agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni162Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-04-2010, 14:34   #301
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
[QUOTE=cobaindyg;505912]Arkadaşlar bende limon çekirdeklerimi ekmiştim filizlendiler,şimdi yeni bir yere aldım,biraz daha büyüdüklerinde asıl saksılarına alıcam,forumda bir yerde okudum ama bir daha bulamadım,pirinç suyu vb şeyler doğal vitamin olarak verilebilirmi yoksa hazır alsam daha mı iyi olur,bir de ben çiçekçiden humuslu toprak alıp fidelerimi ektim aranızda limon ekenler varsa ne tür toprak aldınız yardımcı olabilirmisinz?

[/QUOTE

İYİ GÜZEL BÜYÜMÜŞLERDE ASIL SORUN AŞILAMASINDA.
AŞI OLMADAN YABANİ OLURLAR AŞILAMADA ÇOK ZOR
BAŞARILAR

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 23:01   #302
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Ankara'da evde tohum çimlendirmek zor ve alan ihtiyacı artıyor. Bu nedenle hem bitkileri dış ortamda çimlendirmek ve hem de soğuktan korumak için strofordan yapılmış bir kutu temin ederek sera haline getirdim. Gece ayazlarından korumak için üzerini ince köpük bir kapakla kapatıyorum. Şu anda 7 çeşit bahçe çiçeği tohumu ekili durumda.

Eklenen Resimler

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2010, 18:13   #303
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2009
Galeri: 5
Merhabalar Bahçemize sebze ekmek istiyordum.Kiraz hanımı yolladığı dereotu,turp,maydonoz ve yeni almış olduğum salatalık, kuzukulağı ve bamya tohumlarını ekmek istiyorum ama Vallahi şaşırdım ve öylece kalakaldım Hazırladığım toprak dolu kasa ve kutu önümde bir türlü nasıl başlayacağımı bilemiyorum... bildiğim sadece bu tohumları önce çimlendirmek gerektiği ama nasıl? Yardımınızı bekliyorum.

güldeste- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2010, 18:57   #304
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-07-2009
Yaklaşık 45 gün önce ektiğim dev papatya tohumları güzelcene patladılar ama 45 günde boyları sadece 1.5-2 cm olabildi. Bu hafta sonuna kadar kapalı balkonumda idiler ve dün onları viyolleri ile beraber dışarı bahçeye çıkardım. Bu kadar sürede bu kadar büyüme normal midir yoksa fotosentez için direkt güneş ışığı mı gereklidir?

ozgurbilgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2010, 22:42   #305
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi güldeste- Mesajı Göster
Merhabalar Bahçemize sebze ekmek istiyordum.Kiraz hanımı yolladığı dereotu,turp,maydonoz ve yeni almış olduğum salatalık, kuzukulağı ve bamya tohumlarını ekmek istiyorum ama Vallahi şaşırdım ve öylece kalakaldım Hazırladığım toprak dolu kasa ve kutu önümde bir türlü nasıl başlayacağımı bilemiyorum... bildiğim sadece bu tohumları önce çimlendirmek gerektiği ama nasıl? Yardımınızı bekliyorum.

sevgili guldeste;

salata olan tohumlar direk kalici yerlerine serperek ekin daha sonra hafif bir sekilde serptiginiz tohumlari soyle bi hafif bir sekilde topragi karistirin. Daha sonra tohumlari serperek ektiginiz yeri yagmurlama sekilde sulayin. salata tur sebzeler her suladiginizda yagmurlama sulamanizi oneririm.

salatalik, domates, biber, patlican ve kabak gibi sebze tohumlarini oncelikle temiz bir bezi islayin tohumlari icine koyun. beze islayip koydugunuz tohumlari bir temiz naylon torbanin icine koyun ve cicak bir yere indirin. maksimum bir hafta kadar sonra filizlenecekler, filizlenen tohumlari tek tek ufak saksilara ekin. dikkat etmeniz gereken bir ayrinti cok derine ekmeyin ama usttede tohumlar gorunmeyecek bir sekilde ustunu ortun. tohumlar bu kucuk saksilarda bir ay en fazla birbucuk ay kadar sonra bir karis kadar olurlar, daha sonra bu sebze fideleri esas yerine ekin. bu sebze fideleri ektikten sonra sulamayi yavas bir sekilde diplerine gelecek bir sekilde sulayin, yagmurlama sekilde bu sebzeleri sulamayin....

insallah anliyacaginiz bir sekilde size aciklayabilmisimdir afiyet olsun simdiden.

hatayuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 22:33   #306
Ağaçsever

trapezus's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2010
Mavi Ladin, Fıstık Çamı, Sarı Çam çimlendirme?

Arkadaşlar öncelikle böyle faydalı bir siteye üye olmuş olmaktan mutluluk duyduğumu belirtmek isterim.

İnternette bir siteden aldığım mavi ladin, sarı çam, fıstık çamı ve okaliptus tohumlarını çimlendirmek istiyorum, siteden takip ettipim kadarıla tohumları 1 gün önceden ılık suda bekletmek gerekiyormuş. Suda bekletme işlemi bu saydığım üç çeşit içinde geçerlimi?
Tohumları ekmek için hazır torf aldım bu torfa eklemem gereken başka bir malzeme gerekir mi?
Bu konuda izlemem gereken yol için yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

trapezus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 18:17   #307
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Prunus serrulata veyaJapanese Cherry olarak bilinen bitkinin tohumlarını aldım bu gün .
Daha doğrusu dalından 4-5 kiraz .
Bunları soğuk katlama yapmam gerekiyor mu , yoksa doğruca eksem de sonuç alırmıyım ?
Saygılar .

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2010, 14:31   #308
Yeni Üye

zehra_18's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2009
karanfili nasıl çimlendirebilirim yani tazemi değilmi nasıl anlaşılır suda mı bekletmeliyim dün bi tanesinin içini açtım toz gibi bişey döküldü ne yapmalıyım cevap verirseniz sevinirim

zehra_18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2010, 20:36   #309
Yeni Üye

esklee's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2010
merhaba arkadaşlar burda çok yeniyim amatör bi şekilde ağaç yetiştirmeye başladım :S o yüzden biraz utana sıkıla yazıorum şu an :S herkes profesyonel seviyede nerdeyse.. ama siz arkadaşların yönlendirmesiyle belki bende bişiler yaparım ve çevreye doğaya katkım olur.. malum ( küresel ısınma, erozyon, sel baskınları)... size sorum şu olcak. eskişehirde yaşıorum yaklaşık 3 ay önce askerden geldim istanbuldan.. ordaki seradan bulgar ceviziymiş sanırım ondan getirdim ve burda 2.5 lt.lik pet şişeye gömdüm çıktı.. bundan 1 buçuk ay önce pazardan 70 kadar ceviz aldım onldarıda fide torbalarına gömdüm hiçbir tepki vermediler ve dün merak ettim açtım baktım beyaz kurtçukalr vardı çürümüşler suyumu dengesiz verdim acaba .. biyerde okumuştum sarımsak koyuorlarmış onu mu yapsaydım ... katlamayla çimlendirme okumuştum, onu denemedim çatlattım direk gömdüm.. şimdi tekrar aldım 30 kadar denesem bu mevsimde acaba olurmu? kusura bakmayın başınızı ağrıttım ama yardımlarınıza ihtiyacım var

esklee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2010, 20:40   #310
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
Öncelikle buradan bir bilene soralımdan sayın Mine pakkaner'e sorabilirsiniz.
http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=10[/COLOR]"]

Ve ya konuyu burada da sorabilirsiniz. Benim bilgilerimin yeterli olmayacağını biliyorum ancak burada ki arkadaşlar yardım da bulunacaklardır. Şimdiden sağlıklı fideler dilerim.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=5289

caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2010, 00:55   #311
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Merhaba
Bahçemde petunya ve papatyalarımdan tohumlar elde ettim şimdi onları çimlendirecek miyim yoksa saklayıp baharda mı ekeceğim şimdi ekim yapılamıyorsa zarf içinde kuru ortamda mı saklamalıyım ?
teşekkürler

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2010, 08:55   #312
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Tohum çimlendirmek için artık geç Sn. Firuzan. Seneye mart ayında ev içerisinde çimlendirmeye başlayabilirsiniz. Zarf içerisinde nemlenmeyecek bir şekilde muhafaza edebilirsiniz...

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2010, 13:41   #313
cuu
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Arkadaşlar böyle faydalı bir siteye üye olmuş olmaktan mutluluk duyduğumu belirteyim.
Benim birkaç sorum olacak bilen arkadaşlardan.Sert kabuklu meyvelerin tohumları hangi ayda ekilirse çimlenme olasılığı daha yüksekdir ve bu çimlenen tohumları kaç yıl sonra aşı yapabiliriz? Şimdiden cevap veren arkadaşlara teşekkür edrim. Saygılar

cuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2010, 10:22   #314
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
her tohumu gömüyorum toprağa sonra umudu kesince unutuyorum ne ektiğimi.
bunlarda tamamen unuttuğum bir şey,birden dördü bir arada çıktı.
trabzon hurması olabilirmi. ağacını hiç görmedim.tohumunu ektiğimi hatırlıyorum
yapraklar tüylü

Yenidünya olması kuvvetle muhtemel bence. Sanki benim fidemin fotoğrafını çekip koymuşssun...

Pardus61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2010, 15:26   #315
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-09-2010
Merhaba mezarlık servisi denilen ağacın kozalaklarından birini kopardım ve eve getirdim.Zaman içerisinde bu kozalak açıldı ve içinden ,sanırım tohumdu onlar, birsürü çekirdek tarzında "şey" çıktı.Şimdi ben bunları ekmek istesem nasıl ekebilirim yardımcı olur musunuz acaba ?

salihsercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2010, 01:12   #316
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2010
Alev ağacı,cennet kuşu ya da ponchiana olarak bilinen ağacın fasulye şeklindeki tohumlarından Kıbrıs'ta buldum ve Ayvalık'a getirdim.Bu tohumu çimlendirmek için ne yapmam gerektiği konusunda bana bilgi verecek birisi olursa çok sevinirim.(Nasıl bir toprak,nasıl sulama,nasıl ortam ayrıntılı bilgiye ihtiyacım var.)Şimdiden teşekkür ederim.

mosconissi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2010, 09:03   #317
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Arkadaşlar,
Yıldız çadırı,akşam sefası,sabah sefası gibi sarmaşıkların tohumlarını ne zaman toplamalıyız?Çiçeği solunca mı yoksa bir süre sonra tohum kesesi mi oluşuyor?

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2010, 09:22   #318
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Akşam sefaları tohum siyahlaşınca, yıldız çadırı ve sabah sefaları tohum kesesi iyice sararınca toplanabilir.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2010, 09:59   #319
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Akşam sefaları tohum siyahlaşınca, yıldız çadırı ve sabah sefaları tohum kesesi iyice sararınca toplanabilir.
Sevgili Sdurul,
Teşekkür ederim.Peki çiçek solunca yaklaşık kaç gün geçtikten sonra tohum toplanma zamanı geliyor?

Eski 16-09-2010, 13:04   #320
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Çiçek solduktan sonra kaç gün geçince tohum toplanacağına dikkat etmedim. Yıldız çadırında ve sabah sefalarında, dokunduğunuzda tohumlar elinize dökülür.

Eski 16-09-2010, 13:51   #321
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Çiçek solduktan sonra kaç gün geçince tohum toplanacağına dikkat etmedim. Yıldız çadırında ve sabah sefalarında, dokunduğunuzda tohumlar elinize dökülür.
Ben 20 gün önce açmış ve solmuş çiçeklerinin hiçbirisinin tohumunu henüz almadım.Bilmiyorum hala duruyormudur yoksa dökmüş müdür tohumlarını?

Eski 16-09-2010, 13:55   #322
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Hemen kontrol edin, 20 günde çoktan olgunlaşmış, belki de oldukları yere dökülmüşlerdir.
Ben sık sık bakıp olgunlaşanları alıyorum.

Eski 16-09-2010, 14:03   #323
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Hemen kontrol edin, 20 günde çoktan olgunlaşmış, belki de oldukları yere dökülmüşlerdir.
Ben sık sık bakıp olgunlaşanları alıyorum.
Bu arada tohum tam olarak nerde bulunuyor çiçeğin uç kısmında mı yoksa çiçep sapının alt kısmında mı?

Eski 16-09-2010, 22:40   #324
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Sabah sefası tohumu böyle olunca alınacak.
Name:  s sefası.jpg
Views: 7033
Size:  32.8 KB
Name:  sabah s.jpg
Views: 6544
Size:  21.9 KB
Name:  sabah sefası.jpg
Views: 7347
Size:  21.0 KB

Cizmeli Kedi beğendi.
Eski 16-09-2010, 23:58   #325
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Sevgili Sdurul,
Şimdi baktımda benim sabah sefalarında ve akşam sefalarında böyle bir oluşum yok demekki tohum bağlamadılarSadece çürüyen çiçek parçaları var

Eski 17-09-2010, 00:02   #326
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Çiçekler hemen dökülüyor, zaten. 20 gün oldu demiştiniz, mutlaka oluşmuş ve dökülmüştür.
Bundan sonra açanları takip edin derim, ben.

Eski 17-09-2010, 00:03   #327
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Peki akşam sefasında da mı böyle bir oluşum oluyor?Özelikle bahçemde her yeri akşam sefaları ile donatmak istiyorum hem güzel bir yer örtücü hemde dolgun güzel görünüm veriyor.

Eski 17-09-2010, 00:05   #328
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Akşam sefaları böyle değil, bir ara fotoğrafını çekip, yüklerim.
Yıldız çadırı da bu şekilde tohum oluşturuyor.

Eski 18-09-2010, 22:23   #329
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2010
Alev ağacı,cennet kuşu ya da ponchiana olarak bilinen ağacın fasulye şeklindeki tohumlarından Kıbrıs'ta buldum ve Ayvalık'a getirdim.Bu tohumu çimlendirmek için ne yapmam gerektiği konusunda bana bilgi verecek birisi olursa çok sevinirim.(Nasıl bir toprak,nasıl sulama,nasıl ortam ayrıntılı bilgiye ihtiyacım var.)Şimdiden teşekkür ederim.(mesajımı yineliyorum yok mu bilgisi olan bir kul?)

mosconissi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2010, 08:46   #330
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan42 Mesajı Göster
Ben bu siteye yazılanları okumaya başladıktan sonra hep gezip dolaştığım yerlere bir de ağaçlar açısından bakmaya başladım.
Tabi hemen tohumları da keşfettim. Parklar, yol kenarındaki ağaçlar, okul, hastane, postane vs. bahçeleri ağaçlarla dolu. Hemen hepsinin üstünde de tohumları var. Bir kaç gündür at kestanesi, palamut, akasya, erguvan, ladin tohumları buldum. İlkbahar gelince yine bu ağaçların altındaki filizlenmiş tohum ve fidecikleri de toplayacağım.
Siz de bu yolları deneyebilirsiniz. Hem gezip dolaşmak için güzel bir bahane oluyor.
Merhaba doğa dostum, sizi kutluyorum. Güzel bir uğraşı bulmuşsunuz. Biz insanlar yaşadığımız sürece ağaç tohumlarını ferdi gayretlerimizle toplasak ve bunların tohumlarını evimizde yeşertip daha sonrada gördüğümüz bir karış topraga diksek, onları ara sıra bir evlat yetiştirir gibi özen göstererek sulasak zaten doğa gerekeni yapar. İşte o zaman bir kaç yıl içinde fidan haline gelen bu ağaçlar doğamızı ve havamızı nasıl değiştirecektir siz düşünün. Duyarlı olursak çevemizdeki bir çok insanada örnek olabiliriz. Selçuk Altuniş. www.selcukaltunis.com Dostluga Davet.

holistikyasam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
fıstık çamı, mavi ladin, okaliptus, sarı çam

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024