agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni74Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-11-2005, 00:02   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Apartman bahçesindeki ağaçları kesmek

Bir soru geldi:

Alıntı:
Apartman bahçemde kendi ellerimle diktiğim ve yetiştirdiğim 15 yaşındaki 5/6ağacı yönetici seçilen kişi ve yandaşı üç kişi keseceklermiş. Bunu kendi ağızlarından işittim.
Bu kesimi durdurabilecek nasıl bir yaptırım olabilir...
Önerilerinizi yazar mısınız?

Düzenleyen Mine Pakkaner : 09-08-2006 saat 16:06
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2005, 00:38   #2
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Avukat tutup dava açsın. En azından ağaçların biraz daha ömrü uzar. Ya da o adamlarla toplantı yapıp neden kesilmeleri gerektiği öğrensin. Mantıklı bir nedeni!!! mutlaka vardır. Kendiside onlara kibar biçimde durumu izah etsin, içtenlikle lütfen kesmeyin desin.

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2005, 10:10   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-06-2005
Galeri: 175
Ağaçların kesilme gerekçeleri neymiş?

Erguvan Muhibbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2005, 10:15   #4
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Bir de bu apartmanın nerede (hangi ilde)olduğunu öğenebilir miyiz?

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2005, 10:20   #5
agaclar.net

malina's Avatar

istanbulda olduğunu biliyorum.

Eski 21-11-2005, 10:39   #6
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Büyükşehirler dışında Orman İşletmeleri ilgileniyor tapulu arazilerde ağaç kesim işleriyle ama büyük şehirler için bilmiyorum.

Benim fikrim, Park Behçeler Müdürlüğü ile irtibata geçilebilir. Kesilmesi için yeterli bir sebep olması gerekir.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2005, 08:23   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2005
Galeri: 1
Merhaba herkese,
Aranıza yeni katıldım.
Sorunuza cevaben; Ağaçlar dikildikleri andan itibaren artık şahıs değil kamu malı olarak kabul edilirler yasamızda. Yalnız her yerde olduğu gibi Orman Kanunlarımızda da ufak tefek boşluklar mevcuttur. Şehir dışı bölgelerde Orman Müdürlük ve şeflikleri bu konuyla ilgilenirken şehir merkezlerinde bu konu belediyelere atılır nedense.. Eğer rahatsız olduğunuz konu ağaçların kesilmesi ise kesmeyi düşünen insanlarla bunu konuşmalısınız aksi halde kesmeyi planladıktan sonra onların önüne yasa dahi geçemiyor malesef. Evet kesmeleri yasak fakat belediyeye kesim yapacaklarına bildirmeleri bu yasağı ortadan kaldırabilecek bir girişim sayılmaktadır. İkna gücünüze güvenirseniz belki kestiremeyebilirsiniz...

E®TY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2005, 09:17   #8
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
belediyeye kesim yapacaklarına bildirmeleri bu yasağı ortadan kaldırabilecek bir girişim sayılmaktadır.
Peki bildirmedilerse?
ve belediyeye onlardan önce siz kesilmemesi konusunda bir bildirimde bulunduysanız ne oluyor?

Eski 23-11-2005, 09:26   #9
Ağaç Dostu

Eğer belediyeye bildirmeden kesim yapılmışsa bir şikayet karşılığında uyarı veya çok ufak bir ceza gelebilir kesenlere ama sanmıyorum genelde uyarıyla geçiştirirler. Eğer onlardan önce belediyeye başvurursanız ve belediyeden olumlu yanıt alabilirseniz bunu kesimi planlayan insanlara söyleryin çünkü kesmekten vazgeçebilirler. Belediye ile konuşacağınız zaman biraz sert çıkışırsanız iyi olur önem verdiğinizi ve bilgi sahibi olduğunuzu onlara göstermelisiniz.

Eski 23-11-2005, 10:07   #10
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
kesmeyi planladıktan sonra onların önüne yasa dahi geçemiyor
Alıntı:
önem verdiğinizi ve bilgi sahibi olduğunuzu onlara göstermelisiniz
bilgi sahibi olduğuna dair nasıl cümleler kurulabilir?

Eski 23-11-2005, 10:14   #11
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2005
Galeri: 147
Ağaç ekildiğinde veya fidanken fotoğraflanmışsa, bu ağaç hakkında bilgi sahibi olmak anlamına gelir mi?

Sevelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2005, 10:16   #12
Yeni Üye

college's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2005
Merhabalar efendim,
Sevgili Malina'ın dile getirdiği konunun sahibi bendenizim efendim.
Ben, tabiata ve dolayısı ile de ağaca meftun bir kişiyim.Bu nedenledir ki Küçükyalı/Maltepe de oturmakta olduğum apartmanımım bahçesinde yaklaşık 40adet ağaç yetiştirdim.Toprak sahibi olmam nedeni ile de tüm uygulamaları usul ve kaidesine uygun yaptım.Zaten soydan ziraatçi bir ailenin çocuğuyum ve konuya hiç de yabancı sayılmam.Gel gelelim toplumumuzda pek çok insan var ki tabiatı ve hayvanı sevmez.Bizim binamızda da böyleleri var tabii ki.
Bahçeye dikilen bir fidan veya çiçek olduğunda "parayı toprağa gömdün" azarlaması ile karşılaşmışımdır her zaman.Tepkisiz bir toplum olmamız nedeni ile de bir Allah'ın bir kulu da ses çıkarmaz... "bana ne" mantığı ile, susmayı yeğler.
Şu ana kadar değişik-anlamsız bahanelerle 4 ağacımı kestiler."Ağacımı" diyorum,çünki onları ben diktim ve yetiştirdim,onlar benim evlatlarım.
Binayı yaparken her daire için (9 daireli bir Apt.) bir arabalık mükemmel bir otopark da yaptım.Otoparkın duvarı önünde 60 santimlik bir toprak kısım vardır.Burada çiçekler ve sıra ile de incir ağaçları(değişik cinslerden) bulunur.
Bu ağaçlardan arabanın üzerine incir düşüyor bahanesi ile kesmek istiyorlar.Çok konuştum,ikna edemedim.Kaldı ki bu ağaç yılda bir ay (ağustos) meyva verir ve o tarihte de bu şahısların tümü yazlıklarındadır.Olmasa bile bir ay arabalarını 2mt geriye parketseler mesele hal olur.Lakin,niyet ağaç kesmek olduktan sonra bahane bulmak kolay.Zaten daha önce kestikleri ağaçlara da "sinek yapıyor,kuş konuyor,camımın manzarası kapanıyor,vs" gibi bahaneler bulmuşlardı.
Medeni memleketlerde bunu yapamazlar...çünki devlet tüm ağaçları kayıt altına almıştır ve kendi ağacını bile izinsiz kestirmez.
Üç gündür,Büyükşehir belediyesi,ilçe belediyesi,beyaz masa,cevre koruma,park ve bahçeler,zabıta...birimleri ile görüşmekteyim.Sonuç ise; buna engel olacak hiç bir yaptırımlarının olmadıklarını öğrenmiş olmam oldu.
Bendeniz 59 yaşında bir Ekonomistim.Hiç bu denli çaresiz kaldığımı hatırlamıyorum. Hukukçular sitesi üyesiyim.Konuyu bir de orada ele aldım.Bakalım ne olacak.
Küçükyalının en bol ağaçlı bahçesi giderek yerini betona mı terk edecek.Biz buna, yüreğimiz kan ağlayarak, seyirci mi kalmak durumundayız...bilemiyorum,efendim.

Saygılarımla,
ATTİLA OBRUK (college)

college Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2005, 10:27   #13
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2005
Galeri: 147
Benim penceremin önünde de birkaç ağaç var. Yaz günlerinde bile saat 15.00-16.00 dan sonra lambaları yakacak kadar karanlık olur evim. Buna rağmen ağaçların kesilmesi düşüncesi bile gelmedi aklıma. Ağaçları sevenler herşeyine katlanırlar. Ağaçların gelişimine bile tanık olmamışken ağaçların kesilmesi beni üzer.

Sizi çok iyi anlıyorum. Umarım bir çaresi bulunur, girişimlerinizin karşılığını alırsınız.

Sevelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2005, 11:15   #14
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
bilgi sahibi olduğuna dair nasıl cümleler kurulabilir?
bu konuda yanı agacların kesılememesı konusunun yasal bır destegının oldugunu anlatın anlamındaydı..

--------------------------------
Sevgili Atilla Abi,
telaşınızı çok iyi anlıyorum. Vermiş olduğunuz emeğin bu denli boş ve gereksiz birkaç insan tarafından yitip gitmesine gönlünüz razı olmuyor. ama daha önceden ayzdıklarımı okuma fırsatınız olduysa orman kanunlarımızda herhangi bir ağaç toprak ile buluştuktan sonra yanı dikiminden hemen sonra kamu malı olarak tanımlanır. sizin bahçenizde bulunan ağaçlar da keza şuan öyleler. onların kesilmesine siz nasıl karşı çıkıyorsanız ben de şuan burdan karşı çıkma hakkına sahibim. Kimse inkar edemez ki o ağacın şuan bana faydası var orda olmasıyla. bunun için gereken yerlere başvurmuşsunuz bir de tavsiyem bulunduğunuz bölgeye bakan orman işletmesine derdinizi anlatmanızdır. Bu konuda yardıcı olabilirler fakat sadece bilgi paylasımı olarak yardım edebılırler cunku agaclarınız orman sahasında olmadıgından sadece sızı yonlendırebılırler. yer olara sehır ıcı oldugu ıcın beledıyeler ılgılenmelıdır. daha once de basıma gelen hadıselerden bılıorum bıraz beledıyenın sıkıstırılması ıle bu ıs hallolu dıye dusunuyorum. bır de mumkunse beledıyeye ımza toplamanızın bır yararı olup olmadıgını danısırsanız cunku sızde bılırsınız kı boyle konularda beledıye orada yasayan halkın cogunlugu bır ıstekte bulunmadan cogu zaman harekete gecmezler.
umarım agaçlarınıza bır zarar gelmez. Kestıklerı takdırde yasal olarak dava acma hakkınız oldugunu ve buyuk ıhtımalle davayı lehınıze cevırebılecegınızı kesme taraftarı olan ınsanlara bırkez daha soylersenız sanıyorum kı yıldırabılırsınız.
Saygılarımla Ertuğrul YILMAZ

Eski 23-11-2005, 17:11   #15
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
bu konuda yanı agacların kesılememesı konusunun yasal bır destegının oldugunu anlatın anlamındaydı
Soruyu sorduğum yerde yine sizden alıntılamıştım. "kesmeyi planladıktan sonra onların önüne yasa dahi geçemiyor" demişsiniz.

Eğer durum böyleyse "agacların kesılememesı konusunun yasal bır destegının oldugunu anlatmanın" yani konuyla ilgili bilgi sahibi olmanın işe yaramayacağına dikkat çekmek için sormuştum. Neyse

Bugün bir arkadaşıma sordum. Kesme izni için Belediyelere bağlı park ve bahçeler müdürlüğüne başvurmaları gerekiyor. Kesme işlemini kendileri yapamıyorlarmış yani. Duruma göre bu istekleri kabul edilebilirmiş ama itiraz eden birinin varlığı hatta buna itiraz eden bir grubun varlığı (agaclar.net) caydırıcı etki yapabilir.

Ben kadıköyde oturduğunuzu sandığım için oradaki bilgileri aldım.
Kadıköy Park ve bahçeler müdürü Güleser Hanım Tel: 414 38 00

Eski 05-07-2006, 10:03   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2006
insanlarla aynı çatı altında yaşadıkça bu tip olaylarla karşılaşmak kaçınılmaz. Bunun bence en güzel ve en etkili çözüm yöntemi, aynı çatı altından çıkmaktır. Size başka apartmana taşının demiyorum; müstakil eve taşının. Ben İstanbul'da bunun mümkün olamayacağını anlayınca geçen sene evimi Yalova'ya taşıdım. 2400 metre yer aldım şimdi kendi yerime kendi ağaçlarımı dikiyorum. Biri kesebilirse kessin. Nasıl ?

sevilla beğendi.
kadirx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2006, 10:17   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2006
selam
bende siteyi arama motorundan buldum ailemin oturduğu apartmanın yaklaşık 3 dönüm arka bahçesi vardı kullanılmayan birkaç ağaç içinde.neyse bende 6 adet ağaç ve bazı bitkiler alıp diktim.sonuçta apartman yöneticisi beyefendi önce ağaçları sulamamı engelledi,şimdide ortak alan olan bahçeye çıkmamı engellemek için arka bahçe kapısını kilitli tutuyor.bitkilerimi zaten öoktan ezip söküp attı.
sonuçta bu beni daha da körükledi ve ben ankarada ikamet ediyor olmama rağmen evime 1 saat uzaklıktaki bir ilçeden, hobi bahçesi satın aldım,yaklaşık 1 dönüm.ağaçlarımı oraya nakletmeyi düşünüyorum.ancak bu konuda bilgilerim çok yetersiz tabii internet ve zaman zaman çalıştığım işyerinin bahçevanlarıyla görüşüyorum.ancak yinede emin olmak istediğim şeyler var.
benimkiler meyve ağacı. ben özenmiştim çocukken uzaktan bakardım,kendim alıp büyütüp çocuklara sınırsız ağaca çıkma ve yemiş toplama imkanı sağlamak için böyle bir girişimde bulunmak istemiştim.ama sonuç böyle oldu.meyve ağaçları be sağolsunlar hemende meyve verdiler ufaklıklar.ben onları ne zaman diğer hobi bahçesine taşıyabilirim.buada yazanlar gibi apartman sakinlerinini elinde yitip kesilsin istemiyorum ağaçlarım.
bir bilen yetiştiren yardım bekliyorum.

simay özgam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2006, 11:01   #18
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
evime 1 saat uzaklıktaki bir ilçeden, hobi bahçesi satın aldım,yaklaşık 1 dönüm.
Kötü komşu mal sahibi eder diye boşa dememişler

Sulamayı engellemesi, ortak ödenen su için para vermek istememesi olabilir mi? Tavrının nedeni hakkında bir açıklama yaptı mı?

Eski 07-07-2006, 18:11   #19
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 112
Karşımızdaki apartmanın bahçesinde, bizim apartmanın sınırlarını da oluşturan kavaklar var. Son yıllarda oldukça uzadılar. Bu sonbaharda yağan fazlaca kar yüzünden bir kaç tanesi kırıldı ve kalanlarda da şekil bozuklukları, dallarda eğilmeler oluştu. http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=530

Kimileri kırılıp yıkılabilirler diye bu ağaçları tehlikeli buluyor. Bizim apartmanın bazı sakinleri kavakların kesilmesi için karşı apartmandakilere sözlü uyarılarda bulundular ama ağaçlar kesilmedi.

Bir komşum belediyeye şikayette bulunmuş ama belediye yeni düzenlemeye göre bu konuya artık belediyelerin karışmadığını, ağaçları kestirmek istiyorsa mahkemeye başvurması gerektiğini söylemiş.

Komşumun anlattığına göre öncelikle bizim apartmanın yöneticisi apartman sakinlerinin imzasını alarak karşı apartmanın yöneticisine bir yazı yazmalıymış. Eğer ağaçlar kesilmezse bu kez bir dilekçe yazıp daha önce yazılan bu yazıyı da dilekçeye ekleyerek mahkemeye başvurulmalıymış. Komşumun dediğine göre süreç böyle işliyor.

Bütün bunlardan ağaç kesmenin de bir hukuki bir yönünün olduğunu, her isteyenin istediği anda ağaç kesemeyeceği anlamı çıkar. Hukuktan pek anlamam ama Umarım bu süreçte savcının kestirme gerekçesini yerinde bulmayıp isteği reddetme gibi bir seçeneği de vardır.

hasan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2006, 23:45   #20
Ağaç Dostu

sevil's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2006
Galeri: 34
milliyet gazetesi 02.09.2006
Tamer Heper

Ağaç kesecek olanlar, iyi düşünün!!!

Bugün size ilginç bulacağınız, bir Yargıtay kararından söz edeceğim. Olay yaygın, deyin ki ortak olduğunuz bir bahçeden, ortaklardan biri sizden habersiz ağaçları kesti götürdü veya olayı daha genişleteyim, kat mülkiyetine tabi binada daire sahibisiniz, bahçenizde ağaçlar var, kat maliklerinden biri bunların tamamını veya bir kısmını kesti götürdü. Eliniz böğrünüzde melül mahzun kalacak mısınız, yoksa yapabileceğiniz bir şeyler var mı?

İşte bu karar soruya yanıt veriyor. Şöyle:

Alıntı:
"Sanığın müşterek hissedar olduğu tapulu araziden diğer müştekilerin iznini almadan suça konu 12 ağacı kestiğinin anlaşılmasına göre konuda uzman orman mühendisi eşliğinde keşif yapılıp, saha üzerinde kesilen ve dikili halde bulunan bütün ağaçların miktarları ve vasıfları belirlenip, her hissedara isabet eden miktar nazara alındığında sanık tarafından kesilen miktar ile diğer hissedarların hisselerine tecavüz olup olmadığı tespit edilerek, ancak tecavüzün mevcut olması halinde eylemin TCK 494/2 maddesinde belirtilen hırsızlık suçunu oluşturacağı, aksi halde eylemin orman olmayan yerlerden ormanlarda yetişen ağaç cinsinden kesmek suçunu oluşturup... cezalandırılması gerekeceği."
Görüldüğü gibi olayın failine hırsızlıktan dolayı hapis cezası veriliyor. Ancak metin içinde sözü edilen 494/2 maddesi eski ceza kanununun maddesidir.

Peki yeni ceza kanununda durum ne? Durum benzerlik arz ediyor, ancak, yeni kanunda ilgili maddenin numarası 144.

Evet, görüyorsunuz ki, ağaç kesme karşısında boynu bükük kalmamak gerekiyor.

http://www.milliyet.com.tr/2006/09/02/yazar/theper.html

sevil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2006, 13:19   #21
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Sayın yetkili

Bir hususta yardım görüşlerinize ihtiyacım var. 24 daireli bahçeli sitemizde sudan nedenlerle site çevresindeki ve bahçesindeki yetişmiş ağaçlar bir iki kişinin keyfi kararları ile birer birer kesilerek katledilmekteler.

Kesilme nedenleri:

1- yetişmiş 15-20 yıllık kavak ağaçlarından 3 tanesi geçen kış bir ailenin
bahçesini yaprakları kirletiyor bir aileninde allerjik bünyesi oldugu
gerekçesiyle kesildi . Kaldı ki kavak ağaçlarının baharda döktüğü beyaz
pamuksu maddelerin polen olmadığı haksız yargılandığını bir kaç ay önce
bir gazetenin bilim ekinde okumuştum. Ayrıca benim eşim ve çocuğum da
astımlı oldugu halde hiç de bu siteye geldikten sonra krizlerinde bir artış
olmadığı gibi geriledi de diyebilirim.

İkinci sudan sebep kalan iki tane kavak agacı yapraklarını bir ailenin
balkonundaki giderin yapraklarla tıkanması. Bu kadar sudan sebep olur mu ?
acaba giderin tıkanmasını önleyecek tonla çare varken

2-havuz çevresindeki ağaçların kesilmesi nedeni ağaç yapraklarının havuzu
kirletmesi

Şimdi sizden dileğim bu ağaçların kesilmesini önlemek için sizden başka nereye başvurmam gerektiği ya da sizin bu hususta yeterli yaptırımlarınızın olup olmadığı... Değerli yardımlarınız önerileriniz bekliyorum
Gelen bir maili aktarıyorum..

Eski 23-01-2007, 10:32   #22
agaclar.net

malina's Avatar

Foruma yazma yerine bana maille gönderilmiş... Buraya ekliyorum...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi simay özgam
Yeniden selamlar,
Duyarlı olup bana ve diğer yazanlara verilen bilgiler için teşekkür ederim.
Ben Ankara'da ikamet etmekteyim. Apartman bahçesindeki ağaçlarımla ilgili bir sorunum olmuştu, halende devam ediyor. 3 dönüm arazi içinde ki burada otoparkda yok, sadece alt katta oturanın ağaçlarımı kendi köyüne götürmek istemesi idi sebebi. Oysa ben onu apartman bahçesine almıştım. Herneyse beni mal sahibi etti.

Ben de en kısa sürede taşıma işlemini yapacağım,şu anda bu işte ehil birilerini arıyorum; çünkü ağaçlar biraz büyüdü tabi zarar görsün istemiyorum. Ekme ve taşıma için uygun koşulları bekliyorum, fakat mevsimlerde tuhaflaştı, kar yağmadı tabii. Biraz tomurcuklanmış gibi ağaçlar bu şekilde nasıl taşınır bu biraz beni düşündürüyor.

Neyse düzelir herhalde herşey.hoşçakalın.

Eski 25-02-2007, 23:10   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Her ne kadar konu soğumuşsa da ilerde bu tür problemlerle karşılaşma ihtimali olan arkadaşların yararlanabileceğini düşünerek bu konu ile ilgili temel bilgileri paylaşmak istedim.

Eğer kesilmesi istenen ağaç Orman Kanunu kapsamında kalan orman ağacı statüsünde olan bir ağaç ise örneğin çam, sedir vs. ağacı kendiniz ekseniz ve tapulu mülkünüz üzerinde olsa dahi ağacın kesilmesi için bulunduğunuz yerde olan Orman İşletme Şefliğinden izin alınması gerekli.

Aksi takdirde bu orman kanununa muhalefet olur ve ağacı kesenleri C.Savcılığına ihbar ederseniz şahıslar kendini yargılanırken bulurlar.

Eğer ağaç bu kapsamda değil ise ve örneğin bir site yahut apartman bahçesinde ise ancak yönetim kurulu kararı ile kesilmesine karar verilebilir.

Eğer ağaç anıt ağaç ise gene Kültür ve Tabiyat Varlıkları Kanununa muhalefet suçundan yargılanabilirler. Kanunlarımız ve Anayasamız ormanlarımızı ve ağaçlarımızı koruma altına almışlar.

Ancak bu kanunların uygulaması insanımızın ve yetkililerin duyarlılığına kalmakta.Fazla teknik detaya girerek sıkmak istemedim ancak bu tür konularda(ağaçların kesilmesinin engellenmesi) problemi olanların sorularını sitede yanıtlamak bu işten biraz anlayan biri olarak benim için keyif olur. Saygılar.

kutsallar beğendi.
unal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2007, 00:31   #24
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Sayın Unal, bilgilendirmeniz çok faydalı oldu. Teşekkür ederiz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2007, 11:52   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Sayın Unal
Çevrede birçok makilik alan varken,Belediyenin halı saha yapmak için yüzlerce yıllık birçok zeytin ağacını yok etmesini nereye şikayet edeceğiz???

Elif K beğendi.
Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2007, 23:00   #26
Yeni Üye

İlk etapta bahsi geçen ağaçların bulunduğu bölgenin neresi olduğunun tam olarak tespiti gerekli. Zeytin ağaçları şahıs mülkü üzerinde ise ve agaçlar korumaya alınmamışsa (zeytin ağaçlarının yaşından dolayı kültür varlığı kapsamına alınıp alınamadığını teknik olarak bilemiyorum) yapılacak bir şey yok.

Ağaçlar belediyeye ait arazi üzerinde ise muhtemelen belediye gerekli yasal prosedüre uymuştur. Ancak işin yasal prosedüre uydurulması yani gerekli belediye meclisi kararının ve diğer işlemlerin tamamlanmış olması yapılan işlemin yasal olduğu anlamına gelmez.

Tecrübelerim idari makamların genelde kendilerine sıkıcı ve ayak bağı olarak gördükleri bu tür yasal mevzuatı uygularken pek çok yanlış ve eksik yaptıkları yönünde. Ayrıca idari makamların yaptığı tüm işlemler de kamu yararı unsuru aranmakta.

İdare mahkemeleri ise ağaçlık bölgeler ve ağaçlar konusunda çok hassas. Ben bir parktaki ağaçların kesilmesinin durdurulması için yürütmenin durdurulması kararına talepten 2 saat sonra karar verildiğini gördüm. Ancak bu çok istisnai bir örnekti. Aynı hızda karar beklemeyin.

İdare mahkemelerine yürütmenin durdurulması talebinide içeren dava açıldığı takdirde mahkeme muhtemelen yukarıda belirttiğim belediyenin muhtemel eksikliklerini dikkate alarak ve halı sahanın mı ile ağaçlık alanın mı kamuya yararlı olduğuna karar verecektir. Muhtemel kararıda yürütmenin durdurulması ve ağaç kesimi ile halı saha inşaatının durdurulması yönünde olur. Ancak böyle bir karar verilip belediye yetkilileri bu karara uymazlar ve ağaç kesimine devam ederlerse yasal ve cezai sorumlulukları doğar ve yargılanarak ceza alabilirler.

Bahsi geçen davayı o yörede ikamet eden ve belediyenin hizmetlerinden yararlanan ve eylemlerinden doğrudan vatandaş sıfatıyla etkilenen herkes açabilir. Umarım bu uzun yazı ile sıkmamışımdır ve biraz olsun yardımcı olabilmişimdir. Sayın Ülkümen olayı çok kısa özetlediği için anladığım kadarıyla genel olarak cevaplayabildim. Saygılarımla.

Eski 28-02-2007, 17:07   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Yani anında müdahale gerekli. Biz farkına vardığımızda iş işten geçmiş oluyor.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2007, 22:26   #28
Yeni Üye

Malesef doğru.Ayrıca yargı süreci bazılarına uzun ve zahmetli gelebilir. Bu sebeple belkide organize olarak başka bir deyimle dernekler vasıtasıyla bu hakların aranması daha sağlıklı ve daha bilinçli yapılabilir.

Eski 04-03-2007, 01:49   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Merhaba.. Ben de buna benzer bir durumla karşı karşıyayım.. Apartmanın zemin katında oturan komşumuz bahçedeki ondan fazla ağacı diğer sakinlerin iznini almadan kesti ve tümünün odununu sobasında yaktı..

Kendisini defalarca ihtar etmeme rağmen oralı olmadı.. Kestiği ağaçların hepsi de meyva ağacı idi.. Geçtiğimiz hafta da dut ağacını kesti,bugün de ön bahçedeki portakal ağacını kesmekten bahsediyordu.. Tek sebebi ise evine gölge yapması..

Bu konuda nereye başvurabilirim bilemiyorum çünki bu konuda çok ta terbiyeli davranmıyor,gece yahut sabaha karşı ağaçları kesiyor,sabah uyandığımızda ağaçları göremiyoruz..

Bu konuda başvurabileceğim mercileri okudum ama bir işe yaramadığını da okudum.. Yardımlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.. Teşekkürler..

Orçun Karagöz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2007, 08:27   #30
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Genede belediyeye gidip şikayetçi olun..Bildiğim kadarıyla bizim belediyede işe yarıyor.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024