agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni408Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-12-2012, 20:42   #61
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bountr Mesajı Göster
İsmail Bey siz ne kadar bir alanda üretim yapmak istiyorsunuz? Koca bir oda dolusu bitkiyi yetiştirmek için bayağı led lazım ve tuzluya mal olur
Baştan korkuttunuz beni(: ben 20 dedim ama esas düşündüğüm 120 metre kare idi. İnternette bazı videolarda çok daha büyük alanlarda uygulamalar gördüm. Mevsim dışı ve iklim şartları uygun olmayan ülkelerde mecburen uygulanıyor. İklimleme denilince biz ısı ve nem olarak görüyoruz. Ama buna ışık da eklemek gerek.
Besin-ısı-nem+buna birde ışık ekleyebiliyorsak bitkinin isteklerini yerine getirebiliyoruz demektir.

Isı için bazı bölgelerimiz avantajlı olduğu için seracılık o bölgelerde yapılıyor.
Besin konusunu besin kitleri hazırlamak suretiyle her yerde yapabiliyoruz.
Nemlendirme de zor değil.
Kaldı ışık meselesi, eğer onuda halledebilirsek (piyasada hazır olanlardan bahs etmiyorum onlar çok pahalı) Meselenin neredeyse tamamını halletmiş olacağız.

Bu yüzden sizin çalışmalarınız çok önemli ve şahsen beni çok heyacanlandırıyor.

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2012, 20:49   #62
Ağaç Dostu

Sayın bountr , ışığın yeterli gelmediği, bitkinin normal mevsiminin dışındaki zamanlarda üretilen sebze meyva veya çiçek fiatıda farklı . Bunun ilk yatırımı pahalı olabilir.
Ama sonra elde edilecek hasılat da farklı olacaktır. Önemli olan ilk yatırım ne kadar zamanda kendini amorti edebiliyor , onun hesabı yapılmalı.

Eski 15-12-2012, 20:57   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Ben amatör olarak yapacaksınız ve sadece ledlerle, kapalı alanda yapacaksınız zannettim. Seralarda ek aydınlatma olarak yapılıyor zaten. O zaman sadece ledde olduğundan daha az ışık lazım elbette. Hele bir de rüzgar jeneratörü ile kendi elektriğinizi üretebilirseniz çok daha avantajlı olur. İlk yatırım dediğiniz gibi biraz pahalı oluyor ama ürettiğiniz malın fiyatının yüksek olması bunu amorti edebilir. Ne kadar zamanda edeceği hesaplanabilir. Sizin böyle bir seranız var mı?

bountr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2012, 21:01   #64
Ağaç Dostu

sera ışık ihtiyacı

Alıntı:
Ben amatör olarak yapacaksınız ve sadece ledlerle, kapalı alanda yapacaksınız zannettim. Seralarda ek aydınlatma olarak yapılıyor zaten. O zaman sadece ledde olduğundan daha az ışık lazım elbette. Hele bir de rüzgar jeneratörü ile kendi elektriğinizi üretebilirseniz çok daha avantajlı olur. İlk yatırım dediğiniz gibi biraz pahalı oluyor ama ürettiğiniz malın fiyatının yüksek olması bunu amorti edebilir. Ne kadar zamanda edeceği hesaplanabilir. Sizin böyle bir seranız var mı?
Yeni yaptım . Bolu'da 850-900 metre yüksekte.Şimdi içinde ıspanak ve marul var.

Eski 15-12-2012, 21:10   #65
Ağaç Dostu

sera ışık ihtiyacı

Yeni yaptım . Bolu'da 850-900 metre yüksekte.Şimdi içinde ıspanak ve marul var.

çiftçi5234 beğendi.
Eski 15-12-2012, 21:18   #66
Ağaç Dostu

SAGEN ve smnvrl beğendi.
Eski 15-12-2012, 21:18   #67
Ağaç Dostu

SAGEN, bountr, smnvrl ve 2 kişi beğendi.
Eski 15-12-2012, 21:38   #68
Ağaç Dostu

Güzel olmuş, hayırlı olsun, tabi aydınlatma yapılabilir de, sonra çalmasınlar lambaları ? . Ayrıca ıspanak ve marul için aydınlatma masrafını çıkartır mı diye şüpheliyim. Kışın marul fiyatları yüksek olabiliyor ama ıspanak zaten kış sebzesi.

Eski 15-12-2012, 22:10   #69
Ağaç Dostu

Alıntı:
Güzel olmuş, hayırlı olsun, tabi aydınlatma yapılabilir de, sonra çalmasınlar lambaları ? . Ayrıca ıspanak ve marul için aydınlatma masrafını çıkartır mı diye şüpheliyim. Kışın marul fiyatları yüksek olabiliyor ama ıspanak zaten kış sebzesi.
Resimde gördüğümüz ilk sera denemem. Ve önce toprakta yaptım. Bundan sonraki seralar da olacak (yerimiz müsait ).Ve bundan sonraki seramda topraksız kültür denemesi olacak. Topraksız kültür denemesi için Kudret hocamızın yaptığı sera bekçimiz hazır. Nem kontrol cihazı da araştırma aşamasında.
Ve tabii kar maksimizasyonu için , ıspanak doğru bir seçim değil. Ama Fiatı yüksek bitkiler için henüz hazır olduğumu zannetmiyorum.Adım adım gitmek istiyorum. Önce toprakta , sonra topraksız kültür ve ihtiyacı olan sistemler.En sonunda En karlı bitki üretimi arayışına geçeriz diye düşünüyorum.Tabii şimdiden araştırmalar yapıyorum. Yani henüz emekleme devresindeyiz.

Eski 15-12-2012, 22:23   #70
Ağaç Dostu

Fideleri bu sisteme koyarken şaşırtma yapmak amaçlı diplerindeki kökleri yolmuştum, bu şekilde kazık kök sistemi yerine emme kapasitesi daha yüksek olan saçak kök gelişimi artıyormuş.

Soldaki fideyi diğerlerinden daha sonra yetiştirmiştim, o yüzden daha küçük.

nikomedia, smnvrl ve İzz beğendi.
Eski 15-12-2012, 22:25   #71
Ağaç Dostu

İsmail Bey umarım istediğiniz verimi alırsınız. Bu arada Bolu biraz soğuk değil mi kışın? Kar yağışı bildiğim kadarıyla çok fazla, acaba kışın seracılık için uygun bir yer midir?

Eski 15-12-2012, 22:38   #72
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sn Bountr bitkilerin sağlıkları ve gelişimleri şahane bu işi güzel yapıyorsunuz.Aydınlatma işini bir halledeyim sonraki aşamalar için sizden hocam olmanızı isteyeceğim.Ellerinize sağlık..

SAGEN beğendi.
smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2012, 22:41   #73
Ağaç Dostu

Alıntı:
İsmail Bey umarım istediğiniz verimi alırsınız. Bu arada Bolu biraz soğuk değil mi kışın? Kar yağışı bildiğim kadarıyla çok fazla, acaba kışın seracılık için uygun bir yer midir?
Çok doğru Bolu kışın soğuk olur. Hele bizim seranın bulunduğu köyüm oldukça yüksekte ve gece gündüz ısı farkı da fazla. Yani sebze yetiştirmek içim doğal şartlar çok da elverişli değil. Zaten beni bu konuda çalışma yapmaya iten de bu sebepler. Şimdi Topraksız kültür için besin ihtiyacı konusu tamam. Isı için güneş enerjisinden yararlanmayı planlıyorum. Bu konuda hazırları da çok pahalı değil. Ama ben daha pratik bir şekilde kendim yapmayı planlıyorum. Elektrik ihtiyacı içinde rüzgar enerjisini mutlaka devreye sokacağım. Yani yavaş yavaş bütün sistemler orada uygulanacak. Ama bunları olabildiği kadar kendimiz yapmaya çalışacağız. Su konusunda arayış halindeyim. Artezyen ve keson kuyu konusu araştırdım. Ama benim düşündüğüm, toprak 1-1,5 metre derinliğinde 1-1,5 metre eninde Tarla sınırına kazılacak hendekte su toplamayı düşünüyorum . Hendeği kazmak kolay ama suyu orada tutacak yalıtım için ne yapacağıma karar vermiş değilim. Tarla boyu 300 metre *1,5 *1.0 = 4500 metreküp su toplar. Sadece tarlanın bir kenarının hesabı . Dediğim gibi yapacak çok işimiz var. Henüz emekleme devresindeyiz.

smnvrl beğendi.
Eski 15-12-2012, 22:42   #74
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
Sn Bountr bitkilerin sağlıkları ve gelişimleri şahane bu işi güzel yapıyorsunuz.Aydınlatma işini bir halledeyim sonraki aşamalar için sizden hocam olmanızı isteyeceğim.Ellerinize sağlık..
Sayın SMNVRL;

Dediklerinize aynen bende katılıyorum. Sayın BOUNTR aydınlatma ve dalga boyları konularında gördüğümüz kadarı ile oldukça yol almış kendisinden bu konuda oldukça faydalanabileceğimizi düşünüyor ve kendisini tekrardan tebrik ediyorum. Aydınlatmayla ilgili problemde Bountr müracaat.

SAYGILARIMLA.

SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2012, 22:45   #75
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn İsmail Karagülle ,

Sn bountr nin sorduğu soruyu bende merak ediyorum 800-900 metre yükseklikteki kışın ortalama sıcaklık değerleri nedir.Güneş ışığına destek olarak kullanacağımız LED aydınlatmanın bir elektrik sarfiyatı olacak peki ısıtma giderlerimiz ne kadar olur ? Astarı yüzünü geçer mi acaba? Bunları sormamın sebebi benimde Manisa nın 500-600 metre rakımlı köyünde ailem yaşıyor.Maliyetler kurtaracak ise bende sera kurup üretimi deneyebilirim. Aslında bizim bu sistemleri konuşmamıza ek olarak ucuz enerji elde etme konusuna da açıklık getirmemiz gerekli.Ne dersiniz ?

Eski 15-12-2012, 22:48   #76
Ağaç Dostu

sera

Alıntı:
Ve 15 gün öncesinin resmi ,dediğiniz gibi karlar altında

Eklenen Resimler

Eski 15-12-2012, 22:49   #77
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN Mesajı Göster
Sayın SMNVRL;

Dediklerinize aynen bende katılıyorum. Sayın BOUNTR aydınlatma ve dalga boyları konularında gördüğümüz kadarı ile oldukça yol almış kendisinden bu konuda oldukça faydalanabileceğimizi düşünüyor ve kendisini tekrardan tebrik ediyorum. Aydınlatmayla ilgili problemde Bountr müracaat.

SAYGILARIMLA.
Evet teorik önemlidir ama teori pratik ile birleşmeyince çok yavan kalır.Sn Bountr gerçekten denemiş görmüş tecrübe sahibi. Üstad desem uygundur. Paylaşımlarınızı bekliyoruz Sn Bountr .(Mümkünse bitkileri bu hale getirmede kullandığınız arka plandaki diğer aletleri)

Eski 15-12-2012, 22:50   #78
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Bu arada ben 4-5 gündür orkide terrariumum içerisinde şerit led olarak mavi, kırmızı ve rgb led kullanıyorum. Bunun bile kök gelişiminde faydasını hissedilir bir şekilde görmeye başladığımı farkettim. Budgün bu konuyla ilgili sayın BOUNTR'ada konuyla ilgilifikrini sormuştum.
zira daha güçlü olan power led ve doğru dalga boyu kullanımıyla çok daha mükemmel sonuçlara ulaşabileceğimizi bizzat test etmiş oldum.
Sayın BOUNTR'un fideleride bununbir kez daha oldukça net olarak ispatı niteliğinde.
Yakın zamanda KARAköyden yeterli miktarda kırmızı, mavi ve uv led leri almak için gideceğim.

SAYGILARIMLA.

Eski 15-12-2012, 22:54   #79
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn İsmail Karagülle ,

Sn bountr nin sorduğu soruyu bende merak ediyorum 800-900 metre yükseklikteki kışın ortalama sıcaklık değerleri nedir.Güneş ışığına destek olarak kullanacağımız LED aydınlatmanın bir elektrik sarfiyatı olacak peki ısıtma giderlerimiz ne kadar olur ? Astarı yüzünü geçer mi acaba? Bunları sormamın sebebi benimde Manisa nın 500-600 metre rakımlı köyünde ailem yaşıyor.Maliyetler kurtaracak ise bende sera kurup üretimi deneyebilirim. Aslında bizim bu sistemleri konuşmamıza ek olarak ucuz enerji elde etme konusuna da açıklık getirmemiz gerekli.Ne dersiniz ?
Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi olmadan yapılırsa Ispanak marul bu işe yetmez. Ama seranın amacı iklim şartları müsait olmayan yerlerde yapay iklimi ekonomik olarak temin edebilmenin yolunu bulmak lazım.
Araştırılırsa bunların mümkün olduğu görülür. Bu forumda bu konuları küçük çapta uygulayan bir çok arkadaşımız var. Ve onlardan çok istifade ediyoruz

smnvrl beğendi.
Eski 15-12-2012, 22:58   #80
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Sagen ,
Kesinlikle ,doğru dalga boylarında LED ler ile gelişim daha uygun olacak .Sn Bountr de 440nm mavi power led var ben denemek için kendisinden istedim.Bide E-bay üzerinden 660nm Kırmızı power led alabilir isem sistem tamam olacak denemeye geçeceğim.Bide 740nm Kızılötesi lazım onu unutmuşum.

Eski 15-12-2012, 23:02   #81
Ağaç Dostu

Alıntı:
Evet teorik önemlidir ama teori pratik ile birleşmeyince çok yavan kalır.Sn Bountr gerçekten denemiş görmüş tecrübe sahibi. Üstad desem uygundur. Paylaşımlarınızı bekliyoruz Sn Bountr .(Mümkünse bitkileri bu hale getirmede kullandığınız arka plandaki diğer aletleri)
Estağfirullah, daha alacak çok yolum var, işin başında sayılırım. Arka planda başka bir şey yok neyi sormuştunuz? Sn Sagen kırmızı, mavi 3 çipli şerit led var elimde, lazımsa yarı fiyatına veririm, öyle duruyor elimde. Uv ledler pahalıdır, tanesi 5.5 dolardan falan almıştım 1 wattlığını, zaten 1-2 tane yeter de artar bile, fazla almayın. Orkide için alacaksanız, sarı, beyaz ve turuncu renkleri de kullandıklarını gördüm, araştırma yaparken çok görmüştüm ama şimdi bulamıyorum linklerini. Oralarda kullandıkları spektrum oranlarını yazmışlardı. Siz bir de youtube'dan araştırın.

SAGEN, YeniBON ve smnvrl beğendi.
Eski 15-12-2012, 23:03   #82
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn İsmail Karagülle,

Haklısınız önemli olan yapılmayanı yapmak,düşünmek,denemek bulmak...
verimli ısı elde etme konusunda
1)Kanada Kuyusu
2)Toprak kaynaklı ısı pompası (Toprağın 2-3 metre altına boru yerleştirerek ısı pompası ile daha az enerji ile ısı elde edilmesi)

Bu konulara da bakmanızı tavsiye ederim sonrasında konular üzerinde beyin fırtınası yaparız.

Eski 15-12-2012, 23:48   #83
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn İsmail Karagülle,

Haklısınız önemli olan yapılmayanı yapmak,düşünmek,denemek bulmak...
verimli ısı elde etme konusunda
1)Kanada Kuyusu
2)Toprak kaynaklı ısı pompası (Toprağın 2-3 metre altına boru yerleştirerek ısı pompası ile daha az enerji ile ısı elde edilmesi)

Bu konulara da bakmanızı tavsiye ederim sonrasında konular üzerinde beyin fırtınası yaparız.
Teşekkür ederim. İnceleyeceğim.

Eski 16-12-2012, 13:28   #84
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Estağfirullah, daha alacak çok yolum var, işin başında sayılırım. Arka planda başka bir şey yok neyi sormuştunuz? Sn Sagen kırmızı, mavi 3 çipli şerit led var elimde, lazımsa yarı fiyatına veririm, öyle duruyor elimde. Uv ledler pahalıdır, tanesi 5.5 dolardan falan almıştım 1 wattlığını, zaten 1-2 tane yeter de artar bile, fazla almayın. Orkide için alacaksanız, sarı, beyaz ve turuncu renkleri de kullandıklarını gördüm, araştırma yaparken çok görmüştüm ama şimdi bulamıyorum linklerini. Oralarda kullandıkları spektrum oranlarını yazmışlardı. Siz bir de youtube'dan araştırın.
Sayın BOUNTR;

Led teklifiniz için çok teşekkür ederim elimde mevcut. Şu an için sizinde dediğiniz gibi 2 adet uv led alacağım.
Sarı, beyaz, turuncu dediğiniz aydınlatma olarakmı kullanılmış

SAYGILARIMLA.

Eski 16-12-2012, 14:02   #85
Ağaç Dostu

Sn SAGEN, forumlardan hatırladığım kadarıyla orkideler ve diğer çiçekler için o renkleri de kullanıyorlardı ama bitki için mi yoksa renklerini iyi görebilmek için mi kullanıyorlardı bilmiyorum. Bazı spektrumlarda beyaz ve yeşil renkleri de kullanıyorlar bitkinin rengini daha iyi anlayabilmek için. Malum bu mor renkte uzaylı gibi gözüküyor bitkiler

Eski 17-12-2012, 08:01   #86
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Bountr ,

Bitkileriniz deki durum nasıl oldu 2 gün gecti.Müsait olduğunuzda paylaşır mısınız .Merakla bekliyoruz

Eski 17-12-2012, 21:18   #87
Ağaç Dostu

Kavunlarım:

Domates:

Salatalık:

diğer 2sinin ipleri gevşemiş, aşağı inmişler biraz.

nikomedia, SAGEN ve smnvrl beğendi.
Eski 18-12-2012, 01:16   #88
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Sevgili Kardeşim,
Ben sayfan başladığında 14. mesaja kadar okudum. Ancak sonrasını takip edemedim. MaşAllah güzel ilerlemiş. Sorularını buradan sor. Farklı konulara değindikçe sayfanın reytingi ve konuk katılımcısı artar. Salatalıklar durgun suda olduğuna göre, benim anlattığım tuzlanma olmaz. Ben hiç suda üretim yapmadım. Söylediğim fotoğrafları çek. Sayın Todor'un "Todor Sera" sayfasına. Veya Sayın Envor'un ilgili sayfasına gönder onlar bu işi en iyi bilen iki arkadaşımız. Her halde faydaları olur. Sayın Envor epeydir siteye uğramıyor. Yinede hem kendi sayfandan, hem de sözü geçen ustaların sayfalarından şansını dene. Kolay gelsin. İyi geceler.
Halil Balaban

Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2012, 01:55   #89
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Balaban Mesajı Göster
Sevgili Kardeşim,
Ben sayfan başladığında 14. mesaja kadar okudum. Ancak sonrasını takip edemedim. MaşAllah güzel ilerlemiş. Sorularını buradan sor. Farklı konulara değindikçe sayfanın reytingi ve konuk katılımcısı artar. Salatalıklar durgun suda olduğuna göre, benim anlattığım tuzlanma olmaz. Ben hiç suda üretim yapmadım. Söylediğim fotoğrafları çek. Sayın Todor'un "Todor Sera" sayfasına. Veya Sayın Envor'un ilgili sayfasına gönder onlar bu işi en iyi bilen iki arkadaşımız. Her halde faydaları olur. Sayın Envor epeydir siteye uğramıyor. Yinede hem kendi sayfandan, hem de sözü geçen ustaların sayfalarından şansını dene. Kolay gelsin. İyi geceler.
Halil Balaban
Halil Bey, reyting kaygım yok onun için koymadım linki, sadece sistemi görmeniz ve soruna çözüm bulmak açısından ekledim. O sayfada daha deneyimliler olduğu için ve konuyla alakası olduğu için ekledim, burada konu dağılsın istemedim. Konu nedir diye soran olursa, salatalıklarda bazı yapraklarda lekeler oluştu, onu araştırıyorum, Kudret Bey'in sayfasına resmini koymuştum. Tekrar teşekkürler Halil Bey. Bu şekilde olan 3-4 yaprak vardı, yoldum onları, ama yine de yeni çıkan yapraklarda bile uçlarda çok hafif yanıklık var.

Eski 18-12-2012, 02:41   #90
Ağaç Dostu

Sayın bountr domateslerdeki mangan eksikliğine benziyor. Ama genç yapraklarda da görülmesi bu tezi biraz zorluyor.Tabii benim söylediklerim Domates için geçerli. Bu salatalık için de geçerli mi ? Bir bilene sormak lazım .
Belki besinin içindeki denge bozulmuştur. O yüzden ec ve ph değerlerini gözden geçirip. Ondan sonra karar vermek lazım.
Denge bozulursa bitki ihtiyacı olan elementleri alamaz. Ve bu tür arızalar çıkar.

Eklenen Resimler

Düzenleyen İsmail Karagülle : 18-12-2012 saat 03:14

Etiketler
domates, hidroponik, ışık, kabin, led

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024