agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-10-2013, 15:59   #961
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hanekase Mesajı Göster
Sıra arası 7 metre,fidan arası 3,5 metre dikilebilir.Daha fazla ağaç dikmiş olursun.

Bugün bir yerde okudum. Kaman/Kırşehir ilçesinde bir köyde 400 (4 asır) yaşında bir ceviz ağacından bu yıl 800 kg ceviz hasat edilmiş, hasat için üst dallara itfaiye merdiveni ile ulaşılabilmiş. ( sayın Arif Göçmen doğruluğunu teyit edebilir sanırım)

Ceviz, diğer meyve ağaçları gibi kısa ömürlü değildir dolayısıyla 5-10 yıl sonrasını düşünerek değilde en az 30-40 sonra ağacın hangi büyüklüğe gelebilir hesabını yapmamız ve fidan aralık mesafelerini ona göre planlamalıyız.
Seneler sonra ağaç dalları uzayıp bahçe güneş ve rüzgar alamayacak duruma gelirse, odunlaşmış meyve verebilecek dalları kesip atalımmı?.
Degerli dostum evet dogru okumuşsun 1 ekim salı günü hasat bayramı yaptık tarım il müdürlüğü ve benimde kurucu üye olarak bulundugum ceviz üreticiler koop tarafından ortak düzenlendi 20 yaşındaki bir ağaç ile 400 yaşında bir agaç ın hasatı yapıldı 400 yaşındakı agaçtan her yıl 800 ürün alınan agaçtı yaklaşık aynı ürün alındı ağacın kapladığı alan yaklaşık 2000 metre kare telektirik firmasının itfaiye aracı ile yapıldı.Bu yıldan sonra hasat bayramı heryıl daha katılımı yüksek olmasını saglayacagız.

arif göçmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2013, 16:47   #962
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
sayin arif gocmen yazimda karasal iklime ceviz dikilmez diye birsey yazmiyor sanirim algi olarak oyle anladiniz soyledigim cevizin iliman iklim meyvesi oldugu sanildiginin aksine asiri soguk olan yerlerde riskli bir yatirim olacagi... kaman cevizi erzurum,sivasin ve ya anadolunun soguguyla meshur yerlerinde oluyormu sizin bildiginiz verimli bahceler varim mesela bu yerlerde... anadolunun iklimi musait olan heryerde ceviz oluyor o ayri mesele ancak bazi yerler riskli degilmi sizcede ceviz icin yanlisim varsa duzeltin...

bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2013, 19:04   #963
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
sayin arif gocmen yazimda karasal iklime ceviz dikilmez diye birsey yazmiyor sanirim algi olarak oyle anladiniz soyledigim cevizin iliman iklim meyvesi oldugu sanildiginin aksine asiri soguk olan yerlerde riskli bir yatirim olacagi... kaman cevizi erzurum,sivasin ve ya anadolunun soguguyla meshur yerlerinde oluyormu sizin bildiginiz verimli bahceler varim mesela bu yerlerde... anadolunun iklimi musait olan heryerde ceviz oluyor o ayri mesele ancak bazi yerler riskli degilmi sizcede ceviz icin yanlisim varsa duzeltin...
şimdi ankarada 1000 m chandler dıkılmez mı sızce riskli mi olur arif gocmen beyınde 1100 m galıba chandler agacları var o da karasal ıklım.

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2013, 22:53   #964
Ağaç Dostu

anlaşılamamak ne kötü.... ankarada ceviz dikilmez denemez .. ya da mesela erzurumda da diyemez .. mesela boluda ceviz olmaz diyen birisi olabilirmi .. ancak kartalkaya da ceviz dikmek risklidir tıpkı elmadagda ,palandökende oldugu gibi... **** sogukların harbiden soguk olan yerlerde oldugu gibi... inşallah anlatabilmişimdir...

Eski 04-10-2013, 22:55   #965
Ağaç Dostu

rakım tarımsal üretimde önemli göstergelerden sadece birisi.. sadece rakıma bakarak degerlendirme nasıl yapılır anlamıyorum..

Eski 04-10-2013, 22:58   #966
Ağaç Dostu

şu anda sıfır **** sıfıra yakın dereceler ölçülen yerler vardır mesela burada ceviz üretimi yapan kişiler risk altındalar şimdi ...Allah yardımcıları olsun ..

Eski 04-10-2013, 23:02   #967
Ağaç Dostu

ankara merkez -2,beypazarı 1,elmadag -3 beklenen gece sıcaklıkları bu gece için... elmadag ile beypazarı arasında 4 derece fark var bilmem anlatabildimmi...

Eski 05-10-2013, 06:29   #968
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Degerli dostum sivas doganşehir,sivas su şehrimde kaman cevizi verdiğim yerler var.4 yaşın da ,5 yaşındalar şu an,elazıgda var sorun olmayan tek çeşid.

Eski 05-10-2013, 06:35   #969
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Dgerli ceviz dostlar konyada chantlar ve kaman1 verdim tozlayıcı felan da yok bahçe sahibi iki çeşiddende çok menmun isteyene özelden bu arkadaşın telefonunu veririm.Daha öncede bu arkadaş fidan dikmiş ama aldıgı fidan karasal iklime geldiği yıl donmuş.Şimdi 4 yaşında bahçesi bu yılda ürün aldı.

Eski 05-10-2013, 06:49   #970
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Degeli dostum ceviz her bölgede risklidir,bütün yatırımlarda risklidir .Ceviz dikerken en önemli 3 faktor var 1-yer seçimi,2-toprak ve su 3-İsmine dogru ceviz türü seçimi bu üç faktorü dogru seçerseniz başarılı olursunuz.saygılarımla

Düzenleyen arif göçmen : 05-10-2013 saat 19:32
Eski 05-10-2013, 19:30   #971
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Degerli dostum yanlış anladımsa özür dilerim.

Lilium, 06doğaci ve ncp1963 beğendi.
Eski 05-10-2013, 22:01   #972
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-10-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın hanekase,

Bu söylemi başka kaynaklara göre mi söylüyorsunuz, kendi tecrübeleriniz mi?

Tecrübelerinizse inanın çok yararlı olacak anlatır ya da video resim varsa paylaşırmısınız.
sayın lilium sıra arası 7 fıdan arası 3.5 olarak orman müdürlüğü bu dikim planını onaylıyor ziraat onaylamıyor yani proje yapılcak olursa orman bakanlığı kabul ediyor

nevsehirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2013, 22:19   #973
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-10-2013
sayın form üyeleri ben kendi fikrimi söylüyorum bu ceviz hem ülkemizde hemde dünyada sırrı daha tam anlamıyla çözülememiş bir meyve ağacı b i kaç gündür yabancı ülkelerin ceviz bahcesi videolarını izliyorum adamların bahcesinde fidan aralığı nerdeyse 2 metre ve ne taç şeklinde nede başka özel bi şekilde budama filan yapılmamış kimileri çalı gibi olmuş birbirine girmiş sürgünleri kimilerinide makina ile rast gele budama yapıp boydan ve yanlardan alarak ağacı küçültme yapıyorlar ülkemize gelirsek taçlanma budama diye bi şekil var kimileri onu tavsiye ediyor kimileri cevize bıcak vurulmaz budanmaz diyor herkes bişeyler söylüyor okuyor yazıyor vs.. bizmi doğru yapıyoruz **** yabancı ülkelermi bilemedim ama adamların ağaçlarındada verim 10 numara adamlar teknolojyi konuşturuyor biz ise buduyoruz asıyoruz kesiyoruz ama bir turlü sağlıklı bol ürün alamıyoruz uzun lafın kısası biraz boş konuşuyoruz gibi geliyor bana kimse üstüne alıp darılmasın bende dahi genel olarak söylüyorum saygılarımla .....

nevsehirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2013, 09:55   #974
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 06doğaci Mesajı Göster
Sayın cemal61 afedersiniz ama bu şekilde davranmanız forum etiğine hiç uymuyor.Özelden istediğiniz gibi yardımcı olmaya çalışabilirsiniz.Ancak herkezin göreceği biçimde her acemiyim bu işte diyene telefondan ara demek hiç hoş değil.Bir bildiğin varsa paylaş.
ben görüşlerimi daha evvel buraya yazdım ancak bazı arkadaşlarımız dalga geçtiler ondan artık yazmıyorum tel vererek yardımcı olmaya çalışıyorum saygılarımla

Cemal61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2013, 11:17   #975
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Sayın Cemal61 görüşlerinizi yazmama düşüncenizde haklı olabilirsiniz.Ancak telefonda bilgi veririm demek devlet hastanesinde çalışıpta özel muayehaneme gelirsen seni tedavi ederim gibi bir anlama geliyor.Ayrıca tedavi konusunda en azından forumda bilgi becerinizi kanıtlamış olsanız eyvallah ....

Düzenleyen 06doğaci : 07-10-2013 saat 21:54
06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2013, 20:43   #976
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2013
[QUOTE=formullaone;1206509]Sayın Cemal61,bu güne kadar yazdığınız mesajlarda,ya telefon numarası veriyorsunuz,ya da yerli çeşit dikin diyorsunuz.Farklı bir cümleniz yok.

Sayın formulaone, atladığınız bir cümle var (^_^). Birde ziraat mühendisi olduğunu sık sık tekrarlıyor. Yazdığı yorumlardan mühendis olduğu anlaşılamadığı için olsa gerek.. Bende sıkılanlardanım.. Herkese selam

YESHILL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2013, 17:42   #977
Ağaçsever

deli_dervish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
arkadaslar fidanların dikimi sırasında kök altına dikmek için kök gübresi olarak koyun gübresi verebilirmiyiz faydası ne kadar olur?

deli_dervish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2013, 20:33   #978
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2013
En uygun dikim ayı ne zamandır sizlere göre ? Tüplü fidan için

omer6626 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2013, 08:25   #979
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omer6626 Mesajı Göster
sayın ömer6626

yozgatta yapacaksınız sanırım bu işi.. fidanın bahara yerinde uyanması size bir yıl kazandırır.

uyanmadan yerine dikilen fidan ile uyandıktan sonra yerine dikilen fidan arasında çok fark olur. bu dediklerim başka coğrafyadan getirilecek fidanlar için geçerli.

sizin orada kışın dikim yapacaksanız mutlaka kalem aşılı olsun aşı kalemleri bir yaşından büyük olacağı için zararlanmaz üzerindeki sürgün donsa bile kalemden tekrar sürer, göz aşılı dikecekseniz mutlaka martı bekleyin açık kök dikim için yörenizin yaşlılarını dinleyin onların vereceği tarih herkesinkinden daha doğru olacaktır.

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2013, 08:36   #980
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2012
Alıntı:
arkadaşım açık köklü fidan dikim zamanına girmek üzereyiz tüplü ile ugraşma ben 400 ağacın 200 ünü tüplü diktim bu yıl çogu kurudu ve hiçbiri gelişmedi nakliyeyede bi sürü para verdim ancak açık köklülerde zahiyatım %2 geçmedi ve çok güzel geliştiler yazın olsa dik tüplüyü ama bu aylarda kesinlikle tüplü ile uğraşma

şahsi fikrimdir

yolgezer2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2013, 09:21   #981
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2013
100 Adet kadar kendi ektiğim cevizler şu anda poşet içindeler,önümüzdeki kasım ayında,yani bir ay sonra tarlaya dikeceğim.Benim sorum şu,yukarıdaki yolgezer2001 arkadaşın deneyimine göre şu an poşet içinde olan fidanları açık kök fidana çevirebilirmiyim.Çünkü benimde başıma böyle birşey geldi,ocak ayında diktiğim 100 fidanın ,99 'u tutmuştu.Ancak 50 adet diktiğim tüplü fidanın çoğu tutmadı.Tabiiki burada o yılın hava şartlarıda önemli.

hanekase Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2013, 09:29   #982
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2012
Alıntı:
100 Adet kadar kendi ektiğim cevizler şu anda poşet içindeler,önümüzdeki kasım ayında,yani bir ay sonra tarlaya dikeceğim.Benim sorum şu,yukarıdaki yolgezer2001 arkadaşın deneyimine göre şu an poşet içinde olan fidanları açık kök fidana çevirebilirmiyim.Çünkü benimde başıma böyle birşey geldi,ocak ayında diktiğim 100 fidanın ,99 'u tutmuştu.Ancak 50 adet diktiğim tüplü fidanın çoğu tutmadı.Tabiiki burada o yılın hava şartlarıda önemli.
fark eden bir şey yok tüplüde uykuya gececek sende kasım sonu ekebilirsin
şahsi düşüncemdir.
selamlar

ibas06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2013, 10:28   #983
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
sayın ömer6626

yozgatta yapacaksınız sanırım bu işi.. fidanın bahara yerinde uyanması size bir yıl kazandırır.

uyanmadan yerine dikilen fidan ile uyandıktan sonra yerine dikilen fidan arasında çok fark olur. bu dediklerim başka coğrafyadan getirilecek fidanlar için geçerli.

sizin orada kışın dikim yapacaksanız mutlaka kalem aşılı olsun aşı kalemleri bir yaşından büyük olacağı için zararlanmaz üzerindeki sürgün donsa bile kalemden tekrar sürer, göz aşılı dikecekseniz mutlaka martı bekleyin açık kök dikim için yörenizin yaşlılarını dinleyin onların vereceği tarih herkesinkinden daha doğru olacaktır.
Evet yozgatta dikmeyi düşünüyorum .
6-7 dönüm bir yere 70 adet kadar.
Ticari beklentim yok. Yani 5 yıl sonra neden 1 kg verdi falan demeyeceğim , geçimimi bundan sağlamıyorum ve sanıyorum sağlamayacağım .
Aynı yıl babamı kaybettim ve baba oldum... Bu durum için ilerde babam öldüğünde dikmiştim , ya da sen doğduğunda dikmiştim oğlum diyebileceğim bu sayede köyümüz ile bağlantımı koparmayacağım (yoksa iş güç uğraş derken gitmek zor olucak gidilmeyecek mezara bile en azından ben gitsem de diğer aile üyelerinin de ayağı kesilmesin istiyorum) bir arazi ağaçlandırmak istiyorum . Hepsi bundan ibaret...

Bu kadar sayıda çukuru kendim kazabilir miyim ( bu iş için 5 kişi de yardımcı olacak ) , burgu vs araştırmak milletle muhattap olmak istemiyorum . Kendi kafama göre 3 - 5 günde diksem de olur.

Arazinin 50 metre yanından geçen bir akarsu var eskiden daha büyüktü ama kanallar yapıldığı için öyle aman aman bir su geçişi yok kama sulamayı buradan alabileceğim söylendi. Arazinin su problemi yok.

AÇık kök sanırım bu ara dikilebilir. Bende açık kök dikem taraftarı olmaya başladım bir kaç gündür bu forumdaki yaklaşık 100 sayfa kadarını okudum . ANcak genelde yorum yapanların büyük sayılarda fidanı var ve bunu ciddi ciddi en azından yarı profesyonel yapıyorlar. Ben niyetimi yukarda belirttim

Fidanları kaman dan almayı planlıyorum tavsiyelere açığım.

ladikli beğendi.

Düzenleyen omer6626 : 10-10-2013 saat 10:29 Neden: ekleme
Eski 10-10-2013, 13:37   #984
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Alıntı:
arkadaşım kendi yetiştirdigin ayrı, ben tüplü aldım ama adam bi önceki yılki açık köklüleri tüpe aktarmış kazık kökleri kesmiş bende sorun daha çok bundan kaynaklandı tüplü fidanın topraga adaptasyonu daha kolay olur ancak gelişimi açık köklüden yavaş olur kendi fidanınız ise hiç tereddüt etmeden önümüzdeki sene dikebilirsiniz

şahsi fikrimdir...

Eski 10-10-2013, 13:45   #985
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Alıntı:
Ticari beklentim yok. Yani 5 yıl sonra neden 1 kg verdi falan demeyeceğim , geçimimi bundan sağlamıyorum ve sanıyorum sağlamayacağım .
Aynı yıl babamı kaybettim ve baba oldum... Bu durum için ilerde babam öldüğünde dikmiştim , ya da sen doğduğunda dikmiştim oğlum diyebileceğim bu sayede köyümüz ile bağlantımı koparmayacağım (yoksa iş güç uğraş derken gitmek zor olucak gidilmeyecek mezara bile en azından ben gitsem de diğer aile üyelerinin de ayağı kesilmesin istiyorum) bir arazi ağaçlandırmak istiyorum . Hepsi bundan ibaret...

Bu kadar sayıda çukuru kendim kazabilir miyim ( bu iş için 5 kişi de yardımcı olacak ) , burgu vs araştırmak milletle muhattap olmak istemiyorum . Kendi kafama göre 3 - 5 günde diksem de olur.

Arazinin 50 metre yanından geçen bir akarsu var eskiden daha büyüktü ama kanallar yapıldığı için öyle aman aman bir su geçişi yok kama sulamayı buradan alabileceğim söylendi. Arazinin su problemi yok.

AÇık kök sanırım bu ara dikilebilir. Bende açık kök dikem taraftarı olmaya başladım bir kaç gündür bu forumdaki yaklaşık 100 sayfa kadarını okudum . ANcak genelde yorum yapanların büyük sayılarda fidanı var ve bunu ciddi ciddi en azından yarı profesyonel yapıyorlar. Ben niyetimi yukarda belirttim

öncelikle başınız sagolsun ve allah analı babalı büyütsün diyeyim.
çukurları mümkünse kepçe ile kazdırın burgu **** elle yapmayın kepçe geniş açacak ve tekrar kapatacak siz kürekle 1 saksı yeri kadar topragı eşeleyip dikim yapacaksınız ama kepçenin kabarttığı toprakta kökler daha rahat hareket edecek daha çabuk gelişecek burguya hiç bulaşmayın yakınımda bi ilçede burgu ile 5 yıl önce dikilen ağaçların tamamı kurudu sebep olarak burgu çukur duvarlarını sıvamış ve kökler sadece burgunun deldigi yer kadar gelişebilmiş ve bi yerden sonra da kurumuş...

su işine gelince damla sulama yapın akan suyu bi yerde depolayıp agaçlarınıza damlama olarak verebilirsiniz salma su sağlıklı olmaz agaç diplerinde kaymak oluşumundan tut mantari birçok hastalığa kadar zararı olur

şahsi fikrimdir...

ladikli beğendi.
Eski 10-10-2013, 13:51   #986
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:

Başınız sağolsun..Çocuğunuzun da ömrü güzel olsun..

Bahçenizin yakınında su olması en güzel durum.İşe 1-0 önde başlamış olucaksınız.Bir su motoru kurar,damlama ile en az yakıtı harcayarak gayet verimli bir şekilde sularsınız.Su azalırsa önüne bir yükselti yaparak suyu biriktirirsiniz.

Çukurları kendiniz açabilirsiniz ancak el küreğiyle açılan çukura dikilen fidanlar güzel gelişmez ve kök yapısı ilerlemekte zorlanır.En güzeli kepçe ile en azından 1*1 metre olarak çukurları açtırıp,üst toprak alta,alt toprak üste gelicek şekide doldurtmanız.Bu işlemi hemen yapın ki,siz fidanları dikene kadar toprak çöksün.Tabi ki çukurun dibine gerekli gübrelemeyi de ihmal etmeyin.

Fidanları açık kök olarak Aralık ayında dikerseniz en iyi sonucu alırsınız.Fidan köklerini Nogal'a batırıp dikmeyi de unutmayın.

Zaten forumda ihtiyacınız olan her türlü bilgi fazlasıyla mevcut.Başarılar..

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2013, 14:51   #987
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yolgezer2001 Mesajı Göster
burguya hiç bulaşmayın yakınımda bi ilçede burgu ile 5 yıl önce dikilen ağaçların tamamı kurudu sebep olarak burgu çukur duvarlarını sıvamış ve kökler sadece burgunun deldigi yer kadar gelişebilmiş ve bi yerden sonra da kurumuş...
bahsi gecen bahcede ne tür sulama yapmışlar bilginiz varmı?
bendeki 1762 fidanların tamamı burgu ile ekili sulamayı aksatmadıgım taktırde hıc sorun olmadı daha, ama yazıyı okuyunca telaşa kapıldım,2012 kuraklarında sulamayı aksattıgım fıdanların topragında çember şeklinde hava boşluğu göruldü, önlem almasam kutuyacaklardı (ılgilenmeye zamanımın yetmedıgı fidanlar kurudu) bol su verip toprak capalanınca aralar kapandı. şımdilik sorun yok.

imkyan olduğunda kepce elbet daha iyi.
saygılar

Düzenleyen karabuz : 10-10-2013 saat 14:55 Neden: ek.
karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2013, 16:07   #988
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Başınız sağolsun..Çocuğunuzun da ömrü güzel olsun..

Bahçenizin yakınında su olması en güzel durum.İşe 1-0 önde başlamış olucaksınız.Bir su motoru kurar,damlama ile en az yakıtı harcayarak gayet verimli bir şekilde sularsınız.Su azalırsa önüne bir yükselti yaparak suyu biriktirirsiniz.

Çukurları kendiniz açabilirsiniz ancak el küreğiyle açılan çukura dikilen fidanlar güzel gelişmez ve kök yapısı ilerlemekte zorlanır.En güzeli kepçe ile en azından 1*1 metre olarak çukurları açtırıp,üst toprak alta,alt toprak üste gelicek şekide doldurtmanız.Bu işlemi hemen yapın ki,siz fidanları dikene kadar toprak çöksün.Tabi ki çukurun dibine gerekli gübrelemeyi de ihmal etmeyin.

Fidanları açık kök olarak Aralık ayında dikerseniz en iyi sonucu alırsınız.Fidan köklerini Nogal'a batırıp dikmeyi de unutmayın.

Zaten forumda ihtiyacınız olan her türlü bilgi fazlasıyla mevcut.Başarılar..
Şimdi Çukurları açtıracağım ardından hemen geri kapattıracağım ? Sonra yeniden kürekle mi açacağım kafam karıştı Açık köklü fidanlar fiyat olarak daha uygun gibi. Damlama sistemi ise şimdilik sanırım gerek yok suya baharda bakacağım artık. Kepçe bulabilir miyim bilmiyorum , kürekle de derin kazarsam nasıl olur ya da olur mu bilmiyorum Forumu okumaya devam... Teşekkür ederim yardımcı olan arkadaşlara.

Eski 10-10-2013, 16:24   #989
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Sn. Omer6626

Kepçe bulma şansınız varsa tavsiye ederim. Bir kepçe 3-4 saate çukurları açacaktır. Saati 120 TL'den desek 480 TL eder. Aynı kalitede çukurları açmak için kaç yevmiye harcarsınız siz düşünün..

Kepçeciler yöntemini bilir. Ama diyelim ki bilmeyen birini buldunuz, şöyle tarif edeceksiniz:
- 1x1x1 açılacak çukurlar.
- 0-40 cm toprağı bir tarafa konulacak, diğer kısım diğer tarafa konulacak.
- Eğer kepçeyi tekrar getirme şansınız yoksa, kepçe üst toprağı hemen çukurun dibine geri dolduracak

Bu durumda üst toprak bir süre hava alacak, "yanacak".. Dikme zamanı geldiğinde mümkünse kompost ile bu toprağı zenginleştirerek verirseniz fidanınız bayram eder.

Çukurları toprak tavındayken açtırmayı ihmal etmeyin. Aksi takdirde topak topak kalır, yağış aldıktan sonra çökme yapar.

Selamlar

aviator34 ve omer6626 beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2013, 16:30   #990
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Sn. Omer6626

Kepçe bulma şansınız varsa tavsiye ederim. Bir kepçe 3-4 saate çukurları açacaktır. Saati 120 TL'den desek 480 TL eder. Aynı kalitede çukurları açmak için kaç yevmiye harcarsınız siz düşünün..

Kepçeciler yöntemini bilir. Ama diyelim ki bilmeyen birini buldunuz, şöyle tarif edeceksiniz:
- 1x1x1 açılacak çukurlar.
- 0-40 cm toprağı bir tarafa konulacak, diğer kısım diğer tarafa konulacak.
- Eğer kepçeyi tekrar getirme şansınız yoksa, kepçe üst toprağı hemen çukurun dibine geri dolduracak

Bu durumda üst toprak bir süre hava alacak, "yanacak".. Dikme zamanı geldiğinde mümkünse kompost ile bu toprağı zenginleştirerek verirseniz fidanınız bayram eder.

Çukurları toprak tavındayken açtırmayı ihmal etmeyin. Aksi takdirde topak topak kalır, yağış aldıktan sonra çökme yapar.

Selamlar
Büyük ihtimal bilmeyen birini bulacağım...Söyledikleriniz bu yüzden faydalı oldu teşekkür ederim. Toprak tavı derken zaman saat hava durumu ???
Birde yaklaşık 50 60 sayfa konu okudum ancak Oğuzlar77 denen çeşitten bahsedildiğini okumadım . Bizim orada ceviz bahçesi tesis eden bir yatırımcı (220 dönüm) bana bunu da düşünmemi tavsiye etti. Çeşit olarakta şebin dikebilirsin dedi. Çok büyük verimler ve atılımlar beklemediğimden çok takılmasamda kurusun gitsin istemiyorum ağaçlar. İlginize teşekkür ederim.

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024