agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni455Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-02-2011, 08:00   #1021
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2011
aslında benim çeçeğim de tam camkenarında olmamakla birlikte cama çok yakın. evimin o odası çok güneş aldığı için tam cam kenarına koymayı tercih etmemiştim. bilmiyorum yanlış mı yaptım??
yaprakların daha büyük olması için bol güneş ışığı mı almalı??

esmasalim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2011, 16:08   #1022
Ağaçsever

Tempolu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2011
Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esmasalim Mesajı Göster
aslında benim çeçeğim de tam camkenarında olmamakla birlikte cama çok yakın. evimin o odası çok güneş aldığı için tam cam kenarına koymayı tercih etmemiştim. bilmiyorum yanlış mı yaptım??
yaprakların daha büyük olması için bol güneş ışığı mı almalı??
,Sevgili arkadaşım yanlış olan bir şey yok çiçeginizin yapralları saglıklı görünüyor büyül yapraklı olması için gübre verebilirsiniz ben besin çubugu kullanıyorum.sabah güneşi tül arkasından iyi olur.

Tempolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2011, 16:12   #1023
Ağaçsever

Tempolu's Avatar

Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 1tanem Mesajı Göster
hoş göründüğünü düşündüğüm için koydum o taşları dekor amaçlı. hoş görünmüyormu ama allah için
hoş gözüküyor tabi, güzel bir görüntü, nem saglamak içinde koyan arkadaşlar da var.benimki sadece merak.

Eski 03-02-2011, 22:42   #1024
Yeni Üye

1tanem's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2011
çiçeğim dibinden sürgün nezaman verir acaba nekadar beklerim diye sormuştum ama kimse cevap yazmamış bi bilgisi olan yokmu. bu arada en dip kısmındaki taşları bi sıra kaldırdımki sürgün verirse rahat çıksın diye

Eklenti 191105[/QUOTE]

1tanem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2011, 17:18   #1025
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2010
Alıntı:
çiçeğim dibinden sürgün nezaman verir acaba nekadar beklerim diye sormuştum ama kimse cevap yazmamış bi bilgisi olan yokmu. bu arada en dip kısmındaki taşları bi sıra kaldırdımki sürgün verirse rahat çıksın diye

Eklenti 191105
[/QUOTE]

merhaba benim ciçek 5 yıl hiç surgun vermedi yenice sürgun cıkarmaya basladı ama kıs gelince büyüme durdu.

ama sizinki kadar bir baska çiçeğim 3 tane sürgün verdi. bu birazda şans galiba

iyiarama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2011, 08:51   #1026
Ağaçsever

Tempolu's Avatar

Red face

ğünaydın arkadaşlar
sizinle yeni öğrendiğim fakat henüz denemediğim bir bilgiyi paylaşacağım şaşırabilirsiniz çünkü ben şaşırmıştım.bana 1 akrabağamız geldi 1 hafta önce çiçekleri çok sever çiçegininin coştuğunu çok kalın ve yavruladığını söyledi nasıl başardığını sorduğum da şok oldum verdiği cevap karşısın da çünkü difine viyağra veriyormuş,bunu ilk defa duydum bilmiyordum 1bayan arkadaşdan doğum kontrol hapı alıp çiçeğime veriyorum iyi sonuçlar aldım menekşelere hatta bütün çiçeklere veririm .Viyağranın çiçeklerde işe yaraması ilğinç.

Eski 05-02-2011, 21:41   #1027
Yeni Üye

1tanem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tempolu Mesajı Göster
ğünaydın arkadaşlar
sizinle yeni öğrendiğim fakat henüz denemediğim bir bilgiyi paylaşacağım şaşırabilirsiniz çünkü ben şaşırmıştım.bana 1 akrabağamız geldi 1 hafta önce çiçekleri çok sever çiçegininin coştuğunu çok kalın ve yavruladığını söyledi nasıl başardığını sorduğum da şok oldum verdiği cevap karşısın da çünkü difine viyağra veriyormuş,bunu ilk defa duydum bilmiyordum 1bayan arkadaşdan doğum kontrol hapı alıp çiçeğime veriyorum iyi sonuçlar aldım menekşelere hatta bütün çiçeklere veririm .Viyağranın çiçeklerde işe yaraması ilğinç.
ben şimdi bi araştırma yaptım çiçeklere verilmedik kalmamış mesela folik asit, bebeklere verilen vitamin şurubu, doğum kontrol hapı, demir ilacı. hangisini versekte çiçekler coşsa

Eski 06-02-2011, 17:43   #1028
Ağaçsever

sade soda yani madensuyu verin süper etkili

Eski 06-02-2011, 21:12   #1029
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
bu çiçek zehirlimi arkadaşlar? bende 3 saksı var misafirin birisi zehirli dedi .

dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2011, 21:15   #1030
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2011
evet zehirlidir özellikle küçük çocuğunuz varsa dikkatli olunması lazım....

ilkimbuse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2011, 21:19   #1031
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
tozunu silmek için yapraklara dokundugumuzda alerji yaparmı?

dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2011, 23:02   #1032
Yeni Üye

1tanem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iyiarama Mesajı Göster
sade soda yani madensuyu verin süper etkili
ne gibi bir etkisi oluyor maden sodasının yazarmısın detaylı olarak

Eski 07-02-2011, 00:10   #1033
Yeni Üye

zararı olduğunu zannetmiyorum çünkü benide evde küçük bir kızım var ve yapraklarını eller benimle birlikte siler olmuş olsaydı önce belirtilerini onda görürdüm.

Eski 07-02-2011, 08:21   #1034
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2011
bildiğim kadarıyla yaprağının ellenmesinden sorun olmuyor ama koptuğunda içinden çıkan suyun zehirli olduğunu duymuştum ben. benim de küçük kızım var. Allahtan dokunmuyor ama yine de yaprağını koparmamasına dikkat etmek lazım

esmasalim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2011, 08:52   #1035
Ağaçsever

Alıntı:
ne gibi bir etkisi oluyor maden sodasının yazarmısın detaylı olarak
3 hafta haftada bir 1 maden suyu verdim saksının birisine ve diğerlerine göre yaprakları daha yeşil ve parlak oldu, birde sürgünleri daha hızlı büyüdü. fakat maden suyu sade olacak ve asiti alınmıs olacak

bardaga bosaltın ve 1 saat acıkta bekletin

zaten maden suyunun içerisindeki mineralleri okursanız cicekler için gerekli mineralleri içeriyor. aşırıya kacmadım ve memnunum.

Eski 07-02-2011, 09:00   #1036
Ağaçsever

Eski 07-02-2011, 09:13   #1037
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkimbuse Mesajı Göster
zararı olduğunu zannetmiyorum çünkü benide evde küçük bir kızım var ve yapraklarını eller benimle birlikte siler olmuş olsaydı önce belirtilerini onda görürdüm.
Sn İlkimbuse; Diffenbahya yaprak ucundan damlatma yapar. Yaprak özü de bu sıvı da zehirlidir. Bu yüzden ağıza götürülmediğinde sorun yaratmasa da çocuğunuz eline ağzına sürerse yanma ve uyuşma ile beraber yutkunmada hatta nefes almada sorun yaşayabilir. İnsan salyalarını tutamaz hale gelir. Bu şekilde elini ağzına götüren bir çocuğu halıları yalarken görmüş biri olarak dikkatli olunmasını ve derhal bol su ile müdahele edilmesini öneriyorum.

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2011, 20:16   #1038
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kopshtar Mesajı Göster
Sn İlkimbuse; Diffenbahya yaprak ucundan damlatma yapar. Yaprak özü de bu sıvı da zehirlidir. Bu yüzden ağıza götürülmediğinde sorun yaratmasa da çocuğunuz eline ağzına sürerse yanma ve uyuşma ile beraber yutkunmada hatta nefes almada sorun yaşayabilir. İnsan salyalarını tutamaz hale gelir. Bu şekilde elini ağzına götüren bir çocuğu halıları yalarken görmüş biri olarak dikkatli olunmasını ve derhal bol su ile müdahele edilmesini öneriyorum.
teşekkürler kopshtar çiçeği ellediği zaman bende dikkatli davranıyorum ama bu bahsettiğiniz damlalarla hiç karşılaşmadım bu bilgi için size teşekkür ederim biraz daha dikkatli olacağım

Eski 11-02-2011, 19:08   #1039
Ağaçsever

Tempolu's Avatar

difenbachia ya havai köklendirme yapılırmı? bilen varsa bu konu hakkında bilgi verirmisiniz?
difimin boyu çok uzzun.

Eski 12-02-2011, 08:13   #1040
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Merhaba Tempolu,

Didifenbahia'da havai köklendirmeyi deniyorum. İnce gövdeli bir difenbahiam var, yaklaşık 1ay önce 2 litrelik pet şişenin geniş kısmını kesip difenbahiamın etrafında zımbaladım ve içerisine torf+sihirli toprak karışımı doldurdum. Şuan difenbahiam sağlıklı ama kök verdimi henüz bilemiyorum. Gelişmeleri paylaşırım...

merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2011, 11:40   #1041
Yeni Üye

mstfaoncul's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2010
Yardım

Dün bu difenbahya yı bir arkadaşın evinden getirdim.Soğuklarda balkonda unutmuş.Difenbahyanın 2 sürgüsndeki yaprakları solmuş sararmış ve çürümüştü .Toprakta çok nemliydi.İlk iş toprağını değiştirdim.Bu sabahta maket bıçağı ile 2 sürgüdeki yaprakları kestim.
ACABA NELER YAPMAM LAZIM ?

Eklenen Resimler

mstfaoncul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2011, 11:48   #1042
Ağaçsever

Tempolu's Avatar

teşekkür ederim Merkürvenüs gelişmeleri bekleyeceğim

Eski 13-02-2011, 20:01   #1043
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mstfaoncul Mesajı Göster
Dün bu difenbahya yı bir arkadaşın evinden getirdim.Soğuklarda balkonda unutmuş.Difenbahyanın 2 sürgüsndeki yaprakları solmuş sararmış ve çürümüştü .Toprakta çok nemliydi.İlk iş toprağını değiştirdim.Bu sabahta maket bıçağı ile 2 sürgüdeki yaprakları kestim.
ACABA NELER YAPMAM LAZIM ?
kendi tecrübelerime göre yapmanız gereken herşeyi yapmışsınız şimdi bahar da yaklaşıyor yakında yeni filizler verir ve sizde bunların keyfini sürersiniz

Eski 13-02-2011, 21:10   #1044
Yeni Üye

weaned's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2011
Name:  Clipboard01.jpg
Views: 7015
Size:  41.3 KB

Bu da bir difenbahya değil mi? Cinsinin adı var mı, bilir misiniz? Bu arada fotağraf Léon filminden bir karedir. Her bitkiye bir film atfedecek olursak (ve tabii bu bir difenbahya ise) difenbahyanın filmi bence budur

weaned Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2011, 15:42   #1045
Ağaçsever

arkadaşlar yapraklarını Limon suyu ile sildiğimiz zaman parlak oluyormuş diyorlar. ama korkuyorum kurutur diye bilgisi olan arkadaş varsa bilgi verebilirmi?

Eski 21-02-2011, 16:07   #1046
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi weaned Mesajı Göster
Eklenti 192562

Bu da bir difenbahya değil mi? Cinsinin adı var mı, bilir misiniz? Bu arada fotağraf Léon filminden bir karedir. Her bitkiye bir film atfedecek olursak (ve tabii bu bir difenbahya ise) difenbahyanın filmi bence budur
Bu bir dua Çiçeğidir (Calathea).

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2011, 17:55   #1047
Ağaçsever

arkadaşlar yapraklarını Limon suyu ile sildiğimiz zaman parlak oluyormuş diyorlar. ama korkuyorum kurutur diye bilgisi olan arkadaş varsa bilgi verebilirmi?

Eski 21-02-2011, 18:03   #1048
Ağaçsever

besin istegi:

Yeni toprakta ilk yıl hiç gerekmez. İkinci yıl iki ayda bir az dozajda verilebilir. Üçüncü yıl toprak değiştirseniz çok iyi olur ama değiştirmezseniz ayda bir düşük dozajda gıda takviyesinde bulunun. Besin vermede bilginiz tecrübeniz yüksekse daha büyük yapraklı olup daha hızlı gelişmesini sağlayabilirsiniz. Tecrübesiz kişiler çok besinin faydalı olacağını düşünür ama tam tersi besinin fazlası kökleri çürütür, bitkiyi öldürür. Benim genel tavsiyem, iyi besleyici toprak kullanmışsanız ne zaman kökler toprağı iyice kaplarsa o zaman gıda takviyesine başlarsınız.

Eski 21-02-2011, 18:04   #1049
Ağaçsever

Işık ihtiyacı: Çok fazla aydınlık yer ister. İyi güneş alan pencere önünde, sıkı dokulu pencere tülü arkasından güneş alırsa yaprakları hem geniş olur hem difenbahyanız çok sağlıklı büyük. Direkt güneş ise bu bitkiyi bozar. Yaprakları küçük olur, hatta sararıp dökülebilir. Tül imkanınız yoksa pencereden bir metre kadar uzakta tutun öğleye yakın güneş almasın. Sabah güneşi veya ilkindi güneşi direkt gelirse hiçbir sakıncası yoktur. Kışın güneş ışınları fazlaca eğimli ve düşük enerjili geldiği için kış boyunca daha uzun süreli ve direkt güneş almasını sağlarsanız kışın da sağlıklı bir şekilde büyümeye devam edebilir. Kışın serinde bırakmayın yoksa eski yaprakları derhal sararıp bozulur. Pencereleri açtığınızda soğuk hava cereyanına maruz bırakmayın.
Difenbahya dekoratif süs bitkisi

Dieffenbachia Amoena

Toprak ve sulama: Difenbahyalar da antoryum, devatabanı, yelken çiçeği gibi gevşek, hava gözenekleri bol toprak ister. Difenbahya için bol perlitli, ponzalı iyi bahçe toprağı yeterli olabilir. Başka özel karışımlar da olur ama hava gözenekleri şart onun için toprağına perlit veya ponza taşı katın. Bunlar pirinç büyüklüğü ile nohut büyüklüğü arasında irili ufaklı karışık parçalar olmalı. Perlit ponzadan daha az tutulmalı. İkisinin karışımını toprağa dörtte bir veya beşte bir oranında katmalısınız. Ağır, sıkı toprak ve bol sulama difenbahyanın sağlığını bozar, gelişmeyi yavaşlatır, hatta bol sulama karşısında çürütebilir. Onun için gerektiği gibi süzek ve havadar toprak kullanın; toprağı biraz kuruyunca bol bol sulayın, saksı dibinden çıkan suyu dökün toprak geri emmesin. Aşırı sulamaktan kaçının ama toprağın fazlaca kurumasına da izin vermeyin. Sadece kış boyunca toprak yarı yarıya kuruyunca sulayın.

Nemli ortam: Difenbahya için çok nemli ortam gerekiyor. Orkideler için tarif ettiğim gibi, genişçe bir kaba iri çakıl taşları koyun, taşların yarısı su dışında kalacak şekilde su doldurun. Difenbahya saksısını bunun üstüne koyun veya saksı yanında böyle kaplar bulundurun. Bu teknik ısı değişimine göre gerektiği gibi nem sağlıyor. Taşlar olmasa aynı mükemmellik olmuyor. (İstanbul’un havası difenbahyalar için tamamen yeterli neme sahip, burada nemlendirme su kapları gerekmez.) Ayrıca yapraklarına her gün bol bol su püskürtün.

Eski 21-02-2011, 18:06   #1050
Ağaçsever

Su içinde köklendirmede en iyi sonucu almak için tavsiyeler
1- Su klorsuz olmalıdır. Bunun için iki gün bekletilmiş su gerekiyor.
2- Oksijen büyük önem taşır. Suyu her gün değiştirin. Su önceden bir şişe içinde bol bol çalkalanmalıdır ki havalansın.
3- Haftada bir defa gıdalı su kullanın. Sıvı bitki besininden sadece çok küçük bir damlayı suya ilave edin.
4- Çok serin bir ortam iyi değildir.
5- Şişenin veya bardağın koyu renkli olması gerektiğini tavsiye edenler de var.

Kökler çıkmaya başladığında hemen dikmeyin. Köklerin en az 3cm, en fazla 10 cm uzamış olmalarını beklemek dahi iyi olur.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024