda bekletmek mı greklıydı acaba
Detaylı bılgı verebılırmısınız.Gül yetıstırıcılıgıne yazdım ama kımse cevap vermedı henuz.
tesekkurler

sevgice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2011, 14:20   #362
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Çam türlerinin tohumlarına su testi yapılabilir mi?

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2011, 18:31   #363
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevgice1981 Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar elımde gecen seneden kalma gul tohumu var.Bızgu gıbı bohcanın ıcındekı elma cekırdegıne benzer tohumları nasıl cımlendıre bılırım. Ilk deneme basarısız oldu 15 gunu gecdı ama ses seda yok.Agzı kapaklı bır kaba torf ve bahce topragı karısımına ekdım ev ortamı 21 derece sıpreyle nemlendırdım ama olmadı .Aynı sekılde çin karanfılı de tutmadı.
nelere dıkkat etmek lazım.Tohumları suda bekletmek mı greklıydı acaba
Detaylı bılgı verebılırmısınız.Gül yetıstırıcılıgıne yazdım ama kımse cevap vermedı henuz.
tesekkurler
Sayın Sevgice1981, tohumdan gül yetiştirmek isterseniz tohumları çıkardığınızda kurutup hemen ekmeniz gerek. Beklemiş tohumları soğuk katlama yapmadan ekerseniz çimlenme olmaz. Ektiğiniz tohumlar çürümeden gelecek bahara kadar kalırsa, kışın doğal katlamadan geçecekleri için gelecek bahar çimlenebilirler. Elinizde hala tohum kaldıysa yıkanmış nemli dere kumu veya nemli torfla karıştırıp kapaklı bir cam kavanozda veya naylon poşette buzdolabınızın sebzeliğinde 8-10 hafta kadar katlamadan geçirip sonra ekerseniz bu yıl da çimlendirme sanşınız olabilir. Ama elde edeceğiniz gül fidelerinin yabani olacaklarını ve tohumlarını aldığınız güllerle birebir aynı olmayacaklarını da bilerek çalışmanızı sürdürün. Kolay gelsin..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2011, 22:57   #364
Ağaç Dostu

sevgice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2010
Cok tesekkur ederım yarenimex. Dedıklerınız yapıp tekrar denıcem.

sevgice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2011, 12:15   #365
Ağaç Dostu

sebnem34's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2009
Merhaba;

Ben 1 ay önce 5 adet grayfurt ve 2 adet lime 1 adet limon (misket limonu gibi hani) tohumunu saksıya ektim ya tutarsa diye 4 adet yemyeşil küçük yapraklı dikdik duran koyu yeşil bitkiler oldular 6 cm boyundalar şimdi. Yani bu kadar çabuk çimlendiler de şimdi ne yapacağım. Küçüçük saksıdalar ve ya limonlar ya greyfurt ya da lime kendilerinin adlarını bilemiyorum ama yapmam gereken birşey var mı bu aşamada. 0 kadar genç o kadar yeşil o kadar dimdik gövdeli ve minyonlar ki. Ne olur yardım edin şimdi ne yapmalıyım?

sebnem34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 09:24   #366
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-04-2011
*** arkadaşlar ben cheryy domates siparişi verdim.çimlendi çok şükür .ama başka saksıya almam lazım nasıl almalı nelere dikkat etmeliyim.yardımcı olursanız sevinecem.

besimaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 11:36   #367
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi besimaz Mesajı Göster
*** arkadaşlar ben cheryy domates siparişi verdim.çimlendi çok şükür .ama başka saksıya almam lazım nasıl almalı nelere dikkat etmeliyim.yardımcı olursanız sevinecem.
Şu başlığa bakın.

Kolay gelsin

Zeki Yağlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2011, 10:16   #368
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2011
Limon çekirdeğinden limon yetiştirmeye başlayacağım ilk denemem olacak. Sizlerinde yardımına başvuracağım

bmfidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2011, 00:47   #369
Ağaçsever

pinarbickin's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
tohum ekmek için mevsim

bu ayda kaktüs tohumu susak tohumu eksem olurmu acaba.çıkarmı?vereceğinz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim

pinarbickin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2011, 21:05   #370
Ağaçsever

pinarbickin's Avatar

bu mevsimde kaktüs tohumu eksem çıkarmı acaba?

Eski 09-07-2011, 18:05   #371
Ağaçsever

pinarbickin's Avatar

neyse bi cvp yok ekiyorum bakalım cıkıcakmı?

Eski 10-07-2011, 00:25   #372
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pinarbickin Mesajı Göster
bu mevsimde kaktüs tohumu eksem çıkarmı acaba?
Arama yapmadan soru sormayın.
Sorunuzu doğru yerde sorun.
Forum kurallarını okuyun...

Tohumdan Kaktüs Üretimi

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2011, 22:46   #373
sey
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-04-2009
soğuk katlama nedir ? soğuk katlamaya neden gereksinim duyulur?

sey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2011, 06:35   #374
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sebnem34 Mesajı Göster
Merhaba;

Ben 1 ay önce 5 adet grayfurt ve 2 adet lime 1 adet limon (misket limonu gibi hani) tohumunu saksıya ektim ya tutarsa diye 4 adet yemyeşil küçük yapraklı dikdik duran koyu yeşil bitkiler oldular 6 cm boyundalar şimdi. Yani bu kadar çabuk çimlendiler de şimdi ne yapacağım. Küçüçük saksıdalar ve ya limonlar ya greyfurt ya da lime kendilerinin adlarını bilemiyorum ama yapmam gereken birşey var mı bu aşamada. 0 kadar genç o kadar yeşil o kadar dimdik gövdeli ve minyonlar ki. Ne olur yardım edin şimdi ne yapmalıyım?
Merhabalar sebnem34

Mesajınızı yeni okuyabildiğim için yeni cevap yazıyorum.O fidelerin hepsi Turunç oldular.Aslında panik yapmanıza gerek olmadan sadece koklasanız bile size müthiş koku ve enerji verirler.Şimdi ne yapıyorlar, duruma göre hareket edelim.

Yıllardır zevk için yediğim her portakal, mandalina, greyfurt ve limonun çekirdeklerini bulduğum toprağa sokarım ve % 95 tutarlar şuana kadar yüzlerce fidan verdim arkadaşlarıma.Benim için onları ortaya çıkartmak zevktir. Hele birde her dalına ayrı aşı yapabildiniz mi, yıllar sonra seyrine doyum olmuyor.Çocukluğumda evimizin önünde bir yoz portakal ağacı vardı.Yoz diyorum, sıradan, az sayıda ve düşük kalitede portakal verirdi.Babam dedi buna aşı yapalım.Her gittiğimiz bahçeden kalemler topladık ve aşılar yaptık. Aradan yıllar geçti şimdi her dalında farklı meyve var.Belki doğaya aykırı bişey yaptık ama her an başında meyve olması bize mutluluk verdi yıllarca.Şimdilerde babam onun varlığını anlayamıyor ama ben zevkini hâlâ yaşıyorum.

Mehmet

Düzenleyen merlict : 07-08-2011 saat 06:36 Neden: Kelime hatası
merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2011, 15:32   #375
Yeni Üye

zulu's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2010
Merhabalar,
Ben yakında Kastamonu'ya köye gitmeyi düşünüyorum, evde şu anda balkonumda bulunan çiçeklerden tohumlar toplamıştım. Kadife, petunya, adını bilmediğim bir çiçek daha var. Bunları şimdi gidince toprağa eksem biterler mi acaba? Bulundukları yerde seneye de çıkarlar mı? Annemler kışın orda olmuyorlar, bu yüzden mart nisan gibi ekmemiz biraz olanaksız da.. Yani şimdi eksem o çiçekler tutar mı oralarda?
Teşekkürler

zulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2011, 16:40   #376
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2011
Çok güzel bir çalışma bilgilendirme için teşekkürler

janka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2011, 10:54   #377
Ağaç Dostu

yaşar kaptan's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2010
Elektrikli battaniye ile çimlendirme

Degerli arkadaşlar..Amarula,kahve,papaya gibi 20 ye yakın tropik bitki tohumlarını çimlendirmeye çalışıyorum...Sitemizden bu tohumların çimlenmesiyle ilgili edindigim bilgilerde,yüksek ısı ve nemgerekli olduguydu..Bu ortamı saglamak için evin bir odasını bu işleme ayırdım..

Torf,perlit ve birazda funda topragı karışımıyla saksılarımı hazırladım..Tohumlarımı ektim ve toz hümik asit seyreltisiyle sulama yapıp streçledim...yeterli ısıyı saglamak içinde elektrikli battaniye kulandım...Oda ısısı 20C altan ısıtmaylada saksı ısısını 25c ye ayarladım..24 saat bu ısı sabit olarak devam ediyorum..çok sık olarakta nemi kontrol ediyorum.......Siz ustalarımdan, bu uygulamayı degerlendirmenizi rica ediyorum...Lütfen yaptıgım yanlışlar var ise bilgilendirirseniz çok memnun olurum..şimdiden teşekkür ederim,saygılarımla..

Eklenen Resimler

yaşar kaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2011, 07:26   #378
Ağaç Dostu

yaşar kaptan's Avatar

Hafta sonu nedeniyle konu gözden kaçtı sanırım..Güncelleme..belki bi gören olur düşüncesiyle..

Eski 11-01-2012, 05:55   #379
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Propagator

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yaşar kaptan Mesajı Göster
Degerli arkadaşlar..Amarula,kahve,papaya gibi 20 ye yakın tropik bitki tohumlarını çimlendirmeye çalışıyorum...Sitemizden bu tohumların çimlenmesiyle ilgili edindigim bilgilerde,yüksek ısı ve nemgerekli olduguydu..Bu ortamı saglamak için evin bir odasını bu işleme ayırdım..

Torf,perlit ve birazda funda topragı karışımıyla saksılarımı hazırladım..Tohumlarımı ektim ve toz hümik asit seyreltisiyle sulama yapıp streçledim...yeterli ısıyı saglamak içinde elektrikli battaniye kulandım...Oda ısısı 20C altan ısıtmaylada saksı ısısını 25c ye ayarladım..24 saat bu ısı sabit olarak devam ediyorum..çok sık olarakta nemi kontrol ediyorum.......Siz ustalarımdan, bu uygulamayı degerlendirmenizi rica ediyorum...Lütfen yaptıgım yanlışlar var ise bilgilendirirseniz çok memnun olurum..şimdiden teşekkür ederim,saygılarımla..
Ne güzel işte.Yurtdışı sitelerde çok yaygın gördüğüm ve nihayet ülkemizde de satılmaya başlanan-çok pahalı- elektrikli propagatör yapmışsınız. Geçen yıl ben de denedim fakat pek başarılı olmadı. Oda ışığını ve ısı ayarını kontrol edemedim. Isıyı nasıl ,örneğin 25 C derecede sabit tutuyorsunuz?
Gelişmeleri ve sonucu merak ediyorum. Kolay gelsin.

tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2012, 12:10   #380
Ağaç Dostu

yaşar kaptan's Avatar

Isı kontrolünü,elektrikli battaniyenin 3 kademeli ısı ayarından yaptım...Her kademeiyi 4 saat bekleterek,saksı içine koydugum derece ile kontrol ederek ölçtüm..İkinci kademede 27c ye geldi..Elektrikli battaniyenin üzerine incebir bez örterek,tekrar 4 saat bekledigimde derece 25 i gösteriyordu...Gün içinde birkaç kez baktıgımda derece 25 i gösteriyordu...Olabilecek aksilikleri önlemek için ikincibir derece daha koydum..işi daha saglama almak istiyorum..çok emek var çünkü...Buna ragmen çok sık ısıyı ve nemi kontrol ediyorum.. Son durum resmini ekliyorum..iki amarula,iki jakfruit,iki papaya,cerimoya,sugarapple..ilk çimlenenlerden..Devamını bekliyorum..inşallah bir sorun çıkmaz..

Eski 11-01-2012, 12:21   #381
Ağaç Dostu

yaşar kaptan's Avatar

Elektrikli battaniye ile çimlendirme

Çimlendirme çalışmamın son hali

Eklenen Resimler

Eski 11-01-2012, 12:50   #382
Ağaç Dostu

Manolya_'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2011
Sayın Yaşar Kaptan,
Dahice bir fikir bence )
Evde kullanmadığım çok eskiden kalma kullanılmayan elektrikli battaniyem var.
Bu çalışmayı görünce, hemen onu dolabın üstünden indirip işlevsel hale getirmeyi düşündüm.
Bu agaclar Net üyelerinden korkulur ( harika buluşlarınız var) )
Lütfen gelişme aşamalarını bizlerlepaylaşmaya devam edin.
Bu yöntemi tohum çimlendirmede sizden alacağım bilgiler dogrultusunda uygulamayı düşünüyorum.
Paylaşımınız için teşekkürler
Saygılar
Asu

Manolya_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2012, 16:53   #383
Ağaç Dostu

yaşar kaptan's Avatar

Aslında,çimlendirme işlemini nisan mayıs aylarında düşünüyordum..Normalde olması gerekende bu oldugu,hem mantık hemde bu tür çimlendirme çalışmalarını yapan arkadaşların başlangıç tarihlerinde genellikle böyle olgunu gördüm..

Benim erken başlama nedenim,bahar aylarına kadar çimlendire bildigim fidelerim..Bahar aylarında hızla gelişimlerini sürdürüp,sezon sonuna kadar güçlü birer fide haline gelebilmelerini saglamak içindi..Yani bahar aylarını çimlendirme yerine,fidan gelişimi olarak kullanma düşüncesi benimki.)) Tabi bunun bilimsel açıklaması nedir derseniz ..hiçbir fikrim yok..Tamamen iç güdüsel) Eger böyle bir bilimsel açıklaması olan arkadaş var ve görüşlerini yazarsada ..hem bilgilenmiş hemde çok memnun oluruz..

Eski 16-01-2012, 02:18   #384
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2012
Arkadaslar ben mese palamudu arayisi icerisindeyim, ve bir deneyimimi paylasmak istiyorum kok atmis palamudumu yanlislikla yere dusuren kardesim onu ben farketmeden geri dikmis. Fakat nasil dikilcegni bilmedgnden duz bir sekilde dikmis ve benim mesem cimlenmemisti. Neden olabilir? Filiz fototropizmayla yukariya cikamiyor mu ?

Kibrisdoga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2012, 11:46   #385
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kibrisdoga Mesajı Göster
Arkadaslar ben mese palamudu arayisi icerisindeyim, ve bir deneyimimi paylasmak istiyorum kok atmis palamudumu yanlislikla yere dusuren kardesim onu ben farketmeden geri dikmis. Fakat nasil dikilcegni bilmedgnden duz bir sekilde dikmis ve benim mesem cimlenmemisti. Neden olabilir? Filiz fototropizmayla yukariya cikamiyor mu ?
Sn. Kıbrısdoğa size birkaç çeşit meşe tohumu gönderirdim ama bunun yasak olduğunu duymuştum.

Yere düşen fidenin toprağı dağılmışsa tutmayabilir.

Meşe suyu arayan kök sistemine sahip ve direk toprağa dikilmesi onu daha dayanıklı yapıyor.

Hoş gediniz

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2012, 12:14   #386
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Halil Bey ,gerçektenmi meşe tohumu göndermek yasak,sebebi ne olabilir?

Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2012, 16:31   #387
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Meşe fideleri şaşırtmaya pek gelmiyor.Mümkünse topraklarını dağıtmadan kap değiştirilmeli.
Bu şekilde bir çok meşe fidesini kurtmuştum.

Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2012, 03:29   #388
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-10-2011
arkadaşlar dumanla çimlendirme tekniği hakkında bilgisi olan varmı ve ne kadar etkilidir.bütün tohumlar için geçerlimidir.bi yerde okumuştum dumanla tohum çimlendirme oranı yüzde 95 yazıyordu.yangın ortamı yaratılıyormuş ilginç geldi.tekniğini öğrendim.biraz bilgilendirenilirmisiniz?teşekkürler..

pitane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2012, 13:05   #389
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2012
Arkadaşlar hacı hurması nasıl yetişir bilen varsa yardımcı olun..Trabzon hurması anlatılıyor var sitede ama hacı hurması **** medine hurması rastlamadım..Ya da ben bulamadım..Biraz bilgi verseniz..

41nisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2012, 13:12   #390
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 41nisa Mesajı Göster
Arkadaşlar hacı hurması nasıl yetişir bilen varsa yardımcı olun..Trabzon hurması anlatılıyor var sitede ama hacı hurması **** medine hurması rastlamadım..Ya da ben bulamadım..Biraz bilgi verseniz..
Buradan yararlanabilirsiniz.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
fıstık çamı, mavi ladin, okaliptus, sarı çam

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024