agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni224Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-09-2011, 16:01   #211
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Tohumdan clematis yetiştirmek isteyen arkadaşlar;

Üyelerimizden Sevgili Fizban, geçen yıl yaptığı tohum çimlendirme yöntemini anlattı.

Fizban hanım, tohumları önce bir gün suda bekletmiş, sonra bir kaç kat kağıt peçeteye koyup mendil gibi katlamış, daha sonra da kilitli poşete koyup buz dolabına kaldırmış.

Süresini hatırlamıyor, belki bir kaç ay, sonra çimlenmeye başlamış tohumlarla karşılaşmış.

Bu yıl tohum çimlendirecek olan arkadaşlarımız, peçete yöntemini ve ya peçete yerine temiz kum yöntemini deneyebilirler.
Hepinize kolay gelsin.

GÜLSEN_ beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2011, 16:52   #212
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-07-2008
Adalet hanim, bir noktayi unutmusum belki de o tetiklemis olabilir. Seyehate giderken bahsettigim gibi saksiyi iceri aldim ve simdi hatirliyorum o saksi karanlik yerde kaldi. Nasil olsa bos toprak diye oylesine ayakkaplik kismina koymustum, panjurlarda kapali idi. Geldikten sonra , /artik disari koymali saksiyi /dusuncesi ile elimi attigimda bu olayla karsilastim. Karanlik tetikledi bence.. Aksam resmini koyacagim , ama resmini cekerken bozuluyorlar gibi geldi bana.. Bir de kagit mendiller nemli idi . Yaklasik en az 6 ay kaldilar . Ne zaman ki filizlendiler topraga cikarttim.

fizban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2011, 19:58   #213
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2011
eHow.com sitesinden clematislerin tohumdan yetiştirilmesiyle ilgili makaleyi çevirmeye çalıştım. Umarım yardımcı olur
Clematis türü yıllık ya da daimi süsler olarak bahçelerde çokça yetiştirilen yaklaşık 300 türü bulunan çiçeklerdir. Gösterişli çiçekler taç yaprak düzeni ve renk olarak çeşitliliğe sahiptir, ancak çoğu yıldız benzeri bir şekle sahiptir. Pekçok hibrit olmayan clematis türü tohumdan kolayca üretilebilir, ancak çimlenmeleri altı ayı bulabilir çünkü dormansı aşabilmeleri için sıcaklık dalgalanmalarına ihtiyaç duyarlar( dormans:Fizyolojik ya da klimatik ortamların bazı organizmaların, özellikle bitkilerin gelişmesini geçici olarak engellemesi durumu).Uzun çimlenme süreci hariç clematis tohumlarının yetiştirilmesi oldukça kolaydır ve bitki toprakta kısa sürede 1,5-2,5 m yüksekliğe erişebilir.
Yönerge:
1) Sağlıklı bir clematis bitkisinden tohum başları kurur kurumaz ve açılmaya başlar başlamaz (unfurl kelimesini açılmak olarak çevirdim, bu konuya hakim olanlar düzeltirse sevinirim) küçük kahverengimsi tohumları pamuksu yapıdan ayırınız. Yapışmış olarak bir parça pamuk kalırsa endişe etmeyiniz çünkü bu çimlenmeyi engellemez.
2) Clematis tohumları için zengin, iyi bir drenaja sahip başlangıç karışımı oluşturmak için 3 kısım tohum kompostunu 1 kısım ince kum ile karıştırın. Karışımı köklendirme saksısına almadan önce nemlendirin. 10 cm'lik saksıları saksının yukarısından 1,5 cm'lik kısmı boş bırakarak karışımla doldurun.
3) Saksıda her 2,5 santimetrekarelik alana bir Clematis tohumu gelecek şekilde ekin. Nazikçe tohumu toprağın yüzeyinden bastırın. 0,5 cm kalınlıkta hazırladığınız karışımdan yayın ve toprağı sıkılaştırın.
4) Saksıyı soğuk bir seraya ya da direkt güneş ışığı almayan düşük sıcaklığa maruz kalabilecekleri gölge bir yere koyun. Kış boyunca dışarıda bırakın. 1,5 cm'lik derinlik kuruyunca spreyleyerek nemlendirin.
5) Baharda sıcaklık 15 C'ye ulaşınca saksıları kısmi güneş alan bir yere taşıyın. Taşıdıktan iki hafta sonra çimlenmenin başladığını göreceksiniz.
6) Bitki 5 cm yüksekliğe ulaşınca clematis fidelerini yeni saksılarına alın. Çimlendirme için hazırlanan 3:1'lik karışımdan kullanılabilir. Taşırken uzun kökü koparmamaya dikkat edin.
7) Clematis fideleri 15 cm yüksekliğe erişene kadar bireysel saksılarında tutun. Saksıları aydınlık, ışığın dağıldığı ortamda tutun. Büyürlerken toprağı hafif nemli tutun, sırılsıklam bırakmayın. Bir dahaki baharda toprak sıcaklığı 20 C'ye ulaşınca clematislerinizi dikebilirsiniz.

eb_ru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2011, 14:50   #214
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Arkadaşlar üzerinden epeyce bir süre geçti yok mu dağıtımdan gelen tohumlarda çimlenme?

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2011, 21:23   #215
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2011
Bu sezon dağıtılan clematis tohumlarıma; tohumlar eğer doğada kalsaydı kışı soğukta geçirmiş olacaklardı, diye düşünerek soğuk katlama yapmaya karar verdim.

Diğer çimlendirme yapacak arkadaşlar da yöntem ve önerilerini paylaşırsa belki daha çok çimlenmiş tohumumuz olur diye düşündüm...

düşbahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2011, 13:32   #216
Ağaçsever

senemr's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
internettte clematis tohumu çimlendirme ile ilgili şöyle bir yazı buldum.Toprağın üst tabakası üzerine eşit olarak tohumları yayın,üzerine toprak ve en üste perliti koyup, sonrada saksıyı kilitli poşete geçirip serin karanlık bir yerde bekletin.
Yavaş yavaş alt sızıntısı olana kadar tohumların üzerine su dökün. Sık sık sulama ya da günlük sisleme ile toprağı nemli tutmak için devam edin.
Çimlenme 6 aydan üç yıla kadar sürebilir.

Düzenleyen senemr : 19-11-2011 saat 11:24
senemr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2011, 13:55   #217
Ağaçsever

senemr's Avatar

tohumların bir kısmını peçeteye koyup peteğin üzerine yerleştirdim, büyük olan tohumların ağzını bıçakla çok az açtım, devamlı nemlendiriyorum bakalım neler olacak.

Eski 17-11-2011, 19:16   #218
Yeni Üye

Forumda tohumların yatay değil, dik olarak gömülmesi gerektiği yazıyor. Hangi tarafa üste gelecek bu durumda acaba ? Kavisli kısmı mı yoksa saplı kısmı mı ?

Eski 17-11-2011, 19:32   #219
Ağaçsever

senemr's Avatar

Youtube' ta izlediğim bir videoda tohumlar yatay konulmuştu, nasıl yapıcaz şimdi merak ettim doğrusu.

Eski 17-11-2011, 20:11   #220
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Ben torf ve steril dere kumu karışımı bulunan saksılara bundan 1 ay önce tohumları cinslerine göre dikerek saksıları güneş görmez ve soğuk olan bir yere kaldırdım. Mart ayı itibari ile dışarı kısmi olarak güneş gören bir yere kaldıracagım. Kısmet, bakalım.
Bu yöntem sayın ebru'nun anlattığı yöntemdir ve inşallah iyi bir sonuç alacağımı ümit ediyorum.
Bu hafta formdan almış olduğum tohumların bazılarını yine bu yönteme uygun olarak dış mekanda belirlediğim yerlere diktim. Hafta sonu ise yine torf, perlit veya cocepeat karışımı bulunan saksılara dikip güneş görmez bir yere kışı geçirmek üzere bırakacağım. Allah rast getire.

selis beğendi.
Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2011, 20:53   #221
Ağaçsever

senemr's Avatar

Sayın Tura, toprağı arada nemlendirmek gerekiyor mu?

Eski 17-11-2011, 22:37   #222
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Bu başlığın ilk sayfalarında çok önemli bilgiler var.

Eski 18-11-2011, 00:04   #223
Yeni Üye

Ben tüm sayfaları okudum Adalet Hanımcığım ama bu yatay/ dikey meselesi net değil.

Ben fazla titizleniyor olabilirim tohumlarım hakkında belki Ama çok hevesleniyorum çimlendirmeye, bir de araya veririm diye endişelenmiyor değilim açıkçası ...

Eski 18-11-2011, 07:20   #224
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi senemr Mesajı Göster
Youtube' ta izlediğim bir videoda tohumlar yatay konulmuştu, nasıl yapıcaz şimdi merak ettim doğrusu.
Tohum çimlendirme de Çimlenme engeli olan tohumlarda bazı işlemler yapılır.
Tohumlar yatay mı dikey mi vs cevabı ise. Hangi tohum olursa olsun doğal olarak yere düştüğünde hangi konumda kalırsa o şekilde kalmalıdır.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2011, 11:28   #225
Ağaçsever

senemr's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Tohum çimlendirme de Çimlenme engeli olan tohumlarda bazı işlemler yapılır.
Tohumlar yatay mı dikey mi vs cevabı ise. Hangi tohum olursa olsun doğal olarak yere düştüğünde hangi konumda kalırsa o şekilde kalmalıdır.
Cevabınız için teşekkür ederim Tekin Bey.

Eski 18-11-2011, 11:31   #226
Ağaçsever

senemr's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Bu başlığın ilk sayfalarında çok önemli bilgiler var.
Ben okumaya başlayayım o zaman Adalet Hanım,bu arada tohum paylaşımız için çok teşekkürler,Clematis çok istediğim bir bitkiydi.

Eski 18-11-2011, 23:27   #227
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2011
Ben dün elime ulaşan tohumlarımızı 24 saat suda beklettim. Islatılmış ve suyu süzülmüş dere kumuna yatay olarak koyarak buzdolabına kaldırdım. 90 gün sonra tohumları buzdolabından çıkarıp yukarıda yazdığım tarife göre saksı harcı hazırlayıp saksılara alacağım. Şubata denk geliyor bu tarih. Sonra da peteği çalışmayan odada kendi haline bırakmayı planlıyorum. Suyu fazla kaçırmazsak hepimizin başaracağına inanıyorum çünkü tohumların %90'ı suda battı, tohumlar kaliteli.
Dilerim herkesin mutlu haberlerini alırız
Saygılar

eb_ru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2011, 08:08   #228
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi senemr Mesajı Göster
Sayın Tura, toprağı arada nemlendirmek gerekiyor mu?
Dere kumu ve torf yeteri kadar nemliydi zaten.Bahara kadar dokunmayacağım.

Eski 19-11-2011, 11:43   #229
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Bu işi gözünüzde fazla büyütüyorsunuz bence
2009 da Şubat ayında ektiğim tohumlara hiç birişlem uygulamamıştım, soğuk katlama da dahil.
Bir kaç ay içinde tohumlar çimlendiler, yeter ki, ektiğiniz tohum kabını az sulayıp kurutmayın ve ya çok sulayıp çürütmeyin.

Ben dış ortamda çimlendirdim, ama iç ortamda da deneyebilirsiniz, öyle kalorifer peteği üzerine filan koymayın, ortam ısısı üşütmeyecek kadar olsun yeter.
Işık görmesine izin verin, iç ortamda pencere önleri iyi olur.

Hepinize başarılar diliyorum.

Eski 19-11-2011, 13:23   #230
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bu işi gözünüzde fazla büyütüyorsunuz bence ......
Her şey ne kadar kolay. Gelinde bize anlatın bunu.

Eski 19-11-2011, 20:33   #231
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı Göster
Her şey ne kadar kolay. Gelinde bize anlatın bunu.
Başlığın ilk sayfasından beri anlatıyoruz zaten

Tohumlarınızı üçer beşer ayırıp farklı uygulamalar yapın, tüm yumurtaları aynı sepete koymayın yani.
Bir yöntem mutlaka cevap verecektir.

GÜLSEN_ beğendi.
Eski 08-10-2012, 15:55   #232
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Güzel bir clematis çiçeği yetiştiren göremedim. İlk ben olurum buraya güzel resim atan:=)) seneye tabi...

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2012, 17:51   #233
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın KAPTANzst;
Siz bahçeleri fazla dolaşmıyorsunuz herhalde, arkadaşlarımız hayran olunacak güzellikte bitkiler yetiştirdiler.

Tohumdan yetiştirenden söz ediyorsanız o başka tabii, ben 4-5 tane çimlendirip 10 cm. kadar da büyütmüştüm, talihsiz bir döneme denk geldiği için bakımsızlıktan kurudular

Eski 24-11-2012, 10:23   #234
Ağaçsever

Libertyy's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2008
Sabah saatlerinde bir başka konuda yazdıklarım...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Libertyy Mesajı Göster
Ve dün.... Araba ile seyir halindeyken bir evin çitlerine sardırılmış oldukça büyük bir sarmaşık cinsi bitki dikkatimi çekti, evin duvarında da Espana gibi bir yazı görünce dayanamadım gittim zili çaldım... Bu ne bitkisi diye sorduğumda, Clematis cevabı aldım... Bir kaç dal kesebilirmiyim köklendirmek isterim dediğimde bayan 8-10 kök birden söküp verdi... Ne yalan söyleyeyim, hem takdir ettim, hem sevindim, hem mahcup oldum... Bugün bir şişe sekt alıp hediye götüreceğim....

...
Alıntı:
Bunlar clematis tohumları.

Dalında olgunlaşırken.

Eklenti 150424

Ve olgunlaşmış hali.

Eklenti 149375

Eklenti 149376

Eklenti 149377
Ve soru ve sorunlarım....

Dalından kopardığım tohum sandığım şeyler....

İlk soru, bunlar Clematis tohumu mu ???

İkinci soru, içleri boş, yani işe yaramaz cinsten mi...???

Eklenen Resimler

abk ve esemeral beğendi.
Libertyy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2012, 14:54   #235
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Libertyy;
Tohumlar çiçek özelliklerine göre farklı şekil ve büyüklüklerde olabilirler.
İçleri muhtemelen doludur.
Siz verilen bilgilere göre bir kaç değişik ekim yapınız, birinden biri ve ya hepsi cevap verecektir.

Libertyy ve esemeral beğendi.
Eski 24-11-2012, 15:56   #236
Ağaç Dostu

kılıç's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2009
Sevgili Adalet hanım geçen yıl tohum takastan gelen 10 tohumu 3 gruba ayırıp ekmiştim 1 tanesi çimlendi nasıl mutlu oldum saatlerce başında seyrediyordum üzerinden 1yıl geçti fidem şükür hala sağ ama sorarsanız ne kadar oldu işaret parmağım kadar.
Sevgili jineop sayesinde şimdi 5 adet clematisim var ama ben o bıcırığıda çok sevip merakla nasıl bir şey olacak diye bekliyorum.

kılıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2012, 14:32   #237
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili kılıç, tebrik ederim sizi.
Önemli olan minişin yaşaması, eminim kök yapısı gelişince atağa kalkacaktır.

kılıç beğendi.
Eski 27-11-2012, 08:55   #238
Ağaçsever

Libertyy's Avatar

Alıntı:
Sayın Libertyy;
Tohumlar çiçek özelliklerine göre farklı şekil ve büyüklüklerde olabilirler.
İçleri muhtemelen doludur.
Siz verilen bilgilere göre bir kaç değişik ekim yapınız, birinden biri ve ya hepsi cevap verecektir.
Hayıflandım....

Yıllarca forum yöneticilikleri yapmış biri olarak, soru sormuş olduğum topiğe yazılmış olan bir cevabı bu kadar geç görmüş olmam affedilir gibi değil.... Genelde ilgimi çeken konulara abone olmak kaydıyla her daim mail yoluyla haberdar olurdum ama sanırım burayı atlamışım...

Saadede geleyim...

İki hafta kadar önce bir işim için yaklaşık 20 KM uzak mesafeye yolum düşmüştü... Ki, o tarafları pek gezmem, tanımam... Yol kenarında doğal ortamda yetişen salkım saçak sarmaşık türü bitkiler oluşu dikkatimi çekmişti, ama çevre yolu olduğu için o an durup inceleyememiştim...

Dün tekrar aynı yere gittim... Gerek yaprak biçimi görüntüsü, gerekse tohum oluşumu adına gördüklerimin Clematis olduğuna karar verdim... Bir kaç dal kesip evde köklendirme ortamına aldım...

Ne olur ne olmaz babında bir avuç kadarda tohum almıştım... Adalet hanımın mesajında dile getirdikleri iç açıcı oldu...

Şimdi, yapmam gereken son birşey daha kaldı... Hem hala ziyaret etmediğim o ispanyol ablayı bir daha ziyaret etmek, hem de dün tohum aldığım yere bir daha gitmek daha fazla tohum almak... Akabinde tohumları 'tohum takas' etkinliğiyle uğraşan Halil beye ulaştırmak...

Dipnot: Bahsi geçen her iki Clematisinde yaprak görüntüsü farklı... Her ikisininde anaç bitki ve yapraklarının fotoğrafını çekmeye çalışcağım, olurya belki cişnsleri hakkında küçük bir fikir ediniriz....

Eski 27-11-2012, 15:47   #239
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Libertyy Mesajı Göster
Hayıflandım....

Şimdi, yapmam gereken son birşey daha kaldı... Hem hala ziyaret etmediğim o ispanyol ablayı bir daha ziyaret etmek, hem de dün tohum aldığım yere bir daha gitmek daha fazla tohum almak... Akabinde tohumları 'tohum takas' etkinliğiyle uğraşan Halil beye ulaştırmak...

Dipnot: Bahsi geçen her iki Clematisinde yaprak görüntüsü farklı... Her ikisininde anaç bitki ve yapraklarının fotoğrafını çekmeye çalışcağım, olurya belki cişnsleri hakkında küçük bir fikir ediniriz....
Üzülmeyin sayın Libertyy, forumumuz çok geniş, bizler bile zaman zaman mesajları geç görüyoruz, takip ettiğimiz pek çok konu var.

Clematisleri köklendirmek Haziran Temmuz aylarında daha kolay oluyor, arkadaşların bu konuda güzel deneyimleri var.
Dilerim siz de köklendirmeyi başarırsınız.

Tohum paylaşımında bulunma isteğinizi alkışlıyorum.
Öyle çok üyemiz var ki tohum bekleyen, onları mutlu edeceksiniz.

Türlerine göre clematis yaprakları da değişiklikler gösteriyor.
Fotoğrafları çektiğinizde bu konuda uzmanlaşmış arkadaşlarımız size türünü söyleyebilir.

Eski 28-11-2012, 18:08   #240
Ağaçsever

Libertyy's Avatar

Alıntı:
Üzülmeyin sayın Libertyy, forumumuz çok geniş, bizler bile zaman zaman mesajları geç görüyoruz, takip ettiğimiz pek çok konu var.

Clematisleri köklendirmek Haziran Temmuz aylarında daha kolay oluyor, arkadaşların bu konuda güzel deneyimleri var.
Dilerim siz de köklendirmeyi başarırsınız.

Tohum paylaşımında bulunma isteğinizi alkışlıyorum.
Öyle çok üyemiz var ki tohum bekleyen, onları mutlu edeceksiniz.

Türlerine göre clematis yaprakları da değişiklikler gösteriyor.
Fotoğrafları çektiğinizde bu konuda uzmanlaşmış arkadaşlarımız size türünü söyleyebilir.
Bahsi geçen İspanyol ablanın sarmaşık... Maalesef evde kimse yoktu, konuşup soramadım...

Tüm o tomurcukların bir iki ay öncesine kadar rengarenk çiçek olduğu düşüncesi....

Bu bitki ne olabilir kısmına yaprak resmini ekleyeceğim...

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024