agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-09-2008, 16:39   #1
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Peki Sn lerdemir,aklıma başka bir şey geldi.Tabi mümkün mü bilmiyorum.Şimdi ben seneye budamaya karar verdiğim yan dalları,tüm bitkiyi de kaplayacak şekilde ortadan iple bağlasam,acaba yana değil de yukarıya doğru bir şekil alabilir mi?Ya da ne bileyim,bonsai'lerde şekil vermek için kullanılan tel ile yukarı kaldırıp o şekilde bıraksam nasıl olur?

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2008, 23:16   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
İlginç bir fikir! Neden olmasın?

Yalnız, dallar odunsulaştıktan sonra bu tellemeyi/bağlamayı yapmak yerine, daha dallar kalıcı şekil almadan bu işlemlere başlasanız daha kolay olmaz mı?

Aslında, bu benim hiç bilmediğim bir uygulama. İyisi mi bonzaici ustalarımızdan görüş almalı

Not: Bu dediğinizi ben Kıbrıs Limonumda yapmıştım. Dalları istediğim şekilde yönlendirdim, oldu. Bence siz de bonzaici ustaların da yönlendirmesi ile bir deneyin. Bir de sizin uygulamanızı fotoprafları ile takip etmiş oluruz, ne dersiniz? Güzel olursa heğimiz yaparız, olmazsa da birimizden birinin çeliklediği bir gardenya ile yeniden sıfırdan başlarsınız

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2008, 07:49   #3
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Hemen başlayacağım o zaman.Sonuç kötü olursa yenisinin de garantisini aldık daha ne olsun yani.

Eski 30-09-2008, 20:38   #4
Ağaç Dostu

Haydi o zaman.

İlk uygulama fotoğraflarını bekliyoruz...

Eski 01-10-2008, 11:40   #5
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Biraz acele oldu ama fikir alma açısından hemen uygulamaya koyuldum.Amacım bonsai yapmak olmadığı için fazlaca emek sarfetmedim.Bakalım önümüzdeki bahara tellerini çıkardığımda şekil almış olacak mı?
İlk 2 resim şekil vermeden önceki hali,sonrakiler ise tel ile toparlayıp son şeklini verdiklerim.Tahminimden daha iyi oldu,ip ile tamamını ortadan bağlayıp bıraktığım çok kötü görünüyordu.Ana gövde üzerinden yanlara doğru çıkan 2-3 dal daha vardı,çok küçük ve yumuşak oldukları için onlara dokunmadım şimdilik.

Eklenen Resimler

Eski 01-10-2008, 12:00   #6
Ağaç Dostu

Budamadan şekil vermek açısından alternatif bir deneme olmuş oldu böylelikle. Bakalım önümüzdeki dönemde ne gibi bir gelişme gösterecek.

Şimdi burada bizlerin tercihi (amacımız) daha ön plana çıkıyor.

Sizinki gibi, mevcut fazlalık oluşturan dalları, genel görünüşü bozmayacak yerlere yönlendirmekse, bu uygulamanız amaca hizmet edecektir kanaatimce; ancak benim kafamdaki gibi dolgun bir biçim alarak kontrollü büyümenin aksine, mevcut dal ve kolların uzayıp gitmesine neden de olabilir mi diye kafamdan geçirmiyor değilim...

Zira ben, göbekten de dolgun bir biçim sağlayabilmek için bir süre tüm tepe sürgünlerini daha büyümeden minik bir çakı yardımı ile kopartmıştım. Bu yöntemle, bitki daha alttan yeni sürgünler vermeye dönmüştü. Şimdi daha esnek bir anlayışla, yukarıya ve hafifçe yanlara doğru daha kontrollü bir büyümeye izin vermekteyim...

Hayırlısı ile kıştan çıkıp bahara geldiğimizde karşılıkı bakarız gardenyalarımıza artık

Eski 07-10-2008, 15:26   #7
Ağaç Dostu

Tamamı kararmış yapraktaki görüntü besin fazlalığından yanmış gibi bir görüntü veriyor; acaba fazla mı gübrelediniz? Aşırı azot mesela?

Ayrıca, ağ da gördü iseniz, acele bir akarisit uygulamanız gerekebilir.

Ben görüntülerden tam emin olamadım; yine de teknik uzmanlığı olan bir üyemizi yardıma çağırmamız çok iyi olur.

Benim bir iki kere başıma sizinkinden daha hafif bir durum gelmişti, hemen akarisit uygulamış, ardından da fungusit ile muamele etmiştim. Bir kez de aşırı azot yakması sonrasında ise aşırı su ile toprağı yıkamıştım.

"Kurumadan sulamıyorum" demişsiniz ancak, bunu nasıl tayin etmektesiniz? Serçe parmağınızı birinci boğumuna kadar toprağa soktuğunuzda nem hissediyorsanız, henüz sulamak için erken demektir. Bir de, bitki gerçekten suya ihtiyaç duyduğunda en tepe sürgünleri hafifçe boyunlarını bükmeye başlar. Bence bir süre bu yöntemi deneyerek sulamayı denemelisiniz. Zira, tomurcukların tarifinize göre düşmesi de doğrudan aşırı su etkisini çağrıştırıyor benim tecrübe ettiğim kadarı ile.

Eski 07-10-2008, 15:30   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Kullandığınız gübre nedir ve ne sıklıkta kullanıyorsunuz?

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2008, 21:51   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2008
Kullandığım besinin adı vilmorin. Genel kullanım için bitki besini yazıyor üstünde. Bunu da Koçtaş'ta bahçe bölümündeki bayan çok ısrar etti çok memnun kalacaksınız diye o nedenle almıştım. Ölçüsünü fazla katmadım ama belki cinsi uygun gelmemiştir. Düzenli veremedim 20 gün ve 15 gün arayla vermek durumunda kaldım bu nedenle olabilir mi? Yaklaşık iki aydır toplam 3 kere verdim kısacası. ( Ayrıca besin verdiğimde de suya limontuzu ve saçıkıbrıs da eklemiştim )

Sularken o kadar derini kontrol ederek karar vermemiştim ben parmağımla toprağı "ittirerek" diyeyim - tam nasıl tarif edeceğimi bilemedim - kontrol etmiştim. Dediğiniz gibi tomurcukların boyun bükmesini bekleyeceğim bir dahaki sulamam için.
Sayın lerdemir bahsettiğiniz akarisit ve fungusit uygulamalarıyla ilgili de hemen sitede bir arama yapacağım şimdi, sanırım bilgi vardır.

Teşekkür ederim

Düzenleyen elise : 07-10-2008 saat 23:57
elise Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2008, 22:17   #10
Ağaç Dostu

Minem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2008
Galeri: 12
Kusura bakmayın arkadaşlar gardenyalarla ilgili bir sorum olacak.Gardenyaların kırmızısı olmaz mı arattığımda hep beyazına rastladım?Herhangi bir bilgisi olan var mı?Teşekkür ederim

Minem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2008, 22:52   #11
Ağaç Dostu

Gardenia carinata, Gardenia gjellerupii, Gardenia sootepensis, Gardenia tubifera Kula, Gardenia volkensii kayısı renginde çiçek açan türler. Gardenia jasminoides ise sadece beyaz açar. Fakat katmerli ve yalınkat varyeteleri mevcuttur.

Eski 08-10-2008, 23:05   #12
Ağaç Dostu

Minem's Avatar

Çok teşekkür ederim Sayın Todor.Sanırım benim dediğim gardenya değil-miş.
Şöyle ki,bir müşterime gördüğüm çiçeği tarif ettiğimde gardenya olduğunu söylemişti ama gardenyanın kıpkırmızı açanını görmedim.Demek ki başka bir çiçekmiş.Teşekkür ederim bilgiler için.
Aynı zaman da gördüğüm çiçeği tekrar görürsem fotoğrafını çekeceğim..

Eski 18-11-2008, 02:23   #13
Ağaç Dostu

Assassin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Minem Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim Sayın Todor.Sanırım benim dediğim gardenya değil-miş.
Şöyle ki,bir müşterime gördüğüm çiçeği tarif ettiğimde gardenya olduğunu söylemişti ama gardenyanın kıpkırmızı açanını görmedim.Demek ki başka bir çiçekmiş.Teşekkür ederim bilgiler için.
Aynı zaman da gördüğüm çiçeği tekrar görürsem fotoğrafını çekeceğim..
bahsettiğiniz kırmızıya çalan çiçeğe sahip bitki, görüntü benzerliğini de düşünürsek Açelya olabilir diye düşünüyorum.. Google Görsellerden arama yaptırıp bakabilirsiniz..

örnek: http://img170.yukle.tc/images/1696by_S013_acelya.jpg

Assassin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2008, 10:51   #14
Ağaç Dostu

Minem's Avatar

Gardenyamı 1,5 ay önce Bauhausdan almıştım. Üzeri tomurcuk doluydu ama halâ tomurcuk duruyor. Satan adam fazla güneşe maruz bırakma loş bir ortamda olmalı demişti. Pencereye çok yakın değil tomurcukları aynı duruyor, küstü mü acaba?

Name:  13112008029.jpg
Views: 1540
Size:  55.5 KB

Eski 17-11-2008, 20:23   #15
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Bir dostum bana İngiltere'den gardenya tohumu getireceğini söyledi.
Tohumdan yetiştirmek iyi bir fikir mi, çiçeklenmesi çok gecikir mi, tecrübesi olan var mı?

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 20:35   #16
Ağaç Dostu

Tohumdan yetiştiği zaman, çiçek açması 3 seneyi bulabiliyormuş. Ben 3 sene bekleyemeyeceğim için vazgeçmiştim.

Eski 17-11-2008, 20:41   #17
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2006
Yaklaşık 4 aylık bir deneyimim var henüz konuşmak için çok erken ama..Temmuz sonuna doğru ektiğim tohumlar, yaklaşık 1 ay önce çimledi. Son 1 aydır aynı boyda (3 mm civarları) durmaktalar, bunu mevsime bağlıyorum ve baharda hızla gelişmelerini bekliyorum.

Araştırdım ama tohumdan bu cins gardenya yetiştirilmesi dair pek bir bilgi bulamadım. Aklımda olsun bulursam paylaşacağım.

velveteen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2008, 07:07   #18
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Peki, vazgeçiyorum o zaman ben de tohumdan

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2008, 09:44   #19
Ağaç Dostu

Minem's Avatar

Sayın Assassin; teşekkür ederim. Evet açelyaya benziyor ama yine de tam emin olamıyorum. Neyse birgün bulursam ya alacağım **** fotoğraflayacağım...

Eski 22-11-2008, 09:25   #20
Ağaç Dostu

Minem,

Bitkiniz hayet sağlıklı görünüyor.

İstanbul'da, hele bu mevsimde görebildiği kadar güneş görsün.

Yazın sert öğle güneşlerinden koruyabilirsiniz en fazla.

Yoksa, gardenya loş ortam seven bir bitki değil. Özellikle de sabah ilk ışıkları öğleye kadar doğrudan almayı sever.

Aydınlık ortamı sever...

Son durum nedir tomurcuklarda?

Eski 22-11-2008, 10:09   #21
Ağaç Dostu

Minem's Avatar

Fotoğrafta ki gibi aynen duruyor Sayın Lerdemir... Pencerenin önünde mümkün olduğu kadar ışık alıyor, zaten güneş gitti artık buralarda...
Ne dökülüyor, ne sararıyor, ne de açıyor. Gerçi ben sararıp dökülmesindense, açmamasına razıyım.

Eski 23-11-2008, 17:03   #22
Ağaç Dostu

E o da güzel; madem aynı canlı yeşilliğini korumakta; hayati bir sorun yok demek ki.

Bir de şunu rica edeceğim sizden; ilk geldiği güne göre tomurcuklar biraz daha irice mi bir bakabilir misiniz?

Eski 24-11-2008, 13:21   #23
Ağaç Dostu

Minem's Avatar

Sanırım gardenyam daha tomurcuklanma evresini tamamlamadı. Lerdemir söyleyince daha dikkatli baktığım da yeni minik tomurcuklar gördüm.

Dediğim gibi inşallah ölmez de tomurcuklansın yavaş açsın önemli değil

Eski 24-11-2008, 16:44   #24
Ağaç Dostu

Yeni minik tomurcuklar da varsa, demek ki iyice gübrelenmiş aldığınızda; halen de etkisi sürmekte anlaşılan.

Mevcut bakımınızı aynen sürdürün.

Saksı harcını fazla ıslak tutmadan, suyu aşırı vermemeye özen göstererek devam edin; zira şu bulunduğunuz aşamada -tomurcuklu vaziyet- en büyük handikap aşırı sudan dolayı tomurcuk kayıplarıdır.

Yaklaşık 30 gün içerisinde bir sürü bembeyaz gardenyalar içerisinde fotoğraflar gelir sizden inşaallah.

Eski 24-11-2008, 16:45   #25
Ağaç Dostu

Lonicera,

Nedir son durum?

Eski 24-11-2008, 17:43   #26
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Lonicera,

Nedir son durum?
Sevgili lerdemir, Gardenyada herhangi bir değişiklik yok şimdilik.Mevsim itibarıyle birkaç yaprakta sararma oluştu.Hemen aydınlık ve ılık bir köşeye aldım.Deneme amaçlı telin bir tanesini söküp son durumuna baktım.Henüz şekil almıyor yan dal.Düzleşip dikleşme eğiliminde.Oldukça asi bir başkaldırışı var sanki.Hemen telleyip bıraktım.Artık şubat-mart ayına kadar bu şekilde bırakacağım.Bu arada bugün Koçtaş'a gittim.İthal Gardenya vardı bir sürü.Fiyat 17.5 YTL. idi.Neredeyse hepsinde tomurcuk vardı.Yaprak ve dallanma formları süper görünüyordu.İçim gitmedi desem yalan olmaz.Sanırım siz, bitkinin orta yerine doğru yaprakların dolgunluğu önemli derken, bugün gördüklerimi kastetmişsiniz sanki.Benim Gardenya sanırım çok uçarı olacak.Kesmeye kıyamazsam olacağı bu zaten.

Eski 24-11-2008, 21:15   #27
Ağaç Dostu

Evet Lonicera, tam olarak o dediğinizi kastetmiştim, ama inanır mısınız artık o gardenyalar hiç ilgimi çekmiyor; çünkü bendekilerin üzerinde öylesine emeğim var ki; en güzelleri benimkiler

Öte yandan, sizin telleme uygulamasının sonucunda başarılı olacağınızı zannediyorum. Kış çıkışında hep beraber gözleriz hayırlısıyla...

Eski 25-11-2008, 07:44   #28
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Doğru söylüyorsunuz, emek harcadığınız gibisi yok gerçekten.Telleme uygulamasının sonuçlarını göreceğiz inşallah.Ben de bu şekilde form alacağını umut ediyorum.Olmazsa o yan dalların hepsi, yeni çelik olacak seneye.

Eski 30-11-2008, 21:38   #29
Ağaç Dostu

Minem's Avatar

Arkadaşlar bugün gardenyama dikkatle baktığım da tomurcuklardan bir tanesinin karardığını gördüm Yapabileceğim birşey var mı acaba?

Eski 30-11-2008, 22:04   #30
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Minem, tomurcuk dökülmesi gerçekleşiyor büyük ihtimalle. Bunun birçok sebebi olabilir. Bu başlığı tarayın lütfen. Sevgili Lerdemir'in ve diğer arkadaşların bu konuda birçok yazışması var.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024