agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-07-2015, 16:44   #5461
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2012
diğer taraftanda hat çekden daha sağlıklı olur

karaçepiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2015, 15:09   #5462
Ağaçsever

karayel54's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2014
bu sene yaptığım aşılarda 2 metreyi bulan var tepe vurma yapmalımıyım acaba

karayel54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2015, 17:16   #5463
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karayel54 Mesajı Göster
bu sene yaptığım aşılarda 2 metreyi bulan var tepe vurma yapmalımıyım acaba
Herekle bağladıysanız, kırılma riski yoksa şimdi tepe vurmayın uzayabildiği kadar uzasın, bahardaki tepe vurmada daha geniş alandan daha çok ve daha sağlıklı yan dal alırsınız

karayel54 ve alperalper beğendi.
hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2015, 13:10   #5464
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2015
sn formullaone,
bas zink elime yeni geçti 10 litre suya 100 gr karıştırıp kullanın demiştiniz 1 fidan için mi yoksa dekar içinmi şimdi kullanabilirmiyiz..

nacidulus. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2015, 09:06   #5465
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2015
sn formullaone,
bas zink elime yeni geçti 10 litre suya 100 gr karıştırıp kullanın demiştiniz 1 fidan için mi yoksa dekar içinmi şimdi kullanabilirmiyiz..

nacidulus. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2015, 21:43   #5466
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-10-2013
İbrahim Balkal Şili ceviz bahçeleri izlenimleri... videonun özellikle bayır, dağ yamacına ceviz bahçesi kurmak isteyeceklere faydası olacağını düşünüyorum.

6 x 3.5 kurulan bahçeler mevcut. 8x4 den uzun aralıklarla kurulan bahçeye rastlanmıyor. Taban suyunun en az 1.5 metre derinlikte olmasına önem veriyorlar, sırta dikim burada da karşımıza çıkıyor tıpkı jinekolog hocanın kendi ceviz bahçesinde uyguladığı gibi.

4 yaşında dekar başına 600 kilo mahsül almaları da, ülkemizin ceviz üretiminde ne kadar geriden takip ettiğinin bir diğer kanıtı.

https://www.youtube.com/watch?v=IMo-U5XMw3U

arkeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2015, 13:53   #5467
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2015
Chandler kökten gelen filizler

Arkadaşlar Selam.

1570 rakımlı kızılcahamdaki yaylaya Nisan 2014 te 8 adet chandler 2 adet fernor ceviz fidanı diktim. 15 haziran 2015 te uyandılar. Fakat 3 tane ceviz fidanının aşılı sürgünleri kurumuş ve kökten sürgün verdiler. Fotoğraflarıda ekte olan bu kökten gelen sürgünlerle ilgili ne yapacağım konusunda bilgisi olan varmı?

Name:  1.jpg
Views: 1910
Size:  64.6 KB

Name:  2.jpg
Views: 1904
Size:  66.2 KB

NİHATS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2015, 17:02   #5468
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi NİHATS Mesajı Göster
Arkadaşlar Selam.

1570 rakımlı kızılcahamdaki yaylaya Nisan 2014 te 8 adet chandler 2 adet fernor ceviz fidanı diktim. 15 haziran 2015 te uyandılar. Fakat 3 tane ceviz fidanının aşılı sürgünleri kurumuş ve kökten sürgün verdiler. Fotoğraflarıda ekte olan bu kökten gelen sürgünlerle ilgili ne yapacağım konusunda bilgisi olan varmı?

Eklenti 568108

Eklenti 568109
Yeni çikan sürgünlerin hemen üzerinden kuruyan kismi kesip sutut sürün ve topraği biraz açarak kesilen yerin açikta kalmasini sağlayin. Sürgünler yeterli kalınliğa, pişkinliğe geldiğinde göz aşısı yapabilirsiniz.

Eski 26-07-2015, 17:07   #5469
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2015
Chandler kökten gelen filizler

Hdoğan kardeşim ilgin için teşekkür.

Ben sanırım eksik anlattım. Biraz daha uzun anlatayım. Nisan 2014 te diktim. Bu sene 3 adedinin aşılı sürgünleri tamamen kurudu. Fakat bu sefer kökten sürgün verdi. Ne yapmalıyım. çok teşekkür.

NİHATS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2015, 19:56   #5470
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi NİHATS Mesajı Göster
Hdoğan kardeşim ilgin için teşekkür.

Ben sanırım eksik anlattım. Biraz daha uzun anlatayım. Nisan 2014 te diktim. Bu sene 3 adedinin aşılı sürgünleri tamamen kurudu. Fakat bu sefer kökten sürgün verdi. Ne yapmalıyım. çok teşekkür.
Ben de yukarida yazdiklarimi aşi sürgünü kuruyan 3 fidaniniz icin yazmiştim zaten. Kolay gelsin

Eski 27-07-2015, 12:21   #5471
Yeni Üye

CEVİZ FİDANI's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2015
Hangi fidan?

Genel Yaklaşım: Ülkede toprağa, iklime, hastalıklarına, gelecek on yılların muhtemel değişikliklerine(binlerce yıldır olduğu gibi), Anadolu insanının fizyolojisine uyumlu Anadolu cevizi türlerine karşı yürütülen (Kaman, Tokat, Bİlecik, Şebin, Oğuzlar, Yalova, Şen vs.) çalışmalar olabilir mi?.... Yerli türlerin birim başına üretim ve verimini, bilimsel çalışmalar ışığında, bilinçli hale getirmek ilk yapılması gerekenlerden iken, son yapılacaklar listesinde mi?…Parodox anaç kullanılmadan J Rejia anaç kullanılarak üretilen yüzbinlerce ithal çeşidi düşündüğümüz de, yurt dışında Parodox anaç kullanılarak üretilenlerinde uzun vadede çıkan problemlerin yanında, ülkemizde Parodox anaç kullanılmadan üretilen ithal çeşitlerin 10-20 sene sonra, yöreden yöreye yakalanabileceği değişik hastalıklar araştırıldı mı? Fidanın komple yok olmasına yol açabilecek etmenler ve ağacın kullanım ömrü üzerine yapılmış araştırma var mı? Gelişmiş ülkelerde gerekirse bir bahçedeki tüm fidanların yerine yenileri 15 yıl sonrada olsa dikilecekken, ülkemizde küçük çaplı bir üretici 15 yıl sonra değişimi göze alabilecek mi?
Fiyat Yaklaşımı: Lezzetiyle tüketiciler tarafından rahatlıkla ayırt edilebilen ve tercih edilen, yerli cevizin kabuklu fiyatı 15- 30 lira arasındayken; kötülemek amacıyla değil ama bir soru işareti olsun diye; Mükemmel çit dikim Chandler bahçesi kursak. 5-6 seneden itibaren tüm her şeyi ideal yapıp, örneğin dekara 600 kg. kadar ideal verim alsak, acaba alıcı kaç liraya alacak bu cevizi? Amerika borsalarında Chandler, Vina, Serr, Tulare, Howard, Ashley vs. çeşitlerinin satış fiyatı, sonbahar 2014’te 6,8-7,8 TL iken, 2015 bahar aylarında 5,2-7,1 TL iken, mesela, Alibababa da bile Ülkemiz teslimi chandler fiyatlarını Kabuklu ithal türler 5-10 TL’ye, iç cevizi 15 TL’ye bulabilirken, Amerika da ve Avrupa’da üretimi sürekli artan ithal türlerin 10 yıl sonraki fiyatları da tasavvur edildiğinde, alıcı 5 liraya kabuklu chandler alacakken sizden chandleri kaça alacak acaba? Verilen ücret, maliyetleri yüksek ülkemizde maliyetleri zar zor karşılarsa veya üreticiye yeterli gelmezse yüzbinlerce ithal ağaca sahip bahçelerin durumu ne olacak?
3-4 yıl geç ürün veren, araştırmalar yapılmadığı için şimdilik 8*8 dikilen, 100 lerce yıl yaşayacak verimi yüksek ve çeşitli sebeplerle fiyatı yüksek olacak yerli çeşitleri dikmek acaba maddi ve manevi açılardan daha karlı olabilir mi? Yoksa ithal türler dikip, örneğin 7*3,5 daha fazla chandler dikip, 3-4 yıl erken ürün, bol ürün alıp, geleceğe bakma gereği duymayarak, yatırım maliyetlerini daha erken çıkarmak mı daha karlı?

44baba beğendi.
CEVİZ FİDANI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2015, 12:24   #5472
Yeni Üye

CEVİZ FİDANI's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2015
Ceviz Fidanı

Genel Yaklaşım: Ülkede toprağa, iklime, hastalıklarına, gelecek on yılların muhtemel değişikliklerine(binlerce yıldır olduğu gibi), Anadolu insanının fizyolojisine uyumlu Anadolu cevizi türlerine karşı yürütülen (Kaman, Tokat, Bİlecik, Şebin, Oğuzlar, Yalova, Şen vs.) çalışmalar olabilir mi?.... Yerli türlerin birim başına üretim ve verimini, bilimsel çalışmalar ışığında, bilinçli hale getirmek ilk yapılması gerekenlerden iken, son yapılacaklar listesinde mi?…Parodox anaç kullanılmadan J Rejia anaç kullanılarak üretilen yüzbinlerce ithal çeşidi düşündüğümüz de, yurt dışında Parodox anaç kullanılarak üretilenlerinde uzun vadede çıkan problemlerin yanında, ülkemizde Parodox anaç kullanılmadan üretilen ithal çeşitlerin 10-20 sene sonra, yöreden yöreye yakalanabileceği değişik hastalıklar araştırıldı mı? Fidanın komple yok olmasına yol açabilecek etmenler ve ağacın kullanım ömrü üzerine yapılmış araştırma var mı? Gelişmiş ülkelerde gerekirse bir bahçedeki tüm fidanların yerine yenileri 15 yıl sonrada olsa dikilecekken, ülkemizde küçük çaplı bir üretici 15 yıl sonra değişimi göze alabilecek mi?

Fiyat Yaklaşımı: Lezzetiyle tüketiciler tarafından rahatlıkla ayırt edilebilen ve tercih edilen, yerli cevizin kabuklu fiyatı 15- 30 lira arasındayken; kötülemek amacıyla değil ama bir soru işareti olsun diye; Mükemmel çit dikim Chandler bahçesi kursak. 5-6 seneden itibaren tüm her şeyi ideal yapıp, örneğin dekara 600 kg. kadar ideal verim alsak, acaba alıcı kaç liraya alacak bu cevizi? Amerika borsalarında Chandler, Vina, Serr, Tulare, Howard, Ashley vs. çeşitlerinin satış fiyatı, sonbahar 2014’te 6,8-7,8 TL iken, 2015 bahar aylarında 5,2-7,1 TL iken, mesela, Alibababa da bile Ülkemiz teslimi chandler fiyatlarını Kabuklu ithal türler 5-10 TL’ye, iç cevizi 15 TL’ye bulabilirken, Amerika da ve Avrupa’da üretimi sürekli artan ithal türlerin 10 yıl sonraki fiyatları da tasavvur edildiğinde, alıcı 5 liraya kabuklu chandler alacakken sizden chandleri kaça alacak acaba? Verilen ücret, maliyetleri yüksek ülkemizde maliyetleri zar zor karşılarsa veya üreticiye yeterli gelmezse yüzbinlerce ithal ağaca sahip bahçelerin durumu ne olacak?

3-4 yıl geç ürün veren, araştırmalar yapılmadığı için şimdilik 8*8 dikilen, 100 lerce yıl yaşayacak verimi yüksek ve çeşitli sebeplerle fiyatı yüksek olacak yerli çeşitleri dikmek acaba maddi ve manevi açılardan daha karlı olabilir mi? Yoksa ithal türler dikip, örneğin 7*3,5 daha fazla chandler dikip, 3-4 yıl erken ürün, bol ürün alıp, geleceğe bakma gereği duymayarak, yatırım maliyetlerini daha erken çıkarmak mı daha karlı?

Kendi açımdan cevap aramıyorum. Sadece, herkesin fidan seçiminde kendine sorduğu sorulara bu soruları da ilave etmesinin faydalı olacağı kanaatindeyim.

chndlr ve Hamdi Ayhan beğendi.
CEVİZ FİDANI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2015, 19:01   #5473
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2015
Çok tecrübeli olmamakla beraber, 1 yıldan fazla araştırmam sonucunda 7*3,5 bir bahçe oluşturdum. Çok fikir ve bilgiden çıkardığım özet şudur; Uzun yıllar süren ve sabır gerektiren ağaç yetiştirme işini yaparken boşa zaman harcamamak (10*10 bahçe dikilip arada 1'er tane kuruduğunu düşünürseniz 2 fidan arası 20 mt olacaktır) ve yeteri kadar ilgi gösterdiğinizde doğru yönlendirdiğinizde 15 yaşa kadar uygun olacağı sonucuna vardım.
Bu arada fidanları sulama ve gübreleme anlamında ilgi gösterdiğim halde fazla boy atmadılar, bu ilk yazları. Tanıştığım bir ziraat müh. Üre at 46'lık dedi acaba ağustos başında doğru olur mu atsam? Tşkr.

Ercan kızıl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2015, 07:51   #5474
Ağaçsever

agacarkadas's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2013
Ercan Bey,
Haziran ayından sonra azotlu gübre uygulanmaması gerektiğini okumuştum,
Fidanlar ilk yazında beklediğiniz gibi gelişmeyebilir. Bakımlarını aksatmadığınızı söylüyorsunuz ki 2. ya da 3. yazlarında daha güçlü sürgünler vereceğinden emin olabilirsiniz.

agacarkadas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2015, 08:33   #5475
Ağaçsever

agacarkadas's Avatar

ikinci yazında chandler fidanı,

Name:  IMAG0017.jpg
Views: 1777
Size:  74.2 KB

Eski 28-07-2015, 09:49   #5476
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ercan kızıl Mesajı Göster
Çok tecrübeli olmamakla beraber, 1 yıldan fazla araştırmam sonucunda 7*3,5 bir bahçe oluşturdum. Çok fikir ve bilgiden çıkardığım özet şudur; Uzun yıllar süren ve sabır gerektiren ağaç yetiştirme işini yaparken boşa zaman harcamamak (10*10 bahçe dikilip arada 1'er tane kuruduğunu düşünürseniz 2 fidan arası 20 mt olacaktır) ve yeteri kadar ilgi gösterdiğinizde doğru yönlendirdiğinizde 15 yaşa kadar uygun olacağı sonucuna vardım.
Bu arada fidanları sulama ve gübreleme anlamında ilgi gösterdiğim halde fazla boy atmadılar, bu ilk yazları. Tanıştığım bir ziraat müh. Üre at 46'lık dedi acaba ağustos başında doğru olur mu atsam? Tşkr.
bir acemi olarak görüşlerim: Toprak yapınızın uygun olduğunu ve fidan ekiminin düzgün yapıldığını varsayıyorum, bunlar sorunlu ise zaten çok da bir şey konuşmaya gerek yok. Bakımlarını ve sulamalarını düzgün yapmaya devam edin. Benim ilk seneden sonraki gözlemim ağaçların toplamına bakınca bir çan eğrisi grafiği oluştuğu yönünde.
şunun gibi:
http://www.updconsulting.com/wp-cont...graph-1-01.jpg

Yani çok az gelişen ve çok gelişenler eğrinin en kenarında, büyük çoğunluk ortada. Durum böyle ise doğru yoldasınız demektir. Sulama ve bakımlarına devam. 2 yılında büyük çoğunluk 1. yılında iyi gelişen kategorisinde olan ağaçlara yaklaşmış olacak.

Toprağınızın organik maddece zengin olmasına da ayrıca dikkat edin

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2015, 14:22   #5477
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hdoğan Mesajı Göster
Yeni çikan sürgünlerin hemen üzerinden kuruyan kismi kesip sutut sürün ve topraği biraz açarak kesilen yerin açikta kalmasini sağlayin. Sürgünler yeterli kalınliğa, pişkinliğe geldiğinde göz aşısı yapabilirsiniz.
Saygı değer ceviz dostum:
Benim de arkadaşın cevizleri gibi üstten kuruyup aşı altından çıkan sürgünler var. Ben bunları tek dala düşürüp büyümeye teşvik ettim. Ancak sizin dediğiniz gibi kuruyan yerlerden kesmedim, kuruyan yerler yaklaşık 1-2 karış ancak var. Aşı altından çıkan sürgünlerin hepside toprağın altında çıkmış.
Bunları kuruyan yerlerden kesmeyip baharın kessem fideye bir zararı olur mu?
Önümüzdeki seneler iyice olgunlaşınca aşılatmayı düşünüyorum.
Saygılar

Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2015, 14:53   #5478
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cevizciankara Mesajı Göster
Saygı değer ceviz dostum:
Benim de arkadaşın cevizleri gibi üstten kuruyup aşı altından çıkan sürgünler var. Ben bunları tek dala düşürüp büyümeye teşvik ettim. Ancak sizin dediğiniz gibi kuruyan yerlerden kesmedim, kuruyan yerler yaklaşık 1-2 karış ancak var. Aşı altından çıkan sürgünlerin hepside toprağın altında çıkmış.
Bunları kuruyan yerlerden kesmeyip baharın kessem fideye bir zararı olur mu?
Önümüzdeki seneler iyice olgunlaşınca aşılatmayı düşünüyorum.
Saygılar

Sayın Cevizankara, siz bilirsiniz ama kuruyan kısmı sürgünün hemen özerinden canlı dokudan bir an önce kesmenizi ve sutut sürmenizi, biraz çukurda da kalsa toprağı açıp güneş ve rüzgar değmesinin sağlanmasını tavsiye ediyorum. Çünkü kuruma aşağı doğru ilerliyor, ayrıca kesildiği andan itibaren iyileşme başlayacağı için nekadar önce kessek o kadar iyidir. Selamlar

Cevizciankara beğendi.
Eski 28-07-2015, 21:50   #5479
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
bir acemi olarak görüşlerim: Toprak yapınızın uygun olduğunu ve fidan ekiminin düzgün yapıldığını varsayıyorum, bunlar sorunlu ise zaten çok da bir şey konuşmaya gerek yok. Bakımlarını ve sulamalarını düzgün yapmaya devam edin. Benim ilk seneden sonraki gözlemim ağaçların toplamına bakınca bir çan eğrisi grafiği oluştuğu yönünde.
şunun gibi:
http://www.updconsulting.com/wp-cont...graph-1-01.jpg

Yani çok az gelişen ve çok gelişenler eğrinin en kenarında, büyük çoğunluk ortada. Durum böyle ise doğru yoldasınız demektir. Sulama ve bakımlarına devam. 2 yılında büyük çoğunluk 1. yılında iyi gelişen kategorisinde olan ağaçlara yaklaşmış olacak.

Toprağınızın organik maddece zengin olmasına da ayrıca dikkat edin
İlgi alakanız için tşkr ederim. Fidanlar şuan 2. Evresine bir hafta önce geçmiş durumda, ilk evreye göre daha güzel olanlar var, *** devm ederse sonuç iyi olur. Dikim ve bakım şekilleri istenilen şekilde yapılıyor.

Eski 28-07-2015, 22:10   #5480
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agacarkadas Mesajı Göster
ikinci yazında chandler fidanı,

Eklenti 568460
İlk yıl çıkan sürgünleri budamadınız sanırım, güzel ve iştahlı büyüyor, *** bizimkilerde seneye aynı olur. En güzel ve zevkli olanıda emeğin neticesini görüyor olmaktır herhalde...

agacarkadas ve hdoğan beğendi.
Eski 29-07-2015, 07:50   #5481
Ağaçsever

agacarkadas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ercan kızıl Mesajı Göster
İlk yıl çıkan sürgünleri budamadınız sanırım, güzel ve iştahlı büyüyor, *** bizimkilerde seneye aynı olur. En güzel ve zevkli olanıda emeğin neticesini görüyor olmaktır herhalde...
İlk yıl çıkan sürgünleri bu yıl mart sonunda %40-50 kesim yaparak 1. ana yan dalları budadım 80-120 cm alttan çıkan sürgünleri kestim. Üstte görülen sürgünler bu yılın sürgünleri mart ayından sonra da müdahale etmedim önümüzdeki yıl ilk baharda tekrar budama yapacağız inşallah. Evet fidanların büyüyüp geliştiğini görmek tüm yorgunluğu alıyor...
Teşekkürler,

Eski 29-07-2015, 17:46   #5482
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2013
Arkadaşlar merhaba yeni 2.5 dekar ceviz bahçesi kuracağım bandırma özsahil fidancılık nasıl güvenilir mi? Bu konu da yardımcı olursanız sevinirim fiyatı uygun geldi Fernor -rONDE DÜŞÜNÜYORUM.

tamergurlek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2015, 15:41   #5483
Ağaç Dostu

kırkdilim's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Not almışım,geçen yıl 4 kasımda cevizleri don vurmuş.Üzerlerindeki yapraklar kavrulmuş.Ondan önceki yıl don daha erken olmuştu.Diyeceğim,ben daha "chandler"ın kendiliğinden sararıp yaprak döktüğünü görmedim.

Dalın ucundan 30 cm keseyim 60 cm uzasın,benim bahçemde böyle olmuyor. Uçtaki göz sürgün vermediği gibi geriye doğru kurumalar oluyor.Sürgün veriyor da alakasız yerden veriyor.Önümüzdeki dönem içeri doğru giden,bir de çatallaşmış dallara müdahale edeyim başka da dokunmayayım diyorum.

Eklenen Resimler

sedatkso beğendi.
kırkdilim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2015, 14:34   #5484
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Sayın Kırkdilim,

Sulamayı ağustosun ilk haftasında en geç 10 ağustos gibi sonlandırmanızı tavsiye ederim. Ağaç filiz çalışmasını bırakıp, pişkinleşmeye ve donlar gelmedende yaprak dökmeye başlıyor.

BURGAZ73 beğendi.
permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2015, 10:14   #5485
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi permakültür Mesajı Göster
Sayın Kırkdilim,

Sulamayı ağustosun ilk haftasında en geç 10 ağustos gibi sonlandırmanızı tavsiye ederim. Ağaç filiz çalışmasını bırakıp, pişkinleşmeye ve donlar gelmedende yaprak dökmeye başlıyor.
Dostlarım..
biliyorsunuzki bu yıl müthiş sıcaklar yaşıyoruz
bizler yalovada gece dahi sıcaktan uyuyamıyoruz
hayatımda bu kadar sıcaktan bunaldığın yılı bilmiyorum
bu yıl balkonda dahi terleyerek zor yattık
dün aksamda balkonda yattım yalovanın 6 km yukarı köyündeyiz üstelik..
dünde iki bahçemize su verdim
şimdi...
şu tarihten sonra su vermeyin gibi ifadeler çok çok yanlıştır
bugun üç eylül ve dışarısı çok sıcak
koca koca ağaçlar dahi sıcaktan kavruluyor
hiç bir ağaç bu sıcağa dayanamıyor
biz Yalova da bu sıcaklık oranlarında dahi sulamaya devam ediyoruz
10 ağustos da sulamayı kesenler baltayı ellerine alıp fidanı kesmekle aynı işi yapmış olurlar...toprak zaten suya ihtiyacını söylüyor
sulamaya ihtiyac varsa ver kardeşim
sudan mı korkuyorsun
yok su tarihten yok bu tarihten sonra suyu kes diyenler
bakın bugün eylülün üçü..
hadi sıcaklardan bunalmadan durabiliyormusunuz...
yapmayın Allah aşkına...Yüce Allah ın en büyük nimeti olan suyu yaşam kaynağı olan ceviz fidanına çok görüyorsunuz...
yapmayın....
etmeyin...
hiç kusura bakmayın ama..
saçmalamayın(özür dileyerek yazıyorum yanlış anlaşılmasın)

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2015, 11:57   #5486
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-12-2014
sayın permakültür ve sayın safranlı her ikinizede kısmen katılırken ikinizde haklı olduğunuz yanlar var.
Ancak safranlı gece yatağında uyuyamazken permakültür ve ağaçları gece serin saatler geçirebiliyor.
Yani bölgeler arasında iklim değişkliklerini ben tokatlıyım çok fazlaca görebiliyoruz yalovada kışın don riski belki hiç olamayabilir ancak tokat ta (belkide kastomuna da da) kasımda ve ortalarında yaz havasıda yaşayabilirim donabilir ve sürgün ve çiçek gözü kaybınada uğrayabilirim.Tamamen bulunduğunuz bölgeye bağlı ancak don riski var isede yinede sıcaklar fazla ise suyu az az ağacı strese sokmayacak şekilde toprak yapısına görede verebiliriz.saygılar.

sedatkso ve hdoğan beğendi.
doğaşk60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2015, 00:18   #5487
Ağaç Dostu

kırkdilim's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Sayın Safranlı hatırlar mısınız,sebze adalarını betopandan yapın diye zamanında bir paylaşımda bulunmuştunuz.Sözünüzü iyi ki dinlemişim,üzerinden iki kış geçti,adalarım taş gibi duruyor.Keşke "Cevizi tohumdan ekin,sonra aşılayın." sözünüzü de dinleseymişim.Bu cevizlere el bebek gül bebek nereye kadar bakacağız bilemiyorum!

Gerçi bir sıra yaptım.Bu sezon diktiğim fernorlarla birlikte güzel güzel büyüyorlar.Zamanı gelince aşılanacaklar.

Sayın permakültür,sulama işini fidanlar hariç ağustosta bitirdim.İyi mi yaptım yoksa ağaçlara eziyet mi ediyorum bilemiyorum ama şunun şurasında bir buçuk ay sonra buralarda donlar ufak ufak başlar.Daha şimdiden geceleri yorgan üzerine battaniye çekiliyor yani.

Safranlı beğendi.
kırkdilim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2015, 10:53   #5488
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Sulamayı şu aylarda, bu ayda kesmeli gibi söylemler pek doğru bir tespit olmayabilir. burada önemli olan toprağın nemli olup olmaması ve buna göre bitkinin suya ihiyacı varmı yokmu tespitini yapabilmek. Bunu anlamanın doğru tespiti ise 20-30 cm derinlikten alınan toprağı avucunuzda sıktığınızda dağılıyorsa eylül ayı da olsa sulama yapılmalı.

Siz bitkiye fazla su verseniz bile bitki ihtiyacı olanı kadar alır ancak fazla su toprak tarafından kısa sürede emilemiyorsa göllenmeden dolayı kökler oksijensiz kalır ve kök hastalıkları oluşur. Sulama peryodu ve zamanı toprağın geçirgenliği ile alakalı olup eğer toprak yapısı sıkı olan bahçeyi eylül ayı başlarında sular ardından yağışlar vede erken don olayları da oluyorsa bu durumda sulamayı erken kesmekte yarar görüyorum.

Fidanların geç yeni sürgün vermesi konusuna gelince; Ceviz ağaçları sürgünü bir kaç evrede vermektedir, son evredeki sürgün toprak nemli olduğu müddetçe geçte olsa erkende olsa mutlaka çıkar. Geç sürgün vermesin diyerek fidanı sitrese sokarsak fidan gelişiminde dezavantataj yaratabilir.

ermana beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2015, 15:49   #5489
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kırkdilim Mesajı Göster
Sayın Safranlı hatırlar mısınız,sebze adalarını betopandan yapın diye zamanında bir paylaşımda bulunmuştunuz.Sözünüzü iyi ki dinlemişim,üzerinden iki kış geçti,adalarım taş gibi duruyor.Keşke "Cevizi tohumdan ekin,sonra aşılayın." sözünüzü de dinleseymişim.Bu cevizlere el bebek gül bebek nereye kadar bakacağız bilemiyorum!

Gerçi bir sıra yaptım.Bu sezon diktiğim fernorlarla birlikte güzel güzel büyüyorlar.Zamanı gelince aşılanacaklar.

Sayın permakültür,sulama işini fidanlar hariç ağustosta bitirdim.İyi mi yaptım yoksa ağaçlara eziyet mi ediyorum bilemiyorum ama şunun şurasında bir buçuk ay sonra buralarda donlar ufak ufak başlar.Daha şimdiden geceleri yorgan üzerine battaniye çekiliyor yani.
Hayatımızda her şeyi bilmemize imkan yok..ya damdan düşeni bulucaz **** doğanın kurallarına uyacağız

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2015, 20:05   #5490
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Değerli ceviz üreticisi arkadaşlar
YALOVA bölgesinde yeni nesil ceviz kabuk soyma makinası imalatı yaparak kullanıma almış bulunmaktayım.
yeşil kabuk ayıklatmak için telefon numarası
05353115291 murat beyden ulaşabilirsiniz.
makinamız traktör destekli olup gerek tarlada gerekse belirlediğiniz yerde toplu olarak hizmet verebilmektedir.

banned77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024