agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni455Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-10-2010, 16:52   #961
Ağaç Dostu

ykolko's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Filiz Mesajı Göster
Difenbahyanın herhangibir gözü köklenme kabiliyetine sahiptir. Bir göz üzerinden aldığınız çelikleri falçata ya da budama makasıyla toprağa yan yatırıp gömerseniz sonuç olumlu olacaktır.
Filiz hanımın söylediğini aynen biz yıllardır uyguluyoruz çok doğru bir yöntem ayrıca Difenbahya çok nazık bir bitki değil biraz güneş ışığı görsün(uzun süre direk değil) susuz bırakma yeter(çokda su verme).
sağlıklı olup olmadığını çıkan bir sonraki yaprak öncekinden büyükse çok sağlıklı,yalnız dikkat edilecek bir nokta var hormon eğer verirseniz hızla büyür hatta çiçek açar ama birden kalın görünen gövde kırılır ve ölür bu sebepden tavsiye etmem.
Annemin evinde var en son yaprağı 55 cm 2,5 m boyunda baharda tekrar kesip kökü ayrı,boğumları ayrı yapraklı kısmı ayrı saksılara ekip çoğaltıp komşulara dağıtıyoruz.
yıllardır gözlemlerime göre sağlıklı Difenbahya'nın yaprağından su damlıyor(bu sadece benim tahminim doğru olmayabilir.)

ykolko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2010, 14:25   #962
Yeni Üye

gülağacı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2010
2 yaşında bi difenbahyam var eylül başında çiçek açmaya yeltendi ama açamadı,,ilk yılında alttan sürekli bir yaprak sararıp düşüyordu bunu boyu uzadığı için yapıyormuş bende çok geniş bi saksıya aldım.yaprak sararması durdu,ben sivasta yaşıyorum aydınlık bi odada yapraklarına arada bi su püskürtüyorum,herhangi bi vitamin vermiyorum,çokta sağlıklı ama çiçekleri neden açılmadı merak ediyorum ,açmaya başladığında tüm ev mis gibi kokuyordu sonra birden kapandı

gülağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2010, 20:32   #963
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Dieffenbachiaların çiçekleri zannedersem uzun süre açık kalmıyorlar Sayın Gülağacı. Yani açık olmadığı için bir sorun olduğunu düşünmeyin. Ben kendi çiçeğimden biliyorum iki ya da üç gün açık kaldı sonra kapandı. Uzunca bir süre öyle kapalı kaldıktan sonrada çürüyüp düşecektir.

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2010, 10:38   #964
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-10-2010
merhabalar
difenbahyamın daha önce kökünde bir yumuşama olmuştu bende saksı değiştirip daha büyük saksıya almıştım yumuşayan yeride toprağa gömmüştüm. temmuz ayında iki çiçek açtı.çiçeklerden sonra sadece bir yaprak verdi ve yaprak vermeyi durdurdu(daha önce yazmıştım)bu gün toprağını havalandırırken çok küçük beyaz böcekler gördüm toprağında neyapmam gerekiyor diğer çiçeklerime baktım birşey göremedim.difim bu yüzdenmi yaprak vermeyi durdurdu.yardımcı olabilirmisiniz

Düzenleyen denizs : 16-10-2010 saat 10:39 Neden: harf hatası
denizs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2010, 20:15   #965
Yeni Üye

gülağacı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2010
o küçük bitler arap sabunu,sıvı yağ ve su karışımı ile ölüyorlarmış,yine burdan okuduklarımı söylüyorum ama salon bitkilerinin bitlendiğini ilk defa duyuyorum.

Düzenleyen gülağacı : 20-10-2010 saat 21:59
gülağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 09:34   #966
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
isterseniz fotoğraflarını çekmeye çalışın onların, benimkinde de toprağında olmuştu, sonra kendiliğinden geçti.

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 08:54   #967
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2009
Yaklaşık olarak 5 yaşında olan bir difimiz var geçen yıl gövdesinde çürüme olmuştu.Bende kesip topraga diktim,bir süre sonra kendini toparladı.Şimdi önce küçük yapraklar verdi ,sonra da her yapragın dibinden filizler.Ne yapmam lazım?Uzunca bir kök ve tepesinde yapraklar var birde filizlenirse nasıl olacak?

Eklenen Resimler

süreyya aysun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 09:17   #968
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Bahar ayında önce iple bağladığınız yerin biraz altından kesip tekrar dikebilirsiniz. Aksi taktirde filizlenen dallarını gövde taşımayabilir. Altta kalan gövdedende 2-3 tane yeni Diffenbachyalar üretebilirsiniz sanıyorum.

Eski 21-10-2010, 09:23   #969
Ağaç Dostu

ziraatteknikeri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2010
Eğer çok gövdeli olsun istiyorsanız zemine yakın bir yerden kesmeniz halinde birden fazla gövde oluşacaktır. Kesmiş olduğnuz üst tarafından da 2- 3 tane daha yeni bitki elde etmenizi sağlayacaktır.

ziraatteknikeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 19:55   #970
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2009
Daha önce gövdenin farklı yerlerinden keserek bir kaç bitki olsun istedim.Ama topraga diktiklerim ve suya koyduklarım hepsi de kurudu.Sanırım bir yanlışlık yaptım ama nerde?Çiçegimi kaybetmek istemiyorum.Umarım başarabilirim çogaltmayı.Tavsiyeleriniz için teşekkürler......

süreyya aysun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 19:11   #971
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2010
Alıntı:
merhabalar benim bir salon çiçeğim var daha doğrusu yapraklı sadece 2 seneden bu yana büyüdükçe büyüyor ama hiç çiçek açmıyor sanırım açmayandan ismini bir türlü bulamadım bana hediye gelmişti eğer bilen varsa lütfen ismi nedir? altta resimdeki çiçeğin.
kardesim esracer burası difenbahya paylasım topigi.

iyiarama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 12:48   #972
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Sayın esracer, Bitkinizi önce -Bu bitkinin adı nedir?- başlığından öğrenebilirsiniz. Daha sonrada özelliklerine bakarsınız. Ayrıca Ağaçlar nete hoşgeldiniz diyorum.

Eski 24-10-2010, 18:05   #973
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
tşkrler güzel bir üslup güzel bir yaklaşım.

esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2010, 16:02   #974
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2008
bir çiçekçi bu bitkinin suyu zehirlidir dedi doğrumu

sevesu77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2010, 17:49   #975
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Evet zehirli. Ev hayvanları ve bebekleri olanlar dikkat etmeli...Sanırım ayrıntılı bilgi eski sayfalar da var...

merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2010, 08:58   #976
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
difenbahyam

buda benim difenhabyam ve yavruları

Eklenen Resimler

ecrin11 ve deryaozel427 beğendi.
esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2010, 09:02   #977
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Çok sağlıklı görünüyorlar Sayın esrecer, iyi günlerde büyütün.

Eski 04-12-2010, 12:39   #978
Yeni Üye

de79met's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevesu77 Mesajı Göster
Evet Sevesu.Bu bitkinin suyu toksik etki yapıyor.Nerden mi biliyorum.Ben kbb servisinde çalışan bir hemşireyim.Servisimize yaşlı bir amca dil şişmesi ve nefes alamama şikayetiyle başvurmuştu.Sonradan anlaşıldı ki amca bu bitkinin yaprağından sızan suyunu emmiş Neyseki sonra iyileşip evine gitti

gülağacı beğendi.
de79met Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2010, 22:29   #979
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2010
yardım

arkadaslar merhaba,

benim cicegimde yaprakta beyaz bocek tarzı organizmalar oldugunu farkettim, praktiker den almıstım 1 ay kadar once ve acıkcası alısmaya calısıyorum (cicekler benim yeni ilgimi ceken bir alan ama cok seviyorum). ben forum konularında goremedim (belkide beceriksizligimden), resimleri ekliyorum fikrinizi soylerseniz cok sevinirim iyi gunler

Eklenen Resimler

jokerkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2010, 21:18   #980
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2010
difenbahyam

Name:  06122010077-difen.jpg
Views: 7002
Size:  70.6 KBselamlar ... aranıza yeni katıldım.. 2 senedir büyük bir hevesle baktığım ağacımın adının ne olduğunu öğrenmek istedim))) biraz araçtırdım ve siteyi buldum . benim gibi bu ağacaı severek bakan insanları görünce çok sevindim . fotğraflarını göndermeye çalışacağım . bakımı konusunda yapmam gerekenler için yardımcı olursanız sevinirim...

deryaozel427 ve derin35 beğendi.
mutlu kendir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2010, 00:20   #981
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2010
difenbahya (tropik)

merhabalar... jokerkan arkadaşın çiçeğinin aynısından bende de var. ilk aldığımda çok güzel ve ihtişamlı idi(bol yapraklı ve yemyeşil). ama sonra birer birer yaprakları sarardı. galiba bedeninden parçalar alıp çoğalttım diye.bunu yaparken zarar vermiş olabilirim. bir de çok sulamamak gerekiyormuş buradan edindiğim bilgilere göre. yucca ,massengena ve difenbahyam da var ve onlar süper.yakında fotolarını eklerim ***.

Herodot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2010, 00:24   #982
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2010
Wink difenbahyalar çeşit çeşit mi?

Bir de benim merak ettiğim bir konu var difenbahyalar da değişik galiba..çünkü benimkinin yaprakları bir türlü genişleyip büyümüyor. hep ebatları küçük. ve şu an 14 yapraklı hale geldi. boyuda 1 metre ama.yaprakları bu sayfadakiler gibi değil. küçük.ama olsun sağlıklı.

Herodot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2010, 07:56   #983
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Herodot Mesajı Göster
Bir de benim merak ettiğim bir konu var difenbahyalar da değişik galiba..çünkü benimkinin yaprakları bir türlü genişleyip büyümüyor. hep ebatları küçük. ve şu an 14 yapraklı hale geldi. boyuda 1 metre ama.yaprakları bu sayfadakiler gibi değil. küçük.ama olsun sağlıklı.
herodot dogru diyorsun bende bu siteyi gorene kadar butun diff. lerin benimki gibi oldugunu sanıyordum ama baya cesiti varmıs demekki, bu arad herhangi bir yorum gelmedi ama ciceklerime ne yaptıgımı soyleyim, yapraklarını ılık suyla sildim beyazlıkları aldım ama tabi yaprak koklerinin (ana govde ile birleştigi yerler) icinde hala beyazlıklar var malesef, ayrıca topragındada beyazlıklardan olusmus şuan kaygıyla izliyorum ne olacak diye (

Eski 07-12-2010, 10:21   #984
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Sayın Jokerkan, ev yapımı ilaçlar başlığında unlu beyaz bitler hakkında ilaçlar var onlardan uygulayabilirsiniz. Arapsabunlu sıvı yağlı karışımla yıkayınız. Başlıktan bulup ölçülerini alıp yapın inşallah faydası olur.

Eski 08-12-2010, 14:41   #985
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayse_afyonlu Mesajı Göster
Sayın Jokerkan, ev yapımı ilaçlar başlığında unlu beyaz bitler hakkında ilaçlar var onlardan uygulayabilirsiniz. Arapsabunlu sıvı yağlı karışımla yıkayınız. Başlıktan bulup ölçülerini alıp yapın inşallah faydası olur.
ayse hanım dediginiz gibi tarife baktım arapsabunu zeytin yagı bileşimini hazırladım, biraz kullandım ama aklıma takılan bir konu var , bitki bu sıvı ile tamamen kaplanırsa fotosentez vs nasıl yapacak? yani zararı varmı bir diger konuda bitkiye sıktıgım bu karısım ister istemez topragınada akıyor bunun bir sakıncası varmıdır acaba ?

Eski 08-12-2010, 14:52   #986
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Ben aynı karışımı minyatür gül için uyguladım. Yapraklarında incecik örümcek ağları vardı ve yapraklar kuruyordu. Bu muhteşem tarif çiçeğimin hayatını kurtardı. Şu an oldukça sağlıklı üstünde de 5 adet tomurcuk var Yani bizimkinde olumsuz bir durum olmadı.

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2010, 16:56   #987
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Hayır toprağınada sıkabilirsiniz. Çünkü; bitkinin köküne doğruda bu bitler yerleşebiliyorlar.Çok çabuk çoğalıyorlar. Bende çok zorlandım bitkilerimin bazılarının gelişimlerini olumsuz etkilediler. Yeni bir kaç bitkimde tekrar oluşmaya başlamış. Bu karışımı iki üç kere uygulayacağım artık. Birer hafta arayla. Sizde bitti zannedip gözetlemeyi kesmeyin.

Eski 09-12-2010, 19:50   #988
Ağaçsever

nimehnu's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2010
daha önce bu başlık altına yüklediğim difimin şimdiki hali. çok seviyorum çiçeğimi

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.
nimehnu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2010, 08:15   #989
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

diff. imin son hali :(

selamlar ,
arkadaslar benim diffle ilgili son gelişmeleri paylasmak istiyorum, diffimin topragını değiştirriken kokten ayrı iki diffimin oldugunu farkettim iki ayrı govde yani, onları ayırdım birini dondurma kabına gecici olarak koydum digerini saksıda bıraktım, unlu bit sandıgım hastalıktan kurtulmak icin arapsabunu, zeytinyagı ve su tarifini yapraklar kok ve toprak yuzeyi olmak uzere uyguladım.bugun 3. gun acıkcası henuz cok birsey yok.

Birde saksıdaki toprakta beyaz beyaz birseyler var ,bunlar larva **** yumurta falan mı yoksa normal midir acaba? torbada salon bitkileri topragından almıstım ve onu kullanmıstım. resimlerdende gorebilirsiniz dondurma kabına koydugum yeni toprakta yok ama eski saksıdaki toprakta var oysa ikiside aynı toprak?

Eklenen Resimler

Eski 10-12-2010, 10:39   #990
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Sayın Jokerkan, bu karışımı hergün uygulamayın 10 günde bir uygulayın bitene bitler yok olana kadar. Keşke ayırmasaydınız çünkü zamanı değil. Baharda ayırsaydınız daha güzel olurdu. Ayrıca diplerini çok ıslak görüyorum dikkat edin dibinden çürüme yapabilir.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024