agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni224Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-11-2012, 00:19   #241
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
İspanyol teyze clematisini kendi havasına bırakmış anlaşılan, hiç budanmamış gibi.
Tohumlarını toplayabilseydiniz ne iyi olurdu, bir çok üyeyi sevindirirdiniz.

Yaprak fotoğrafını "Yaban asması-Clematis" başlığına da yükleyin.

Halil Önen beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2012, 08:39   #242
Ağaçsever

Libertyy's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
İspanyol teyze clematisini kendi havasına bırakmış anlaşılan, hiç budanmamış gibi.
Tohumlarını toplayabilseydiniz ne iyi olurdu, bir çok üyeyi sevindirirdiniz.

Yaprak fotoğrafını "Yaban asması-Clematis" başlığına da yükleyin.
Adalet hanım öngörülerinizde haklısınız... Orta büyüklükte sayılabilecek bir bahçe, içinde süs bitkileri için havuz falan da var... Algıladığım kadarıyla bir zamanlar oldukça hevesle birşeyler yapmaya çalışmışlar, ama sanki şimdilerde biraz boş vermişlik var gibi gibi... Ya da kış aylarında olduğumuz için bana öyle göründü...

Daha fazla tohum olayı...

Sormayın, günlerdir kafamı kurcalayan sorun bu... Hali hazırda elimde 13-14 baş kadar Clematis tohumu var... İcap ederse bir torba toplarım, bu sorun değil... Asıl sorun şu ki, ben bunları posta ile göndermek istesem posta ücreti 15 Euro'yu bulacak...

Eşimin bayan iş arkadaşı 16 Aralık'ta Antalya-Lara Club Sera Hotel'e gidecekmiş... ''Tohum gönderelim, kargo ile Halil beye postalasın'' dediğimde, ''Götürmesine götürür ama kargo olayını rica edemem o derece samimiyetim yok'' cevabı aldım...

Şimdi...

Önümüzdeki yaz aylarında vatana farklı çeşitlerde yüzlerce binlerce tohum getireceğimden eminim... Ama şu an için yapılabilecek tek şey, forumdaşlardan birinin bahsi geçen otele gidip, tohumları elden alıp, kargo ile Halil beye ulaştırması olur...

Bu konuda sizin ya da Halil beyin bir girişimi olur mu bilemem...

Libertyy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2012, 10:39   #243
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Libertyy Mesajı Göster
...
Bu konuda sizin ya da Halil beyin bir girişimi olur mu bilemem...
Sn.Libertyy;

özel iletiniz için de teşekkürler...

Yaz aylarında başka tohumlarla tatile geleceğinizi söylüyorsunuz. Clematisleri _şimdi toplayıp_ o zaman diğer tohumlarla getirir ve bana gönderirseniz size istediğiniz tohumları gönderirim.

Aslında şimdi isteseniz de gönderirim.

Şu anda clematis tohumu elimizde var yeteceğini düşünüyorum ya da yetirmeye çalışacağım...

Görüşmek dileği ile...

Bilgi vermeye devam ederseniz sevinirim..

Teşekkürler, selamlar...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2012, 12:23   #244
Ağaçsever

Libertyy's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sn.Libertyy;

özel iletiniz için de teşekkürler...

Yaz aylarında başka tohumlarla tatile geleceğinizi söylüyorsunuz. Clematisleri _şimdi toplayıp_ o zaman diğer tohumlarla getirir ve bana gönderirseniz size istediğiniz tohumları gönderirim.

Aslında şimdi isteseniz de gönderirim.

Şu anda clematis tohumu elimizde var yeteceğini düşünüyorum ya da yetirmeye çalışacağım...

Görüşmek dileği ile...

Bilgi vermeye devam ederseniz sevinirim..

Teşekkürler, selamlar...

Halil bey, siz bu satırları yazarken ben yollardaydım... Takriben 50 KM falan yapmış olmalıyım...

Daha önceki mesajlarda bahsi geçen İspanyol ablanın evi haricinde tam ters istikamette doğal ortamda görmüş olduğum Clematis tohumlarını toplamak amacıyla evden çıkmıştım ve umduğumdan daha da fazlasını buldum... Beş farklı noktadan olmak üzere binden fazla tohum topladım sanırım...

Ve haklısınız, eğer ki yaz aylarına dek samimi tanıdıklardan Türkiye'ye giden olmazsa kendim geldiğimde size iletirim... Lakin, daha önce hiç ilgilenmediğim için sizinde uzmanlık alanınıza giren birşey sanırım, bu tohumları hangi şartlarda muhafaza etmem gerektiği konusunda beni aydınlatırsanız çok makbule geçecek...

Diğer bir husus... Benim sizlerden kolay kolay herhangi bir tohum talebim olacağını sanmıyorum... Hani olur da illede bir dilekte bulunmak istersem, o da Çanakkale'de ikamet etmekte olan ebeveynlerim ya da komşum için olur... Kaldı ki gerek Çanakkale Dardanos, gerekse Edremit Akçay tarafı olsun, bitki ve çiçek yönünden oldukça zengin sayılır... Ama lafının açıldığı iyi oldu... Annemlere de söyleyeyim nadir bulunabilecek çiçek tohumlarından gördükçe toplasınlar...

Vatan vatan deriz buralarda, gözümüzde tüter hep... Florasına bir parça katkıda bulunabilsem, onun kıvancı yeter artar şahsım için...

Esenlikle...

Libertyy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2013, 09:41   #245
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2010
arkadaşlar şimdi tohum satın alsam, ne zaman tohumları ekmeliyim?

himone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2013, 10:30   #246
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Şimdi tohum çimlendirebilmeniz oldukça güç olur.
En iyisi Sonbaharda alın ve ekin, çimlenme bazan bir kaç aydan fazla sürebiliyor.

Eski 16-02-2014, 12:26   #247
Ağaçsever

yazsonu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2008
Clematis çeşitlerine ait tohum nereden bulabiliriz.
Çevremizdeki çiçekçilere sorduğumda adını bile duymamışlar.
Bayındırdan gelen çiçekçilerin hepsinde de hemen hemen aynı bilidik çiçek çeşitleri var.
Örneğin selluka, passiflora, clematis, sarmaşık türleri yok.

YeniBON beğendi.
yazsonu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2014, 17:11   #248
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Türkiye'de Clematis tohumlarına rastlamadım ben, Yurt dışından temin edebilirsiniz.

yazsonu beğendi.
Eski 16-02-2014, 17:11   #249
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Tohumdan yetişmesi mucize gibi. İzmir'de Urla yolu üzerinde Avrupa çiçekçilikte çok fide var.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 10:10   #250
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Geçen sene etkinlikten gelen iki adet clematis sp. (yaban asması) tohumunu geçen sene mayıs sonu gibi buraya ektiğimi hatırlıyorum. Bunların clematis sp. olma ihtimalleri var mı?

14.04.2014
Name:  clematis_sp..jpg
Views: 1731
Size:  39.7 KB

16.04.2014
Name:  clematis.jpg
Views: 874
Size:  61.0 KB

06.05.2014
Name:  tohumdan_clematis.jpg
Views: 760
Size:  67.6 KB

Düzenleyen limon_sever : 06-05-2014 saat 14:30
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2014, 17:00   #251
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu Mesajı Göster
Tohumdan yetişmesi mucize gibi. İzmir'de Urla yolu üzerinde Avrupa çiçekçilikte çok fide var.
Bu mucizeyi gerçekleştirmek için çaba sarfetmeye gönüllü oldum. Sn. Yaylacı' nın paylaştığı tohumları filizlendirmek için bir plan oluşturmaya çalışıyorum.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2014, 07:13   #252
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-05-2012
Name:  2014-04-20 07.59.46.jpg
Views: 691
Size:  37.2 KB

Name:  2014-04-20 07.59.59.jpg
Views: 654
Size:  35.7 KB
Sn tabus'un bana gönderdiği 5-6 clematis tohumunu hiç umudum yokken lav taşında çimlendirmeyi başardım. Bir tanesini de çimlenme aşamasında toprağa geçirdim ve o da büyümeye başladı. Bakalım yaşatabilecek miyim.

edelvays58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2014, 10:53   #253
Ağaç Dostu

Başarılı çimlendirme için kutlarım Sayın edelvays58, sanki çimlendirme en zor aşamaymış gibi görünüyor ilk etapta ama bitkiyi sağlıkla fide, fidan aşamasına getirebilmek de büyük sorumluluk doğrusu.

Ben henüz plan aşamasındayım. Çimlendirme için toprak karışımı ve soğuk katlama gibi soru işaretlerim var. Aslında tohumların geçmişi ile biraz bilgi olsa sanki daha kolay hareket edeceğim. Katlama yapmak için beklemeli miyim hemen yoksa hemen başlasam mı karar veremiyorum.

Eski 28-04-2014, 04:54   #254
Ağaçsever

yazsonu's Avatar

Çimlendirme

Clematis tohumlarının çimlendirilmesi konusunda yazılanları ilk sayfadan başlayarak taramaya çalıştım. Belli ki, bir çok kurallara uymak yararlı.

Buradaki tohum çimlendirme ortamları, resimlerinden anladığım kadarı ile iri taneli cisimler içeriyor. Güzel sonuçlar alınmış.
Yurt dışından edindiğim tohumlarıın yarısını ektim. Neyi yanlış ya da eksik yaptığımı danışmak istedim.

Eşit miktarlarda torf, bahçe toprağı, yanmış gübre ve ince elenmiş kum karışımına, tohumların üstünü örtecek kadar derinliğe ektim. Bulunduğum yerde gece ısısı yeni yükselmeye başladığı için, ısıtmalı, ışıklı ( direkt güneşte değil ) propagator içine yerleştirdim. 22 derecenin altına düştüğünde termostatlı ısıtıcı devreye giriyor.

Ekmeden önce ortamı iyice nemlendirdim, ektikten sonra üst katmana spreyle sulama yaptım. Her gün kontrol edeceğim. Başka tohumların çimlenmesinden edindiğim deneyimlere dayanarak, tohumu çürütmekle kurutmak arasında ince bir titizliğin yattığını biliyorum.
Bekleyeceğim.

Düzenleyen yazsonu : 01-05-2014 saat 19:27 Neden: Genel izleyicileri kapsaması içindir.
Eski 05-05-2014, 18:09   #255
Ağaç Dostu

10.yıl kutlamasında edindiğim tohumlardan bir kısmını ektim. Böylece Clematis çimlendirme serüvenim başlamış oldu.

Name:  Pot preps.jpg
Views: 665
Size:  38.5 KB

Name:  Soil mixture.jpg
Views: 655
Size:  55.9 KB

Name:  Sowin' seeds.jpg
Views: 631
Size:  54.0 KB

Name:  Final touch.jpg
Views: 672
Size:  55.8 KB

Eski 06-05-2014, 14:07   #256
Ağaçsever

yazsonu's Avatar

Ortam harcı bileşimi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Düzenleyen yazsonu : 12-05-2014 saat 22:03
Eski 06-05-2014, 17:01   #257
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yazsonu Mesajı Göster
Ortam harcı bileşimi hakkında bilgi erebilir misiniz?
Sn. yazsonu,

Bulunduğum yerde, elimin altında olanlar ile temel bir harç oluşturdum. İnce çakıl, kumlu toprak, torf ve biraz da kedi kumundan oluşan bir karışım. Daha sonra nemlendirdikten sonra her bir saksıyı ayrı ayrı olmak üzere kilitli buzdolabı poşetlerinin çine yerleştirdim. Ev içi koşullarında duracağı haftalar içinde çimlenmezse soğuk katlama yapmayı düşünüyorum.

yazsonu ve esemeral beğendi.
Eski 06-05-2014, 20:06   #258
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Sn. kelebek çalısı,
İstanbul toplantısında ben clematis tohumu getirmiştim. Dağıtılması için dağıtım masasına sanırım Neslihan bıraktı. Başka bu tohumdan getiren oldu mu bilmiyorum ama eğer benim getirdiklerimse ya multiblue ya da beyaz tür olan gladys pickard veya madame le coulture.
Umarım başarırsınız. Kolay gelsin.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2014, 10:58   #259
Ağaç Dostu

Sn. uzman16 merhaba, loveforlife benim toplantıdan edindiğim tohumların isimlerini (Onuncu yıl kutlaması için açılan sayfaya link vererek) öğrenmek istediğimi gördüğünde, bu tohumları tanıyarak, Sn. Yaylacı' nın ismini bilmeden paylaştığı tohumlar olduğunu söylemişti. Süpriz tohumlar, ne çıkabilir diye düşünürken Sn. Tohumcu Nılgun ve drhegeli tarafından Clematis tohumu olduklarını öğrendim.

Acaba sizin getirdiğiniz tohumlar form ve yapı olarak bunlara benziyor muydu? Aslında doğmamış çocuğa don biçmek diye bir tabir vardır , şu anda tam da onu yapıyorum, sanki çimlendirmem başarılı oldu da bir tek çiçek açmaya geldi sıra. Ama işte Clematis sevdası böyle bir şey, değil mi?

Umarım her şey yolunda gider. Çok teşekkür ederim. Sevgiler.

Eski 08-05-2014, 17:11   #260
Ağaç Dostu

Kilitli buzdolabı poşetlerinin içindeki saksıların nemini çok uzun süre koruyacağını sanıyorum.

Name:  Zipped pots.jpg
Views: 646
Size:  38.5 KB

Eski 02-06-2014, 21:14   #261
Ağaçsever

yazsonu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Kilitli buzdolabı poşetlerinin içindeki saksıların nemini çok uzun süre koruyacağını sanıyorum.

Eklenti 490766
38 gün oldu henüz çimlenme yok.
Moralmanım normalın altında...
Az sulasam kuruyor çok sulasam çürüyor.
Buradaki başarılı çimlendirmeleri görünce kıskanmıyorum ama imreniyor kutluyorum.

Eski 02-06-2014, 23:55   #262
Ağaç Dostu

Alıntı:
38 gün oldu henüz çimlenme yok.
Moralmanım normalın altında...
Az sulasam kuruyor çok sulasam çürüyor.
Buradaki başarılı çimlendirmeleri görünce kıskanmıyorum ama imreniyor kutluyorum.
Benim ektiğim tohumlara sadece bir kez su verdim, harç karışımı kilitli buzdolabı poşeti içinde kurumuyor. Hem göz ile hem el ile yaptığım günlük kontrolde poşet içinde buğulanma, poşetinden tutarak ölçtüğüm saksı ağırlığında (elim terazi oldu resmen) bir hafifleme olmuyor.

Kendi ektiklerim adına henüz bir beklentim yok. Oldukça sert ve kalın kabuklu tohumlar oldukları için en az 6 ay çimlenme beklemiyorum ama okuduklarımdan beklentimi 3 seneye kadar açık tutacağım.

Soğuk katlamaya alsam mı bir kaç hafta sonra diye düşünüyorum.

Sabır.

Eski 05-06-2014, 11:36   #263
Ağaçsever

yazsonu's Avatar

Alıntı:
Benim ektiğim tohumlara sadece bir kez su verdim, harç karışımı kilitli buzdolabı poşeti içinde kurumuyor. Hem göz ile hem el ile yaptığım günlük kontrolde poşet içinde buğulanma, poşetinden tutarak ölçtüğüm saksı ağırlığında (elim terazi oldu resmen) bir hafifleme olmuyor.

Kendi ektiklerim adına henüz bir beklentim yok. Oldukça sert ve kalın kabuklu tohumlar oldukları için en az 6 ay çimlenme beklemiyorum ama okuduklarımdan beklentimi 3 seneye kadar açık tutacağım.

Soğuk katlamaya alsam mı bir kaç hafta sonra diye düşünüyorum.

Sabır.
Sevgili kızım, 3 seneye kadar nasıl sabır göstereceğiz ki...
Siz gençlerin zamanı var ama biz biraz geciktik...

Bu arada bir sorum olsun:
Anladığım kadarı ile KELEBEK ÇALISI seven birisiniz. İnternetten aldığım tohumlardan ürettiğim fideler 1-2 karış büyüklüğüne ulaştılar. Yerde yayılıcı ve parçalı dallara ayrıldılar. Oysa dikine yükseleceklerini tahmin ediyordum. Daha önce bitkisini görmemiştim. Acaba benimkiler başka bir şey mi?

Eski 07-06-2014, 14:44   #264
Ağaç Dostu

Sn. yazsonu, size sağlıklı uzun bir ömür dilerim. Bu yönden baktığımızda hayatta başımıza ne geleceğinin garantisi olmadığı için bence her ne konuda olursa olsun bize heyecan veren şeyleri umutla beklemek güzeldir. Umudumuzu kırmayalım biz de. Bakalım bu çimlenme konusunda kimin şansı yaver gidecek.

Buddleja - Kelebek Çalısı için konu başlığımızı görmüş müydünüz?

http://www.agaclar.net/forum/calilar/5897.htm

O başlık altında bu konu ile ilgilenebiliriz.

Saygılarımla.

Eski 13-06-2014, 20:01   #265
Ağaç Dostu

Alıntı:
40 gün önce ektiğim tohumlardan bir tanesi bugün iki yaprak hem de güçlü bir görünümde çıktı. Önce acaba yabani ot olabilir mi diye kuşkulu idim buradaki çimlenenlerin morfolojisine bakınca içim rahatladı. Tıpa tıp benzeşiyorlar.
Oley!!!!
Çok iyi bir haber. Ben de alternatif olarak kalan tohumları kilitli buzdolabı poşetine bir miktar perlit koyarak içine attım. Nemli tutarak, gözlem yapıyorum, henüz iki gün oldu.

Beni de sabırsızlandırdınız açıkçası, Sn. yazsonu.

Eski 14-06-2014, 12:20   #266
Ağaçsever

yazsonu's Avatar

Alıntı:
Çok iyi bir haber. Ben de alternatif olarak kalan tohumları kilitli buzdolabı poşetine bir miktar perlit koyarak içine attım. Nemli tutarak, gözlem yapıyorum, henüz iki gün oldu.

Beni de sabırsızlandırdınız açıkçası, Sn. yazsonu.
Daha 4 bardak çimlenmeyi bekliyor.

Eski 16-06-2014, 12:15   #267
Ağaç Dostu

Güngör Salman's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Galeri: 17
Merhaba, tohumdan yetiştirdiğim clematis viticella tomurcuk vermiş, umarım bu ilk tir ve siz bana ödül verirsiniz

Güngör Salman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2014, 23:12   #268
Ağaç Dostu

Güngör Salman's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Galeri: 17
Clematis viticella

Tohumdan yetişen Clematis viticella

Eklenen Resimler

Güngör Salman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2014, 19:14   #269
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Güngör tebrik ediyorum.
Darısı Yazsonu ile Kelebek çalısı'nın başına

Burada önemli olan tohumu çimlendirebilmek, bir kez çimlenince yaşatmak çocuk oyuncağı

Bu arada, tohum kendisi gibi çıkmış, tam bir viticella, fotoğraflar keşke biraz daha net olsaydı.

Eski 29-06-2014, 19:16   #270
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Geçen sene etkinlikten gelen iki adet clematis sp. (yaban asması) tohumunu geçen sene mayıs sonu gibi buraya ektiğimi hatırlıyorum. Bunların clematis sp. olma ihtimalleri var mı?

14.04.2014
Eklenti 483133

16.04.2014
Eklenti 483601

06.05.2014
Eklenti 489940
Sevgili limon_sever;
Sizi de tebrik ediyorum, hiç şüpheniz olmasın, nur topu gibi iki clematiniz çimlenmiş de büyümüş bile

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024