agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni455Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-03-2011, 13:49   #1051
Yeni Üye

azraa's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mutlu kendir Mesajı Göster
Eklenti 183388selamlar ... aranıza yeni katıldım.. 2 senedir büyük bir hevesle baktığım ağacımın adının ne olduğunu öğrenmek istedim))) biraz araçtırdım ve siteyi buldum . benim gibi bu ağacaı severek bakan insanları görünce çok sevindim . fotğraflarını göndermeye çalışacağım . bakımı konusunda yapmam gerekenler için yardımcı olursanız sevinirim...
çok güzel görünüyor

azraa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2011, 14:52   #1052
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2011
merhabalar aranıza yeni katıldım..6 ay önce eşimin hediye ettiği bir difenbahyam var . Ama son zaman birsey farkettim . kökten itibaren sanırım çürüme başlamış nerde hata yaptım anlamadım şu zamana kadar birşeyi yoktu .. Çiçek konusunda biraz tecrübesizim Ama bu çiçeğiminde ölmesini istemiyorum resimlerini eklemeye çalışacagım ..Lütfen yardım edermisiniz? Şimdiden teşekküler..

Düzenleyen asar : 14-03-2011 saat 15:02 Neden: yanlışlık
asar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2011, 23:20   #1053
Yeni Üye

azraa's Avatar

Benim d,fenbahyamında yapraklarıda küçük küçük çürümeler var yapraklarını koparmam gerektiğini söylüyorlar ama kıyamıyorum neyapmalıyım

Eski 16-03-2011, 10:18   #1054
Yeni Üye

azraa's Avatar

difimin bakımı için bilgisi oln arkadaşlardan yardım istiyorum yapraklarında hafif çürümeler var ne yapmalıyım

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.
Eski 16-03-2011, 23:09   #1055
Yeni Üye

azraa's Avatar

Angry

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cyber Papatya Mesajı Göster
Merhabalar,
ilişikte gördüğünüz difenbahiamizi çok severek büyütüyoruz ancak bir ay sonra tavanı 30 cm. kadar daha alçak bir eve taşınacağız. acaba tavana değen bu difenbahia için ne yapabiliriz? bu çiçek budanır mi? evet ise nasıl ve ne zaman?
teşekkürler,
bu kaç yılda bu hale geldi muhteşem yaa

Eski 24-03-2011, 17:08   #1056
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Merhaba,

Sn. Tempolu iki gün önce havai köklendirme denemesi yaptığım difenbahiamı kontrol ettim, gövdeyi sarıp toprak doldurduğum kısmın 2-3 cm kadar aşağısından köklenme olmuştu ve kökler oldukça uzamıştı. Köklenen kısmı ortadan kestim, ayrıca köklü gövde kısmından bir parça daha kestim ve ana kök ile birlikte üç parça difenbahiam oldu, onları tek saksıya diktim...

Denemeye başladığım andan itibaren dikkat ettiğim tek nokta gövdeye sardığım toprağın nemli olması idi. 2-3 kez sulama suyuna hümik asit koydum....

Umarım sizin denemeniz de başarılı olur)))

merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2011, 17:43   #1057
Ağaçsever

Tempolu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2011
Red face iyi akşamlar

SN merkürvenüs ben daha yeni deneye bildim havai köklendirmeyi 1 hafta oldu mesajınız beni heyecanlandırdı sizin adınıza sevindim büyük yapraklar verir inşallah.hümik asit nedir ne işe yarar neden verdiniz merak ettim çok soru sordum özür dilerim .sevgiler

Tempolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2011, 22:01   #1058
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
Bugün bir Difenbahya hediye geldi. Kocaman yaprakları var. İsmini Marul koyduk. Saksısı büyük sayılmaz, ama değiştirmemeye karar verdim. Bu Koçtaş'lar Bauhaus'lardan alınıp gelinen, aşırı koca yapraklı bitkilerin toprağını ne zaman hemen değiştirsem hep kötüleştiler. En az 1 yıl sonra filan değiştirmeye karar verdim. Madem bu kalitesiz görünümlü toprakta bu kadar büyüyebilmişler -hormon veriyorlar tabii sürekli oralarda, yoksa güneş ne arasın!- ben de alışana dek değiştirmeyeceğim. Kauçuk bitkisinin değiştirdim hâlâ toparlayamadı, minicik yapraklar açıyor ayda bir, o da zorlana zorlana. Oysa Bauhaus'tayken lahana kadar yaprakları vardı.

Su püskürterek yapraklarını nemlendirdim acaip tozluydu. Nette epey okudum ki alt yapraklarını atıyormuş sıkça. Normalmiş. Ama burada sulamayla ilgili bir görüş birliğine varılamamış gibi. Bu aya dek tüm salon bitkilerimi haftada 1 suluyordum, şimdi 2'ye çıkarttım, sanırım buna da öyle yaparım.

Kayınvalidemin salonunda loş bir köşede var bu bitkiden. Önünde tül var ve hiç güneş düşmüyor üstüne. Ve çok sağlıklı, keyifli. Pek öyle her gün su sıktığını sanmıyorum. 2 günde bir ya da 3 günde bir sulamıyordur da. Benim salonumda da hiçbir bitkinin pek yaşamadığı loş bir köşe var, bunu oraya düşündüm. Onunki de çok büyümüş, çürümüş çelik almış dikmiş, büyümüş bu da. Şu an çok sağlıklı. Yakında resmini ekleyeceğim.

SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2011, 22:15   #1059
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Thumbs up

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iyiarama Mesajı Göster
arkadaşlar yapraklarını Limon suyu ile sildiğimiz zaman parlak oluyormuş diyorlar. ama korkuyorum kurutur diye bilgisi olan arkadaş varsa bilgi verebilirmi?
Merhaba yalnızca su sıkmakla yetinin, bu bitkinin yapraklarının silinmesi, ovalanması doğru değildir, boyalı bir kalıntı bırakır ve zararlıdır. Zaten evinizde çıkaracağı yeni yaprakları tertemiz çıkacaktır ve su sıkılması yeterli gelecektir.

Daha önce bir çiçekçi de Ficus Benjamina bitkisini parlatıyor diye bir sprey vermişti, tüm çiçekçiler, Koçtaş'taki satıcılar kesme olsun dikme olsun hep bu zımbırtıyı sıkıyorlar, yapış yapış, kokulu, eve getirince çıkaramamıştık Bonsai'nin yapraklarından. Bir kere de Benjamin'e sıktım, hala eski yapraklarda durur izleri. Güneş gittikten sonra su sıkıp kendi kendine kurumasını bekleyin. Daha kalın yapraklı bitkilerin yapraklarını hafifçe ıslatılmış kağıt havlu parçalarıyla silebilirsiniz (Orkideler, kauçuk gibi.)

Eski 26-03-2011, 22:35   #1060
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jokerkan Mesajı Göster
arkadaslar merhaba,

benim cicegimde yaprakta beyaz bocek tarzı organizmalar oldugunu farkettim, praktiker den almıstım 1 ay kadar once ve acıkcası alısmaya calısıyorum (cicekler benim yeni ilgimi ceken bir alan ama cok seviyorum). ben forum konularında goremedim (belkide beceriksizligimden), resimleri ekliyorum fikrinizi soylerseniz cok sevinirim iyi gunler
Merhaba bitkinize unlu bit musallat olmuş. Zeytinyağlı arap sabunlu bir karışım uygulayarak bu zararlıyla mücadele konusunu forumda okuyabilirsiniz. Erken aşamalarda bitkiyi kurtarmak mümkün oluyor. Benim Yucca'ma musallat oldu, 3 hafta mücadele ettim, NeemAzal diye bir ilaç da uyguladım, etkili oldu ama yeni nesiller hemen ayyuka çıkıyordu. Farkettiğimizde çok geçti zaten. Başlarda 2-3 taneyken farketmek çok önemli. bitkiyi sıkça kontrol etmek lazım. Yucca'yı sonunda kurtaramadım. Aynı şekilde Areka'ya da bulaşmıştı. Çünkü ikisi de aynı arabada gelmişlerdi eve. Bulaşıcıdır.

Daha sonra küpe çiçeğime musallat olan kırmızı örümcek için arapsabunlu zeytinyağlı karışımı uyguladım. Ama küpelinin yaprağı çok incedir narindir, benim küpelilerin yağrağı öyle çoktu ki sabah akşam yaprak altlarına bakmaktan yorgun düşmüştüm. Yapraklar karışımdan mahvoldu, yazın en sıcak günleriydi, yapraklar yapış yapış oldular, çürüdüler. Atmak zorunda kaldım. Balkonda püskürtmüştüm balkon zemininden de çıkaramadım haftalarca o yağı.

Yaprak üstleri altları sapları ve gövdesinde her yere yayılır. Bitkinin özsuyunu emer ve pamuklaşarak kendini koruma altına alır. Pamuklaşınca mücadele oldukça zorlaşıyor. Sağlam ve temiz bir bölgesinden çelik alarak köklendirmeyi deneyin. O şekilde kurtarmaya bakın. Umudunuzu kırmak istemem ama fazla sarmış bitkiyi.

Bit gibi durumlarda, diğer bitkiler için bir önerim var: diş fırçasıyla Kalanchoe'larımın yapraklarındaki bitleri temizlemiştim. Bir çay tabağına ılık suya damlatılıp köpürtülmüş bulaşık deterjanına batırarak yaprakları saplarını gövdeyi fırçaladım. Sonra saksıyı yatırıp toprağa deterjan köpüklerini getirmeden duruladım. 2 haftadır rahatlar. Kalanchoe yaprakları kalın ve küçüktür difenbahya fırçalamaya iyi tepki vermeyecektir. Ama diğer bitkiler için aklınızda olsun diye yazdım.

Eski 30-03-2011, 18:51   #1061
Ağaç Dostu

sinan yavuzz's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2010
benimde bir difim var aldığımdan beri hiç büyümeyip geriliyordu ama şimdi bi komşumuzun ev yapımı ilaç tavsiyesi üzerine o ilacı hemen yapıp uyguladık şuan çok iyi hemde yapraklarını pırıl pırıl yaptı

sinan yavuzz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 00:33   #1062
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2011
merhaba arkadaşlar difenbahya çelk kırılıp suda bekletlrse kök salarmı ve bu ççeğ böyle çoğalta bilirmyz

lale türk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2011, 13:04   #1063
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinan yavuzz Mesajı Göster
benimde bir difim var aldığımdan beri hiç büyümeyip geriliyordu ama şimdi bi komşumuzun ev yapımı ilaç tavsiyesi üzerine o ilacı hemen yapıp uyguladık şuan çok iyi hemde yapraklarını pırıl pırıl yaptı
bu ev yapımı ilacın formülünü bizimle de paylaşır mısınız?

esmasalim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2011, 14:33   #1064
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lale türk Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar difenbahya çelk kırılıp suda bekletlrse kök salarmı ve bu ççeğ böyle çoğalta bilirmyz
evet çelikleri köklendiebilirsiniz. bununla ilgili topic de cok örnekleri var oradan incelersiniz.

iyiarama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2011, 14:33   #1065
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinan yavuzz Mesajı Göster
bu formül nedir acaba paylaşssanız

iyiarama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2011, 19:30   #1066
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2011
arkadaşlar buda benim kırıldıktan sonra suda bekledip koklendirdigim ve sonrada saksısına aldıgım difenim.ama goruldugu gibi keyfi pek yerinde deil dikimi yaptıktan sonra 1litre kadar su verdim ve 10 gundur sulamıorum tecrubeli arkadasların onerilerini bekliyorum

tolgama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2011, 18:09   #1067
Ağaçsever

Tempolu's Avatar

Sayın tolgama mesajınızı tekrar yazarsanız birde resmi küçültüp eklerseniz ne olduğunu anlayabilirim resim büyük ve mesajın yarısı gözükmüyor.

Eski 04-04-2011, 18:15   #1068
Ağaçsever

Tempolu's Avatar

http://www.agaclar.net/forum/images/attach/jpg.gif

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.
Eski 04-04-2011, 18:22   #1069
Ağaçsever

Tempolu's Avatar

Saksısın da solucan var diye toprağını değiştirdiğim zaman ki diflerim şimdi daha büyük oldular
onları da çekince ekleyeceğim

Eski 04-04-2011, 18:26   #1070
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sayın Tempolu, geçen yıl aldığım aynı saksıdaki üç kök difimin biri hiç gelişmedi. Söküp attım. Şimdi aynı saksıda iki kök var, ayırmaya korkuyorum. Aynı saksıda kalmalarının sakıncası var mı? Teşekkürler...

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2011, 18:36   #1071
Ağaçsever

Tempolu's Avatar

SDurul gelişmeleri iyi ise sorun olmaz ama saksı büyüklüğü önemli fotoğraf yüklerseniz daha iyi yardımcı olabilirim.

Eski 06-04-2011, 21:22   #1072
Ağaçsever

Tempolu's Avatar

dieffenbachia

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.
Eski 06-04-2011, 21:24   #1073
Ağaçsever

Tempolu's Avatar

ilk resim deki ablamın diffenbachia sı.2. dif benim havai köklendirme yaptıgım sonucunu merakla bekliyorum.

Eski 07-04-2011, 23:08   #1074
Ağaçsever

Tempolu's Avatar

Arkadaşlar havayi köklendirme çalısmam olmuş mu acaba nasıl ğörünüyoR.NE ZAMAN KÖK ATAR.

Eski 08-04-2011, 12:36   #1075
Ağaçsever

Tempolu's Avatar

Oglum da merak saldı çiçeklere (5 yaşında) karışık olarak harfler yazmış özür dilerim silmeyi deniyorum umarım başarırım.

Eski 10-04-2011, 15:23   #1076
Ağaç Dostu

nardane's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tempolu Mesajı Göster
Çok güzel ,iyi bakmışsınız ,ellerinize sağlık.
Bende bugün bifenbahyamı belli bir yerden kesip suda köklendirmeye bıraktım.
Buradaki bilgilere göre bir haftada köklenebilirmiş.
Bakalım nasıl olacak merakla bekliyorum.

nardane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2011, 20:47   #1077
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Herkese iyi akşamlar, benim iki-üç sene önce çok çok güzel bir difenbahya'm vardı. Ben onu çoğaltmak için parçalara böldüm ancak yaşatamadım. Yazık oldu, maalesef. Bu üç senelik arada geçici olarak şehir değişikliği yaptığım için yeni bir difenbahya edinemedim ve yine maalesef diğer bitkilerim de kurudu. Ancak artık İstanbul'dayım ve soluklaşan evimi yeniden yeşertmek, eski güzel ve hiçbir kimyasal kokunun yerini alamayacağı temizlik kokusuna kavuşmak istiyorum. İnternette gördüğüm kadarıyla difenbahya fiyatları 50 tl civarında. Yakın zamanda çiçekçileri dolaşıp, yeni bir tane edinmek istiyorum. Herkese iyi akşamlar dilerim yeniden. Sağlıcakla kalın

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2011, 10:24   #1078
Ağaçsever

mutama's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
bana difenbahya fidesi verebilirmisiniz..bende yetiştirmek istiyorum

mutama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2011, 21:03   #1079
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2011
Sayın bernacyhn kipalarda 3 köklü olanları 15tl cıvarında.bilginize

tolgama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 18:06   #1080
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Teşekkür ederim, tolgama. Maalesef kipa yok yakınlarımda. Carrefour ve praktiker yakın ama oradaki fiyatları bilmiyorum henüz. Bu akşam gideceğim sanırım. Gerekli fiyatları öğreneceğim.

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024