agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-04-2012, 10:28   #2191
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sayın ejder01, Hayır çok şükür ektiğimden beri öyle bir şey görmediğim arkadaşlarımın bahçelerinde de görmedim, çok kereler söylediğimi bir kere daha söyleyeyim, biz ağaçlara ağustostan sonra su vermeyiz, ki, o zamana kadar oluşan filizler pişkinleşip kışa hazırlıklı girsin.

Alıntı:
nekadar karalamak istemesenizde Benim fikrim yinede ağır bir eleştiri olmuş.
bence öncelikle kötü yanını değil önce olumlu yönünü düşünmek daha faydalı olabilir gibi
Bence sizde yanlış düşünüyorsunuz, eleştiri tabi ki olacaktır, olumlu ya da olumsuz.
Olaya tek taraftan bakarsan tabi ki, doğru değil, bir bahçeden bir kaç resim alıp işte bu cins ağaçlar bu demek tabi ki yanlış, bu herhangi bir chandler, pedro,fernor, fernette, ya da yalova çeşitlerimizden de bir bahçe de olabilirdi, bu tür bahçeler bende görüyorum ama çeşitten önce ne yapıldığına nasıl bakıldığına daha sonra toprak yapısına bakarak fikir yürütebiliyorum, önce nedenini tespit etmek gerekiyor.

O fidanlara bakıldığında nedenleri çok rahat görülebiliyor, Ama burada başka da bir şey var, sorumsuzluk
bahçe o kişiye aitse başka eleştiririm, o kurup başkasına aitse başka eleştiririm, bir diğeri de o bahçeyi ben kursam o tabelayı alır yerin dibine gömer bir daha da böyle bir tabela asmam. Sorumsuzluk dediğimin nedeni budur, o tabalayı oraya asmak bu olmasa gerek. Ek fidanı al parayı as tebalayı bu iş tamamla olmuyor bu işler, işte o zamanda bizler de olaya bir taraftan bakarak cinsin iyi olmadığını söyleriz ki, bu da doğru değil.
Alıntı:
ülkemizde adı sanı duyulmamış çok ceviz çeşidi gördüm bu yıl inşallah meyveli iken resimlerini eklicem chandlerden daha verimli olduğunu düşünüyorum.
Ah keşke olabilse de bir fransız ismini söyleyeceğime bir türk ismini gururla söylesem. Yine de sanmıyorum, yaşar akça hocamız, sütyemez hocamızın bu konularda epey araştırmaları var öyle bir şey olsa bunu hiç değerlendirmezler mi.
Alıntı:
Bizlere bu yıl bize meyve verdiğinde bahçenin resimlerini yayınlarsanız diğer arkadaşlarında aynı yaştaki chandler ceviz bahçesinden meyveli hali ile resimlerini yayınlarlarsa daha net yorum yapılabilir ayrıca daha aydınlatıcı olacağı fikrindeyim.
Ben aynı fikirde değilim, bu aydınlatıcı olacağı yerde aldatıcı da olabilir. Neden mi?
Resme bir daha bakınız fidanların filizleri iyi gelişim göstermemiş ve çok sık göz oluşturmuş ve budama da kısa vurulmuş.
Şimdi, bu yıl iyi bir bakımla bu gözlerin hepsi meyva bağlarsa ve sizde bunu görürseniz bu kadarcık fidanda meyvalar üzüm salkımı gibi dermisiniz demezmisiniz, mutlaka dersiniz, işte buda bir yanıltıcılıktır, oysaki gerçek ağaç bu değildir.

Bilemezsiniz belkide niyet öyle, öyle göstermek, fidana bakın birde üzerindeki meyvaya bakın demekte olabilir amaçları,
Zira noyan beyin kurmuş olduğu bahçelerinde ben daha gelişmiş bir ağaç göremedim.

Yeterlidir sanırım.

kavrak ve ncp1963 beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2012, 13:22   #2192
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2011
Sayın Lilium

(öyle bir şey görmediğim arkadaşlarımın bahçelerinde de görmedim, çok kereler söylediğimi bir kere daha söyleyeyim, biz ağaçlara ağustostan sonra su vermeyiz, ki, o zamana kadar oluşan filizler pişkinleşip kışa hazırlıklı girsin.) merak ettiğim bu uygulamayı yaparsak daha yüksek rakımlarda veya daha soğuk bölgelerdede yetirştirebilirmiyiz. benim chandleriin uc kısımlarını soğuk vurdu yanlış sulamadanmı olmuş olabilir

Atalarımız boşa dememişler bakarsan bağ bakmassan dağ olur, ben eleştirmeyelim demiyorum burda bir eleştiri hissedemedim o yüzden görüşümü belirttim. malesef internette bilgide çok bilgi kirliliğide az kaldı bu yüzden doğru bildiğimizide karıştıracaz

Ben Bir b firması ile anlaştım geldiler bahçeyi kurdular neler uygulamam gerektiğini
söylediler ama ben zamanında yapmadım veya tam uygulamadım bu b firmasının suçu olmamalı diye düşünüyorum.

Noyan veya mehmet yapmış benim için önemli değil. örneğin farklı bölgelerdeki chandler bahçelerininde aynı verimi vereceğini düşünmüyorum.

benim burdaki amacım kıyaslamadan çok, noyan beyin cevizlerinin verimli bir cinsmi olduğunu anlamaya çalışmak hatta bu yıl iyi bakımla çok verim vermiş olsada en azından bakımla ağaçların verimli olabileceğini bilecem.

ejder01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2012, 14:20   #2193
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
merak ettiğim bu uygulamayı yaparsak daha yüksek rakımlarda veya daha soğuk bölgelerdede yetirştirebilirmiyiz. benim chandleriin uc kısımlarını soğuk vurdu yanlış sulamadanmı olmuş olabilir
1100-1200 metrelerde yetiştirildiğini söylüyorlarrr. ben görmedim, ne nasıldır ne verim alınıyor bilemiyorum.
Alıntı:
Ben Bir b firması ile anlaştım geldiler bahçeyi kurdular neler uygulamam gerektiğini
söylediler ama ben zamanında yapmadım veya tam uygulamadım bu b firmasının suçu olmamalı diye düşünüyorum.
Doğrudur fakat, en azından utanır o tabalayı oradan indirirsin. Asmışsan da en azından tabalanın hatırı için biraz ilgilenirsin.
Alıntı:
örneğin farklı bölgelerdeki chandler bahçelerininde aynı verimi vereceğini düşünmüyorum.
Doğrudur, bunu ceviz konusundaki ustatlar söylüyor zaten her iklimde aynı verimi alamazsın, bu çeşidin söylenen değerlerdeki verimi kalifornia iklim ve şartlarına göre değerler, bizim türkiyede de kalifornia iklimine uyan bölgelerimiz var ve bu bölgelere öneriyorlar zaten. Haa sen başka bölgelere de ekebilirsin ama aynı verimi alamazsın.
Alıntı:
noyan beyin cevizlerinin verimli bir cinsmi olduğunu anlamaya çalışmak hatta bu yıl iyi bakımla çok verim vermiş olsada en azından bakımla ağaçların verimli olabileceğini bilecem.
Sanırım iyi okumadınız, bu şekilde ki bir bakım aldatıcı olabilir, Sık göz ve sık meyva küçük bir taç yapısında bir çok meyva, bakıldığında da çokmuş gibi gürülebilir.
Bu ağaçın gerçek verimliliğini göstermez.

Eski 11-04-2012, 16:13   #2194
Ağaçsever

Sayın Lilium
benim bahçemin bulunduğu rakım 1100 chandler için uygun değil görünüyor bu konuda deneyimli çok kişiyle görüştüm yeri anlattım biri olur dedi biri olmaz dedi bu yüzden denemek zorunda kaldım olmayacağı görüşündeyim.
Bilgiler için çok teşekkür ederim

(bu şekilde ki bir bakım aldatıcı olabilir, Sık göz ve sık meyva küçük bir taç yapısında bir çok meyva, bakıldığında da çokmuş gibi gürülebilir.
Bu ağaçın gerçek verimliliğini göstermez. ) bu konudada çok haklısınız
en azından genel bir fikir oluşması bakımından görmede fayda olacağını düşünüyorum
bir ceviz görüpte bu çok vermiş bunu dikeyim demek doğru bir düşünce değil

Eski 11-04-2012, 17:42   #2195
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ejder01 Mesajı Göster
Sayın Lilium
benim bahçemin bulunduğu rakım 1100 chandler için uygun değil görünüyor bu konuda deneyimli çok kişiyle görüştüm yeri anlattım biri olur dedi biri olmaz dedi bu yüzden denemek zorunda kaldım olmayacağı görüşündeyim.
Sayın ejder01, olmayacağı kanaati sende nasıl oluştu, nasıl karar verdin, neler gördün, bunları anlatın ki, hem okuyan arkadaşları bilgilendirmiş oluruz hem belki size bir çare bulmuş oluruz.

Siz anlatmadan ben bir tahminde bulunayım, şayet yeriniz 1100 metre ve vadideyse olmaz, inşallah böyle bir yer değildir.

Eski 11-04-2012, 17:53   #2196
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Rakım 1100 geçen yıl ekim ayında 5 chandler, 10 maraş18, 5 adet şebin, 5 adet bilecik, 5 adet yavuz, 30 adette toros1 ektim
chandlerlerin sürgünuçlarını bu kış soğuk vurdu ama diğer cevizlere bişi olmadı chandler sevdamdan vazgeçtim
Bu mesajından alıntı yaparak bir şey sormak istiyorum.
Hiç dikkat ettinmi açaba? dondan etkilenlerin etkilenmeyenlere göre sürgün farklılıkları varmıydı? Hangileri daha dinç ve iyi sürgün yaptılar?

Eski 11-04-2012, 19:59   #2197
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alisarı Mesajı Göster
Sayın doğacı ben kırşehirdeyim ve uzun zamandır ceviz ile ilgili araştırmalar yapıyorum. Bizim oralarda da sizin söylediğiniz yanlış inanış çok yaygın, malesef hiç bir bilimsel veri olmamasına rağmen bazı fidancılar en sağlıklı cevizin tohumdan ekilen ceviz olduğunu toplum içerisinde yayıp duruyorlar. Cevizin tohumdan mı ekildiğinde daha verimli yoksa aşılı fidan ekildiğinde mi daha verimli olduğu konusu yaklaşık 100 yıl önce bir Californiyada üniversiteye araştırma konusu olmuş ve bu sonuçlara göre Californiada ticari amaçlı ceviz bahçelerinde 1915 yılından itibaren tohumdan ceviz ekimi tamamen terkedilmiştir.
Sayın Ali Sarı ben yazımda tohumdan yetiştirmek demiyorum.Fidanı ekmek istediğimiz yere ceviz tohumu ekip üzerine aşı yapmak diyorum.Sanırım siz yanlış anladınız.

06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2012, 20:02   #2198
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Ayrıca tohumdan yetiştirdiğim fidanlarımda var.Onların meyvelerini geçen sene yemek nasip oldu.Çook güzellerdi.Ancak çok büyük işletme kurarken aşılı olması gerekir.

orion1988 beğendi.
06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2012, 08:12   #2199
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Bu mesajından alıntı yaparak bir şey sormak istiyorum.
Hiç dikkat ettinmi açaba? dondan etkilenlerin etkilenmeyenlere göre sürgün farklılıkları varmıydı? Hangileri daha dinç ve iyi sürgün yaptılar?
Sayın Lilium

Chandler 4 yaşına girecekler bahçemde tek yabancı cins olarak chandler ektim
yerli ceviz cisnlerinin tamamı var diyebilirim. tüm ağaçların gelişimlerini tek tek izlerim. Gelişimleride gayet iyiydi ilk aklıma gelen sorduğunuz soru idi dikkatlice izlemiştim farklılık göremedim babam orman işletmesi ağaçlandırma dan emekli
deneyimleri fazla dondandan enkilenmiş yüksek rakıma dikmek riskli kanatine vardı. bu yıl kışın soğuk olması genel olarak bizim oralar soğuk daha fazla soğuk olunca deneme amaçlı dikilen meyve tutmaya başlayan zeytin ağaçlarınıda vurdu.
Benim aklımda kaldığı kadarı ile bahçenizde zeytin vardı birkaç firma zeytin yetişmiyor ise ekme önerisinde bulunmuşlardı sormak istediğim ceviz bahçenizin rakımı kaç her yıl kar yağarmı.

Eski 12-04-2012, 08:37   #2200
Ağaçsever

Alıntı:
Sayın ejder01, olmayacağı kanaati sende nasıl oluştu, nasıl karar verdin, neler gördün, bunları anlatın ki, hem okuyan arkadaşları bilgilendirmiş oluruz hem belki size bir çare bulmuş oluruz.

Siz anlatmadan ben bir tahminde bulunayım, şayet yeriniz 1100 metre ve vadideyse olmaz, inşallah böyle bir yer değildir.
Sayın Lilium

3 adet ayrı bölgelerde bahçem var biri vadi diyebiliz oraya henüz ceviz ekmedim chanler in olduğu bahçe güney ve çok iyi güneş alabilen bir bahçe
yanlış bilgilendirilmişte olabilirim ceviz cisnlerini alırken blecik cinsini soğuk bölgeye önermediler ben yinde 3 adet ektim 3 cü yılındalar ben bu yılki soğuktan etkelenceğini düşünmüştüm hatta 1 tanesi akarsu kenarında
bileciklerin hiçbirini don vurmamış.
Bilecik cinsi dondan etkilenmeyipte chandler etkilenince 110 rakımı için chandler yetirştirmek riskli gibi
Bu yıl kalan sürgünlerinden meyva verirse koparmayıp içi tam dolduracakmı izlemeye alacam
kuzenim chandler cevizi ithalatı yapıp satışını yapmakta gelen cevizlere baktığımda tamamında içini tam doldurmamış gördüm merak ettiğim sizin
cevizlerin iç durumları nasıldı.

Eski 12-04-2012, 09:02   #2201
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 06doğaci Mesajı Göster
Ayrıca tohumdan yetiştirdiğim fidanlarımda var.Onların meyvelerini geçen sene yemek nasip oldu.Çook güzellerdi.Ancak çok büyük işletme kurarken aşılı olması gerekir.
Haklısınız, bu konuda çok yaygın bir yanlış anlaşılma var ben o yüzden öyle anladım. Yoksa bahçe kurarken aşılı ceviz fidanı kullanılması gerektiği artık her ceviz sever tarafından bilinmektedir.

alisarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2012, 13:37   #2202
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Sayın Lilium

Chandler 4 yaşına girecekler bahçemde tek yabancı cins olarak chandler ektim
yerli ceviz cisnlerinin tamamı var diyebilirim. tüm ağaçların gelişimlerini tek tek izlerim. Gelişimleride gayet iyiydi ilk aklıma gelen sorduğunuz soru idi dikkatlice izlemiştim farklılık göremedim babam orman işletmesi ağaçlandırma dan emekli
deneyimleri fazla dondandan enkilenmiş yüksek rakıma dikmek riskli kanatine vardı.
Babanızında böyle tecrübeleride varsa çok bir şey söyleyemeyeceğim.
bu yıl kışın soğuk olması genel olarak bizim oralar soğuk daha fazla soğuk olunca deneme amaçlı dikilen meyve tutmaya başlayan zeytin ağaçlarınıda vurdu.
Benim aklımda kaldığı kadarı ile bahçenizde zeytin vardı birkaç firma zeytin yetişmiyor ise ekme önerisinde bulunmuşlardı
Bu söylem yanlış zeytin ağacı -7 derecelere kadar dayanır, ceviz ise -27 derecelere kadar soğuğa dayanır.
sormak istediğim ceviz bahçenizin rakımı kaç her yıl kar yağarmı.
Bizde rakım düşük 50 mt, hemen hemen her yıl kar yağar fakat biz de -15 leri görmek çok nadir olur.
Evet daha önce bahçemde zeytin vardı, bir iki yılda bir don vurduğu için olmayacağına kanaat getirerek cevize döndüm.

Bilecik cinsi dondan etkilenmeyipte chandler etkilenince 110 rakımı için chandler yetirştirmek riskli gibi

Bileciğin etkilenmeyip chandlerin etkilenmesi düşündürücü doğrusu.

Bu yıl kalan sürgünlerinden meyva verirse koparmayıp içi tam dolduracakmı izlemeye alacam.

İçini tam doldurmassa bu doldurmayacak anlamı çıkmamalı, Ağaç daha küçüktür doldurmaya bilir, besin eksikliği vardır doldurmayabilir, antıraknoz vardır doldurmayabilir (vs) yani buna hemen bir yılda karar vermeyiniz.
Bak bir şey anlatayım, bir arkadaşımın bahçesi bilecik cinsiyle kurulu hatta o bahçeyide ben yetiştirdim, beş yıl ben baktım meyva almaya başladık cinsine göre gayette güzel meyva vermeye başlamıştı, daha sonra ben ilgimi çekince hatalı sulamalardan farklı nedenlerden ağaçları hafif antraknoza kaptırdı, uzatmayayım, ağaçlar meyva bağladı ve hasat etti, inanırmısınız hepsi boş çıktı.
Şimdi bu çinsin iyi olmadığınımı söylememiz lazım. Ya da iklime uymadığınımı. Hayır önce kendimizin ne yaptığına ağaçın isteklerine cevap verebildikmi diyeden başlamamız lazım.

kuzenim chandler cevizi ithalatı yapıp satışını yapmakta gelen cevizlere baktığımda tamamında içini tam doldurmamış gördüm merak ettiğim sizin
cevizlerin iç durumları nasıldı.

Cevizde iç doldurmaması dediğin dış kabuğu meyva arasındaki boşluksa o gayet normal, hatta daha iyi diyebilirim cevizin iç ceviz olarak horoz çıkması çıkabilmesi için elverişli.
Şayet büzüşüpte iç dolduramamışsa iklim ya da besin eksikliğidir.

Eski 12-04-2012, 14:26   #2203
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
[QUOTE=Lilium;945483]
Bak bir şey anlatayım, bir arkadaşımın bahçesi bilecik cinsiyle kurulu hatta o bahçeyide ben yetiştirdim, beş yıl ben baktım meyva almaya başladık cinsine göre gayette güzel meyva vermeye başlamıştı, daha sonra ben ilgimi çekince hatalı sulamalardan farklı nedenlerden ağaçları hafif antraknoza kaptırdı, uzatmayayım, ağaçlar meyva bağladı ve hasat etti, inanırmısınız hepsi boş çıktı.

ne yazıkki bir çok insanımız ağacı toprakla buluşturmayı herşeyin bittiği an sanıp sonrasında bekliyor ağaç kendi işini kendi halledecek sanki. sen toprak analizi yaptınmı mikro ve makro element eksikliğin varmı? bunları giderecek gübreleme yapıyormusun. toparğında ıslah gerekiyormu. ağacın suyunu doğru zamanda doğru miktarda veriyormusun. hastalıklara karşı mücadele ediyormusun. budamalarını doğru yapabildinmi. bunları yaptıktan sonra çeşitler arası mukayese yapabiliriz bahçesine hiç bakmayanın çeşidinin suçu ne? bir şey daha şimdiye kadar chandler cevizin en büyük savunucusu olan sayın yaşar akça hocanın geçiş kuşağı sonrasına artık chandleri önermediğini açıkladığını unutmayalım. yani karasal iklime sahip bölgedeki arkadaşlar chandleri düşünmeyin bile max -15 e kadar soğuk alan bölgelerde en güzel çeşit olurken daha soğuk bölgelerde sizi üzer

Lilium beğendi.
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2012, 14:35   #2204
Ağaçsever

Sayın Lilium

zeytin ağacının olmayacağını anlamanız için belirli bir zaman kullanmışsınız
Bende tamamen chandlerden vazgeçtim demiyorum kesinde olmaz demiyorum bu durumu görünce chandler fidanını almayı durdurdum elimde olanlarında tüm bakımlarını yaparak takibe alacam.
fidan yetiştiricsi firmaların bazıları 1700 rakıma kadar dikilir demişti
benim ağaçlar 2. yılında beni ağaçlar önümüzdeki yıllarda görecez yüksek rakımda olup olmayacağını

Cevizler doğrudur -27 dereceye dayanabilirler bu yıl -25 i görmüş, hayatımdada ilk kez bir cevizin sağuk vurduğuna şahit oluyorum.
benim fikrim ceviz ağacı ve cevizin içine bakınca bazı şeyleri bilmek gerekir.
iklim şartları soğuksa içini dolduramayabileceğini antraknoza girmiş bir ağacın hangi belirtileri gösterdiği vs.

içine baktığım chandler cevizlerin büzüşük olduğunu gördüm bu durumda benim aklıma ilk gen şey soğuk vurmuş olabileceğiydi
Burdanda kendimce yüksek rakımdaki benim yetişdiriğim cevizlerinde bu şekilde meyva vereceği
benim fikrim sağlığımız için en iyi doktorun kendimiz bahçe içinde en iyi verim için yine kendimiz olacağı

Eski 12-04-2012, 15:38   #2205
Ağaçsever

Yazışmalarımı işyerinde iken yazmış olduğumdan yazışırken işte yaptığımdan dolayı cümle bozuklukları olabilir şimdiden özür diliyorum.

Bende başımdan geçen bir olayı anlatayım evimizin üst tarafındaki 15 kadar cevizimin oldu
yerin toprağı hafif çakıllı suyu hiç tutmuyor akıp gidiyor bu yüzden bizde hortumu atıyoruz saatlerce su akiyor çokta hızlı bir gelişimleri oldu bazılarının 1 yıldaki sürgün boyu 3 metreyi buldu bunu gören arkadaşım bizim çok suladığımızı düşünerek cevizlerine çok su vermiş arkadaşın bahçesi suyu tutan bir toprak yapısına sahip çok suladığından ağaç antraknoza girmiş ve meyveleri içini doldurmamıştı kış ayına girince yapraklarını döktüğü yerlerden su gelmişti.
Sulama yapılırkende en güzeli damlama sulama damlama sulama yapılırkende torağın su tutma özelliğini dikkate alıp buna göre sulama yapılması daha faydalı olabilir görüşündeyim

mrduran beğendi.
Eski 12-04-2012, 16:49   #2206
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:

Bende başımdan geçen bir olayı anlatayım evimizin üst tarafındaki 15 kadar cevizimin oldu
yerin toprağı hafif çakıllı suyu hiç tutmuyor akıp gidiyor bu yüzden bizde hortumu atıyoruz saatlerce su akiyor çokta hızlı bir gelişimleri oldu bazılarının 1 yıldaki sürgün boyu 3 metreyi buldu

bunu gören arkadaşım bizim çok suladığımızı düşünerek cevizlerine çok su vermiş arkadaşın bahçesi suyu tutan bir toprak yapısına sahip çok suladığından ağaç antraknoza girmiş ve meyveleri içini doldurmamıştı kış ayına girince yapraklarını döktüğü yerlerden su gelmişti.
Sulama yapılırkende en güzeli damlama sulama damlama sulama yapılırkende torağın su tutma özelliğini dikkate alıp buna göre sulama yapılması daha faydalı olabilir görüşündeyim
Çeşme suyuyla bir nevi damlama sulama yapmışsın.
Bazen genel olarak 10 günde 15 günde bazen 1 haftada bir sulayınız deniyor bazı yerlerde, işte yukarı da yazdığınız gibi güzel bir örneği var, süzek topraklarda daha sık ağır topraklarda daha seyrek sulama yani toprak yapısına göre sulamayı siz tayin edeceksiniz.

Tabi ki, damla sulama, ağaç suyu yavaş yavaş alırken oksijenini de kesmemiş oluyorsun, bilhassa ağır topraklarda salma sulama cinayettir.

Alıntı:
çine baktığım chandler cevizlerin büzüşük olduğunu gördüm bu durumda benim aklıma ilk gen şey soğuk vurmuş olabileceğiydi
Bu büzüşmenin soğukla ilgisi yok, bi defa onu kafanızdan atıp dikkatinizi daha başka gözlemlere ayırın.

Halil Önen beğendi.
Eski 13-04-2012, 08:26   #2207
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-06-2009
Arkadaşlar benim bahçede uyanma sezonu açıldı. Chandlerlerde ve fernorda henüz uyanma yok fakat pedrolar 12 nisan itibarı ile yavaş yavaş patlamaya başlamışlar.

Çınarmunarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2012, 08:35   #2208
Ağaçsever

Alıntı:
Bu büzüşmenin soğukla ilgisi yok, bi defa onu kafanızdan atıp dikkatinizi daha başka gözlemlere ayırın.
Bu konuda bizimkisi tahmin iç doldurmama olayında birden çok neden var bu yıl gözlemlerimi artıracağım
sizi sorularla boğabilirim sıkılıpta yardımlarınız bizden esirgemeyin

bahçemizde yaşadığımız bir olayı anlatayım babamla bahçenin üst tarafında güzel bir can eriği var bayağı yaşlandı çevresinde kepçeyle kırılması veya atılması gereken taşlar var hem burayı bahçeye kazandıralım hemde meyve verme oranı düştü keselim diye plan yaptık birtürlü fırsat bulup gerçekleştiremedik ağaç o yıl bir meyva verdi hiç okadar meyva verdiğini görmemiştım yine hep konuşuyoruz kesecez diye 2. yılındada ağaç aynı şekilde meyve verdi bu yıl 3. senesi kıyıpta kesemedik ilgilendiğim yaprağını kokladığım cevizler daha iştahlı büyüyorlar ayrıca sulama ve gübreleme dışında ilginizi esirgemeyin derim

Eski 15-04-2012, 21:12   #2209
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Geçen sene tohumdan büyüttüğüm ceviz fidanlarını bir birinden ayırdıktan10 gün kadar geçmesine ragmen fidanlarda herhangi bir hayat belirtisine rastlamadım. Hemen yanında bulunan gojilerim yapraklanmaya başladı. Hatta yaprakları 6-7 mm kadar oluştu. Cevizler kendilerini ne zaman gösterir? yoksa taşıyıp ayırmakla yanlış mı yaptım.

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 19:41   #2210
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Geçen sene yaz ortalarında tüplü olarak ektiğim fernette cinsi bir fidan,

Name:  Resim 004.jpg
Views: 2344
Size:  48.6 KB

Boyu ne kendisi ne bir de erkek çiçek yapmış. franguette de altı yedi yaşına kadar erkek çiçek göremezsiniz deniyor.

Chandlere en iyi dozlayıcı bence fernette.

kavrak ve orion1988 beğendi.
Eski 18-04-2012, 10:08   #2211
Ağaç Dostu

bölgesel uygunluk belirleme

selamlar

Tüm form kullanıcısı arkadaşlar sizlerden bir ricam var daha öncede yazdım ama olumlu cevaplar alamadım.

artık tam zamanı ağaçlarımız uyanıyor hastalınıyor mücadele ediyoruz ve en güzeli bulunduğumuz formda o kadar çok ceviz yetiştiren insan var ve birçok şeşit ya bilerek ya bilmeyerek veya tavsiye ile dikilmiş kolay kolay ele geçmeyecek bir bilgi kaynağı yaratmak elimizde.

bölgemizi ve rakımı yazarak ağaç cinsi,uyanma zamanı mücadele ettiğimiz hastalıklar kullandığımız ilaçlar ağaçlarımızın yaşı, verimi gibi aklınıza gelecek tüm bilgileri zamanları geldikçe veya hatırlıyorsanız geçmiş yıllardaki bilgileri yazarsanız içimizden eminim birçok gönüllü çıkıp bunları bir tabloda toparlayıp dönem dönem buradan yayınlayarak hep birlikte bulunması neredeyse imkansız olan bir hazine yaratmış oluruz.

orion1988 beğendi.
Eski 19-04-2012, 09:08   #2212
Ağaç Dostu

Alıntı:
Geçen sene yaz ortalarında tüplü olarak ektiğim fernette cinsi bir fidan,

Eklenti 284060

Boyu ne kendisi ne bir de erkek çiçek yapmış. franguette de altı yedi yaşına kadar erkek çiçek göremezsiniz deniyor.

Chandlere en iyi dozlayıcı bence fernette.
sayın Lilium

chandlerlerde uyandımı ?? sizde pedroda vardı bildiğim kadarı ile onlarda durum ne ? fernette lerin uyandığını resimden görüyorum

bol verimli bir yıl diliyorum

Eski 21-04-2012, 19:50   #2213
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2010
Herkeze iyi akşamlar arkadaşlar size bir kaç sorum olacak yine. Önümüzdeki günlerde toprağın hava alması için fidan çukurlarını 1mt derinliğinde açtırmayı düşünüyorum.
Açılan çukurların en alt kısmına birkaç kilo Leonardit atıp üst kısımlara doğru azar azar toprağa karıştırmayı düşünüyorum. Miktarla ilgili bir sınır var mı acaba ben çukur başına en altta 5 kilo kullanıp üstten 40cm-90cm arasına da 5 kg karıştırmayı düşünüyorum. En üst kısma da fidanları yakma ihtimaline karşı 1 kg kadar karıştırmayı düşünüyorum. Aynı şekilde iki senelik yanmış koyun gübresini leonarditin 2 katı olacak şekilde kullanacağım. Son olarak çukur başına 8 kg klino atıp ph düşürmesi için 100 gr kadar kükürt karıştıracağım. Toprağın ph değeri 7.8 leonarditin organik madde ve hümik+fülvik asit miktarı %50-50 civarıydı tam net hatırlamıyorum.

Sizce miktarlar ve uygulama şekli mantıklı mı yoksa fazla mı gelir? Lütfen bir yol gösterin kafam çok karışık yardımlarınıza ihtiyacım var

hasan_ka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 20:12   #2214
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
1 metrelik çukurun çapını kaç santim açtırmayı düşündüğünüze göre değişir.

Uzmanı değilim, ama toprağınız çok killi değilse çok da abartmaya gerek yok. Bu kadar leonardit yerine biraz da torf/kompost/cocopeat kullanabilirseniz güzel olur. Hayvan gübresini iyi yanmış olduğundan eminseniz kullanmanızda fayda var. Manisa'da Keskinoğlu'ndan toplu alımla belki Organica tavuk gübresi getirtebilirsiniz?

Bir de zeolit de kullanmanızı tavsiye edebilirim.

Toprak tahlilinizi paylaşırsanız belki daha net konuşulabilir.

Zeyno waffle beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2012, 11:26   #2215
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Arkadaşlar Ankara'da ceviz ağaçları ne zaman uyanmaya başlar ? Benim geçen sene tohumdan saksıda ekip büyüttüğüm, Mart ayının ilk haftalarında birbirinden ayırdığım fidanlarımda henüz uyanma belirtileri görünmüyor.

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2012, 17:57   #2216
Ağaç Dostu

MazI's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2012
hocam telas yapmana gerek yok..bende ankarada incek de ikamet ediyorum bahcemizdeki cevizlerde daha tam olarak uyanma belirtisi yok malum bulundugum yore ankara merkeze gore daha soguk ve rakımı yuksek ondan uyanma gec oluyor...

MazI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 11:24   #2217
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
1 metrelik çukurun çapını kaç santim açtırmayı düşündüğünüze göre değişir.

Uzmanı değilim, ama toprağınız çok killi değilse çok da abartmaya gerek yok. Bu kadar leonardit yerine biraz da torf/kompost/cocopeat kullanabilirseniz güzel olur. Hayvan gübresini iyi yanmış olduğundan eminseniz kullanmanızda fayda var. Manisa'da Keskinoğlu'ndan toplu alımla belki Organica tavuk gübresi getirtebilirsiniz?

Bir de zeolit de kullanmanızı tavsiye edebilirim.

Toprak tahlilinizi paylaşırsanız belki daha net konuşulabilir.
Çap olarak 60cm eninde ve 1mt boyunda olur heralde kepçenin açmasına göre değişir sanırım. Toprağımız maalesef killi-tınlı ve fazla kireçli. Gübre 2 senelik koyun gübresi yandığından eminim. Zeolit olarak Manisa-Gördes'ten klinoptilolit kullanacağım. Eğer uygun fiyata bulabilirsem perlit ve pomza kullanmayı düşünüyorum. Toprak tahlilinde ise ph 7.8 , kireç çok fazla, organik madde ise %1 çıktı. O yüzden organik maddeyi yükseltmek için leonarditi fazla atmayı düşünüyorum.

Eski 23-04-2012, 13:18   #2218
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan_ka Mesajı Göster
Toprağımız maalesef killi-tınlı ve fazla kireçli.
Böyle bir toprak yapısına ceviz bahçesi kurulmasını önermiyorum,

Ekerken toprağı ıslah edebilir uygun şartları yerine getirebilirsiniz, 5 yıl sonra 10 yıl sonra derinlere gitmiş köklerin toprağını ıslah edebilecekmisiniz, zor hatta imkansız.

Benim bahçemde de yer yer bir metre altta kireçli tabakalar var, şu ana kadar (5yıl) bir sorun görmemiştim, dün fark ettim ki, bir ağacım tamamıyla iki ağacımda da ana dallarında kuruma gördüm, moralim çok bozuldu, nedenini nicinini araştırıyorum, acaba kireçli tabaka mı yoksa kış yağışlı gitti ondanmı.
Ama sorunun kökten geldiği kesin.

Üstelik bozulan kuruma görülenin bir tanesi kepçeyle iki metre kazdırıp toprağını ıslah edip ektiğim yerdekinde de görülmesi moralimi çok bozdu.

Eski 23-04-2012, 14:39   #2219
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:

Ekerken toprağı ıslah edebilir uygun şartları yerine getirebilirsiniz, 5 yıl sonra 10 yıl sonra derinlere gitmiş köklerin toprağını ıslah edebilecekmisiniz, zor hatta imkansız.
Ben de öneremiyorum, en canlı tanığı benim. Toprağın aşırı killi olduğu alanlarda kalan 7 yaşındaki cevizlerim resmen bir bonsai ceviz kıvamında. Minyatür cevizlerimi görmek isterseniz beklerim.

Mesela bu sene ektiğim cevizlerde kepçe kazarken başında bekledim. Belirgin bir kil - kireç gibi bir katmana rastladığımız anda kepçeciye işaret edip fidan çukurunu kapattırdım hemen.

Leonardit dozajı hakkında fikir sahibi olmanız açısından kendi örneğimi burada kısaca tekrarlayayım: Bu Kasım ayındaki ekimde Sn. Halil Önen'in önerdiği yöntemi kullanmaya çalıştık. En dibe (100cm aşağıya) yaklaşık 4-5 kürek leonardit ve 4-5 kürek iyi yanmış hayvan gübresi attık. Sonra üst toprak ile en alt katmanı doldurduk. Üst katmanda kılcal köklerin büyüyeceği alanı ise yine üst toprağı 3-4 kürek leonardit, 2-3 kürek torf ve 3-4 kürek zeolit ile harmanlayarak yerleştirdik. Yarım çorba kaşığı sim derma da koyduk, ama açıkçası Kasım ayında toprağa karıştırılan o bakteriler ne kadar yaşayabilir çok emin değilim.

O fidanların gelişmesini gözlemleyip yine forumda paylaşacağım.

mrduran ve Zeyno waffle beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 16:53   #2220
Ağaç Dostu

Alıntı:

Benim bahçemde de yer yer bir metre altta kireçli tabakalar var, şu ana kadar (5yıl) bir sorun görmemiştim, dün fark ettim ki, bir ağacım tamamıyla iki ağacımda da ana dallarında kuruma gördüm, moralim çok bozuldu, nedenini nicinini araştırıyorum, acaba kireçli tabaka mı yoksa kış yağışlı gitti ondanmı.
Ama sorunun kökten geldiği kesin.

Üstelik bozulan kuruma görülenin bir tanesi kepçeyle iki metre kazdırıp toprağını ıslah edip ektiğim yerdekinde de görülmesi moralimi çok bozdu.
Tamamen killi olsaydı ben de pek düşünmezdim ama killi-tınlıı bir yapısı var umarım umutlarımız uğraşlarımız boşa çıkmaz. Geçen sene 4 5 noktada kepçeyle 2 metrelik çukurlar açtırdım kireçli tabakaya rastlamadık o yönden içim rahat. Umarım sizin ağaçlar da kurtulur emekleriniz boşa gitmez.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024